VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke HOGE NOOD... HOND IN DEGOOt Mooie Moeite" Gemeentegarantie op leningen voor de eigen woning 9? INVENTARISATIE wensen en ideeën ten behoeve van een nieuw welzijnsplan Schadelijke stoffen: Houdt ze apart! j&k KUNT NIET ALLES WETEN Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 -16 55, toestel 24. Wat is gemeentegarantie? Het lenen van geld bij een bank voor het kopen van een huis kan normaal gesproken alleen, als de bank dat huis als onderpand krijgt. Er is dan sprake van een hypotheek. De bank heeft het onderpand als zekerheid nodig voor het geval u de rente en aflossing niet meer kunt betalen. Ondanks deze zekerheid leent de bank u normaal gesproken niet meer dan 60 70°/o van de waarde van het huis en het kan nu eenmaal voorkomen dat u de rest niet zelf kunt betalen. In zo'n geval kan een gemeentegarantie uitkomst bieden. Een gemeentegarantie betekent dat de gemeente aan de bank de garantie geeft dat het geleende geld en de ver schuldigde rente worden terugbetaald. Dus ook als u niet meer kunt. U blijft overigens wel altijd zelf aansprakelijk voor de schuld die eventueel overblijft na verkoop van uw woning. De ge meente draagt 50% van het risiko en de andere helft komt voor rekening van het Rijk. Over het geven van de gemeentegarantie beslist de gemeente alleen. Bij de beoordeling van een aanvraag om gemeentegarantie wordt bekeken of I deze voldoet aan een aantal richtlijnen en normen. Al deze normen kunnen hier niet genoemd worden, maar en kele belangrijke punten zijn: dat de aanvrager meerderjarig dient te zijn; j dat de woning tegen brand verzekerd moet worden; dat de woning permanent bewoond I moet worden; dat het inkomen voldoende dient te zijn om naar verwachting aan de financiële verplichtingen te voldoen; bij de aankoop van een bestaande woning dient bij de aanvraag een i taxatierapport van een beëdigd en niet bij de transaktie betrokken I taxateur gevoegd te zijn. Er wordt nooit een hoger bedrag gegarandeerd I dan de getaxeerde waarde, tenzij er sprake is van woningverbetering; bij bestaande woningen (die dus al eens eerder bewoond geweest zijn) wordt maximaal de onderhandse vrije verkoopwaarde gegarandeerd. De zogenaamde bijkomende kosten notariskosten en overdrachtsbe lasting kunnen dus buiten de ga rantie vallen. Kunstmagazine voor Zeeland Algemene informatie. Eind november verschijnt het eerste nummer van MOOIE MOEITE, kunst magazine voor Zeeland, een uitgave van de onlangs opgerichte Stichting Kunstpromotie Zeeland. MOOIE MOEITE zal een volledige agenda bevatten van wat er per maand op kunstgebied in Zeeland aan de hand is. Er worden rubrieken voorzien voor theater, muziek, dans, film, letteren, beeldende kunst en musea. Ieder eve nement wordt beknopt toegelicht, ter wijl sommige zullen worden uitgelicht door het plaatsen van een foto. In ach tergrondartikelen zullen bepaalde eve nementen bijzondere aandacht krijgen. Bijvoorbeeld door de voorbereiding van een theaterproduktie te beschrijven, door in te gaan op het oeuvre van een komponist of beeldend kunstenaar, door een interview met een filmregisseur, enzovoorts. MOOIE MOEITE wordt samengesteld door een professionele redaktie, in sa menwerking met de organiserende in stellingen in Zeeland, die de gegevens voor de agenda zullen leveren. MOOIE MOEITE gaat verschijnen omdat er in Zeeland al lang behoefte bestaat aan een periodiek, waarin kunstliefhebbers een overzicht krijgen van wat er hier gebeurt. Het plan voor het nieuwe kunstmagazine is enthou siast ontvangen door het Theaterbureau Uit in Zeeland, de Zeeuwse Culturele Raad, de Stichting Nieuwe Muziek Zee land, de filmtheaters Meccano en Elec tro in Middelburg en het Zuidland- theater in Terneuzen, op wier mede werking kan worden gerekend. De vele andere verenigingen en organisaties op kunstgebied in Zeeland zijn ondertussen ook benaderd. MOOIE MOEITE speelt ook in op de toenemende belangstelling voor kunst, die blijkt uit een groeiend aantal publi- katies over kunst, zoals de kunstpa gina's en -bijlagen van dag- en week bladen. MOOIE MOEITE zal bij voldoende belangstelling tienmaal per jaar ver schijnen in een oplaag van 3.000. Tech nische gegevens: formaat A4 (21 x 29,7) 56 pagina's (waarvan 10 voor adver tenties); uitvoering houthoudend 70 gr/ m2, zwart-wit; omslag kunstdrukpapier 135 gr/m2, tweekleurendruk (fotozetsel). Abonnement 30,per jaar. Losse nummers a 4,verkrijgbaar in de boekhandel. MOOIE MOEITE wordt een kwalita tief goed blad, waarin de aktiviteiten op kunstgebied in Zeeland aantrekkelijk gepresenteerd worden. Een blad dat ook een goede aanvulling is op de lektuur op een voorlichtingsbalie of in de zit hoek thuis, op kantoor of in het bedrijf. Een abonnement op MOOIE MOEITE is te verkrijgen door overmaking van 30,op postgiro 2641959 t.n.v. Stich ting Kunstpromotie Zeeland te Middel burg, onder vermelding van „abonne ment MOOIE MOEITE". Inlichtingen over advertentiemoge lijkheden: Stichting Kunstpromotie Zee land, Postbus 303, 4330 AH Middelburg of Telefoon 01180- 1 38 94. SLUITINGSTIJDEN GEMEENTE-SECRETARIE Rond de Kerstdagen en de jaarwis seling zal de gemeente-secretarie ge sloten zijn op: 25, 26, 27, 28, 29 en 31 december ('s-middags) en 1 januari. Aangifte van geboorte en overlijden kan plaatsvinden na afspraak, Telefoon 01107- 16 72. Tevens is de secretarie gesloten op 20 december ('s-middags). HEFFING ONROEREND GOEDBELASTINGEN 1986 In de voorlichtingsrubriek van 7 no vember 1985 is vermeld, dat in 1986 geen gemeentelijke heffingen zouden worden verhoogd, met uitzondering van de liggelden voor pleziervaartuigen in de gemeentelijke jachthaven te Kam perland. Dit waren de voorstellen van het col lege van burgemeester en wethouders aan de raad. Bij de behandeling van de begroting 1986 in de raadsvergadering van 25 november 1985 werd aangedrongen op een verlaging van de tarieven onroe rend goedbelastingen in 1986. Op voorstel van het college van bur gemeester en wethouders werd daarop unaniem besloten voor 1986 een verla ging door te voeren door een vrijstel lingsvoet in te voeren voor gebruikers van permanent bewoonde woningen. Tot 21.000,waarde behoeft in 1986 geen gebruikersheffing onroerend goed belastingen te worden betaald. Deze verlaging komt neer op een be drag van ongeveer 25,per perma nent bewoonde woning. In totaal is met deze verlaging een bedrag gemoeid van ruim f 28.000. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Wissenkerke maken bekend dat zij voornemens zijn om met toepassing van het bepaalde in artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het bestemmingsplan „Herziening Schots- man-Ruiterplaat" te wijzigen. Daartoe is een 6e herziening van dit bestem mingsplan opgesteld. Deze wijziging houdt in het scheppen van de mogelijkheid om bij woningen met de bestemming E.L. (eengezins huizen, landhuizen) in het park „De Schotsman" een vrijstaand bijgebouw met een maximale oppervlakte van 40 m2 te bouwen. Deze 6e herziening van het bestem mingsplan „Herziening Schotsman- Ruiterplaat" ligt vanaf 6 december 1985 gedurende 14 dagen voor een ieder ter gemeentesekretarie te Wissenkerke ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen de 6e herziening van het be stemmingsplan „Herziening Schotsman- Ruiterplaat" schriftelijke bezwaren in dienen bij ons college, Postbus 3, 4490 AA Wissenkerke. Wissenkerke, 5 december 1985. Burgemeester en wethouders voornoemd: de burgemeester, P. Wisse. de sekretaris, H. van Strien. OPHALEN HUISVUIL Wijziging i.v.m. de Kerstdagen en Nieuwjaar. Het huisvuil wordt op de hieronder genoemde dagen opgehaald: Maandag 23 december 1985: alle bungalowparken in de gemeente Wissenkerke. Dinsdag 24 december 1985: Kamperland, Geersdijk, Wissenkerke. Maandag 30 december 1985: alle bungalowparken in de gemeente Wissenkerke. Dinsdag 31 december 1985: Kamperland en Geersdijk. In huishoudens en bedrijven ontstaan stoffen die schadelijk zijn voor het mi lieu. Ze kunnen het water en de bodem verontreinigen wanneer ze in de vuil niszak worden gestopt en worden weg gespoeld door de riolering. Het onge daan maken van verontreiniging van bodem of water kost erg veel geld en moeite, voor zover de schade nog is te herstellen. U kunt dit voorkomen door schade lijke stoffen apart te houden! Zorgen dat deze niet op de stortplaats of in het riool terecht komen door ze apart te houden op een veilige plaats waar kinderen niet bij kunnen. Zodra u enige hoeveelheid van deze stoffen hebt verzameld, kunt u deze afgeven bij de door de gemeente ingerichte inzameldepots. De gemeente zorgt er dan voor dat deze stoffen onschadelijk worden gemaakt. In Wissenkerke kunt u met deze stoffen elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur terecht in het gemeentehuis. In Kamperland kunt u elke dag van 13.00 tot 13.15 uur schadelijke stoffen inle veren bij de gemeentewerkplaats aan de Veerweg 3. In Geersdijk tenslotte kunt u elke eerste woensdag van de maand van 13.15 tot 13.45 uur schade lijke stoffen inleveren bij het Drenthe- huis. Het afgeven van deze stoffen is kosteloos. Eind 1981 is door de raad van de gemeente Wissenkerke de Welzij nsnota van de gemeente Wissenkerke vastge steld. Deze nota beoogde een plan te zijn voor het welzijnbeleid gedurende de periode van 19821985. Na 31 de cember a.s. zou deze nota zijn wer kingskracht verliezen. Vanwege het feit dat o.a. het wen selijk is dat de werkingsduur van de nota gelijk valt met de zittingsduur van de gemeenteraad en het feit dat er nog veel onduidelijkheid heerst ten aanzien van de nieuwe welzijnswetge ving, heeft de raad voornoemd op 24 juni j.l. besloten de werkingsduur van het welzijnsplan met één jaar te ver lengen. Door dit besluit geldt het plan ook voor het jaar 1986. Thans zijn de eerste voorbereidingen getroffen voor het opstellen van een nieuw welzijnsplan voor de periode 1987 1990, die eind 1986 door de gemeenteraad vastgesteld zal moeten worden. Op 28 mei j.l. is het voornemen tot het opstellen van een nieuw plan aan de orde geweest binnen de welzijns- kommissie, waarbij werd afgesproken dat een ieder lid van de kommissie zijn achterban zou raadplegen over de wen sen en ideeën ten aanzien van het welzijn in de gemeente. Enkele wensen en ideeën zijn tijdens de vergadering van 25 juni j.l. inge bracht. Om het welzijnsplan 19871990 vol doende en zo breed mogelijk te kunnen onderbouwen, verzoeken wij de bestu ren van de verenigingen en instellingen binnen onze gemeente om schriftelijk hun wensen en ideeën kenbaar te ma ken. Deze reakties dienen vóór 1 ja nuari 1986 te worden ingezonden. TAALPRAATJE Bier. Reeds bij de Batavieren, die met hun boten de Rijn afzakten en bij Lobith in ons land kwamen, was bier, het edele gerstenat, bijzonder geliefd. De laatste jaren is bier evenals vroeger tot een ware volksdrank verheven, vandaar dit Taaipraatje over bier. De geestrijke drank bier wordt ge brouwen uit mout, gekiemd en gedroogd graan (meestal van gerst). De oude uitdrukking „bij bier zijn" duidde dron kenschap aan. „Te bier gaan" betekende letterlijk: naar de herberg gaan. Fi guurlijk: zich te goed doen. Omdat bier bij bepaalde bijeenkom sten wordt geschonken heeft „te bier gaan" langzamerhand een andere bete kenis gekregen, zoals naar een begra fenis gaan in Gelderland en Overijssel naar een boerenbruiloft gaan. „Boven zijn bier zijn" wil zeggen te veel gedronken hebben. Vergelijk: bo ven zijn theewater zijn, een zegswijze die het oudere „boven zijn bier zijn" geheel heeft verdrongen. Een grappig spreekwoord ontdekten we bij de spreekwoordenkenner Tuin man. „Een huis vol dochters is een kelder vol zuur bier." Of dat zo is, laten we maar in het midden, want veel ouders zijn wat gek met hun mooie dochters. Ook „een vaatje zuur bier", gezegd van een meisje, dat te oud is geworden om nog te verwachten dat ze een aanzoek krijgt. Vaak wordt het bier genoemd naar een plaats of het land van herkomst. Zo kent men Me- chels, Luiks, Dortmunder, Pilsener, Münchener, Engels en Beiers bier. Veel bijvoeglijke naamwoorden ge ven een nadere aanduiding aan. Zo spreekt men van zw,aar, dik, dun, schraal en verschraald bier. Vandaar het oude spreekwoord „Dat is geen klein bier" voor: dat is wat moois in zijn soort. Een oude wijsheid luidde: Bier en barmhartigheid komen bij elkaar. Spot tend gezegd van mensen die in een dronken bui medelijden hebben met alle arme mensen. In die toestand zou den ze wel allemaal tegelijk willen helpen. „Hij verbetert zich als scherpbier op de tap". De betekenis daarvan is: het is een deugniet en het wordt elke dag erger met hem. Scherpbier of scharre bier was al niet al te best en werd als het uit de tap kwam nog zuurder. In Friesland kent men de zegswijze: Eigen bier smaakt het best. Er gaat niets boven hetgeen men zelf heeft ge maakt. En in Groningen: 't Is net of hij heet bier op heeft. Dat werd schert send gezegd van iemand, die van na ture een erg rood, opgezet hoofd had. Bekend is het spreekwoord „vechten tegen de bierkaai". Het onmogelijke is niet te bereiken, zeker niet als er sprake is van overmacht. Volgens de over levering waren de mannen, die op de bierkaai de zware vaten in en uit de schepen laadden en losten, echte vech tersbazen, waar men niet tegenop kon. Een woord dat thans niet meer wordt gebruikt was bierbeschooier. Dat was iemand die bier, afkomstig uit andere plaatsen en landen, opsloeg en leverde aan de herbergiers. Inzonderheid in Amsterdam, daar werd in 1621 zelfs het bierbeschooiersgilde opgericht. Een bijzondere benaming is Jopen bier. Deze naam heeft niets te maken met de voornamen van de bekende Nederlanders Joop den Uyl en Joop Zoetemelk. Gezien een oudjaars-televi- sie-uitzending en anti-alcoholisme in de sport, geen van beiden een fervente bierdrinker. Jopenbier is de naam van een biersoort, afkomstig uit Danzig, tegenwoordig Gdansk. In Vlaanderen noemt men het jeupenbier. De naam wordt wel in verband gebracht met de joop, de haagappel van de haag- of meidoorn. Anderen beweren dat de naam is afgeleid van een straat in Danzig, de Jopengasse, maar omgekeerd kan de straat zijn naam wel te danken hebben aan het bier. Het is een dikke, De beste plaats voor een aquarium in huis is op het zuidoosten (morgenzon) of op het noordwesten (avondzon) en dan liefst vlak voor een raam Is uw radjjs zacht geworden leg dan alleen het loof in het water. De radijsjes zelf dus niet. bruinachtige biersoort, in vroeger da gen zelfs gebruikt als medicijn tegen kneuzingen. Tenslotte het pannenbier. In de bouw wereld kende men vroeger en in enkele plaatsen ook nu nog de gewoonte, zodra de bouw van het huis zover gevorderd was, dat de pannen op het dak gelegd konden worden, aan de bouwers bier te schenken. Dit gratis pannenbier ging er dikwijls maar al te gretig in. (Nadruk verboden). Een spons, die slijmerig aanvoelt, krijgt u schoon door hem eerst goed uit te knijpen, enkele uren te weken in azijn met water, weer uit te spoelen en ver volgens te laten drogen. Een „gekneusd" ei kunt u toch koken als u de bast insmeert met boter. Het knappen van saucijsjes bij het braden is te voorkomen. Leg, terwijl de boter zachtjes smelt, de saucijsjes even in warm water. Saucijsjes en boter krijgen nu ongeveer dezelfde tempera tuur, en op deze manier knappen ze niet.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2