«•I» Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 14 november 1985 no. 4196 Vervolg van de Begrotingsvergadering van de gemeente Kortgene (2) jaren geleden een onderzoek plaatsge vonden door het organisatiebureau Be renschot. Onze vragen nu zijn: le kan het door u en ons beoogde on derzoek worden verricht in het ver lengde, bij wijze van evaluatie van dit rapport; 2e kan dit onderzoek plaatsvinden on der de paraplu van de P.O.V. om dat wij er van uitgaan dat soortge lijke vragen ook bij meerdere vis mijnen relevant zijn; 3e is er op die wijze voor het onder zoek steun van de rijksoverheid te verkriigen? Dorpsvernieuwing. Voorzitter, gaarne willen wij onze waardering uitspreken over de gestage voortgang van het beleid wat uw col lege met onze steun op dit terrein voert. Dat neemt niet weg, dat er, als gevolg van niet direct door onze gemeente te beïnvloeden ontwikkelingen, ook enke le punten van zorg te vermelden zijn. Wij denken hierbij aan: le de veranderingen op de woning markt ais zodanig met een veran derende en afnemende vraag, waar door de verhuurbaarheid onder spanning komt te stan; 2e een ander punt in dit verband, wat naar onze mening samenhangt met hetgeen wij hiervoor hebben opge merkt onder het hoofdstuk Bevol kingsverloop, n.l.: de mindere van zelfsprekendheid waarmee men op het platteland wil wonen. Wij vrezen dat de inkomensontwikke ling als gevolg van het slechte rijksbe leid hierbij een belangrijke factor is. Graag merken wij nog op, dat naar onze mening het kunnen beschikken over een goede coördinator voor dit ge meentelijk speerpuntbeleid van essen tiële betekenis is. Nauw hierbij aansluitend is het on derwerp: Ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. Voorzitter, daarover het volgende. Wij stemmen in met de aan zogenaamde inbreidingsgedachte ten grondslag lig gende ideeën. Van belang zal zijn, of deze gedachte valt in te passen in de bestaande en de in procedure zijnde be stemmingsplannen, met name waar het de z.g. „komplannen" betreft. Het zou namelijk pijnlijk kunnen zijn, wanneer daarin vastgelegde of vast te leggen bestemmingen strijdig zouden zijn met deze inbreiding. Recreatie. Voorzitter, hoewel wij sympathie heb ben voor uw enthousiasme op dit ter rein, achten wij het onjuist om een be drag van f 50.000.te reserveren zon der dat daar een begroting aan ten grondslag ligt. In het algemeen is onze mening, dat we wel over intensivering van het ge bruik van de huidige recreatieve voor zieningen kunnen spreken, maar voor zichtig moeten zijn met uitbreiding daarvan. Er moet bijvoorbeeld een goed evenwicht blijven bestaan, enerzijds tussen de recreatie en toerisme, en de leefbaarheid voor onze eigen bewoners anderzijds. Nog een enkele opmerking over dit onderwerp: le voor een eventuele aanleg van bij voorbeeld een rijwielpad, zoals in uw aanbiedingsnota genoemd, gaat onze voorkeur uit naar een normale kredietstelling. Aan de hand van concrete plannen boven niet gefun deerde reserveringen. 2e een jaar of zeven of acht geleden stelde de raad vast de z.g. struc tuurschets (Colijnsplaat en Kats). Wij vragen ons af, of bij wijze van e valuatie en verwerking van de huidige situatie en denkbeelden uw en onze toekomstvisie op dit terrein op een soortgelijke wijze als destijds plaats vond, tot stand kan worden gebracht. De pas verschenen recreatienota moet daarbij uiteraard een belangrijke rol spelen. Evenzeer moeten we als ge meentebestuur van Kortgene de een aantal jaren ook nadrukkelijk door ons onderschreven beleidsvisie t.a.v. het Oosterscheldegebeuren, niet uit het oog verliezen. Tenslotte lijkt het ons vanzelfspre kend, ons beleid op dit voor onze ge meente zo belangrijke terrein zoveel als mogelijk wordt ontwikkeld in overleg met de provincie. Uiteraard met be houd van onze eigen verantwoordelijk heid. Ook rekenen wij er op dat de ont wikkelingen rond het plan Orisant te Colijnsplaat, bij verdere uitvoering, goed voorbereid en tijdig door ons be sproken kunnen worden. Wij denken hierbij aan eventuele overeenkomsten. Financiering en dekkingsmiddelen. Wij kunnen met het voorstel om de genoemde belastingen en huren met 3% te verhogen instemmen, mede gelet op het feit dat enkele andere belastingen niet zullen worden verhoogda. Tot slot willen wij u en uw medewer kers dank zeggen voor de goede samen werking in de hoop dat deze zo mag blijven in wederzijdse vriendschap en vertrouwen. Namens de Partij van de Arbeid, J. de Looff. ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN DE CDA. Geacht college, dames en heren van de raad. De nota van aanbieding 1986 heeft op een eerder tijdstip ons reeds bereikt en we hebben notitie kunnen nemen van de inhoud. We meenden dit jaar niet direct ge specialiseerd en toegespitst op onder delen in te moeten gaan, doch het meer toe te leggen op een beoordeling over wat achter ons ligt in 1984, en zo moge lijk een verwijzing naar de komende periode. Onze gemeente is vrij gezond wat de financiën betreft. Er resteert zelfs nog een oost onvoorzien. We hoeven ons niet direct zorgen te maken, achter ons lig gende jaren gaven een ongeveer zelfde beeld. Dit geldt zowel wat betreft on derwijs, recreatie, openbare werken of welke branche dan ook. Wij zouden het als CDA-fractie wil len schetsen. Een gemeente is een be drijf. De gemeente Kortgene kan aan gemerkt worden als een bedrijf van middelbare grootte. De leidinggeven den in zo'n bedrijf kunnen gezien wor den als de motor die de zaak in bewe ging brengt, wat uiteindelijk moet re sulteren in produktie. Men zou kunnen spreken van een aanzet inzet en doorzet voor wel slagen. Wij zijn er ten volle van over tuigd dat de aanzet en inzet van uw college, mevrouw de voorzitter, beslist niet ontbreekt. Er komt nog al wat af op bestuurders, ook van de wat kleinere gemeenten. Wij willen toch opmerken dat het niet altijd gewenst is de aanzetten tot di verse zaken eindeloos op papier te plan nen, en de inzet zich dan neigt te be perken tot het uitvoeren van lopende zaken. Wil er een stimulans van de ge meente voor haar omgeving uitgaan, dan zal een forse doorzetting op zijn plaats en nodig zijn. Wij hebben als gemeente vier pijlers waar we op drijven: landbouw, visserij, recreatie, dorpsvernieuwing. Het gaat er vooral om bezig te zijn met die mid delen van bestaan, daar moeten wij het bedrijf mee runnen, daar hangt een stukje welvaart en welzijn vanaf. Wel iswaar dat diverse zaken als automati sering, verbouwingen e.d. niet te ver waarlozen zijn, het is mede een onder deel van het hele pakket. Onze fractie is echter toch van me ning, dat de middelen van bestaan, al eerder genoemd, nog altijd het centrale punt zijn van het voortbestaan. De ge meente Kortgene, alsmede geheel Noord Beveland behoort tot de groep waar de landbouw op zeer hoog peil staat. Een tak waar we als gemeente heel weinig aan hoeven te doen. Onze gemeente telt ondernemers op agrarisch gebied, die weten waar ze het over hebben en hoe ze om moeten gaan met hun produktie- goederen. We hebben een drietal leuke dorpen, die gelegen zijn in een gebied waar hoogstwaarschijnlijk nog heel wat staat te gebeuren (rond de afsluitingsdam Oosterschelde en de Oosterschelde zelf). Met die dorpen zijn we wel bezig. Dorpsvernieuwing ten behoeve van de leefbaarheid nu, voor vandaag en mor gen. Het is opvallend dat juist nu reno vatie is ingezet er zich een situatie dreigt voor te doen die temporiseren zou kunnen oproepen. Wij hadden het aanvankelijk in onze beschouwing o- ver aanzet, inzet en doorzet. Welnu ge acht college, hier wringt ons inziens de schoen. U zult als producent, in dit ge val van gerenoveerde dorpen meer de markt op moeten zoeken. Het produkt zal zijn weg moeten vinden over de ge meentelijke grenzen heen. U zult als vertegenwoordigers, dagelijks bestuur, naar buiten moeten treden met een bro chure om kennis te geven aan allen die horen willen. U kunt zeer zeker in dat geheel de landbouw als omlijsting gebruiken. Ver volgens duidelijk maken dat we een dorp renoveren, dat onze huizen eerder lager dan hoger in de huur liggen. Dat onze omgeving nog datgene biedt wat op vele plaatsen zoek is, n.l. het zich zelf kunnen zijn, een grote mate van rust en ruimte die nodig is voor een harmonieuze sameleving. Een specialiteit is het visserij gebeu ren. Ik weet dat het college en zonodig de raad er de nodige aandacht aan schenkt, maar wees alert en buit de mogelijkheden uit. Verder de recreatie, wij willen nog maals wijzen op eerder gedane sug gesties. Zomerwoningen e.d. nabij Co lijnsplaat en Kats. Juist deze dorpen hebben een impuls nodig. Impulsen die een flink gedeelte van het jaar hun in breng hebben, economische inbreng met name. Wat ons aan het denken moet zetten is dat Colijnsplaat, een dorp uit de ge meente Kortgene, een dorp waar de meeste renovatie zich voltrekt, het sterkst achteruitloopt aan inwoners. De CDA-fractie lijkt dit een teken aan de wand te zijn, en wellicht zal het bij u de nodige zorg oproepen. U mag zich, mevrouw de voorzitter, geacht college, verheugen in het feit dat u een geweldige verscheidenheid aan zaken bent toebedeeld. Naast de eerder omschreven aandachtsgebieden zult u blijvend op de bres moeten staan voor uw eigen mensen, de ingezetenen van de drie kernen. Zij verwachten dat van u en rekenen op u. Het toenemen van recreanten, hoe interessant het ook mag zijn, mag nimmer de aandacht en mogelijkheden van de eigen autochtone bevolking aantasten. Om er een paar te noemen. De ontspanning (strandje b.v.), de knelpunten zijn uw college bekend. Waarborgen van de veiligheid. Men kan het ene niet doen en het ander na laten. Een politieke partij als het CDA die is opgebouwd uit alle lagen van de bevolking zal dan ook nauwlettend toe zien hoe omgesprongen wordt met ver worvenheden. In diezelfde geest willen wij ons uit laten ten aanzien van de dienstverle nende bedrijven, ambachten en wat daaromtrent nog meer ten dienste staat aan onze samenleving. Wij hebben een aantal vakmensen in de diverse onder nemingen die bekwaam zijn en vakkun dig om diverse werken uit te voeren. Het is echter wel triest als bouwwer ken in hun directe omgeving hun neus voorbij gaan. Oorzaak is dikwijls de prijsstelling. Wij weten wel dat we daar niet altijd aan voorbij kunnen gaan. De CDA-fractie wil toch het college vrien delijk maar dringend verzoeken: neem toch vooral voldoende tijd om met de eigen ondernemers, makelaars e.d. te onderhandelen en probeer gezamenlijk een weg te vinden die leidt naar vol ledige inschakeling. Afgezien van het feit dat ze tot onze gemeenschap beho ren kunnen wij geen werkloosheid, uit schakeling en'of verhuizingen accep teren. De middenstand, de dienstverlenen de bedrijven daarvoor geldt precies het zelfde. Men betitelt hen wel eens als moeilijke mensen. Moeilijk zijn en doen we van tijd tot tijd allemaal. De CDA- fractie wil benadrukken dat zij een on misbare schakel zijn in de samenleving. Ook deze groep van ondernemers moet zich een niet onbelangrijk aantal uren van de dag inzetten om zich een inko men te verwerven. Op zichzelf niet ern stig, men heeft er ook voor gekozen. Niettemin zouden wij ook hier willen opmerken: hun inbreng als dienstver leners heeft als neveneffect een niet te verwaarlozen aantal arbeidsplaatsen. (De Kamer van Koophandel zal u zo nodig hierover willen informeren). Wij willen hiermede te kennen geven: weet de mensen op de juiste waarde in te schatten. Het zal een boemerangeffect hebben, dat is onze vaste overtuiging. Waardering, erkenning, ieder heeft het van tijd tot tijd nodig in deze toch al zo kille wereld, waarvan elk individu een onderdeel is. Mevrouw de voorzitter, college, wij willen graag te kennen geven dat wij in u zien de werkers van het eerste uur. Uit uw brein, mede dank zij de u ten dienste staande ambtenaren, ontspringt meestal de aanzet tot iets. Wij hebben gemeend in het voorgaande u een spie gel voor te houden, een spiegel waar boven zou kunnen staan: „zo ziet een ander mij". Heel deze materie vereist grote aandacht, inzet en doorzet. Daar bij wel bedenkend dat de hand niet tot de voet kan zeggen: ik heb u niet van node. De post onvoorzien schept u zeker fi nanciële mogelijkheden. Het benutten is aan u. Promotiefonds over een veel breder terrein dan de recreatie. Vele facetten uit de gemeente, waarvan u deel uit maakt, dienen uitgedragen te worden. Wij, de CDA-fractie, zijn be reid u daar in te steunen, mits deugde lijk doorgesproken in een commissie bijvoorbeeld. Wat de verhogingen van de belastin gen betreft. Wij hebben als fractie de nodige bedenkingen. De kwetsbaarste groep wordt altijd het meest getroffen, hoe je het ook keert of wendt. Terwijl het individu steeds wordt aangesproken op z'n inkomen (verla ging van het werkelijk te verteren be drag) zoeken overheden, ook de lagere overheden, kennelijk niet die wegen die leiden tot rondkomen met eigen huis houdgeld. Inkomen te hebben betekent en bedoelt de mens in vrijheid en onaf hankelijk te laten ontwikkelen. Zij die in onze maatschappijvisie daar amper toe in staat zijn, dienen wij zorgvuldig, zeer zorgvuldig, te benaderen, wanneer het gaat om hun privé goederen. Ons religieus besef als Christen Democraten steunt ons bij deze gedachte. Ook de gemeente heeft een inkomen. Daar geldt in principe hetzelfde voor als voor de individuele burger. De tering naar de nering zetten heeft nog niets aan in houd verloren door al de jaren heen. Het heeft te maken met integer beleid, weldoordacht handelen. Tenslotte me vrouw de voorzitter, wethouders van Kortgene, u zou kunnen opmerken: „leuk verhaal, papier is geduldig, holle frase, vreemde filosofie, geef eens een hint vanuit uw fractie". Met genoegen mevrouw de voorzitter. Het is waar schijnlijk dat ik een op deur intrap. In uw functie als dagelijks bestuur van een gemeente zult u ongetwijfeld alert zijn op wat er zich hier in den lande afspeelt. In het recente verleden is in de Twee de Kamer opgemerkt en verzocht meer aandacht te besteden aan het in leven roepen van de zgn. „kuuroorden", fi nancieel gesteund door het ziekenfonds. Wat let u daar op in te gaan, nauwlet tend deze zaak te volgen. Het zal een minimum aan weerstand ontmoeten om een stuk Oosterscheldebodem af te staan en ter beschikking te stellen ten behoe ve van gezondheidstherapieën. Een zee bodem rijk aan microleven, rijk aan mineralen en sporenelementen. Een ge bied waar de klandizie gewaarborgd lijkt. Het internationale gezelschap, dat straks geïnteresseerd zal zijn in de aan biedingen om en rond Neeltje Jans, zal ongetwijfeld z'n territorium vergroten om zich letterlijk en figuurlijk te stor ten in de kuuroorden om en nabij Co lijnsplaat. De één of ander zal het een maal toegespeeld krijgen. Waarom zou den wij dat niet kunnen zijn? Nodig is een geweldige geestdrift, en thousiasme. Gebruik maken van de ge weldige kansen om anderen van dienst te zijn. Gewaardeerd college, wij hopen dat u de kracht mag ontvangen om dingen te veranderen die veranderd moeten worden. Om dingen te aanvaarden die niet veranderd kunnen worden en de wijsheid het verschil daartussen te we ten. Rest ons de welgemeende dank o- ver te brengen aan allen die het gehele jaar bezig zijn, zich inzetten, en in het bijzonder hen die de stukken die thans voor ons liggen hebben geproduceerd. Zii verkopen het kennelijk goed. Heel de raad is deze middag actiever als im mer tevoren. Namens de CDA-fractie, M. de Smit. P.S. Als aanvulling, omdat het in het gehele betoog moeilijk invoerbaar was. Wij vragen het college een onderzoek de rijsnelheid van 30 km in de bebouw de kom. Wij menen te weten dat deze toepassing wettelijk is geregeld en mo gelijkheden biedt slachtoffers van het verkeer te beperken, en dat is meer dan de moeite waard. Na een korte pauze, die er was na het voorlezen van de algemene beschou wingen, zei wethouder Van Noort tot mevr. Van Oeveren dat het niet moge lijk is om de welzijnscommissie op kor te temijn af te schrijven. De lagere o- verheden moeten het er mee doen wat de hogere overheden voorschrijven. Ver der was hij erkentelijk voor de waar dering van dhr. Blankenstijn t.a.v. het welzijnsbeleid. Verder deelde hij mee dat het beleid betreffende de dorpshui zen onderzocht zal worden. Tot de PvdA zei de wethouder dat de rijks vergoedin gen aan de gymnastieklokalen de ex ploitatie ten goede komen. Verder was hij vol lof over de zelfwerkzaamheid van de jeugd van Colijnsplaat op het gebied van sport en spel. Wat het Tref punt te Kortgene betreft: de peuter speelzaal is verzocht om bij de gevraag de aanpassingen ook aan zelfwerkzaam heid te doen. De kosten voor die aan- nassingen zullen aan de raad worden voorgelegd. Aan de omwonenden van de speeltuin te Colijnsplaat zal worden gevraagd om wat toezicht te houden op de vernielingen die daar steeds plaats vinden. Welwillend staat het college tegenover het verzoek om voor de minst draagkrachtigen wat extra's te doen. Door het verlagen van uitkeringen ko men deze in steeds grotere moeilijk heden. Ook wethouder Van der Weele wees er op dat de welzij nscommissie niet uitgeschakeld kan worden. Omwonen den kunnen wel een AROB procedure aanspannen tegen opzichtelijke bouw sels. Naar aanleiding van een opmer king van dhr. Blankenstijn over de post aangaande bestratingen, dat aanbeste dingen goedkoper zullen zijn, was hij van mening dat dit niet altijd het geval is. Hij is verder bereid om een proef te nemen met het plaatsen van kermisat- tributen op het havenplein te Colijns plaat. Tot de PvdA zei hij dat het on mogelijk is om in de dorpen een 30 km snelheid in te stellen. Verder was hij van mening dat het terrein aan de To- rendijk voor de loods van gemeente werken en de brandweergarage moet worden verhard. Wat de verkeersveiligheid betreft: hiervoor zullen plannen voorgelegd worden in een daarvoor te beleggen vergadering. In het vervolg van de bespreking over de begroting was het dhr. De Looff opgevallen dat de VVD-fractie onvrede had met het regeringsbeleid. Ook vroeg hij of het gemeentepersoneel al is in gelicht over de functie-omschrijvingen. Hii had moeite met de gevraagde ver hoging van sommige belastingen, maar was tevreden dat de onroerend-goed- belasting niet wordt verhoogd. Verder vroeg hij meer duidelijkheid over de positie van „De Pompweie" en twijfelde aan de noodzaak van een beheerscom missie. Grote onvrede was er bij alle fracties over de gang van zaken om trent de jachthaven te Colijnsplaat. Dhr. Blankenstijn kon het optimisme hier over van het college niet delen. Aflos sen op korte termijn is niet mogelijk. Het college moet meer attent zijn op onderzoek. Ook dhr. De Looff was die mening toegedaan en toonde zich ver baasd dat in de aanbiedingsbrief met geen woord daarover is gesproken. De burgemeester zei hierover te verwach ten dat de arbitragecommissie nog voor het einde van dit jaar tot een uitspraak komt. De baggerwerkzaamheden zijn in 1985 volgens het contract verricht, of dat in 1986 ook zal gebeuren hangt af van de uitspraak van de arbitragecom missie. Verder werd gesproken over aanpassingen in de vismijn. Ook het aanpassen van de haven brengt hoge kosten mee. De opmerking van dhr. Blankenstijn over de mogelijkheden die er wellicht zijn om de Kortgeense molen te behou den, desnoods door overname door de gemeente, was voor de burgemeester aanleiding om mee te delen dat er wel licht mogelijkheden komen om de mo len te kunnen behouden. Op een sug gestie van dhr. De Smit, om een kuur oord in de omgeving van Colijnsplaat te vestigen, zei de burgemeester dit een goed plan te vinden maar de gemeente heeft daar geen geld voor. Wil een par ticulier dat doen, dan is hij welkom. Dhr. Van Damme vroeg met klem om betere voorzieningen in de brandweer garage te Kortgene en wees op de ge vaarlijke situatie bij de aardappelloods te Colijnsplaat. Verder vroeg hij naar de bestemming van de leegstaande schoolgebouwen te Kortgene. Naar aanleiding van vragen over de gang van zaken bij de financiering van de dorpshuizen zei wethouder Van Noort toe hierover bij andere gemeen ten te zullen informeren. Wel vond hij het vreemd dat de begroting niet door de welzijnscommissie is behandeld. In het vervolg van de besprekingen was de burgemeester tevreden over de positieve geluiden voor wat de dorps vernieuwing betreft. Wat de wens van de VVD betreft om de gebruiksveror- dening af te schaffen, zei ze dat men daar zeer voorzichtig mee moet zijn. Verder zei ze dat er gewerkt wordt aan een recreatienota die uiteraard, na ge reedkoming, aan de raad zal worden voorgelegd. Ze was ook van mening dat politieversterking niet tijdelijk maar structureel zal zijn. Vooral met het ge reedkomen van de Neeltje Jans zullen de verkeersproblemen toenemen. Die hebben de volle aandacht van het col lege. Ze vond het wel verwonderlijk dat men niet positiever had gereageerd op de voorgenomen geringe belasting verhogingen en onbegrijpelijk dat zo negatief is gereageerd op de vele moge lijkheden voor inspraak. Verder was ze tevreden over de brede goedkeuring voor het recreatiebeleid. Bij de puntsgewijze behandeling van en aftasten naar de mogelijkheid van de begroting maakt mevr. Van Oeveren bezwaar tegen de huurverhoging van de tennisbanen. Haar werd meegedeeld dat hierover nog overleg zal plaats vinden. Behalve kleine nuances, was de raad van oordeel dat men met vertrou wen dit begrotingsjaar tegemoet kan zien» Alleen was er groot onbehagen over de schuld van f 639.000.van de watersportvereniging van Colijnsplaat aan de gemeente. Tenslotte werd de begroting 1986 vastgesteld met aan in komen en uitgaven de som van circa f 11.000.000.met een onvoorzien van f 180.185.—. Nadat dhr. Blankenstijn bezwaar had gemaakt tegen de post subsidie Goese operettevereniging en van de werkgroep homosexualiteit werd de vergadering gesloten. PROVINCIE ZEELAND OP DE HISWA IN AMSTERDAM De realisatie van het projekt Zeeland Hiswa 1986 begint vormen te krijgen. Tijdens de presentatie vorige week woensdag in Motel Goes werd enthou siast op de plannen gereageerd: ruim 700 vierkante meter standruimte is nu „verkocht". De totale oppervlakte van de Zeeland-stand zal minimaal 1000 vierkante meter bedragen. De exposanten komen uit alle gele dingen van het Zeeuwse recreatieve en toeristische gebeuren: botenbouw, bo- tenverkoop, botenverhuur, zeil- en surf- scholen, recreatiecentra, jachthavens, zeilmakerijen, mastenbouwers, leveran ciers van watersportartikelen, make laardij, provinciale WV, de sector vis serij, gemeenten en andere overheidsin stellingen enz. Ontwerper G. Dorant uit Laren heeft het Zeeuwse concept vorm gegeven. Centraal idee is Zeeland te presenteren als een waterland met legio toeristische mogelijkheden, ook in „het achterland" met zijn polders, monumentale steden en sfeervolle dorpen. Technologische hoogstandjes op waterbouwkundig ge bied vormen een geïntegreerd onder deel van het concept. Verder worden vele activiteiten ont wikkeld die de Zeeland-presentatie op timaal aanvullen en ondersteunen. De Zeeland Hiswa-presentatie wordt op verzoek van de provinciale over heid voorbereid door een werkgroep onder leiding van oud-gedeputeerde de heer A. L. van Geesbergen. De heer P. W. I. Klip, voorlichter bij de provincie, is projektleider. De Hiswa wordt van 14 tot en met 23 maart 1986 in de RAI in Amsterdam gehouden. Het is dan de 31ste keer dat deze nationaal en internationaal be kende watersporttentoonstelling wordt georganiseerd. Vorig jaar is voor het eerst gestart met het aanwijzen van een ..gastprovincie". Toen viel Friesland de eer te beurt. Zeeuwse bedrijven en organisaties die nog op het projekt willen inhaken kun nen dat doen tot en met 14 november a.s. Op deze datum zal op de Zeeuwse infomarkt voor recreatie en toerisme in de Schouwburg van Middelburg op de stand van de provincie Zeeland het Hiswa-onderwerp nogmaals wor den gepresenteerd. Tot die tijd kunnen geïnteresseerden kontakt opnemen met de projektleider. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: Cartharina Jacoba, d.v. A. C. van der Borst en L. J. A. Flipse. Er- win, z.v. C. van Keulen en M. Flipse. Ondertrouwd: Paul Wijkhuis en El len van Gemert; Marco Nelis Wilderom en Elisabeth Faasse. Getrouwd: geen. Overleden: Tannetje Koole, w.v. C. Versluis, 94 jaar. WIJZIGING TOLTARIEVEN VOOR DE ZEELANDBRUG Met ingang van 1 januari 1986 wor den de toltarieven voor de Zeelandbrug gewijzigd. De huidige tienrittenkaarten a f 25. per stuk kunnen na die datum worden opgebruikt. Er is geen restitutieregeling. Na 1 januari zijn bij de tolhuizen twintigrittenkaarten te koop voor de categorieën personenauto's, lichte en zware vrachtauto's. De prijzen per twin- tigrittenkaart zijn resp. f 40.(f 2.— per rit), f 60.(f 3.per rit) en f 80. (f 4.per rit). De tol voor een enkele rit, dus zonder rittenkaart, kost voor een bestuurder van een personenauto na 1 januari f 4.voor een bestuurder van een lichte vrachtwagen f 6.en voor die van een zware vrachtwagen f 7.—. Het tarief voor motorrijders blijft on gewijzigd f 1.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3