Houd Plaagdieren buiten de deur! Begrotingsvergadering van de gemeente Kortgene Groep Noord-Beveland Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 7 november 1985 no. 4195 Gezamenlijke voorlichting van de gemeenten Kortgene - Wissenkerke Jaarlijks ondervindt men hinder van ratten en insekten. Het is belangrijk dat de bestrijding hiervan goed wordt gecoördineerd. U wordt zoveel mogelijk verzocht hinder van deze plaagdieren te melden. Jaarlijks terugkerende hinder van ratten. Omdat elk jaar opnieuw in de win termaanden bruine ratten naar gebou- j wen trekken, heeft het kollege van burgemeester en wethouders aan de gemeentelijke ongediertebestrijder op gedragen in die periode voor een ver scherpte bestrijdingsaktiviteit zorg te dragen. Om aan die aktie uitvoering te kunnen geven, wordt aan alle in woners verzocht om hinder door ratten te willen melden bij het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland te Goes, Te lefoon 01100 -20020. Kakkerlakken en faraomieren. Alhoewel het aantal meldingen van hinder door faraomieren bij de Afde ling Bestrijding van Dierplagen te Wa- Zoals u wellicht bekend is, kontro- leert de politie regelmatig bij de krui sing „HOVEIJN" te Wissenkerke. Dat is voor buitenstaanders de kruising Provincialeweg 17 en de Provinciale- weg 8. De politiekontrole bestaat dan uit hetzij toezicht op de naleving van het verplicht stopbord (bord 10 van het R.V.V.) en snelheidskontrole. In beide gevallen zijn er al een groot aantal mensen die dat aan de lijve hebben ondervonden (het thuisgestuurd krijgen van een bekeuring). Ook kent men waarschijnlijk de re den van de regelmatige kontroles. Zo lang deze kruising al bestaat, zijn er al een groot aantal aanrijdingen ge beurd, helaas ook met fatale afloop. De laatste tijd (en we kloppen dat te- gelijkerijtd af) gaat het goed. Vermoe delijk heeft de strenge kontrole hier toe bijgedragen. Wat het verplicht stoppen betreft bij deze kruising: dit moet men als be stuurder van welk voertuig dan ook, dus ook fietsers, LETTERLIJK OP VATTEN. Dus bij of vóór de stopstreep stoppen en niet zoals zovelen doen, pas op het middenstuk, van de elkaar krui sende wegen. Een wat andere situatie treft men aan bij de „molen" van Kortgene, aan het eind/c.q. begin van de Hoofdstraat met de aansluiting van de Molendijk. Daar is ook een verplicht stopbord aan gebracht met stopstreep op het weg dek. Deze streep en het bord staan echter vóór het kruisende fietspad en ALGEMENE BESCHOUWINGEN V.V.D.-FR AKTIE. Mevrouw de voorzitter, dames en heren. De uitvoering van de dorpsvernieu wing gaat gewoon door zoals is gepland, schrijft u in uw aanbiedingsnota. Wan neer wij dan zien wat er in 1985 is gerealiseerd en wat tot 1990 de plannen zijn, kunnen wij niets anders zeggen dan dat wij voor een gemeente van onze omvang ambitieus bezig zijn. Wij hadden als eerste kleine gemeente uit gewerkte plannen op tafel, wij hebben voor-geïnvesteerd in plannen en voor- bereidingskosten en wij zijn er ons als WD-fraktie van bewust dat het de komende jaren voor uw college een zwaar karwei zal zijn de benodigde gelden uit het Middelburgse los te krijgen. Er zal tussen de Zeeuwse ge meenten onderling een waar gevecht geleverd gaan worden om de knelpun- tenpot. Echter, wij menen dat wij, ge zien onze kant-en-klare voorbereidin gen in een vroeg stadium, rechten heb ben en wij willen die rechten verzil verd zien in een financiële bijdrage die ons in staat stelt onze plannen tot 1990 te realiseren. Wij zijn over dit onder werp ietwat uitvoerig, omdat dorps vernieuwing en leefbaarheid in één adem genoemd kunnen worden en onze geningen een afname te zien geeft, blij ven deze en andere tropische mieren soorten toch nog steeds hinder veroor zaken. Met name in centraal verwarm de gebouwen kunnen de mieren over leven en zich via openingen en buizen van de ene naar de andere woning of bedrijfsruimte verplaatsen. Kakkerlakken komen veel vaker voor i en in ca 80°/o van de gevallen heeft men te maken met de Duitse kakkerlak. Ook deze diersoort kan dankzij de centraal verwarmde huizen overleven en zich binnen gebouwen vermenigvuldigen en verspreiden. Het devies luidt dus: „Houdt Plaag dieren buiten de deur. Informeer bij de gemeente over de noodzakelijke be strijding." De gemeentelijke ongediertebestrij- ding: Gemeentehuis Wissenkerke, Te lefoon 01107 - 1655 en Gemeentehuis Kortgene, Telefoon 01108 - 1553. Alleen voor ratten: Waterschap Noord- en Zuid-Beveland, Telefoon 01100 - 20020. niet bij de aansluiting Hoofdstraat Molendijk. De meeste bestuurders (automobilis ten) stoppen pas na het kruisende fiets pad. Het stopbord en de streep is juist daar geplaatst met de bedoeling de gebruikers van het fietspad te bescher men tegen het overige verkeer. Ook hier het stoppen letterlijk opvatten, en niet langzaam doorrollen. Ook de splitsing MolenwegNoord- langeweg (bij de proefboerderij) te Co- liinsplaat komt helaas steeds meer in het negatieve nieuws. Daar zijn dit jaar al een aantal aanrijdingen gebeurd, met als gevolg grote materiële schade en gewonden. Ook daar geldt, als men over de Mo lenweg de Noordlangeweg nadert, een verplicht stoppen, voordat men de split sing oprijdt. Tengevolge van het ne geren 'van het stopbord en -streep, volgden de aanrijdingen. STOPPEN.., stoppen., stoppen., bij bbrd 10. De politie is dan ook voornemens om en zeker bij deze speciaal genoemde kruisingen of splitsingen de kontrole op te voeren, teneinde de naleving van het stoppen voor de kruisingen/split singen te stimuleren. Het is zowel in uw, dan wel in een andermans belang, om aanrijdingen te voorkomen. Werkt u als weggebruiker hieraan mee? De rijkspolitie groep Kortgene. fraktie hieraan hoge prioriteit wil ge ven. Uit het gemeentefonds krijgen we voor 1986 en 1987 50.000,minder. Wij willen hier opmerken het bepaald irritant te vinden dat onder het mom van decentarlisatie van overheidstaken de gemeenten vanuit het Haagse al lerlei nieuwe taken krijgen opgelegd, terwijl de daarbij behorende financiële middelen niet meekomen. Het Rijk be- ziunigt dan weliswaar, echter, de ge loofwaardigheid van het lokale bestuur wordt wel erg op de proef gesteld. We staan er financieel gezond voor, een post onvoorzien van ruim 200.000,- terwijl ook de reservepositie goed ge noemd mag worden. Echter, wanneer er grote werken gerealiseerd moeten wor den in de nabije toekomst kan deze huidige gunstige reservepositie snel ver anderen. Wij doelen dan, u noemde het slechts in enkele regels, verbouwing/ vergroting/aanpassing van de vismijn te Colijnsplaat. Wij wachten met be langstelling op een toekomstvisie voor deze haven, alsmede op het resultaat van een onderzoek door T.N.O. Ook hieraan is onze fraktie bereid prioriteit te verlenen en uit werkgele- genheidsoogpunt, alsmede uit ekono- mische overwegingen en ook uit toeristische zouden wij het toejui chen dat in het jubileumjaar 1986 met de uitbreidingswerkzaamheden kan worden begonnen. Wij noemden juist het toerisme. Wij spraken bij vorige gelegenheden reeds onze tevredenheid uit over de moed van een jong plaatselijk ondernemer op Colijnsplaat een camping te be ginnen. En wij willen nogmaals de voortvarende manier memoreren, waar op het college één en ander heeft voor bereid en begeleid. Onze fraktie is er van overtuigd dat Colijnsplaat, juist door zijn schitterende ligging aan de Oosterschelde en zijn rustiek gezellig dorpscentrum, een belangrijke funktie kan gaan vervullen in ons totaal ge meentelijk recreatief gebeuren. Recrea tie begeleiden voor de drie kernen, er een bepaalde vorm aan geven, op ver antwoorde wijze het gebied naamsbe kendheid geven en dat op een manier waar inwoner, middenstander en re creant zich wel bij voelen: een uitda ging voor het college en het instellen van een promotiefonds vinden wij dan ook een goede en verantwoorde zaak. Wanneer straks de stormvloedkering in de Oosterschelde klaar is, zal er zeker sprake zijn van een toenemende verkeersdruk op Noord-Beveland. Het lijkt ons zaak hierop tijdig in te spelen en wij willen graag van u weten of er al verkeerstechnische prognoses zijn? Ook komen wij enkele onzekere za ken tegen in uw nota van aanbieding. Er zijn nog onduidelijkheden hoe de opheffing van de B.B. zal worden af gewikkeld en dit heeft uiteraard kon- sekwenties voor onze brandweer. Na tuurlijk is onze fraktie voor goede brandweervoorzieningen in onze ge meente, maar we zouden toch graag o^ korte termijn wat zekerheden heb ben, omdat dit het beslissingen nemen vergemakkelijkt. Eenzelfde verhaal eigenlijk voor wel zijn: het afgelopen jaar géén duidelijk heid. U schrijft: „de nieuwe welzijns- wetgeving is nog in vele opzichten in ontwikkeling." Wij noemen het pappen en nat-houden en een beetje natte- vinger werk. U heeft het over aanpassing van het gemeentehuis. De noodzaak zou nog onverminderd van kracht zijn. Wij wachten in dat verband graag de uit slag van het funktiewaarderingsonder- zoek af, waarbij dan tevens sprake is van adviezen op organisatorisch terrein. Het ware inderdaad te wensen, dat de aanvulling van het politiekorps voor de zomermaanden struktureel wordt. Nu is het afwachten tot het laatste moment en dan maar hopen dat we wat extra mensen toegewezen krijgen. Wij zijn ons er van bewust dat we met het nu volgende onderwerp heel wat los zullen maken. Wij zullen het echter met een nuchtere opsomming van feiten staven. Er is in Zeeland een tendens naar afname van de bevolking, een direkt daaruit voortvloeiend gege ven is dat de vraag naar permanente woningen minder wordt en dat er leeg stand gaat optreden. De gebruiksver- ordening gebouwen in onze gemeente verbiedt gebruik als recreatiewoning en ontheffing is slechts mogelijk voor de allerslechtste woningen. Dit betekent dat leegstaande, kwalitatief nog accep tabele, woningen verpauperen en in de onderste laag terecht komen. Dit is funest voor de kwaliteit van de totale woningvoorraad. Bovendien is onze fraktie bang dat we als ge meente in de toekomst AROB-proce- dures gaan verliezen. Onze fraktie ver zoekt uw college op bezinning op de funktie van de gebr-uiksverordening vanuit deze achtergrond. Vorig jaar hebben we het reeds op gemerkt en dit jaar doen we het weer. Schaf de welstandskommissie af en be spaar zo 6.000,Uw college en de gemeente-opzichter zijn kundig genoeg om te kunnen beoordelen of er al dan niet een dakkapelletje op een woning mag en of dit rood of geel geschilderd moet worden. Mevrouw de voorzitter, nog een slot opmerking. Onze fraktie vond uw aan biedingsnota wat aan de matte kant. Zou het niet zinvol zijn om bij het aantreden van de nieuwe gemeenteraad volgend jaar bij wijze van experiment géén aanbiedingsnota te leveren en al leen de cijfermatige begroting toe te zenden. In dat geval wordt een beroep gedaan op de kreativiteit en inventi viteit van de raadsleden om, zonder aangevertjes van het kollege, hun al gemene beschouwingen te verzorgen. Wij vinden het een beetje voorbarig om nu al onderhandelingen aan te gaan over de wethoudersposten, zoals u suggereert in het hoofdstuk Alge meen Bestuur. Uitslagen en resultaten ziin nog in de nevelen van de toekomst gehuld, op 19 maart 1986 weten we méér. Tenslotte willen we iedereen danken voor de prettige samenwerking. U, als kollege, de kollega raadsleden, de se cretaris en alle medewerkenden. Wij zullen het kollege kritisch volgen, maar willen ons loyaal opstellen in het be-" lang van onze gemeente. De V.V.D.-fraktie: I. H. van Oever en - de Rijke. C. J. van Damme. ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN DE S.G.P. Geachte mevrouw de voorzitter, mede raadsleden, dames en heren. Door Gods goedheid zijn we te zamen weer gespaard gebleven en kunnen we, nadat een begrotingsjaar als het ware weer is omgevlogen, ons weer zetten aan de behandeling van de gemeente begroting 1986. U en al uw medewer kers is weer de lust en kracht geschon ken om ook dit werk weer te klaren. Laten we toch altijd vasthouden, dat de Heere regeert en alles bestuurt naar zijn welbehagen en in die afhankelijk heid en verbondenheid voel ik me als SGP-er geroepen om vanuit het woord des Heeren ook de gemeentelijke za ken te benaderen en te besturen. We hebben dan een vaste grondslag en een goede koers, waarop we kunnen varen, want de Heere is een nimmer bescha mende rotssteen en roept ons op, om met land en volk, koning en onder danen Hem te dienen en naar zijn geboden te handelen en wandelen en al zal het met veel gebrek zijn, toch wil ik die weg bewandelen en hoop dat die weer meer ingang moge vinden in ons vaderland. Ik moet helaas konstateren dat ons land steeds verder afwijkt van die christelijke normen. Gods woord moet als het ware het zwijgen worden op gelegd. Allerlei zonden moeten vrijuit bedreven worden en worden wettelijk gesanctioneerd. In naam van de vrij heid worden allerlei discriminerende maatregelen genomen en zal de stem des Heeren het zwijgen worden opge legd, en toch die stem heeft ons va derland als christelijke natie doen op komen uit de heroïsche strijd tegen Spanje en we stonden aan de top der volkeren. Nu zijn we de staart gelijk geworden. De Heere geve een wederkeer tot Hem, de bron van alle ware welzijn. Dit welzijn zit hem niet in allerlei stof felijk welzijn, als in sport en spel en allerlei andere geneugten, maar in het dienen van de Heere, een leven dat strekt tot over de dood. Mevrouw de voorzitter, ik dacht aan deze dingen toen ik de begeleidings brief en de begroting doornam. Naar een heenwijzing naar dit geestelijk goed zocht ik tevergeefs. Het zou zo ver heffend zijn en tot heil van onze dorps bewoners zijn als ook hiervan getuigd werd. We leren dan ook de betrekke lijkheid van vele zaken kennen en dat doet ons beseffen hoe broos alles is. Dit wil niet zeggen, dat we niet moeten besturen en de zaken op zijn beloop laten. Nee, nee, we hebben te werken zolang het dag is, ook in het besturen van onze gemeente. Uw begroting sluit met een overschot van ca 202.000,Een mooi resultaat. Wel wordt dit- mede veroorzaakt door dat het onderwijs ons in 1986 aanzien lijk minder gaat kosten. De nieuwe vaststelling van uitkeringsnormen heeft daar direkt mee te maken. Ook is de rentelast over 1986 aanmerkelijk min der als in 1985 door de lagere rente stand. Ik hoop dat dit geen incidentele voordelen zijn, want het wijst er toch ook weer op, dat de gewone overige uitgaven in feite gestegen zijn. Ik weet wel, dat er 50.000,extra gereserveerd is voor de dorpsvernieu wing en nog eens 50.000,voor de recreatiepromoting, maar dat zal hard nodig zijn. We zullen echt onze ge meente en de centrale ligging ervan moeten verkopen. Dwars door onze ge meente voert een zeer druk bereden verkeersweg. Maar ik zag graag, dat men ook veel terzijde afsloeg om in onze dorpen zaken te doen of deze als woongemeente te kiezen. Dat u weer een flinke post voor her straatwerk opneemt, vind ik geheel ak koord. Ik heb steeds gepleit voor goede wegen, trottoirs, enz. En schakel het bedrijfsleven hiervoor maar in om deze grote werken uit te voeren. Een vaste aannemer, die op allerlei gebied deze flinke klussen voor ons zou verrichten, net als vroeger, zou ik wel prefereren, ons inziens goedkoper, efficiënter als eigen dienst. Uw opsomming van ca 3,3 miljoen reserve, na afboeking van de automa tiseringskosten, geeft aan dat de ge meente er goed voor staat. Bovendien zijn er nog enkele bestemmingsreserves tot ca 2 miljoen. Maar deze zullen hard nodig zijn voor opvang onderhouds kosten of andere calamiteiten. Uw grafiekje op bladzijde 3 geeft ons snel inzicht hoe de gemeentelijke koek opgegeten wordt. In de toekomst graag bedragen erbij. Mevrouw de voorzitter, op bladzijde 4 gaat u wat zitten filosoferen en op verkiezingstoernee en raakt ook u al in de ban van dit gebeuren. Met uw zienswijze, die mijns inziens toch wel wat meer duidelijkheid behoeft, zoals u onderaan op bladzijde 4 vermeldt, wilt u ongewild toch al een behoorlijke hypotheek leggen op de verkiezingen en de periode daarna. Ik hoop, dat het stemgedrag van onze inwoners trouw zal zijn aan de oer-Nederlandse grond- instelling. Alle eeuwen door kunnen we dezelfde lijnen doortrekken, al is de naam wel eens genuanceerd. Het blijft echt afwachten, als ik lees hoe de ver kiezingen in naburige landen verlopen, dan zijn veel opiniën als profeten die brood eten. Personeel. Mevrouw de voorzitter, dit vind ik altiid een heel moeilijk onderwerp. Al lerlei menselijke verhoudingen spelen altijd een rol. Ik dring derhalve nog eens aan op een heel voorzichtige be nadering en zeer discrete vastlegging van het funktiewaarderingsonderzoek. Hooggespannen verwachtingen worden toch niet vervuld, aangezien we met mensen te maken hebben en we ge bonden zijn aan cao, regelingen, enz. Ik hoop, dat de ATV enig soulaas zal geven voor de bestrijding van de werkloosheid. Maar ik heb er geen hoge pet van op. Ik voorzie loonkostenver hogingen, die vooral in het ambach telijke en dienstverlenende bedrijf niet meer op te brengen zijn. Dit werkt beunhazerij in de hand en daardoor weer derving van inkomsten voor de landelijke en gemeentelijke financiën. Aan uitbreiding van openbaarheid van kommissies hebben we geen be hoefte. Daar is het nu eenmaal een kommissie voor en hebben we ons ver trouwen in en aan onze vertegenwoor digers gegeven. In feite een blamage als men hieraan tornt. Bevolkingsverloop. Bladzijde 7 van de begroting en 6 van de begeleidingsbrief geven ons een goed inzicht in de loop van de bevol king. Totaal is er een lichte stijging, maar ik zie ook dat dit veroorzaakt wordt door de toename van de ou deren boven 65 jaar, nl. van 693720. De jongeren nemen echter af. Dit werkt dus vergrijzing in de hand en geeft ook weer problemen op het onderwijsge bied. Vandaar ook mijn wens van pro moting als .woongemeente en als zo danig moet er voldoende bouwgrond zijn en woningen, opdat de mensen zich hier kunnen vestigen. Wat de openbare orde betreft hoop ik, dat het politiekorps zodanig blij vend versterkt wordt, opdat de rust op bepaalde tijden gehandhaafd kan blij ven. Opvallend is ook de toename van het aantal inbraken, op verschillende plaatsen, wat er weer op duidt, dat de criminaliteit toeneemt. Ook in dit opzicht zal het met vaste hand hand haven en uitoefenen van het gezag meer dan nodig zijn. De zeer tolerante houding in onze dagen en de lichte strafmaat van de rechtspraak is hier mede debet aan. Allerlei protestakties, petitionnementen, enz. hollen het gezag uit en maken dat men niet meer ge noeg heeft aan de democratische ver tegenwoordigingen en allerlei eigen baas- en eigen wil-akties worden op touw gezet. Ik hoop, dat de politie nauwgezet de haar opgedragen taak mag vervullen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De brandweer wil ik up-to-date heb ben en daarom ben ik er vierkant voor dat er steeds verantwoorde bijdetijdse investeringen geschieden. Ook mijn dank voor hun inzet. Gemeentewerken. Dit vind ik altijd ook een interessant onderdeel van het hele gemeentege- beuren. De laatste jaren zijn er op het gebied van huisvesting heel veel in vesteringen gepleegd en ik ben er voor, dat u de nodige gelden uittrekt voor de verharding van de terreinen en de opslagplaatsen in orde maakt, zodat de terreinen voor de werkplaatsen weer schoon worden. Daar ook eindelijk de overname van „De Boogerd" rond is, zal er weer meer plantsoenwerk bij komen. Reeds jaren dring ik aan op uitbreiding van gemeentepersoneel. Talm toch niet zo, het geld is er. Er is mijns inziens overvloed van werk en er blijft teveel liggen aan herstel trot toirs, enz. Er wordt nogal eens gegra ven door de nutsbedrijven. Ook door kermiswagens worden gedeelten van trottoirs prut gereden. Verder ben ik het gemeentepersoneel dankbaar voor de schone dorpen, voor zover wij als gemeente mogen onder houden. Dat er wel geklaagd wordt over de vele takken, vooral door de zomerstormen, en het onderhoud van de Torendijk kunnen we begrijpen, maar dit onderhoud is voor het Staats bosbeheer. Ik hoop, dat u bij de be voegde instanties maar steeds weer zal aandringen op opruimen, enz. Lukt dit niet, dan moeten wij het maar doen. Dat u de herbestratingen gelijk aan pakt met de geplande dorpsvernieu wing is een begrijpelijke en verstan dige zaak. In dit kader ben ik erg ingenomen met de planning van de zgn. invulplannen, waardoor braaklig gende terreinen in de dorpen worden aan- en ingevuld. Er behoeft dan zo min mogelijk goede landbouwgrond te worden onttrokken voor woningbouw. Toch moeten we er alert op zijn, dat we in bepaalde dorpen niet zonder bouwgrond komen te zitten. Alvorens de grond dan weer verworven is, dan gaat er veel teveel tijd verloren en is de adspirantbouwer al vertrokken naar de stad. U vraagt ook nog of wij een keuze willen maken voor 3 belangrijke sek toren, nl. visserij, recreatie en dorps vernieuwing. Ik kan me hier wel in vinden, gezien de huidige situatie. Toch zou ik ook het ambachtelijke en zgn. klein industrie niet willen vergeten. Er ziin toch te Colijnsplaat en te Kats enkele flinke bedrijven, die aan vele van onze gezinnen brood verschaffen. De landbouw heeft deze taak afge stoten en daarom is ook het hele le venspatroon van onze dorpen veran derd. Ik pleit er daarom toch voor om bedrijfsterreinen gereed te hebben, ten minste bestemmingsplanmatig. In het verleden is m.i. als bedrijven zich o.a. aan de haven wilden vestigen te nega tief gereageerd, ja zelfs geen poging ge waagd om te behouden. Andere be drijven houden grote stukken vast, zonder dat er enige aktiviteit gebeurt. Omwille van de werkloosheidsbestrij ding, zeker als de Oosterscheldewerken zijn afgelopen en de werkloosheid zal toenemen in ons gebied, dring ik aan dp een aktief beleid ter werving van bedrijven. Recreatie alleen is een te wankele basis en te veel seizoenge bonden tak van bedrijf. Onderwas. Mevrouw de voorzitter, het is jam mer dat de MAVO dit jaar zijn deuren heeft moeten sluiten, maar dit was al jaren aan te zien komen. Tellen we het aantal basisschoolleerlingen op, dan komen we op 340. Vorig jaar 356. Dit breng ik weer in relatie tot het ge stelde over het bevolkingsverloop. Het .is te hopen, dat er meer jonge gezinnen komen, anders krijgen de basisscholen ook weer problemen. Dat het totale onderwijs ons ca 190 000,minder gaat kosten als voor gaande jaren, hebt u duidelijk uiteen gezet op bladzijde 12. Herhaling vinden we onnodig. Ik hoop dat ons onder wijzend personeel met vreugde hun taak mogen vervullen om in deze weg onze kinderen te onderwijzen. (Vervolg volgende week).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3