KRONIEK VAN NOORQ-REVELAND nationale jeugdcollecte Geef,V Geffc Slagvast volop in beweging Tafeltennis nationaal jeugdfonds GRATIS PUZZELPLEZIER VAN HET RODE KRUIS Steun het Astma fonds. Postgiro 55055. U KUNT NIET ALLES WETEN Een kind om rekening mee te houden Opening nieuwe brandweergarage te Colijnsplaat A-je om dezen tied van 't jaer nae buuten kiekt, beste vrienden, dan ka-je heniete van oal die prachtuhhe herfst kleuren. Un bitje weemoedug ka-je dan soms ök wee trug- dienke an de zeumer. Mè de winter stae vo de deure. Herfst. De zeumer is wee a lank verbie, 't liekt of oalus is vertraegd. De winter is ter net nog nie, deur naejaers-sturmen belaegd. De bóömen hae verkleure, veuhels trekke vort. Je zie 't ut oal hebeure, wat was de zeumer kort. De houdhekleurde blaeren an de bóömen, ze dwarrele nae benee. Ut bin wondermooi-je dröömen, toch viel ut best nog mee. 's Aevens in 't lantaernlicht, zie-je de verlaete straete. As un stil verhuld hedicht op un ouwe plaete. De weemoed nae de zeumer hae verbie, deur de herfst mee z'n bonte pracht. De natuur die wacht toch nie, want de winter wacht. Tennis. Zaterdag 19 oktober werd er een herfst-afsluitingstoernooi georganiseerd Hieraan werd door 25 jeugdleden deel genomen. Er werd jongens-, meisjes- en mixed-dubbel gespeeld. Iedereen speelde vier wedstrijden en dat leverde de volgende resultaten op: Jongens: 1. Frank de Haan; 2. Peter Wisse; 3. Heico Sandee. Meisjes: 1. Natasja Jongeneelen; 2. Elma Sandee; 3. Vivian Harinck. 's Avonds was er een swingende disco in het clubhuis. Hierna was de prijsuitreiking van de onderlinge kompetitie van het seizoen 1985. Vanaf april tot en met september znn er 107 wedstrijden voor deze kom petitie gespeeld. Dit zijn de uitslagen: Jongens enkel: 1. Berty van de Heyde; 2. Bert Sandee; 3. Peter Wisse. Meisjes enkel (poule D): 1. Marieke Bremmer; 2. Emmy Balkenende; 3. Elma Sandee. Meisjes enkel (poule E): 1. Leonie Kouwer; 2. Esther Biondina; 3. Janine Zuydweg. Jongens dubbel: 1. Bert Sandee/Peter Wisse; 2. Berty van de Heyde/Gertjan Clement; 3. Jan Zuydweg/Rutger Stuut. Meisjes dubbel: 1. Emmy Balkenende/ Irma Geluk; 2. Marieke Bremmer/ Vivian Harinck; 3. Marije Heeringa/ Jantien Bremmer. Mixed dubbel: 1. Bert Sandee/Elma Sandee; 2. Gert jan Clement/Vivian Harinck; 3. Berty van de Heyde/Emmy Balkenende. rir nrrriïi hHhhii—na Prijswinnaars en -winnaressen van de kompetitie en het herfst-afsluitingstoernooi Wegens drukke werkzaamheden aan de sporthal zijn er de afgelopen weken geen verslagen van tafeltenniswedstrij den in de krant gekomen. Maar ge lukkig blijft onze afdeling zich wel duchtig weren in de verschillende kom petities. Zo geven de standen aan, dat de beide reserveteams zich halverwege de kompetitie op de tweede plaats genes teld hebben. Maar ook onze eerste teams doen het goed. Het eerste jeugdteam heeft de tweede overwinning te pakken en het eerste seniorenteam heeft inmiddels ook vier punten achter hun naam staan. Na het bekijken van de standen zal blijken dat de komende weken voor Slagvast weer erg spannend zullen worden. Standen senioren: 3e klas B. 1. Big Smash 3 2. Laurens 3 3. Goes 2 4. Slagvast 1 5. MZ 10 6. Westerzicht 3 5 8 5 7 5 6 5 4 5 4 5 1 Kapelle 6 Slagvast 2 Westerzicht 6 Laurens 5 Yerseke 4 Arnemuiden 8 10 Standen jeugd. 2e klas B. 1. Wilno 2 2. Westerzicht 2 3. Effekt 3 4. Slagvast 5. MZ 3 6. Aloy 1 5e klas A. 1 Oudelande 2 Kapelle 2 MZ 9 Big Smash 2 Slagvast 3 klas B. Kapelle 1 Slagvast 2 Kerkwerve 2 Scaldina 4 Big Smash 1 Big Smash 3 5 5 5—5 5—5 5—2 5—0 5 10 5—7 5—5 5—4 5—4 5—0 4 7 4 6 4 5 4 3 4 1 5 10 4—8 5—6 5—3 5—2 5 1 K0LLEKTE NIERSTICHTING 1985 De opbrengst van de huis-aan-huis kollekte in de gemeente Wissenkerke bedraagt 2366,45. Vorig jaar was dat f 2451,25. De opbrengst in Geersdijk bedroeg 286,45, in 1984 242,In Kamperland was dat 1413,95, in 1984 f 1483,90. Wissenkerke bracht 666,05 bijeen en in 1984 725,35. In de deelgemeente Wissenkerke is al jaren een kollektanten-probleem. Dit jaar moest zelfs een beroep gedaan worden op een echtpaar uit Middel burg. Slechts 2 inwonenden uit Wis senkerke bleken bereid tot koliekteren. In Kamperland trekken er jaarlijks 10 kollektanten op uit. Organiseren is vooruitzien. Daarom doet de kommissie een dringend beroep op de hulpvaardigheid van de Wissen- kerkenaren m.b.t. de kollekte 1986. Mevr. L. Verwei - Filius, die reeds aan zoveel koliekten haar medewerking ver leent, is bereid uw aanmelding voor 1986 door te geven, Tel. 01107 - 16 20. 4TOT10 NOVEMBER 1985 geef leef-en speelruimte. NJF-UtreOit) het fonds van jantje beton Punell u graag7 Dan n hier goed nieuws voor u Naast belangri|ke infor matie staal liet bekende Rode Kruis punelblad de "Marathon" telkei >s weer vol li|ne punels Wanneer u regelmatig één of meer oplossingen «wendt kri|gt u dit blad hélemaal gratis Kosten slechts 11.50 per oplossing En hoe méér oplossingen u opstuyrt. hoe méér kans op een prachtige pri|s natuur li|k Elke maand zijn er pnperilwv ruim (10000.-te winnen Pusel gezel lig mee en help hel Rode Kruis helpen Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis. Postbus 28120,2502 KC Den Haag. Of bel 070-846602/03. Bedankt! Zijden sjaals moeten gewassen worden in sop van een synthetisch wasmiddel. Kneden door het sop en na het spoelen in water, eventueel met azijn, uitdruk ken in een badhanddoek. Echte zijde direkt na het wassen strijken, aan de verkeerde kant. Ontstaat er in een nieuwe aluminium pan door het koken van water een zwarte aanslag, behandel deze dan met staalwol. Ook het koken van zuurhou- dende spijzen, zoals rabarber, appelmoes en tomaten doet hier wonderen. Een petroleumtoestel ruikt niet, als u de pit goed schoonhoudt. Wilt u het toestel doven, dan niet uitblazen, maar de pit omlaag draaien. Een ficus moet in een warme kamer staan, plaats deze plant dus in een ka mer waar dag en nacht gestookt wordt, maar zorg voor een vochtige omgeving. Gebruik een plantensproeier of een dubbele pot. Als u gemakkelijk uw wenkbrauwen wilt bijtekenen, wrijf ze dan eerst in met wat crème. Het potlood pakt dan beter op een droge huid. Keukenkruiden moeten niet in de zon maar in de schaduw worden gedroogd. Het water waarin eieren zijn gekookt, is zeer geschikt voor het schoonmaken van zilveren lepels en vorken. De voor werpen afwrijven met een zachte doek. Jantje Beton. Een kereltje. Zijn haar schuin over zijn voorhoofd. Een hand omhoog. Zijn voeten een beetje schuin. Vragende ogen kijken je aan. Jantje Beton. Drie jaar oud. Zes of negen. Twaalf of veertien jaar. Voor Jantje is dat niet zo belangrijk. Een kind is een kind. In Groningen en in Limburg. In As sen, Amsterdam, Benthuizen, Uden en Ridderkerk. Het zal hem een zorg zijn. Een zandbak is overal gevuld met zand. Met de „Limburgse" geitjes kun je even leuk spelen als met de „Amster damse". En voor kamperen heb je altijd een tent nodig. Jantje Beton. Elk jaar komt hij langs. Belt hij aan. Een kollektebus in zijn hand. „Het is voor kinderen," zegt hij als de deur nog maar half geopend is. Blij met iedere gift. „Dank u wel," klinkt het bij bijna elk huis. Alsof hij het geld in zijn eigen zak mag steken. En dat is ook een beetje waar. De helft van het opgehaalde geld krijgt zijn vereniging weer terug. Voor „zijn" speeltuin, clubhuis, speelzaal, kinder boerderij of scoutinggroep. Kijk uit. Een dorpje in het noorden van het land. Het is woensdag. De avond be gint. De vergadering van de speeltuin bestuurders is net geopend. Op de a- genda ondermeer: vervanging zandbak. Dat er een andere zandbak moet ko men, is voor iedereen duidelijk. De oude is jaren geleden met behulp van enthousiaste vaders en moeders aange legd. Hij is verzakt. De houten wanden zijn verrot. En in het deksel zitten grote gaten. De katten uit de buurt komen regelmatig een kijkje nemen. Hij is ook gevaarlijk. Twee vergaderingen terug besloten de bestuurders de zandbak dan ook niet meer te gebruiken. Geld voor een nieuwe is er niet. Wel vele vrijwilligers om een nieuwe zand bak aan te leggen. Een betonnen wand, een deksel en zand zorgen voor een stilte in de vergadering. Het idee kwam van Annemiek. En de brief naar het Nationaal Jeugd Fonds was toen snel geschreven. De eerstvolgende vergadering laat de voorzitter weten: „We kunnen een nieuwe zandbak aanleggen. Jantje Be ton geeft ons geld voor het materiaal." Aan het begin van het nieuwe sei zoen vindt de opening plaats. Vlag getjes. De drumband is er. Limonade. En geen katten meer in de buurt. Net als juffrouw Annemiek wil zeggen: „Jantje, kijk uit voorrealiseert ze zich, dat het echt een nieuwe zandbak Lisa. De geit heette Lisa. Dat het een bok was, viel alleen de grote mensen op. Lisa was gewoon Lisa. Hij had broertjes en zusjes. En ook kleintjes. Elke och tend stond de „familie" te wachten. Om negen uur ging de kinderboer derij open. Om één minuut over negen kreeg Lisa zijn eerste hooi. Om kwart over negen werd hij geborsteld. En om half tien werd ziin stal schoongema aM en zijn drinken ververst. Als de be heerder even niet keek, kreeg Lisa soms stiekem een koekje. Al enkele dagen was Lisa niet meer de oude. Zijn hooi liet hij liggen. Zijn water bleef staan. De dierenarts kwam. Onderzocht Lisa. En voor de zekerheid ook alle andere geitjes. Een somber gesprek met de beheerder volgde. Lisa had een dodelijke ziekte. De andere geitjes waren ook besmet. Wat er ge beuren moest, hoefde niet gezegd te worden. Twee dagen later stonden er geen geitjes meer te wachten. Stilletjes zitten Erik, José, Maarten en Dirk aan de rand van de konijnen heuvel. Lisa weg. Alle geitjes weg. „Ik vind het een rotstreek van die dieren arts", en „Nou heeft hij geen pijn meer" wisselen elkaar af. De kinderen zonder geitjes. En geen geld voor andere geitjes Twee maanden later staan acht geitjes een beetje onwennig te grazen. Erik moet er nog niets van weten. Eén geitje blijft steeds in zijn buurt. Geeft „kopjes". Aan het eind van de middag geeft hij zich over. Fluisterend zegt hij: „Lisa.... oh nee, je heet geen Lisa, maar wil je ook Lisa heten?" Het „méééééé" bezegelt de nieuwe vriend schap. In zijn dagboek schrijft hij 's avonds: „Beste Jantje Beton, Ik vond het stom en gemeen. Maar de nieuwe mag wel blijven hoor." Batavieren. Dit jaar kon de kampweek niet door gaan. Eigenlijk hadden ze vorig jaar al niet meer op kamp kunnen gaan. Krom getrokken tentstokken en gaten pro visorisch gerepareerd in het tentdoek hadden natuurlijk wel iets spannends. Het „ruimtevaartkamp" leek daardoor meer op een „Batavierenkamp". Maar dat de slaapzakken en de handdoeken vochtig bleven, was na drie dagen toch niet glleen maar leuk. Op de ouderavond in april lijkt de konstatering „we kunnen dit jaar niet op kamp" het laatste woord te zijn. Naarstig wordt nog gezocht naar mo gelijkheden om aan geld te komen voor nieuwe tenten. De kontributie kan dit jaar niet ver hoogd worden. Vorig jaar is er al een verhoging geweest. De oude tenten ver kopen? Een opkoper heeft al twee tientjes geboden. Een rommelmarkt? Met veel enthousiasme wordt op een zaterdag een grote markt georganiseerd Als John aan het einde van de dag de opbrengst bekend maakt, weet hij niet zo goed wat hij zeggen moet. Ruim achthonderd gulden is natuurlijk veel geld. Tegelijkertijd weet hij, dat vijf nieuwe grote tenten veel meer kosten dan achthonderd gulden. De vader van één van de kinderen heeft wel eens iets gehoord van het Nationaal Jeugd Fonds. „Bij Scouting schijnen ze daar meer van te weten," vertelt hij John. En dat was waar. Opgelucht kan John enige tijd later de ouders meedelen: „Zag het er aan vankelijk naar uit, dat wij dit jaar niet in staat waren ons jaarlijkse zomer kamp te organiseren. Op dit moment kan ik u zeggen, dat wij door een bijdrage van het Nationaal Jeugd Fonds van de aktie Jantje Beton in de gele genheid gesteld zijn nieuwe tenten te kopen. Ons kamp zal plaatsvinden.." Het clubhuis staat in het centrum van een grote stad. Een oude, dicht bevolkte buurt. Vroeger werd de ruimte als school gebruikt. Lange gangen. Hoge plafonds. Aan een muur een vergeelde plaat met „Aap, noot, Mies". Een peuterspeelzaal, hobbyclub, tie nersoos, VOS-kursus, naailes voor Turkse vrouwen en een koffie-ochtend voor bejaarden zorgen voor een leven dige drukte. Een aktief bestuur. Vrij willigers. Honderden wekelijkse bezoe kers. Velen over de vloer. Voor de vloer werd het teveel. De gemeente moet de aktiviteiten verminderen. Subsidiegeld is er niet meer. Eventueel zou een andere veel kleinere ruimte op het industrie terrein beschikbaar gesteld kunnen worden. De adviseur van het bestuur stelt voor kontakt op te nemen met het Nationaal Jeugd Fonds. Met als resul taat, dat het industrieterrein zijn be stemming kan blijven houden! Jantje Beton, een kind om warm voor te lopen. Jantje Beton, een kind om rekening mee te houden. Niet waar? Op zaterdag 26 oktober is de nieuwe brandweergarage van het korps Co lijnsplaat geopend. Dit gebeurde door het ere-lid en mede-oprichter van het 55 jaar bestaande brandweerkorps van Colijnsplaat, de heer Jac. de Pree. De heer De Pree knipte een lint door, waarna het brandweerembleem zicht baar werd. De burgemeester van Kortgene, mevr. E. J. Hoogendijk - van Duijn gaf het sein om te knippen. Door middel van een portofoon gaf zij de Regionale alarmcentrale opdracht om vanuit Vlis- singen de sirene van de brandweerauto in werking te stellen. Hierna werden de sleutels van de garage door de bur gemeester overhandigt aan de korps leden, die buiten stonden opgesteld, evenals het korps Kortgene. Deze had den ook nog een bijdrage aan de ope ningshandeling. Na een korte bezichtiging van de stallingsruimte door de genodigden, ging men naar boven naar het instruk- tielokaal, waar de koffie klaarstond. Hier heette de burgemeester de aan wezigen welkom en zei onder andere dat het korps na jaren eindelijk een goed onderkomen had gekregen. En bedankte de leden voor hun zelfwerk zaamheid in de garage en het hulp verleningsbusje. Ook de dames voor hun medewerking. De nieuwe hulpverleningsbus werd hier ook overgedragen, door middel van het overhandigen van de autosleutels door de burgemeester aan de korps commandant, de heer M. Geelhoed. De ze bus is volledig bepakt met appara tuur voor de hulpverlening en het is door de eigen mensen ingebouwd. Tenslotte werd door de burgemeester namens de gemeente een enveloppe overhandigd voor een nuttige besteding aan de centrale commandant. De commandant van de Regionale Brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland, de heer ing. J. Beenhakker, bracht de felicitaties over namens de regio. Evenzo deed ook de groepscom mandant van de Rijkspolitie Noord- Beveland, adjudant C. Marinussen, die ook nog een wandtegel overhandigde. Van de ereleden kreeg het korps een fraai droogbloemboeket. Dit werd over handigd door de heer S. v/d Weele. Tenslotte werd door de korpscom mandant van Kortgene een toepasselijk geschenk gegeven voor de nabespreking van uitruk of oefening. Tevens sprak de heer D. v/d Heide de wens uit, dat zijn garage ook nog eens geopend wordt. De centrale commandant in de ge meente Kortgene, de heer W. van Hou- welingen, bedankte de sprekers voor hun woorden en kado's. En ook de le den van het korps voor hun inzet en vele extra gemaakte uren om de ga rage zo klaar te krijgen zoals deze er nu uitziet en voor het inrichten van het hulpverleningsvoertuig. Ook be dankte deze de dames voor het schoon maken van het gebouw. Na dit officiële gedeelte werden de garagedeuren opengezet, opdat ieder een het gebouw en de voertuigen kon bezichtigen. Hier werd druk gebruik van gemaakt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2