Vervolg aanbiedingsbrief Kortgene Een oud-eilandbewoner weet te vertellen (deel 2) BINGO SPELEN GOED VOOR VELEN Nieuws- en Advertentieblad SPELEN 1 OF 2 WEKEN GRATIS MEE diverse aankopen in aandachtsge bieden; voorbereiding renovatie woningen Bernhardstraat; groot onderhoud 20 woningen Willem-Alexanderstraat; aantal verbeteringen particuliere woningen; voorbereiding riolering le fase Irenestraat; riolering gedeelte Beatrix- en Kruisstraat. afronding bedrijfsverplaatsing Verburg Holland B.V. In het algemeen kan worden gesteld dat de uitvoering van de dorpsvernieu wing tot heden naar wens verloopt. De in 1985 in werking getreden Wet op de Stads- en dorpsvernieuwing met de daaraan verbonden financieringmetho diek is tot heden nog geen beletsel ge weest onze aktiviteiten op dit gebied te temporiseren. In onze meerjarenop- zet is dan ook uitgegaan van onze oor spronkelijke planning. Bij het reeds genoemde voorstel tot aanwijzing beschermd dorpsgezicht Co- lijnsplaat overwegen wij tevens een bijdrageregeling in het leven te roepen voor kosten betrekking hebbend op bouwen en aanpassen aan het karak teristieke dorpskarakter, met name in Colijnsplaat en Kats. De ingestelde begeleidingsgroep en werkgroep die het dorpvernieuwings proces begeleiden en de coördinatie daarvan functioneren naar behoren. In beide groepen is ook een vertegen woordiger van de provincie op ons verzoek toegetreden. Financiering en algemene dekkings middelen. Ingevolge de circulaire over het over- heidstarievenbeleid in 1986 zijn de gemeenten vrij in het doorvoeren van tariefsverhogingen mits deze de 10°/o niet overschrijden. In 1985 mochten, ter vergelijking, de tarieven met 3% wor den verhoogd. Het min of meer loslaten van het tarievenbeleid moet worden gezien in het licht van de doorvoering van de profijtkorting op het gemeen tefonds. Hoewel de inflatie de laatste jaren niet zo hoog meer is, stijgt het prijs indexcijfer voor de gezinsconsumptie jaarlijks nog met een procent of vier. Dit laatste is voor ons aanleiding u voor te stellen die belastingtarieven waartegenover kostenstijgingen staan in 1986 te verhogen. Het lijkt misschien aantrekkelijk om niet te verhogen, maar de kostenstijgingen gaan door en dan moet later misschien een dub bele verhoging plaatsvinden (als dit gezien het tarievenbeleid mogelijk zou zijn) om de post voor onvoorziene uit gaven wat te verhogen. Wij denken dan voor 1986 aan een verhoging van 3% voor de navolgende tarieven: leges, havengelden, staangel den, reinigingsrechten, rioolafvoerrech- ten en precariorechten. Wij zullen u hierover voorstellen doen alsmede over een verhoging van de vergoeding voor het gebruik van gymzalen etc. Tot slot. In het voorgaande hebben wij ge poogd u, naast de cijfermatige stukken en de memorie van toelichting enig antwoord te geven op vragen, die bij u nog mochten leven over de in 1986 te volgen koers en de beleidsvoornemens. Wij menen, dat de gemeente voldoende financiële ruimte heeft om die koers te volgen, mits uiteraard op se rieuze wijze een keuze wordt gemaakt in de prioriteiten bij de uitvoering van dat beleid. Vanzelfsprekend is het ten slotte uw raad, die in deze de bevoegd heden heeft. Bij de aanvang van de raadsperiode 1982 - 1986 konden wij een aantal pro jecten noemen, die toen uw aandacht in elk geval zouden krijgen. Wij her inneren u aan de volgende voornemens: rioleringswerken, haven Colijnsplaat, restauraties kerken en torens, bouw woningen Tonnenbuurt, nieuwe school Colijnsplaat, uitbreiding gemeentehuis, brandweerzaken, verbouw „De Brug", verenigingsakkommodatie Kats, uitbrei ding school Kats en diverse bestra tingen. Behalve de uitbreiding van het ge meentehuis, een deel van de riolerings werken en een deel van de bestratingen zijn die voornemens uitgevoerd, in sa menwerking tussen ons college en uw raad. Wij spreken de hoop uit, dat die goede samenwerking tussen ons college en uw raad (en in 1986 het nieuw col lege en de nieuwe raad) bestendig mag blijven. En dat de naar ons oordeel goede vertrouwensbasis tussen uw raad en ons college voor konstruktief over leg ook in het voor ons liggende be grotingsjaar 1986 gehandhaafd kan worden. Aan het adres van alle medewerkers, die eraan hebben meegewerkt om de thans voor 1986 geldende stukken sa men te stellen, zeggen wij gaarne dank. De complexiteit van het totale be stuur vergt van vele medewerkers in breng bij het samenvoegen van de stukken, zodanig, dat die stukken een geheel vormen, dat bestuurlijk te over zien is. Daarbij willen wij opmerken, dat wij er erkentelijk voor zijn, dat de be groting tijdig aangeboden kan worden naast de belasting die de automatise ring aan de administratie oplegt. De behandeling van de begroting 1986 en de daarbij behorende stukken vindt plaats op 31 oktober a.s. En omdat u zich een beeld kan vor men over de druivenpluk zelf, citeren wij, beginnend vanaf blz. 71. Van de hoek van het veld uit was het een zee van blaren, maar van opzij zag je smalle paden tussen de rechte rijen struiken. En elke honderd meter of zo een dwarspad voor de kar, waar ieder der dragers zijn tobbe ging halen. De plukkers gingen in een lange rij staan, net alsof ze in tirailleurslinie het veld gingen aanvallen. En dat was ook zo, want toen iedereen zijn rij te pak ken had, gingen ze gebukt hun eerste struik te lijf. Het zand was nog donker van de morgendauw en het veld stond hoog vol onkruid, zodat de dragers al natte voeten hadden toen ze met hun lege tobben bij de plukkers terug kwamen. Van elke struik vlogen de druppels in 't rond. Onder de grote blaren, die er uit zagen als gekerfde harten, was het een wonderlijke kronkeling van takken. De buitenste trossen afplukken ging vlug, maar de beste hingen meest al middenin en dan moest je, terwijl je vingers in de struiken vernesteld zaten, zo behendig plukken dat de trossen in je andere hand vielen. De meeste waren klein, want het was een slecht jaar geweest met veel regen- stormen en daarom was het onkruid zo hoog. De trossen regenden in de em mers en Vladja had ze wel een voor een op willen pakken om ze dan netjes op elkaar te leggen, zo mooi vond hij ze. Ze leken op grote harten zoals je op plaatjes van heiligen zag; maar ze waren zwaar en donker. En nu, in de vroegte, nog beslagen van dauw, zodat ze koel op de hand waren en fris tegen je wang, en hard en zacht tegelijk. Zodat het een langzame wellust was ze een voor een in je mond te laten ber sten en dan je ogen dicht te doen, en te voelen hoe het sap naar binnen liep. En daarna een grote wilde hap te ne men,' waarmee je zeker twaalf druiven tegelijk afrukte, en er enkel rode punt jes achterbleven op de korte stengel tjes; de rest was in je mond. De strozak schuurde in Vladja's nek (Vladja was drager en hiervoor had hij op zijn hoofd een strozak, waarop de tobbe gedragen werd). En hij sprong vlug op om naar zijn tobbe te kijken. Zij was vol, er stond zelfs al een grote kop op. Hij wilde de twee ijzeren sta ven pakken, die uit de hoogste hoepel opzij staken en het vrachtje optillen, maar André sprong op hem toe: „Dat gaat zo niet, makker, daar kan nog best wat bij." Hij sprong op de trossen en kneusde ze in elkaar met zijn zware laarzen, zodat het rode bloed uit de blauwe schillen liep. „Dat geeft niets," zei An dré, terwijl hij stond te dansen. „Het goedje wordt toch gezuiverd en op temperatuur gebracht en aarde is geen gif!" Er kon nu inderdaad nog een volle emmer bij. André wilde de tobbe een zetje geven, maar Vladja duwde hem lachend weg en sloeg zijn vuisten om de ijzeren uitsteeksels. Hij tilde de waggelende tobbe met een ruk boven zijn macht, zodat zijn borst ervan uit elkaar getrokken werd en liet de vracht op de strozak ploffen. En wandelde toen weg, met brede stappen, over de kuilen en de gaten. Terwijl hij telkens voorzichtig zijn voeten optilde om niet in de kruipende uitlopers te blijven hangen, die zich rond zijn enkels slin gerden. Hij kwakte zijn vracht tegen de rand van de kar, die er meer uitzag als een grote ijzeren trog op wielen, wipte de tobbe om en hoorde de drui ven dof omlaag storten. Het paard had de kar opzij getrokken en beet naarstig in de struiken, slobberend en kauwend, zodat het schuim rond zijn bek speek- selde. De lege tobbe was licht en Vladja wandelde tevreden terug. Na de eerste driftige aanvang begon iedereen zich meer op zijn gemak te voelen en het gezang brak los. De kreten gingen wijd de rustige morgen in. Andrea zong met een hoge neurie- stem het lied van de vrouw die haar broek verloor terwijl ze de charleston danste. De acrobaat uit Lyon zong een aria uit de Butterfly, zoals André Vlad ja uitlegde, waar ze allemaal gespannen naar luisterden, onderwijl traag pluk kend. Tot Jules in een vaartje dwars door de struiken kwam hollen en ze met schelle kreten weer tot doorwerken aanzette. De zon was nu al hoog boven de heuvels en het zand droogde snel, zo dat Vladja niet meer op z'n hurken hoefde te zitten, terwijl hij wachtte tot de tobbe vol was. Hij zonk telkens naast een struik neer, waar de druiven blauw doorheen blonken en at, totdat hij een gevoel kreeg alsof zijn maag in een bult naar buiten hing. Telkens wan neer hij opstond was hij even duizelig van het grote glanzende licht waar hij met wijde stappen doorheen liep, wan neer hij zijn tobbe ging leegstorten. De kar begon al vol te lopen en ze moesten nu tegen een laddertje opklimmen om de tobbe leeg te krijgen, anders bleef de helft tegen de druivenbult in de kar hangen en glipte in de tobbe terug wan neer ze die weer op hun hoofd zetten. Het was een prachtig gezicht neer te kijken op de met sap bespatte druiven. En het was verrukkelijk wanneer je eraan dacht dat elke kar een paar krui ken van de kostelijke wijn zou geven, die op tafel stond. Ving in het verleden het wijnfeest per wijngaard ter plekke aan waar de laatste tros druiven was geplukt, ei genlijk besloten dus. Nu is dit een mas sale toeristische attraktie geworden uit commercieel motief. De Rijn-cruises per nassagiersschip van internationaal kom af, duren niet voor niets tot na de wijn feesten langs de Rijn en zijrivieren. Per plaats nu is dit spektakel steeds ver gezeld van kermis-attrakties voor jong en oud. Van devotie voor de weer geslaagde wijnpluk, waardoor het wijnfeest in oorsprong was, valt niet zoveel meer te bespeuren. Gigantisch vuurwerk knettert haast na elk wijnfeest nu in de oktobernacht. De scherven na het feest liggen dan op straat. In de vorm van plastic verpakkingsmateriaal, vele gelegenheidsbekertjes met soms mooi in goud en kleur uitgevoerd stadswa pen. Wat verlate feestgangers liggen te slapen, uitgestrekt op een bank in het park. Vele auto's, ergens geparkeerd, hebben beslagen ruiten door te funge ren als tijdelijk slaapvertrek. Het karakter van het wijnfeest ver anderde met de tijden. Dit is in een zekere zin te vergelijken met de Friese elfstedentocht op de schaats, al lang geen provinciale Friese aangelegenheid meer. Hoe Fries dit was, ervaart men bij het lezen van de roman „Elfstede- tocht" van Jef Last. Hierin wordt de opvolging van vader op zoon op een boerderij afhankelijk gesteld van het korrekt uitrijden van de tocht! Dit is niet gering dus. Jef Last werd op 2 mei 1898 in Den Haag geboren, overleed op 15 februari 1972 te Amsterdam. Zijn literair werk werd bekroond met de Marianne Phi- lipsprijs in 1963 en de Joost van den Vondelprijs in 1966. Op 61-jarige leef tijd promoveerde hij aan de universiteit te Hamburg tot doctor in de Sinologie (Sinologie is wetenschap van de Chinese taal en cultuur). Tijdens de bezetting van ons land zat hij in het verzet en was redakteur van het illegale blad „De Vonk". Dikwijls zaten de nazi-mensen jagers hem vaak op de hielen, maar men heeft hem nooit kunnen grijpen. Hij was ook huis vriend van L. W. de Bree te Alkmaar, Nieuwveen en Vlissingen. Van 1950 tot 1954 verbleef hij als leraar in Indo nesië. Zijn leven was in dienst van de medemens. Na 1945 zou Frankrijk zo spoedig mogelijk ook de eigen Rijnvloot her stellen. Hiertoe waren al voor het be ëindigen van de oorlog motorschepen gebouwd op de Amerikaanse werven. In drie delen, voorschip met woning, middenschip (ladingruimen) en achter schip met kompleet uitgeruste machi nekamer, stuurhut en roef (zelfs een kunstbloemetje stond in de venster bank!) werden deze schepen per zee schip vervoerd naar Rotterdam. Aan de Biesbosehwerf te Dordt werden de drie delen tot een schip aan elkander gelast. Men wilde voor deze nieuwe vloot ook geschoold personeel. Te Stx-aatsburg werd een Rijn- en binnenvaart-vak- school opgericht door de Franse staat. Op verzoek heeft het Kon. Ondex-wijs- fonds voor de Scheepvaart te Amster dam ook hiervoor de nodige adviezen gegeven. Door deze relatie realiseerde de K.O.F.-direkteux-, tijdens een „vlag- vertoon"-x*eis naar Bazel, de uitnodi ging om deze school te komen bezich tigen. Daar die x*eis plaatsvond met de „Prirxses Beatx-ix" (1961), mochten wij mede tot het gezelschap ter bezoek behox-en. Het deed toen voor een Noord- Bevelandse jongen vreemd aan, dat tij dens de middagmaaltijd (het was ook een school met internaat) elke leerling een halve liter wijn verstrekt kx-eeg. Dit zou voor onze eigen scholen in Nederland zeker niet denkbaar zijn. Nog meerdere ontmoetingen met de wijn wex-d ons beschoren. Een familie lid zou gaan vertimmeren in huis, met eigen middelen. Daar wij ook een beetje leerden spijkeren, werden wij uitge nodigd om hierbij te assisteren. Het karwei liep tegen. Als men in een oud huis een plank lostrekt, komen er vaak meerdex-e mee. Een vakman weet hier wel x-aad op. Een amateur gaat dan klungelen. De volgende dag zou het oudejaar zijn. In de morgen zou de stoffeerder komen met de nieuwe vloerbedekking. Bedoelde ruimte was een kleermakers- ateliei\ Op 2 januari zou deze weer in bedx-ijf moeten zijn. Vandaar dat be sloten werd de nacht maar door te spijkeren. Wat een stof was er geko men vanachter de oude betimmering! Met koffie en thee lagen wij aan ons ijkmerkje. Doch die hadden de nare smaak niet weggespoeld. Tot de baas des huizes zei: „In de kelder heb ik nog een mandfles vol Spaanse landwijn. Die is misschien juist goed tegen stof!" Restte ons dit maar te proberen. Met de mandfles (het was inmiddels 31 dec.) werden twee limonadeglazen meege bracht.... De Spaanse landwijn was heerlijk koel en smaakte uitstekend. Het tweede glas verjoeg „alle" stof- delen van de lippen. Wat kan een mens onnozel zijn met het op deze wijze lessen van de dorst. Nog weet ik dat weldra onze zaag snede steeds meer afweek van onze rechte potloodstreep op het hout. En dat het spijkeren steeds luider ging klinken. Tot de vrouw des huizes, in vex'beten vx-iendelijkheid, ons kwam vex'zoeken het tumult te staken, daar waren ook nog buren Goed, er wex'd besloten tot het dag- worden maar even op een oor te gaan liggen. Wij kregen de voorkamer met een divan. Waar ook de mand stond van Wangly, de chow-chow. Met hem waren wij allang „oude jongens". Ge heel gekleed zijn wij gaan liggen en sliepen snel de slaap des vermoeiden. Met het dag-worden had Wangly even de vrijheid in de tuin van node. Netjes opgevoed zijnde was hij onze naast de divan hangende ontblote on- derax-m gaan likken. Als sein dat zijn nood wel hoog werd! Door deze aan raking nu ontwaakten wij uit een vex-re en diepe slaap. Nog oog gesloten hoor den wij ons zeggen: „Vrouwtje, dat je mij nog altijd mag is tot daar aan toe, doch dan hoef je mij nog niet wakker te kussen op m'n onderarm Het verdere ontwaken was wreed aan realiteit. Met wat mokex-gehamer in de bovenkamer. Wij lagen niet in het ei gen bed, alleen en koud op een vreemde divan in een nog vx-eemder kamer. Met een steeds nijdiger, poot tegen de ge sloten deur graaiende, hond. Die met geblaf alle huisgenoten wekte tot zijn baas hem bevrijdde. Die daax'bij ook regelmatig aan zijn kruin voelde. De lege mandfles vonden wij later gekan teld in het zaagsel op de verder nog kale vloerMaar daar klonk de deurbel al! P. C. Noordhoek, Zierikzee. (Wordt vervolgd). BROODMAALTIJD BEJAARDEN EN PERSONEEL PENSIONTEHUIS NRD.-BEVELAND Als besluit van het gereedkomen van de renovatie van het pensiontehuis „Noord-Beveland" te Kortgene, dat op enigszins feestelijke wijze is gevierd, werd in het afgelopen weekend door het bestuur een broodmaaltijd aange boden aan de bewoners van het huis. Bij het begin hiervan sprak de secre taresse, mevrouw M. H. Remeijnse - van der Weele, hartelijke woorden tot de voorzitter, dhr. C. A. P. Schippers en zijn echtgenote, mevr. A. Schippers- van Oeveren, voor de wijze waax-op ze 2 jaar lang een lawine van telefoontjes enz., betreffende de vex'bouwing heb ben verwerkt. Als dank hiervoor bood ze bloemen aan. De voorzitter bi-acht hierna dank aan het personeel dat zo lang onder moei lijke omstandigheden heeft moeten wei-ken. Nadat de directeur, dhr. H. Oome, zijn bewondering had uitgesproken voor de wijze waarop de bejaarde be woners de vele beslommeringen heb ben geïncasseex-d werd door een groot aantal bewonex-s, het dagelijks bestuur en de vrijwillige helpstex-s, in de re creatiezaal genoten van een goed ver zorgde broodmaaltijd waax-voor dank werd gebracht aan het keukenpersoneel o.l.v. dhr. Van Pasen. prijs. Elke vrijdag trekt de Notaris de winnende BINGO-getallen plus het winnende LOTERIJ- getal! Week-in, week-uit! Vul nu de bon in en speel mee. Binnen 10 werkdagen krijgt u het kant-en-klare BINGO THUIS deelnamebewijs en het spelreglement thuis ge stuurd. U kunt op 3 manieren meespelen. Q] ABONNEMENT f20.- Elke week meespelen Per 8 speelweken steeds 1 gratis speelweek Nog eens 1 gratis speelweek voorde eerste 8 speelweken Extra kans op abonneeprijzen Zorgeloos meespelen Automatische incasso 1 x per 8 speelweken [2] ÉÉNMALIG VOOR 8 SPEELWEKEN f20.- Met 2 gratis speelweken extra! [3] ÉÉNMALIG VOOR 4 SPEELWEKEN f 10.- Met 1 gratis speelweek extra! INFORMATIECENTRUM BINGO THUIS. «w» POSTBUS 28500, 2502 KM Den Haag, Tel. 070-949414. Ik speel mee met BINGO THUIS en geef toestemming I automatisch van mijn bank/girorekening I I af te schrijven: Het BINGO THUIS ABONNEMENT (1 x per 8 weken f 20.- tot v-r. wederopzegging) Éénmalig voor 8 speelweken f20.- Éénmalig voor 4 speelweken f 10.- Ik ga accoord met de volgende "Regeling Mocht u hel niet eens zijn met het afgeschreven bedrag dan kunt u dit Als bankrekeninghouder per brief/kaart berichten aan het Informatiecentrum Bingo Thuis, l Als postgirorekeninghouder binnen 14 dagen na datum van boeking per brief/kaart berichten aan het administratiekantoor waar uw rekening wordt geadministreerd Ik wil geen automatische incasso. Stuur mij dus(aantal) accept- girokaarten voor deelname. Datum Naam: Mevr./Hr.: 1985 Handtekening Heeft u een prijs gewonnen, maar zich niet binnen A weken gemeld, dan krijgt u bericht van BINGO THUIS. Vergunning voor BINGO THUIS werd verleend door de Slaalssecr v Jusiiliedd 5-3-1984 I onder nr LO 840/002/034 Vergunninghoudster is verplicht hel priizenpakket m evenredig heid met oe opbrengsl aan te passen Postcode en plaats: Tel. no.: S.V.P. ZEER DUIDELIIK IN BLOKLETTERS INVULLEN EN ZONDER POSTZEGEL IN OPEN ENVELOP STUREN AAN: BINGO THUIS, ANTWOORDNUMMER 21.000,2500 VN DEN HAAG J

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 4