Zee van zuinig licht Raadsvergadering Kortgene Nieuw recreatie-komplex op „De Molenhoek" Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 5 september 1985 no. 4186 M3vO-seizoen van start: Duizenden ouderen wekelijks aktief Bij de behandeling van de ingekomen stukken in de gemeenteraadsvergade ring te Kortgene op donderdag 29 au gustus, feliciteerde dhr. Blankenstijn de burgemeester met de benoeming in het bestuur van „Het Veerse Meer". Te vens wees hij op de soms hopeloze toestand bij de brug over de Zandkreek. Hij vond het onredelijk, dat altijd de pleziervaart voorgaat. Tevens vroeg hij naar de verschillen in de verslagen over de vismijn. De burgemeester zei de hartekreet over de moeiliikheden bij de brug te zullen oppakken als alle plussen en minnen ter sprake komen. Dat geldt ook voor de verslagen van de vismijn. Bij het punt „Mededelingen" maakte dhr. De Looff bekend, dat er in de toe komst weer glas zal worden opgehaald. De burgemeester was tevreden dat de oproep succes heeft gehad. Ook werd meegedeeld dat uitgebreid aandacht zal worden geschonken aan het feit, dat 25 jaar geleden de Zand- kreekdam en de daarbijbehorende sluis in gebruik is genomen. Dit zal gebeuren op 27 en 28 september. Met algemene stemmen werd vervol gens besloten om adhesie te betuigen aan een motie Lemsterland inzake het visserijbeleid. Het had ook een motie van ons kunnen zijn, aldus de burge meester. Quotering is het grootste knel punt. Een voorstel tot wijziging brandbe veiligingsverordening, was voor dhr. Van Damme aanleiding om te infor meren of alle gebouwen aan dezelfde voorwaarden voldoen als het voorstel wordt aangenomen. Ook dhr. De Looff vroeg hiernaar. De burgemeester zei, dat er eerst een overbruggingsregeling komt en daarna een permanente regeling voor alle ge bouwen. Dhr. Blankenstijn vindt dat een en ander moet gebeuren zoals is voorge schreven. Dat is vooral voor bejaarden huizen van groot belang. Besloten wordt om de verordening te wijzigen. Bij een voorstel tot benoemen leden commissie van beheer schoolartsen- dienst Walcheren c.a., zei de heer Blan kenstijn, vol vertrouwen te zijn over de te benoemen personen. Maar vroeg of er een rouleersysteem was. Nadat de burgemeester had gezegd dat er geen rouleersysteem was, wer den voor de gemeenten Vlissingen en Middelburg de wethouders G. J. A. M. Adan en M. Vinke benoemd. Voor de overige Walcherse gemeenten: dhr. mr. B. J. van Putten, burgemeester van Mariekerke en mevr. G. W. van Mont- frans - Hartman, burgemeester van Veere. Voor de Noord-Bevelandse ge meenten: dhr. P. Wisse, burgemeester van Wissenkerke en mevr. J. J. Nieu- wenhuijse - de Schipper, raadslid van Borsele. Voor de commissie tot nazien van de rekeningen 1983 worden vervolgens de heren J. de Looff, M. de Smit en G. Blankenstijn benoemd. Uitvoerig werd daarna gediscussieerd over een voorstel tot vaststellen plan ningslij sten nieuwbouw, verbouw en verbeteringen. Dhr. Van Damme wijst er op dat er vraag is naar kleine huurwoningen. Dhr. Blankenstijn vraagt duidelijkheid over enkele onduidelijkheden. Hij was ook van mening dat er plannen moeten ziin. Geen plannen hebben is een droe vig teken. Dhr. De Looff vindt het po sitief dat het 2e woningbestand wordt teruggedrongen. Belangrijk is dat er permanente woningen komen. Dat er voor Kats maar 2 woningen zijn be stemd, vindt hij in strijd met de wens tot dorpsvernieuwing. De burgemeester zei dat het niet eenvoudig is om te beoordelen of er on het ene dorp teveel en op het andere te weinig zal worden gebouwd. Als er van verzadiging sprake is, zal er op worden toegezien dat er niet al te veel buiten de behoefte wordt gebouwd. Als er behoefte is aan kleine woningen, laat ons dat dan weten. Laat niemand schromen om een bouwvergunning aan te vragen. Of er van verzadiging op Colijnsplaat sprake is, zal in de gaten worden gehouden. Bij een volgend voorstel tot voorlo pige vaststelling exploitatie-kosten o- penbaar kleuteronderwijs en uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1984, vroeg dhr. Geelhoed meer duidelijkheid over kleuters- en basis school-leerlingen. De burgemeester zei dat er een periode van voorbereiding nodig is eer iets konkreets gezegd kan worden. Het punt „automatisering op basis scholen" was voor dhr. Van Damme aanleiding om te vragen of we een cadeautje in de school geworpen krij gen. Dit, omdat de Rabobank Noord- Beveland bereid is 2/s deel van de kos ten van één komputer per school voor haar rekening te nemen. De bank stelt dan voor dat de gemeente het reste rende deel voor haar rekening neemt. Hii vraagt of de gemeente bereid was dit ook te doen zonder dit cadeautje. Mevr. De Looff vindt dat het bij het leven van deze tijd hoort. Er wordt niet alleen gespeeld, maar ook geleerd. Hoof den van scholen vinden het aantrek kelijk. Ze kan zich niet voorstellen dat we genomen worden. Ook dhr. Huibregtse is positief. We voelen ons niet genomen en kunnen de geste van de bank waarderen. Hij hoopt dat de introduktie met succes zal ver lopen en hij heeft waardering voor het onderwijzend personeel. Ook dhr. Blan kenstijn is positief. De burgemeester zei dat we dagelijks met automatisering worden gekonfron- teerd. Het is noodzakelijk dat de jeugd daarop kan inspelen. We krijgen een komputer met alles er op en aan en we hopen dat alles zal slagen. Dhr. Van Damme vraagt of er geen gevaar dreigt, dat er een kommercieel vingertje in het schoolgebeuren zal sluipen. Wethouder Van der Weele zegt dat het bestuur van de Rabobank geen enkele invloed heeft gehad. Van Damme denkt dat de bedoeling goed is, maar het is achterom de rug van de raad gebeurd. Een volgend punt is een voorstel om het bedrag dat van de Volkskredietbank geleend kan worden, van 15.000,te verhogen tot 25.000, Dhr. Blankenstijn vindt, dat mensen die problemen hebben, geholpen moe7 ten worden. Dhr. De Looff vindt het jammer dat dit moet gebeuren. Voor zichtigheid blijft geboden en hij hoopt dat de verhoging niet nodig is. Ook dhr. De Smit is akkoord met deze wijze van hulp. Veel mensen kunnen door werkloosheid in de knel komen. Wethouder Van Noort vindt verho ging naar 25.000,aanvaardbaar. Ui teraard zal onderzocht worden of de aanvragen reëel zijn. Een voorstel tot aanschaffing van een schoonmaakapparaat voor de vloer van het gymnastieklokaal te Kats en de overige zalen, is voor dhr. Blankenstijn aanleiding om te zeggen dat in het ver leden gesuggereerd is dat er veel zelf- werkzaaheden verricht zullen worden. Mevr. Van Oeveren vindt dat een mooi gebouw netjes onderhouden moet worden. Het gaat echter te ver om de helft voor Kats en de andere helft over andere zalen te laten drukken. Ook dhr. De Looff is tegen de verdeelsleutel. Het is voor Kats en niet voor andere zalen. Dhr. De Smit vindt dat er heel wat voor Kats is gedaan. Gebruik van het apparaat door anderen kan bekeken worden. Hij wil niet te star vasthouden aan alleen voor Kats. Wethouder Van der Weele is blij met de instemming, maar kan niet begrijpen dat er bezwaar is tegen de fifty-fifty basis. Dit apparaat kan op alle dorpen worden gebruikt en vervoer is geen probleem. Dhr. De Looff is tegen de verdeel sleutel, dhr. Geelhoed niet en mevr. Van Oeveren heeft er geen bezwaar tegen om het ook op andere plaatsen te ge bruiken. Wethouder Van der Weele wil er geen halszaak van maken. Na een jaar zal er gekonkludeerd worden over de verdeelsleutel. Het voorstel om 7.600,beschikbaar te stellen, wordt aangenomen. En dit bedrag zal in één keer worden afge schreven. Een voorstel tot wijziging rechtspo sitieregelingen bij wachtgeldverorde ning, uitkeringsverordening, verplaat singskosten-verordening en spaarver- ordening wordt aangenomen. Een voorstel om een bijdrage van 5.000,voor een manuscript over de kern Kats, vindt bijval bij dhr. Blan kenstijn. Hij vindt het waardevol als een en ander aan de vergetelheid wordt ontrukt. Ook dhr. De Smit is voorstan der. Dhr. De Looff heeft waardering voor het werk van dr. J. B. V. Weiten, maar we moeten voorzichtigheid be trachten. Wie zal zeggen of er nog meer aanvragen komen. Hij is voor 1.000, maar niet voor 5.000,Ook dhr. Van Damme is bang voor een precedent werking als we het voorstel inwilligen. De burgemeester vindt het van groot belang dat er iets waardevols is schreven. Alle aanvragen zullen be keken worden. Als we dit aannemen betekent het niet, dat we automatisch alle aanvragen zullen honoreren. Dhr. De Smit doet een beroep op de frakties om voor te stemmen. Dhr. Van Damme vindt het goed dat men hier mee bezig is en is alsnog bereid om voor te stemmen. Wethouder Van Noort zegt dat niet over één nacht ijs is gegaan en doet een beroep op de PvdA-fraktie om voor te stemmen. Daar is deze fraktie niet toe bereid. Wel voor 1.000,Het voorstel wordt aangenomen met de aan tekening dat de PvdA tegen is. Een voorstel om een krediet te vo teren van 3.911,voor vervanging van de papiervernietiger, is voor dhr. De Looff aanleiding om te vragen hoe dat bedrag tot stand is gekomen. Nadat de burgemeester had verzekerd dat dhr. De Looff niet bang hoeft te zijn, dat er meer zal worden uitgegeven dan no dig is, wordt het voorstel aangenomen. Tijdens de rondvraag dankte mevr. De Looff voor het krediet aan het Dorpshuis te Kats. Dhr. De Looff vroeg aandacht voor straatlantaarns die geen licht versprei den, omdat ze in het groen verloren gaan. Tevens wees hij er op dat in de Noordlangeweg een permanente wo ning is verkocht voor andere doeleinden Naar een en ander zal geïnformeerd worden. En te veel groen kan ook hin derlijk zijn, aldus wethouder Van der Weele, inhakende op verborgen straat lantaarns. En zo kwam er een einde aan deze raadsvergadering. Het mag dan niet zo sensationeel zijn dat het wordt vermeld op de sport pagina's, maar voor de 60-plussers in Zeeland is het wel degelijk belangrijk dat in september de wekelijkse gym nastiek-, volksdans- en zwemaktivitei- ten voor ouderen weer van start gaan. Deze en andere bewegingsaktivitei- ten worden onder de verzamelnaam Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) georganiseerd door Stichtingen Ge- koördineerd Bejaardenwerk, Kruisvere nigingen, bejaardenoorden, enz. Bijna 5000 ouderen maken gebruik van de mogelijkheid om wekelijks onder des kundige leiding een uurtje te gymmen, volksdansen of zwemmen. Enerzijds hopen zij hiermee hun li chamelijke konditie op peil te houden, waarvan men bij allerlei aktiviteiten in het dagelijks leven wel gemak kan on dervinden. Aan de andere kant vinden velen in de MBvO-groepen gezelligheid en kontakt met leeftijdsgenoten. Voor iedereen is echter ook het plezier dat men aan het bewegen beleeft een be langrijke drijfveer om wekelijks naar gymlokaal, dorpshuis of zwembad te gaan. Men heeft ontdekt dat men ook op hogere leeftijd nog best een beetje sportief kan zijn. Het Meer Bewegen voor Ouderen heeft de laatste jaren een explosieve groei doorgemaakt, zodat op dit mo ment in vrijwel alle plaatsen in de provincie aan één of meer aktiviteiten deelgenomen kan worden. Zo zijn er in Zeeland ruim 150 gym- nastiekgroepen voor ouderen, bijna 75 volksdansgroepen en ongeveer 20 zwem- groepen. Daarnaast zijn er de laatste paar jaar ook 15 groepen opgericht die zich bezig houden met een uit Engeland en Australië overgewaaid spel, het zo genaamde Koersbal. Iedereen kan meedoen. Speciale kleding is over het algemeen niet nodig om aan de aktiviteiten mee te kunnen doen, al wordt het dragen van gymschoenen en een lange broek bij de gymnastiek wel aangeraden en bij het zwemmen natuurlijk een zwem pak. Ook voor het geld hoeft men het zeker niet te laten, want de kosten be dragen meestal niet meer dan één gul den per les, terwijl men in de meeste zwembaden voor een sterk gereduceerd tarief terecht kan. Soms denken ouderen ook wel eens dat ze te weinig kunnen om zomaar mee te gaan doen bij een groep die al jaren bezig is. De leiding zal echter al tijd proberen om dit verschil zoveel mogelijk op te vangen en tenslotte is men nooit te oud om te leren, dus een eventuele „achterstand" is zo inge haald. Er worden van de deelnemers trouwens geen topprestaties verwacht, maar veel belangrijker is dat iedereen op zijn eigen nivo op een prettige ma nier meedoet. Iedere oudere die zich redelijk ge zond voelt kan ongeacht leeftijd aan de aktiviteiten meedoen, want intensi teit en moeilijkheidsgraad worden aan gepast aan de deelnemers. Wel wordt iedereen die mee gaat doen geadviseerd om even te overleggen met de huisarts om na te gaan of zonder meer aan alle oefeningen meegedaan kan worden. Aanmelden. Eigenlijk kunnen nieuwe leden zich gedurende het hele seizoen aanmelden bij de groepen, maar wellicht is de start van het nieuwe seizoen een uit stekende aanleiding om daadwerkelijk de stoute schoenen aan te trekken en een kijkje te gaan nemen bij één van de aktiviteiten in de buurt. Bij vrijwel alle groepen zullen nieuwe leden met open armen ontvangen worden. Helaas bestaat er een kleine kans dat sommige plaatsen gekonfronteerd wor den met een wachtlijst. Over het al gemeen mag iedereen die ouder is dan 60 jaar aan de aktiviteiten meedoen. Informatie. Informatie over waar men terecht kan, is te verkrijgen bij de organisa toren van de lessen, onder andere kruis verenigingen, Stichtingen voor Gekoör- dineerd Bejaardenwerk en bejaarden oorden. Of bij de Dienst Meer Bewegen voor Ouderen, Postbus 79, 4460 AB Goes, Telefoon 01100 - 15892. VROUWENGESPREKSGROEP TE GEERSDIJK Op donderdagmiddag 17 oktober om 2 uur komt de Vrouwengespreksgroep in het Drenthehuis te Geersdijk weer bij elkaar. Deze eerste keer kunt 11 vrijblijvend komen en zich daarna de finitief opgeven. De gespreksgroep die lOx bij elkaar komt om de 14 dagen op de donderdag middagen is bedoeld voor vrouwen vanaf plm. 55 jaar, die met anderen willen praten over wat er zoal veran dert in je leven bij het ouder worden. Verder kijkt men waar de belangstel ling van de deelneemsters ligt voor de invulling van de onderwerpen. Kosten: 25,Leiding berust bij mevr. J. Smits van het Sociaal Centrum en bij mevr. C. v/d Graaf van P.M.D., beiden maatschappelijk werksters. Opgave en inlichtingen: Stichting Welzijn voor Ouderen, Ostendestraat 1, Goes, Telefoon 01100-23723. Enorme belangstelling tydens opening. Totaal afgeladen was de kantine-zaal van het nieuwe komplex op camping „De Molenhoek" in Kamperland. De beheerder, dhr. Fresco, laat dui delijk vergenoegd blijken in zijn wel komswoord, zeer verheugd te zijn dat er zoveel belangstelling bestaat onder de Noord-Bevelandse bevolking voor „De Molenhoek". Wat hem vooral was opgevallen en waar hij ook zeer ver heugd over was, waren het grote aantal ondernemers uit de regio, die het nieu we gebouwen-komplex kwamen be zichtigen. In zijn welkomstwoord gaat de heer Fresco nog even terug naar de beginfase van de nieuwbouw. En memoreert hierbij dat er in korte tijd veel van de grond is gekomen. Symbolisch over handigt hij dir.ekteur dhr. Handl een scheepsbel, die een plaatsje boven de bar heeft gekregen en waarmee bur gemeester P. Wisse van Wissenkerke hierna een nieuwe start zal inluiden. Eerst krijgt burgemeester Wisse het woord: Meneer de direkteur, beheerder, dames en heren. Op 4 augustus 1961, dus al meer dan twintig jaar geleden, werd door de heer Schippers bij het gemeentebestuur een aanvraag ingediend tot het mogen stichten van een kampeerterrein. De materie was toen ook voor het gemeentebestuur vrij nieuw. U weet het: een agrarische gemeente van ouds her. Maar het Deltaplan kwam, hetgeen inhield ontsluiting met Walcheren en Zuid-Beveland. En niet te vergeten: het ontstaan van het Veerse Meer. Enkele ondernemers zagen het wel zitten dat in deze streek mogelijkheden lagen voor de recreatie. De geografische ligging vroeg er als het ware om. Ook toen al kwam er velen meer vrije tijd. De roep om frisse lucht, de roep om rust: zij werden steeds groter. Kortom de nieuwe ontwikkeling werd in gang gezet. En als we zien wat er in die ruim twintig jaar tot stand is gekomen, kunnen we zonder overdrij ving zeggen dat, wat de recreatie be treft, er in de gemeente Wissenkerke van een stormachtige ontwikkeling kan worden gesproken. Bedroeg het aantal recreatieve over nachtingen in 1965: 180.000. In het af gelopen jaar was dit aantal gegroeid tot ongeveer 1,2 miljoen. Om verder van het aantal dagjesmensen, wat aan de zee, het meer en in de bossen ver blijft, maar niet te spreken. Grote bun galowparken, een jachthaven, kortom dit alles heeft er voor gezorgd, dat we één van de grootste recreatiegemeenten van Zeeland zijn geworden. Een en ander zal een nieuwe impuls krijgen als volgend jaar de stormvloed kering in de Oosterschelde zal zijn voltooid. En in deze hele ontwikkeling heeft het bedrijfsleven een belangrijke rol gespeeld. Ik durf te stellen, dat er tus sen de plaatselijke overheid en de ondernemers steeds een goede samen werking, een goed samenspel, is ge weest. Inderdaad, een samenspel. Zonder medewerking van de gemeente zal een bedrijf niet of bezwaarlijk tot stand komen. Anderzijds is het zo, dat een gemeente wel een reeks van voorschrif ten kan opstellen, maar als de bedrij ven niet komen, gaat het feest even min door. Vandaag dus de heropening van „De Molenhoek". Maar wanneer we zien, dames en heren, wat hier het afgelo pen jaar allemaal tot stand is gekomen, kunnen we bijna van een nieuw bedrijf spreken. Van hogerhand wordt de laatste jaren steeds gehamerd op kwaliteitsverbete ring, op slecht weer-voorzieningen. Kortom, de verbetering van de kwa liteit van het produkt. Met enige trots mogen we stellen dat hier aan deze aspekten bij dit bedrijf optimale aan dacht is besteed. Het resultaat, wat we vandaag dus komen bekijken: het mag er zijn. U mikt mede, geachte direktie, be heerder, ook op de eigen bevolking van dit gebied. U streeft als het ware een integratie na met de autochtone bevol king. Dit lijkt mij een goede zaak. Ik heb er vertrouwen in dat dit lukt. Eigenlijk is dit al gelukt in het na bije verleden. „De Molenhoek" is in deze omgeving een begrip geworden. Een versteviging van die banden lijkt mij volkomen in de rede liggen. Het heeft even geduurd voordat de algehele renovatie een aanvang nam. Maar toen het eenmaal begon, is het ook stormenderhand gegaan. Ik geloof ook dat het aantal overheidsbelemme- ringen daar zitten we nu eenmaal mee tot een minimum beperkt is kunnen worden. Dames en heren, we staan vandaag aan de vooravond van een nieuwe ont wikkeling. Dat is een goede zaak. De vaart moet erin blijven, stilstand is achteruitgang. „De Molenhoek" heeft dit begrepen, een felicitatie waard. Gezien de ener gie, de dynamiek, welke hier ten toon wordt gespreid, twijfel ik er niet aan dat het goed zal gaan met deze onder neming. Iets wat ik u van harte toewens. Na deze woorden van de burgemees ter vraagt dhr. Fresco hem de bel te luiden, waarna de heropening een feit is geworden. Nog één handeling mag de burgemeester verrichten, nl. het onthullen van een plaquette waarop naam en datum van persoon die deze handelingen verrichtte staan vermeld. Klok van „De Molenvrienden". De vereniging „De Molenvrienden", die bestaat uit de vaste gasten van de camping, had ook gezorgd voor een kado, wat de heer Handl mocht ont hullen. Het bleek een klok te zijn, die vol gens dhr. Van Zitteren, voorzitter van de vereniging, bewust was stilgezet, omdat dit een tijdloos begin van een nieuw „Molenhoek"-tijdperk moest zijn. Wij, als vaste „Molenhoek"-gasten, zo vervolgt dhr. Van Zitteren, zullen van dit geschenk nog veel gebruik maken. Vooral in de kleine uurtjes wanneer het eigenlijk bedtijd wordt, maar de zin er nog niet is. Na een kort dankwoord van direk teur Handl speelde de muziekvereniging „Ons Genoegen" uit Kamperland „Lang zullen ze leven". Waar uit volle borst door de aanwezigen werd meegezongen. Een druk bezochte feestavond na de receptie besloot de feestelijke herope ning van het nieuwe recreatie-komplex waar „De Molenhoek" trots op kan zijn. In het Elektrum, het aan de Rijn in Arnhem gelegen expositiecentrum over elektriciteit toen, nu en straks, is tot 4 januari een speciale tentoonstelling te zien van moderne armaturen voor energiebesparende lampen. De expositie toont het aanbod van toonaangevende fabrikanten, importeurs, warenhuizen en ontwerpers. Er zijn allerlei soorten lampen te zien: staande schemerlam pen, spots, tafellampen maar ook bui tenlampen. In het huishouden neemt verlichting een belangrijke plaats in. Als het don ker wordt, steken we het licht aan en daarmee verbruikt een doorsnee gezin per jaar zo'n 800 kWh. Ofschoon de eerste TL-buizen al in 1938 op de markt kwamen, heeft het heel lang geduurd voordat deze zuinige lampen ook in huis veel gebruikt werden. Pas toen er naast de ongezellige, kille kleuren ook TL- buizen met warm licht verkrijgbaar werden, werd buislicht een reëel al ternatief voor de vertrouwde gloeilamp. Maar niet alle plekken in huis zijn geschikt voor zo'n lange buis. Onder invloed van de oliecrisis in 1973 zoekt de industrie naar energie-zuinige lam pen in beter hanteerbare vormen. Het resultaat blijft niet uit: er komen SL, PL, Dulux en Circolux-lampen op de markt, die allemaal een veel lager ver bruik hebben dan de vergelijkbare gloeilampen. Ze geven dus veel licht voor minder stroom en het blijkt een voordelige investering te zijn, zelfs al moet u voor zo'n energie-zuinige lamp een behoorlijke prijs betalen. Sommige van deze energie-zuinige lampen kunnen gebruikt worden in een normale lampvoet, maar bijvoorbeeld voor de PL is er een speciaal armatuur nodig. Vooral op deze speciale arma turen hebben we vrij lang moeten wachten, maar nu is er keus in over vloed. Mocht u met het oog op de komende donkere dagen de aanschaf van een nieuwe lamp overwegen, denkt u dan eens aan zo'n energie-zuinige lamp. Vooral op plaatsen waar het licht vaak brandt, is dat een geldbesparende in vestering. Het Elektrum is het nationale expo sitiecentrum van de gezamenlijke elek triciteitsbedrijven. Het centrum is ge legen aan de Klingelbeekseweg 45 te Arnhem en is geopend van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur voor 2,per persoon (CJP, 65+: 1,per persoon). Groepsbezoek (ook in de ochtenduren) op afspraak.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3