U KUNT NIET ALLES WETEN Binnenvaartopleiding geeft zekerheid op baan Afscheid G. E. de Rcgt van Rijkspolitic Kortgcne Blocmcnhuis Jnila", nieuwe zaak in Wissenkerke Evenementen-kalender Toen d'r bie Merien en z'n buurman Flip nieuwe buuren waere anhekomme, beste vrienden, butterde dat a van d'n éésten dag. Ut mooiste was wè da ze mekoare in oalus dee-je ellepe. d'Oenders van buurman. A jaeren weunde ze nest mekoare, Flip en Merien, 't waere hoei-je buuren. Mee Flip hieng ut wè, Mè Merien oa nog a us kuuren. Dat kwam onderlest wee uut, Toen d'r un nieuwe buure kwam. Die vond ut prachtug op 't platteland. En kocht heliek un kernien en een ram. Béésten, da vond un prachtug, Ie wouw ok nog oenders Mè un kot most un nog bouwe, Wat dochte de buuren wè? In jannewari was un jaerug, Di oa-e ok de buuren an hedocht. En Flip en Merien oa vo um Vier prachtuhhe aenen hekocht. Ut liep a tehen Paese, En Merien was .a nieuwsgierug. Ie most us kieke bie de buure, En a vlug was ie trug. Ie pakte un ei, 't was un brunen, En lei die in 't oenderkot. Witte oenders liepe di, Mee kammen, vo un oen te zot. d'Oaren dag zag un buurman, En vroeg: „Bin ze a an de leg"? Jae, zei buurman, da ka-je helove, Eén ei oa 'k histere zeg. 't Was een bruun ei en un hróóten, Mè 'k ok nog vee helok, Wan ze doeë noe nie alléén lehhe, Mè kroaje doe ze ok! In de afgelopen week nam de heer G. E. de Regt te Kortgene afscheid als ad ministrateur van de Rijkspolitie van de groep Kortgene, omvattende geheel Noord-Beveland. De heer De Regt vier de zijn veertigjarig jubileum bij het korps en maakt gebruik van de VUT- regeling. In een bijeenkomst in het ge meentehuis van Kortgene sprak burge meester P. Wisse uit Wissenkerke na mens de beide Noord-Bevelandse ge meenten de scheidende functionaris toe. Deze was vergezeld van zijn echtgenote en kinderen met aanhang, terwijl ver der aanwezig waren alle collega's van Noord-Beveland, vertegenwoordigers van het district Middelburg, van de huishoudelijke dienst en secretarissen van de beide gemeenten het geheel com pleteerden. Burgemeester Hoogendijk - van Duijn van Kortgene moest wegens vakantie verstek laten gaan. .Burgemeester Wisse prees de heer De Regt om de rustige en gedegen wijze, waarop hij zijn werk deed. Als men op belde en aan de andere kant hoorde: „Met Rijkspolitie Kortgene, met De Regt", dan schiep dat altijd direct al vertrouwen. De burgemeester ging in op veranderingen in de loop van die 40 jaar. Hij liet zijn waarderende woorden gepaard gaan met bloemen voor me vrouw De Regt en met een enveloppe voor de heer De Regt. De commandant van District Middel burg, overste J. J. Veenstra, gaf een uiteenzetting over de loopbaan van de heer De Regt. Deze kwam in augustus 1945 in dienst als marechaussee, ging later over naar de Rijkspolitie en moest in 1966 vanwege gezondheidsredenen overstappen naar de administratieve dienst. Toen kwam hij terecht in Kort gene en is daar tot heden gebleven. De heer Veenstra schetste het belang van het werk in de administratieve dienst en wees er op, dat het verrichten van administratie over het algemeen niet zo aanslaat bij de politiemensen. De heer De Regt bleek een goede schakel tus sen beide gebieden te zijn, enerzijds vanwege zijn ervaring en anderzijds door zijn accuratesse en orde. Enige ja ren terug kreeg hij de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nas sau, een verdiende uiting van waarde ring. Spreker overhandigde de heer De Regt een stropdas met het embleem van de rijkspolitie. Collega J. Bakker gaf op rijm een ge sproken portret van De Regt weer, waarin hij niet alleen een chronolo gisch overzicht te berde bracht, maar al rijmende ook vele bijzonderheden op noemde over de wijze, waarop De Regt zijn werk deed en hoe hij soms bepaalde zaken tot een eind bracht. Uit het ap plaus bleek de algemene waardering voor deze zeer geestige bijdrage. Oud-groepscommandant A. M. West dorp bedankte namens de vroegere col lega's voor de uitnodiging en sprak met waardering over de goede relatie, die ook vroeger tussen De Regt en de col lega's bestond. Hij bood een brander en materiaal voor het vervangen van verf lagen e.d. aan, zodat De Regt zijn vrije tijd kan opvullen met onderhoud aan de woning. De heer D. Krijger, chef van de Dienst beheer en administratie van het Dis trictsbureau te Middelburg sprak van uit de administratie. Hij beklemtoonde het gewicht van een goede administra tieve verwerking van zaken en van de invloed, die de administratie steeds meer op het werk krijgt. Hij zei de heer De Regt dank voor de prettige samen werking. De toespraken werden beëindigd door de groepscommandant, adjudant J. Ma- rinissen, die tevens de leiding van de bijeenkomst had. Hij ging eigenlijk niet zo zeer in op het arbeidsverleden van de heer De Regt, omdat vorige sprekers dat reeds deden, maar in het algemeen meer op de veranderingen, die De Regt heeft meegemaakt in het werk van de politie in het bijzonder en in de maat schappij in het algemeen. In die ver schillende tijdvakken voor en na de tweede wereldoorlog zijn er enorme veranderingen opgetreden in de dienst, maar ook in de stromingen in het maat schappelijk leven. Dat alles is niet on gemerkt aan de heer De Regt voorbij gegaan en heeft telkens opnieuw aan passing van hem en van ons allemaal gevraagd. De heer Marinissen sprak woorden van waardering, maar vooral ook van dank aan het adres van De Regt, die zeker op hét groepsbureau zal worden gemist. Hij bood mevrouw De Regt een bloe metje aan en de heer De Regt een ge schenkbon. De heer De Regt sloot dit officiële deel dat nadien gevolgd werd door een receptie in „De Korenbeurs" af met een dankwoord aan alle sprekers. Op de hem eigen wijze blikte hij daar bij telkens even terug op de afgelopen lange periode, waarin hij werkte. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van goede wensen aan allen bij de verdere uitoefening van het werk en bedankte voor de wijze, waarop aan zijn afscheid aandacht werd besteed. M. Meesen. On eigen initiatief van de onderne mer is de groentezaak in de Voorstraat te Wissenkerke, handelend onder de naam Ad Loof's groenteservice, een bloemen- en plantenzaak geworden. Een grondige interne verbouwing heeft de zaak een verrassend frisse uitstraling gegeven. De beide jonge ondernemers gaan zich volledig aan de bloemen en plan ten wijden, maar dat wel in de ruimst denkbare zin. Naast het standaardpak ket bloemen en planten, gaat men zich ook aan bloemstukken, bloembakken en bruidsboeketten wijden. Hydro-cultuur is ook één van de nieuwe vormen van bloemen- en plantenbakken, b.v. voor bedrijven waar men zich op gaat toe leggen. Tot het servicepakket behoren o.a. het onderhoud van plantenbakken in bedrijven en instellingen en het bezor gen van uw bloemen- en plantenbestel- lingen aan huis. ^teropening VRIJDAG 16 AUGUSTUS Bloemenkuió „oQnita." VOORSTRAAT 22 WISSENKERKE Snijbloemen - Planten - Bloembakken Tuin- en Perkplanten - Hydro-cultuur - Plantenverzorgingsartikelen Bloemstukken - Bloembakken - Plantenverzorging in uw bedrijf VRIJDAG ELKE KLANT EEN LEUKE ATTENTIE WIJ BEZORGEN OOK AAN HUIS Aanslag in theekopjes zal niet ontstaan, indien u thee drinkt, waarin een drup peltje melk gedaan wordt. Het in de thee aanwezige looizuur wordt door de melk opgelost. Lekke vaten en tonnen vult u geheel op met stro of hooi, giet er daarna veel water op en leg er vervolgens zware stenen op. Hierdoor zet het hout uit. Eierdooiers kunt u korte tijd bewaren door ze in koud water te leggen. Dof geworden kristal maakt u schoon met blauwselwater, daarna opwrijven. Nikkel of verchroomde rijwielvelgen kunt u schoonmaken met koperpoets. Een aan het glas vastgeplakte foto kunt u veelal onbeschadigd losmaken, door glas en foto een tijdje in het water te laten weken (ongeveer 15 a 20 minuten). Gewoon laten drogen en vlak maken door de foto in een groot boek te leggen. Matrassen, gemaakt van schuimrubber, mogen wel gelucht worden, maar niet in de zon. Leidingwater voor het begieten van planten moet u eerst enige tijd laten staan, liefst in de kamer. Het komt dan op kamertemperatuur. Ingezouten groenten hebben weinig voedingswaarde. U moet ze dus eten gekombineerd met andere groenten. Rimpelige appelen worden weer glad als we ze enige uren in koud water leggen. In elkaar vastzittende glazen krijgt u los, door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas vullen met koud water. Heel vers brood laat zich gemakkelijker snijden als we het mes even voorver warmen. 1617 augustus: Braderie aan de Voorstraat te Co- lijnsplaat. 17 augustus: Bevelanders I - Veere I, 19.00 uur. Bevelanders BI- Rheydter Spiel- verein E.V. B 1, 16.00 uur. 24 augustus: Urbanus toernooi, Sportcomplex „Col. Boys". 2425 augustus: Handicap Zeilwedstrijden op het Veerse Meer. ZEELAND MUZIEKFESTIVAL 1985 op muziektent by Zwemparadijs Zee land. 15 augustus: Oosterland Fanfare (19.00 uur). 16 augustus: Deltaband, Vlissingen (19.00 uur). 24 augustus: Wilhelmina, Colijnsplaat (14.00 uur). 24 augustus: Blaaskapel Die Neulander Musi- kanten, Nieuw- en St. Joosland (19.00 uur). 25 augustus: Breskens Groede, Breskens (14.00 uur). WEEKPROGRAMMA CAMPING „DE MOLENHOEK" 17 augustus: Mosselfeest in en om het restau rant m.m.v. de Zeeuwse Play Back Show. 23 augustus: Bingo (20.00 uur). 24 augustus: Disco (20.00 uur). P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht vanuit 1 P. de Waal Zn 12.40. C. Clement C. Clement P. de Haze P. de Haze v.d. Moere 7 M. C. Clement 8 M. C. Clement 9 M. C. Clement 10 M. C. Clement 2 M. 3 M. 4 A. 5 A. 6 H. Meaux 40 1581. 58 1544. 52 1529. 07 1514. 59 1508. 02 1503. 41 1500. 24 1494. 29 1494. 39 1492. 10-8-85 076 242 982 240 841 238 641 236 Ó78 234 565 232 179 230 760 228 132 226 879 224 Het Nederlandse nautisch onderwijs, dat één dezer dagen zijn tweehonderd jarig bestaan viert, omvat een tak die ten onrechte wat minder bekend is: het onderwijs voor de binnenvaart en de baggerij. Ten onrechte, want deze landelijk gecoördineerde opleiding is niet alleen van een hoog gehalte, maar geeft haar leerlingen ook een grote ze kerheid op een baan. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, in de branche beter bekend als KOF,coördineert vijf scho len voor de Rijn- en binnenvaart en wel in Amsterdam, Rotterdam, Harlin- gen en Mook en een speciale bagger- opleiding in Delftzijl, die in het zelfde schoolgebouw gehuisvest is als de bin nenvaartopleiding daar. De vijf scholen, op LBO-niveau, vormen een unieke opleiding omdat ze én theorie én praktijk op hun drie jarige kursus kombineren. En omdat ze centraal vanuit het KOF gecoördineerd worden, zodat in tegenstelling tot wat elders in het onderwijs vaak ge beurt de aanmelding van nieuwe leerlingen zorgvuldig kan worden af gestemd op de behoefte van de be drijfstak. „Alle 160 bij ons afgestudeerden vin den een baan," zegt Ing. G. H. Heida, direkteur van het KOF, niet zonder enige trots. „Op het water is nog werk." De opleiding voor de binnenvaart en het baggerbedrijf is de laatste jaren in een stroomversnelling gekomen. Vroe ger ging het beroep van binnenschipper of baggerbaas over van vader op zoon, maar de snelle ontwikkeling van de techniek en de grotere internationale spreiding hebben de behoefte gecreëerd aan een gedegen opleiding, met zowel theoretische als praktische kennis. In de wetgeving komt dat tot uiting in het per 1 januari a.s. verplicht worden van een „vaarbewijs" voor de binnen vaart. Vanaf dat moment kan niet meer iedereen „zomaar" een binnenschip be sturen, maar wordt het schippersdiplo- ma wettelijk verplicht. De KOF-opleidingen zijn beroepsop leidingen met internaat, d.w.z. de leer lingen worden ook door de school ge huisvest. Het eerste schooljaar wordt het normale LBO-programma gedraaid met daarnaast een aantal praktij kuren voor metaalbewerken, roeien en wrik ken, handvaardigheid, splitsen en kno pen, etc. In de tweede klas zijn de algemene technieken beroepsvoorbereidend ge richt en in klas 3 en 4 verschuift het accent naar de specifieke vakopleiding: vaarreglementen, boeken en kaarten, navigatie en nautische aardrijkskunde, terwijl de leerlingen ook iets moeten weten van lassen en branden, motor techniek, etc. Eigen schepen. Om de nodige praktijkkennis bij te brengen, beschikt het KOF over drie instruktieschepen, waarop de leerlingen zes of zeven keer een periode van twee weken kunnen varen. Na het behalen van het diploma kan de opleiding op twee manieren worden voortgezet: via het leerlingstelsel (één jaar) direkt het bedrijfsleven in, of naar de middelbare binnenvaartschool, die drie jaar duurt. Voor volwassenen geeft het KOF ook schriftelijke kursussen en een opleiding voor de vaart met radar op de binnen wateren. Daarbij wordt al jaren simu- latie-apparatuur gebruikt. Unieke bagger-simulator. Hoogstandje op dat gebied is zeker de unieke bagger-simulator, die op de baggeropleiding in Delfzijl (eveneens een vierjarige opleiding) gebruikt wordt Met behulp van die simulator kunnen leerlingen in de praktijk net zoveel oe fenen zonder dat ze bij wijze van spre ken opnieuw de Eemshaven hoeven uit te baggeren. 'MM-'., 'iiMm

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2