KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Tips voor een VEILIGE VAKANTIE Het Fred Minkema Kwartet Soms ka-je vo oaruhhe diengen komme te stae, beste vrien den. Dan hebeure d'r diengen di aje niks van snapt, teminste nie op dat moment. Laeter is oalles wee verklaerbaër, mè a-je zo ies meemaekt, as Arjoan, dan snap je d'r hin biet van. Arjoan en z'n ondjes. Arjoan oa twi ondjes, Hlad nie zo hrooot. Mee korte krulletjes, Dus hlad nie bloot. Eiken dag deeën ze luchte, Vlak bie, an d'n diek. In de straete mochte ze niks doeë; Ie ei hroot heliek. Van de weke hieng ut nae de zèèdiek, d'Auto stieng a klaer Ie dee de deure open; D'r in vloog ut ondepaer. An de zèèdiek anhekomme, Mochte d'ondjes d'r uut. Mè wat was dat noe? D'r kwam mè één ondje uut! d'Auto wier bekeke, Tot onder de banken toe. 'tTwidde ondje was nie te vinden Wat most Arjoantje noe? Nae vee zoeke en fluite Hieng ie hlad ontdae naer uus. Ie was hlad de klus kwiet; Wat zouwe ze wè zehhe tuus? Afijn, tuus anhekomme, Zo wit as un stikje kriet, Riep ie van un ènde: D'r is un ondje kwiet Mè di stieng z'n vrouwe mee d'n ond. Ze vertelde 'tverhael hlad ontdae: 't Ondje was in d'auto hespronge, Mè deu 't open raem d'r wee uuthehaeü DOOR: KEES VAN BOVEN De zomer is weer in het land en iedereen trekt naar buiten. Dat is juist de tijd dat de tegenspoed het hardst toe kan slaan. Geen opwekkend begin van een verhaal net voor u op vakantie gaat of al bent. Toch is het goed bij wat voorkomende gevallen stil te staan. Met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de hand is dit zeker geen overbodige luxe, dat blijkt tenminste wel uit de cijfers. Het C.B.S. voorspelt voor dit jaar dat er minstens 1500 personen om het leven komen door ongevallen. Een derde daarvan vormen de verkeers slachtoffers. Door verdrinking minstens 150 personen en door blikseminslag altijd nog 7. Honderdduizenden zullen in hoge of mindere mate ziek worden door bedorven voedsel, door beten en steken van insekten, of doordat ze door warmte worden bevangen. Het snel verlenen van eerste hulp, als overbrugging tussen het ongeval en de professionele medische hulp, kan letterlijk van levensbelang zijn. Daar om zou iedereen vertrouwd moeten raken met een aantal' basistechnieken en normen. Eerste hulp is niet alleen van belang in een noodsituatie. Een belangrijk mo tief om eerste hulp te leren is juist om ongelukken te voorkomen. Hier volgen een aantal suggesties ter vermijding of, indien nodig, behandeling van vijf veel voorkomende zomerongevallen, samen gesteld door medische- en veiligheids instanties. VERDRINKING. Dit is de derde meest voorkomende oorzaak in Nederland van dood door ongevallen. Het merendeel van de slachtoffers verdrinkt in zee in de mid dag, als het op het strand het drukst is. Meer dan de helft van de slachtoffers zijn kinderen beneden de 14 jaar. On danks dat velen toch gediplomeerde zwemmers zijn, verdrinken ze bij het zwemmen in zee, meestal door onbe kendheid ter plaatse. Stromingen en golfslag vormen die oorzaken. Wat men meestal vergeet is, dat een zwembad iets heel anders is dan de zee. Enkele suggesties zijn: zwem nooit alleen. Laat u aan zee door de bad meester of strandpolitie inlichten over stroming en windrichting. Ga niet zwemmen als u lang in de zon hebt gezeten, oververmoeid bent, transpi reert, of net gegeten hebt. Houdt toe zicht op zwemmende kinderen, ook al kunnen ze goed zwemmen. Bij aflandige wind spelen met ballen, luchtbedden en banden is zeer gevaar lijk, aangezien de wind ze dan onge merkt te ver de zee indrijft. Let er bij het duiken op dat het water diep genoeg is en er geen verborgen ob stakels onder de oppervlakte liggen. (Elk jaar raken zwemmers voor het leven verlamd doordat ze bij een on doordachte duik in ondiep water hun nek of wervelkolom breken). Natuurlijk behoren reddingsvesten en meerdere reddingsboeien tot de stan daarduitrusting van elke plezierboot, maar er zijn nog allerlei voorwerpen die in een noodsituatie geschikt zijn als reddingsmiddel. Een goed gesloten lege jerrycan kan een vermoeide zwem mer helpen op adem te komen. Een eind touw van 10 tot 15 meter lengte, bevestigd aan een stuk hout, kan als reddingslij n dienen. Eerste hulp. De meeste drenkelingen hebben mond-op-mond beademing nodig. Maak met de vingers mond en keel van het slachtoffer leeg. Breng de kin omhoog door het hoofd naar achteren te buigen. (Het achtereinde van de tong komt dan omhoog en maakt de ademweg vrij). Ondersteun met een hand de nek, knijp vervolgens met de duim en wijsvinger van de andere hand de neusgaten dicht, haal diep adem en sluit uw mond rond die van het slachtoffer, of sluit diens mond en plaats de uwe over zijn neus. Blaas lucht in totdat de borstkas om hoog komt. (Bedek bij kinderen neus en mond met uw mond en blaas minder lucht in en met minder kracht). Laat vervolgens mond en neus van het slachtoffer vrij en luister naar het uit stromen van de lucht. Herhaal dit circa twaalf keer per minuut bij volwassenen, twintig keer per minuut bij kinderen. Als u er niet direkt in slaagt de longen vol lucht te pompen, kan het zijn dat water de ademweg blokkeert. Water kan uit de longen verwijderd worden door het slachtoffer aan het bekken op te tillen, met het hoofd naar beneden. Maak de mond opnieuw leeg en zet de beademing voort. Als iemand bij een duik letsel heeft opgelopen, is het ergste wat u kunt doen hem overhaast uit het water trek ken. Wanneer het gaat om een gebro ken nek of wervelkolom kan dat het letsel verergeren en volledig herstel uitsluiten of zelfs de dood veroorzaken. Leg het slachtoffer op een stevige on dergrond, zoals een surfplank of een houten plank. Het is van levensbelang hem zo weinig mogelijk te laten be wegen. ZON EN HITTE. Het hele jaar door zit u achter een bureau, dan komen de voorbereidingen voor een heerlijke vakantie onder een hete zomerzon. Het is verstandig grote inspanningen te vermijden, zeker als u naar een warm land gaat, om warmte- uitputting of hitteberoerte (vaak zonne steek genoemd) te voorkomen. Kleedt u od de zomer. Lichtgekleurde kleding reflekteert warmte en zonlicht en draagt bij tot handhaving van een nor male lichaamstemperatuur. Het dragen van een hoofddeksel beschermt tegen zonnesteek. Drink veel water, maar telkens in kleine hoeveelheden. Eerste hulp. Door een hitte beroerte getroffen personen hebben direkt medische hulp nodig. Breng de patient direkt naar een ziekenhuis of waarschuw een arts. Het slachtoffer loopt rood aan in het ge zicht, krijgt een sterk verhoogde pols slag, die echter moeilijk te voelen is, en heeft last van duizeligheid en hoofd pijn. Onmiddellijk levensgevaar dreigt als de lichaamstemperatuur snel op loopt, de huid bleek en de lippen blauw worden. Bewusteloosheid is in dit sta dium een normaal verschijnsel. Breng de patiënt naar een koele plaats, ontbloot het bovenlichaam en leg hem op de rug of op de zij. Waai frisse lucht toe en koel het lichaam af door sprenkelen of wrijven met een spons met alcohol, bijvoorbeeld brande wijn of lauw water. Blijf dat doen tot de lichaamstemperatuur tot beneden de 40 graden is gezakt. Is het slachtoffer schijndood, pas dan kunstmatige ademhaling toe. Is hij bij bewustzijn, geef hem dan een lichte zoutoplossing, elke vijftien minuten een half theelepeltje zout in een half glas water. (Wordt hij er misselijk van, stop dan). Vooral geen alcohol laten drinken, de lichaamstemperatuur-regeling kan hier ernstig door worden verstoord. Warmte-uitputting kan net als een hitteberoerte dodelijk zijn, als ze niet tijdig herkend en behandeld wordt. Kenmerkend is, dat de lichaamstem peratuur van het slachtoffer ongeveer hetzelfde blijft, maar dat hij koud en klam aanvoelt en hevig transpireert. Leg hem in de schaduw, maar be scherm hem tegen kou. Laat hem plat liggen, het hoofd gelijk met of lager dan het lichaam. Bevochtig de mond met een lichte zoutoplossing. Doen zich krampen voor, doorgaans in de been- of buikspieren, druk dan stevig. Warme natte doeken geven ook verlichting. GETROFFEN DOOR DE BLIKSEM. Per vierkante meter slaat de bliksem in Nederland twee tot drie keer per jaar in. Als iemand door de bliksem wordt getroffen, verliest hij in de mees te gevallen het bewustzijn. Het lichaam krijgt grote hoeveelheden elektrische stroom te verwerken, waardoor ver lamming van het zenuwstelsel en de spieren die de ademhaling regelen op treedt. Het hart kan met een schok tot stilstand komen, het ademhalings systeem kan geheel dienst weigeren. Brandwonden zijn een vast verschijnsel. Bent u op een vochtige dag in het open veld als er een onweersbui dreigt en voelt u dat uw haren recht overeind gaan staan, ga dan plat in een greppel of lager gelegen plek liggen. Gevaar dreigt op toppen van heuvels of duinen, open terreinen, het strand, een boot of surfplank, in buitenbaden, nabij me talen afrasteringen en als u op een fiets, traktor of paard zit. Schuilen onder vrijstaande bomen of bij bos randen is gevaarlijk, omdat ze vanwege hun hoogte bliksem aantrekken. De veiligste plaats tijdens een onweer is waarschijnlijk het interieur van een auto. De carrosserie werkt als een me talen kooi, die langs de buitenkant de elektrische stroom in de bodem en lucht afvoert. Eerste hulp. De beste hulpverlening is, kijk eerst naar de „doden", het slachtoffer wat niet meer ademt en geen voelbare hart slag meer heeft. Vergeet brandwonden en ander letsel voorlopig. Mond-op- mond beademing is dringender. Als u daarin getraind bent, pas dan onverwijld hartmassage toe. Bent u al leen, wissel dan hartmassage af met kunstmatige ademhaling. Is er hulp, dan kunnen beide methoden worden toe gepast. Gebruik bij volwassenen voor de hartmassage beide handen, bij kin deren één hand en bij zuigelingen twee vingers. Waarschuw zo spoedig mogelijk een arts of een ziekenhuis. VOEDSELVERGIFTIGING. Elk jaar lopen meer dan 200.000 Ne derlanders een voedselvergiftiging op, waarvan het merendeel in de zomer als gevolg van het eten van bedorven voed sel bij warm weer. De meeste voedsel vergiftigingen ontslaan door het eten van door bacteriën aangetaste etens waren en variëren van licht onwel be vinden tot ernstige, zelfs fatale ziekten. Houdt ernstig rekening met voedsel vergiftiging als het slachtoffer 3 tot 48 uur na het eten overvallen wordt door misselijkheid, maagpijn, ernstige krampen, koorts, hevig braken en diar ree. Eerste hulp. Lichte gevallen herstellen vanzelf. Maken de symptomen u ongerust, of gaat het om een kind, een bejaarde of een verzwakt persoon, haal er dan di rekt een arts bij. De beste vorm van eerste hulp tegen voedselvergiftiging is het voorkomen ervan. Hier volgen enkele veiligheidstips: Houdt warm voedsel warm en koud voedsel koud. (Bacteriën gedijen het best bij temperaturen tussen de 7 en 60 graden). Gebruik een lunchpakket, wat niet gekoeld ligt, binnen 3 uur. Maakt u een auto- of fietstocht, stop de etenswaren dan in een koelbox of verpak ze in aluminiumfolie. Wees voorzichtig met voedsel waarin mayo naise, eieren, slagroom, vis of melk verwerkt zit. Laat vlees niet op het aanrecht ont dooien, maar in een vergiet op een oord. Op het aanrecht kunnen gevaar lijke bacteriën uit het dooiwater ach terblijven en alsnog voor besmetting zorgen. Bewaar afgekoelde vleeswaren altijd in de koelkast, laat restanten nooit langer dan 2 dagen staan. Was altijd uw handen voor u eten bereidt. BETEN EN STEKEN. De meeste zomerinsekten zijn alleen maar lastig, maar sommige soorten zijn gevaarlijk. (Een druppel gif van een bije-angel is net zo giftig als dezelfde hoeveelheid uit de giftand van een ra telslang). Bijen en wespen bijten of steken al na geringe provocatie. Blijf uit hun buurt en blijf zeker bij hun nesten vandaan. Zwermen ze om u heen, maak u dan langzaam uit de voeten. Slaan naar bijen en wespen werkt averechts, de plotselinge lucht beweging maakt ze agressief. Kleedt u buiten bij voorkeur in witte of lichtgekleurde kleding. Donkere kleuren schijnen de irritatie van de beestjes op te wekken, evenals leer, wol en schitterende sieraden. Gebruik bij voorkeur geen parfums, deodorants en hairsprays. Bloemengeuren trekken stekende en bijtende insekten aan, e- venals zoet broodbeleg en limonade. Eerste hulp. Als u door een bij of wesp bent ge stoken, koel de getroffen plek dan af met koud water, in koud water ge drenkte doeken of met ijs. Dat verlicht de jeuk en de pijn en vertraagt de verspreiding van het gif. Pijn van een steek in de mond of keel kan door het zuigen op een ijsklontje worden ver minderd. Probeer niet met de vingers de angel uit de huid te trekken, dan komt er alleen maar meer gif vrij. Gebruik al tijd een schone pincet. Leg het getrof fen lichaamsdeel hoog en gun het rust. Tenslotte is bij ernstige gevallen, rode plekken over het hele lichaam, kramp van de luchtwegen, zwelling van de keelslijmvliezen, ademhalingsmoei lijkheden, een shock, hoofdpijn, koorts, gewrichtspijnen, snelle alarmering van een arts noodzakelijk. ZATERDAG 10 AUGUSTUS OP „DE MOLENHOEK" Het „Fred Minkema Kwartet" speelt jazz uit de jaren zestig. Dat betekent stevige swingende muziek, waar noch kop en staart aan zit. De komposities die gespeeld worden, zijn van beroemd heden als o.a. Miles Davis, Charlie Parker, Dizzy Gillespie en natuurlijk van Fred Minkema zelf. Op de piano geeft Fred de swing die je mag verwachten bij deze muziek. Huib Smit speelt tenorsax met een mooie volle toon. En samen met het rith- me tandem Wim Arendzen (drums) en Ton van de Kerkhof (contrabas) vormen zii het meest swingende kwartet uit het oosten des lands. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Bergerac op 2 aug. 1 J. van Belzen 8.01.57 1321.854 235 2 H. Verburg Zn 22.16 1272.158 230 3 L. de Fouw Zn 48.37 1217.835 225 4 W. C. Leenpoel 59.09 1197.959 220 5 P. J. Wilderom 9.31.23 1144.828 215 6 A. Abrahamse 34.10 1139.872 210 7 H. v.d. Moere 36.54 1132.094 205 8 H. Verburg Zn 39.55 1130.415 200 9 J. J. Verwei 41.33 1128.247 195 10 M. van Belzen 41.56 1123.825 190 Uitslag wedvlucht Melun 1 W. C. Filius 15.53.14 2 M. C. Clement 53.55 3 L. de Fouw Zn 54.17 4 Gebr. Kesteloo 54.38 5 L. de Fouw Zn 54.46 6 Gebr. Kesteloo 7 W. C. Filius 8 H. v.d. Moere 9 Gebr. v.d. Maas 10 J. de Looff 54.55 57.54 56.21 58.26 57.27 op 3 aug. 1408.082 256 1394.799 254 1391.239 252 1389.657 250 1388.546 248 1388.082 246 1382.113 244 1380.082 242 1377.521 240 1347.329 238 JEUGDTENNIST0ERN00I TE KORTGENE De L.T.C. Noord-Beveland organi seert voor het eerst sinds 9 jaar weer een jeugdtennistournooi. Dit evenement vindt plaats van woensdag 14 augustus tot en met zondag 18 augustus. Jongens en meisjes t.e.m. 10 en t.e.m. 12 jaar zullen dan hun krachten meten op de banen van resp. Colijnsplaat en Kortgene. Dit tournooi is een invitatie-tournooi en hiervoor zijn 12 tennisclubs bena derd, die samen 120 deelnemers af vaardigen. Er wordt gespeeld: jongens en meis jes enkel t.e.m. 10 jaar; jongens en meisjes enkel t.e.m. 12 jaar en een ver liezersronde. Finales worden gespeeld op zondag 18 augustus te Kortgene, op de dit jaar gereed gekomen gravelbanen. 's Mor gens finales verliezersronde en 's mid dags finales jongens en meisjes enkel. Prijsuitreiking zondagmiddag om on geveer 4 uur. Volgens „insiders" is het tournooi sterk bezet en wordt er at- traktief spel verwacht. De wedstrijdleiding in Kortgene be rust bij de heer L. Verwei en in Colijns plaat bij mevr. E. Visser. Het tournooi is goedgekeurd door de K.N.L.T.B. en bondsgedelegeerde is de heer L. Breure. Gezien de ervaring, opgedaan bij tournooien elders in den lande, verwacht de wedstrijdleiding grote publieke be langstelling en de kantines zijn daar uiteraard op voorbereid. Vanzelfspre kend is de toegang gratis. 14 AUGUSTUS KORTGENE ZOMERAVOND WANDELTOCHT Georganiseerd door de gymnastiek vereniging O.K.K. te Kortgene, wordt er op woensdagavond 14 augustus een wandeltocht gehouden. Deze wandeltocht voert u langs mooie Noord-Bevelandse paden, wegen en dre ven. Voor mensen die van wandelen en de natuur houden is dit een uitste kende gelegenheid deze beide liefheb berijen te combineren tijdens deze zo meravond wandeltocht. Om 18.30 uur kan er al worden inge schreven bij de Granada Bar in de Hoofdstraat. Om precies 19.00 uur gaat het wandelgezelschap op stap. De inschrijfkosten zijn f 3.50 per persoon. Wanneer u weer terug bent van deze wandeltocht ontvangt u van de organisatie een herinnering aan deze sportieve prestatie. 14 AUGUSTUS - WISSENKERKE ZEEUWSE PLAY-BACK SHOW Evenals elders in het land kent ook Zeeland vele zeer goede play-backers. Ze treden los van elkaar vele malen in de provincie op. De Stichting „Zeeland Lekkerland" heeft een aantal van de besten op dit gebied bij elkaar gebracht en er is een complete avondvullende show in elkaar gezet met artiesten voor elk wat wils. Zo zullen er optredens verzorgd worden door de Zeeuwse Mi chael Jackson en Meat-Love voor de liefhebbers. Voor het Nederlands talige lied zijn er André Hazes, Jantje Koop- mans, Koos Albers, Tineke Schouten en Bonnie St. Clair. Dan een Wissen- kerkse formatie, die zeker de aandacht vraagt. Zij doen een prachtig komisch nummer van de Zeeuwse Schompen. De disco die tussendoor wordt ge draaid, wordt verzorgd door de uit Kortgene afkomstige Disco Show „In jection". Deze disco staat in de regio zeer bekend als de disco met de uitste kende lichtshow, die zeer professioneel is opgebouwd. De avond begint om 20.00 WEEKPROGRAMMA CAMPING „DE MOLENHOEK" Zaterdag 10 augustus: Dansavond met het „Fred Minkema Kwartet". Maandag 12 augustus: Disco in de recreatiezaal. Donderdag 15 augustus: Disco in de recreatiezaal. Vrüdag 16 augustus: Bingo in de recreatiezaal. Zaterdag 17 augustus: Mosselfeest in en om het restau rant m.m.v. de Zeeuwse Play Back Show.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2