Raadsvergadering Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 4 juli 1985 no. 4177 Toer-fietsclub «De Kroon» uit Wissenkerke van start U KUNT NIET jpgy ALLES WETEN Vierde generatie Lavooy in heren en damesmode te Middelburg Open Dag en concert in Concert en Gehoorzaal te Middelburg Deze weke wee één over kinders, beste vrienden. Daeheluks oor je van die kinder-uutspraeken wi of je zelf mee un mond vol tanden bie staet. Ut persoontje wi of't in deze Kroniek over haet, oa d'r antwoord bienae oaltied klaer. Klessebesse. Ze was un jaer of zesse en kon behoorluk klesse. Van oalus wouw ze wete, niks wier d'r verhete. Oaltied stieng ze vooran, dan miste ze d'r nooit niks van. Of't noe hieng over held of ut weer, ze praete mee, elke keer. D'r voader wier dat zat en hieng op't oorlogspad. Ie zouw wè wat verzinne, wi of tun wat mee kon behinne. Op un keer kwam ze wee en vroeg: is vuufonderd hulden vee? D'r voader krauwde us op z'n öod, mè haf z'n eiehe nog nie blöód. Toen zei tun: vuufonderd hulden is vee held, mè 't lig'tur an oe of't is hesteld. A-je moeder 't uutheeft is't nie vee, a ik ut mö verdiene, val'tut nie mee. Di oa ze anééns nie van terug, mè toen zei ze vlug: Jie kan ók niks uutheve, want a m'n hae wienkele bin jie oaltied tuushebleve. CeeBee. Bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op donderdag 27 juni te Kortgene, werd meegedeeld dat ad hesie is betuigd aan een brief van b. en w. uit Goes aan Provinciale Staten van Zeeland inzake tolvrij zijn van de Zeelandbrug. Goes pleit voor versnelde afschrijving van de investeringen voor die brug om te komen tot tolvrij zijn binnenkort. Een voorstel tot vaststellen van de nota „Taken en formatiebeleid alge meen maatschappelijk werk", was voor dhr. Geelhoed aanleiding om op te mer ken, dat samenwerking al eerder is uit gesproken, maar dat alles over zo min mogelijk schijven moet lopen. Mevr. De Looff tekende protest aan tegen de toevoeging „zwaar" aan het advies. Ze vindt het belangrijk dat de diensten hun eigen identiteit kunnen behouden. Een financier mag geen zwa re vorm van samenwerking afdwingen. Dhr. Blankenstijn bepleitte ook een „lichte" samenwerking. Elk van de in stellingen heeft zijn bestaansrecht. De volgorde van handelen is ook niet goed. Er wordt nu gepraat over een principe uitspraak, terwijl er pas een besluit komt nadat de twee diensten rapport hebben uitgebracht. Wethouder Van Noort zei dat over lappingen voorkomen moeten worden. Wat de privacy betreft, gelooft hij niet dat daar ongerustheid over moet be staan. Mevr. De Looff vindt ook, n.a.v. punt 14 dat zorgvuldigheid betracht moet worden. Geheimhouding is een schone zaak. De burgemeester zei dat we niet kie zen voor een zware vorm, maar het is wel gewenst dat er voor 1986 nog eens duidelijk moet worden gemaakt hoe de samenwerking tot stand kan komen. Toch kan mevr. De Looff een zware vorm van samenwerking niet onder steunen. Mevr. Van Oeveren heeft ver trouwen in beide instellingen en de WD-fraktie is bereid de nadere dis cussies af te wachten. Ook dhr. De Looff vindt het onnodig om nu al een uitspraak te doen. Wethouder Van der Weele vindt dat een lichte of een zware vorm geen rol speelt. Tenslotte werd besloten dat de maat schappelijke instellingen tot 1 januari 1986 krijgen om te bezien of ze tot een hechte samenwerking kunnen komen. Zonder kommentaar werd verder be sloten om de schuur aan de Haven straat 38 te Colijnsplaat aan te kopen voor 13.500,—. De eigenaar, dhr. P. J. J. Knöps is bereid deze voor dat bedrag aan de gemeente te verkopen. Het pand is belangrijk in het kader van de dorpsvernieuwingsplannen. Ook kan het de goedkeuring van de raad wegdragen, dat een beroep wordt ingesteld bij de Kroon tegen het besluit van de minister van WVC inzake vast stelling subsidie gezinszorg voor het jaar 1985. Een volgend punt is om een afvloei ingsregeling te treffen voor het open baar basisonderwijs. Mevr. De Looff vindt het model van de VNG prima, al blijven er wel enkele onduidelijk heden over. Dhr. Van Damme wil weten of een en ander weer in de raad terugkomt als er geen beslissing komt. Dan wordt de ambtelijke procedure gevolgd, was het antwoord van de burgemeester hierop. Dhr. Blankenstijn is ongerust dat de ouderen voor de jongeren moeten wij ken. Een voorstel tot benoemingen van di- rekteuren van de openbare basisscho len, vindt algemene instemming. Dhr. Blankenstijn vindt de titulering een fe licitatie waard en mevr. De Looff is blij dat niet is gekozen voor een meer voudig direkteurschap. Besloten wordt om dhr. L. Goulooze als direkteur van de openbare basis school te Colijnsplaat, dhr. L. C. H. van Loon te Kats en dhr. N. W. Dingemanse te Kortgene te benoemen. Een voorstel tot ontslag en benoe ming van een aantal personeelsleden aan de openbare kleuter- en lagere scholen is voor mevr. De Looff aan leiding om haar vertrouwen in de toe komst uit te spreken. Ze hoopt dat ex- een periode van rust zal optreden. Dhr. De Looff is het hiermee eens, maar vindt het een moeilijke materie. Dhr. Blankenstijn vraagt of ook jon geren een kans hebben gekregen. De burgemeester zei dat dit laatste het geval is. Bij een voorstel tot uitbreiding van het aantal aandelen in de N.V. P.Z.E.M. vindt dhr. Huibregtse het uitstekend dat de verdeelsleutel wordt gehanteerd. En dhr. Blankenstijn vindt het een goede zaak en ook dat de aandelen worden herschikt naar het aantal in woners als verdeelsleutel. Het voorstel wordt dan ook aangenomen. Bij een voorstel tot vervanging ko pieermachine gemeentelijk vismijnbe- drijf, vindt dhr. Van Damme, dat het bedrijf daaraan toe is. Ook dhr. De Looff gaat akkoord, maar wil weten of er meer offertes zijn gevraagd. Dhr. De Smit gaat ook akkoord, maar wil dat het apparaat niet te veel gebruikt wordt door derden zonder vergoeding. Dit laatste is ook de wens van dhr. Blankenstijn. Nadat wethouder Van der Weele ak koord gaat met het laten betalen door gebruikers, wordt het voorstel aange nomen. De kosten van aanschaf be dragen 4.231,10. Bij een voorstel om de totale op brengst van de aktiviteiten voor het ontwikkelingsprojekt geldelijk te ver dubbelen met een maximum van drie duizend gulden, vindt merv. Van Oeve ren dat de jeugd kan bepalen waar het geld naar toe gaat. Dit in verband met het jaar van de jongeren. Ook zou zij het respecteren als G.S.-leden zelf met een bus op stap zouden gaan. Overi gens steunt zij het voorstel. Dhr. De Looff is ook voorstander, maar had graag f 1.per inwoner gezien. Ook dhr. De Smit is bijzonder tevreden o- ver de alctiviteit van de jongeren van Kortgene. Voor dhr. Blankenstijn is die steun niet zo vanzelfsprekend. Toch is hij voor het voorstel, in de hoop dat het geld op de goede plaats komt. Hij is ook niet tegen f 1.per inwoner. Wethouder Van Noort vindt het col legevoorstel van f 3000.een goed voor stel en dat wordt dan ook met algemene stemmen aangenomen. Bij een voorstel tot automatisering gemeentelijke administratie zegt dhr. Huibregtse dat de PvdA-fraktie al eer der voor automatisering heeft gepleit. Een juist apparatuur is nodig, ook voor het personeel dat er mee om moet gaan. Dhr. Van Damme eist dat bij een uitgaaf van 200.000,— dat de integratie gewaarborgd is. Een goede taakstelling zal zeker een goede onderlinge ver houding waarborgen. De privacy van de burger dient verzekerd te zijn en de grootst mogelijke zorgvuldigheid moet betracht worden met de gegevens van de bevolkingsadministratie. Dhr. De Smit heeft waardering voor de goede voorbereiding van het voorstel. Uitlenen van werk aan derden kan wellicht ook gestopt worden. Dhr. Blankenstijn is er vierkant voor dat het in één keer wordt afgescheven. Succes gewenst, al zal het voor de ouderen wat moeite kos ten om over te schakelen. In haar antwoord stelt de burgemees ter Huibregtse gerust dat het personeel er positief tegenover staat. Aan Van Damme kan ze nog geen voorstellen doen over de konsekwenties voor het personeel. In tweede termijn wil dhr. Huibregtse een duidelijke taakomschij- ving en dhr. De Smit is huiverig om in één jaar alles af te schrijven. Dhr. Van Damme wil veel voor-onderzoek, maar de burgemeester is er van overtuigd dat er voldoende onderzoek is gedaan. Ook wil ze in één jaar afschrijven en de algemene reserve hiervoor aanspre ken. Dhr. Huibregtse is niet helemaal te vreden over de funktie-omschrijving van het personeel. Ook dhr. Van Dam me is onzeker over de uitwerking. Op voorstel van enkele raadsleden wordt de vergadering geschorst voor nader beraad. Na de hervatting zegt dhr. Hui bregtse akkoord te gaan, met dien ver stande dat organisatie-onderzoek plaats vindt. Het voorstel wordt aangenomen om over te gaan tot automatisering van de gemeentelijke administratie bij de fa. Kramers en hiervoor een krediet van f 200.000.beschikbaar te stellen. Een voorstel tot inrichting opslagter rein openbare werken langs de Oostzee dijk te Colijnsplaat vindt aller instem ming. Volgens mevr. Heijers betekent dit een aanzienlijke aanziensverbete- ring. Ook dhr. De Looff is akkoord, maar wijst er fijntjes op dat de opslag plaatsen er niet te fraai uitzien. Hij noemde als voorbeeld het terrein aan de Torendijk te Kortgene. Wethouder Van der Weele zal zijn best doen om het terrein zo goed mogelijk in te rich ten. Vervolgens wordt een voorstel aan genomen betreffende asfaltering weeg brug Kortgene en Oost Bermweg. Dhr. De Looff wil dat ook de Spuidijk wordt meegenomen omdat f 4000.minder wordt uitgegeven dan in de financiële commissie is geadviseerd en mevr. Heij ers wil overwegen om langs de Oost Bermweg een fietspad aan te leggen. Een voorstel om f 8985.beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een (s) travalje en wagenmakerssteen te Kats vindt ook aller instemming. Dhr. Van Damme merkt hierbij op dat de travalje te Kortgene beter onderhouden dient te woi-den. Ook dhr. De Looff is akkoord, maar had graag meer dan één aanne mer ingeschakeld willen zien. Dhr. De Smit wil zelfs uitbreiding van enkele oude dingen uit het verleden. Ook dhr. Blankenstijn is er voor dat deze attri buten bewaard blijven. Wethouder van der Weele vindt één aannemer geen bezwaar en zal bekijken of de travalje op Kortgene een beter aanzien kan krij gen. Nadat het voorstel tot vaststellen van begrotingswijzigingen 1984 en 1985 was aangenomen, volgt de rondvraag. Dhr. Huibregtse brengt onder de aan dacht dat de kinderen van de basis school te Kortgene in het verleden gra tis van het zwembad in „De Paarde kreek" gebruik mochten maken, maar dat nu f 1per keer betaald moet worden. Hij kreeg ten antwoord dat gratis zwemmen is afgelopen, maar dat de beheerder bereid is om abonnemen ten in te voeren. Mevr. De Looff was dankbaar dat de dijk bij Kats is gemaaid en dhr. De Looff vroeg hoe het met de ruimten in het dorpshuis is, nu de mavo ver dwenen is. De beheerscommissie van het dorpshuis heeft bericht gekregen om zich hierover te beraden aldus het college. Ook vroeg hij naar het ver plaatsen van de nissehut te Colijnsplaat. Dit zal onderzocht worden, kreeg hij ten antwoord. De vergadering wordt hierna gesloten. CONCERT KEES EN HENNY VAN EERSEL IN VROUWENPOLDER Op maandag 8 juli 1985 zal door Kees van Eersel en Henny van Eersel een concert worden gegeven in de Geref. Kerk (vrijg.), Schoolstraat 9 te Vrouwenpolder. Kees van Eersel, die organist van de Grote- of Magdalena Kerk te Goes en stadsbeiaardier van Veere en Zierikzee is, zal op het orgel werken spelen van J. S. Bach/Vivaldi, W. A. Mozart en J. G. Töpfer. Henny van Eersel, verbonden als do cente klarinet aan de Zeeuwse Muziek school, zal werken spelen van G. F. Handel, J. L. Krebs, K. van Eersel en N. W. Gade. Zij wordt daarbij op het orgel begeleid door haar echtgenoot. Het concert begint om 20.00 uur. 'Het begon allemaal in de zomer van 1984. Regelmatig gingen vijf fiets-toer- liefhebbers een stukje trappen. Tijdens en na deze fietsritten werd er wel eens gesproken over het oprichten van een club. Bij praten alleen is het niet ge bleven. Sedert 9 mei 1985 bestaat de toerclub officieel. Intussen is deze sportieve club aan gegroeid tot lS toerfietsers, die geza menlijk een flinke ronde gaan rijden op donderdagavond en zondagmorgen met een gemiddelde snelheid van 25 km per uur. Men wilde allemaal in dezelfde uitmonstering gaan fietsen. Maar zo'n compleet fietspak kost nogal wat. Er werd besloten hiervoor sponsors aan te trekken. Dit lukte prima, want al spoe dig waren er 7 sponsors gevonden, die ook allemaal op de kleding staan ver meld. Dit zijn: H.C.R. De Kroon", Bakkerij Piet Geijs, Slagerij Verloop, Autobergingsbedrijf De Moor, Hove niersbedrijf Koster, Garage Van Dam me en Drukkerij Markusse, allen uit Wissenkerke. De doelstelling van de club is het be vorderen en beoefenen van het toer fietsen. Daarom kent de vereniging ook alleen maar actieve leden. Gedacht wordt om twee keer per jaar een bij zondere tocht te organiseren. Onlangs is er zo'n tocht geweest, die de deelne mers door Zeeuws-Vlaanderen voerde. Lavooy heren- en damesmode aan de Gortstraat 32-34 in Middelburg bestond in juli 85 jaai\ De zaak is aanvankelijk begonnen als kleermakerij. Tegenwoor dig wordt er weinig kleding meer ge maakt en nemen de uniformen het grootste gedeelte van het maatwerk in beslag. Een belangrijk onderdeel van de zaak is nog altijd de verkoop van loden jassen. De keuze hierin is bijzonder groot. In het seizoen kan men kiezen uit zo'n vijftig verschillende modellen jassen en mantels. De huidige eigenaar van de zaak is de heer A. J. Lavooy. Hij is al 31 jaar in het bedrijf werkzaam. Ook zijn zoon Frank is inmiddels in de zaak en hij is daarmee de vierde generatie Lavooy die in dit bedrijf zijn bestaan vindt. Aangezien de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg in de zomermaanden gesloten is, hebben wij juist vóór deze periode speciaal voor de toeristen een Open Dag geoi'ganiseerd op donderdag 11 juli 1985. De zaal is dan open van 14.00 tot 17.00 uur. Het publiek kan dan vrijblijvend de zaal en het theater orgel bekijken. „Ook in de orgelkamer". 's Avonds is er een zomeravond concert in deze zaal. Aanvang 20.00 uur. Zowel 's middags als 's avonds wordt het theaterorgel bespeeld door de Ne derlandse organist Gerard de Waardt. Als bijzonderheid hebben wij 's a- vonds een bijzonder gast. De uit Duits land afkomstige Hans Werres, muziek leraar aan de Muziekschool voor Blin den te Trier, zal samen met Gerard de Waardt het concert verzorgen. Als bij zonderheid wordt vermeld, dat Hans Werres zelf ook blind is. U kunt ge tuige zijn van zijn voorterffelijk orgel spel. MAJO HAARVERZORGING NIEUW TE KORTGENE Fris en modern is de eerste indruk, die je opvalt wanneer je de salon van Majo Haarverzorging aan de Hoofd straat 7 te Kortgene binnenstapt. In maart van dit jaar is mej. De Bruyn hier met haar kapsalon gestart. Het jonge, frisse uiterlijk van de zaak straalt zij ook zelf uit. En dat wil ik mijn klanten ook meegeven, zegt ze zelf. Specialiteit van haar salon omschrijft ze als: degelijke advisering bij haar- problemen, een scala van produkten voor speciale problemen staan hiervoor garant. Een andere specialiteit, zegt zij zelf, is het knippen. Dit is wel het belangrijkste van de haarverzorging. Dat de cliënt tevreden over het resul taat naar huis gaat, aldus mej. De Bruyn. De eigenaresse heeft verschillende kursussen in het buitenland gevolgd, wat ook blijkt uit de moderne aanpak en inrichting van de salon. Majo Haarverzorging is behalve 's maandags de gehele week geopend en 's zaterdags tot 15.00 uur. U kunt er alleen terecht op afspraak, Telefoon 01108 - 2000. Een bezem-materiaalwagen, beschik baar gesteld door één van de sponsors, reed als begeleiding met deze tocht mee. Maar er zijn nog andere plannen. Men denkt nu al aan het organiseren van een open toertocht, waar iedereen aan kan meedoen. Een idee dat nog verder moet worden uitgewerkt, maar die tocht komt er, zo werd verzekerd. Alle ritten die worden gereden, wor den op papier allemaal nauwkeurig bij gehouden in bijzonderheden. Zo kan men aan het eind van het seizoen zien wie de meeste kilometers heeft gemaakt Deze persoon wordt dan uitgeroenen tot de club-kilometer-vreter. Ook worden lekke banden en pechgevallen nauw keurig genoteerd, zodat er ook nog een pechvogel uit de bus komt rollen. Wanneer de winter nadert, wordt de fiets op stal gezet, maar stilzitten is er ook dan niet bij, want er staan di verse evenementen op het programma, die nog nader zullen worden bekend gemaakt. Mocht uw sportieve interesse door deze uiteenzetting zijn gewekt, dan kunt u kontakt opnemen met hotel „De Kroon, telefoon 01107-1324 of met de voorzitter, Koos van den Berge, tele foon 01107-1443. Toer-fietscub „De Kroon" heeft leden uit en is voor heel Noord-Beveland. „Tijdens de oorlog in 1940 is deze buurt zwaar gebombardeerd,'' vertelt de heer Lavooy. „Gelukkig konden de medewerkers de voorraad op enkele handkarren in veiligheid brengen, zo dat we ook in die tijd gewoon door konden wei-ken. Na de oorlog werd de zaak belangrijk uitgebreid." In 1974 werd een tweede zaak bij- gekocht. Het was de zaak van de heer Verspuy aan de Lange Delft. Deze draait sindsdien onder de naam Pre mier. Het assortiment is hier wat spor tiever dan bij Lavooy. „Ook de zaak in de Gortstraat heeft in die 85 jaar verschillende verbou wingen ondergaan," vertelt de heer Lavooy. „De laatste verbouwing was in 1982, toen er een damesafdeling bij kwam op de bovenverdieping." Gerard de Waardt is als organist vex-bonden aan het NOF-orgel (het voormalige VARA-orgel) in De Poort te Rotterdam-West. Ook is hij organist te Maassluis. Na een klassieke opleiding richtte hij zich op het romantische en populaire genre. Hij studeerde onder andere bij de befaamde theater- en hammondorganist en componist Louis Zag wijn. In 1982 behaalde hij zijn on derwijsakte elektronisch orgel. De Waardt is evenzeer populair op het carillon. Hij is stadsbeiaardier van Rotterdam en Tholen. Op het carillon gaf hij talrijke gastconcerten in Europa en Amerika. Onlangs heeft De Waardt in het passagetheater te Schiedam aan getoond, dat er meer kan met een theater- of concertorgel. Hij speelde daar met de Standaart mee in het or kest, dat daar de Revue begeleidde. De toegang is 's middags gratis en 's avonds: 7,50. Donateurs/CJP/65 5,00. Gebruik een beetje zout bij het eiwit slaan, u krijgt mooier schuim. Begint uw „ficus" te kwijnen, dan vraagt ze meestal een grotere pot, zo dat ze meer voedsel kan krijgen uit de grotere hoeveelheid aarde. Verpotten in goede bloemistenaarde. Eens per week een beetje kunstmest. U krijgt een spyker gemakkelijker in de muur, door haar van te voren in te smeren met zeep. ïs de bol van uw cyclame uitgedroogd, dan kunt u de pot even onder lauw water dompelen. Overigens geen water op het schoteltje laten staan langer dan een uur. Als u uw breiwerk, na het stevig vast gespeld te hebben op een dikke verende onderlaag, met een metalen borsteltje luchtig opborstelt, krijgt het een ango- rawolachtig uiterlijk. Het vastspelden dient om uitrekken te voorkomen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3