VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Oe huurcommissie: procedures en termijnen RAADSBESLUITEN Aangepaste lektuur (braille en/of gesproken) Groep Noord-Beveland Vermissing deel Kentekenbewijs Vernielingenjie Kortgene Kopen/verkopen van auto's Aktie Zeeland helpt Nepal Zeeland Magazine? Eedaktic: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 -16 55, toestel 24. De huurcommissie is langzamerhand een bekend instituut. Sinds de invoe ring van de Wet op de Huurcommissie op 1 juli 1979, tegelijk met de Huur- prijzenwet Woonruimte, zijn landelijk enkele honderdduizenden aanhangig ge maakte zaken onderzocht en beoor deeld. Al dan niet tot tevredenheid van hen die er belang bij hadden. Volgens recent onderzoek is het zo, dat de meerderheid van de huurders zowel als van de verhuurders het in stituut huurcommissie kent. Maar „be kend zijn met" hoeft niet altijd te be tekenen „tevreden zijn over". Dat laat ste komt onder andere doordat er vaak een verkeerd gericht verwachtingspa troon bestaat oyer taken, bevoegdheden, werkwijze en beleid van de commissie. Daai'om bij deze informatie over ach tergronden van die huurcommissies. Elke huurcommissie beschikt over een ambtelijk secretariaat, waar al het voorbereidende en uitvoerende werk wordt verricht, ten behoeve van uit spraken en adviezen. Maar bij dat se cretariaat kunnen huurders en ver huurders ook terecht voor informatie op het gebied van de huurwetgeving. En met de vraag of het in bepaalde gevallen zinvol kan zijn om bezwaar te maken tegen een huurverhoging, dan- wel de commissie te verzoeken om een uitspraak of een advies. Elk secreta riaat houdt regelmatig spreekuren in het eigen kantoor, variërend van één keer per week tot elke dag. Daarnaast kan ieder telefonisch om informatie vragen of daarvoor een afspraak maken Soms is het niet zinvol om een uit spraak of een advies te vragen, bij voorbeeld voor een aantal gevallen dat geen wettelijke bevoegdheden heeft. Zo kan de commissie niet verklaren dat een huurverhoging onredelijk is omdat een huurder te weinig inkomsten heeft. Daarover hoort in het parlement Ie worden gediscussieerd. En als de huur commissie uitspreekt dat een huurver hoging pas redelijk is nadat de ver huurder achterstallig onderhoud heeft uitgevoerd, betekent dit niet dat de commissie aan de verhuurder de ver plichting kan opleggen om dat onder houd uit te voeren. Wel kan zij uit spreken dat de huurverhoging tot dat moment niet betaald hoeft te worden. Het opleggen van een onderhoudsver plichting kan wel door andere instan ties gebeuren. Enerzijds heeft het col lege van burgemeester en wethouders de zogeheten „aanschrijvingsbevoegd heid" op grond van de Woningwet. An derzijds heeft de Kantonrechter de mo gelijkheid om een verhuurder te ver plichten tot onderhoud op grond van het Burgerlijk Wetboek. Omtrent termijnen en procedures be staan soms misverstanden en uiteen lopende meningen of opvattingen. Daar om is enige verduidelijking op zijn plaats. Belangrijk is om onderscheid te maken tussen termijnen en procedures die wettelijk doorlopen moeten worden, naast termijnen en procedures die per secretariaat verschillend kunnen zijn, afhankelijk van de omstandigheden. Zo wordt de tijdspanne die verloopt tus sen het indienen van een bezwaarschrift tegen de huurverhoging, door huurder bij verhuurder, en het moment van uitspraak door de commissie, voor een fors deel bepaald door wettelijke voor schriften. Die wettelijke termijnen bijvoor beeld de tweemaal zes weken na de voorgestelde ingangsdatum van huur verhoging zijn onder andere bedoeld om huurder en verhuurder in de ge legenheid te stellen overleg te voeren en zo mogelijk overeenstemming te be reiken. Is er geen sprake van overleg of overeenstemming dan kan de verhuur der, naar aanleiding van het bezwaar schrift van de huurder, de huurcom missie verzoeken een uitspraak te doen. Komt dat verzoek op de uiterste da tum binnen (bij een verhoging per 1 juli is dat op 22 september), dan kan pas daarna de administratieve verwer king beginnen. Vervolgens komt er meestal een onderzoek en rapportage door de buitendienst van het secreta riaat, de planning en voorbereiding van de zitting, de zitting zelf en tenslotte de uitspraak. Afhankelijk van het aantal zaken en de mate van ingewikkeldheid daarvan, moeten beide partijen in het geschil er van uitgaan dat het minimaal 5 a 6 maanden duurt totdat er een uitspraak is (gerekend vanaf 1 juli). Maar zijn er veel en gecompliceerde zaken, dan kan er uiteraard veel meer tijd mee gemoeid zijn. Bovendien hangt dat samen met de personeelsbezetting van het secretariaat. Er zijn in Nederland 62 huurcom missies, die, onafhankelijk van wie of wat dan ook, hun werkzaamheden ver richten. Die werkzaamheden monden uit in uitspraken en/of adviezen. Uitspraken hebben veelal betrekking op de (niet-)redelijkheid van een huur verhoging; adviezen kunnen service kosten betreffen, of een antwoord aan de minister van volkshuisvesting in verband met een aanvraag om huur subsidie in relatie tot de huurprijs; ook kan de commissie de minister -adviseren omtrent huurprijzen na woningvei'be- tering, ingeval de bewoner achteraf de afgesproken huurverhoging te groot vindt. Daarnaast wordt nogal eens een beroep gedaan op de commissie omtrent „onredelijke bedingen" in een huur overeenkomst, die geen betrekking hebben op de huurprijs. Uiteraard is deze opsomming niet volledig, maar de wet omschrijft alle werkzaamheden en bevoegdheden wel. Het werkgebied van een huurcom missie heet een ressort, waarvan de grenzen gelijk lopen met het werkge bied van de Kantonrechter, een kanton. Alle huurcommissies worden door een ambtelijk secretariaat ondersteund. Het hoofd van zo'n secretariaat de se cretaris en de overige mensen zijn in dienst van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Er zijn 22 secretariaten. Dit houdt in dat een secretariaat meestal voor méér dan één commissie werkt. De voorzitter van elke commissie is onafhankelijk en benoemd door de Kroon. Meestal is hij voorzitter van meer commissies. Verder bestaan de commissies uit een gelijk aantal leden van verhuurders- en huurderszijde. Le den-huurders en -verhuurders worden benoemd door het college van Gede puteerde Staten, aan wie organisaties van beide partijen een voordracht kun nen doen. Bij Gedeputeerde Staten berust ook het toezicht op het funktioneren van de huurcommissie in hun provincie. Voor klachten daarover moeten belang hebbenden dus bij het dagelijks bestuur van de provincie zijn. Maar, let wel: een klacht over het funktioneren op de werkwijze van de commissie is niet hetzelfde als het on eens zijn met een uitspraak of advies van de commissie. In dat geval hebben zowel huurder als verhuurder de mo gelijkheid om naar de Kantonrechter te stappen. ADRES HUURCOMMISSIE: ressorten Bergen op Zoom, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Zevenbergen en Zierikzee: 4461 IIZ Goes, Singelstraat 15, Telefoon 01100 - 11891. Door de gemeenteraad is in de ver gadering van 24 juni j.l. het volgende besloten: voorlopige vaststelling van de ge meente-rekening 1983 de overeenkomst tot het in exploi tatie brengen van het park Ruiterplaat met 2 jaar te verlengen, omdat nog niet alle bouwpercelen verkocht zijn verhuur van een perceel grond op het haventerrein aan de heer P. J. de Kam voor de opslag van bouwmate rialen aanvulling van de Algemene Politie verordening met bepalingen inzake in nemen stand- of ligplaatsen uitbreiding van de openbare basis school „De Vliete" met 120 m2 bruto- vloeroppervlakte uitbreiding van het aandeelbezit in de N.V. P.Z.E.M. met drie aandelen met een nominale waarde van 1000, per aandeel een krediet beschikbaar te stellen voor de aanleg van een wegje op het haventerrein te Kamperland een krediet beschikbaar te stellen voor aanvulling van het meubilair van de o.b.s. „De Vliete" met 5 leerlingen sets verlenging van de werkingsduur van het eerste vierjarenplan Specifiek Wel zijn 19821985 met één jaar afwijzing van de subsidie-aanvraag van de Bond voor Plattelandsvrouwen afd. Noord-Beveland voor de kosten van een komputerkursus verhoging van het maximaal te ver strekken krediet door de Gemeentelijke Kredietbank te Goes tot 25.000, goedkeuring van de afrekening 1984 van het Bestuurlijk Experiment Spe cifiek Welzijn aan de aktie „Zeeland helpt Nepal" een bijdrage beschikbar te stellen van 3200,— aan de heer H. van Strien per 1 januari 1986 op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen als gemeente-secre taris en ambtenaar van de burgerlijke stand de begroting 1985 te wijzigen In de nacht van 6 op 7 juni 1985 ont stond er trammelant in en rond cafeta ria „Messina" te Kortgene. Er werden vernielingen gepleegd aan het cafetaria en de Ned. Hervormde Kerk. Een en ander ging bovendien ge paard met de nodige geluidsoverlast, kort om van nachtRUST was zeker geen sprake. Paniek was er ook nog, omdat men dacht dat de dader tot een groep motor rijders „Heli's Angels" behoorde, welke later nog wel eens terug zouden kunnen komen. Gelukkig viel alles best mee. De politie werd in kennis gesteld. De dader (het was er maar één) werd in de kraag gevat. Met hem viel pas de vol gende dag te praten, nadat de dampen waren opgetrokken. Eerder hadden we een gesprek met zijn makkers. Zij kregen de wacht aan gezegd. De schade van f 1000.werd dezelfde dag contant afgeregeld. Ter geruststelling: aanwijzingen op herhaling of wraak zijn niet aanwezig. U ziet waartoe een telefoontje van u soms kan leiden. BEDANKT VOOR DE MEDEWERKING. Laten we op een voor u rustig seizoen hopen, doch mocht het nodig zijn, laten we dan SAMEN proberen die rust zo snel mogelijk te herstellen. In Nederland is haast alles geregeld, zo ook het kopen en verkopen van au to's en dan met name de handelingen, die gepleegd moeten worden met be trekking tot de kentekenbewijzen. Heel vaak is men blij, dat de financiën rond een verkoop van een auto rond zijn. Er wordt dan niet meer gedacht aan de wettelijke regelingen rond deze ver koop. De gevolgen overziet men niet direct. Het gebeurt echter vaak, dat men bij de politie komt met het volgende ver haal: Ik heb mijn auto al een tijd gele den verkocht. Ik heb nu een bekeuring thuis gestuurd gekregen, die met de auto is gepleegd, terwijl ik geen eige naar meer was. Wat kan ik nu doen? Achteraf kan er niet veel meer wor den gedaan, maar vooraf des te meer. Vandaar deze uiteenzetting. .Artikel 9 van de Wegenverkeerswet zegt: het is verboden een motorrijtuig op een weg te laten staan of daarmee over een weg te rijden, zonder dat aan de eigenaar of houder een kentekenbe wijs is afgegeven. Als A dus eigenaar is van de auto en aan B is het kentekenbewijs afgegeven (tenaamgesteld), mag de auto dus for meel gesproken al niet op de weg staan of over de weg rijden. Een kentekenbewijs bestaat uit 3 de len: deel I bevat de gegevens van de auto, deel II bevat de gegevens van de eigenaar, op deel III staat het kenteken en het merk van de auto. Ook wordt er bij de kentekenbewijzen een kopie deel III afgegeven. Deze kopie wordt maar één keer verstrekt. Bij de verkoop nu speelt deze kopie een belangrijke rol, dus wordt geadviseerd de kopie te be waren bij andere waardepapieren. Deel III moet bevestigd worden achter de voorruit. Deel I en deel II moet men op eerste vordering van een politie-ambte- naar tonen. Deze delen moet men dus altijd bij zich hebben. Wie een boek of tijdschrift wil lezen, kan daarvoor terecht bij één van de vele bibliotheken in Nederland, of bij de boekhandel. Er is echter een groep fhensen die niet, of slechts met moeite kan lezen: slechtzienden, blinden, sommige be jaarden en mensen die hun handen niet kunnen gebruiken. Om maar niet meer te nemen. Voor al deze leesgehandicapten wordt lektuur in aangepaste vorm vervaar digd: boeken en tijdschriften in gesproken vorm; boeken en tijdschriften in braille; studie- en vakliteratuur in gespro ken vorm en in braille. Deze lektuur is verkrijgbaar via een vijftal landelijk werkende instellingen. 1. Christelijke Blindenbibliotheek (met een uitleenpost in Sneek voor ge sproken lektuur in de Friese taal), Postbus 131, 3850 AC Ermelo, Tel. 03417 - 51014. 2. Nederlandsche Blindenbibliotheek (met vestigingen in Groningen en Utrecht), Zichtenburglaan 260, 2544 EB Den Haag, Tel. 070-211211. 3. Le Sage ten Broek Blindenbiblio theek, Postbus 30012, 6503 HP Nij megen, Tel. 080 - 782626. 4. Studie- en Vakbibliotheek voor vi sueel en anderszins gehandicapten; Gesproken Boekbibliotheek Amster dam, Molenpad 2, 1016 GM Amster dam, Tel. 020 - 266465. 5. Vereniging Het Gesproken Week blad, Postbus 24, 5360 AA Grave, Tel. 08860-71234. De onder 1, 2 en 3 genoemde orga nisaties beschikken over boeken en tijd schriften in gesproken en braille. De onder 4 genoemde SVB legt zich in het bijzonder toe op studie en vakliteratuur in braille en in gesproken vorm. De onder 5 vermelde HGW specialiseert zich in gesproken tijdschriften. organisaties werken Bovenstaande samen in het: Centraal orgaan lektuurvoorziening voor blinden en slechtzienden, Van Sjj- pestcynkade 35, 3521 AJ Utrecht, TeL 030 - 948034. De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van 24 juni j.l. een bedrag van 1,per inwoner uit deze gemeente beschikbaar gesteld voor bovenstaande aktie. Dit bedrag is afgerond op 3200,-. Zoals u bekend zal zijn wordt deze aktie georganiseerd door de provincie Zeeland voor een onderwijsprojekt. Het gemeentebestuur hoopt dat bovenge noemde „aanzet" een stimulans voor de inwoners van de gemeente Wissenkerke zal zijn om ook hun steentje voor dit goede doel bij te dragen. Niet ontkend kan worden dat hoe wel wij ook onze problemen hebben deze niet te vergelijken zijn met die in de Derde Wereld. Via de radio, de televisie en de pers kunnen we dage lijks vernemen hoe groot de nood in deze gebieden is. Door het onderwijsprojekt te steunen kunnen we er voor zorgen dat de men sen daar zich wat meer ontwikkelen en daardoor op langere termijn wat meer voor zichzelf kunnen zorgen. Noteert u daarom onderstaand giro nummer 7 4 7 4 t.n.v. Zeeland Helpt Ne pal te Middelburg; en doet wat u kunt! De procedure, die moet worden ge volgd bij het kopen/verkopen van een auto is geregeld in het Reglement Ken tekenregistratie (artikell 9 tot en met 14). Verkoper ziet er op toe, dat de koper deel II van het kentekenbewijs volledig invult en ondertekent. Verkoper geeft hierna deel II en de kopie deel III aan de koper. Koper gaat binnen 5 dagen met het ontvangen deel II en kopie deel III en een legitimatiebewijs naar het postkan toor en verzoekt een nieuw deel II. Hierbij krijgt hij een vrijwaringsbe- wijs. Dit vrijwaringsbewijs geeft hij terstond aan verkoper. Verkoper geeft na ontvangst van het vrijwaringsbewijs het nog in zijn bezit zijnde deel I en deel III van het kente kenbewijs aan koper. Dit betreft de verkoop tussen twee partikulieren. Garagebedrijven kunnen meestal zelf een vrijwaringsbewijs uit schrijven. Deze behoeven dus niet naar het postkantoor. De procedure is verder hetzelfde. De verkoper kan dus steeds met het vrijwaringsbewijs aantonen, wanneer hij heeft opgehouden eigenaar van de auto te zijn. Als men nu een deel van een kente kenbewijs kwijt is, kan de procedure, zoals hierboven omschreven, niet wor den gevolgd. Dat houdt in, dat men eerst moet zorgen, dat het geheel kompleet is. dus een nieuw kentekenbewijs aan vragen, voordat de auto verkocht kan worden. Degene, op wiens naam het kenteken staat, moet dus aangifte bij de politie doen van vermissing. De politie-ambtenaar moet hierbij o.a. bekijken of de aangifte van vermis sing gaat over de betreffende auto (dit om misbruik te voorkomen). Hij con troleert dit aan de hand van het chas sisnummer. Om deze controle mogelijk te maken, moet bij de aangifte de auto worden meegebracht. Nadat de politie-verklaring op het vermissingsformulier is ingevuld en on dertekend, stuurt degene op wiens naam het kenteken staat, dit formulier met alle nog in zijn bezit zijnde delen ken tekenbewijs op naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Veendam. Deze be handelt de zaak verder. Tot nu toe heeft steeds de politie voor verzending naar Veendam gezorgd. Op de dienstenveloppen moeten tegenwoor dig ook postzegels geplakt worden. Deze postzegels drukken op het krappe budget, wat aan ons is toegewezen. In verband met de bezuinigingen bij ons, moet vanaf 1 juli 1985 degene, die een deel van een kentekenbewijs vermist, zelf het geheel opsturen naar Veendam. Wel altijd eerst aangifte doen bij de politie. Zonder politieverklaring wordt de zaak niet in behandeling genomen. In bovenstaande wordt gesproken o- ver auto. Het geldt voor motorrijtuigen, waarvoor een kentekenbewijs wordt af gegeven, dus ook voor motoren e.d. Nadere informatie kunt u altijd in winnen op het politiebureau te Kort gene. Bent u reeds geabonneerd op aen 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor- rien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2