Voe KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Raadsvergadering Wissenkerke den ZEELAND Geef.. V GeffËdit Zeeland Magazine? HELPT NEPAL Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.^ Un paer weken helee-je m'n 't over de jacht en jaehers hehoa, beste vrienden. Deur die uutéénzettieng kwam d'r un ander verhael nae boven. Hehore uut de mond van un echte jaeher en ie eit zelf meehemaekt. Dichter bie't vier ka-je nie zitte, zei noe zelf. Tot an't waetermerk in't waeter. De jacht was in volle hank, Curnelus dee mee as driever. Schiete kon'tun nie, dus dat dee um liever. Ze liepe over't land, in de rehen en de kouwe. d'Aezen en fezanten die oa pech, die waere dien dag in de rouwe. Arjoan was ok van de partij, 't was un hroote, struuse vent. Zó sterk as un beer, dat was onhekent. Ze dreve en ze schote d'r op los, 't was un waer jachtfestijn. Curnelus most flienk stappe, ie liep te blaezen, mè ze krehe um nie klein. Toen stienge ze anééns vo un dulve vol mee ieskoud waeter. Di mos te ze overene, Curnelus viel van schrik aest op z'n taeter. Niks in de weg, zei Arjoan, ik elpe julder d'r wè overene. Ie pakte iederéén vast, lest kwam Curnelus van Kortgene. Arjoan pakte Curnelus vast, die beefde as un rietje. Ie docht: was uk mè tuus bie de kachel en Mientje. Arjoan die zag ut an en docht: di zu m'n wat mee beleve. Net toen Curnelus boven 't waeter was, liet um Curnelus di zweve. Terhend langzaem hieng ut nae benee, di zakte Curnelus 't waeter in. Hröóte brullen haf die kaerel, Arjoan die oa z'n zin. Tot an z'n kruus liet um Curnelus zakke, die hieng te keer as un jonge n'ond. Toen anééns mee un flienke zwoai, stieng Curnelus wee op de hrond. Tuus hekomme van de jacht is tun vlug nae boven hehae. Z'n vrouwe oa mee z'n te doe-en, die ei'tun toen lekker in bad hedae. "MET EEN KNIPOOG". De raad van de gemeente Wissen kerke kwam op maandag 24 juni j.l. in openbare vergadering bijeen. Zij stond onder voorzitterschap van burgemees ter P. Wisse, die de afwezigheid no teerde van de heren Wisse en Remijnse. Naar aanleiding van de notulen vroeg dhr. Hamelink of er overleg was ge weest bij het opstellen van nieuwe plannen voor de buitenspeelplaats van de chr. lagere school. De voorzitter kon zich enig overleg herinneren en naar aanleiding daarvan zijn de plannen gewijzigd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de stichting voor Econo mische Ontwikkeling Zeeland (steun geld voor ksm „De Schelde") die een uitkering van rente te zien gaf. Dhr. Sandee spx-ak over niet veel vertrouwen in het verleden hiervoor, maar dat dit toch een positieve ontwikkeling was. De voorzitter had ook nog een drietal mededelingen. Aan de o.l.s. te Wissen kerke wordt binnenkort een 4e leer kracht benoemd. Er is overeenstemming over de grondaankoop van De Putter. En er wordt een plannetje ontworpen tot het plaatsen van zitbanken aan de zeedijken. De gemeenterekening 1983 werd voor lopig vastgesteld en was gekontroleerd door de heren Wisse en Hamelink. De overeenkomst tot het in exploi tatie brengen van het park „Ruiterplaat" werd met 2 jaar verlengd. Dit omdat er op dit park nog een 12-tal percelen onbebouwd zijn. Een stuk grond op het haventerrein te Kamperland werd verhuurd aan de heer P. J. de Kam. Groot 700 m2 a 1,50 per m2 met ingang van 1 juli '85. De heer Hamelink vroeg of het ge huurde in korrekte staat zou worden gehouden. Volgens de voorzitter werd daar toezicht op gehouden. Om de verhuur en/of verkoop van surfplanken aan de openbare weg onder kontrole te houden werd deze via de politieverordening aan regels gebonden. Dit betekende dat men er een vergun ning bij de gemeente voor moest aan vragen. De heer Dieleman vroeg naar het aantal uit te geven vergunningen. Ter wijl de heer Sandee zich afvroeg of dit juridisch wel haalbaar was, indien er moeilijkheden zouden komen en men met rechtszaken werd gekonfronteerd. De hoeveelheid aan uit te geven ver gunningen ligt aan de verkeersveilig heid op een bepaalde plaats, aldus de voorzitter. En deze verordening was mede opgemaakt door een jurist en hij dacht daarom dat het dan wel goed zou zitten. De openbare basisschool in Wissen kerke moet aangepast worden en een uitbreiding daarbij is ook noodzaak. Men denkt aan: aanbouw lokaal met toiletten en verkeersruimte; opberg ruimte voor leer- en hulpmiddelen; aanpassingen t.b.v. het geïntegreerd gebruik; aanpassen speelplaats voor de jongste leerlingen en het aanbrengen van een buitenberging. Dit plan zou ter goedkeuring aan het Ministerie wor den gezonden. De heer Dieleman vond deze zaak toch ook een urgent geval. Toch waren volgens hem hét christelijk en openbaar onderwijs niet onafhankelijk van elkaar. Hij vroeg om maatregelen, zodat de christelijke school niet direkt zou gaan bouwen, maar eerst nog even zou af wachten hoe het met het openbaar onderwijs zou aflopen. Er was de vorige keer een te snel besluit genomen. Toch moest volgens de heer Hame link hier ook een snel besluit genomen worden. Als het maar zorgvuldig ge beurde. De voorzitter zei, dat het college ook graag overleg zag op bestuurlijk gebied. Maar men kon dit niet dwingend op leggen. Vooral de bijzondere scholen .hebben een autonoom bestuur. De gemeente kon het aandelenbezit in de PZEM vergroten met 3 stuks van elk 1.000,En na de uitleg van de heer Sandee over het hoe en waarom en dat dit een goede zaak voor de ge meente kon betekenen, had niemand daar meer enig bezwaar tegen. Op het haventerrein te Kamperland achter de huizen aan de Spuidijk wil men een weg aanleggen. Het krediet van 11.000,hiervoor werd beschik baar gesteld. Wegens leerlingenuitbreiding aan de o.l.s. te Wissenkerke moet het meubi lair uitgebreid worden met 5 stuks, kosten 1.000, Men besloot voorts tot verlenging van de werkingsduur van het specifiek wel- zijnsplan 19821985. De subsidie-aanvraag van de Bond voor Plattelandsvrouwen ten behoeve van het volgen van een komputer- kursus werd afgewezen. De heer Sandee vond het toch wel jammer dat men deze vrouwen geen steuntje in de rug kon geven. Want het is een goede zaak dat de vrouwen dit leren, om de boekhouding in het agra rische bedrijf te kunnen verzorgen. Men moest evenwel afwijzen om formele re denen en er zou ook een grotere bij drage van de eigen deelnemers tegen over moeten staan. Het maximum te verstrekken krediet werd verhoogd van 15.000,— naar een bedrag van ƒ25.000,— bij de Gemeen telijke Kredietbank te Goes. De heer Sandee vroeg of de.gemeente Goes hier overleg heeft gepleegd met de betrokken gemeenten, zodat alle ge meenten gaan meedoen. Er is geen overleg geweest, aldus de voorzitter, maar dat was wel juist en beter geweest als dit wel gebeurd was. Toch moest men ook niet vergeten dat die bank al bestond en dat wij als gemeente later zijn toegetreden. We hebben nog geen ervaring met zaken die deze bank aangaan, maar er staan wel 2 gevallen uit onze gemeente aan te komen, besloot de voorzitter. De afrekening van het Bestuurlijk Experiment Specifiek Welzijn over 1984 gaf een batig saldo te zien van 276.173,02. Hetgeen later wordt ver deeld over de gemeenten op basis van het aantal inwoners. Het college stelde voor om aan de aktie „Zeeland helpt Nepal" een bij drage van 1,per inwoner te geven. Uit de ontwikkelingspot werd aldus een bedrag van f 3200,— genomen. De heer Hamelink vroeg in dit kader om aktiviteiten in deze gemeente te gaan ondersteunen. Door middel van 6ën projekt zouden ook de scholen er bij betrokken kunnen worden. Steun ondervond hij hierbij van de heer San dee, die alles zoveel gezamenlijk wilde opzetten om een brede bevolkingsgroep te kunnen benaderen. De voorzitter sprak over nog maar een begin van deze aktie. De gemeente zou zeker aktief worden om deze aktie te ondersteunen. Men zou er alle aan dacht aan besteden, zo beloofde hij. De raad ging ermee akkoord om de heer Van Strien per 1 januari 1986 op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen. Dit wegens het bereiken van de 40 dienstjaren. Het gevolg van dit ontslag riep bij de heer Hamelink enige vragen op en dan vooral met betrekking tot de op volging. Hij sprak over een voorge schreven procedure, waarbij een profiel schets voor de nieuwe secretaris op zijn plaats zou zijn. Men moest de raad daarover inlichten en ook de inspraak via het gemeentepersoneel moest niet vergeten worden. Het zorgvuldig han delen hierin betekende ook dat men via een kleine kommissie kon gaan selek- teren. De voorzitter kon hem geen toezeg gingen doen, alleen dat zijn opmerkin gen werden meegenomen in het college- beraad dat over deze kwestie zou komen Bij de begrotingwijzigingen had de heer Van der Maas kritiek op het feit, dat de verbetering van het sportveld te Kamperland (kosten 16.660,—) niet als agendapunt werd behandeld. Hij was tegen deze grote uitgaaf daarvoor. De voorzitter spx-ak over een uitzon derlijk geval. Gezien het jaargetijde kon hier niet langer mee gewacht worden. Zodoende is dit via een klein overleg met de fraktie-voorzitters tot stand ge komen en reeds uitgevoerd. De heer Dieleman had graag willen weten wie die technische fout had ge maakt. Was er nu onderzocht of er geen problemen meer zouden komen? De Heidemij. had de voorzitter ver zekerd dat nu alles goed kwam, maar een garantie gaf men nooit. Men ging als zes Bevelandse gemeen ten in beroep bij de Kroon tegen het besluit van de minister van WVC inzake de vaststelling van de subsidie voor de gezinsverzorging voor het jaar 1985. De subsidie was tenminste 168.485,te laag volgens de berekeningen. Men ging verder akkoord met de renovatie van 7 na-oorlogse woning wetwoningen aan de Molenweg te Kam perland door de woningbouwvereniging. In de nu volgende rondvraag ging de heer Hamelink in op de plannen van het wegentracé naar de Neeltje Jansz. Gezien het bezoekersaantal aan het informatiecentrum zou er toch ook vanuit deze kant een verkeersstroom over de dammenweg gaan komen. Men had nu bij „De Banjaard" een gelijk vloerse kruising voorgesteld. Dit was een slechte oplossing en betekende een tweede kruising Hoveijn. De voorzitter ging hierop uitgebreid in en sprak over een 3-tal kruisingen. De gemeente zegt dat er een ongelijk- vlperse kruising moet komen, maar de provincie en andere instanties spreken over een gelijkvloerse kruising met stop lichten. Deze zaak heeft wel de aan dacht van de gemeente, maar de plan nen worden door het rijk gemaakt. Wij als gemeente worden alleen maar ge hoord, maar er kwam nog een bespre king met rijkswaterstaat hierover. De heer Van der Maas vroeg om het trottoir in de Barkey Wolfstraat naar de school toe te verbreden. De voor zitter ging dit eens bekijken. De heer Dieleman vroeg of de ge meentelijke vertegenwoordiger in de projektgroep Oosterschelde nog werd gewijzigd. Volgens de voorzitter moest men niet halverwege de zittingsduur wijzigen. Met een prettige vakantie toegewenst, werd deze raadsvergadering door de voorzitter gesloten. Opvoeden valt niet mee, maar het voeden van het kind, zolang die nog in de groei is, lijkt haast even problema tisch als de milieuproblemen, waar de moderne mens mee wordt opgescheept. De mensheid heeft zoveel lichaam-ver vuilend voedsel geproduceerd, dat het een haast onmogelijke opgave lijkt weer puur natuurlijk en gezond te eten, voor het kind en voor de volwassene. Natuurlijk liggen de problemen heel anders dan vroeger. En in het licht van alle armoede in de wereld zijn ze klein en onbelangrijk, misschien daardoor wel extra triest. Voedselproblemen in de welvaartsstaat zijn problemen, niet van wel of niet eten, maar van lekker, lek kerder en ongezond en ongezonder. „Niet lusten" bestaat niet, prentten vele ouderen ons in. Zij hebben niet de weelde gekend van acht soorten beleg op de boterham en twee soorten groen ten minimaal, waarbij onafscheidelijk appelmoes Maar „niet lusten" heeft altijd be staan. Zelfs de toch niet verwende „Bartje" kreeg geen „brune bonen" door zijn keel. En ik kan me altijd nog her inneren, dat ik, terwijl ik kokhalzend mijn spruitjes naar binnen werkte, steeds werd gekonfronteerd met de „arme kindertjes." Ik had die spruitjes wat graag op gestuurd Maar „lekker" is erg belangrijk ge worden. De „raider" als tussendoortje is ver favoriet boven de appel. De mars hapt heel wat gemakkelijker weg dan de augurk. En wat denkt u van de witte boterham, goed en ruim gemeubileerd met boter en hagelslag van een bekend merk Daar heeft een volkoren-boterham met rauwkost geen schijn van kans tegen. En laten we niet vergeten de grote hoeveelheden friet (métdie meer aftrek vinden dan aardappeltjes met spinazie. Onze natuur vraagt om lekker en de GROOT SURFSPEKTAKEL OP HET VEERSE MEER Tijdens de Veerse Meei'dagen van 28 t/m 30 juni a.s. nabij Kamperland zal de Holland Surf Pool een uitgebreid surfprogramma presenteren. De leden van de Holland Surf Pool, planken- en zeilfabrikanten zullen aan de begin nende surfer materiaal beschikbaar stellen om gratis kennis te maken met deze dynamische sport. Ook zullen gratis proeflessen worden gegeven, waar een ieder, mits beschikkend over een iden titeitsbewijs, aan kan deelnemen. Het Pall Mali Export Service to Sai ling team zal het gehele spektakel op haar bekende professionele wijze bege leiden. Ook zal voor de beginnende sur fer een surfsimulator aanwezig zijn om de eerste theorie op te doen, waarna deze de eerste wankele schreden kan maken op het water. Het is de eerste keer dat de Holland Surf Pool, bekend van de spektakulaire brandingssurfwedstrijden, zich op grote schaal op een binnenwater-lokatie be geeft. De bedoeling is, dat dit gedurende dit zomerseizoen nog een vijftal malen in Nederland wordt herhaald. Voor de gevorderde rekreatiesurfer zullen onder auspiciën van de K.N.W.V. manche-surf wedstrijden worden geor ganiseerd, waarvoor een ieder zich kan inschrijven, maar waarbij het maximum 160 deelnemers is. Voor deze wedstrij den, die vergelijkbaar zijn met de sla lom in de branding, is een bedrag van 5.000,aan surfartikelen beschikbaar. De keuze van de lokatie, waar in het verleden de Pall Mall Speedtrials wer den georganiseerd, is bijzonder gunstig voor het publiek, dat vanaf de wal de gebeurtenissen op het water uitstekend kan volgen. Een nieuw element zijn uurrekord- wedstrijden, waarbij, zoals het woord reeds zegt, een poging kan worden ge daan dit rekord aan te vallen. Hoogtepunt is zonder twijfel de Ronde van het Veerse Meer waar zowel door de wedstrijd- als door de rekreatie surfer voor kan worden ingeschreven. Kortom, de Veerse Meerdagen, zullen mede door de aanwezigheid van de Hol land Surf Pool zonder twijfel een groot sukses worden. Bent u reeds geabonneerd op ien 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor dien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „pitamientjes" zijn van minder belang. En de reklame weet er handig op in te spelen, het tandenborsteltje valt al niet meer opEn niet alleen kin deren zwichten voor de verleidingen, want bij de koffie lokt het schijfje komkommer bepaald niet aan. In dit kader is de aktie „Snoep ver standig, eet een appel" een zeer goede zaak, maar in de praktijk komt zo'n aktie vaak onwezenlijk over. Je mag 364 dagen „nuts" en „mars", maar op de verjaardag komt de appel. En appels eten blijken sommigen geheel verleerd. Vroeger hield men alleen het steeltje over, zelfs het klokhuis verdween onder het motto: gaat het door de roeper Nu zijn het een paar happen en het grootste deel verdwijnt in een vuilnis bak. En hoe worden de stokjes „ge mengd fruit" niet bestudeerd om zilver uitjes, augurkjes, e.d. te ruilen tegen banaan, 't Is alleen jammer dat ze weinig willen ruilen. Maar een oplossing voor over-voeding en verkeerde voeding is even moeilijk te vinden als die voor luchtvervuiling en wapenwedloop. De economische be langen zijn zo groot geworden, dat vele mensen afhankelijk zijn van de wel vaartsvoeding. Ieder dames-blad staat vol met diëten: van het bikini-dieet tot het fruit-dieet. Ze vullen het blad vlak na de 25 ori ginele slagroom-ideetjes En wat denkt u van de snoepfabri kanten (meneer Jamin heeft de strijd al verlorende friet-verkopers en de mensen, die verdienen aan de jog- ging-uitrusting van de afslankende mens. En laten we de hele medische wereld niet vergeten, daar verdienen ze ook aan de ongezond etende mens, van tandarts tot diëtiste. Voeding, zult u zeggen, is een kwestie van opvoeding. Juist, en daarom hebben voeden en opvoeden toch heel wat raakvlakken. H. GIRO 7475 MIDDELBURG Op maandag 24 juni 1985 was de stand 196.500,Hierbij moeten nog de opbrengsten van de ondei'staande akties worden geteld: Op woensdag 19 juni j.l. hebben de R.K. school en Prot. Chr. school „De Drempel" in Lewedorp een grote ge zamenlijke bazar ten bate van de aktie .Zeeland helpt Nepal" georganiseerd. Het gehele schoolgebouw was in ge bruik voor de vele aktiviteiten, waar onder verkoop van zelfgemaakte arti kelen van stof en klei, (prachtige pop pen), grabbelton, rad van avontuur, ra den gewicht een krentenbrood en der gelijke spelletjes. In de gymzaal werd de diaserie „leren om te overleven" aan de ouders vertoond. Aan het begin van de voorbereidingen was deze serie al aan alle schoolkinderen vertoond. De totale opbrengst 1650,42 wordt op gironummer 7475 gestort. Een prima opbrengst voor een dorp met 1668 in woners. Op braderieën in Terneuzen (13 juni), Sluis (14 juni), Middelburg (20, 21 en 22 juni) en St. Maartensijdk (22 juni) was een informatiekraam ingericht. Er werden folders over de aktie en het Unicef-onderwijsproj ekt uitgedeeld stickers, ballonnen en spaarpotjes wer den verkocht. De gezarriènlijke op brengst was 212,15. De particuliere giften blijven variëren van één gulden iedere maand tot 500,- ineens. Het Regionaal Unicef Comité Walche ren heeft ingespeeld op de aktie door veel leuke authentieke artikeltjes uit Nepal in de Unicef-kraam te verkopen. In hoeverre de opbrengst van deze verkoop ten goede komt van de aktie „Zeeland helpt Nepal" wordt nog nader bekeken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2