Afwezig \OOR VSDER EEN EH i«ii mrn JLil. ■T PROGRAMMA Veerse Meer-dagen „.OF TOCH NMR STEUTEL EIEREN MODE van donderdag 27 juni tlm zondag 30 juni 1985 (deel 5) Een oud-eilandbewoner weet te vertellen VAN 16 TOT 24 JUNI. LANGE KERKSTRAAT 41. GOES. TEI| 01100-16415 Donderdag 27 juni. Officiële opening Veerse Meer-dagen door K. Poma, Vlaamse gemeenschaps minister van cultuur. Opening van de Vlaams-Zeeuwse fo totentoonstelling met als thema „WA TER" in de Grote Kerk te Veere. Tijdens de openingen zullen optredens worden verzorgd door muziekvereniging Veere's Genoegen en volksdansvereni ging Walacra, beide uit Veere. Vrydag 28 juni. 9.3017.00 uur: Surfcentrum De Schotsman, Kamperland. Wedstrijden manch-surfen en surfdemonstraties van de Holland Surf Pool in samenwerking met de windsurfvereniging Zuid-West Zeven. Aanwezigheid van de nationale surftop (o.m. olympisch kampioen Stephan v/d Berg en Johan v/d Starre). 10.0017.00 uur: Golsteinseweg 24, Veere. Openstelling voor het publiek van 20.000 m2 liefhebberstuin van mevr. A. C. Dekker; bosgedeelte, waterpartij en siertuin met gazon, rozenborders en borders op kleur. 12.3017.00 uur en 18.0020.00 uur: Jachthaven Oostwatering. Gratis zeilen voor 9-12 jarigen onder deskundige be geleiding in kleine bootjes (optimisten) verzorgd door Bloso/Vlaamse Vereniging voor Watersport. 13.3017.00 uur en 18.0020.00 uur: Jachthaven Oostwatering. Gratis zeilen voor jongeren vanaf 13 jaar onder des kundige begeleiding in kleine zeilboten, „illusions" en catamarans verzorgd door de Vlaamse Vereniging voor Watersport en de zeilscholen De Viking uit Wol- faartsdijk en Het Veerse Gat uit Veere. 13.3022.00 uur: Steiger Camp veerse Toren. Zeiltochten voor het publiek tegen geringe financiële bijdrage op de „bruine schepen" Anita Jacoba (klip per), Betsy (kotter) en De Verwachting (klipperaak), alle onderdeel van de Zeil- vloot De Zeeuwse Stromen uit Nieuwer- kerk. 14.0022.00 uur: Markt en Kaai, Veere Folkloristische markt met oude ambach ten, presentatie Zeeuwse produkten en culinaire presentaties (vis, babbelaars, bolussen, schapekaas). 17.0022.30 uur: Afvaart van steiger Campveerse Toren. Rondleidingen op het eiland „De Haringvreter" in het Veerse Meer verzorgd door de Dienst der Domeinen. Gratis overtocht met de „bruine schepen" van De Zeeuwse Stro men met afvaarten om 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 en 21.00 uur. 20.3021.00 uur: Feesttent Bastion, Veere. Optreden van het orkest „Die Neulander Musikanten" uit Nieuw- en Sint Joosland. De leden van het orkest zijn gekleed in „tiroler" kledij en bren gen een programma van muziek en zang (Egerlander blaasmuziek). 20.3022.15 uur: Grote Kerk, Veere. Optreden van het beroemde baroken- semble „Collegium Instrumentale Bru- gense" uit Brugge o.l.v. Patrick Piere. 22.1523.30 uur: Voor Campveerse Toren. Opvoering zeeslag (met vuur werk) door ronde en platbodemjachten. Nagebootst wordt de slag om Fort Den Haak (1573), één van de vele slagen die tijdens de Tachtigjarige Oorlog hebben plaats gevonden. Voorafgaand aan dit schouwspel verzorgt de blaaskapel „Die Neulander Musikanten" een concert op het water vanaf de klipper „Anita Ja coba". Verder 's avonds optredens en marsen van de muziekverenigingen O.KK. uit Wemeldinge, Excelsior uit Goes, Apollo uit Wissenkerke en Con Affezzione uit Kwadendamme en een optreden van volksdansvereniging Scaldis uit Hans- weert. Zaterdag 29 juni. 8.3017.30 uur: Manege De Eendracht, Riikebuurtweg, Serooskerke. De Zeeuw se Dag van het Paard: voor de 16e keer houden alle samenwerkende stamboe ken 's morgens hun keuringen van paarden en pony's, zowel warm- als koudbloedrassen. 's Middags springcon coursen, demonstratie en shows. 9.3017.00 uur: Surfcentrum De Schotsman, Kamperland. Wedstrijden manch-surfen en demonstraties (als vrijdag). 10.0017.00 uur: Golsteinseweg 24, Veere. Openstelling liefhebberstuin 20.000 m2 (als vrijdag). Vanaf 10.00 uur: Feesttent Bastion e.o. Jubileumprogramma jachtclub Veere met o.a. verschillende opvoeringen Jan Klaassenspel door poppentheater Parci- val, puzzeltocht langs historische pun ten in Veere, ponyrijden, paardentram en springkasteel. 10.3012.30 uur en 14.3018.00 uur: Jachthaven Oostwatering. Gratis zeilen voor 9-12 jarigen en voor jongeren vanaf 13 jaar (als vrijdag). 10.3020.00 uur: Markt en Kaai, Veere Folkloristische max-kt (als vrijdag). 10.3020.00 uur: Markt, Veere. Oude Vlaamse volksspelen en kinderspelen, voor jong en oud, onder deskundige begeleiding. 11.0012.00 uur: Oude voetbalveld t.o. bejaardentehuis Nieuw-Sandenburgh. Demonstratie-rugbywedstrij d Oemoeme- noe tegen Engelse club. 11.0018.00 uur: Vliegveld Midden- Zeeland, Arnemuiden. Open dag vlieg veld met demonstraties zweefvliegen, opstijgen en landen vliegtuigen, ballon vaart, demonstraties „spuiten" en op pikken reklameteksten, rondvluchten met kans op terugwinnen ticketkosten, enz. 11.0013.00 uur en 15.0017.00 uur: Officiële startplaats buitenzijde Jacht haven Oostwatering. Publiekswater- skiën verzorgd door de Landelijke Wundsurfing Federatie uit België. Te gen een geringe vergoeding en onder deskundige begeleiding kan iedereen deze tak van sport eens proberen. 11.00, 13.00 en 15.30 uur: Haven Veere Start zeilwedstrijden korte baan met leden van Scouting Zeeland; organisatie jachtclub Veere. 12.0021.00 uur: Steiger Campveerse Toren. Zeiltochten voor het publiek op bruine schepen (als vrijdag). 14.00 uur: Haven Veere. Start zeil wedstrijden jachtclub Veere om „kris- tallenbol van Veere"; daarvoor finish „aanbreng-races" vanuit de Ooster- schelde. 14.3018.00 uur: Op verschillende lo- katies optredens van de Down Home String Band. De groep brengt Ameri kaanse muziek uit de twintiger en dertiger jaren (countryblues, jugband, stringband, jazz en old-time). 14.3015.30 uur: Voor Campveerse Toren. Spektaculaire waterskishow door het showteam van Lommei (België); programma-onderdelen zijn o.a. bloot- voetskiën, ballet, clowns, go-go girls, vlaggenparade, lachkabouters en pyra- mide. 15.0017.00 uur: Oranjeplein Veere. Show van 40 old-time automobielen van de Royal Veteran Car Club Belgium uit Brussel. 15.3016.30 uur: Bij de Grote Kerk, Veere. Opvoering van het spel „Tijl Uilenspiegel, torenwachter van Veere", speciaal voor deze gelegenheid herschre ven door de Belgische dichter Bert Pe- leman en uitgevoerd door het rederij kersgilde Den Crans uit Antwerpen, aangevuld met enkele gastspelers. 17.0018.00 uur: Voor Campveerse Toren. Grote show admiraalzeilen door ongeveer 30 ronde en platbodemjachten. Getoond worden o.a. het in eskader varen en het uitvoeren van verschillen de manoeuvres zoals het door elkaar „weven" van verschillende eskaders. 20.0022.00 uur: Grote Kerk, Veere. Choreografische expressiegroep „VRE- DON" uit Aalst (België) met een wer velende show van choreografie, vlag- genspel, folkloredansen en vendel- zwaaien. 21.0024.00 uur: Feesttent Bastion. Optreden van de Zeeuwse Salt Lake City Jazzband met gelegenheid tot dan sen; de groep is gespecialiseerd in jazz „oude stijl". Verder 's middags en 's avonds op tredens en marsen van de muziekvere nigingen De Showgirls uit 's-Heeren- hoek, Ons Genoegen uit Kamperland, De Deltaband uit Vlissingen en Veere's Genoegen. En optredens van de volks dansverenigingen De Babbelaars uit Heinkenszand, Vranje uit Vlissingen en Walacra uit Veere. Zondag 30 juni. 9.3017.00 uur: Surfcentrum De Schotsman, Kamperland. Wedstrijden manch-surfen en surfdemonstraties (als vrijdag). Snelheidswedstrijd om de Schotsman-wisselbokaal (plm. 40 km). Recreatiewedstrijd om de Veersemeer- wisselbeker (plm. 18 km). Organisatie van de snelheidswedstrijd en de recrea tiewedstrijd is in handen van de surf- vereniging Zuid West Zeven. 10.0018.00 uur: Manege De Een dracht, Rijkebuurtweg, Serooskerke. Open dag met aandacht voor vele fa cetten van de paardensport: springen, dressuur, voltige, recr-eatiesport, pony- paardrijden en show country-rijden. 10.3017.00 uur: Ox^njeplein Veere. Start voor verschillende fietstochten (gezinsfietspuzzeltocht; toertocht rond het meer; tocht voor jongeren 13-16 jaar). Er kan op elk gewenst moment worden gestart. Verloting van mooie prijzen onder de deelnemers, een her innering voor iedereen en leuke attrak- ties onderweg voor de kinderen. 10.0013.00 uur: Jachthaven Oostwa tering. Gratis zeilen voor 9-12 jarigen en voor jongeren vanaf 13 jaar( als vrijdag). 11.0013.00 uur en 14.0017.00 uur: Buitensteiger Campveerse Toren. Wind- surfganzespel verzorgt door de Lande lijke Windsurfing Federatie. Op basis van het bij iedereen bekende „ganze- bordspél" doorlopen de deelnemers al surfend, peddelend en zwemmend een parcours met hindernissen en opdrach ten. 11.0019.00 uur: Steiger Campveerse Toren. Zeiltochten voor het publiek op bruine schepen (als vrijdag). Start vanaf 11.00 uur: Haven Veere, Jachthaven Oostwatering. Puzzeltocht voor ongemeten schepen, georganiseerd door watersportvereniging De Arne en jachtclub Veere. 12.0020.00 uur: Steiger Campveerse Toren (vertrek). Barbecuen op het ei land De Haringvreter. Kaartjes voor barbecue-pakket in de voorverkoop bij de VW's en op de dag zelf bij de stand op het Oranjeplein. Op vertoon van kaartje gratis overtocht met „bruin schip" naar Haringvreter. De muziek tijdens de barbecue wordt verzorgd door de Hot-Club Ghost Note, die een men geling speelt van jazz en zigeunermu- ziek, voor een groot deel gebaseerd op de muziek van Django Reinhardt en zijn Hot-Club de France. Van hun armoedje konden deze men sen nog wat missen ook. Dit gebaar heeft ons later mede door de moeilijkste ogenblikken van „Weltkrieg zwei" ge holpen. Tijdens razzia te Delft, samen gedoken platvloers zittend onder een dunne camouflage laag, in een donker en vuil kolenhok, de Duitse mensen jagers op enkele meters afstand nabij, dachten wij weer aan dat vrouwtje en bleven ons voorhouden: daar zijn en blijven altijd goede mensen op de we reld! De koffie was puur en zwart. Van cichorei makelij, zonder suiker en melk. Dit waren deze mensen hier zo gewoon. Doch met mannenmoed dronken wij per teugjes de „tassen" leeg. Om „ons vrouwke" niet teleur te stellen. Tijdens de tentopbouw hadden wij over deze mensen nog een grapje ge maakt. Hij, stelden wij, ging met „d'n klak" op naar bed en zij hield haar gonjeschort voor. Nu hadden wij hier spijt van. Wat later op de avond heb ben wij samen met die toch al oudjes nog een poosje bij de bank gezeten, tegen alle bedoeling in, hen op en wij naast de bank op het grind. Dikwijls sloeg zij dan van verbazing de handen inéén. Toen zij begreep hoeveel Levien over de Vlaamse taalstrijd wist te ver tellen. Het Vlaamse land zo goed kende! Repte over schrijvers en dichters als Felix Timmex-mans, Ernest Claes, Wil lem Elsschot, Stijn Streuvels, Guido Ge- zelle. Voor de vuist weg declameerde hij gedichten van Alice Nahon. Ver haalde over hun beroemde Vlaamse schilderskunst. „Schoêne, schoêne, awel zulle, 'n da gij in Ollaand da altegoar wét!" Onderwijl „smoorden" wij ,,'n Belgia" (sigaret) tegen de vele muggen. Het was ook voor ons een lange dag geweest. Getweëen boomden wij nog wat na. Over de beleefde dag. Over het pro gramma van morgen. Ook, dat deze mensen wel zeer armoedig door het leven moesten. Hierbij toch niet on gelukkig waren. Het harde leven aan vaardend zo het was. Hopend op goede gezondheid. Voor „de veldarbeid". Voor de vijftienkinderen en al vele kleinkinderen. Tevreden met hun eigen huisje, hond, wat kippen en een mek kerende geit. Maar hij had nog nooit „iêne velo" gehad om naar zijn werk te kunnen fietsen „En Piet," veerde Levien nog even op zijn elleboog voor het slapen, „ik heb vlug een begroting gemaakt voor de verdere reis. Wij geven „ons vrouw ke" morgen een vijffrankstuk. Desnoods eten wij maar een boterham minder!" Het was een haan die ons de andere morgen wakker kraaide. Landelijker kon het niet. Wij schoven de voorkant van de tent opzij en zagen in het eerste gouden zonlicht „ons vrouwke" al staan 14.0015.00 uur: Haven van Veere. Demonstratie scheepsmodellen door de Scheerismodelbouw Vereniging Vlissin gen. Getoond worden formatie varen, ponton of tanker slepen, brandblussen, enz. 15.3016.30 uur: Haven van Veere. Duikdemonstratie door de sektie duik sport van de Vlaamse Vereniging voor Watersport met o.a. een show rondom het afzinken van een „zeemeermin". 17.00 uur: Dijk Oranjeplein. Ballon nenwedstrijd voor de jeugd. 19.00 uur: Bastion. Oplaten hetelucht ballon. Gedurende alle dagen (behalve in som mige gevallen op zondag). Rondleidingen Stadhuis van Veere met expositie van een keuze uit het historisch gemeente-archief. In de Grote Kerk te Veere exposities met als hoofdthema „Cultuur en recrea tie in de Delta" en tentoonstellingen van boerenwagens en scheepsmodellen; torenbeklimming. Exposities in De Schotse Huizen te Veere (aquarellen en schilderijen van Henk Kooger; „Het Walcherse Kostuum 1850—1950"). Carillonconcerten. Een aantal restaurants zal tijdens de manifestatie speciale Veerse Meer- hapjes en -menu's presenteren. De Veerse Meer-dagen worden geor ganiseerd door de Stichting Promotie Veerse Meer i.o. (deelnemers bedrijven en middenstandsverenigingen) in nauwe samenwerking en met financiële steun van het recreatieschap Het Veerse Meer, Bloso van het ministerie van de Vlaam se gemeenschap sector „sport en open- luchtx-ecreatie", De Vlaamse Vereniging voor Watersport en de Belgisch-Neder landse Vereniging Zeeland. Verder le veren vele andere instellingen en orga nisaties zoals de verschillende surf- en watersportverenigingen en de stichting recreatiewerk Zeeland, hun medewer king. wachten achter het halve deurtje. Zij wees naar het teiltje waarin haar man zich misschien al vele jaren had ge wassen. Weer gevuld met fris helder water. Zelfs de ketting aan de aker hadden wij niet horen rammelen. Wij begrepen dat het gebaar met dit waswater een privilege was. Wat, met een knipoog naar elkander, niet beschaamd mocht worden. Het beste vrouwtje keek haar ogen uit naar onze pyjama's. Deze nachtkle ding was zeker totaal vreemd voor haar. Na wat ochtendgymnastiek om de luie spieren wat los te maken, wassen, aan kleden, volgde het ontbijt. Niet op het gras, want dit was nat door dauw, maar toch buiten de tent op het grind. De ceremonie van de vorige avond her haalde zich. „Ons vrouwke" bracht weer „d'n kaffee". Zij had deze „wat pittiger" gemaakt, zei ze. „Awel, mèd d'n velo meuge gij d'n vèndoag nog al biêne trappe zulle!" Wij braken de tent af en rolden deze in elkander. Zagen onze fietsen provi sorisch na. Pakten verder in en op. „Ons vrouwke" stond achter haar halve deur, alsof die haar voor iets moest beschermen, dit al „te bezien". Bij het afscheid gaven wij haar onder veel dank een hand. Zoveel dankbaarheid over kwam haar niet elke dag! Op het aller laatste, om protest te mijden, gaf Levien haar het vijf franken geldstuk. Haar reaktie hierop was geen toneelspel. Tranen blonken in haar mooie ogen. „Blèft nog èffekès stoan!" zei ze. Kwam door het halve deurtje naar buiten. Liep naar een armetierig fram- bozestruikje. Hieraan hadden onze voor gangers nog enkele vruchten laten han gen. Die plukte zij af en gaf ze ons. Voor onderweg. Nooit zullen wij dit vergeten. Onze onderduikerstij d was daar. Le vien was toen „hoofd" te Nieuwveen en zat daar zwaar in het verzet. Voor een verjaardag van hem, daar was weinig meer te koop, tekenden en kleur den wij op onze gebrekkige wijze op een briefkaart een wit huisje. Met een bleek veldje en een tent. Een framboze- struikje met een hieraan vruchten plukkend vrouwtje daarbij. Ook twee bepakte wachtende fietsers. Jaren later zag ik te Vlissingen deze kaart nog bij hem in een bureaulade. Zo was Levien. Ervaring met politie als slot. Wij leunden al tegen de kleinste uur tjes in de nacht. Wegens prettiger ge worden temperatuur werd het kinder bedtijd daar te Gent. Maar niemand maakte al aanstalte tot vertrek en wij zouden dan besluiten met een dubbel- vergelijk tussen Belgische en Neder De afspraken op woensdagmiddag gaan gewoon door. TANDARTS - KORTGENE landse politie. Wat taakopvatting en uitvoering aangaat. Wij hebben al verhaald over de be veiliging van de tankopslag bij de Pe- troleumpier te Antwerpen. Met omhei ning en politieposten. Welnu, zo suk kelde lijn dertien naar de eindhalte in de buurt van genoemde pier, aan het pleintje van het veer naar Burcht. In het gehele tramstel zaten drie passa giers. Deze rit bracht dus geen winst op. De passagiers waren een zeer aantrek kelijke nog jonge dame, een Belgische kollega van mij en ikzelf. Wij waren te voet die zondagmiddag „d'n tunnèl" voor voetgangers doorgelopen. „Van d'n Antwèrp noar d'n overzij oan Sint An (Sint Anna) en vroem." Deze Scheldetunnel werd in 1933 geo pend. Rotterdam was toen nog geen tunnel rijk. De Maastunnel daar werd 1421942 opengesteld, tijdens de be zetting dus. Nu had ik mijn Belgische vriend een poets gebakken. Op de terugweg zijnde in de tunnel ontmoetten wij twee Belgische schonen van om en nabij, zo geschat, twintig lentes. Het was ter plaatse niet druk met wandelaars, zo onderdoor het stro mende Scheldewater. Hoewel de strakke vochtige tunnel zich helemaal niet leen de voor direkte romantische gevoelens, stelde ik mijn vriend in die geest toch een weddenschap voor. Ik zou met die ontmoetende ook wan delende dames mee terug lopen naar Sint Anna. Volledig opgenomen in hun belangstelling. Zo niet, dan moest ik onze tramkosten van de dag betalen. Lukte het wel, dan was hij de pineut. Deze weddenschap nam hij direkt aan. In de heilige overtuiging altijd te zullen winnen. Goed, wij naderden genoemde dames en ineens simuleerde ik een hevig twist gesprek met hem. Keerde mij bruusk tot de dames. Deze namen van schrik gelukkig de benen niet. Waren dus niet van dat bange type. Ik vroeg hen, want ik was „Hollander" en hier totaal vreemd, of ik met die Belgische meneer daarnet de juiste richting liep naar Sint Anna „Neie meniêr," hoorde ik nu, „das sjust nie goei, d'n dieën (mijn vriend) zèl doar rap van ouwe frankskens in d'n Stad 'n pint pakke. Awel, da gij te Antwèrp uitziet. Gij löêpt moar mee mit ons en vroem!" En tot mijn vriend: „Da gij oppas zulle mee d'n vrèmde, witte gij, wij raportiêre u nog oan d'n polies!" Zo gingen wij gedrieën terug naar ,.St. An". Die twee „maskes" en onder getekende. Na een twintig meter met de dames op gelopen te hebben, en wat „geklapt", moest ik toch eens omkijken. En daar stond onze verblufte Belg nog, met open mond zeker, stil. Kwam tot bezinning en riep: „Awel, gij gewint!" Vlug heb ik toen „de grap" aan de meisjes verteld. Die het komische van de situatie inzagen en hierom hartelijk moesten lachen. Na ons afscheid hebben wij hen nooit meer gezien. Terug met de tram had mijn vriend nog een beetje de pee in. Zeker om te bewijzen ook wel succes te hebben bij het schone geslacht, zocht hij kontakt met onze mede-passagiere. Die geen grijntje krimp gaf. Lucht waren en ble ven wij. Hoewel anders altijd heer in het verkeer, ging hij nu juist iets te ver met een hand op haar arm te leg gen. Kreeg een niet helemaal dames achtige mep om de oren. Goed, dit bleef onder landgenoten. De „buitenlander" stond hier buiten. (Wordt vervolgd) P. C. Noordhoek, Zierikzee. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Orleans op 8 juni. 1 J. J. Verwei 12.37.08 1216.465 130 2 H. C. Verburg 42.56 1195.843 128 3 W. C. Versluys 46.12 1182.171 126 4 Gebr. Kesteloo 50.32 1166.700 124 5 H. C. Verburg 54.33 1158.256 122 6 P. de Waal 57.55 1158.244 120 7 Comb. Filius 55.53 1153.809 118 8 A. J. Bouterse 13.01.37 1147.425 116 9 Gebr. v/d Maas 12.58.33 1146.254 114 10 T. Soeteman 13.01.37 1140.206 112 Burgerlijke etend WISSENKERKE Geboren: Nydia, d.v. P. Wattel en E. van der Moere. Overleden: Flipse, Neeltje, e.v. Hui- bregtse, 67 jaar en Minnaard, Johan nes, 75 jaar. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: C. M. Bardolf en C. T. de Haze F. J. Feijtel en N. C. van der Kraan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2