Geef.. V Geflucht ONIEK VAN HO0RQ-BEVELANQ Raadsvergadering Kortgene ZEELAND Met Delta Tours: 7 dagen Sauerland HELPT NEPAL Steun het Astma fonds. Postgiro 55055.,_ Deze weke un leerzaeme uutéénzettieng over ut jaehen en de jaehers, beste vrienden. Dit jachtuhe jaeherslatijn kwam ik tehen in un persenéélsblad en ik wille julder ut nie ontouwe, omda'tut nie alléén leutug is, mè ok leerzaem. Over jaehers en ut jaehen. Uutéénzettieng in de vurm van un klopjacht: D'r bin vóór en tehenstanders van de jacht. De jaehers bin d'r vo, mè d'aezen en de kerninen bin d'r tehen. Uuthezonderd un paer beunaezen, die kunne ut nie schele, omda ze toch oaltied buuten schot bluuve. Eél belangriek bie de jacht bin de drie vers: dat bin naemeluk de lui die deur de jaehers ut bos inhestierd worre. 's Aevens a ut jaehen is ofheloópe, wor éést ut heschote wild heteld en dan de drievers, want ieder schot is hin aes. Anheschote wild kom helukkug nie vee vo. Anheschote jae hers wè, die lehhe te vaek an. Ut heweer van un jaeher is enkellööps of dubbelloops. De jachtond is enkel lóóps k tut die tied vo is. Eél voornaem is ut veertje op d'n oed van de jaeher. Di an kan um zie-je uut welke n'oek de wind woait, de zóhe- naemde „windveer". Un jaeher mee één slecht óöhe kan rustug schiete, want k tun richt mö tun toch één óöhe dichtniepe. D'r bin éél wat mensen die ut verschil nie wete tussen unv kleiduuve en un houtduuve. D'n énen is van klei en d'n oaren is nie van out. Jaehers die mee un ond jaehe, löópe mee un fluitje. Jaehers zonder ond ók. Andere meziekinstrumenten bie de jacht is de jachtóórn en van de kant van d'aezen is dat de fluitefluitefluit en de trommel. Bie d'ééndejacht wor hebruuk hemaekt van de „lokeend". Dat is eend die z'n fermielje overlaet komme om ze d'r bie te lappen. A un jaeher z'n eihe eerder kan ruuke dan ut wild, dan stae de wind élemaele verkeerd. Un kenmerk van un eas is da tun sprint, van un kernien da tun huppelt. Van die mensen die in un bontjas lóópe van één van bei-jen bin d'r nog a wat die tippele. Ut zöhenaemde donder jaehen ei mee jaehen niks te maeken. Dat wil nie zehhe da jaehers nie kunne donder jaehe. SSS33 Bij het bespreken van de notulen van de vorige gemeenteraadsvergadering, in de raadsvergdering te Kortgene op don derdag 23 mei j.l., spraken de raads leden Van Damme en Huibregtse er hun ongenoegen over uit dat aanmerkingen op die notulen in de rondvraag behan deld zullen worden. Wat de afwikkeling rondom de jacht- havep te Colijnsplaat betreft, vroeg dhr. Huibregtse of er ook een tijdslimiet is. Zo niet, dan dringt hij aan op spoed. De burgemeester verwacht dat er de ze maand over zal worden beslist. Door de kantonrechter in Middelburg is een drietal adviseurs benoemd in het ge schil gemeente watersportvereniging Noord-Beveland. Het zijn de heren mr. A. Boekwinkel, mr. D. M. Dragt en mr. J. H. W. de Planque, allen uit Rotter dam. Zonder kommentaar werd besloten tot wijziging bezoldigingsverordening Kort gene 1981. Het betreft een nieuw artikel dat wijzigingen in de salarissen van het burgerlijk rijkspersoneel niet meer door de raad bekrachtigd moeten worden. Een volgend voorstel betreft een ver zoek van dhr. P. W. Beijer, onderwijzer aan de o.l.-school te Kats, om een dag minder in de week te mogen gaan werken. Bij inwilliging moet een onder wijzer van Colijnsplaat die daar boven tallig is, dhr. P. S. Hollestelle, deze plaats voor die dag gaan vervullen. Dhr. Huibregtse vroeg of dit geen gevolgen heeft voor de leerlingen en als dat nog eens voorkomt is het dan niet beter een wachtgelder aan te trekken. Mevr. De Looff heeft vertrou wen in de wijze waarop is gehandeld en ook mevr. Van Oeveren heeft geen problemen. Nadat de burgemeester een en ander had uiteengezet, betreffende het over leg, blijft dhr. Huibregtse het toch aan trekkelijker vinden om voorrang te geven aan een wachtgelder. Een voorstel om een wijziging van de legesverordening vast te stellen, waar door het voor het aanvragen om ont heffing van het verbod van de gebruiks- verordening gebouwen Kortgene, 100,- gaat kosten alvorens zijn aanvraag in behandeling wordt genomen, was voor dhr. De Smit aanleiding om hier emo tioneel op te reageren. Hij wees er op, dat de verordening zoals die nu is, niet zomaar tot stand is gekomen. Alle toen malige raadsleden hadden er moeite mee om beslag te leggen op privé-eigen- dommen van de bezitters van kleine woninkjes. Doelstelling was de bevorde ring van de leefbaarheid. Daarvoor was nodig, dat een verbod kwam om in de recreatieve sfeer woningen te verkopen. De leefbaarheid moest worden opge bracht door de huiseigenaren. Hun vrij heid van handelen werd beknot en de markt waarop kon worden verkocht werd gehalveerd. Hij vond het onbillijk om de lasten voor de leefbaarheid van de kern al leen op de schouders van de huizen- verkopers te leggen. Hij vindt het ver schuilen achter uitspraken van de raad van state een gemakkelijke afschuiving. Mevr. De Looff kan veel wat dhr. De Smit zegt onderschrijven, maar ze vindt het redelijk dat de gemeente leges vraagt voor gedane diensten. De burgemeester neemt afstand van hetgeen dhr. De Smit zegt als zou het college zich verschuilen achter de raad van state. Ons doel is het handhaven van de gebruiksverordening. Dhr. De Smit blijft ontevreden over de wijze van handelen. Hij vindt het ook onredelijk dat een aanvraag om vergunning niet wordt beantwoord en dat een ander die zonder aanvraag mag verkopen. De bedoeling van ons voorstel is om de dorpsvernieuwing op te peppen, zo zei tenslotte de burgemeester. Volwaar dige woningen aanbieden voor eigen in woners is ons doel. Met de aantekening, dat dhr. De Smit tegen is, wordt het voorstel aangenomen Een voorstel tot verkoop van een ga ragebox, in de Kruisstraat te Colijns plaat, aan de huidige huurder dhr. P. de Waal uit Colijnsplaat voor 4000, wordt met algemene stemmen goed gekeurd. Door een 4-tal personen is ingeschre ven op de loods aan de Burg. Snellen straat te Kortgene. Het hoogste bod is gedaan door dhr. L. Meulmeester, Bot- terlaan 23 te Kortgene, met een bedrag van 17.025,—. Besloten wordt tot verkoop aan dhr. Meulmeester. Voor de in de loods on dergebrachte gemeente-eigendommen zal een andere plaats worden gezocht. Op een verzoek van de gemeente wil het Waterschap Noord- en Zuid-Beve land een tweetal weidjes, gelegen langs de Oost-Zeedijk te Colijnsplaat, aan sluitend aan het sportveldkomplex, aan haar verkopen. Op die plaats kan dan een opslagterrein voor openbare wer ken worden gemaakt. Voorgesteld wordt om tot aankoop van 2490 m2 weiland tegen een prijs van 3,per m2 over te gaan. Dhr. Van Damme wil weten waarom niet het hele terrein wordt gekocht. Ook wil hij dat het door beplanting aan het oog wordt onttrokken. Dhr. De Looff vraagt of daar een opslagterrein mag komen en wat is de bestemming? Tot dhr. Van Damme zei de burge meester dat het aanbod alleen voor dit terrein geldt en dhr. De Looff kreeg te horen dat nog niet vaststaat wat ermee wordt gedaan. Waarop dhr. De Looff wijst op moeilijkheden als de bestem ming niet vaststaat. Het voorstel wordt aangenomen. Een voorstel om de werkingsduur eerste 4-jarenplan specifiek welzijn met 1 jaar te verlengen, is voor dhr. Geel hoed aanleiding om te veronderstellen dat het kabinet er niet in is geslaagd duidelijkheid te scheppen in deze ma terie. Dhr. Van Damme gaat ermee akkoord dat definitieve beslissingen in de volgende raad worden genomen. Omdat de raad positief staat bij dit voorstel, vindt wethouder Van Noort geen aanleiding om er uitgebreid op in te gaan. Hij vindt het een goede zaak dat de definitieve beslissingen in een volgende raad worden genomen. Boven dien is de verlenging niet in strijd met het besluit proefgemeenten. In een volgend punt wordt een bij drage gevraagd voor het aanschaffen van showmeubilair voor de WV. Dit meubel is goed geschikt voor het geven van informatie middels folders over plaatselijke toeristische aangelegenhe den. De VW vraagt twee meubels. To tale kosten 1200, Het voorstel van b. en w. is om 600,- beschikbaar te stellen voor 1 meubel. Volgend jaar kan dan worden bezien of de aanschaf van een tweede meubel op zijn plaats is. Dhr. De Looff gaat schoorvoetend hiermee akkoord. Hij is van mening dat bedrijven die hier belang bij hebben, hier aan mee moeten betalen. Vervolgens wordt een voorstel be sproken om bij te dragen in een betere informatievei-schaffing toeristische lo- giesakkommodatie. In verband met het belang dat Kortgene heeft bij goede toeristische voorzieningen, wordt voor- gesetld om een bijdrage van 1.100, te geven aan het te hanteren systeem. Dhr. Huibregtse is het hiermee eens en is van mening dat een toeristische industrie van groot belang is voor de gemeente. Als de overheid subsidieert kan misschien onze bijdrage vervallen. Ook dhr. De Smit vindt het een goede zaak. Wat de evt. overheidssubsidie betreft, daarmee is reeds rekening gehouden, zei de burgemeester in antwoord op een vraag van dhr. Huibregtse. Ze vindt een en ander heel belangrijk voor het toerisme en ook voor het politie-appa- raat. De gemeentelijke werkgroep die par ticipeert in het bestuur van het Regio naal Educatief Centrum, heeft dit be stuur gevraagd een kinderatelier te star ten op Noord-Beveland. De deelnemers bijdrage is voor een kursus van 15 we ken 98,-. Omdat het college deze voor ziening de moeite waard vindt, wordt voorgesteld bij wijze van stimulans 35°/o van de deelnemersbijdrage te sub- VEERSE MEER-DAGEN Van donderdag 27 tot en met zondag 30 juni a.s. worden in Veere en om geving de Veerse Meer-dagen gehouden. De manifestatie bestaat uit een groot aantal aktiviteiten op het gebied van de watersport in alle facetten, andere recreatiesport en sportieve recreatie, cultuur, folklore, historie, culinaire pre sentaties en amusement. De Veerse Meer-dagen zijn voor ie dereen toegankelijk; het publiek kan zowel passief als aktief meedoen. Toe gang tot en deelname aan de aktivitei ten is in het algemeen gratis; in enkele gevallen wordt een (geringe) bijdrage in de kosten gevraagd. De Veerse Meer-dagen worden geo pend door de Vlaamse gemeenschaps minister van cultuur K. Poma. Hoogte punten uit het programma zijn: op vrij dag een groots surfevenement met deel name van o.a. Olympisch goud-winnaar Stephan van den Berg, de opvoering van een zeeslag met vuurwerk voor Veere, een optreden van het blaaskwin- tet „Pentafoon" uit Brugge, overtochten naar en rondleidingen over het beboste Veerse Meer-eiland „De Haringvreter", zeiltochten en een folkloristische/culi- naire markt. Op zaterdag „De Zeeuwse Dag van het Paard", de opvoering van „Tijl Uilenspiegel", torenwachter te Veere (een feestspel op rijm van de Vlaamse dichter Bert Peleman, vertolkt door het Antwerpse schuttersgilde Den Crans in samenwerking met de rederij kerskamer De Violieren, eveneens uit Antwerpen), „open dag" van het vlieg veld Midde-Zeeland met vele demon straties en attrakties, grote show admi- raalzeien met ronde- en platbodem- jachten, demonstratiewedstrijd rugby, jubileumprogramma voor jong en oud van de Jachtclub Veere, spektaculaire waterskishow van het showteam uit Lommei (B), zeilwedstrijden en Vlaamse spelen. Op zondag surf wedstrijden en -demonstraties, barbecuen met zigeu- nermuziek op het eiland „De Haring vreter", verschillende fietstochten, puz- zeltochten te land en te water, water- spel „windsurfganzeborden" en balon- nenwedstrijd. Gedurende alle dagen: muziekoptredens op straat en in de feesttent, tentoonstellingen en carillon concerten. De Veerse Meer-dagen worden dit jaar voor de tweede keer gehouden. Het is de bedoeling ze te doen uitgroeien tot een jaarlijks terugkerende manifes tatie van nationale en internationale betekenis. De dagen worden georganiseerd door de Stichting Promotie Veerse Meer (deelnemers bedrijven en middenstands verenigingen) in nauwe samenwerking met en financiële steun van het recrea tieschap Het Veerse Meer, Bloso van de administratie „sport en openlucht recreatie" van de Vlaamse gemeenschap voor cultuur, de Vlaamse Vereniging voor Watersport en de Belgisch-Neder landse Vereniging Zeeland. Verder ver lenen vele andere instellingen en orga nisaties hun medewerking. FIOM - NIEUWS De groep voor weduwen en weduw naars heeft een kandidaat-notaris Mr. Oostinga van het notariskantoor Giele uitgenodigd om een inleiding te houden en vragen te beantwoorden. Bent u weduwe of weduwnaar en heeft u interesse in deze avond, dan bent u van harte welkom op donderdag 13 juni om 20.00 uur. Gebouw „De Villa" v/d Spiegelstraat 4 te Goes. Voor nadere inlichtingen kunt u de Fiom bellen. Tel. 01180 - 27311. sidiëren tot een maximum van 5, per keer per kind. Sprekers uit alle frakties vinden dit een goede zaak dat dit in de dorpen wordt gebracht. Een volgend punt is een subsidie aanvraag van 55,per deelnemer door de afd. Noord-Beveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen voor het volgen van twee komputerkursussen. De kosten per deelnemer bedragen dan 80,—. Dhr. De Smit vond het verheugend dat die vereniging zich op dit terrein begeeft en hij hoopt op veel komputer- bedieners. Mevr. Van Oeveren is verbaasd dat het college afwijzend reageert op dit verzoek. De ontwikkelingen bieden zich aan en ze vindt het positief dat de plat telandsvrouwen dit willen doen. Dhr. De Looff is het eens met het afwijzend standpunt van b. en w. Deze groep is toch wel in staat om dit bedrag op te brengen. Dhr. Blankenstijn is er van overtuigd dat gemakkelijk 80,— kan worden op gebracht door de plattelandsvrouwen. Dhr. Van Damme zegt dat 1015 jaar terug tennissen een elitaire sport werd genoemd. Nu niet meer. Zo zal het ook gaan met de komputerfase. Wethouder Van Noort is het eens met de heren De Looff en Blankenstijn. Het is voor niemand een bezwaar om dit bedrag te betalen. Dhr. De Looff reageert op de uitla tingen van dhr. Van Damme en vindt het onredelijk en onbegrijpelijk dat men voor dit kleine bedrag om subsidie vraagt. Met de stemmen van de WD-fraktie tegen, wordt het voorstel tot afwijzen aangenomen. Een voorstel tot vervanging van gym- nastiekmateriaal en -toestellen in de lo kalen op Colijnsplaat en Kortgene, wordt gunstig ontvangen. Mevr. De Looff vindt dat het ondui delijk is wat met het aantal wordt be- doeid. Dhr. Van Damme vraagt waar het afgekeurde materiaal blijft. Wethouder Van der Weele zal infor meren of het afgekeurde materiaal nog wat kan opbrengen. Nadat ook dhr. Blankenstijn zich ak koord heeft verklaard, wordt het voor- TENTOONSTELLING VAN DE O.L.S. TE KORTGENE Na een voorbereiding van slechts en kele weken, door het onderwijzend per soneel en leerlingen van de openbare basisschool te Kortgene, is op donder dag 23 mei een tentoonstelling gehou den in die school van een gevarieerde kollektie ge- en verbruiksgoederen door hen vervaardigd. De belangstelling voor de kreativiteit van die jeugd was enorm Op voor ieder duidelijke wijze waren de funktie van het voedsel, de wijze waarop dit door het lichaam wordt opgenomen en het bewaren van voed- selresten, aanschouwelijk gedemon streerd. Ook waren er een groot aantal attrakties die het bezoek aan de ten toonstelling tot een genot maakten. Een en ander werd opgeluisterd met muzikale medewerking van leden van de Kortgeense jeugdsoos. De opbrengst van deze zeer geslaagde expositie komt geheel ten goede aan hongerlijdende be woners uit Afrika. UNICEF zorgt er voor, dat een en ander op plaatsen komt waar de nood het hoogst is. SUCCES VOOR BRANDWEER VAN COLIJNSPLAAT Bij de brandweer-wedstrij den le Idas lage-druk in Wilhelminadorp heeft het brandweerkorps van Colijnsplaat de 3e pi-ijs behaald. Het waren wedstrijden in de hoogste klasse voor de korpsen in Zuid- en Noord-Beveland. Eerste en tweede werden achtereenvolgens de korpsen uit Heinkenszand en Goes. Deze drie korpsen mogen nu meedoen aan de gewestelijke wedstrijden in deze klas, die gehouden worden op zaterdag 22 juni in Zierikzee. Op zaterdag 22 juni waren in het ka der van de zomerevenementen in' Co lijnsplaat waterspelen voor de jeugd georganiseerd door de bx-andweer. Om dat er die dag dus een wedstrijd ge speeld moet worden, komt dit te ver vallen die dag. En wordt dit een week vervroegd, dus op zaterdag 15 juni op dezelfde plaats en tijd. Zaterdag 8 juni: 2e N00RD-BEVELANDSE NOBBY-BEURS „Laat je hobby bekijken", dat is het motto waaronder de tweede Noord- Bevelandse hobbymanifestatie van start gaat. De vrijetijds bestedingsvormen die door de Noord-Bevelanders worden be oefend zijn legio en zijn zeer uiteen lopend. Dit kan zijn van schilderen tot postzegels verzamelen en dan nog tien tallen hobby's daar tussenin. Deze ma nifestatie wordt gehouden op zaterdag 8 juni in het Dorpshuis te Wissenkerke. Alle Noord-Bevelanders die wat voor hobby dan ook beoefenen en deze willen laten zien en wat heel belangrijk is, er meer over willen vertellen, kunnen op deze dag terecht. Ook wordt aan de deelnemers vrijgelaten of ze willen rui len of misschien zelfs eigen gemaakte spullen willen verkopen. De deelname en de toegang tot deze hobbymanifes tatie is geheel gratis. Wilt u deelnemen of meer informatie, dan kunt ,u bellen of opgeven bij: C. A. van Boven, Voorstraat 30 te Wis senkerke, Telefoon 01107 - 15 14. Kom naar Wissenkerke „Laat je hob by bekijken". stel om een krediet van 12.000,te voteren, aangenomen. Bij de behandeling van de begro tingswijzigingen vroeg dhr. Blankenstijn naar de oorzaak van de vei-lagingen van de kosten voor de openbare verlichting. De nieuw aangebracht lampen wei-ken energiebesparend, aldus wethouder Van der Weele, vandaar de verlaging. Bij de rondvraag attendeerde dhr. Van Damme op zijn vraag in de vorige vergadering over evt. oplossingen voor gebruikt glas. Er zouden oplossingen worden aangedragen. Ook wees hij op het gevaar van met grote snelheid rijden door de Botterlaan. Dhr. Geelhoed wil meer kontakt met de sportverenigingen over zelfwerk zaamheid. Dhr. De Looff vraagt hoe het met de route van de Ronde van Midden-Zee land is gesteld. Omdat de bestrating van de Kaaidijk zo lang duurt, zal een andere route gekozen moeten worden. Tevens was hij erg tevreden over de herdenkingen van het einde van de oor log op 4 en 5 mei. Hij stelt voor om eenzelfde bedrag dat de jeugdsoos heeft opgebracht voor de Derde Wereld door de gemeente te storten voor dat doel. Dhr. De Smit vraagt waar de toilet ten van schepen in de jachthaven ge ledigd worden. Wethouder Van der Weele ziet alleen een oplossing voor te hoge snelheden in de Botterlaan door wat minder hard te rijden. Verkeersdrempels vindt hij ondingen. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Geelhoed over zelfwerkzaamheid bij de spoi-tverenigingen, zei wethouder Van der Weele dat hij wacht op plannen vanuit die verenigingen. Overigens is op de t.v. te zien, dat renners niet bang zijn voor wat minder goed geplaveide straten. Wat het ledigen van toiletten betreft, het moet mogelijk zijn om die op de juiste wijze te ledigen. Wat het pi*obleem met de ledige flessen betreft, we wachten op initiatieven vanuit de burgerij. Tenslotte zei de burgemeester nog geen keuze te hebben gemaakt over het bedrag dat de jeugdsoos heeft bijeen gebracht en wat de gemeente daaraan kan bijdragen. De vergadering wordt gesloten. Er zijn voor deze reis nog een be perkt aantal plaatsen vrij, zo liet Delta Tours uit Colijnsplaat weten. De vertrekdatum is op 18 juni. De eerste dag gaat via Breda, Eindhoven, Weert, waar koffie wordt gedronken, naar Keulen, waar een bezoek aan de Dom wordt gebracht. De eindbestem ming is Olphe-Willingen. De tweede dag heeft 's morgens ieder de tijd voor zichzelf, 's Middags wordt er een bezoek gebracht aan de stad Brilon. Dag drie wordt besteed voor een bezoek aan de beroemde druip steengrotten van Atterdorn en een prachtige vaart over de Biggesee. De vierde dag wordt er een prachtige tocht gemaakt door het Sauerland. De vijfde dag gaat het naar de plaats Soest en de bekende Möhnethalsperre. Dag zes is geheel ter vrije beschikking. Op de ze vende dag gaat het weer huiswaarts. In Zevenbergen zal het afscheidsdiner plaatsvinden. Het bekende „Der Sauerland Stern" hotel is de plaats waar wordt verble ven. Dit hotel is voorzien van alle denk bare comfort, zoals douche en toilet, tv en een huisbar op alle kamers. Te vens beschikt het hotel over een groot zwembad, sauna, bowlingbanen enz. ,De kosten voor deze geheel verzorg de reis bedragen f 735.per persoon. Dus inclusief volledige verzorging en inclusief reis- en ongevallenvei-zeke- ring. Mocht u interesse hebben om deze prachtige reis mee te maken, neem dan even contact op met Delta Tours, tel. 01199 -281 of 651. GIRO 7475 MIDDELBURG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2