NIEK VAN RQ-BEVELANQ Raadsvergadering Wissenkerke ZEELAND HELPT NEPAL m, A-je perlisie bin, beste vrienden, dan ka-je vee meemaeke, dat zehhe ze dan 6k zelf. Dat is noe zó en vroeher ok. Toen waere d'r nog veldwachters. Eén van die meehemaekte voor vallen wil uk julder van de weke ver telle. Merien en de veldwachters. Merien was un aeventje uut, mee vrienden uut de straete. Z'oa leut en ze hienge nie nae ruus en 't wier behoorluk laete. Toen dan d'n tied hekomme was van sluute en vertrekke; oa Merien z'n zakken vol, ie kon nie stae op één plekke. In de straete anhekomme, wier ut um te vee. Ie stieng rond un lantaernpaele en die haf nie mee. Un stuitje stieng um di zö, toen de perlisie us kwam kieke. Ze vroehe: Merien wat doe-je toch? Dat zouw wè vlug blieke. Merien zei: 't is barre en vrééd, oalus kom zö mè langs hehae. Oale uuzen uut de straete, 't is mè hoed da'k ier stae. De veldwachters dochte ut ziene d'r van. Ze zei-je: Merien we brienge je nae ruus. Mè Merien riep: m'n uus kom zö langs, dan stap uk zö in uus. Op maandag 20 mei j.l. vond een raadsvergadering plaats in het gemeen tehuis te Wissenkerke. De opening ge beurde door loco-burgemeester A. de Nooijer, die vertelde dat burgemeester Wisse wegens ziekte verhinderd was en dat ook het raadslid Remijnse niet aanwezig kon zijn. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Er was een voorstel om het voormalig sportveld te Wissenkerke voor 1 jaar te verpachten aan de heer A. Breure, voor de somma van 497,28. En de heer J. de Kam uit Kamperland kreeg de pacht van een groot stuk weiland langs het havenkanaal, kosten 500,de hoop. Mevr. Van Arkel vroeg, wanneer men binnen een jaar een plan had voor het oude sportveld of dit dat kon worden uitgevoerd als de pacht nog niet was afgelopen? Verder verwonderde ze zich over de verschillende groottes in opper vlakte (langs havenkanaal 3x zo groot als het ander), terwijl de prijs bijna hetzelfde is. De voorzitter zei dat de plannen met betrekking tot het oude sportveld bin nenkort in het college worden bespro ken, maar dat de uitvoering dan toch zeker nog een jaar op zich laat wachten. De beide stukken grond waren niet met elkaar vergelijkbaar, zodat men ook de prijs niet hetzelfde kon maken. Toch bleef mevr. Van Arkel het een rare verhouding vinden. En zij pleitte dan ook voor het opstellen van richt lijnen, zodat een ieder weet waar hij aan toe is, als men iets pacht van de gemeente. Het kleedgebouw op het oude sport veld te Wissenkerke werd voor 10, verhuurd aan de Ned. Herv. Kerk. Zij gebruikt dit als opslagruimte voor het oud papier. De vergoeding voor vakonderwijs aan de bijzondere lagere scholen werd be paald op: 2604,54 voor de chr. school te Wissenkerke; 4050,46 voor de chr. school te Kamperland en 2008,32 voor de chr. school te Geersdijk. Het college stelde voor om een aan vullende bijdrage te geven aan de s.v. Slagvast te Kamperland van 10.000, omdat gebleken is dat het begrote be drag van 36.000,— te weinig is om een multifunktionele vloer in de sport hal te kunnen bouwen. De heer Dieleman kon met dat voor stel helemaal niet instemmen. Het ge bouw is toch eigendom van Slagvast geworden? Dan moet men ook de lusten en de lasten kunnen dragen. Als er nu een meevaller komt, is dat bedrag dan ook voor de gemeente? Het is zeker no dig dat er een multifunktionele vloer komt, maar dan moet men maar ergens anders bezuinigen of inplaats van de geldlening van 200.000,— daar maar f 210.000,van maken. Als men dat als vereniging niet kon opbrengen, dan is er wel erg krap begroot. De voorzitter betoogde dat Slagvast helemaal geen behoefte heeft aan een multifunktionele vloer. De tarieven wor den door de gemeente in de hand ge houden. En men moest dit geheel toch een beetje aantrekkelijk houden voor een vereniging als Slagvast. Volgens de heer Hamélink ligt het in de lijn der verwachtingen dat er nog wel meer van dat soort zaken komen. Hij is het volledig eens met de plannen van de heer Dieleman tot oplossing van dit bedrag. Slagvast heeft toch de be groting opgesteld met daarin de multi funktionele vloer en zij wilden toch de ze sporthal en niet de gemeente? Er is sprake van een vorm van onzorgvuldig bestuur als dit wordt aangenomen. Alle andere argumenten zijn onzin, want de vereniging Slagvast heeft dit zelf zo gewild. De voorzitter kon er niets anders tegen inbrengen, dan te stellen dat er een foute opgave is gedaan. De heer Van der Maas was ook tegen dit voornemen om zo maar 10.000, extra te geven. Dit bedrag was veel te hoog en men moest voorzichtig zijn. Hij vreesde dat de zaak uit de hand zou lopen als dit zo doorgaat. De heer Sandee kon zich voorstellen, dat er kritische geluiden kwamen. Er is al wat zelfwerkzaamheid door de vere niging gedaan en met name betroffen dit de voorbereidingskosten. Hij vond ook wel dat er onzorgvuldig gewerkt is. Toch is het niet juist om de vereniging daar zo voor te laten opdraaien. De vloer die er komt is voor een grote groep sporters uit de gemeente. De voorzitter zei ook geen hoera geroep te hebben verwacht. Het is een nare zaak dat dit er achteraan komt. De heer Hamelink wierp tegen, dat dan het college maar met een ander voorstel had moeten komen. De heer Dieleman had verschillende mogelijk heden aangedragen, zo betoogde hij. Ook mevr. Van Arkel ging er zich mee bemoeien en stelde dat ook de welzijns- kommissie erg huiverig tegenover dit voorstel had gestaan. Want we gaan op deze manier maar weer eens prece denten scheppen. Dan moest er maar eens geen dure apparatuur aangeschaft worden om de vloer schoon te maken. Dweilen heet ook zelfwerkzaamheid. De voorzitter zei, dat men het bedrag niet in de tarieven moest verwerken, omdat die niet duurder konden. Hij ging over tot hoofdelijke stemming en konstateerde, dat de heren Van der Maas, Dieleman, Hamelink en mevr. Van Arkel tegen het voorstel waren. Maar de beide wethouders en de 4 CDA-leden zorgden er voor dat het voorstel werd aangenomen. Slagvast vroeg de gemeente garant te staan voor de lening van 200.000, bij de Rabobank. De heer Van der Maas stelde dat hij hier tegen zou stemmen. En ook de heer Hamelink zei dat zijn fraktie tegen was. De heer Sandee stelde dat de bank de afsluitprovisie achterwege moest la ten, omdat er geen enkel risico aan verbonden was, als de gemeente garant staat. Deze gedachte werd ook onder streept door de heer Dieleman. Deze vroeg zich verder af waarom alleen de Rabobank hierbij betrokken was. De voorzitter konkludeerde dat het voorstel met meerderheid van stemmen was aangenomen en dat het college zou pogen om de afsluitprovisie er uit te halen. De nieuwe bezoldigingsverordening 1985 werd onveranderd goedgekeurd. Dit betekende een verlaging in de be ginsalarissen van burgerlijk rijksperso neel. Men vroeg een krediet van 15.000, beschikbaar te stellen voor aanpassin gen in de brandweerkazerne te Wissen kerke. Het betrof sloop van de slangen spoelbak, aanbrengen van een polyvloer en een toilet. En voorts nog de aanleg van een uitstortbak voor het spoelen van de persluchtmaskers. De heer Hamelink vond de brand weerkazerne op een ongelukkige plaats staan. Nu de gemeenteschuur aan de Ooststraat toch vernieuwd moest wor den, kon men daar ook het beste de brandweerwagen en de vuilniswagen onderbrengen. Hij vond dan ook dat dit voorstel teruggenomen moest worden en dat men op korte termijn zijn plannen eens ging bekijken. De voorzitter vond de argumenten niet onlogisch. Toch wou het college deze kleine voorzieningen eerst even uitvoeren en de verdere zaken nog een aantal jaren afwachten. Ook de heer Sandee was het met het college eens dat men de ontwikkelingen nog even moest afwachten. Ook hij was van mening dat de Ooststraat een veel betere plaats voor de brandweer was. De heer Hamelink zei niet tegen het voorstel te zullen stemmen, maar hij vond het wel jammer dat de raad zich niet in zijn plannen kon vinden. Ook mevr. Van Arkel begon nog eens een warm pleidooi te houden voor één gebouw, waar alles in zou worden on dergebracht. Wethouder Uijl besloot de discussie met: „Uw plannen zullen bekeken wor den, maar we kunnen de brandweer niet zo lang laten wachten." En dit bleek het Salomons-oordeel te zijn. In verband met de toename van het aantal leerlingen aan de openbare lagere school te Wissenkerke werd de inventaris uitgebreid, kosten 3500,—. Op 4 april 1985 heeft het ministerie bepaald dat de chr. basisschool moet worden gehuisvest in de gebouw aan de Julianastraat 32. Dat betekent dat daar de nodige voorzieningen moeten komen. Dit zijn: creëren van een speelgelegen- heid in het gebouw; aanpassing van een lokaal voor de jongste leerlingen; aan passen van de toiletten; opbergruimte voor leer- en hulpmiddelen; aanpassen van de speelplaats en het aanbrengen van een buitenberging. Er is dan ook voorzien in enige nieuwbouw. Het col lege stelde voor om medewerking te verlenen en een krediet van maximaal 110.527,beschikbaar te stellen. De heer Hamelink zei dat men zaken betreffende het onderwijs zorgvuldig moest afwegen. Hoe durft dan een chr. schoolbestuur enkele dagen Voor deze vergadering met dit voorstel komen? Er is maanden geleden een huisves tingsplan voor de scholen goedgekeurd en sindsdien hebben we als raad en als college niets meer officieels vernomen. Dit plan is onzorgvuldig omdat er niets van klopt, o.a. financieel niet en men bouwt op grond van de openbare school. Het chr. schoolbestuur heeft deze zaak veel te lang opgehouden en men gaat nu ineens weer alle andere zaken terug draaien. Dit is niet normaal zo'n voor stel, zonder overleg of iets dergelijks. Hij kan maar niet begrijpen hoe een college medewerking aan dit voorstel kan geven? Voorzitter De Nooijer zei, dat hij voor het blok stond. De gang van zaken was zeer zeker onzorgvuldig en ook nog on plezierig. Eind maart wist het school bestuur van deze beslissing en er is toen ook reeds aangedrongen op haast. Maar hij gaf toe dat het schoolbestuur de zaken wel eerder had kunnen be spreken. De heer Hamelink vond de gang van zaken een minachting voor de raads leden. Dit voorstel komt één dag voor de raad binnen, als hij met een voorstel wil komen, moet hij dat minstens 4 dagen tevoren indienen. Hij stelde vast dat het openbaar onderwijs de nieuw bouw veel harder nodig heeft. Op deze wijze zet het chr. schoolbestuur de raad via het ministerie voor het blok. De voorzitter zei dat er op korte ter mijn iets moet gebeuren. Straks komt de openbare school aan de beurt, maar deze volgorde is door het ministerie bepaald. De heer Hamelink besloot met de woorden: „Als u ons als raadsleden serieus wilt behandelen, dan houdt u over 14 dagen een extra vergadering. We zijn wel eens voor mindere zaken extra bij elkaar geweest." De heer Wisse vond dit een zaak van het ministerie, waar de raad weinig aan kon doen. Nu ging het eens een keer op een vlotte manier en nu was het weer niet goed. Hij vond wel dat dit bedrag het maximum moest zijn. Ook de heer Dieleman was tegen dit voorstel. Hij sprak van niet veel waar dering en onzorgvuldig handelen. Als laatste stelde hij vast het helemaal met de heer Hamelink eens te zijn. De heer Van der Maas bleek wel enig bezwaar te hebben tegen de korte termijn, maar zou het voorstel steunen. Het zat mevr. Van Arkel dwars, waarom de raad sinds maart niet op de hoogte is gehouden? Dit komt, aldus de voorzitter, omdat alles te vlug is gegaan. Hij was ook niet bepaald gelukkig met de overval door het ministerie, zoals hij het noemde De heer Sandee deed nog een poging door te wijzen op de autonomie van het chr. schoolbestuur. Maar de reaktie die daarop volgde van dhr. Hamelink en mevr. Van Arkel deed hem verder wijselijk zwijgen. De voorzitter ging een verdere dis cussie uit de weg, door te stellen dat het voorstel met een meerderheid was aangenomen. Het bezwaarschrift van het Regionaal Educatief Centrum tegen de subsidie beschikking 1985 werd ongegrond ver klaard. De beide voetbalverenigingen in de gemeente krijgen een garantieprijs van 50,per ton opgehaald glas. Een positief gebeuren, zo verwoordde dhr. Hamelink de mening van de raad. Een subsidie van 3.800,werd be schikbaar gesteld voor het informatie systeem over de toeristische logiesak- kommodatie in Zeeland. Een bezwaarschriften-procedure inge volge de wet op de bejaardenoorden werd in deze gemeente van toepassing verklaard. Hierna kwam aan de orde een nota over de taken en formatiebeleid van het algemeen maatschappelijk werk. Dit handelde voornamelijk over de beide instellingen die werkzaam zijn op de Bevelanden, nl. de Protestantse Maat schappelijke Dienst en het Sociaal Cen trum. De heer Sandee zei sterk te hechten aan een eigen identiteit. Men moet niet te veel samenvoegen. Het is ook wel eens goed dat er voor hetzelfde doel 2 instellingen zijn. De voorzitter vond dat de samenwer king een goede zaak is. Men moet voor komen dat men dubbel werk doet. De heer Dieleman vond dat er geble ken is, dat er weinig onderscheid is. Als dat zo is, moet men samenvoegen. En aan het uitvoeren van dubbele werkzaamheden moet men een termijn stellen, zodat dit voorkomen kan worden Voor de heer Hamelink was alles heel duidelijk. Net zoals in een ziekenhuis gebeurt, moet de hulp centraal staan. Men moet zelf het gezonde verstand gebruiken en deze beide instellingen moeten samenvoegen. Uit allerlei onder zoekingen is duidelijk gebleken dat de mensen ook niet meer kiezen voor een bepaalde instelling. De voorzitter vond dat de stappen voorzichting gezet moeten worden en dat daadwerkelijk bij beide instellingen de hulp centraal stond. En het samen gaan blijkt soms ook niet altijd beter te werken. Mevr. Van Arkel had als bestuurslid van het Sociaal Centrum de zaken wel eens dichterbij bekeken. Zij was de me ning toegedaan dat vooral de samen voeging stuitte op de weigering van het PMD-bestuur, maar dat de maatschap pelijk werkers deze samenvoeging wel wilden. Wat kostte dit nu al niet: twee direkteuren, twee gebouwen, enz. Een samenvoeging is financieel veel beter. De voorzitter besloot deze discussie met de stelling, dat we politiek nog niet aan deze samenvoeging toe zijn. De vervanging van de handenarbeid- kast en het zonnescherm aan de chr. lag.ere school te Kamperland vergde een bedrag van 4.178,09. In de begrotingswijzigingen had de heer Hamelink gezien, dat de kosten van de advokaat voor verwerving van de gronden de fam. De Putter reeds een bedrag vergden van 12.600,Dit was een schandelijke zaak dat daar zoveel gemeenschapsgeld aan betaalt moet worden. Kon men de zaak niet gaan bespoedigen door andere middelen toe te passen? De voorzitter was het daar volledig mee eens, maar voorzag nog geen dui delijke oplossing. In deze begrotingswijzigingen was de heer Dieleman opgevallen, dat er nogal wat grote overschotten werden ver deeld over diverse reservepotten. Kon men volgend jaar nu niet beter de ta rieven, b.v. onroerend goed, verlagen? Deze belofte kreeg hij niet van de voorzitter. In de rondvraag vroeg mevr. Van Ar kel naar het plaatsen van banken aan de zeedijken, op plaatsen waar veel mensen vertoeven. Dit werd bekeken, aldus de voorzitter. De heer Wisse sprak over een slechte verlichting in de dorpen, met name de nachtverlichting en bij de dorpshuizen. Wethouder Uijl sprak over een opdracht om bij het Dorpshuis verlichting aan te brengen. En zo kwam er na bijna 3 uur ver gaderen een eind aan deze raadsver gadering. NOORD-BEVELANDSE H.S.V. HIELD JEUGDWEDSTRIJD Zaterdag 18 mei j.l. hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging een wedstrijd speciaal voor de jeugdleden van de vereniging. Ze konden bij deze wedstrijd met elkaar de krachten meten en een aantal mooie prijzen winnen. De deelnemers werden tijdens de wedstrijd niet alleen van aas voorzien om te vis sen, maar werden ook nog getrakteerd op een hapje en een drankje. Aan de wedstrijd werd door 24 jeugd leden deelgenomen, welke in totaal 143 vissen vingen met een totale lengte van 2316 cm. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt in café „Juliana" door de voorzitter Biondina. Tevens werd onder de deelnemers nog een tiental vrijkaarten voor het zwem paradijs verloot. Ook bij deze wedstrijd was een vrouw de mannelijke konkur- rentie weer te slim af. De uitslag was: 1. Wendy de Looff, Kortgene 265 cm 2. Pau de Waal, Colijnsplaat 230 cm 3. Peter Flipse, Colijnsplaat 164 cm 4. Klaas Houterman, Seroosk. 161 cm 5. Peter Kastelein, Geersdijk 160 cm 6. Leon Tazelaar, Kamperland 155 cm 7. Cor Zwemer, Kamperland 136 cm De volgende wedstrijd wordt gehou den op 14 september van 13.3016.00 uur in samenwerking met de Bevelan ders uit Heinkenszand. Inschrijven bij het zogenaamde „Duinkerke" aan de dijk van 12.3013.30 uur. HET GAST- EN PLEEGADRESSEN PROJEKT ZEELAND BESTAAT 5 JAAR Het afgelopen jaar is er bemiddeld voor ca. 206 jongeren die (tijdelijk) uit huis geplaatst moesten worden. Hiervan konden toch nog 100 jongeren thuis blij ven en 106 moesten er bij pleegadressen ondergebracht worden. Gelukkig kon ongeveer de helft na verloop van tijd weer naar huis. Voor de opvang van m.n. jongeren vanaf 12 jaar is er nog steeds een tekort aan gastadressen, vrnl. rond de wat gro tere plaatsen. Ook adressen die (tijde- liik) jongere kinderen op willen vangen ziin van harte welkom. Om wat meer bekendheid te geven aan ons projekt, houden wij donderdag 30 mei a.s. van 19.00 tot 21.00 uur een open avond in de nieuwe Zeeuwse Bi bliotheek aan de Kousteenesdijk te Mid delburg. Een ieder die wat meer over pleeg- zorg wil weten, is van harte welkom in de kelder van de Bibliotheek. Hier zullen doorlopend video's en dia's ge draaid worden om wat meer achter grond-informatie te krijgen. Tevens zul len medewerk(st)ers van het Projekt aanwezig zijn om u nader te informe ren. Foldermateriaal kunt u vrijblijvend meenemen. Ook bestaat deze avond de mogelijkheid u kosteloos te abonneren op ons krantje dat 6 maal per jaar uitkomt. De Nederlandse Vereniging van Pleeg gezinnen zal deze avond ook aanwezig zijn. Nadere inlichtingen kunt u tijdens kantooruren krijgen op het volgende adres: Gast- en Pleegadressen Projekt, Londensekaai 39, 4331 JH Middelburg, Telefoon 01180-28555. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Reims op 18 1 M. C. Clement 11.21.33 1130. 2 A. v/d Kreeke 3 A. P. de Haze 4 J. van Belzen 5 H. Verburg en zn. 6 J. J. Verwei 7 Gebr. Kesteloo 8 Gebr. Kesteloo 9 J. van Belzen 10 H. Verburg en zn. 22.43 1124. 25.49 1118. 25.38 1118. 25.22 1114. 26.36 1110. 24.10 1106. 24.30 1105. 29.06 1101. 28.10 1101. mei. 071 90 849 89 205 88 079 87 868 86 550 85 819 84 246 83 869 82 761 81 HERV. GEMEENTE KAMPERLAND 75 JAAR Dit jaar viert de Hervormde Gemeen te Kamperland haar 75-jarig bestaan als zelfstandige gemeente. Daarvoor was zij een deel van de Hervormde Gemeente Wissenkerke. Op 25 mei a.s. wil zij hier aandacht aan schenken door het houden van een tentoonstelling in het De Casembroot- huis in Kamperland. Tevens houdt zij op diezelfde dag en op dezelfde plaats een BAZAR, waarvan de opbrengst be stemd is voor de restauratie van het orgel in de kerk. 's Morgens om 10.00 uur worden beide aktiviteiten spektakulair geopend en wij blijven open tot 18.00 uur. Op zondag 26 mei hopen wij om 19.00 uur een herdenkingsdienst te houden. Hieraan werken mee: ds. J. H. Smeets, ds. A. v/d Ban, Noord-Bevelands Man nenkoor en Zingend Getuigen. Wij nodigen iedereen hartelijk uit om beide dagen met ons mee te maken. VAKANTIEGIDS EEN-OUDERGEZINNEN 1985 De landelijke Fiom heeft een vakan tiegids voor één-oudergezinnen 1985 uit gegeven. Dit boekje is te verkrijgen bij Fiom-Zeeland, Varkensmarkt 1 te Mid delburg, en kost één gulden. Elk jaar opnieuw blijkt dat een groot aantal alleenstaande ouders moeite heeft met het vinden van geschikte en vooral betaalbare vakantiemogelijkheden. Om die ouders een beetje op weg te helpen heeft Fiom een aantal tips en mogelijk heden bij elkaar gezet. Aan de orde komen onder andere samen met anderen op vakantie gaan, huisjes, kampeerterreinen en jeugdher bergen, georganiseerde (thema-)vakan- ties, kreatieve vakanties, sportieve va kanties in binnen- en buitenland, wo- ningruil, vakanties voor vrouwen (met of zonder kinderen), feestdagen en een aantal belangrijke adressen. Voor meer inlichtingen, bel Fiom: Telefoon 01180-27311. GIRO 7475 MIDDELBURG Op maandag 20 mei 1985 is de totaal stand 190.000,—. Tijdens de Expo Goes, waar de aktie „Zeeland helpt Nepal" een informatie stand had ingericht, heeft de verkoop van stickers 85,opgebracht. De stic kers zijn speciaal gemaakt voor de ver koop en kosten één gulden per stuk. Veel mensen ontvingen meer inlich tingen over het Unicef-onderwijsprojekt in Nepal via de folder en brochures. De Nederlands Hervormde Diakonie in Zierikzee heeft in april een kollekte gehouden voor Nepal. De opbrengst was 524,55. Voor informatie kunt u bellen of schrijven naar: Aktie Zeeland helpt Ne pal, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, Telefoon 01180 - 31398 en 31507 (doorkiesnummers).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2