MOLENDAG röniek mn >rq~&e\?elan£t Nieuwe lelies voor de tuin de hollandsche molen u> Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 2 mei 1985 no. 4168 Vervolg gezamenlijke voorlichting Nationale Astmakollekte 6-12 mei molenzaterdagen1 juni 6 juli 3 aug 7 sept BIJSTANDSNORMEN VOOR DE ALGEMEEN NOODZAKELIJKE BESTAANSKOSTEN langdurig werklozen mogen niet meer voor een uitkering krachtens de Werkloosheidswet (WW) of de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) in aanmerking komen; men moet de garantie geven, dat het geld voor de oude dag zal worden gebruikt; indien men naast de AOW reeds pensioenrechten heeft opgebouwd, dient de waarde daarvan op de ex tra vrijlating in mindering te wor den gebrach.t ,De bedragen die men extra mag hou den, lopen van ongeveer f 20.400.op 50-jarige tot f 54.300.op 64-jarige leeftijd. BEZWAAR EN BEROEP. Burgemeester en wethouders. Tegen de behandeling van de aan vraag kan bezwaar worden gemaakt door een bezwaarschrift te sturen naar burgemeester en wethouders dat wil zeggen: een eenvoudige brief waarin de bezwaren worden opgesomd. Dat kan: ,als u na één maand nog geen be slissing hebt ontvangen, binnen de tweede maand na de aanvraag en binnen één maand: als u een beslissing op de aanvraag hebt ontvangen, waarmee u het niet eens bent; als een beslissing niet, of niet zo als het behoort, wordt uitgevoerd, of is verminderd of stopgezet. Gedeputeerde Staten en de Kroon. ,Bij gedeputeerde staten kan in be roep worden gegaan: ,als u het niet eens bent met het antwoord van de gemeente op dat bezwaarschrift (maar dan wel bin nen één maand na verzending van dat antwoord); als u in de tweede maand na het sturen van een bezwaarschrift nog geen antwoord hebt ontvangen. Iemand die in beroep gaat, stuurt een brief naar gedeputeerde staten van zijn provincie, waarin de bezwaren nog eens worden genoemd. Na verloop van enige tijd doen gedeputeerde staten uitspraak. Bent u het daar nog steeds niet mee eens, dan is het mogelijk om in hoger beroep te gaan bij de Kroon. In dat geval moet binnen één maand na de verzending van de uitspraak van ge deputeerde staten een brief worden ge stuurd aan de Koningin. Adres: Aan de Raad van State, Af de ling voor de Geschillen van Bestuur, 's-Gravenhage. Let wel: er dient binnen de genoemde termijn te worden gereageerd, wilt u uw rechten niet verspelen. Aan de inhoud van deze publicatie kunt u geen rechten ontlenen. INLICHTINGEN. De Algemene Bijstandswet wordt uit gevoerd door de gemeenten. Voor inlich tingen dient men zich te wenden tot de afdeling sociale zaken in de eigen ge meente. Ook kan voor inlichtingen con tact worden opgenomen met het rijks consulentschap in de provincie: 4331 SL Middelburg Koepoortstraat 8 Telefoon 01180-3 52 55 De laatste jaren zijn er veel nieuwe variëteiten op de markt gekomen. On geveer de helft van de zomerbloeiende lelies kan verwilderen en hoeft voor de winter niet opgenomen te worden. Het is zelfs raadzaam ze te laten staan zodat ze jaar na jaar hun pracht kunnen tonen. De hoogte van de verschillende soor ten ligt tussen de 5 cm en 2 meter. De kleuren variëren van wit, tot roze, lila en diep paars en van geel naar oranje en diep rood. Strepen, sproeten of vlekken leveren daarbij een levendig effekt. Ze zijn van ongeëvenaarde schoon heid tijdens de bloei van juni tot ver in september, daarbij soms licht geu rend. Grondsoort. Een licht vochtige grond is essen tieel voor een goede groei van de lelie. Mocht de plaats waar u de lelieknollen planten wil te vochtig zijn, dan spit u een flinke hoeveelheid turfmolm en ver teerde bladaarde door de grond. Een toevoeging van wat kunstmestkorrels zorgt voor bloemen van een hoge kwa liteit. Ook wanneer u de bollen vast laat staan is af en toe een bijmesting aan te raden. Gebruik nooit verse stal mest. Het planten. Lelies planten we tussen februari en april of laat in de herfst. De plantdiep- te is ongeveer 7,5 cm. Bollen die in de herfst geplant wor den verlangen een winterdek. De meeste lelies vormen hun wortels en nieuwe bollen aan de stengelhals, net boven de bol, daarom is deze win- terdekking van groot belang. Sommige hooggroeiende lelies hebben steun no dig. Gebruik een zo dun mogelijke on opvallende stok die al direct bij het planten aangebracht wordt. Daarmee is dan meteen de plaats van de bol gemar keerd. De bloemen komen het beste tot hun recht als ze in groepen geplant worden waarbij de onderlinge afstand van de bollen best mag variëren. De bollen van de Aziatische hybriden moeten mi nimaal 15 cm uit elkaar gezet worden, de trompetvormigen en de Oriënt-hy- de bollen uit de groep speciosum, regale, briden 20 cm. Tip. Lelies planten we zodanig dat ze met de bloemen in de zon, of in het licht staan, maar met de voeten in de scha duw, bijvoorbeeld in een bodembedek ker die de wortels van de lelie be schermt tegen de felle zon, uitdrogende zon. Houd er rekening mee dat de bloemen en de stengels zich naar de zon richten. Een verkeerde standplaats laat u alleen de achterkant van de bloemen zien. Gebruik. Lelies, die planten van de bosrand zijn, houden er van om tussen struiken en vaste planten te groeien. Lage bo dembedekkers als Vinca, Pachysandra, Tiarella, het bosaardbeitje en dergelij ke. zijn ideale vaste planten voor dit doel. Een goede bodembedekker houdt bo vendien het onkruid weg. Lelies kunnen opgenomen worden in de vaste-plantenborder, in de rotstuin, tussen groenblijvende of bloeiende struiken, in de wilde tuin, in de snij- bloemenhoek, in de plantenbakken of potten op het terras of op het balkon. Ook kunnen ze als kamerplant gebruikt worden. Plant een lelie nooit apart, maar zet er altijd minstens drie bij elkaar, lie ver meer. Verzorging. Lelies vragen vrij veel water tijdens de groei. Uitgebloeide bloemen moeten verwijderd worden, maar u moet tot de herfst wachten met het terugknippen van de gehele stengel. Voordat we een winterdekking met turfmolm geven zorgen we eerst dat de grond ontdaan is van blad en andere plantenresten. Ruime keus. Vooral in de Aziatische hybriden wor den vele nieuwe soorten gewonnen. De ze hybriden vormen rechtopstaande, be kervormige bloemen in dichte trossen. Bloeitijd juni-juli; hoogte 50-120 cm. Groeien in de zon of halfschaduw, verdragen kalkgrond. Geschikt voor het opplanten in pot ten voor zowel buiten, als in huis en natuurlijk voor de border. Bekende soorten zijn: Chinook' (zalm) .Connecticut King' (goudgeel), Destiny' (citroengeel), .Enchantment' (oranje rood), .Harmony' (oranje), Pirate' (rood), ,Red Lion' (steenrood), ,Red Night' (don kerrood), .Sterling Star' (wit), .Tabasco' (kastanje rood), .White Happiness' (wit) en .Yellow Blaze' (geel). Onder de trompet-hybriden zijn de laatste jaren goede nieuwe soorten naar voren gekomen, met krachtige, stevige 75-120 cm hoge stelen. De naar buiten gerichte trompetvormige bloemen staan in losse trossen en bloeien rijk in juli-- augustus. Verdragen kalkgrond. De ,A- frican Queen' heeft een warm abrikoos- gele kleur, .Golden Clarion', goudgeel, .Green Dragon', chartreuse groen, .Lime light', chartreuse geel, ,Pink Perfection' lila roze en Royal Gold', goudgeel. De speciosum-hybriden hebben zeer fraaie, geurende, tulbandvormige bloe men die heel sierlijk aan de lange (75- 100 cm) stelen staan. Ze bloeien in au- gustus-september en kunnen zowel in de tuin als in huis als potplant gebruikt worden. Deze leliesoort houdt niet van kalk. De beste cultuurvariëteiten zijn de .Grand Commander', helder karmijn rood met witte rand, en de .Uchida', donker roze en rijkelijk voorzien van pux*perrode .sproetjes'. De Oriënt-hybriden variëren in groot te van bloem. Deze staan aan stevige 90-120 cm lange stelen in augustus-sep- tember. Goede cultuurvariëteiten zijn de Bonfire', karmijn met wit, de stervor mige .Imperial Silver' met doorschij nend witte bloemen met vermiljoen- kleurige stippen, en de .Journey's End' met wijd uitstaande rose bloemen met witte rand. ,Er is ook een fraaie Longiflorum-hy- bride met uitstaande bloemen die in juni-juli bloeit, aan 90-120 cm lange, stevige stelen, de .White Queen'. Evenals de bekende trompetlelie is deze geurend en uitermate geschikt als snijbloem. Ook voor het beplanten van potten en bakken. Verdraagt kalk. Eigenlijk zou er geen tuin moeten zijn waarin niet een paar lelies geplant zijn zoals de geurende, trompetvormige, witte met oudroze gekleurde Lilium re gale, de koningslelie. De bloemen van deze lelie staan aan stelen van ruim één meter in juli-augustus. Ook de welriekende, oranje-gele Li lium henryi, die tot een hoogte van twee meter uit kan groeien en in juli-augus- tus bloeit, en de voor vele doeleinden te gebruiken Lilium tigrinum of tijger lelie, met bloemen in tulbandvorm aan 120-180 cm lange stelen. Diverse hybri den in de kleuren wit, geel, onranje of rood zijn hierin tegenwoordig verkrijg baar. Nae aol de konehinnedag-toestanden is 't wee wat rustuhher bie iederéén, beste vrienden. De vlahhen en de vlahhutjes kunne wee opgeborhe aore en iederéén is 't er over ééns, da m'n 't hoed hetroffen mee 't weer. Dehene die noe nat waere, kwam van de spelletjes mee waeter en nie van de rehen. Oeze weke wee un kroniek over kinders, oe en wat of die d'r soms van dienke en ut ok zehhe. Dat miek Mientje d'r moeder mee. Aerreme vaoder. Mientje zouw un zusje kriehe, Of was't un broertje meschien? Ze zouw 't nog wé bekieke, Dat zag ze wé naedien. Toen ut dan zo varre was hekomme, Hieng d'r moeder nae 'tziekenuus. Mientje bleef saemen mee oma Lekker bie de kachel tuus. D'n aoren dag was t'ur un zusje, Mientje die vroeg ondertuut. En wi was pappa?, wouw ze wete, Achter de muusjes en beschuut. Papa stieng nest 't bedde, zei d'r moeder. O, wat erreg, vond Mientje toen. Erreg? En ik dan? vroeg d'r moeder, Jae, mé jie kon bluuve lihhe, zei Mientje toen. Ademenniet zo gewoon. U kunt een week zonder eten, een dag zonder drinken, maar geen minuut zonder lucht Ademen is iets wat de meeste men sen vanzelfsprekend vinden. Voor uw medemens met astma, allergie, bron chitis of longemfyseem is ademen niet zo gewoon. Het zijn grillige aandoeningen die op de meest ongelegen momenten toe slaan en die diep ingrijpen in het leven van deze patiënten. Hun leven lang ko men ze lucht te kort. U kent ze vast wel. Het kind dat ineens moet laten af weten: astma De tiener die bij guur weer steeds ziek wordt: bronchitis. De vijftig plusser die met alles heel kalm aan moet doen: longemfyseem. Uiter lijk zie je niets aan hen. Gelukkig maar Volksziekte. In de eerste helft van deze eeuw is het gelukt door een gezamenlijke in spanning de tuberculose te overwinnen. Thans zijn astma en aanverwante aan doeningen het meest voorkomend. In ons land zijn er zo'n driehonderd duizend ernstige patiënten, evenveel als het aantal inwoners van de stad U- trecht. Het aantal mensen met lichtere klachten wordt geschat op tenminste zevenhonderdduizend. Wat doet het Astma Fonds? Het Astma Fonds wil deze aandoe ningen de wereld uit helpen. Zij wil er voor zorgen dat mensen deze nare aan doeningen niet meer krijgen en dat degenen die het nu hebben in de toe komst genezen. Daarom stimuleert het Astma Fonds een vijftigtal onderzoeks projecten naar de oorzaken en betere behandelingsmethoden van astma, al lergie, bronchitis en longemfyseem. Wat er ook onderzocht wordt, ken nis en ervaring dienen te worden ver spreid. Daarom is voorlichting aan pa tiënten en publiek een belangrijke taak van dit Fonds. Evenals scholing aan artsen en andere hulpverleners. Tevens geeft het Astma Fonds hulp als andere hulp onvoldoende is. Dat alles kost geld, veel geld. Voor dit jaar is bijna tien miljoen gulden nodig. Juist in deze tijd is het van groot belang dat de astmabestrijding onver minderd door gaat. Uw hulp is onmis baar. Geef gul aan de collectant!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3