Tentoonstellingen in de Abdij te Middelburg Vergadering van de Dorps gemeenschap te Colijnsplaat Zeeland Magazine? Nie oalemaele Zééuws in de Kroniek van deze weke, beste vrienden. Toen uk ut onderstaend hedicht éést in't Nederlans en laeter in't Zééuws schreef, was't eihenluk nie zo mei-je achtug mi. Dirom dus mè in, vo iederéén, leesbaere tael. Dit hedicht is bestemd vo oale mensen die van de natuur en dus van mööi-je diengen ouwe. En netuurluk omda'tut volhende weke mei-je is. Als de rijke mei-maand Mild haar schatten biedt. Als de zon heel kwistig Gouden stralen schiet. Als de bloesems bloeien Teer als blanke zij. Als er vogelstemmen Schateren, luid en blij. Als de vlinders zweven, Licht en teer en fijn. Als de bijen zoemen In de zonneschijn. Als er kinderen zingen Het huis ontvlucht. Als de leeuwerik jubelt Hoog in de blauwe lucht. Als de velden bont zijn, Bont van bloemenkleur. Als de meidoorns bloeien Met hun zoete geur. Als de lammetjes huppelen Aan hun moeders zij. Als het veulen dartelt Door de groene wei. Als de rijke mei-maand mild haar schatten biedt. Gaat er door je hax't Een feestelijk, jubelend lied. 16 april te Colijnsplaat: De nieuwe voorzitter van de Dorps gemeenschap Colijnsplaat, dhr. Dobbe laar, opent met een welkomstwoord aan de 28 aanwezigen, deze vergadering. Het is de eerste vergadering sinds 1983 en de voorzitter spreekt er zijn blijdschap over uit, dat zovelen gehoor hebben gegeven aan de oproep deze toch wel belangrijke vergadering bij te wonen. Enkele officiële agendapunten zoals notulen van de vorige vergadering en het financiële hoofdstuk worden vlot afgewerkt. Wat die financien betreft staat het er niet al te best voor. Dit komt, omdat er in 1984 geen kontributie is opge haald. Het bestuur zelf voelt er niets voor om langs de deur te gaan om geld op te halen. Daarom zal er iemand worden aangetrokken die tegen vergoe ding dit noodzakelijke karwei gaat kla ren. Over het jaar 1984 zal geen kon tributie worden opgehaald, terwijl deze ook niet verhoogd zal worden. Dorpsvernieuwing. De behoefte om over dorpsvernieu wing mee te denken en te spreken is nog steeds groot. In het verleden is er ook daadwerkelijk inspraak geweest, maar sinds enkele jaren blijft de deur bij de gemeente dicht. Daarom ook maakt de Dorpsgemeen schap zich zorgen over de architekto- nische inpassing van nieuw te bouwen woningen in het dorpsbeeld. Tot nu toe is deze inpassing goed geslaagd, maar het bestuur vreest het tegenovergestelde door geldgebrek en toepassing van ver keerde materialen. Dit is te meer een reden, zo vindt de vergadering, om bij de bouwkundige plannen betrokken te worden. Flater van de gemeente. Indertijd heeft de gemeente een flater geslagen door niet akkoord te gaan met het plan „Beschermd dorpsgezicht". De gevolgen hiervan worden nu reeds zicht baar. We gaan niets anders krijgen, dan in elke straat dezelfde rijtjeshuizen, die je in elke nieuwbouwwijk waar dan ook terug kan vinden, is de mening van de vergadering. Het bestuur vindt, dat er bij de ge meente steeds op aangedrongen moet worden om mee te kunnen blijven pra ten over de bestaande en komende plannen. Ook rijst bij menigeen de vraag of er ondertussen niet genoeg een gezinswoningen zijn. Komen ze nog wel vol? Met alternatieve plannen behoeven we niet aan te komen, volgens dhr. Kal- lewaard, want die worden voor kennis geving aangenomen en verdwijnen ver volgens met de meeste spoed in een la. Volgens dhr. Kraayeveld is de Dorps gemeenschap maar een vrijblijvend klubje en een stem bij de gemeente is er totaal niet bij. Alle aanwezigen zijn het er over eens dat de Dorpsgemeenschap niet serieus wordt genomen bij de gemeente. Het beste zou zijn, zo vindt men, wanneer er enkele gemeenteraadsleden bij de vergaderingen aanwezig zouden zijn. Hiermee wordt dit discussiepunt afge rond. Nieuwe party Gemeentebelangen. Hier zullen we naar toe moeten, is de mening van enkele aanwezigen, waar instemmend op wordt gereageerd. De eerste stappen om dit te verwezenlijken zijn reeds gezet, aldus dhr. De Koster. Uit alle kernen zijn personen benaderd en aangetrokken, die samen de belan gen van de dorpskernen in de gemeen teraad zullen gaan verdedigen. Gezien de huidige aanhang en het enthousias me, zal er zeker één zetel (of misschien meer) te behalen zijn. Misschien dat via een direkte inbreng meer voor de be langen van de kernen te behalen zal zijn, zo vindt men. Met een: „Jullie horen nog van ons", wordt dit goed ontvangen bericht op deze vergadering voor het eerst open baar gemaakt. Bestemming „Oude Kaaitje". Hier moet wat mee gebeuren, vindt het bestuur. De bodem is nu voldoende gestabiliseerd, zodat er nu daadwerke lijk plannen kunnen worden gemaakt. Uit de vergadering komt het idee naar voren om een rolschaatsbaan aan te leggen, met in het midden een trap veldje voor de jeugd. Wat misschien ook de speeltuin wat kan ontlasten van de wat oudere kinderen. Ook zou dit middenterrein geschikt gemaakt kunnen worden om 's winters als ijsbaan in te richten. Beplanting en bebossing komen weliswaar ook in aan merking, vinden verschillende aanwe zigen. Na enige discussie wordt besloten huis-aan-huis een tekening van de oude haven te bezorgen, met de bedoeling dat iedereen dit gebied naar eigen idee kan intekenen. Met hieraan een wed strijd verbonden. Met de ideeën die dan binnenkomen zal naar de gemeente worden gegaan. Het „Kuupje". Het gemeentebestuur wil graag van de Dorpsgemeenschap horen hoe zij te genover de komst van een camping staan, aldus de voorzitter. Op dit mo ment is er een negatief advies bij de gemeente binnengekomen, wat de cam ping betreft. Uit de vergadering komt de reaktie: „Hier zijn we wel goed voor en in an dere zaken worden we niet gekend of betrokken." Daarnaast is er al een hoor zitting geweest, waar de positieve reak- ties voor zichzelf spraken, zo vindt men. Toch zal er, zo wordt besloten, een brief naar de gemeente worden ver zonden met een duidelijke positieve op stelling van de Dorpsgemeenschap in zake de komst van een camping. Schuur achter „De Patrijs" zeer gevaarlijk. Niet alleen een aanfluiting voor het dorpsgezicht, maar ook nog een erg gevaarlijke situatie. Dit is een opmer king die in de rondvraag wordt ge plaatst. Er zijn nu wel enkele voor zorgsmaatregelen getroffen, maar die ziin beslist onvoldoende. Er zullen eerst ongelukken moeten gebeuren wil men 'tot aktie van de gemeente overgaan, zo is de mening. Het bestuur zal dit on zeer korte termijn bij de gemeente aankaarten. Een andere opmerking in de rond vraag is: Hoe het aan te pakken is om het zware verkeer uit het dorp te weren. De gevolgen van het vrachtverkeer zijn al zichtbaar door veel beschadiging aan het wegdek en verzakking van de riolering op sommige plaatsen. De konklusie is, dat het zware ver keer moeilijk geweerd zal kunnen wor den in verband met de bestaande be drijven en de wat ongelukkige plaats van de weegbrug. Een betere bewijze- ring zal misschien nog wat uitkomst kunnen bieden, zo vindt men. Voor de Kerkstraat zijn plannen in gediend bij de gemeente die verbetering beogen. We weten dat ze bij de ge meente zijn, aldus de vergadering, maar verder is er ook totaal niets meer van gehoord. Misschien ook in een la? Over al deze zaken zal het bestuur bij de gemeente aan de deur kloppen. En, zo laat de voorzitter in zijn slot woord horen, zodra we iets meer van bepaalde zaken weten, zal dit worden meegedeeld. PIET MOREAUW KLAVERJAS- KAMPIGEN NOORD-BEVELAND Voor de tweede achtereenvolgende keer is Piet Moreauw uit Wissenkerke kampioen geworden in de open strijd om het Noord-Bevelandse klaverj as- kampioenschap. In totaal zijn er voor deze strijd 8 wedstrijden gespeeld, waar van er 6 meetelden voor het kampioen schap. Tot de laatste avond begon was de strijd nog helemaal open. Maar liefst vier kanshebbers streden nog voor de eerste plaats. Dit waren Piet Moreauw en Piet van Keulen uit Wissenkerke en Adri Dieleman en Ko van Strien uit Kortgene. Het beste kwam uitein delijk, voor de tweede keer, Piet Mo reauw over de streep. De bekendmaking van de winnaar en de feestelijke slotavond vond plaats op vrijdag 19 april in Hotel „De Kroon", waar ook de overige wedstrijden zijn gespeeld. De zes best behaalde ge middelden zijn als volgt. 1. Piet Moreauw, Wissenkerke 4896 pnt. 2. Adri Dieleman, Kortgene 4807 pnt. 3. Piet van Keulen, Wissenk. 4670 pnt. 4. Ko van Strien, Kortgene 4657 pnt. 5. Kees van Boven, Wissenk. 4491 pnt. 6. Ko de Vos, Kortgene 4352 pnt. HENGELWEDSTRIJD VAN DE NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdag 20 april j.l. hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar derde kompetitiewedstrijd voor het kampioenschap 1985 in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Aan deze wedstrijd werd door 79 leden deelgenomen, welke onder uitstekende weersomstandigheden een goede vangst hadden. In totaal werden door de deelnemers 345 vissen gevangen met een totale lengte van 6774 cm. De vangst bestond hoofdzakelijk uit schol en bot. In verband met het 25-jarig jubileum van de vereniging was dit één van de drie niet aangekondigde jubileumwed- strijden. Bij deze wedstrijden wordt een prachtig prijzenpakket ver vist, waar onder een tuinameublement en een weekend in een bekend bungalowpark. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt door voorzitter Bion- dina in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. G. de Haan, Kortgene 210 cm 2. P. de Waal, Colijnsplaat 199 cm 3. A. Schoe, Oostkapelle 186 cm 4. Th. Kopmels, Colijnsplaat 180 cm 5. A. Koole, Kamperland 164 cm 6. M. C. de Regt, Kamperland 161 cm 7. J. J. de Haze, Kamperland 156 cm 8. M. Kodde, Oostkapelle 154 cm 9. J. Kastelein, Geersdijk 152 cm 10. H. de Waard, Colijnsplaat 149 cm 11. J. M. de Looff, Kortgene 145 cm 12. J. Noordhoek, Oostkapelle 143 cm 13. Th. de Looff, Kortgene 132 cm 14. M. G. de Smit, Kamperland 127 cm 15. J. C. de Rijcke, Colijnsplaat 126 cm 16. J. Tazelaar, Goes 124 cm De volgende wedstrijd wordt gehou den op 4 mei 1985 van 14.3017.00 uur te Colijnsplaat. Inschrijven van 13.30 14.00 uur in café „Juliana" te Colijns plaat. ANBO-BIJEENKOMST TE COLIJNSPLAAT Op woensdag 17 april j.l. werd door de afd. ANBO Colijnsplaat een bijeen komst voor ouderen gehouden in „Rust oord". Spreker was dhr. Zwartelee over alternatieve geneeswijzen en acupunc tuur. Daarvoor was veel belangstelling. FIOM-NIEUWS De groep voor weduwen en weduw naars, die wekelijks bij elkaar komt in gebouw „De Villa", v/d Spiegelstraat 4 te Goes, heeft een medewerkster van de Alg. Verg. voor patiëntenbelangen uitgenodigd. Na een korte inleiding zal er gediscussieerd worden over de re latie arts/patient. Heeft u interesse om deze avond bij te wonen en bent u weduwe of weduw naar, dan bent u van harte welkom op donderdag 9 mei a.s. 's avonds om 20 uur in „De Villa". Toegang gratis, nadere inlichtingen bij Fiom-Zeeland, Telefoon 01180 - 27311. „Recht op vrijheid" en „Zeeland 1940- 1945" heten de tentoonstellingen die van 30 april tot en met 27 mei te zien zullen ziin in het voormalige bibliotheekge bouw Abdij 9 in Middelburg. Op maandag 29 april zullen de genodigden voor de bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding (die in de Statenzaal wordt gehouden) als eersten de ten toonstellingen bezichtigen. „Recht op vrijheid" is op verzoek van de gezamenlijke provincies gemaakt door de Anne Frank Stichting in Am sterdam. In de meeste provinciehuizen staat zij gedurende gedeelten van de maanden april en mei opgesteld. Op 24 panelen wordt een beeldverhaal in zwart-wit gegeven van gebeurte nissen en verschijnselen in de afgelopen veertig jaar die met het beleven en met het aantasten of het vernietigen van de vrijheid te maken hebben ge had. De tentoonstelling begint met beel den van de bevrijding (terugkeer uit concentratiekampen, voedselschaarste, wederopbouw, de kwestie Indonesië, enz.). Aandacht wordt besteed aan de totstandkoming van de Verenigde Naties en aan de Universele Verklaring van de rechten van de mens, aan vormen van internationale samenwerking, aan de relatie tussen armoede en onder drukking, aan de vele vormen en me thoden van schending van mensen rechten, aan het optreden van Amnesty International, aan vormen van discri minatie, aan de opkomst van het nieuwe fascisme, aan de doorwerking van ra cistische ideeën, e.d. Zeeland. Vorig jaar, toen op zeven plaatsen in Zeeland de nationale tentoonstelling „Verzet en vervolging 193319NU" te zien is geweest, was daar een Zeeuws gedeelte bij. „Zeeland 19401945" be stond uit een algemeen gedeelte en per regio een specifiek regionaal gedeelte. Een groot deel van het ge toonde materiaal was afkomstig uit het Zeeuws Documentatie-centrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Ook uit plaatse lijke en regionale verzamelingen (en uit die van enkele particulieren) werd nogal wat materiaal betrokken. Al die panelen bij elkaar in totaal 54 zullen straks in het voormalige bibliotheekgebouw te zien zijn. Op vier extra panelen zijn de werkstukken aan gebracht die Zeeuwse schoolkinderen in 1984 op het thema „Bevrijding en ver draagzaamheid" hebben gemaakt en waarmee zij voor een wedstrijd prijzen hebben gewonnen. Na afloop van de tentoonstelling zullen de dokumenten, originele vlugschriften, e.d. van de pa nelen worden verwijderd en aan de rechtmatige eigenaren of bezitters wor den teruggegeven. Openingstijden en krant. De tentoonstellingen zullen open zijn op werkdagen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Op Koninginnedag 30 april en op de zaterdagen kan men terecht van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Deze uren gelden ook voor Tweede Pinksterdag. Op Hemelvaarts dag en op de zondagen is de tentoon stelling gesloten. Iedere bezoeker of bezoekster zal de Verzetskrant ontvangen. Deze krant is, op suggestie van de gezamenlijke pro vincies, samengesteld door de jeugd- redakties van de voor dit bijzondere geval samenwerkende oud-illegale bla den Het Parool, Trouw, Vrij Nederland en De Waarheid. In de krant zijn de eerste verhalen gewijd aan de illegale pers in Neder land. Er zijn artikelen en bijdragen over het vervolg van de jaren veertig. Daar na worden steeds vanuit de belang stellingssfeer van de jongeren belicht allerlei gebeurtenissen uit de jaren vijf tig, zestig, zeventig en tachtig. De provincie Zeeland heeft van de Verzetskrant 12.000 exemplaren aange kocht. Zij heeft de lagere scholen (vijfde en zesde klas) en de scholen voor voort gezet onderwijs in de provincie die het boekje „Zeeland in de oorlog 1940 1945" hebben besteld een aantal exem plaren van de krant om daarmee aan het werk te gaan aangeboden. Videofilms. Bij de tentoonstelling „Recht op vrij heid" hoort een 25 minuten durende videofilm „Je bent toch vrij", gemaakt op verzoek van de Anne Frank Stich ting. In deze film worden aan jongeren enkele vragen gesteld over vrijheid in Nederland: wat versta je er onder, wordt de vrijheid bedreigd, moeten de vrijheden voor iedereen gelden? Koos Postuma presenteert cijfers van een NIPO-onderzoek en praat in het Anne Frank Huis met jongeren over deze vragen. De film wordt ingeleid met beelden van jongeren die in 1945 de bevrijding vierden. Afwisselend met de videofilm „Je bent toch vrij" zal worden vertoond een op video overgeschreven gedeelte van de uit de jaren zestig daterende televisie serie „De Bezetting" van dr. L. de Jong. Deze videofilm duurt ongeveer een half uur en geeft beelden uit de afleveringen die voor een belangrijk deel op de be vrijding van het zuiden en met name Zeeland betrekking hebben. De provin cie heeft ter gelegenheid van de viering van de bevrijding in 1969 de beschik king kunnen krijgen over bedoelde af leveringen. Daardoor is zij nu in staat dit interessante documentaire materiaal opnieuw te tonen. By eenkomst 29 april. Op maandag 29 april a.s. begint 's- middags 3 uur in de Statenzaal een bij eenkomst ter herdenking van de be vrijding op initiatief van het provin ciaal bestuur. Drs. E. G. Groeneveld, bibliothecaris van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam, zal een inleiding houden over het onderwerp „Hoe lang herdenken wij nog?" Op de inleiding volgt een dis cussie over het thema onder leiding van de heer A. J. M. Visser, docent aan de rijks pedagogische academie te Middel burg en één der auteurs van het boekje ..Zeeland in de oorlog 19401945". Aan de discussie nemen, behalve de heer Groeneveld, deel: mevr. drs. M. Jongejan, hoofd Zeeuws Documentatie centrum Zeeuwse Bibliotheek, de heer J. H. E. Woltering te Vlissingen (die in het verzet tijdens de Tweede We reldoorlog een rol heeft gespeeld), de heer M. Romeijn uit Ouwerkerk (die als scholier de oorlog heeft meege maakt) en Govert Kerpestein uit Mid delburg, eindexamenkandidaat vwo chr. Scholengemeenschap Walcheren. In deze bijeenkomst zal mevr. drs. Tine Visser, met de heer Visser auteur, de eerste exemplaren van het boekje „Zeeland in de oorlog 19401945" aan bieden aan de commissaris der konin gin, dr. C. Boertien, en de heer Groene veld. Zij zal over de totstandkoming van het boekje het een en ander vertellen en exemplaren ervan toezeggen aan de negentien Zeeuwse mannen en vrouwen, met wie voor het boekje vraaggesprek ken zijn gehouden. In die vraaggesprekken vertellen zij over hetgeen zij als kinderen in de Tweede Wereldoorlog hebben meege maakt. Ab Lichtendahl zal enkele ma len bekende melodieën uit de tijd van de bevrijding en daarna op de piano ten gehore brengen. Boekje. Het boekje „Zeeland in de oorlog 19401945", geschreven door Tine Vis ser en Ar Visser, heeft een omvang van 104 pagina's en bevat heel wat foto's en kaartjes. De uitgave richt zich in de eerste plaats op de Zeeuwse school jeugd in de leeftijd van ongeveer 10 tot 15 jaar. Het boekje geeft in een zestal hoofdstukken een beeld van Zee land in de oorlogstijd. De hoofdstukken hebben betrekking op de meidagen van 1940, de NSB en de leden daarvan, het lot van de Zeeuwse joden, het dagelijks leven tijdens de bezetting, de rol van het verzet en het verloop van de bevrijding. De auteurs hebben ge streefd naar een evenwicht tussen de feitelijke gebeurtenissen en de beleve nissen van jonge Zeeuwen in oorlogs tijd, „gewone" mannen en vrouwen nu. De stof is zo behandeld en verwerkt en de stijl is zo gekozen dat ook vol wassenen die opzien tegen het lezen van uitgebreider geschiedeniswerken veel aan dit boekje zullen hebben. Om het boekje tegen een aantrekke lijke prijs op de Zeeuwse scholen te kunnen brengen, hebben provinciale staten vorig jaar een bedrag van 7.750,beschikbaar gesteld. Alle scho len voor lager en voortgezet onderwijs hebben eind februari j.l. een brief ont vangen waarin werd meegedeeld dat zij boekjes voor 3,per stuk konden bestellen. Van dit aanbod is druk ge bruik gemaakt: ruim 12.000 exemplaren zijn besteld. De provincie heeft de gemeentebe sturen in Zeeland gevraagd of zij de bestelde boekjes, per school verpakt, daar op 29 april of 1 mei mag afgeven, waarna de scholen het bestelde op 2 of 3 mei op de betrokken gemeente secretarie kunnen afhalen. Het boekje ligt van 1 mei af ook in de boekhandel (voor 14,90) en is een uitgave van Pitman/Fanoy. Posterserie. Tenslotte hebben de scholen die van het aanbod boekjes te bestellen gebruik hebben gemaakt van de provincie ook het aanbod ontvangen een posterserie in hun bezit te krijgen. Deze posterserie (waarvan de provincie er een aantal heeft aangeschaft) bestaat uit een ge deelte van de panelen van de Anne Frank tentoonstelling „Recht op vrij heid". De scholen wordt gevraagd, ge zien de getoonde belangstelling, de posterseries na gebruik aan andere scholen ter beschikking te stellen. Bent u reeds geabonneerd op aen 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2