Uithangborden Geef.. V Gefflucht i ii sl M IEI 1 1 MOLENDAG 9 GROEIPARELS ZEELAND de hollandsche molen v> Rode Kruis Campagne: Het grote verschil HELFT NEFAL U KUNT NIET ALLES WETEN Steun het Astma fonds. Postgiro 55055. Zeeland Magazine? ■k i o i molenzaterdagen1 juni 6 juli 3 aug 7 sept WA TZUN GROEIPARELS SPAREN VOOR MOEDERDAG Ut wor nog us hedae, beste vrienden. Da d'n één of d'n öóren openuus oudt, om wa vo reden dan ök. Bie Izak en Mientje was't vanwehe d'r nieuwe uus. Zö ek dat van de weke temisten in de krante heleze, vandaer. Openuus! D'r uus was eindelienge klaer en 't was prachtug heworre, da's waer. Noe mos'ter dan un féést van komme. Openuus, zei Izak mee un wieds hebaer. Mientje was ut di mee ééns en zö wier dat beklonke. Iederéén was dien aevend welkom, d'r wier wat hehete en heschonke. Afijn, d'n aevund was anhebroke, Izak en Mientje stienge d'r keurug bie. Ie in 't zondagse pronte pak, zie benee vee en van boven nie. Ut was zö'n jurk mee bandjes over d'r schoeren, van die dunne. Zokke di a je nae kiekt en dienkt: da ze zö kupot sprienge kunne. 'tHieng aol best dien aevund, Un aop verziete was d'r in uus. Izak en Mientje stienge netjes op un rij andj es schodde, saemen mee de uus. Even was 't rustug, helokkug mè. Mientje zeeg neer op un stoel. Izak netuurlijk vlak d'r nest, zö ao tun zicht op èèl de boel. Toch stieng Izak wat dichte bie Mientje, want ie stieng op de zöme van d'r japon. Wee kwaeme d'r hasten binnen en 't was toen dat ut spul pas behon. Mientje schoot overende, ut hieng toen twi keer „krak". Zie stieng keurug rechte Mè d'r jurk op d'r ielen as un zak. In vroeger tijden was het de gewoonte dat „neeringdoenden" zichzelf met een spreuk op een uithangbord of luik kenbaar maakt.en. Soms ging dit in zeer prozaïsche bewoordingen, maar ook korte en krachtige spreuken sierden soms de gevel. Enkele van deze opschriften kwam ik in oude kronieken tegen, die ik u beslist niet wil onthouden. Breister. Hier woont Jannetje Symes, jonge dochter met eere Zij breit kousen voor de lui en houdt ook jonge dochtertjes om dat te leren. Herbergier tevens Groenteverkoper. Hier verkoopt men bier naar ieders begeeren, Ook noten, kersen, appelen en peren. Ook kool en wortelen, of eieren en rapen. Men leit hier ook jonge gasten te slapen. Omdat ik met kleermaken niet veel kan winnen, Daarom zoo ging ik deez' neering verzinnen. Hoefsmid. -In ,,'tWitte paard" worden de paarden hun voeten met ijzers beslagen. Kon men de mensen dat óók doen, ze hoefden geen schoenen te dragen. Handschoenenmaker^ en winkel. Hier maakt men handschoenen voor mannen en vrouwen En kleine kinders, ook voor vrijsters en trouwen. Wagenmaker tevens wagenschilder. Hier hult men, Hier krult men, Hier schildert en verguldt men Groot en klein, Grof en fijn, Ten dienste van Jan en Trijn. Bezemmaker. De roe is niets dan berkenrijs Die maakt de kind'ren goed en wijs Wie al te veel dit tuigje spaart Die maakt gewis een boozen aard (Aan dit rijmpje te horen, waren de bezems niet alleen om te vegen. En zeker is dat de kinderen van deze dichterlijke bezemmaker het niet gemakkelijk gehad zullen hebben). Bakkerij. Misgunt geen bakkers winst, gij goede en kwade liên Zij arbeiden het brood met lichaam, voet en knieën (Wanneer je dit rijmpje leest, zou je geneigd zijn er aan toe te voegen: Da's lang niet mis, maar ook niet fris!). Barbier. Hier scheert men allerhande baarden 't Zij laag van staat of hoog van waarde Ik scheer al naar de baarden zijn Die wel betaalt, heel zonder pijn. (Niet-betalers konden er dus op rekenen op een kwade dag een flinke jaap te krijgen). Het is in de wereld niet eerlijk ver deeld. Dat weet iedereen. Soms zijn de tegenstellingen klein, in een aantal ge vallen schrijnend. Met schrijnende tegenstellingen wordt het Rode Kruis dagelijks gekonfron- teerd. Het kent de noodsituaties, de ge voelens van wanhoop en verdriet van de slachtoffers van nabij en weet dat met een simpel gebaar van hen die zich aan de tegenoverliggende pool van te genstellingen bevinden veel aan de nood kan worden gedaan. In zijn campagneperiode, die loopt van 27 mei tot en met 9 juni, doet het Nederlandse Rode Kruis een beroep op iedereen bij te dragen aan de hulp verlening t.b.v. mensen die het minder hebben. Immershet verschil tussen veel en weinig schuilt in de bereidheid van veel mensen hun steentje bij te dragen. GIRO 7475 MIDDELBURG Een niet te grote scheur in plastic kunt u repareren door er aan de binnenkant breed bruin tape tegen te plakken. Als katten in uw tuin hun nagels scher pen aan jonge bomen zet dan een rond stukje gaas of iets dergelijks om het stammetje. Maak mayonaisesausjes met yoghurt een dag van tevoren klaar. De saus wordt dan vanzelf dikker en smake lijker. Appelmoes uit pot of blik smaakt pit tiger en frisser als u er kort voor het opdienen een klein scheutje wijn door doet. Heidehoning is de typisch Nederlandse honing, heeft een sterk karakter en een eigen smaak. Kleur goudachtig bruin, kenbaar aan de luchtbelletjes. Van oor sprong is zij reeds gelei-achtig, maar kristalliseert vrijwel niet. Echte honing- kenners preferen deze soort het meest. Bloemenhoning blijft lang vloeibaar en is zacht van smaak, licht verteerbaar en kristalliseert vrijwel niet. Negatieven van foto's kunt u het best bewaren in een speciaal daarvoor te verkrijgen opbergmap of -<boek. De ne gatieven worden hier in doorzichtig papier geschoven hetgeen beschadiging voorkomt. Het boek of de mapjes moe ten dan op een koele plaats worden geborgen. Om te voorkomen dat uw badkamer- spiegel beslaat, wrijft u deze in met wat onverdund afwasmiddel. Bent u reeds geabonneerd op aen 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Groeiparels zijr\gewone GEISHA parels, alléén U koopt deze parels per stuk (5 stuks min.) en niet per compleet snoer In uw eigen tempo "spaart" u zo uw parelcollier bij elkaar. Heeft u voldoende parels gespaard, dan knopen wij deze gratis voor U. Ook mag U er een zilveren slot bij uitzoeken (keus uit 3 modellen). T/m moederdag krijgt U nog eens 2 parels gratis van ons. /vv/ GROEIPAREL PRIJZEN: j< 5 mm 1.50 6 mm 2,— - 7 mm 2,75 f (JU: Geknoopt Zilveren slot 2 Parels" t/m moederdag

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2