MOLENDAG Geef.. V GeffcU. KRONIEK VAN NOORQ-REVELANO de hollandsche molen tn ZEELAND Sporten helpt! Taaipraatje Hoe gaat het met u? Dressuur- wedstrijd molenzaterdagen1 juni 6 juli 3 aug 7 sept Prettig weekend Open avond FIOM Contactmiddag voor borstkanker-patiënten HELPT NEPAL Bijeenkomst voor ouderen te Colijnsplaat Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055.^ U KUNT NIET ALLES WETEN «K-wv-Wwv *;v MWS8 Sg^MBSjWW D'r bin van die mensen, beste vrienden, die doeë van die diengen omda un aore ut ok doet. Noe mö netuurlijk ieder één da zellef wete, mé d'r kunne dan toch aorruhhe siete- wasies ontstae. Zö verhieng dat ok Betje, un dehelukke ou- werwesse 'boeremens, die toch mee de muderne munieren mee wouw doeë, mé ut eiheluk toch nie zag zitte. Wèrruk vó un werrukster Betje kwam van 't platteland, Mé dat was a jaeren helee. Ze weunde noe in de stad, Toch viel dat aoltied nog nie mee. Eihuluk was ze nog ouwerwes, Wat of 't uusouwen betrof. Ze dee in 't voor- en naejaer schoonmaeke, En overa zag ze stof. Un werrukster ao ze ok, Die kwam één keer in de weke. 't Was eihuluk meer vo 't zicht, Want die was aoltied vlug uuthekeke. Op un ochend belde un vriendin, Of ze merruhhu kon komme koffiedrienke. Mé dat hieng bie Betje nie deu, Dat mö je mé nie dienke. Merruhhu ek ut vee te druk, Zö liet Betje weete. Want de werrukstur komt 's middugs En dan wier d'r niks verhete. Een vrolijk blijspel in vier bedrijven opgevoerd door toneelgroep V.O.O. afdeling Wissenkerke Het gaat niet goed met de zaken van Toon van Duin, handelaar in veevoer. Juist nu komt zijn broer, tevens com pagnon, met zijn vrouw een weekend logeren om de zaken eens te controleren Het hele huis wordt in orde gemaakt want Sofie, de schoonzus, is niet de ge makkelijkste. Toon denkt met zijn sullige boekhou der Janus Droog, een manier gevonden te hebben om enige zakelijke missers verborgen te kunnen houden voor zijn broer, maar dan heeft hij toch niet op diens vrouw Sofie gerekend. Of dit al geen moeilijkheden genoeg geeft, komt juist dit weekend de stu derende zoon van Toon thuis en neemt nog drie vriendinnen mee die totaal niet in huize Van Duin blijken te pas sen. Dit brengt nog meer moeilijkheden en verwarring teweeg. Wat er dan allemaal staat te gebeuren dit weekend, moet u zelf maar komen meebeleven. Het toneelstuk wordt opgevoerd op vrijdag 26 april in het Dorpshuis te Wissenkerke. De aanvang is om 19.30 uur, de zaal gaat open om 19.00 uur. Kaarten f 2.50, V.O.O.-leden en kin deren f 1.zijn verkrijgbaar bij Super markt Centra, Oostvoorstraat, Wissen kerke en op vrijdag 26 april vanaf 19.00 uur aan de zaal. In de pauze wordt er een verloting gehouden. Kinderen altijd prijs!! In Middelburg bestaat er gedurende drie jaar een groep voor weduwen en weduwnaars. Deze groep, waarbij een mogelijkheid wordt aangereikt om be grip en ontspanning te vinden door middel van gesprekken, samen met an deren eens uitgaan, bijvoorbeeld naar het strand of de schouwburg, samen een fietstocht maken en dergelijke, voorziet duidelijk in een behoefte. Wanneer u weduwe of weduwnaar bent en wilt kennis mak enmet de groepsleden bent u van harte welkom op onze OPEN AVOND op 14 mei a.s. om 19.30 uur in het Fiom-gebouw, Var- kensmarkt 1 te Middelburg. Nadere inlichtingen en een folder van de groep kunt u krijgen bij Fiom- Zee.land, telefoon 01180 - 27311. De „after-care-groep" van Goes houdt op woensdag 17 april a.s. de maande lijkse contactmiddag voor vrouwen, die een borstoperatie of -amputatie hebben ondergaan. Op deze middag willen we u badkleding en lingerie tonen. Tevens zullen er ook nog kledingadviezen ge geven worden. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de P.M.D., Zonnebloem straat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, einde omstreeks 15.30 uur. GIRO 7475 MIDDELBURG In twee maanden tijds heeft Zeeland het mogelijk gemaakt 15 schooltjes op het platteland in Nepal te bouwen. De stand van de actie „Zeeland helpt Nepal" was op 1 april j.l. f 167.000. (met inbegrip van het „provinciale" kwartje op elke gulden opbrengst). Dit is het resultaat van de eerste re acties op de huis-aan-huis-brief van de commissaris der koningin, waarin hij een beroep deed op de Zeeuwse bevol king in te haken op de provinciale actie. Een groot aandeel is geleverd door de nv PZEM. Bij de opening van het nieu we gebouw overhandigde de directeur aan de commissaris der koningin een cheque ter waarde van f 75.000. In de bij de brief verzonden folder werd gewezen op de noodzaak Nepal NU te helpen o'm zijn problemen als overbe volking, brandstoftekort, ontbossing, erosie, voedselgebrek, ondervoeding en kindersterfte op te lossen. ,Doen we dit nu niet, dan zal Nepal over 10 tot 15 jaar eenzelfde rampgebied zijn als nu vele landen in Afrika. ,In Nepal is dit nog te voorkomen door goede voorlichting en financiële hulp te verstrekken. ,De Zeeuwse actie heeft zich tot doel gesteld, een deel van het totale onder wijsproject, dat Unicef samen met de Nepalese regering uitvoert, financieel te steunen. Het gaat om de bouw en verbouw van schooltjes op het platteland in het wes ten van Nepal. Dit gebied is voor de toerist(trekking) weinig toegankelijk. De bouwkosten bedragen gemiddeld f 8500.per schooltje; de inrichting kost ongeveer f 2500.—, in totaal dus plm. 11 mille. De bouwmaterialen zijn afkomstig uit eigen land, alleen de dakbedekking geeft wat problemen. Hiervoor wordt meestal golfplaat gekozen. Daarvoor zorgt Unicef. De dorpsbewoners 'krijgen advies en bouwen zelf en onder eigen verantwoor delijkheid hun schooltjes. V.0.0. afd. Wissenkerke houdt homecomputer voorlichtingsavond Het V.O.O. organiseert op donderdag 18 april een voorlichtingsavond over home computers. De heer Goulooze, hoofd van de o.l.s. te Colijnsplaat, geeft informatie en uit leg over het nut, doel en de mogelijk heden van de home computer thuis en op school. De avond begint om 20.30 uur in de o.l.s. „De Vliete", Julianastraat te Wis senkerke. Een unieke kans voor diegenen die zich op het computergebeuren willen oriënteren. Iedereen is welkom. Steunt de gehandicaptensport De grote landelijke collecte voor de gehandicaptensport wordt dit jaar ge houden in de week van 22 tot 28 april. In onze provincie gaan weer ongeveer 1400 gezonde en sportieve jongelui, da mes en heren van diverse sportvereni gingen met vrijwilligers met de col lectebus op stap. Zij doen dit onder het motto: „De ge zonde mens helpt de gehandicapte even mens". Zij doen dit met de wetenschap dat gehandicapten moeten sporten, terwijl op velerlei gebied de financiële midde len niet toereikend zijn. De gehandicapten betalen wel hun contributie, maar er is voor hen veel meer nodig, o.a. aanpassing accommo datie, aangepast sportmateriaal, bege leiding, vervoer enz. Er is in de afgelopen jaren al heel wat bereikt, maar we zijn er nog lang niet; de achterstand is nog groot. De overheid stimuleert op velerlei ge bied de gehandicaptensport maar kan niet alles doen. Daarom doet het Nat. Fonds Sport gehandicapten eenmaal per jaar een beroep op ons allen, opdat de noodzakelijke projecten en materialen voor de gehandicapten kunnen worden gesubsidieerd. Met ons aller medewerking kan de collecteweek wederom een succes wor den, zodat mede met uw steun die sport en bewegingstherapie een waardig ni veau kan bereiken tot welzijn van hen die toch al zoveel moeten ontberen. In het afgelopen jaar en ook dit jaar werden in onze provincie meerdere subsidies verleend. De subsidie wordt niet alleen aan sportclubs van lichame lijk gehandicapten verleend, maar wordt ook besteed aan verenigingen en instel lingen van geestelijk gehandicapten voor ontspannings- en bewegingstherapie. Stel de collectanten niet teleur, zij zetten zich geheel belangeloos in met opoffering van hun vrije tijd. Provinciaal medewerker voor Zee land is de heer A. M. Westdorp, Wilhel- minastraat 18, 4484 AG Kortgene, tele foon 01108 - 1389. Paus. De reislustige paus Johannes Paulus II brengt binnenkort een bezoek aan Nederland. Een goede reden een Taai praatje te houden over het woord paus. Het woord is ontleend aan het La tijnse woord Papa (vader), vandaar het Duitse Papst, het Franse pape en het Engelse pope. De wat oneerbiedige be naming „paap" is er eveneens van af geleid. Papa was oorspronkelijk de naam, waarmee bisschoppen eershalve werden aangesproken. Ook de titel „Hei lige Vader" is ervan afkomstig. Pas la ter werd papa uitsluitend de titel van de bisschop van Rome. Paus werd de titel van het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk, de plaatsbekleder van Christus op aarde en drager van het hoogste, onvergankelijke, kerkelijke oppergezag. ,Na de dood van de paus volgt bin nen twaalf dagen de keuze van de nieu we paus. Daar het hoofd van de Kerk de opvolger is van Petrus, bleef de waardigheid verbonden aan de bis schopszetel van Rome. Vandaar het ou de spreekwoord, al bij spreekwoorden kenner Tuinman, „hij is in Rome ge weest en heeft de Paus niet gezien". De betekenis is ergens geweest zijn zonder het belangrijkste te aanschou wen. Een ander spreekwoord luidde: „Hoe dichter bij de paus, hoe slechter christen". Dicht bij de kerk wonen de braafste mensen niet. Dit spreekwoord dateert al uit de tijd vóór de kerkher vorming. De Calvinisten namen het over en maakten ervan: „Hoe dichter bh de kerk, hoe later erin". De zegs wijze: „Hij zal het betalen als de paus geus wordt" betekent: hij zal nooit be talen. „De paus in de ban willen doen" wil zeggen, het onmogelijke willen. Opmerkelijk is de benaming Paus Sil vester. Dat was de bijnaam waarmee vroeger die leerling werd betiteld, die het laatst op school kwam, namelijk op St. Silvesterdag. Het verkleinwoord pausje wordt schertsend wel eens ge zegd van een kleine jongen, die de baas speelt over zijn kameraadjes. De naam paus werd ook wel gegeven aan eer zuchtige protestantse predikanten, die probeerden over anderen te heersen. In oneigenlijke betekenis komt de naam paus voor in Vlaanderen als benaming van de meikever en bij ons gewestelijk voor de gele gors. We besluiten met: „Het is een sol daat van de paus". Dat werd gezegd van een militair, die zich onttrok aan de corveedienst in de kazerne. De pau selijke huursoldaten behoeven dat soort diensten niet te doen. Melk. Het zuivelprodukt melk, een echte volksdrank, werd de laatste jaren bij zonder aangeprezen door de slogan van Joris Driepinter „met melk meer mans". Melk kwam via de beeldbuis in de huis kamer door de kopstukken van ons va derland, die dikwijls goed betaald ju belen: „Ik drink melk, u ook?" Deze slagzinnen zijn te vergelijken met het vroeger bekende: „melk is goed voor elk". Melk werd al in de oudheid als een weldaad beschouwd. Kanaan, het be loofde land, werd aangeduid als land, overvloeiende van melk en honing. E- veneens komt melk voor in het kinder rijmpje: „Schuitje varen, theetje drinken, Varen we naar de Overtoom, Drinken zoete melk met room, Zoete melk met brokken, Kindje mag niet jokkenen". Met brokken werd dan brood bedoeld. Vandaar de bekende zegswijze: „Hij heeft niet veel in de melk te brokken". Meestal van toepassing op mannen, die bij de echtgenote en in het huishouden, weinig in te brengen hebben. Daarte genover staat: „Heel wat in de melk te brokken (ook brokkelen) hebben". In goede doen zijn. Een waarschuwing hield het volgende rijmpje in: „Wijn op melk is goed voor elk, maar melk op wijn, dat is venijn". Cats dichtte over de goede kwaliteit van melk: „Het is de beste melck, wanneer de grage koeyen, temidden in de Mey, de groene kruyden snoeyen". Bij de Wet van 25 mei 1880 was het verboden de melk aan te lengen (water aan toe te voegen). Die wet was nodig, omdat het nogal eens gebeurde, toen de melk „los" werd verkocht. Daarvan is het spreekwoord afkomstig: „De room is van de melk".. In de betekenis van, die zaak levert niet veel meer op. „Dat is een echt melkkoetje" geeft aan, dat er schier geen eind aan komt aan de bron. In onze tijd de Onroerend Goed Belasting en niet te vergeten de auto, de heilige koe. Een melkkoetje bij uitstek voor het rijk door wegenbelasting, het kentekenbewijs deel III op de voorruit en de accijns op de benzine. We besluiten ons „melkpraatje" met: „Hij trekt zijn melk op". Dat wil zeg gen, hij komt zijn afspraken en beloften niet na. Deze zegswijze is afgeleid van het feit, dat koeien tegen het kalven geen melk geven. (Nadruk verboden). Op woensdag 17 april wordt in Rust oord een lezing gehouden over Acu punctuur. Deze lezing wordt gehouden door de heer Zwartelé, arts te 's-Hee- renhoek. De aanvang is in tegenstelling tot an- I dere bijeenkomsten niet om half drie maar om DRIE UUR. De entree is gratis. In de gemeente Wissenkerke wordt door het Regionaal Educatief Centrum „De Bevelanden - Tholen" een cursus voor vrouwen georganiseerd onder de titel „Hoe gaat het met u?". Het om gaan met mensen in het dagelijks leven zal centraal staan. Een cursus over je zelf en de omgang met anderen. Door met elkaar te praten en te oefenen wordt geleerd hoe dit contact er uit ziet en hoe deze zo goed mogelijk kan ver lopen. Belangrijk is dat we bezig zullen zijn met practische, alledaagse situaties zoals de kennismaking en het schrijven van een brief. Op 5 donderdagochtenden kan men terecht in Wissenkerke, waarvan de eer ste morgen een oriëntatiemorgen is. De cursus start 25 april in het Dorpshuis, Voorstraat 20 te Wissenkerke. Aanvang 9.15 uur. Wie interesse heeft kan zich opgeven bij het R.E.C., Zusterstraat 11, Goes, telefoon 01100 - 31170 (vanaf 22 april). Zaterdag 6 april werd door de lan delijke rijvereniging „Noord-Beveland" de eerste dressuur wedstrijd georgani seerd in de Spuikom te Kortgene. Aan deze wedstrijd in de klasse B werd deelgenomen door 40 ruiters en amazones uit beide Bevelanden. In de uitgezette ring verschenen beur telings de deelnemers(sters) op zijn/haar „paasbest", met een keurig gepoetst paard of pony. Bij het rijden in de ring moest bij de letterbordjes bepaalde ver richtingen worden getoond, wat door de jury op punten werd gewaardeerd. Allen deden hun best, ofschoon het toch zichtbaar was dat niet in alle ge vallen paard en ruiter één waren. Toch kon de jury aan een 20-tal deel nemers winstpunten toekennen, wat vooral voor de beginnenden een stimu lans is om nauwgezet voort te gaan. Na afloop werden de volgende rozet ten uitgereikt: Paarden: le pr. Oranje rozet B. v. Brouwershaven 139 punten, Reimerswaal 2e pr. Rode rozet, Dieter Mosselman, 134 punten Reimerswaal 3e pr. Witte rozet, A. Phernambucq, 128 punten Weelruiters 4e pr. Blauwe rozet, Erica Butter, 126 punt Noord-Beveland 4e pr. Blauwe rozet, Annet Munter, 126 punten Noord-Beveland 5e pr. Groene rozet, Jolanda Goeree, 124 punten Weelruiters Ponies le pr. Oranje rozet, Sandra Harinck, 124 punten Jac. van Beieren 2e pr. Rode rozet, Nic. Stahlie, 122 punt Noord-Beveland (Evita) 3e pr. Witte rozet, Amand Plasschaert 121 punten Paardebloem 4e pr. Blauwe rozet, Nic. Stahlie 119 punten Noord-Beveland (Wowser) 5e pr. Groene rozet, Mirian v.d. Voorst 116 punten Paardebloem 17 augustus a.s.: Kampioenwedstrijd voor paarden uit eel Zeeland. Zelfgemaakte soesjes kunt u ook vullen met verse salades, vruchten, kwark- gerechten en ragoüts. Citroenen geven meer sap als men ze voor het uitpersen eerst goed ver warmt. Heeft u moeite met het recht afknippen van vitrage. Trek dan één draad uit het weefsel. U kunt dan loodrecht knippen. Halve leesbrillen zijn makkelijk, omdat u over de bril heenkijkt als u niet leest. Zo blijft de omgeving hetzelfde en hoeft u de bril niet steeds op en af te zetten. Transpiratievlekken in wit katoen en linnen kunnen verwijderd worden door weken in een soda-oplossing. Hebt u een wijnrank langs de muur, verwijder dan andere planten in de on middellijke omgeving, want een wijn rank heeft veel zon nodig. Zorg dat de vloer van het toilet ge makkelijk te reinigen is. Wilt u er persé een kleedje in hebben, zorg dan dat dit elke week gewassen kan worden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2