U KUNT NIET AUES WETEN KRONIEK VAN Rode Kruis Campagne: Het grote verschil schuilt in een simpel gebaar Bevoorradingsvaart: van cement tot proviand ggg mam Eén april, beste vrienden, dat was ut van de weke. Vele hrappen en hrollen zulle d'r wee uutehaeld weze. Bie Wullum tuus ok, vo aolemaele. Eén april. Wullum hieng d'r vandeu, Ni-je, ie was 't nie beu, Mè ie most hae werreke, In z'n eihe lachend, mè liet niks merreke. Ut was één april vandaehe En di zat'un mee in z'n maehe. Z' aom a te pakken hehad, Mè dat zat dan nog nie hlad. Wullum z'n vrouwe ao an un wedstrijd meehedae, En di most de hrap over hae. Z' ao un slagzin ophestierd. Di ao ze a weken over heklierd. Bie kennussen an hekomme onderweg, Hieng Wulum eest in overleg. Die kennussen zouwe tillefonere, Van de febriek, deeje ze bewere. JZ' ao d' eeste pries hewonne, Eur slagzin di was 't om behonne. En die pries was un Solex, hefieleceteerd, Op de middug aort' un hebrocht, wier beweerd. Af fijn, Wullum z'n vrouwe was blieje En dat most netuurluk iedereen zie-je. Eél de buurte wist 'r a van, Zelfs de melkboer wachtte nog even dan. Ut was twaolf ure en Wullum kwam tuus, Ie schrok vreed van aol die mensen vo z'n uus. Z' ao un pries hewonne, dee-je ze bewere En iedereen dee um fielesetere. Mè Wullum wouw ete, want ie most weg, Toen kwam vo Wullum d' eeste pech. Want an eten ao z'n vrouwe nie hedocht, Toen kwam d'r bie Wullum un vuultje an de locht. Ie zei: noe bin 'k zelf nog de klos, Z'n vrouwe pakte um vast en liet nie mi los. Joe smeerlap, dat ei jie hedae, Affijn, hrinnekend bin ze toen nae binnenhehae. Wullum was z'n eihe en was vlug nuchter, Hin eten en z'n portemennee flienk luchter. Want op de pries, wist z'n vrouwe vee, Ao ze iedereen un rondje hehee! De Nederlandse vloot vain bevoorra dingsschepen die tot de beste ter wereld behoort is voorbereid op ak- tie, nu langzaam de produktie van gas en aardolie weer toeneemt, vooral op de Noordzee. De Nederlandse deelne ming aan de bevoorradingsvaart is reeds groot. Smit-Lloyd B.V. in Rotter dam bevoorraadt op dit moment zo'n 50 procent van de 25 produktie-plat- forms en 13 hefbooreilanden („jack- ups") die er op het Nederlandse deel van het continentale Noordzee-plat staan. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) heeft plannen om er de ko mende jaren nog eens 13 platforms bij te zetten. En verder wordt ook een flink aantal objekten op o.m. het En gelse continentale plat verzorgd. Zware konkurrentie. Behoorlijk wat werk dus. Het wordt momenteel echter gedaan tegen tarie ven waaraan de bevoorradingsvaart weinig of niets overhoudt. Integendeel, er moet vaak geld op worden toegelegd. Men gaat er vanuit dat de bodem van het prijsniveau inmiddels is be reikt en signaleert dat de „spotmarkt" voor de Europese wateren weer wat verbetert. De lage tarieven zijn een direkt gevolg van de gigantische over- kapaciteit aan bevoorradingsschepen: tien tot twintig 'procent. Tijdens de „hausse" liet iedereen schepen bouwen. Overigens verwacht men dat het nog jaren zal duren voordat die overkapa- citeit weggewerkt zal zijn. Bevoorradingsvaart in Nederland is een zaak van Smit-Lloyd B.V. en voor een klein deel van de rederij Vroon in Breskens. Smit-Lloyd B.V. bestaat twintig jaar. Destijds was de oprichting van deze rederij een initiatief van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst en van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Men begon met 7 schepen van elk 3.000 pk. De rederij is nu een volledig onderdeel van Smit Internationale N.V. in Rotterdam. Smit-Lloyd heeft een vlootbestand van circa 60 schepen, met motorver mogens tussen 3.000 en 10.000 pk. In de loop van de jaren heeft het bedrijf z'n aktiviteiten wereldwijd uitgebreid. Mo menteel zijn er Smit-Lloyd-schepen te vinden in o.a. Maleisië, Singapore, Bra- zilië, Filippijnen, Tunesië. West-Afrika, Engeland en Nederland. In de Noorse, Italiaanse en Spaanse wateren en in de Verenigde Staten is de entree vanwege protektionistische maatregelen uiterst moeilijk. Het kan daar alleen via joint- ventures, dus in samenwerking met rederijen in die landen. Vlak bij huis. De Noordzee is en blijft voor Smit- Lloyd één van de belangrijkste werk- tex-reinen. Tot voor een paar jaar werk te de rederij vanuit de thuishaven Rot terdam, maar nadat de NAM uit Rot terdam vertrok, heeft Smit-Lloyd ook in de Nederlandse „bevoorradingsha vens" IJmuiden en Den Helder nieuwe .stations" voor haar schepen ingericht. Van cement tot proviand. Er valt veel te bevoorraden als 't om proefbooreilanden en produktieplat- forms gaat, want het onderzoek zowel als de produktie vergen nogal wat. Ce ment bijvoorbeeld om de buizen die soms tot 3.200 meter diepte de zee bodem ingaan „vast te zetten". Per boring zijn er honderden tonnen cement nodig wat allemaal vanuit tanks aan boord van de bevoorradingsschepen naar de booreilanden moet worden ge pompt. Datzelfde geldt voor de dieselolie, die nodig is om de motoren (ten behoeve van de generatoren voor de elektrici teit) gaande te houden. Bariet: ook dat wordt aangeleverd en vervolgens overgepompt, als grond stof die gebruikt wordt voor het maken van de „mud" (modder) die door de boorpijp gaat, om de boorput open te kunnen houden. En bevoorrading betekent óók: aan voer van boorpijpen; van containers met proviand; van zoet water; van gereedschap e.d.; van materieel dat met p°n kraan van de schepen wordt ge tild. Mensen worden meestal per heli kopter vervoerd. Veel werk. waar teveel schepen op af komen. De konkurrentie is groot en de tarieven lijden daar dus onder. Be drijven die aan bevoorrading doen, werken óf op 'kontraktbasis vroeger soms tot vijf jaar, vandaag de dag meestal drie maanden of een jaar óf op de „spotmarkt", tegen dagprijzen. Een Nederlands bevoorradingschip voorziet een produktieplatform van proviand en een uitgebreide hoeveelheid technisch materieel. Leven en dood. Vreugde en verdriet. Hoop en wanhoop. Werelden van uiter sten. Werelden van verschil. ,Aan de ene kant dat wat we willen. Aan de andere kant dat waarvan we gespaard hopen te worden. Maar zo eenvoudig liggen de zaken niet altijd. Veel plaatsen op de wereld worden geteisterd door natuurrampen. Er vin den regelmatig aardbevingen, vulkaan uitbarstingen en overstromingen plaats. Meestal komt een natuurramp onver wacht. Soms, waar het droogte betreft, sluipt een situatie langzaam naar een crisis toe. Hoe dat ook zij, de gevolgen zijn vrijwel altijd rampzalig. Daarnaast kent de wereld op tal van plaatsen conflict- en vluchtelingenpro bleemsituaties. Om de ergste nood op te vangen helpt het Rode Kruis met medische voorzieningen, tenten, dekens, voedsel, kleding en de inzet van perso neel. Bij tal van deze door de natuur en door mensen veroorzaakte rampen werd ook in 1984 door het Nederlandse Rode Kruis een bijdrage aan de totale hulpverlening geleverd. De internatio nale hulp t.b.v. ca. 26 landen bedroeg f 11.051.984. Ook naast de deur, om de hoek, dicht bij en veraf vinden we voorbeelden van Vergulde gespen kunnen vrij lang hun kleur behouden, bestreken met nagel lak. Ook doublé kan hiermee bewerkt worden. Laat bloemen eerst een poosje in het papier en in water staan, voordat u ze in de vaas doet en snij de stelen schuin af, zodat het water gemakkelijk opge nomen kan worden. chronische zieken, gehandicapten en in de maatschappij geisoleerde mensen, die hulp behoeven. Nationaal zette het Nederlandse Rode Kruis, zoals ieder jaar, ca. 34.000 vrij willigers in voor het uitvoeren van zijn vele binnenlandse taken: bij de Rode Kruis vakanties, bij de vele evenemen ten en manifestaties waar EHBO nodig kon zijn, bij het aangepaste rolstoel vervoer, bij de tijdelijke thuiszorg voor zieken, bij het vrijwillige welfarewerk en tal van andere bezigheden t.b.v. deze categorie mensen in nood. De hele wereld is het werkterrein van het Rode Kruis. Het werkt voor die mensen die niet gespaard zijn gebleven. Wie diep in de ellende zit vergeet vaak dat het andere uiterste ook nog bestaat. Iedere vorm van hulp, hoe ge ring ook, laat zien dat men niet verge ten wordt. Geven, het is zo'n simpel gebaar, maar het Rode Kruis weet uit de ervaring van talloze hulpverlenin gen dat het voor degenen die het helpt een ontzettend groot verschil maakt. De Rode Kruis campagne vindt dit jaar plaats van 27 mei tot en met 9 juni. Wie het Rode Kruis steunt, helpt. Helpt ons helpen. Geef. Honing is geen geneesmiddel, maar heeft wel een stimulerende werking op onze organen. Honing werkt laxerend. Een hete citroenkwast bij verkoud heid met honing is zeer aan te be velen. Hebt u er wel eens aan gedacht in de keuken een bloknoot met potlood op te hangen om de boodschappen te noteren die u onder het werk te binnen schieten Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 8 maart Wietse, z.v. C. van der Veer en I. Swint. Ondertrouwd: 28 maart Cornells M. Bardolf en Cornelia T. de Haze. Getrouwd: geen. Overleden: 8 maart Jacobus H. Filius, 79 jaar. 21 maart Jan C. Westerweele, 64 jaar. KOFFIECONCERT TE COLIJNSPLAAT Op maandag 8 april a.s. (2e Paasdag) verzorgt de Brass-band „Wilhelmina" wederom een koffieconcert in het dorps huis „De Brug" te Colijnsplaat. Deze koffieconcerten worden door het pu bliek ten zeerste gewaardeerd en mogen zich in een steeds groeiende belangstel ling vei-heugen. Er zal een populair concert ten ge- hore worden gebracht met solistische optredens van het duo Ellen Bakker - Bert Boogaard {cornetduo) en Huug Steketee (cornet). Het geheel staat onder leiding van de heer C. Cevaal. Zoals gewoonlijk zal aan iedere be zoeker een gratis kop koffie worden aangeboden. Aanvang concert 16.00 uur, toegang gratis. TWEEDE PAASDAG MET UW KRANT OP VERRASSINGSTOCHT In nauwe samenwerking met Delta Tours uit Colijnsplaat organiseert het Noord-Bevelands Nieuws- en Adver tentieblad een grandioze Paas-veri'as- singstocht. Speciaal voor de lezers van deze krant is er een prachtige tocht in elkaar gezet, waar zeker voor „ieder wat wils" in is opgenomen. In een exclusieve gelegenheid wordt er 's morgens koffie met gebak genut tigd, waarna een prachtige rondrit volgt Op het middaguur wordt er een uit gebreide koffietafel geserveerd in al weer een prachtige exotische omgeving. Na deze stop valt er nog een heleboel te zien en te beleven, 's Avonds wordt er in een luxe, maar vooral gezellige, omgeving gedineerd, waarna weer op huis wordt aangegaan. Een tipje van de sluier is nu eigenlijk al opgelicht, hoewel de verrassingen nog volop aanwezig zijn. Voor de deelnemers aan deze tocht is er een speciale prijs afgesproken en gemaakt als service van uw krant. Voor slechts 62,50 kunt u deze hele dag meebeleven. Dus inklusief koffie met gebak, koffietafel, diner en eventuele toegangsprijzen. Kinderen tot 12 jaar mogen mee voor 50. Om kwart voor negen 's morgens wordt er vertrokken vanaf Kamperland bij de Rabobank; om tien voor negen te Wissenkerke (bushalte Voorstraat); vijf voor negen te Geersdijk (bushalte); negen uur te Kortgene vanaf het Kerk plein; tien over negen te Colijnsplaat voor de kerk en om kwart over negen te Kats ook weer voor de kerk. Voor deelname aan deze prachtige Paas-tocht kunt u zich opgeven bij: C. van Boven, Voorstraat 30 .Wissen kerke, Telefoon 01107 - 1514. Wacht niet met opgeven, om teleurstelling te voor komen, want: VOL is VOL! TAFELTENNIS Komend weekend is beslissend. De laatste competitiedag gaat de be slissing brengen over het kampioen schap in de derde klas B van de jeugd. Slagvast heeft echter het voordeel dat een gelijk spel voldoende is om de titel te pakken. Afgelopen zaterdag werd in Vlissin- gen geen fout gemaakt. Het onderaan staande Wilno 4 had geen antwoord op het spel van Slagvast. Met 19 gaf Slagvast te kennen klaar te zijn voor de stap naar de tweede klas. Toch was het een wedstrijd waarin Monique v.d. Heijde onnodig een punt verspeelde maar waarin Herbert Keizer een uit stekende indruk achterliet en Stephan Nagelhout deed wat van hem verwacht mocht worden. Het tweede jeugdteam behaalde, ook al in Vlissingen, een prachtige 28 o- verwinning op het op de tweede plaats staande ^Vilno 5. Eindelijk werd de op gaande lijn omgezet in een klinkende zege. Zo spelend zijn zij een team waar terdege rekening mee gehouden moet worden. Hier is bij Bert Sandee de pro gressie het duidelijkst, maar Ewald Beg- thel en Wim de Bruine houden hem re delijk bij. ,Voor het eerste sen. team is de span ning ook tot een hoogtepunt gekomen. Zij moeten a.s. vrijdagavond op z'n minst een punt behalen om voor hon derd proctent zeker te zijn van langer verblijf in de derde klas. Uit werd de vorige week een benauwd gelijk afge dwongen in Kerkwerve tegen de club van die naam. Het tweede team had afgelopen week in hun uitwedstrijd tegen Laurens een makkie. Met 19 waren André Nagel hout (3x), Jaap meester (3x) en André Gelug (2x) duidelijk veel te sterk voor dit team. Programma: Zaterdag 6 april: Slagvast 1 MZ 5, Slagvast 2 Big Smash 2, beide aan vang 9.30 uur. Vrijdag 5 april: MZ 9 Slagvast 1, aanvang 20.00 uur. TAALPRAATJE Zien en k(jken. Voor de afwisseling nog eens een Taaipraatje over synoniem, ditmaal over zien en kijken. Synoniemen zijn woor den met ongeveer gelijke betekenis. Er is altijd wel enig verschil, vaak alleen in gevoelswaarde. Toch is het belang rijk, dat bij het schrijven van artikelen dit onderscheid wordt gehandhaafd, waardoor een verhaal in waarde wint. Zowel zien als kijken, duiden op een waarneming door middel van de ogen. Zien is het algemene woord en laat in het midden of het waarnemen met op zet of zonder bepaald doel gebeurt. Kij ken veronderstelt opzet en opmerk zaamheid. „Hij zag hem in de verte, maar om dat hij niet goed keek, herkende hij hem op het eerste gezicht niet." Duide lijk is dus, dat winkelende dames wel naar het moois in etalages kunnen kij ken, maar niet ernaar kunnen zien, dat heeft althans weinig zin. In de volgende zegswijzen zullen zien en kijken niet gemakkelijk verwisseld worden. „Je komt pas kijken". De be tekenis is: je hebt nog geen recht van meepraten. Evenmin in het schertsende: „Hij kijkt naar Klundert of Willemstad in brand staat." Gezegd van iemand die zo scheel is als een ruiter. Men leest, vaak in raadsverslagen: „Het college van b. en w. namen het voorstel terug, om de details nader te bezien." Het klinkt wel mooi, maar om dat er sprake is van onderzoeken (met een bepaald doel) verdient het gewone, eenvoudige bekijken ook hier de voor keur. Bezien wordt gebezigd in de bete kenis: zichzelf opmerkzaam van nabij bekijken, bijvoorbeeld in een spiegel. Maar ook dan is bekijken niet fout. Soms gebruikt men bezien in de bete kenis van proberen: „Ik wil het met hem nog wel eens bezien." Het meest voorkomend in de uitdrukking: „Het staat nog te bezien", waaruit twijfel blijkt. Turen en staren. Andere synoniemen van zien zijn de werkwoorden turen en staren. Turen duidt aan, dat men met inspanning scherp het oog op iets gevestigd houdt. „De hengelaar tuurde naar de dobber, toen hij meende dat hij beet had." Staren wil zeggen met strakke, wijd geopende ogen naar iets zien, vaak zon der opmerkzaamheid en soms zelfs zon der er zich van bewust te zijn. „Hij zat doelloos in de verte te staren." „Ver baasd staarde hij hem aan." Zich blind op iets staren. Het gebruik van turen in dit soort zinnen is minder goed. Bij het synoniem gadeslaan, komt bovendien belangstelling om de hoek kijken. „Van het begin af had hij de ontwikkelingen van de plannen gade geslagen." Tenslotte de synoniemen van zien: bespieden en begluren. Meestal gebezigd in ongunstige betekenis, met de bijge dachte tersluiks. Het doel is daarbij iets te weten te komen, waannee men later zijn voordeel kan doen. „De gedragingen van de vijand be spieden." Het woord spion is hiervan afgeleid. Iemand die oogmerken, be wegingen van de vijand, van belangrijke personen gadeslaat. Ook het spionnetje aan vensters, een spiegeltje om binnens huis te kunnen zien, wat buiten voor bijgaat. Bespieden werd eertijds gebezigd in gunstige betekenis voor iets betrachten. Vaak met God als onderwerp. Vondel: „God bespiedet al 't geen op der eerde of in de zee geschiedet." De zelfstandige naamwoorden bespie der en verspieder zijn van de ongun stige betekenis van bespieden afgeleid. Vroeger een benaming voor een bela ger, een struikrover. Verspieder was een andere naam voor spion en verkenner. Als laatste synoniem van kijken: loe ren. De betekenis is scherp kijken, vaak met een valse blik, met baatzuchtige bedoelingen. Ook beloeren. Vandaar de oude zegswijze: „De loerende katten halen het vlees uit de pot." Betekenis: wacht u voor de vleiers. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2