Getf. V geld. Geef lucht. NIEK VAN VELANQ Raadsvergadering Wissenkerke Stichting Redt de kinderen (Ned.) ZEELAND HELPT NEPAL Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055. Tehenwoordug is't eihenluk hlad nie mi zö normaal da ter twi-je hae trouwe, beste vrienden. D'r wor mè un ende an hedae en vo oale toestanden ze ök naemen bedocht, zö as Bom-moeders, Lat-relasies en dan bin d'r ök nog S-H-ers, saemen-hokkers. Un echte ouwerwesse trouwerie-je kom dan ök vee minder vo tehenwoordug. Ze probere liever éést un tochje en 'k zehhe mè zö: B.U.M., ze Bekieke Ut Mè. Toch was ter un tochje trug nog zö un ouwerwesse trouwerie- je en Merien en Keetje waere de anstichters. En 't hieng oal hoed tot d'n oaren ochend. Huweluks Voortekenen. Merien en Kee bin onderlesten hetrouwd, 't was un fééste hlad benauwd. Keetje was netuurluk un bitje zenewachtug, mè Merien von oalus prachtug. Netuurluk wier d'r ier en daer heroke, of ze soms wat in d'r uus uut hienge spoke. Want op Colijn weet je 't mè nie, van oalus èèle ze d'r soms bie. Bédden uut mekoare èle en zö meer, ök oa ze de deuren dichthespiekerd op un keer. Afijn, ze zouwe ut we zie-je s'aevens tuus, wat of ter uuthespookt was in d'r uus. De fééste was in volle hangk en noe duurde ut ök nie langk. D'ééste huweluksnacht vo Merien en Kee, éél de fermielje zat di un bitje mee. Oalemaele wouwe ze graeg opoe, opa, oome of tante worre, liever histere dan vandaeg. Mè jae, dat was netuurluk nie te dwiengen, dat bin hin oalerdaegse diengen. Un woord in die richtieng wier der wè heheve, mè di was tut dan ök bie hebleve. Toen dan de fééste ofhelöpe was, behon vo Merien en Kee ut huweluk pas. Vee oa ze in uus nie uuthehaele zag Merien, of most dat nog komme meschien? Afijn, d'n oaren ochend toen ze wakker wiere, zag Merien un berg volk deur un herdiene-kiere. Ze stienge oal nae boven te wiezen; ai-je, docht Merien, noe krieg uk ut vo m'n kiezen. Mè 't was toch nie wat of tun docht. dat was wat te vaere hezocht. Op ut dek zat me di zö waer un levensechte ööi-jevaer. Wat of di van mö komme weet uk nie, mè 'k ouwe julder op d'öögte, dan bluuve je bie. De burgemeester van Wissenkerke, dhr. P. Wisse, opende op maandag avond 25 maart j.l. de raadsvergadering van de gemeente Wissenkerke. Hij zei dat het raadslid Meulenberg afwezig was. En wist verder de notulen van de vorige vergadering behoudens enkele vragen goedgekeurd te krijgen. Bij de ingekomen stukken lag een motie van de gemeente Vlissingen, die bepaalde dat men geen nieuwe kern centrales moest bouwen, zo lang de pro blematiek van het afval nog niet op gelost was. Dhr. Hamelink vond dat men net als zoveel andere gemeenten deze motie moest overnemen. De voorzitter zei dat men niet teveel moest ingaan op moties. De kernenergie is een zaak van de rijksoverheid. En voor het afval wordt zeker wel eens een oplossing gevonden. Ook dhr. Sandee had geen behoefte aan deze motie, want zoiets moest men op landelijk niveau beslissen. Hij vond verder dat juist Borssele de meest ge schikte plaats is voor een tweede kern centrale. Het bevreemdde hem dat de motie komt van de gemeente Vlissin gen, die onlangs door de PZEM werd geholpen met geld om de werf „De Schelde" te redden. Dhr. Dieleman vond dat er zo snel mogelijk een tweede kerncentrale in Borssele moest komen. Het was de goedkoopste en schoonste vorm van energie-opwekking. Waarbij de opslag van kernafval in zoutformaties zeer goed mogelijk is. De heren Van der Maas en Remijnse vonden dat deze motie enkel maar voor kennisgeving moest worden aangeno men, omdat het een rijkszaak was. Dhr. Hamelink bracht daar tegen in, dat niet alleen het rijk beslist over de energievoorziening. Men moet ook in Wissenkerke serieus nadenken over de kernenergie. Hij vond het jammer dat er geen meerderheid is die deze motie steunt. En zodoende werd deze voor kennisgeving aangenomen met de stem men van dhr. Hamelink en mevr. Van Arkel tegen. Een regeling betreffende de vakantie uitkering aan ambtenaren werd goed gekeurd. De exploitatie-vergoeding over 1984 voor de bijzondere scholen werd vast gesteld en dat betekende dat de drie bijzondere scholen in de gemeente nog geld moesten terubetalen wegens een teveel ontvangst aan voorschotten. Het aantal uren vakonderwijs voor de nieuwe basisscholen werd vastgelegd. Hierna kwam het plan „Dorpsver nieuwing Geersdijk" ter sprake. Het be vatte de volgende aktiviteiten welke in eerste opzet aangepakt zouden worden: a. verbetering woonomgeving Hoofd straat; b. rekonstruktie- en sanerings plan; c. verplaatsen milieuhinderlijk be drijf (hondenkennel); d. aanpak oude scholen. De heer Sandee was het met de uit gestippelde route wel eens en vond ook dat er op korte termijn iets moest ge beuren. Wel had hij twijfels omtrent het geschikt maken als sportzaaltje van de oude school. Hij vroeg dit financieel heel omzichtig te bekijken. De heer Dieleman vond het een be zwaar als de Hoofdstraat iets versmald zou worden. Ook het niet-aanbrengen van verhoogde trottoirs vond hij on veilig. Hij stelde als laatste punt dat hij geen voorstander is van het onteigenen van eigen woningen. De heer Hamelink had in het rapport gelezen dat deze werkgroep ook later nog zou kunnen blijven bestaan. Hij vond dat een te voorbarige gedachte. In het kader van de rekonstruktie van de Hoofdstraat kon mep ook het plein voor het Drenthehuis wel verbeteren. En om de Hoofdstraat zo veilig mogelijk te maken zou men deze toch iets moe ten versmallen en gaven de bewoners aan deze straat hun medewerking aan dit plan? Bij de sanering van de hon denkennel moest men toch een voor zichtig financieel beleid voeren. Hij was als laatste van mening dat de oude school behouden moest blijven en dat men binnenin iets leuks moest maken. Mevr. Van Arkel wou het stratenplan iets leuker aankleden en ook de nieuw bouw van huizen niet volgens de strakke lijnen laten verlopen. Jonge architekten zouden daarover eens hun licht moeten laten schijnen. Dhr. Van der Maas wou twee dingen behouden, nl. een brede Hoofdstraat en de oude school. Ook de voorzitter was van mening dat de oude school het karakter van het dorp mede bepaalde. Hoe de inrichting wordt zal mede afhangen welke sub sidies ervoor gegeven worden. Ook de Hoofdstraat moet een speelser aanzicht krijgen dan nu het geval is. Het ont eigenen van woningen ziet het kollege ook als laatste redmiddel, maar sluit het niet uit. De vertegenwoordigers uit de raad in deze werkgroep kunnen altijd wisselen. Verder vond hij het moeilijk om het totaalplan te wijzigen, maar de vele rechte lijnen zouden op sommige punten wel eens onderbroken kunnen worden. Hij zegde verder toe dat alle opmerkingen werden meege nomen naar de werkgroep en aldaar bekeken zouden worden. En zodoende kon hij konkluderen dat de aanvaarding van het voorstel niet door deze opmer kingen in gevaar kwam en werd aan genomen. Het financiële plaatje van de dorps vernieuwing gaf als kosten over 1985 een bedrag van 294.158,44. Hierin zat een aanvulling uit eigen middelen van 150.000,en uit de provinciale knel- puntenpot hoopte men een bedrag te krijgen van 96.934,60. Dhr. Sandee vroeg naar de zekerheid van het krijgen van dat bedrag uit de provinciale knelpuntenpot. De voorzitter kon hem geen garantie geven, maar wel een redelijke kans van slagen. Wegens de voorgenomen uitbreiding van de Rabobank te Kamperland moest een vooibereidingsbesluit genomen wor den, omdat de rooilijn werd overschre den. De heer Hamelink zei begrip te heb ben voor de uitbreiding van het gebouw. Toch werd de voorgevel totaal anders en pastte dit dan nog wel in het straat beeld. De voorzitter zei dat over smaak te twisten valt en dat de welstandskom missie daar enig toezicht op had. Toch moest men de eigen wensen van de particulier zoveel mogelijk inwilligen. De Brassband „Ons Genoegen" uit Kamperland vroeg om subsidie ten be drage van 2500,voor het geven van muziekonderwijs aan leerlingen. Dit ge beurde in eigen verenigingsverband. De heer Van der Maas zei tegen te zijn, omdat men al. een flink bedrag betaalde aan de Muziekschool en men moest Kamperland niet apart gaan be talen. Ook dhr. Hamelink stelde dat dit een verhoging is van het aantal lesuren voor muziek, alhoewel het op een an dere manier wordt binnengehaald dan via de Muziekschool. Hij pleitte ervoor dat in de toekomst dit muziekonderwijs toch ook via de Muziekschool zou gaan lopen. De voorzitter zei veel waardering te hebben voor het stukje eigen opleiding dat „Ons Genoegen" hier doet. Het funktioneert al jaren goed en dat moest men zo blijven behouden. Hij kon ten slotte konkluderen dat de subsidie werd verstrekt met de stem van dhr. Van der Maas tegen. Een bedrag van 70.000,werd be schikbaar gesteld voor de bouw van een schaftruimte en berging van gemeente werken in het park Ruiterplaat. Voor een bedrag van 10.000,wer den de leidingen verplaatst naar de toi letwagen op het strand bij De Banjaard. Een groot aantal begrotingswijzigin gen passeerde hierna de raad. Waarbij een enkele toelichting door raadsleden op bedragen werd gevraagd. Bij de hierna volgende rondvraag vroeg dhr. Noordhoek naar de konse- kwenties voor de gemeente bij de op heffing van de watersportvereniging Kamperland. De voorzitter sprak over een voordeel van 50.000,wegens het niet hoeven bouwen en inrichten van de klubak- kommodatie. De eerste vraag van mevr. Van Arkel betrof het slecht funktioneren van de klok in Wissenkerke. Volgens de se- kretaris was de hele zaak door de vorst ontregeld en zou er een grote reparatie uitgevoerd worden. Zij vroeg ook of er al iets bekend was over de komende zomer-aktivitei- ten in de kernen. Men moest dan vooral beducht zijn op de ongewenste aktivi teiten, zoals o.a. het prijs-varken van vorig jaar. De voorzitter zegde toe de zomerakti- viteiten in de gaten te houden. ■Het gebruikelijke slot betekende het einde van deze, raadsvergadering. TWEEDE PAASDAG MET UW KRANT OP VERRASSINGSTOCHT In nauwe samenwerking met Delta Tours uit Colijnsplaat organiseert het Noord-Bevelands Nieuws- en Adver tentieblad een grandioze Paas-verras- singstocht. Speciaal voor de lezers van deze krant is er een prachtige tocht in elkaar gezet, waar zeker voor „ieder wat wils" in is opgenomen. In een exclusieve gelegenheid wordt er 's morgens koffie met gebak genut tigd, waarna een prachtige rondrit volgt Op het middaguur wordt er een uit gebreide koffietafel geserveerd in al weer een prachtige exotische omgeving. Na deze stop valt er nog een heleboel te zien en te beleven, 's Avonds wordt er in een luxe, maar vooral gezellige, omgeving gedineerd, waarna weer op huis wordt aangegaan. Een tipje van de sluier is nu eigenlijk al opgelicht, hoewel de verrassingen nog volop aanwezig zijn. Voor de deelnemers aan deze tocht is er een speciale prijs afgesproken en gemaakt als service van uw krant. Voor slechts 62,50 kunt u deze hele dag meebeleven. Dus inklusief koffie met gebak, koffietafel, diner en eventuele toegangsprijzen. Kinderen tot 12 jaar mogen mee voor 50, Om kwart voor negen 's morgens wordt er vertrokken vanaf Kamperland bii de Rabobank; om tien voor negen te Wissenkerke (bushalte Voorstraat); vijf voor negen te Geersdijk (bushalte); negen uur te Kortgene vanaf het Kerk plein; tien over negen te Colijnsplaat voor de kerk en om kwart over negen te Kats ook weer voor de kerk. Voor deelname aan deze prachtige Paas-tocht kunt u zich opgeven bij: C. van Boven, Voorstraat 30, Wissen kerke, Telefoon 01107 - 1514. Wacht niet met opgeven, om teleurstelling te voor komen, want: VOL is VOL EHBO-WEDSTRIJD Op vrijdag 22 maart j.l. hielden de EHBO-afdelingen van Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland een onderlinge wedstrijd. De Lotusgroep situeerde een sportongeval, waarbij twee slachtoffers waren. Door drie wedstrijdploegen werd eerste hulp verleend, welke beoordeeld werd door 4 jury-leden. De uitslag was: 1. Kamperland; 2. Kortgene en 3. Kerkwerve. Kamper land wordt nu afgevaardigd naar de provinciale EHBO-wedstrijd, welke op vrijdag 12 april om 20.00 uur in het Wilhelminahuis te Wilhelminadorp zal worden gehouden. Geschiedenis. Na afloop van het Internationale Jaar van Gehandicapten (1981) waarin o.a. een plan voor een inentingsprojekt in Boven-Volta werd opgesteld, werd dit projekt in 1982 overgenomen door de Stichting Redt de kinderen (Nederland), met H.K.H. Prinses Juliana als ere voorzitster. Doelstelling. De Stichting heeft ten doel het be vorderen van het welzijn en de wel vaart van kinderen, het lenigen van hun noden, alsmede het bevorderen van hun levensomstandigheden, waar ook ter wereld en ongeacht ras, kleur, natio naliteit, geloof of geslacht. De Stichting tracht haar doel te be reiken met inachtneming van de door de Verenigde Naties opgestelde verkla ring van de rechten van het kind, welke verklaring door de Stichting wordt on derschreven. Het projekt. Met een speciaal voor dit land opgezet inentingsprogramma probeert de Stich ting Redt de kinderen (Nederland) te voorkomen dat kindreen in Boven-Vol ta, dat sinds kort Burkina wordt ge noemd, het slachtoffer worden van be smettelijke ziekten. Boven-Volta grenst aan het Sahel gebied in westelijk Noord-Afrika en is ongeveer vier keer zo groot als de Benelux. Het heeft 6,7 miljoen inwoners en is één van de arm ste landen ter wereld. De voornaamste problemen van de volksgezondheid in het land zijn: het hoge sterfte- en ziektecijfer, vooral ten gevolge van besmettelijke ziekten; gebrek aan voedsel; problemen bij watervoorziening en hygiënische verzorging. Er is sprake van een hoge zuigelin gensterfte, alsmede een hoog kinder sterftecijfer: plm. 250 van de 1.000 kin deren sterven in hun eerste levensjaren. Besloten werd met een inentings projekt te beginnen in het relatief dicht bevolkte distrikt Kaya in het centrum van het land. Dit distrikt ligt in de Sahel en heeft meer dan andere delen van het land ernstig te lijden van de droogte. In de eerste fase van het pro jekt wordt ernaar gestreefd kinderen onder de 4 jaar in te enten tegen 7 be smettelijke ziekten, n.l. kinderver lamming; t.b.c.; difterie; teta nus; kinkhoest; gele koorts; mazelen. Er wordt o.a. gebruik gemaakt van een vernieuwd geïnaktiveerd vaccin te gen kinderverlamming, ontwikkeld in het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven. Dit vaccin biedt o.a. het voordeel dat het in een cocktail met andere vaccins kan worden toegediend, waardoor met minder inentingen kan FEESTAVONDEN VAN DE KAMPERLANDSE SCHOLEN Op donderdag 21 en vrijdag 22 maart waren er weer de bekende feestavonden van de kleuter- en lagere school van Kamperland. Twee keer trok deze to neelavond een volle zaal. De leerlingen toonden een groot aantal toneelstukjes en verder werd er veel gezongen door de ongeveer 125 jeugdige akteurs en aktrices. Na de opening door het hoofd der lagere school, de heer F. v/d Heyde, werd de ouders een bont programma voorgeschoteld. De kleinste kleuters brachten een mini-musical: „Do-re-mi". Terwijl de oudste kleuters een toneelstukje „De kleermaker" opvoerden. Ook vertelden enkele kleuter-sneeuwmannen over de laatste dagen van hun bestaan De eerste-klassers zongen en speelden het sprookje van Doornroosje met grote overgave, terwijl de tweede-klassers een musical opvoerden in de vorm van een reis om de wereld. Begeleid door hun juf beleefden ze „een les om van te dromen." Klas 3 en 4 voerden het toneelstuk „Assepoester" op. Een spel in drie be drijven met een door „meesterlijke" in greep naar 1985 gebrachte geschiedenis. Enkele leerlingen droegen het gedicht „Sinterklaas in juni" voor, waarbij men te weten kwam, dat Sint in het golf- slagbad was gesignaleerd. Het koor „De Kamperzangertjes" bracht op vlotte wijze, onder leiding van mevr. Balkenende - de Mol, enkele leuke liedjes en enkele vijfde-klassers brachten de handen op elkaar met en kele goocheltrucs. Andere leerlingen van klas 5 brachten een schoolklas uit de dertiger jaren tot leven, een klas die hoog bezoek kreeg van de gemeenteraad. De leerlingen van klas 6 kwamen met een revolutionair idee om van Kamper land een stad te maken. Andere leer lingen uit die klas brachten op haast professionele wijze het toneelstukje „Ratten en muizen". De leerkrachten zelf besloten, traditie getrouw, de avond met een toneelstukje in het Zeeuws met de veelzeggende titel „Zuneg". Al met al waren het zeer geslaagde avonden. UITVOERING BRASSBAND "ONS GENOEGEN" TE KAMPERLAND De Brassband „Ons eGnoegen" te Kamperland houdt haar uitvoering op vrijdag 29 maart om 19.30 uur in het De Casembroothuis. De Zeeuwse troubadour Engel Rein- houdt verleent medewerking. worden volstaan. In twee vaccinaties met een tussenpoze van 6 maanden is de immunisatie van het kind voltooid. Samenwerking. Over de uitvoering van het projekt heeft de Stichting Redt de kinderen (Nederland) een overeenkomst gesloten met het Ministerie van Volksgezondheid in Boven-Volta en met de Franse As sociation pour la Promotion de Médé- cine Préventive (APMP). Een admini strateur ter plaatse van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers houdt toezicht op de vaccinaties. Ook de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) steunt het inentingsprogramma. Het Nederlandse Rijksinstituut voor de Volksgezondheid werkt nauw met de Stichting samen. Resultaten. In het begin van de zomer dit jaar had 80% van de kinderen in het distrikt Kaya in Boven-Volta de eerste inenting gehad tegen alle bovengenoemde ziek ten. Meer dan de helft van de kinderen werd voor de tweede keer ingeënt. Fondsenwerving. Van verschillende kanten ontving de Stichting geldelijke steun. Onder andere van het Prinses Beatrix Fonds, het Ne- dei-lands Comité voor Kinderpostzegels, de Britse zusterorganisatie „Save the Children Fund", die al meer dan 60 jaar bestaat, en de Deense zusterorganisatie „Red Barnet". Een TROS-Aktua doku- mentaire over de problemen in Boven- Volta leverde 15.000 reakties op met overmakingen tot een bedrag van 450.000,Een aktie van Mies Bouw man in het tijdschrift „Margriet" was goed voor ongeveer 1 miljoen gulden. Met deze giften en schenkingen is het inentingsprojekt in Boven-Volta gefi nancierd tot en met 1985. Uitbreiding. Het ligt in de bedoeling in 1985 het immunisatieprojekt uit te breiden. Deze uitbreiding zal tweeledig zijn. In de breedte: meerdere gebieden binnen Bo ven-Volta en ook hierbuiten, zullen bij het projekt worden betrokken. In de diepte: niet alleen inenting, ook voed selvoorziening en een meer uitgebreide medische verzorging staan op het pro gramma, zoals door Unicef wordt ge propageerd. Donateurs. De Stichting is van plan dit jaar een donateursbestand op te bouwen, waar mee ze zich verzekerd weet van een jaarlijks terugkerend inkomen. Dit zal de kontinuïteit in de uitvoering van de projekten ten goede komen. Donateurs (a 25,per jaar kunnen zich opgeven bijStichting Redt de kin deren (Nederland), Stationsweg 137, 2515 BM 's-Gravenhage, Tel. 070 - 896688. GIRO 7475 MIDDELBURG BASKETBAL-NIEUWS Verslag van de basketbal-wedstrijd Delta C. B.C. Sas van Gent, gespeeld op 8 maart 1985 te Sas van Gent, aan vang 20.00 uur. De voorspelling, dat het een leuke wedstrijd kon worden, kwam uit. In de eerste 10 minuten hadden we een goede voorsprong opgebouwd, hetgeen ons la ter in de wedstrijd goed uitkwam, want we waren maar met nauwelijks vol doende speelsers, zodat er ook niet ge wisseld kon worden. De tegenstandsters waren, ondanks dat ze verloren hadden, erg sympathiek. En na een duidelijke overwinning, met als eindresultaat 2411, aanvaardden we de terugreis. SIMAVI - K0LLEKTE Tijdens de SIMAVI-kollekteweek van 18 t/m 24 maart j.l. werd in Wissen kerke 1106,80; in Kats 181,40 en in Geersdijk 367,95 bijeengebracht.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2