ONIEK LOORQ-BEmAKÜ Het talent Geen cent te veel hoor! Si iii. Klesse en praete over un oare, da hae ons best of, beste vrienden. En zukke praetjes die ore m'n nog hraeg ok, of 't noe waer is of nie, m'n heniete d'r van. Ut kan netuurluk ök wè us uut d'and löópe. Dat overkwam un Noord-Bevelanse verénehienge, mè z'oa d'r vlug wat ophevonde. Kamevalse nae-weeën. Ut Karneval was in voile hang, 't was féést, da ka-je helöve. Nog even en 't was verbie, dan kon 't vier wee döve. Mè wat was dat noe toch, di hieng zeker wat verkeerd. Je oorde hróöte brullen, ut liep nie mi zö hesmeerd. De prins lag op de vloer te slaen mee oalebei z'n ermen. Eén stieng d'r bovenop, te spriengen op z'n dermen. Ok de rest kwam toen op hang, ze hooiden mee de stoelen. Van oalus vloog d'r in't rond, zonder direkte doelen. 't Bloed lag ter op de hrond, kunsthebitten laehe in stikken. De Prins zelf was d'r 't ergst an toe, die liep twi weken op krikken. Mee de verénehieng was 't hebeurd, die lag hlad uut mekoare. Hinéénoa an dat vechten schuld, ze staeke ut oal op un oare. Dat was even wat, zei Roddelaer, ie mocht zelf nie meedoeë van z'n vrouwe. Dan mè lekker klesse, ie kon z'n lachen aest nie ouwe. Zó hieng 't praetje deur ut durp en 't wier oals mè anhedikt. Dat was even prachtug, wat of ze oa heflikt. De mensen van de verénehienge stienge uut oale wóórden. Toen ze oal die praetjes op ut durp óórden. Mè leut is leut, z'oa d'r wat op hevonde en vele liepe d'n oaren dag terstond; mee krukken, verband en tomatespul, kreunend in de straete rond. D'r bestae un oud Noord-Bevelanse spreuk, beste vrienden, en die is ier zeker van toepassieng: Klesse over un oare is best, mè éést over je n' eihe en dan de rest. "WIET EEN KNIPOOG". De jongste voetballertjes, de F-pupil- len zijn de voetbalweide weer opgestapt. Voor allen, die aan de zijlijn staan kij ken naar deze mini-voetbal-show, het volgende verhaal „ter lering ende ver making." Zelf had hij de top nooit gehaald. Als jeugdige voetballer had de trainer altijd de voorkeur gegeven aan de routine voor het eerste elftal en toen hij zelf die leeftijd had bereikt, moest er zo nodig verjongd worden. Dat hadden ze hem altijd verteld en het had hem de nodige frustaties gegeven. Maarzijn zoon had talent en in zijn zoon zou hij toch de bevrediging vinden, die hij in vroeger jaren vergeefs had nagestreefd. De aanloop. Henkie, zo zullen we de zoon maar noemen, werd met de bal groot ge bracht. Zijn box lag vol ballen en vader kon toen al intens genieten van de stam pende beweging tegen de strandbal. Wat later kon hij, niet zonder trots, melding maken van het feit, dat Henkie een stevige trap over zich had, getuige de ferme loei door de huiskamer, die slechts werd gestuit door een vallende bloempot. Als kleine dribbelaar oefende vader al vaak met hem. Hij leerde hem aller lei moeilijke bewegingen, die hij zelf slechts moeitevol onder de knie had ge kregen. Tijdens deze oefeningen nam de belangstelling van Henk echter snel af, want lego en auto's hadden zijn belang stelling gekregen. Geen nood echter, want het echte werk moest nog beginnen. De zesde ver jaardag moest nog worden gevierd, of Henk werd opgegeven voor de F-pu- pillen. Zo kon hij wat routine opdoen. Henkie ging eigenlijk liever „spelen" dan trainen, maar een geheel nieuwe voetbaluitrusting gaf hem toch de moed om, samen met pa, de eerste training te gaan volgen. Langpootmug. Pa had zoveel verteld over spel en spelregels, dat het voor Henk een mak kie moest zijn tussen al die beginne lingenzo dacht vader tenminste. Maar de werkelijkheid bleek helaas minder rooskleurig te zijn, dan pa het zich had voorgesteld. Staande langs de zijlijn volgde hij met haviks-ogen zijn zoon. Deze had echter op een gegeven moment zoveel aandacht voor het uitblazen van een paardebloem, dat de bal totaal van geen belang meer was. En de trainer werd niet eens kwaad Veel van wat die man zei en voor deed, scheen aan Henk's aandacht te ontsnappen, daar de kapriolen van een langpootmug hem volledig in de greep hielden. Dit alles tot ergernis van vader, die maar niet kon begrijpen, dat Henk zich niet met volle overgave in het spel stortte. Na de training sprak pa nog met de trainer. Deze moest dit grote talent toch wel koesteren, want die wat afwezige houding was maar schijn. Voor de wed strijd van die zaterdag tegen Ren-je-rot F4 kon hij maar het best in de spits staan, want hij had het echt, allemaal van z'n vader De strijd. De wedstrijddag zelf begon al vroeg. De tas met het volledige tenue werd door vader zelf gesleept. Henk had ei genlijk niet zo'n zin, maar dat zou wel over gaan, als hij z'n eerste wedstrijd maar eens gespeeld hadMoeder had hem nog moed ingesproken en, verte derd door de t.v.-reclame, had ze nog een stevige mars onder in zijn tas ge stopt. Pa mocht het niet weten Het achterafveld was nog nat van de dauw, maar het was een fascinerend gezicht om die ongeveer 16 jongens als een zwerm over het natte gras te zien rennen met de bal ergens in die kluwe voetballertjes. Henkie deed aanvanke lijk ook mee, alhoewel vader voortdu rend langs de lijn riep te schreeuwen, dat hij zich meer moest aanbieden en de ruimte meer moest benutten. Een losse flodder tegen zijn scheen been bracht hem huilend naar de zijlijn, waar pa de eerste hulp verleende aan het mini-wondje. Henk wilde eigenlijk niet verder spelen, maar toen vader hem een „frikandel-speciaal" beloofde, wilde hij toch nog wel even de wei in. Hij bleef nu wat verder verwijderd van het strijdgewoel en was al spoedig in gesprek met zijn „direkte" tegen stander over de vraag wie de meeste dopjes onder zijn schoenen had. Zo moest hij door vader weer tot de wer kelijkheid worden geroepen toen „de zwerm" weer langs kwam met de bal. Henk had meer trek in de frikandel dan in de nabespreking die pa nog hield met de trainer. De uitslag had ook zijn belangstelling niet, in tegenstelling tot de extra-dikke mars, die hem weer de nodige energie gaf om de rest van de dag lekker te gaan „crossen". Moraal. De teleurstelling van vader was groot. Geen belangstelling en toch zo'n talent. Hoe was het mogelijk De grootste teleurstelling beleefde pa echter de volgende week. Al heel vroeg werd hij door Henk gewekt met de mededeling, dat het zo hard regende, dat het toch wel niet door zou gaan. En nu was hij gelukkig vrij om lekker de hele dag te kunnen spelen Een half jaar later verliet Henk de voetbalclub en werd lid van de plaat selijke cross-clu!b Voetbal is leuk, maar niet voor ie dereen, niet op iedere leeftijd. H. NED. KAMPIOENSCHAPPEN FIETSCROSS MET VRIJE DEEL NAME TE BERGEN OP ZOOM Aan de hand van een in 1984 gepubli ceerd onderzoek naar de verhoudingen in de fietscross-sport, waarbij bleek dat nog geen 4%> van alle fietscrossende jongens en meisjes lid was van een lan delijke bond, werd vorig jaar te Bergen op Zoom een Komitee opgericht uit de plaatselijke vereniging, met de doelstel ling een Nederlands Kampioenschap Fietscross te organiseren voor alle fiets- crossers. Het, met Pinksteren 1984, gehouden kampioenschap bleek een groot succes. Derhalve wordt in 1985 met Pinksteren (25-26-27 mei) weer een Nederlands Kampioenschap verreden op de inter nationaal erkende baan te Bergen op Zoom. Iedere dag worden de bepaalde leeftijden afgewerkt. De deelname is open voor alle fietscrossende jongens en meisjes in alle leeftijden, waarvoor de diverse kampioensshirts en prijzen be nevens de aandenken reeds klaar liggen Alle organisatiegegevens omtrent deelname, startkaarten, indelingen, re glementen, verzekering en inschrijvings formulieren zijn te verkrijgen, tot ui terlijk 1 mei, bij het Komitee Neder landse Kampioenschappen p/a K.N.K. fietscross, Populierenlaan 118, 4621 CN Bergen op Zoom, of telefonisch onder nummer 01640 - 41824. "THE BURNING CANDLES" IN GOES Mogen we u de volgende groep voor stellen? „The Burning Candles". Eén van Nederlands meest populaire gospel groepen bestaande uit 28 personen. De groep is in verschillende Europese landen en zelfs ver daarbuiten geen on bekende. Dit komt voornamelijk door haar platen en toernees. Tot nu toe heeft de groep 9 elpees en 2 epees gemaakt. De eerste elpee kwam uit in 1970, ge titeld „Take a little time"; de laatste heet „Praise for the love". Vanaf 1969 maken de groepsleden re gelmatig toernees, die hen in de vol gende landen hebben gebracht: Noor wegen, Zweden, Denemarken, West- Duitsland, Polen, Tjechoslowakije, Hon garije, Joegoslavië, Italië, Frankrijk, Zwitserland, België, Israël en Indonesië. The Burning Candles-story. In 1960/61 formeerden 3 jongens met een Indonesische afkomst de rockfor matie „The Black Strangers". Niet lang daarna kwamen twee jongens en een meisje de groep versterken. Na vijf jaar geraakten de leden in een geestelijke crisis en een ieder ging zijns weegs. Hiermee kwam er een einde aan het Black Strangers-tijdperk. Een jaar later kwamen vier leden van de groep, te weten de drie gitaristen en de drummer, weer bij elkaar. On afhankelijk van elkaar hadden ze een zinvoller leven ontdekt. Een jeugdgroep van de „Vrij Evangelisatie" uit Zwolle had daar een aandeel in gehad. De le den bundelden hun krachten en aan gevuld met enkele leden van de jeugd groep werd de gospelgroep „The Bur ning Candles" gevormd. Zij wilden zin gen en getuigen van het Licht Jezus Christus. Hun getuigenis bleef niet onopge merkt. Uitnodigingen uit binnen- en buitenland overstelpte de groep. On danks de populariteit en de vele platen en toernees blijven de groepsleden na 18 jaar hun principe trouw: „Zoals Je zus zichzelf heeft gegeven, geven zij ook zichzelf uit dankbaarheid!" De groep heeft de amateur-status, al ziet het er professioneel uit. Er wordt op drie vrijdagavonden in de maand gerepeteerd en voornamelijk in de wee kends opgetreden, dit met het oog op de studerenden onder de leden. „The Burning Candles" uit Zwolle komen op zaterdag 30 maart in „Bethel- kerk" aan de Beatrixlaan te Goes, aan vang 19.30 uur, toegang gratis (kollekte). Georganiseerd door Interkerkelijke Zending-Evangelisatie kommissie, in het kader van aktiviteiten-programma '85. Natuurlijk kent iedereen het begrip burocratie en de meesten onder ons zullen er ook wel eens mee te maken hebben gehad. Ach, we zijn er onder tussen aan gewend en we laten het dan ook gedwee aan ons voorbijgaan. Toch zijn er bepaalde gevallen, dat wanneer je er direkt mee te maken krijgt, je toch enige lachstuipen niet kunt onder drukken of op z'n minst glimlachend een ervaring van ambtenarij ondergaat. Stel: U zit in een bejaardenwoning van een Stichting. U betaalt altijd trouw de huurpenningen, misschien wel via een automatische bankafschrijving. Dan kan het natuurlijk voorkomen dat er tussentijdse huurverhogingen te laat of op een andere manier niet tijdig worden gesignaleerd. Welnu, dat er dan aan de bel wordt getrokken, is zeker te rechtvaardigen. Maar je gaat je toch afvragen waar men mee bezig is, wanneer je via de PTT een brief ontvangt van de Stich ting, waar je even met je neus op de feiten van één cent (1 cent) huurschuld per maand wordt gedrukt. En dit over twee maanden is de niet onaanzienlijke som van 0,02. Het hele geval zal natuurlijk wel te wijten zijn aan de geautomatiseerde ad ministratie. Maar in dit geval heeft dan de computer niet erg in het voordeel van de Stichting gewerkt. Laten we het eens even op een rijtje zetten zonder bijbehorende bedragen. Want die zijn onbelangrijk, omdat de kostprijs van deze aanmaning de huur schuld vele malen te boven gaat. Maar we zetten het even naast elkaar: TAFELTENNIS Jeugd weer op het rechte spoor. De beide seniorenteams van Slagvast hebben het er de afgelopen week lelijk bij laten zitten. Vooral van het eerste werd verwacht dat zij tegen Goese Pol der toch een dragelijker uitslag hadden weten te bereiken dan de 100 die nu het geval was. Maar het team uit de Ganzestad is voorlopig nog te sterk voor de Noord-Bevelanders. Niettemin begint het eruit te zien, dat Slagvast zich in de derde klas weet te handhaven. En dat is op zichzelf al een prestatie die er best wezen mag. Het tweede team kon ook nu geen punt mee naar Kamperland nemen. On danks een 04 voorsprong werd de winst weer onnodig uit handen gegeven De jeugdteams hebben hun oudere klubgenoten laten zien hoe het wel moet Beide teams wisten overtuigend een 37 overwinning op hun reeks bij te schrijven. Het eerste had daarbij wel het geluk, dat hun tegenstanders 't Zand, niet in hun sterkste opstelling uit konden komen. Nu wisten allen twee maal te winnen, plus de dubbel werd in de wacht gesleept. Bert Sandee Was in 't tweede team de meest succesvolle speler. Hij won al z'n partijen, terwijl Wim de Bruine er daar twee aan toevoegde en Ewald Beg- thel het zesde punt voor z'n rekening nam. Daar ook zij de dubbel tot een goed einde wisten te brengen, was ook hier de uitslag bepaald. PROGRAMMA Zaterdag 16 maart: Slagvast 1 Laurens 2 (9.30 uur) Slagvast 2 MZ 9 (9.30 uur). Dinsdag 19 maart: Slagvast 1 't Zand 6 (20.00 uur) Slagvast 2 Veere 3 (20.00 uur) GESLAAGDE HOBBY-BEURS TE KORTGENE Een prima initiatief en een prima start, dat waren de woorden van bur- gemeester Hoogendijk van Kortgene tij dens haar kort openingswoord bij de Hobbybeurs, die zaterdag 8 maart j.l. in „De Pompweie" te Kortgene werd gehouden. Verder zei de burgemeester in haar toespraak toch wel wat ver baasd te zijn, dat er zoveel prachtige hobby's in haar gemeente worden be oefend. Ik wens u allen een succes volle en plezierige dag toe. Met deze woorden van de burgemeester was de beurs officieel geopend. Organisator Jan de Looff schonk de burgemeester een prachtig ingelijst wa pen van Kortgene, namens alle deelne mers. Dit wapen was vervaardigd door een deelnemer, die deze kunstwerkjes op een typemachine vervaardigd. De heer Krens uit Kortgene is de man achter deze wel zeer unieke vorm van vrijetijdsbesteding. Alle ontwerpen wor den door hem zelf gemaakt, uitgete kend en dan in verschillende kleuren met een typemachine aangebracht. De prachtige „schilderijen" die dan tevoor schijn komen, zijn ware kunstwerkjes op zich. Ook herbergt Kortgene zeer verdien stelijke hobbykunstschilders. Lydia Klop is één van die vrijetijdsbeoefenaars van de schilderkunst. Of het nu hoogstaande schilderstukken zijn, of hoe een echte kunstkriticus dit werk zou omschrijven, doet helemaal niets ter zake. De be zoekers vonden het prachtig, vooral om dat in haar werk veel 'herkenbaars uit eigen omgeving is terug te zien. Dat spreekt de mensen erg aan, wat uit de reakties ook vele malen bleek. Verder was er een prachtige uitge breide vlinder-verzameling, een wol- spindemonstratie en een enorme verza meling eiei'dopjes. De vei'zamelaarster is mevr. De Wit uit Kortgene. Zij was aanwezig met zo'n 450 exemplaren, waarvan er niet één dezelfde is. Maar, zo liet mevr. De Wit weten, dit is maar de helft ^van mijn verzameling. Het zou teveel tïjd en ruimte kosten om dat hier allemaal uit te stallen. Een prachtige verzameling oude kaar ten uit grootmoeders tijd trok door de Aanschaf en bedrukken van het papier; stencil werk; het intypen van de juiste gegevens een bedrukte enveloppe; portokosten; administratieve verwerking; kosten na overschrijving. Geen flauwekul allemaal en wanneer je nog wat verder zou gaan spitten, zullen er misschien nog wel kosten bij komen. Dat verder spitten doen we niet, want dan zouden we misschien in de zelfde muggenzifterij vervallen. Bij navraag is gebleken, dat geldbe dragen voor de Stichting bestemt, niet kontant kunnen worden voldaan. Dat is eigenlijk jammer, want dan zou ik de schuldenaar adviseren met een stui ver aan het loket te verschijnen. En wat blijkt nu: centen zijn geen wettig be taalmiddel meer en bedragen van 2 cent of minder worden naar beneden af- gerond. Zo was meteen de huurschuld verdwenen en het leed geleden. Misschien is een advies aan de admi nistratie van de Stichting wel op zijn plaats en ik zou het volgende willen adviseren: Ga op een avond eens gezellig een babbeltje met de computer maken en wanneer die eenmaal in de juiste stem ming is gebracht, heel fijntjes laten blijken, dat we ontzettend veel plezier aan hem beleven, maar of hij voortaan die pietluttigheden niet meer wil uit halen. Want op de schroothoop is nog plaats genoeg en dat zal ie niet leuk vinden. „Ons Zééuwen bin zuunug", maar dat Zeeuwse computers dit ook zijn is nieuw bezoekers ook veel belangstelling. Me vrouw Dieleman had deze kaarten alle maal verzameld in prachtige albums. Zelf wist zij erveel van te vertellen, wat door de bezoekers erg op prijs werd gesteld. We hebben de hobbyisten ixiet alle maal opgenoemd, maar er waren 17 deelnemers. Ook de publieke belang stelling was zeer goed. Volgens Jan de Looff waren er tussen de 550 en 600 bezoekers geweest, wat de waarde en het bestaansrecht van een dergelijk e- venement zeker onderstreept. De volgende hobbybeurs, maar dan voor heel Noord-Beveland, zal worden gehouden in juni. Datum en plaats zul len tijdig in dit blad worden bekend gemaakt. KOLLEKTE De kollekte voor de epilepsie-bestrij- ding heeft in Colijnsplaat het bedrag van f 488,55 opgebracht. SIMAVI 60 JAAR 1925: 1.000,voor medicijnen voor een enkele medische instelling in het toenmalige Oost- en West-Indië. 1985: 3.000.000,voor naar ver wachting 150 kleinschalige projekten in 25 derde wereldlanden. SIMAVI vereniging voor direkte medische steun aan projekten in de derde wereld bestaat dit jaar 60 jaar! 60 jaar medische ontwikkelings samenwerking! Zestig jaar geleden werd SIMAVI op gericht als vereniging tot Steun In Me dische Aangelegenheden Voor Inlanders (nu gewoon SIMAVI). De initiatiefne mers signaleerden toen al de slechte omstandigheden op het gebied van de gezondheidszorg op vele plaatsen in de wereld en besloten op bescheiden, nuch tere en doelti'effende wijze mee te hel pen aan het verbeteren van die situatie. Dat gebeurde vanaf het begin door rechtstreekse steun in de vorm van me dicijnen, studieboeken, medische instru menten, etc., op plaatsen, waar dat het meest nodig was, dus vooral op het platteland en later ook in de krotten wijken bij de grote steden. Kleine, over zichtelijke en vooral effektieve projek ten. De achterliggende gedachte was en is: mensen in de derde wereld helpen zichzelf te helpen! Direkt! SIMAVI verleent direkte medische steun aan projekten in de derde wereld Wat wil dat zeggen? Direkt is niet al leen zo snel mogelijk, maar ook recht streeks, dus zonder tussenkomst van derden (bijvoorbeeld overheden). SIMA VI verleent deze steun opgeacht ras, politiek of geloof. Voorkomen en genezen! Medisch houdt niet in dat de steun beperkt blijft tot het verstrekken van medicijnen. Zowel curatieve gene zende) als preventieve ziekte voor komende) gezondheidszorg krijgen de aandacht van SIMAVI: het verbeteren van de drinkwater situatie; het verbeteren van de voedselsituatie het zorgen voor voorlichtingsmate riaal; inentingsprogramma's; het opzetten van gezondheidspro gramma's; het geven van hulp bij het opleiden van dorpsgezondheidswerkers, ver pleegkundigen, vroedvrouwen, etc.; het verstrekken van medicijnen en verbandmiddelen het verstrekken van medische apparatuur; het verstrekken van middelen van vervoer (zoals ambulances, mobiele kliniekauto's, motoren, fietsen). 60 jaar SIMAVI 60 jaar op eigen kracht steun verlenen aan projekten, die gericht zijn op vei'beteringen in de gezondheidszorg in de derde wereld. Iedere jubilaris wordt graag verwend, dus ook SIMAVI! Kollekteweek: 18 t/m 24 maart 1985. Giro: 300100.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2