KUNT NIET ALLES WETEN ONIEK VAN ^Q-aEVELANIi Raadsvergadering Wissenkerke Dorpsvernieuwing. Groep Noord-Beveland Gezamenlijke voorlichting van de gemeenten Kortgene - Wissenkerke v:"-" V Onhemerkt ka-je wè us in de preblemen komme te zitten, beste vrienden. Zonder a-je d'r dan bie nae hedocht eit, ei-je erhens jae ophezeid. Da-je dan vo roare diengen kan komme te staen, maekte Neeltje mee. De weddenschap van Neeltje. 't Is un waer prebleem, je kan nie oalus ete. A-je an vermaeheren doet, dan mö-je 't wè us wete. Pier uut de wegt ei dat ök, a tun wat eet of drienkt. Mè 't is nie da tun d'r niks an doet, è-je dat mè nie dienkt. Vuuf kilo was ter noe wee of, 't was aest nie heweun. Ut hieng best von Pier zelf, van éél de buurte kreeg um steun. Ok van buure Neeltje, mè die helöófde die vuuf kilo nie. Dat was netuurluk mè de kif, want bie eur kwam d'r oals mè bie. Di zu m'n dan us om wedde, zei buurman Pier un bitje kwaed. Vo elke kilo un tientje en zelf komme kieke ak op de schaele staet. Eiken ochend nae ut bad, hieng Pier op z'n schaele. In z'n blöötje netuurluk, di zat buure Neeltje in de baele. Ze oa jae hezeid, dus ze most komme kieke. A Pier op de weegschaele stieng en die vuuf kilo waer zouw blieke. D'n oaren ochend stieng Pier klaer, mè d'r was nog hin buure. 't Was d'n ofhesproken tied, dus 't zouw nie lang mi duure. En jewel, di oorde um Neeltje komme, mè ze kwam nie nae Pier. Ze riep: jie ei hewonne en de centen lihhe ier. Van schaemte was ze rööd: liever un anheklééde buurman, dan bloot. ÉI Maandag 25 februari j.l. kwam een voltallige raad van de gemeente Wis senkerke in openbare vergadering bij een. Zij werd geopend door voorzitter, burgemeester P. Wisse, die daarna geen opmerkingen kon noteren over de no tulen van de vorige vergadering. Bij de ingekomen stukken had dhr. Dieleman de brief gelezen, die naar de bewoners in het buitengebied was ge stuurd naar aanleiding van de aanslui ting op de persleiding van de riolering. Hij vroeg zich af of in de vorige raad toen wel over een kostengrens van 5.000,was gesproken. Er zou wel eerst een enquête gehouden worden en bij onvoldoende belangstelling werd er niet aangesloten, zoals dit in de raad was afgesproken. Reeds nu vielen er 12 percelen buiten de boot, omdat ze te duur waren. De voorzitter zei dat de kosten voor de gemeente ook zeer hoog waren. Men moest wel een beperking gaan aanleg gen en zodoende de meest onrendabele niet aansluiten. De bewoners werden eerst via een schrijven op de hoogte gesteld, dan volgde een hoorzitting en als laatste zou men een enquête houden over de belangstelling tot aansluiting. Om nog voor hoge subsidie in aanmer king te komen, is wel haast geboden met de uitvoering van het plan. En de verre percelen kunnen onmogelijk aan gesloten worden wegens te dure kosten. De heer Sandee onderstreepte het standpunt van de voorzitter en vond dit een goed plan met duidelijke kosten. Na nog enige discussie kwam men toch nog tot de konklusie dat het mo gelijk moet zijn om aan te sluiten, als men de meerkosten zelf zou betalen. De 'heer Hamelink vroeg om naar aanleiding van het jongerenjaar 1985 mogelijkheden te scheppen voor subsi die aan aktiviteiten in die richting. En volgens de voorzitter zou dit apart be handeld worden. Ook vroeg dhr. Hamelink rekening te houden met de suggesties zoals die wa ren genoemd in een gemeentelijk so ciaal beleidsplan van de FNV. Maar de voorzitter wees hem op de beperkte mo gelijkheden voor de gemeente in deze zaken. Een bedrag per leerling voor het jaar 1985 werd vastgesteld. Dit was 50, lager dan vorig jaar in verband met een groter aantal leerlingen voor de o.l.s. „De Vliete". Een huisvestingsbeleid ingevolge de nieuwe wet op het basisonderwijs werd als volgt voorgesteld. 1. De twee basis scholen in Wissenkerke gaan gezamen lijk het vergrote lokaal van „De Pijler" als speellokaal gebruiken. En beide ge bouwen worden uitgebreid met 1 les lokaal. 2. In Geersdijk geen verande ringen. 3. In Kamperland geen veran deringen. De heer Hamelink vond dat de ge meente het gezamenlijke speellokaal moest gaan beheren. De voorzitter kon hem hierin geruststellen en vertelde daarbij nog dat wellicht c.n.s. „De Pijler" een bruikleen-school werd. De nieuwe gebruiksverordening op* de gebouwen in de bebouwde kommen be tekende een verscherping om het aantal tweede woningen terug te dringen. Zo vervalt de zomerwoningbepaling, indien men, anders dan door vererving, van eigenaar verandert. En de ontheffing verviel eveneens, wanneer de woning 1 jaar permanent in gebruik was. De heer Sandee vroeg om hoeveel zomerwoningen het in toaal ging. En wat is er bepaald met Tuindorp. Hoe werd de ontheffing door het college geregeld en viel Heer Jansdorp hieron der? Hij had verder de indruk dat er geen zware boetes werden gegeven als er een overtreding werd gekonstateerd. De voorzitter sprak over een aantal van plm. 60 woningen in totaal in de hele gemeente. Het gebied Tuindorp is aangemerkt als buitengebied, terwijl Heer Janszdorp bebouwde kom is en de huizen daarin mogen niet als zomer woning verkocht worden. Het is moei lijk om kriteria aan te geven wanneer men ontheffing kon krijgen. Maar men kon als gemeente ook een woning aan kopen. En er werden wel degelijk boe tes uitgedeeld wanneer een woning klandestien als zomerwoning werd ge bruikt. Mevr. Van Arkel sprak namens haar fraktie waardering uit over de nieuwe gebruiksverordening. Het zou jammer zijn, dat de zomerwoningen een stagna tie zouden betekenen voor de dorps vernieuwing in Geersdijk. En dat door de vertraging de subsidies in gevaar zouden komen. En haar slotvraag was: Is er genoeg geld? De voorzitter zei niet bang te zijn voor vertraging in Geersdijk, omdat er reeds nu een raadsbesluit genomen werd. Het verkrijgen van subsidie gaat nu eenmaal moeizaam, maar de ge meente kan er zelf uit eigen middelen geld in steken. Een bedrag van 17.000,werd ge voteerd om 15 huisvuilcontainers aan te schaffen voor de zomerwoningenparken. Nieuwe aanpassingen in het zwembad te Wissenkerke vergden een bedrag van 6500,Het betrof hier een door- stroommeter tussen aan- en afvoer naar de zuivering en het aanbrengen van een watercapaciteitsmeter op de water leiding. De heer Sandee vroeg naar de kon- trole door de milieu-inspektie als dit aangebracht was en door wie werden er watermon§ters genomen? De voorzitter sprak van 2 keer per maand kontrole via watermonsters door de waterleidingmaatschappij. Hij vond het nuttig die gegevens te overleggen aan de milieu-inspektie. Aan de begraafverordening moesten nog enkele woorden worden toegevoegd. Dit op verzoek van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. De raad machtigde het college tot gunning van de aanleg van de perslei dingen en de riolering in het buiten gebied. Dit indien de inschrijving met niet meer dan 10% zou afwijken van de geplande raming. Het voorstel was om een bezwaar schrift van de Stichting Ons Zeeland (voor blinden en slechtzienden) te ver dagen met een termijn van 30 dagen. Het verzoek om subsidie kwam name lijk te laat binnen. De heer Sandee vond het kinder achtig om op dergelijke formele gron den de subsidie af te wijzen. En hij was er voorstander van om die 62, zonder meer te verlenen. De heer Dieleman vond dat men dan precedenten ging scheppen en men moet zich aan de gestelde regels houden. De 'heren Van der Maas en Remijnse waren het met de heer Sandee eens en v/aren voor het verlenen van deze subsidie. Mevr. Van Ai;kel vroeg toch wel een voorzichtige houding aan te nemen en wou liever eerst de arob-procedure af wachten. Het bedrag was niet bepa lend in dit geheel, maar het principe. De voorzitter voelde ook veel voor het verlenen van subsidie en sprak van een incidenteel geval. Voorgaande ja ren kreeg deze stichting ook subsidie. En deze vergissing moest men als een uitzondering beschouwen. Zijn betoog bleek 10 leden van de raad te hebben overtuigd en zodoende bleek enkel dhr. Dieleman tegen het beschikbaar stellen van 62,aan deze stichting. Een wijziging in het bestemmings plan Kamperland werd voorbereid om de Gebrs. Sandee in de Noordstraat in de gelegenheid te stellen om een loods achter hun bedrijf te gaan bouwen. Een uitnodiging voor de opening zag de raad gaarne tegemoet. Een groot aantal wijzigingen over de begrotingen 1984 en 1985 passeerden hierna de raad. Waarbij de voorzitter wees op het grote onvoorzien 531.000,- over 1984. En deelde verder mee, dat men waarschijnlijk in 1985 nog eens 40.000,meer zou overhouden, omdat dit bedrag niet meer nodig is voor de bouw van een watersportakkommodatie op de jachthaven. Dit omdat de water sportvereniging Kamperland waar schijnlijk wordt opgeheven. Bij de nu volgende rondvraag vroeg dhr. Van der Maas of er ook afval bakken bij de bushokjes geplaatst kon den worden. De voorzitter zou dit eens gaan bekijken. De heer Hamelink was benieuwd wat er met de bestaande kléuterschoolge- bouwen te Wissenkerke ging gebeuren, nu men een nieuw huisvestingsbeleid voor de scholen had vastgesteld. De voorzitter zei niet te weten hoe lang het duurde voor men de nieuw bouw aan de scholen had gebouwd. Er was zeker aandacht voor dit probleem, maar over een definitieve bestemming kon hij nog niets meedelen. Mevrouw Van Arkel had in de ge meente nog niets gezien over de Aktie voor Nepal. En waren er door de stren ge winter extra hoge kosten door schade aan de wegen? Over de Aktie voor Nepal zei de voorzitter dat deze pas gestart was en dat dit uitging van de provincie. Men had nog geen voorlichtingsmateriaal voor de Aktie ontvangen. Hij had nog geen overzicht over de schade aan de wegen, maar zijn eerste indruk was, dat dit wel meeviel. De sluiting stond als laatste punt op de agenda en werd toen behandeld. EXPOSITIE HOBBY- EN VERZAMELBEURS IN KORTGENE Zaterdag a.s. gaat om 10.30 uur de höbby-verzamelbeurs in Kortgene van start. Een groots opgezette gebeurtenis die zaal, hal en de schoolruimte geheel zal vullen. Voor de opening van de beurs zal de burgemeester, mevr. Hoogendijk, persoonlijk zorg dx-agen. Een goede belangstelling van deel nemers is er voor de beurs, aldus orga nisator Jan de Looff. Verscheidene ex posanten zullen hun wex*k tonen, maar ook is er veel te zien wanneer er ge demonstreerd wordt met b.v. het spin nen van wol of het niet zo bekende type-schilderen. Verder zijn er postze gels, een vlinder verzameling, houtsnij- wex-k, volksschilderen en borduurwerk. Ook is er iemand met een complete modelspoorbaan en wat te denken van iemand die zijn hele huis leeg haalt met eierdopjes; ze zijn er allemaal te zien. Zoals gezegd begint de beurs om 10.30 uur en is om 17.00 uur afgelopen. De toegang is gratis en de gehele dag wordt er gezorgd voor live-muziek door een pianist. Deze höbby-verzamelbenrs te Kortgene is zeker een bezoekje waard. U KUNT NIET ALLES WETEN Glazen met een voet droogt u af met een hand aan het glas, dus niet aan de voet. U loopt dan niet de kans dat de voet tijdens het drogen afbreekt. Was brillen nooit met heet water, het montuur kan door de warmte zijn goede vorm verliezen. Per 1 januari 1985 is de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing (WSDV) van kracht geworden. Deze wet heeft als doel o.a. een vereenvoudiging van de vele subsidieregelingen en een gro- tex*e beleidsvrijheid voor de lagere over heden. Tegelijkertijd zijn 19 subsidieregelin gen vervallen, de gelden daarvan zijn in een zgn. stadvernieuwingsfonds on dergebracht. Uit dit fonds keert het Rijk aan de grotere gemeenten direct gel den voor stadsvernieuwing uit, terwijl voor de kleinere gemeenten de Provin cie het fonds beheert. Voor Noord-Be- velandse gemeenten Wissenkerke en Kortgene betekent dit dat ze bij de Provincie moeten aankloppen voor een bijdrage uit het stads(dorps)vernieu- wingsfonds. De Provincie keert het geld volgens een bepaalde verdelingsmetho de uit aan de gemeenten, maar x-eser- veert daarvan eerst 25%, voor het op lossen van optredende knelpunten. Voor 1985 is tevens een bedag afge zonderd voor de optredende overgangs problemen van de oude naar de nieuwe regeling. Per saldo zal voor 1985 voor de ge meenten een lager bedrag beschikbaar zijn dan de daarop volgende jaren. In de WSVD is bepaald dat de ge meenten een subsidieverordening moe ten vaststellen. Hieruit moet blijken welke subsidies beschikbaar worden ge steld voor o.a. particuliere woningver betering, steun bedrijven in dorps vex-- nieuwingsgebieden enz. De inmiddels vastgestelde verordening zal binnenkort worden gepubliceerd. Tevens is aange geven dat een verdelingsbesluit van de te ontvangen gelden moet worden ge nomen en gepubliceerd. Hieruit blijkt dan welk bedrag er voor de diverse sectoren van de dorpsvernieuwing be schikbaar zal zijn. Elders in dit blad is het volumebesluit van beide gemeen ten gepubliceerd. Dit beperkt zich voor 1985 tot die van de gelden van de sub sidieverordening. De WSDV bepaalt eveneens dat de gemeenten een inspraakverordening vaststellen. Dit heeft ten doel dat de be woners en belanghebbenden gelegen heid geboden wordt bij het gemeentelijk beleid betrokken te worden. De tekst van de vastgestelde inspraakverorde ning van beide gemeenten is ter inzage op de betreffende secretarie. U zult zich kunnen afvragen wat dat voor u in de praktijk allemaal betekent en hoe u moet handelen. In het kort zetten we dit op een rij voor u: informeer bij plannen tot b.v. wo ningverbetering eerst bij de ge meente; de gemeente kan zelfstandig bepa len of u in aanmerking komt voor een subsidie; de financiële afwikkeling wordt door de gemeente gedaan; het subsidiebedrag wordt jaarlijks vastgesteld en is afgebakend; de subsidie- en inspraakverorde ning kan per gemeente verschillen omdat iedere gemeente zijn eigen verordeningen vaststelt; een groot aantal subsidieregelingen zijn vervallen, bij de gemeenten kunnen ze u precies vertellen welke dit zijn; enkele volkshuisvestingssubsidie regelingen zijn gebleven maar zijn gewijzigd. Wilt u nadere informatie, bel dan het gemeentehuis of ga er naar toe. Tele foonnummers Wissenkerke 01107 - 1655 Kortgene 01108 - 1553 OPGEVOERDE BROMFIETS NIET VERZEKERD Een verzekering afgesloten voor een bromfiets geldt alleen als die brom fiets in originele staat verkeert. Worden er aan die bromfiets veranderingen aangebracht, zoals opvoeren, dan dekt de verzekering de schade toegebracht aan of door derden niet. Hetzelfde geldt voor crossbromfiet sen/motors. Crossbromfietsen/motors zijn op de weg en op voor publiek toegankelijke plaat sen niet verzekerd! Het rijden met een opgevoerde brom fiets, crossbromfiets of crossmotor op de weg of op een voor het publiek toegan kelijke plaats heeft dus niet alleen tot gevolg dat de kans bestaat dat er door ons een proces-vex'baal wordt opge maakt. Het houdt ook in dat, als er een aanrijding met zo een bromfiets of mo tor plaatsvindt, de verzekering de ont stane schade NIET vergoedt. AANVRAAG JACHTAKTE Heren jagers, denkt u aan het (op nieuw) aanvragen van uw jachtakte. Uw oude is geldig tot 1 april. Ook de vergunningen lopen maar tot die da tum. Indien u vóór 1 maart hebt aan gevraagd blijven de vuurwapens gedekt ook na 1 april indien u in die tussentijd tenminste de nieuwe akte nog niet ont vangen mocht hebben. VOORLICHTINGSAVOND LANDBOUWVOERTUIGEN Op 7 februari j.l. werd voor de land bouwers van de kring Noord-Beveland, afdeling Kamperland, een voorlich tingsavond gehouden over landbouw voertuigen. Aan de hand van dia's werd uitgelegd aan welke eisen landbouw voertuigen moeten voldoen. Voor de overige afdelingen van de kring Noord-Beveland wordt binnenkort eenzelfde voorlichtingsavond gehouden. Geïnteresseerden kunnen zich voor ver dere infox-matie wenden tot de secre taris van de kx-ing Noord-Beveland. VEILIG WERKEN MET SCHRIKDRAAD ,Het keuren van schrikdraadinstalla ties wordt nogal eens ten onrechte achterwege gelaten of gewoon vergeten. Ook komt het voor dat, als er wel ge keurd wordt, dit wat oppervlakkig ge beurt. Denk niet: vorig jaar was alles nog goed dus nu zal het ook zo'n vaart niet lopen. Uw installatie moet jaar lijks na 1 april, maar vóór het vee de wei ingaat, worden gekeurd. De ver plichte keuring geldt ook voor instal laties binnen gebouwen. In honing zijn veel ox'ganische stoffen te vinden, deze zijn nodig om een vol ledige omzetting te verkrijgen van het voedsel in de voor ons lichaam onmis bare stoffen, welke onder meer moeten zorgen voor een zuurstofvrij milieu in de darmen, waardoor gisting voorkomen wordt. De kamerbegonia moet in donkere da gen véél licht hebben, maar weinig wa ter en beslist geen (kunst)mest meer. Voorkom het telkens anders neerzetten van uw potplanten, want ze zijn ook richtinggevoelig, omdat ze zich het liefst naar het licht wenden. Zet een merk tekentje op de pot of plaats een lucifer stokje in de grond. Zet de verwarming of ventilatie in uw auto altijd af, als u in een file, een tunnel of een drukke stadsstraat rijdt, om het opzuigen van de laaghangende uitlaatgassen te voorkomen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 5