Geef.. V GefflucW. SCHAATSEN Twee Noord-Bevelanders reden de Elfstedentocht Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 7 maart 1985 no. 4156 Steun het Astma fonds. Postgiro 55055. U KUNT NIET AUES WETEN Zeeland Magazine? Elfstedentocht, niet alleen bij de Friezen gaat bij dit woord het hart snel ler kloppen. Tientallen Zeeuwen waren bij dit laatste schaatsfestijn aanwezig, maar wat u misschien niet wist: ook twee inwoners van Noord-Beveland, Lou de Jager uit Geersdijk en Jan de Wagter uit Kortgene. Deze twee schaatsfanaten waren ech ter niet de eerste Noord-Bevelanders die deze schaatsmaraton hebben gere den, maar ook met het zelfde begeerde kruisje op zak, is dit Jan de Looff uit Kortgene. In 1942 reed deze ras-Noord- Bevelander, getrouwd met een Friezin, reeds de Elfstedentocht. Het was toen 22 januari en de tocht werd verreden met zestien graden vorst. Jan de Looff deed er toen 10 uur en 50 minuten over, met prima ijs en weinig of geen „kluun- werk". Tot deze elfstedentocht was Jan de Looff echt de enige Noord-Bevelan der die deze tocht ooit had gereden. Twee mede „schaatsfanaten" hebben zich hier dan nu bijgevoegd. In dit verslag willen we ze allebei apart volgen, want tot twee dagen na de tocht wisten ze niet van elkaar dat ze hadden meegeschaatst in Friesland. Lou de Jager: har te wens in vervulling. ,We treffen Lou thuis, enige dagen na zijn sportieve prestatie. Het hele huis ademt nog de sfeer van de Elfsteden tocht uit. Bloemen, vaantjes, buttons en alle formulieren uitgespreid op de ta fel. Ook een spandoek, wat bij thuis komst was opgehangen, is direct bij de hand. We laten Lou aan het woord: Toen dan eindelijk het verlossende bericht op de televisie was gekomen, is er toch wel lichte paniek uitgebroken. Plotse ling stond de telefoon roodgloeiend. Ik had namelijk afgesproken met een goe de kennis de Elfstedentocht te rijden. Van alle kanten werd er opgebeld, met de mededeling „het gaat door" of „heb je het al gehoord, het gaat door". Nou, toen hebben we gelijk de knoop door gehakt en zijn we met z'n tweeën des nachts om drie uur naar Tilburg gere den om ons te laten inschrijven. We waren daar niet de enigen, toen we aan kwamen. Tientallen zaten of lagen daar al op de stoep. Door het Rode Kruis werden dekens en snert uitgedeeld. De sfeer, die later zo naar voren zou ko men, was zelfs daar al aanwezig. Geen gedrang, geen gemopper of andere toe standen, alles even kameraadschappe lijk. Iedereen met dezelfde bezieling. De reden dat we al zo vroeg in Til burg moesten zijn, was dat wij geen lid waren van de Vereniging de Elfsteden tocht. Ingeschreven hadden we .Dus naar huis, inpakken en op naar Friesland. We zijn daar prima opgevangen door kennissen en wat een sfeer! Heel Fries land was echt in de ban van het komen de spektakel. Over niets anders werd er gesproken en van alle kanten kwamen de goedgemeende adviezen. De avond voor het grote gebeuren zijn we naar bed gegaan met de gedachte flink te slapen en uit te rusten. Maar van dat slapen is niet veel terecht gekomen. ,Toen kwam dan de grote dag. Om 6 uur waren we in de Frieslandhal aan wezig. We zouden starten om 07.15 uur in de derde vrije groep. Wat een sfeer, geweldig. Precies op de aangegeven tijd gingen we van start. .Eerst ongeveer twee kilometer lopen naar de start plaats en dan sta je plotseling op het ijs, en ben je aan het rijden. Samen met mijn kameraad, want dat hadden we afgesproken, we hebben nu alles al samen gedaan, we proberen de tocht ook samen uit te rijden. De eerste 50 kilometer ging prima, alleen werd mijn maat nog een keer aangereden, waar hij later nog last van zou ondervinden, waardoor we langza mer moesten gaan rijden. Ook toen stonden er al veel mensen langs de kant, maar vooral in het begin was ik toch wat zenuwachtig, wat ook wel bleek, want m'n maat riep: „Lou, ze zwaaien", maar bij mij stond de blik op oneindig en het verstand op een laag pitje. Dus dat heb ik helemaal niet ge zien. Gaandeweg de tocht moest er veel worden gelopen, wat erg vermoeiend is en je rithme breekt, maar we kwa men toch goed vooruit. En wat zijn we geholpen door die duizenden mensen langs het parcours. Je werd eigenlijk van de ene plaats naar de andere ge schreeuwd en niet te vergeten de hulp onderweg: sinaasappels, water en be kers snert werden er in je handen ge duwd. Het was in één woord: fantas tisch!! Met mijn maat Lau Polvliet uit Mid delburg ging het toch wat minder. Hij kreeg last van de eerder gemaakte aan rijding. Toen ik een keer achterom keek hoe het ging, lag ikzelf onderuit in een flinke plas water. Kleddernat natuur lijk. Ter plaatse heb ik mijn muts en m'n schaatspak zo goed en kwaad dit ging, uitgewrongen, maar nat blijf je natuurlijk. Met mijn kameraad ging het al maar minder. Toen hebben we afgesproken de laatste 50 kilometer in ons eigen tempo te rijden. Voor mij ging dat veel beter en toen ik dan ook in Dokkum aankwam, wist ik voor mezelf, dat ik het zou halen. ,ToCh nog even wat over Dokkum. Later hoorde je dat er zo'n geweldige happening in Franeker was, door de te levisiebeelden. Maar voor mij, en ook wel vele andere rijders, waren de mas sale aanmoedigingen en de totale sfeer in Dokkum toch wel het meest indruk wekkend. Op weg dus voor het laatste stuk in m'n eentje. Alles wat dan onderweg is op het ijs, wil ook de eindstreep halen. Sommigen worden meegetrokken, an deren worden geduwd. Zelfs heb ik een man gezien met z'n arm uit de kom, die door andere schaatsers tussenin mee werd genomen. Hij wilde niet van het ijs af, bang dat hij er niet meer terug op mocht. Die eindstreep moest wor den gehaald. Toen kwam dan het eind in zicht. Duizenden mensen langs de kant. Ik weet echt niet meer dat ik die laatste paar honderd meter heb gereden. Je werd gewoon door het publiek naar de finish gezongen en geschreeuwd. Om 20.30 uur was ik dan binnen. Ook hier was de opvang weer prima gere geld. Na het^afstempelen stonden bus sen klaar die je weer naar de Fries landhal brachten. Wat je daar te wach ten stond is ook met geen pen te be schrijven. Drommen mensen, waar je door een pad doorheen moest, die ston den te juichen en te applaudiseren. Wat later is ook Lau Polvliet aangekomen. Ondanks de blessure heeft hij ook het einde gehaald. Veel bloemen, spandoeken en een taart. Ook thuis werd er natuurlijk van mi nuut tot minuut meegeleefd met de schaatsers. Ina van huize De Jager is geen moment van de televisie weg ge weest. Maar hoe het Lou was vergaan, was pas 's nachts om half één bekend. Toen kwam het verlossende telefoon tje van Lou: „Ik heb het gehaald", wa ren de eerste woorden, zo kan z'n vrouw het zich nog herinneren. Links: Jan de Wagter btf de Friesland-hallen. De Elfstedentaart. Vrijdags werden op de boerderij van Lou allerlei feestelijke voorbereidingen getroffen voor de thuiskomst van de twee mannen die deze tocht in Fries land hadden volbracht. Een spandoek met de woorden „Een hartewens in vervuling, prijkte boven de voordeur. Ze waren er allebei een beetje van onder de indruk, toen ze het erf van de boerderij op kwamen rijden. Binnen werd het pas echt feest. Vele boeketten bloemen, telefoontjes en een enorme taart met daarop alle Friese Elfstedenplaatsen gaven aan deze pres tatie de nodige eer. Wat ook enorm op prijs werd gesteld was dat oud-Elfstedentocht rijder Jan de Looff één van de eersten was die zijn gelukwensen kwam aanbieden. Op de vraag, volgend jaar weer, Lou? kwam er zonder aarzelen het antwoord: „Dan doe ik het weer!" 1 Jan de Wagter, Zeeuwse Fries. Hij woont al acht jaar in Kortgene, is 38 jaar oud, produktiechef bij de Betho in Goes en is Fries van geboorte. Niet zo een geweldige voorbereiding, vond Jan zelf. Ik had er zo'n 180 kilo meter opzitten, toen ik van start ging bij de Elfstedentocht. Enkele weken van tevoren had ik mijn schaats gebro ken, dus toen ik had ingeschreven, wa ren mijn schaatsen nog nieuw. Na een grote tocht in de Alblasserwaard had ik dan ook een flinke blaar op mijn hiel. Maar goed ingezwachteld en verzorgd ben ik van start gegaan. Jan zelf is wel lid van de Vereniging de Elf steden, dus zat hij in de vroegere startgroep. Het eerste stuk hebben we in het donker gereden, maar dat viel best mee, aldus Jan. De indrukken en de sfeer die ook Lou beschrijft, komen geheel overeen met het verhaal van mij, dat kan ik alleen maar bevestigen. Alleen zat ik dus met die blaar, waar ik later toch erg veel last van heb ondervonden. Ma ar het was echt één groot feest en geweldig zo de toeschouwers langs de route waren. Iederéén heeft deze er varing wel opgedaan. Want toen ik bij een groepje Hollanders reed, hoorde ik er één zeggen: „Die rot Friezen, ze zijn nog sympathiek ook". Nou, een betere omschrijving van de sfeer is er dacht ik niet te geven. Ook Jan de Wagter heeft er dertien uur over gedaan en op de vraag: Vol gend jaar weer? is het antwoord ook hier zonder aarzelen: volmondig ja: Huldigingscomitee. Toen de familie De Wagter terug in Kortgene was, had de buurt in de Wil- helminastraat spontaan een huldigings comitee samengesteld. Bloemen, geluk wensen en een grote toeloop van be wonderaars, beschrijft de eerste na de thuiskomst. Dat Jan heeft mee kunnen rijden, met nog twee andere Betho colega's, is ze ker te danken aan de spontane mede werking van hun werkgever, dat was geweldig, wil Jan nog even kwijt. Na dat bekend was dat nog een Noord-Bevelandse schaatser deze tocht had gereden, is er contact met elkaar gezocht. Het resultaat is een onvervalst Elfstedentochtonderonsj e geworden, waar ook Jan de Looff met zijn vrouw bij aanwezig waren. Er is die avond beslist niet over koetjes en kalfjes ge praat. Met u weet ik zeker dat het Friesland, ijs, Elfstedentocht en alles wat er mee te maken heeft is geweest. Namens u, lezers en de redactie van dit blad feliciteren we beide Noord-Be velanders graag met deze geleverde prestatie. Rood en wit leer kunt u schoonmaken met een in tetra gedrenkt en goed uit geknepen watje. Daarna weer glanzend maken met rode of witte was. Fjjn gemalen eierdoppen kunt u zeer goed gebruiken als meststof voor pot planten. Inktvlekken uit pluche verwijdert u door ze te wassen in warm zout water. Daarna behandelt u ze met spiritus en was ze uit in warm water. Uw rozen moeten na de bloei direkt worden ingesnoeid. Snijd de uitgebloei de takken af juist boven het buitenste vijftallig blad. Honde- en katteharen kunt u gemak kelijk van tapijten en stoelbekleding verwijderen door deze met een voch tige spons af te nemen. Tomaten schillen gaat eenvoudig, als u deze eerst even in heet water legt. Honing bevat veel vitamines van de B- groep, vitamine C en vele mineralen als ijzer, magnesium, calcium, fosfor en koper. Als de centrale verwarming wordt ge stookt, vul dan tijdig de verdampings bakjes aan de radiatoren, zodat u de kamers niet te droog stookt. Uw afgedankte tandeborstel is zeer ge schikt voor het schoonmaken van kam- Zit de dop van een tube erg vast, houdt deze dan even in heet water en het leed is geleden. Ketelsteen kunt u verwijderen door de ketel met azijn te vullen, daar een hand vol zout aan toe te voegen en het geheel aan de kook te brengen. De ketelsteen laat dan vanzelf los. Goed naspoelen. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE "MET EEN KNIPOOG". Uniek. ,,'tls weer voorbij die mooie winter", denken velen. Mooi? Nou ja, als je even alle ellende vergeet: sneeuwval, glad heid, al dan niet schoongemaakte trot toirs, rondtollende auto's en gasmeters, aanrijdingen, dierenleed, bevroren voed sel en waterleiding en auto's die niet wilden starten. Als je dat alles even vergeet, dan blijft over de unieke win ter 1985. We zullen er nog tot in lengte van jaren over praten. En we zullen zeker verhalen, dat we op het Veerse Meer konden. Dat we konden schaat sen waar iedere zomer duizenden zwemmers en zeilers vertoeven. Maar wij zullen het zeggen: eens liepen we over het Veers Meer, tot Veere toe....^ Dominee. Dat oversteken leek aanvankelijk een echte waaghalzerij. Er werd gemom peld dat er al enkelen uit Walcheren in Kamperland waren gesignaleerd, maar het waren geruchten. Ook de eerste Noordbevelanders hadden het gewaagd, maar of het verantwoord was Op een koude middag, daags na de geruchtenstroom over de „oversteek", trok ik de stoute schaatsen aan om dan ook de sensatie te beleven van „Veere aandoen in 10 minuten". De harde oos ten wind blies me als het ware in de goede richting. Toch bleef ik weifelen bii het zicht op de grauwe ijsvlakte. Twee mannen stonden aan de kant, klaarblijkelijk in dezelfde geestesge steldheid als ik. Op mijn vraag of „een retourtje Veere" vertrouwd was. keken ze zeer gewichtig. „Het kraakt behoorlijk", begon de een. „Maar de dominee is er ook over ge gaan en die is weer heelhuids terugge komen. Als het ijs hem draagt, zullen wij het toch ook wel kunnen wagen", filosofeerde de ander. „Maar", reageerde zijn metgezel met een duidelijk deskundige blik in de ogen, „al kan een dominee er over, dat betekent nog niet dat zoiets voor andere stervelingen is weggelegd Historie. Ik besloot meer waarde te hechten aan het geloof dan aan het bijgeloof en dus gleed ik „gejaagd door de wind", naar de Campveerse Toren. Historisch moment! Zo ongeveer moeten 170 jaar geleden de Engelsen op Veere zijn aan gekomen om de troepen van Napoleon daar te verjagen De terugweg werd een nijver zwoegen tegen en op de natuurelementen. Maar het doel was bereikt. Het Veerse Meer was bedwongen, in het spoor van waag halzen en de dominee Later volgden nog duizenden, pro bleemloos, op zonovergoten ijs, haast met windstilte! Ze gingen op schaatsen, te voet, op de fiets of met de slee, ja zelfs in de kinderwagen. Zij allen, uit gezonderd de laatste categorie, zullen het deze zomer allemaal vertellen aan de gasten, die zeilend, vissend, surfend en zonnend het Veerse Meer bevolken: langs die boeien heb ik nog gefietst Koud. Toch zijn en blijven er altijd men sen, die deze Hollandse folklore niet zien zitten. Voor hen waren het moei lijke weken. Voor hen betekent schaat sen altijd: veel kou, vooral aan handen en voeten, kapotte riempjes aan de Friese doorlopers, schaatsen die steeds weer los schieten, en vooral de angst voor die fatale scheur in het ijs of die onverhoedse buiteling. Voor hen is het bekende gezegde, ontleend aan het schaatsen, „vallen en opstaan" slechts een schrikbeeld. Voor hen hoeft het al lemaal niet zo nodig! Voor hen waren vroeger de spritskoeken en de choco lademelk als een oase in de woestijn, al is de vergelijking in verband met de temperatuur wat ongelukkig. Soepel. Toch brengt iedere lange vorstperiode weer mensen op de gladde ijzers. De soepele gang over het ijs, het element van gezelligheid, de sierlijke beweging van al die mensen op het ijs, doet ieder jaar weer een aantal mensen besluiten toch maar al die nare bijgedachten te vergeten en weer een poging te wagen. Maar het kost wel moeiten! En de toe schouwers genieten! Een geheel onbe volkt ijsveld is vaak niet voorhanden, maar toen ik op een wat stillere plek op het Veerse Meer reed, werd juist zo'n persoon, niet meer zo „piep", door haar man en zoon op het ijs gehesen. Ik kon het niet laten de eerste les een poosje te volgen, op eerbiedige afstand weliswaar. Haar trainingspak oogde airo-dynamisch, de muts was zelfs voor zien van dezelfde merknaam als Neer- lands schaats-toppers, maar voor de rest deed ze me meer denken aan een aangeschoten vogel. Ze hing zwaar tus sen de beide mannen en glijden op die ijzers was voorlopig nog een onvervul de wens. Draaien en keren was zelfs voor de begeleiders niet zonder gevaar, want de druk was dan erg groot. Ze „trokken" voortdurend baantjes van tien meter, maar ze bleven ver boven hun schemaDe aanwijzingen van de beide coaches klonken luid over het ijs. Maar het succes was gering, want toen één van de twee zich wilde ver wijderen, was het voor de andere twee onbegonnen werk geworden. „Je bent te gespannen, Ria", foeterde de vader. ,„Je kunt er beter mee stoppen, moe", adviseerde zoonlief en hij voegde er op beurend aan toe: „Déze elfstedentocht wordt toch niets meer voor jou Even later was ze aan het „klunen"... zonder schaatsen,! H.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3