U KUNT NIET ALLES WETEN KRONIEK VAN NOORD-REVELANÜ Raadsvergadering Kortgene Raadsvergadering Wissenkerke P'.V ■-.■.••: -.- Je za d'r mè lihhe, beste vrienden. In 't ziekenuus, bedoel uk. Noe ligt'tut d'r an wi of je vo ligt netuurluk. 't Kan best ernstug weze en da's nie zö prettug. Mè a-je d'r alléén mè bin vo onderzoek en je voel je n'eihe nie ziek, kan dat best ök wè meevalle. Deze weke wil uk ut over twi Peelandse vrouwen, die ut beste d'r van prebere te maeken. Of dat lukt? Lees dat zelf mè. Koos en Tannetje in't ziekenuus. Bel, bel, lig jie ier ók? Zö kwaeme ze mekoare tehen, werachtug. Op dezelfde zael in't ziekenuus, dat vonde ze oal prachtug. Koos en Tannetje van Peeland zö waer, oalebei-je in de ripperasie. Ut was vlug „ouwe jongers krentebrööd" en dat haf soms konsternasie. Ele fermieljes wiere uutheploze a'ter één op bezoekure kwam. En die a Koos nie kende, di wist Tannetje wè wat van. Zö was'ter di oaltied wat te klessen en ze oa dus vee plezier. Je lig wè nie vo niks in 't ziekenuus, mè ze speelden nie de dööi-je pier. Helokkug lag ter hin van d'operasie en da's ök mè nie te open. Want mee oal die leute di, lag die snee dan zö wee open. Slaepe doe ze ök as runders, mè dan is't hin „pais en vree". Want tehen oal dat snurken lehhe ze d'oare pesjenten mè benee. Dit was un bericht uut ut ziekenuus, wi deur 't perseneel hefluusterd wordt: Die Peelanders, ouw die mè in de haten en ouw ze ök mè hoed kort. Want Mee un Peelander binnen de deur'e, kan d'r van oalus hebeure. Julder zie'tut, beste vrienden, ze prebere d'r ut beste van te maeken. Vo oale mensen in't ziekenuus: de beste Pee landse hroeten en zeker ök vo die éne Wiskerkse vrouwe in Sint Jewanna. In een extra gemeenteraadsvergade ring te Kortgene op maandag 21 janu ari, betreffende een voorstel tot een huurovereenkomst met de jachthaven, die door W.V.S. te Colijnsplaat in ge bruik is, werd uitvoerig gediscussieerd over de problemen die overwonnen moeten worden. De meerderheid van het college wil, ingaande 1985 het vol gende voorstel doen: de bestaande huur overeenkomst wordt gehandhaafd, mits als vaste huur worden betaald de ka- pitaallasten ad f 432.066.05, verhoogd met financieringskosten van niet be taalde bedragen tot en met 1984. Daar het hier gaat om gelden uit het haven fonds, zal lOVs °/o bedongen worden. De vereniging, die zorg moet dragen voor het baggeren van de hele haven, zal hiervoor de rekening moeten betalen. De gemeente geeft een bijdrage in die kosten van één-derde deel daarvan. Al le overige ontvangsten en uitgaven ter zake van de vissershaven en het haven terrein komen ten bate c.q. ten laste van de gemeente. Als de vereniging daar niet mee instemt, zal het raads besluit van 5 november 1984 gelden. De heer Blankenstijn zei hierover on der meer het volgende: Reeds op 5 no vember 1984 is er een besluit genomen om het contract per 1 januari 1985 op te heffen. Er zijn nadien ingrijpende be sprekingen gevoerd, ook met bestuur van de W.S.V. Het resultaat hiervan is door het college in het voorstel ver woord en ik kan daar van harte mee in stemmen. Op dit punt heb ik een hand reiking naar de W.S.V. gedaan. Het komt mij voor om met de W.S.V. een regeling te treffen. De gemeente koopt er niets voor als de vereniging het loodje moet leggen. Als we moeten gaan rechten zullen de kosten zowel voor de gemeente als voor de W.S.V. niet zijn op te brengen. Een procedure, die die 1 a2 jaar zal duren en dan wordt de si tuatie onhoudbaar. In hun laatste brief wordt een huursom van f 400.000.ge noemd, zodat ze met hun denkwijze al aardig in onze richting zijn gekomen. Alles overziende stel ik vast dat uw voorstel geheel ligt in mijn gedachten- gang. Ik zal dan ook voorstemmen in de hoop dat we in wat rustiger vaar water zullen komen, aldus de heer Blan kenstijn. Vervolgens zegt de heer De Smit dat het voorstel de volledige instemming van de CDA-fractie heeft. Het zou bijna niet anders kunnen. Het ziet er naar uit dat het meerderheidsvoorstel van uw college het zal halen. Er zal op kor te termijn duidelijkheid moeten komen. Aanleiding tot de problemen waren, zijn en blijven de hoge baggerkosten. Dat de start veel offers vraagt, in dit geval voor de W.S.V., is vrij normaal. We willen de extra kosten met de W. S.V. samen voor onze rekening nemen. Dan zal nog een flinke portie op de ver eniging blijven drukken. Gemeenten zijn echter geen filantropische instel lingen. In elke gemeente zijn ontwik kelingen die niet altijd uitkomen zoals men het gedacht of berekend heeft. Die genen, die direct bij de zaak zijn be trokken, mogen niet onderschatten dat het gemeentebestuur intens met deze zaak zich heeft bezig gehouden. We hopen dat dit voorstel de aanzet mag geven tot wederzijds vertrouwen, aldus de heer De Smit. De heer De Looff betreurde het dat tot op heden nog geen vergelijk is ge vonden voor de afwikkeling van deze zaken. Hij sprak namens zijn fractie genoot, de heer Huibregtse. Hij be treurde het ook dat de fractie niet op één lijn is kunnen komen. Wanneer we bereid zijn om het voorstel dat voor ons ligt te steunen, betekent dat een stapje terug op een eerder genomen standpunt. De eerste reden van onze op stelling is dat er een oplossing moet ko men en de tweede dat het voordeliger voor de gemeente en de W.S.V. uitkomt dan een anderhalf tot twee jarige recht zaak. Bij aanvaai-ding van het voorstel stellen we voor om over te gaan tot kwartaal-betaling, een commissie te be noemen die bij ingebreke blijven van betaling in kan grijpen. De heer Van Damme zei dat de WD fractie altijd het standpunt heeft inge nomen dat alle oude schulden tot en met 31 december 1984 volledig aan de gemeente terug betaald moeten worden. De WD is thans bereid om een wijzi ging in haar standpunt toe te laten en kan instemmen met betaling door de gemeente van f 175.000.zijnde een sanering van een gedeelte van de oude schulden Aan de hand van nieuwe fei ten en de stand van zaken in de onder handelingen met de vereniging is het duidelijk dat naar de zijde van de ver eniging een gebaar moet worden ge maakt, wil deze niet gedwongen zijn een proces tegen de gemeente aan te spannen. Ter voorkoming hier van, en om geen andere reden, is de VVD be reid de schuldsanering van f 175.000. te steunen. De heer Geelhoed, die in de PvdA- fractie een ander standpunt inneemt, is niet bereid uit gemeenschapsgeld die f 175.000.te betalen. Als het over kleinigheden, zoals subsidie aan b.v. een speeltuin, is daar nog al wat over te doen. Hier gaat men nog al gemakkelijk over tonnen heen. Het is voor de kie zers niet acceptabel dat nog al gemak kelijk over grote bedragen wordt heen gelopen. De burgemeester zei dat het nieuwe voorstel duidelijk is. Ter voorkoming van nog meer kosten en om een recht spraak te voorkomen, zijn we bereid om door te zetten. Ook G.S. gaat er van uit dat eerst overeenstemming moet komen eer dit college meer bemoeienis sen zal krijgen. Ze heeft waardering voor de raad die veel uren heeft be steed om tot een goed einde te komen. Hierna vindt de heer Blankenstijn dat er nog geen genoeg duidelijkheid is om tot een besluit te komen en voor de heer Geelhoed is een en ander aan leiding om niet al te veel vertrouwen te hebben in het beleid van de W.S.V. Ook het niet-vertegenwoordigd zijn van het gemeentebestuur in het be stuur van de W.S.V. vindt hij vreemd. Verder vindt hij dat de kosten vóór 1984 boven water moeten komen. De heer De Looff vindt dat contact met G.S. niet alleen de gemeente, maar ook de W.S.V. daarmee akkoord moet gaan en de heer De Smit vindt dat bij af ronding duidelijk moet zijn hoe het plaatje er uit ziet en dat de raadsleden op de hoogte gehouden moeten worden. De heer Van Damme vraagt zich af hoe een en ander vóór 1 februari verwerkt kan worden en hoe men aan een rente De eerste raadsvergadering in het jaar 1985 van de gemeente Wissenker ke vond plaats op maandag 21 januari j.l. en stond onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse. Deze zei, dat mevr. Van Arkel wegens vakantie af wezig was. Voordat men de agenda ging behan delen kreeg men eerst nog een voor dracht te horen van de Scouting Noord- Beveland. Leden van de Zandkreek- groep boden de burgemeester een taart aan met brandende kaarsen, dit van wege het 75-jarig bestaan van Scou ting Noord-Beveland. De konditie van de burgemeester stond er borg voor, dat de kaarsen in één keer uitgeblazen werden. En in zijn korte toespraak benadrukte hij het warme hart dat hij de Scouting toedroeg. De mededelingen van de voorzitter bedroegen een paar getallen over het afgelopen jaar. Het inwonertal van de gemeente is gestegen met 19, tot een totaal van 3177 inwoners. Het aantal toeristische overnachtingen in 1984 gaf een cijfer van 1.270.730 en in 1965 was dit slechts 183.000. Per 1 december '84 was het aantal werklozen in de ge meente: 96 mannen en 44 vrouwen. Bij de behandeling van de notulen pleitte de heer Dieleman nogmaals voor een gemeentelijke vertegenwoordiger in de projektgroep Oosterschelde en niet de huidige direkteur van de dienst ge meentewerken. De voorzitter beloofde dit in het col lege ter sprake te brengen. Maar sprak over een eerste opzet van deze werk groep als zijnde een technische. De heer Hamelink was naar aanlei ding van de notulen nieuwsgierig hoe het stond met de vorderingen betref fende de binnensportakkommodatie en de bouw van het clubgebouw aan de jachthaven. De voorzitter vertelde van twee be zwaarschriften tegen de bouw van de binnensportakkommodatie, maar na een hoorzitting werden beide" later weer ingetrokken. Verder zou het moeilijk zijn de bouw van het clubgebouw nog voor dit seizoen te verwezenlijken. De ingekomen stukken werden over eenkomstig het voorstel voor kennis geving aangenomen. Aan de heer C. van Klooster Dorps- dijk 112 te Wissenkerke werd een stuk grond verkocht ten behoeve van de bouw van een garage. De heer J. van Helleman te Kamper land moest 544,betalen wegens het in gebruik hebben van gemeentegrond. De gemeente besloot tot niet-aankoop van het pand Voorstraat 28 te Wissen kerke en dat betekende dat dit vrij kwam voor verkoop in de vrije sektor. De gemeenschappelijke regeling Vleeskeuringsdienst werd opgeheven en deze keuringsdienst kwam te vallen onder verantwoordelijkheid van het rijk De heer Van der Maas vroeg of er voldoende gemeenten meedoen aan dit plan. Volgens de voorzitter waren alle gemeenten in Zeeland voor deze kon- struktie te vinden. En de heer Sandee vroeg of er geen afvloeiingskosten voor het personeel aan verbonden waren. Maar de voorzitter had de indruk dat alle mensen naar de nieuwe dienst overgingen. Er werd een nieuwe subsidieverorde ning voor dorpsvernieuwing vastgesteld en daarbij een verdeelbesluit voor de kosten over 1985. De heer Sandee vond 132.000,nu niet zo'n groot bedrag. Voor woning verbetering had men 100.000,en dan bleef er voor dorpsvernieuwing maar 32.000,— over. Vooral dat laatste be drag vond hij te laag. De voorzitter stel de hem gerust door te wijzen op andere fondsen die men kan aanspreken als men meer geld nodig had voor dorps vernieuwing. De heer Van der Maas vond de toet sing achteraf nogal vervelend, omdat er dan dingen niet goedgekeurd kon den worden. Volgens de voorzitter had dit enkel te maken met het feit, dat men de financiële zaken onder kon- trole wilde houden. Een wijziging in het bestemmings plan van camping „De Molenhoek" werd voorbereid. Dit om de bouw van een nieuw kampcentrum mogelijk te maken. De heer Van der Maas wou wel aan van IOV2 °/o komt, terwijl de rente mo menteel 7 °/o is. De burgemeester vindt ook dat meer tijd nodig is en dat deze hoge rente het gevolg is van afspraken die in het ver leden zijn gemaakt. De heer De Smit kan zich er in vinden dat er meer speel ruimte komt en de heer De Looff wil dat de W.S.V. zal meewerken aan on derhandelingen met G.S. De burgemeester zegt dat het finan ciële gat opgevuld moet worden en dat ook de W.S.V. daaraan moet meewer ken. We willen er allemaal van af. Ook de heren De Smit en Blankenstijn wil len zo gauw mogelijk tot afronding komen. Na een korte schorsing over één van de vele onduidelijkheden wordt over het voorstel gestemd, met aantekening dat wethouder Van Noort en de heer Geelhoed tegen zijn, wordt dit aange nomen. Over de omvang van de huurschuld bestaat echter nog geen overeenstem ming. De jachthavenbeheerder gaat uit van f 360.000.en de gemeente van ruim f 600.000.Tenslotte maakt de burgemeester duidelijk dat de gemeen te er nog niet is. G.S. moeten nog hun goedkeuring geven. Ook de W.S.V. moet akkoord gaan met het raadsbesluit. In de raadsvergadering van 21 maart zal alles duidelijk moeten zijn. De burge meester sloot de vergadering met nog maals de raadsleden te bedanken voor het vele extra werk hieraan besteed. deze Wijziging meewerken, als er maar geen uitbreiding het gevolg van was. De voorzitter ontkende de uitbreiding, omdat alles binnen het terrein bleef. Ten behoeve van de elektrische pom pen die het afvalwater naar de nieuwe persriolering pompen, werd een hinder wetverordening aangenomen. Het beroepsschrift van mevr. J. M. M. Berglaan, Zwanenlaan 23 te Kam perland werd ongegrond verklaard. Dit betekende een weigering voor de bouw van een berging aan haar zomerwoning. De heer Dieleman moest toch nog even kwijt, dat hij het minder juist vond dat dit eerst enkele jaren oogluikend is toegestaan. Maar de voorzitter stelde dat een dagelijkse kontrole ondoenlijk was. Een krediet van 19.040,werd ge vraagd om de sintelbaan rond het oe- fenveld te Kamperland op te ruimen en het oefenveld een grotere afmeting te geven. De heer Van der Maas sprak over een onverantwoorde uitgave. Er werd al geld genoeg gegeven aan de sport. Ook de heer Hamelink zei, dat men aan kapitaalsvernietiging deed en vond het bedrag ook vrij groot. Men moest eens gaan bekijken of door een stukje zelfwerkzaamheid dit bedrag niet om laag kon. Hij vond wel dat het huidige oefenveld te klein was. De heer Sandee vond het ook jam mer, maar als men dan toch bezig is, kon men dan ook niet de struktuur van het hele terrein verbeteren, omdat die altijd in slechte staat verkeerde.. Het had de heer Dieleman altijd al bevreemd dat daar een vierkante sin telbaan lag. Maar hij pleitte toch ook voor het verbeteren van de ontwatering Ook de voorzitter vond het jammer van de kapitaalsvernietiging, maar als men niets deed werd er ook geen ge bruik van gemaakt. De zelfwerkzaam heid kon nader bezien worden. En met de uitbreiding kreeg men toch een mooi groot oefenveld: 88 x 48 meter. Wethouder Uijl stelde dat door het te intensief gebruik het oefenveld in een slechte staat verkeert en zeker op het einde van een seizoen. Toch kwam de heer Hamelink nog met het voorstel, dat het bestuur van de v.v. Bevelanders en de Heidemij eens gaan bekijken wat er voor dit be drag allemaal te verbeteren valt. En de voorzitter zegde een gesprek met de v.v. Bevelanders daarover toe. Een droogboeket waar u op uitgekeken bent, staat weer heel leuk in een glazen pot. Haal de stelen eraf en doe alle losse bloemetjes en blaadjes in de pot. Een bril met glas dat bij zonlicht ver kleurt, is gevaarlijk wanneer u deze ophoudt als u een slecht verlichte tun nel inrijdt. De glazen worden niet snel genoeg helder, u kunt dan geen hand voor ogen meer zien. Zet een vochtige brood- of snijplank niet in een kast. De plank kan gaan schimmelen. Droog hem eerst op de verwarming of in de zon. Eten voor een laatkomer kunt u heel goed even warm houden door een oven vast diep bord of schaal met water gevuld op een elektrische kookplaat te zetten. Daarop het bord met eten af dekken met aluminiumfolie. Zet de kookplaat op de laagste stand. Koopt u champignons verpakt in plas tic. Prik in het plastic dan een paar gaatjes als u de champignons wilt be waren. De champignons blijven langer vers, doordat het groeiproces nog even doorgaat. Zodoende werd dit krediet beschik baar gesteld, waarbij de heer Van der Maas tegenstemde. Het overloopterrein voor caravans langs het havenkanaal te Kamperland zou voor een bedrag van 13.500, enigszins verbeterd en aangeplant wor den. De heer Sandee vond het een goed idee en wou zelfs rond de ingang van het terrein enige verharding aanbrengen De heer Dieleman voelde niet veel voor dit verharden, omdat hij bang was dat dit terrein zou uitgroeien tot een gemeentelijke camping. Ook de heer Van der Maas was tegen een camping, maar vond de beplanting wel op zijn plaats. Terwijl de heer Hamelink het stand punt van de heer Dieleman onderschreef en de verfraaiing wel toejuichte. De voorzitter antwoordde dat het he lemaal niet de bedoeling is om daar een camping te vestigen. Hij zou de suggestie nog nader bezien om de in gang te verharden. Men moest het zien als een poging om de hele oever daar te verfraaien als toegang tot het re creatiegebied van de gemeente. Een bedrag van 1085,92 werd be schikbaar gesteld om tot aanschaf over te gaan van een net over de zandbak van de chr. kleuterschool te Kamper land. Van het Experiment Specifiek Wel zijn over 1983 bleef nog een bedrag voor Wissenkerke beschikbaar van 2.165,Men besteedde dit aan het Theaterburo „Uit in Zeeland" en voor de kunstzinnige vorming. Alle raads leden, behalve dhr. Van der Maas, konden hiermee instemmen. De begroting 1985 van het Bestuurlijk Experiment Specifiek Welzijn kostte de gemeente een bedrag van 2.693,38. Het college kwam met het voorstel tot verlenging van het Projekt „Mensen Zonder Baan". Kosten voor het jaar 1985 1200,—. De heer Dieleman is weinig enthou siast over dit projekt, maar wilde voor één jaar het voordeel van de twijfel de doorslag laten geven. De heer Sandee vroeg naar de oor zaak waarom er zo weinig mensen uit deze gemeente aan dit projekt mee deden. Zo lang er nog zoveel werkloosheid is, moest men volgens de heer Hame link, positief blijven staan tegenover dit projekt. Hij pleitte verder voor onder zoek binnen dit projekt naar de geringe interesse vanuit Wissenkerke. De voorzitter stelde dat de vrijwillig heid voorop staat bij dit projekt. Er is een strenge toetsingskommissie die let op konkurrentie-vervalsing. Maar hij zegde onderzoek toe naar de geringe deelname vanuit de gemeente, waarbij ook het projekt zelf betrokken zou worden. Om de noodzakelijke restauratie aan het Museum voor Noord- en Zuid-Be veland mogelijk te maken werd de jaar lijkse bijdrage verhoogd tot een bedrag van 4.864,95 voor 1986. De peuterspeelzaal „De Peut" te Kam perland kreeg een subsidie van 2500, om tot openstelling van een derde mor gen per week te komen. De voorzitter gaf als toelichting dat dit duidelijk in een behoefte voorzag. De heer Van der Maas vond dit enkel verantwoord als er een minimale deel name was van 10 kinderen. Terwijl de heer Sandee vroeg of dit ergens anders ook al was: 3 morgens per week. De voorzitter beloofde kontakt te houden met het bestuur over de deel name van het aantal peuters. En elders ging men ook al over tot deze openings tijden. De heren P. A. Hamelink en J. A. W. Wisse werden benoemd om de gemeen terekening over 1983 na te zien. Enkele begrotingswijzigingen werden nog onveranderd goedgekeurd. Het opruimen van sneeuw was de enige vraag van de heer Meulenberg bij de rondvraag. De voorzitter zou de mensen nog eens wijzen op de verplich ting van opruimen. Maar het afvoeren van sneeuw moest nog wel eens nader bekeken worden. En zo kwam men aan het slot van deze eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar. Echt bont kunt u niet wassen met water en zeep, want dan zal de huid niet alleen hard, maar ook stug worden. Warm, zeer fijn zand, is één van de middelen om bont schoon te maken. Dit zand moet men stevig door het bont wrijven en vervolgens moet men het weer uitkloppen met een rietje tegen de achterkant van het bont. Krijgt u b|j het wandelen in de regen, ook altijd van die vieze spetters op uw kousen? Stop dan bij regenachtig weer een klein sponsje in uw tas, wel verpakt in plastic natuurlijk. U maakt uw benen er in een ommezien weer toonbaar mee. Capucijners kunnen heel goed als broodbelegging dienst doen. Stoof ze in een sausje van capucijnernat met melk, bloem en een beetje kerry. Visgehakt moet u voor het braden eerst even door paneermeel halen, anders blijft het aan de pan zitten. Heeft u voor een feestje veel ijsblokjes nodig, spaar dan plastic eierdoosjes. Vul ze met water en zet ze in de diep vriezer. Na gebruik kunt u deze direkt weggooien.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 2