VOORLICHTINOS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Begroting 1985 sbaar Onmi Wat verandert er in de WWV per 1 januari 1985? Het Nederlandse Rode Kruis is de lezers van dit blad dankbaar voor alle steun die ons ook dit jaar weer werd gegeven. Wij wensen u alle goeds in 1985 toe. Europa Kinderhulp zoekt „Zeeuwse" gastgezinnen Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. Half oktober 1984 werd de gemeente lijke begroting voor het jaar 1985 aan de gemeenteraad aangeboden, vergezeld van de gebruikelijke aanbiedingsbrief. Deze aanbiedingsbrief bevat 46 pagina's waarvan ongeveer de helft gaat over de financiën. Met name de rijksuitkeringen de belangrijkste inkomstenbron van een gemeente komen uitvoerig aan de orde. Dit vindt zijn oorzaak hoofd zakelijk in het feit, dat de rijksuitke ringen sterk onderhevig zijn aan be zuinigingen op velerlei gebied. De behandeling van de begroting 1985 vond plaats in een vergadering van de raad op maandag 3 december 1984 in het gemeentehuis. Hierna wordt nader ingegaan op en kele financiële aspekten van het voor 1985 voorgestane beleid. Financiën. Het beleid van de rijksoverheid wordt gekenmerkt door bezuinigingen op ve lerlei gebied. Dit houdt ook voor de gemeenten in, dat zij te maken krijgen met lagere uitkeringen. Zoals gesteld is dit de belangrijkste inkomstenbron van de gemeente. De lagere rijksuitkeringen hebben tot gevolg, dat de gemeenten hun begrotingen sluitend dienen te krij gen door aan de ene kant de uitgaven te matigen en aan de andere kant hun andere inkomsten te verhogen. Bij dit laatste onderdeel wordt door de rijks overheid vooral toepassing van het pro fijtbeginsel gepropageerd. Hoewel de financiële ruimte voor de gemeente Wissenkerke onder druk komt te staan, kon toch een sluitende be groting worden opgesteld zonder in grijpende bezuinigingen toe te passen. Nieuwe voorschriften. De reden dat de begroting op een la ter tijdstip werd aangeboden dan ge bruikelijk was, is dat deze moest wor den ingericht overeenkomstig nieuwe voorschriften. Dit vergde de nodige ex tra werkzaamheden voor het secretarie- personeel. Post onvoorzien. Elke gemeentebegroting kent een post voor onvoorziene uitgaven. De grootte van het bedrag op deze post is bepa lend voor de speelruimte, die het ge meentebestuur heeft in het betreffende begrotingsjaar. Uit deze post dienen te worden bestreden de tegenvallers op inkomsten- en uitgavenposten en las ten van nieuwe investeringen. Voor 1985 is de raming uitgekomen op 425.000,Dat is ongeveer 95.000,meer dan voor het begro tingsjaar 1984. Verhogingen belastingen en andere heffingen. Vanwege de behoorlijke post onvoor zien heeft de raad overeenkomstig de voorstellen van burgemeester en wet houders besloten geen enkel tarief van belastingen en andere heffingen te ver hogen. Met één uitzondering echter, die hierna aan de orde komt. Tarieven liggelden jachthaven Kamperland. De laatste jaren is het steeds moei lijker geworden om de exploitatie van de gemeentelijke jachthaven te Kam perland kostendekkend te doen zijn. Dit komt vooral vanwege onverwachte hoge onderhoudskosten en vanwege de nood zakelijke vernieuwing aan de toilet- en douchegelegenheid. Voor 1985 heeft de raad besloten de liggelden met 6%> te verhogen. Voor deze verhoging heeft het ministerie van binnenlandse zaken toestemming gege ven. 0PH0KGEB0D POSTDUIVEN Behalve schade aan land- en tuin- bouwgewassen veroorzaken verwilderde duiven die zich veelal in kolonies op houden op kerken en hoge gebouwen, veel ongemak en vervuiling. Teneinde tegen de verwilderde dui ven preventief te kunnen optreden in de vorm van bejaging in de winter periode is door het Landbouwschap verzocht een ophokgebod voor postdui ven vast te stellen van: maandag 14 januari 1985 t/m zaterdag 26 januari 1985. Door ons kollege is besloten dit ver zoek in te willigen, zodat het verboden is postduiven gedurende bovengenoem de periode te laten uitvliegen. Burgemeester en wethouders van Wissenkerke. TEGEMOETKOMINGEN IN DE STUDIEKOSTEN EN RIJKSSTUDIETOELAGEN Als de leerlingen uit de hoogste klas sen straks hun huidige school verlaten om door te gaan studeren, komen hun ouders voor nieuwe uitgaven te staan. Vooral voor gezinnen met een beperkt inkomen kan dit nogal wat problemen met zich meebrengen. Soms gaat het zelfs zover, dat het kind om deze reden niet de gelegenheid krijgt de gewenste studie te volgen. En dat, terwijl er met het oog op dit soort situaties twee regelingen in het leven zijn geroepen: Tegemoetkoming in de studiekosten en rijksstudietoelagen. Maarjuist die gezinnen kennen de regelingen vaak niet of ze hebben drempelvrees, aarzelen hulp van bui tenaf te aanvaarden. Hierbij vestigen wij daarom de aan dacht op bovengenoemde regelingen en op het feit dat een formulier „Aanmel ding-A (SO)" voor een tegemoetkoming in de studiekosten kunnen worden op gevraagd bij de school voor voortgezet onderwijs. Het formulier „Aanmelding- A (TO)" voor een rijksstudietoelage is verkrijgbaar aan de school voor HAVO, VWO of MBO, dan wel aan de instel lingen van wetenschappelijk of hoger beroepsonderwijs, waar de leerling ver der wil studeren. De ingevulde formulieren moeten zo spoedig mogelijk worden ingezonden. Als uiterste data (voor het studiejaar 1985/86) gelden de volgende sluitings- termijnen: tegemoetkoming in de studiekosten: 31 december 1985; rijksstudietoelagen: 31 augustus 1985. BUR0 VOOR RECHTSHULP ZEELAND Met ingang van 1 januari 1985 is de hoofdvestiging van het bureau voor rechtshulp Zeeland verhuisd naar de Vlasmarkt 28-28a te Middelburg. Het telefoonnummer blijft: 01180 - 37120. Spreekuren: Middelburg, Vlasmarkt 28-28a: maandagmiddag: 13.30 15.30 uur; donderdagmiddag: 17.00 19.00 uur; Goes, Van de Spiegelstraat 4, Telefoon 01100-20359: maandagmorgen: 9.30 11.30 uur. WWV. Een WWV-uitkering wordt gedurende maximaal 2 jaar (onder de 23 jaar ma ximaal 1 jaar) verstrekt aan een werk loze werknemer die geen aanspraak (meer) kan maken op een WW-uitke ring. De uitkering wordt verstrekt via de gemeente en is gebaseerd op het dag loon (dat is het gemiddelde loon per dag in de laatste dienstbetrekking). Er gelden ongeveer dezelfde voorwaarden als voor de WW. Uitkering naar 70°/o. Per 1 januari 1985 gaan alle WWV- uitkeringen omlaag naar 70% van het dagloon. Dat geldt zowel voor alle nieu we gevallen d.w.z. mensen die na 1 januari een WWV-uitkering krijgen als voor hen die voor 1 januari al voor een uitkering in aanmerking kwa men. Vanaf 1 januari 1984 gold een dag loonkorting van 3%. Die vervalt nu. In plaats daarvan wordt het uitkerings percentage verlaagd van 75% naar 70% In de praktijk betekent dat een ver laging van de huidige WWV-uitkering van plm. 73% naar 70%. Werklozen tussen de 50 en 60 jaar langer in de WWV. Per 1 januari wordt een tijdelijke regeling van kracht waardoor werklo zen tussen de 50 en 60 jaar bij afloop van de normale WW V-uitkeringspe riode op of na 1 januari 1985 toch in de WWV kunnen blijven. Zij zijn dus niet aangewezen op de RWW. Zij ontvangen dan een verlengde uitkering die 70% van het ■minimumloon bedraagt. Dus niet 70% van het dagloon. Voor ongehuwden met de financiële zorg van (een) kind(eren) onder de 18 jaar en voor gehuwden geldt dat zij, afhankelijk van 'het gezinsinkomen, een uitkering krijgen tot 100% van het minimumloon. Voor deze tijdelijke ver lenging moet de oudere werkloze wel aan de normale WWV-voorwaarden blijven voldoen. De tijdelijke regeling is van kracht tot het moment dat het stelsel van de sociale zekerheid is herzien, vermoe delijk per 1 juli 1985. Voor werklozen van 60 tot 65 jaar bestond al een regeling voor behoud van WWV. Deze regeling blijft echter gewoon doorlopen. Gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de WWV. Nu de Tweede Kamer het wetsvoor stel tot gelijke behandeling van man nen en vrouwen in de WWV heeft ver worpen, zal het Kabinet op korte ter mijn een nieuw wetsvoorstel indienen. Tot de behandeling van dat voorstel door het Parlement blijft de bestaande situatie op dit punt ongewijzigd. De gehuwde vrouw moet dus kostwinner zijn om voor een WWV-uitkering in aanmerking te komen. In dit artikel worden slechts de ver anderingen in de WWV per 1 januari 1985 aangegeven. Een definitief artikel over de gehele WWV verschijnt zo spoedig mogelijk. DORPSVERNIEUWING GEERSDIJK Tijdens de op 6 november 1984 ge houden informatie-avond over de dorps vernieuwing in de kern Geersdijk zijn door een groot aantal mensen vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Op een groot deel van deze vragen en op merkingen kon direkt een reaktie wor den gegeven. Een aantal vragen is echter nog be sproken in de werkgroep dorpsvernieu wing Geersdijk. De antwoorden hierop zullen, samen met een antwoord op de ingekomen schriftelijke reakties, in een apart hoofdstuk van het verbeterings plan worden opgenomen. Als de ge meenteraad zich als laatste instantie over dit verbeteringsplan heeft uitge sproken, zal dit hoofdstuk aan iedere inspreker worden toegezonden. Tijdens de informatieavond is ge vraagd of de rapporten van het woning- onderzoek openbaar gemaakt kunnen worden. Tijdens deze avond is dit in principe toegezegd. Van elke woning is er een opname formulier beschikbaar. Degenen die daarvoor belangstelling hebben, kunnen dit formulier inzien bij dhr. Koeman van de Centrale Dienst Gemeentewer ken te Serooskerke, Tel. 01189 - 1810. "MET EEN KNIPOOG Iedereen, die de raadsverslagen van de Noord-Bevelandse gemeenten slechts via de P.Z.C. verneemt, komt veel te kort. Zeelands meest gelezen krant geeft weliswaar een verslag van de hoofd zaken, maar voor details, citaten en een echt volledige berichtgeving moet je dit blad beslist lezen. Nu zal het de P.Z.C.-lezer uit Wemeldinge of Ove- zande, om maar een paar zijstraten te noemen, een zorg zijn wat er nou pre cies verteld wordt in onze gemeente raden. Maar voor ons, bewoners, zijn het de krenten uit de pap. En die be richtgeving kun je alleen in dit blad lezen. Neem nu de uiterst belangrijke raadsvergadering van de gemeente Wissenkerke, waarin men over de sport halkwestie sprak. In de P.Z.C. las je de besluiten, voorzien van enkele kant tekeningen. Maar je was pas echt op de hoogte na het lezen van het verslag in het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad. Of, om een variatie op een bekende slogan te citeren: „Er gebeurt meer in de Voorstraat". Toekomstvisie. Zo meldde het artikel een detail waarover de P.Z.C. in het geheel niet repte. Mijn „lettergenoot", één van de hoofdrolspelers van die avond hield eerst een uitgebreid pleidooi tegen de bouw van de sporthal voor Slagvast. Maar daarna vroeg hij ook of die dan eventueel te zetten sporthal ook door de voetballers van de gemeente zou kunnen worden gebruikt. Een zeer sympathieke vraag, vind ik, een vraag die blijk geeft van toekomstvisie, van „regeren is vooruitzien". Ik (en misschien ook hij) denk b.v. aan een recreatievoetbaltoernooi in de winter (b.v. Roompot Recreatie Voetbal- Toernooi). Als sponsor kun je er niet vroeg genoeg bij zijn. En ONDO, het elftal van dominees en onderwijzers, hoopt dan ook mee te mogen doen. Aanvaring. Heel interessant was ook de door de P.Z.C. volkomen genegeerde problema tiek tussen de heer Van der Maas en mevrouw Van Arkel. Het onderwerp doet hier nu niet ter zake, maar ik citeer de volgende indrukwekkende zin: „Een principiële aanvaring kwam tot stand tussen dhr. Van der Maas en mevr. Van Arkel." Dat zijn leuke dingen voor de men sen. Zo'n principiële aanvaring moet ie vergelijken met iemand die in het ver keer voorrang heeften ook neemt. En alle gevolgen ervan op de koop toe neemt, als een ander dwars ligt. Zo'n aanvaring brengt risico's mee, zeker met een vrouw De gevolgen kunnen we al enkele regels verder vernemen. Want het vol gende citaat liegt er niet om: „Dit be toog bleek duidelijk tegen het zere been van mevrouw Van Arkel." Vuurwerk in de gemeenteraad dus. Je zal toch de volgende morgen naar je huisarts moeten met een zeer been tengevolge van een principiële aanva ringAlhoewelals je het citaat nog eens een keer leest, deed dat been misschien al zeer vóór de aanvaring. Een oude blessure zogezegd Achteruitgang. Er blijft dus voor de lezer toch nog wat te fantaseren over, ondanks alle details. Dat komt nog duidelijker naar voren in een onderdeel van het verslag aan het slot van de vergadering. Daar lezen we: „De laatste vraag van Meu- lenberg betrof de oplossing voor het probleem van de achteruitgang voor dhr. De Smit. Ook dit werd nader be zien, volgens de voorzitter." Kijk, hier kun je vele kanten mee op. Heeft de heer De Smit, die op het gemeentehuis werkt, problemen met de achteruitgang van zijn salaris in het kader van de „gepakte ambtenaar?" Of is er een garage in de achtertuin van ene heer De Smit gezet? Of zijn er misschien medisch-biologische proble men bij die meneer? Vragen genoeg, maar de voorzitter belooft het probleem nader te bezien. En dat kunnen we weer lezen in een volgend raadsverslag in dit blad Eigenlijk zou er subsidie moeten wor den gevraagd voor een huis-aan-huis- bezorging van dit blad als er raads vergaderingen zijn geweest op ons „ei land". Benieuwd tegen wiens zere been in de raad dat kan zijn Met toestemming van minister Brink man zou ik willen zeggen: „Het Noord- Bevelandertjeje kunt het niet missengeen twee weken!" H. Ook tijdens de komende vakantie maanden zullen weer heel wat Neder landse, Franse, Engelse en Duitse kin deren op vakantie willen komen. Een vakantie die voor de meeste van hen méér betekent dan alleen maar genie ten van zon, zee en strand, want wan neer je opgroeit in een milieu waarin financiële zorgen aan de orde van de dag zijn, waarin alcohol en andere so ciale problemen je ontwikkeling als kind danig in de weg staan, ervaar je een verblijf in een normaal funktione- rend, harmonieus gezin als een ware verademing. Stichting Europa Kinderhulp organi seert jaarlijks deze vakantie-uitstappen, die gemiddeld drie weken duren. Wij kunnen dit alleen met de hulp van ge zinnen, die hun huis voor één of meer dere kinderen willen openzetten. De leeftijd van kinderen die naar gast gezinnen gaan, variëert van 6 tot 14 jaar. Er wordt niet gelet op huidskleur, geloof of levensovertuiging. Sociale werkers ter plaatse, die de omstandig heden terdege kennen, zoeken de kin deren uit, die het dringendst voor uit zending in aanmerking komen. Wanneer men zich aanmeldt als gast gezin komt er iemand van de Stichting op bezoek, die voorlicht over de werk wijze van de organisatie, inlichtingen verstrekt over zaken als verzekering en die samen met het gastgezin bekijkt of het mogelijk verantwoord is een vakan tiekind aan dat gezin te koppelen. Tot nu toe hebben al een aantal men sen zich aangemeld, we komen echter nog veel gastouders tekort. En een te kort aan gastouders betekent voor de kinderen een enorme teleurstelling, het geen voorkomen kan worden door u, door zich op te geven als gastouders. De vakantieperiodes van deze kinde ren zijn als volgt: Nederlandse kinde ren van 5/8 tot 24/8; Franse kinderen van 29/6 tot 24/7 of van 24/7 tot 17/8; Duitse kinderen van 29/7 tot 22/8; En gelse kinderen van 22/7 tot 12/8. Voor mensen die een kind een paar leuke vakantieweken willen bezorgen, is het adres voor inlichtingen en aan meldingen: Marianne Krieckaard, Baan- straat 2 te Krabbendijke, Tel. 01134 - 2695. Graag reageren vóór 31 januari. KAMPERLANDSE BEJAARDEN VERWEND IN "KAMPERDUIN" 20 december was de dag waar zo'n 50 bejaarden van de bejaardensoos van Kamperland al reikhalzend naar had den uitgezien: een gratis Kerstmaaltijd in „Kamperduin". De familie De Regt had kosten noch moeite gespaard om het de bejaarden zo goed mogelijk naar de zin te maken. De middag werd begonnen met een grote Kerstbingo, waarvoor vele Kam- perlandse middenstanders gratis vele prijzen hadden beschikbaar gesteld. Daarna werd de Kerstliturgie afge werkt. Als klapstuk werd de Kerst maaltijd gebruikt. Het bejaardencomité bedankte de familie De Regt voor deze fantastische maaltijd en sprak graag de wens uit: „Tot volgend jaar". KURSUSSEN KUNSTZINNIGE VORMING VAN HET R.E.C. - NIEUW OP NOORD-BEVELAND De nieuwe manier van subsidiëren van het Regionaal Educatief Centrum „De Bevelanden Tholen" maakt het thans mogelijk kursussen Kunstzinnige Vorming te organiseren op Noord-Be veland. Maandag 14 januari start er een Ken- nismakingskursus Kunstzinnige Vor ming. Deze kursus wordt verzorgd in het Drenthehuis te Geersdijk en begint om 19.30 uur. De kursus bestaat uit 8 bijeenkomsten van 2 uur, waarin 3 vakken worden gepresenteerd: tekenen, boetseren en spel. De bedoeling van deze kursus is om u de gelegenheid te bieden kennis te maken met de Kunstzinnige Vorming Wat voor mogelijkheden de Kunstzin nige Vorming te bieden heeft en wat u eraan zou kunnen hebben als hobby, als middel om kunst te genieten of als ontmoetingsmogelij kheid. Kunstzinnige Vorming is voor ieder een. Iemand die kunstzinnig is, heeft gevoel voor het genieten en het maken van kunst. Dit gevoel is gelukkig bij iedereen in meer of mindere mate aan wezig. Iedereen kan schilderen, spelen of boetseren. Dit is dus niet alleen voorbehouden aan zogenaamde „geta lenteerden". Omdat dit een kennismakingskursus is, is de kursusprijs zeer laag gehouden. Op dinsdag 15 januari start een Kin deratelier in „De Pompweie" te Kort- gene. Dit Kinderatelier begint om 16.00 uur en duurt lVs uur. Dit Kinderatelier is voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Gedurende 14 weken, dus tot eind april, kunnen kinderen kennismaken met tekenen, schilderen, boetseren en werken met gips en ijzerdraad. De kur sus staat onder leiding van Jaap Heu- vingh. Het atelier wordt ingericht als expe rimenteer-centrum voor de technieken. Aan het eind van de kursus wordt een tentoonstelling georganiseerd, om ou ders de gelegenheid te geven kennis te maken met de werkstukken en de werkwijze van Jaap Heuvingh. Indien u belangstelling heeft voor één van boven beschreven kursussen, kunt u een folder aanvragen bij het Regio naal Educatief Centrum door 01100 - 31170 te bellen. Aarzel nietdit kan voor u of voor uw kind het begin betekenen van een leuke en zinvolle vrijetijdsbesteding Wij wensen u alvast een kreatieve tijd toe.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 4