OPRUIMING 10°/, tot 50°/. KORTING WENSEN KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANÜ VELE KOOPJES in: truien - vesten - pullovers - overhemden Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaarsnummer 1985 no. 4151 Burgemeester spreekt vissers toe in de vismijn te Colijnsplaat mm. Nieuwjaar 1985. De beste wensen, geachte lezersschare, worden u weer vol gaarne toegesproken. Dit alles naar een idee uit de Gijsbrecht van Aemstel. Bewerkt en geschreven door: Kees van Boven. Vaste medewerkenden: Thomasvaer en Pieternel. De Beste Wensen. Bezoek, riep mijn vrouw om de hoek naar binnen, juist toen ik m'n jaarlijkse wens zou beginnen. Waartoe ik juist alles had klaargelegd en dat is heel wat, in vertrouwen gezegd. Al zijn dat dan feitelijk weliswaar zaken, die enkel maar mij en de lezers niet raken. Maar, 't kan wel eens nuttig zijn, om het te weten, hoe of er wij dichters vaak passen en meten. Om u weer iets aardigs en nieuws voor te leggen; dus, laat ik het eigenlijk ook maar zeggen. Nou, stel u voor dan, een jaargang kranten, daarachter uw schrijver verschanst aan drie kanten. Met voor zich een stapel papier, onbeschreven; waarop-ie 'em straks van katoen zal gaan geven. Een viltstift klaar voor rake kritiek, een woordenboek en radio met zachte muziek. Een lijst met de vele verkeersongelukken, waarover je alleen al een pagina vol kunt drukken. Een zak dropjes, een asbak en een doos sigaretten; een voorhoofd met rimpels om kracht bij te zetten. Zó moet daaruit langzaam een Nieuwjaarswens rijpen; dus, alles tezamen, zult u wel begrijpen. Dit is niet, wat een mens zal verlangen, 't geschiktste moment om bezoek te ontvangen. Ik trok dan ook driftig m'n wenkbrauwen samen en was juist van plan om een zin te beramen. Die praktisch al op m'n gezicht stond te lezen, dat ik de komende uren niet gestoord wilde wezen. Toen zachtjes m'n vrouw me hun namen deed horen en, recht overeind stonden eensklaps m'n oren! Een glimlach van vreugde verbreedde m'n mond en 'k maaide de heleboel, floep op de grond! M'n kranten, het woordenboek, werkelijk alles; wat u misschien raar vindt, maar heus niet zo mal is. En 'k zette twee stoelen aan weerskanten klaar, voor (links) Pieternel en (rechts) Thomasvaer. En zó, als de deugd in het midden gezeten, heb ik ze van harte hier welkom gèheten. Want aan mij enkel als eis nog gesteld werd, was: opschrijven wat door hun samen verteld werd. Ach ja, zo begon dan m'n vriend Thomasvaer, dat was weer een droevig en rommelig jaar. Zo'n jaar van geharrewar, ruzie en woorden, waarbij ze elkaar weer om het hardst vermoorden. Daar ginder in Ierland, Chili en Afghanistan; ho! riep Pieternel hier, stop eventjes, man! 't Kan allemaal waar zijn, wat jij daar mag zeggen, ik zal het tenminste hier niet weerleggen. Maar ben je, als ik vragen mag, óók en met reden, hier over ons landje zo bar ontevreden? Néé? Zou je dan liever niet daarmee beginnen? Dan treedt je het nieuwe jaar wat vrolijker binnen! Thomasvaer: Vrolijker beginnen, ja, 't is waar; 't was hier best vrolijk, begin dit jaar. Van die Noord-Bevelandse rustige pieren, gingen er toen plotsklaps karnaval vieren. Pieternel: Juist, dat bedoel ik, beste man, alle narigheid wordt even vergeten, dan. Thomasvaer: Ja, maar die kwam weer met gekijf, met die vrouwen van: blijf van m'n lijf. Volgens mij heeft het hun altijd gespeten, dat er nooit iemand aan heeft gezeten. Pieternel: Thomas, wat zijn dat voor gedachten; nou ja, van een man kun je zoiets verwachten. En over mannen gesproken, da's al geweld, slaan en schoppen op het voetbalveld. En dan nog maar niet te spreken Thomasvaer: Ja, ja, daar komt ze weer met haar preken. We zouden over vrolijke zaken praten, bij vooi beeld de Oostersohelde-afsluitgaten. Pieternel: Begrotings-gaten zul je bedoelen, die miljoenen zullen we nog wel voelen. Net zoals die grap bij de RSV, die graantjes pikken wij ook niet mee. Thomasvaer: Nou, maak je niet kwaad, 'k heb zat gekregen; nee, 't was alleen maar gekheid, ook ik ben ertegen. De man hoort zaken én de staat te besturen. Pieternel: Ja, ja en zonder grillen of kuren. Dat laatste vooral eist een stevige hand, maar van die zaken hebben vrouwen meer verstand. Thomasvaer: Vrouwenpraat alweer, o jee, zeker geleerd in het vrouwencafé. Waar je zo graag naar gaat, en de man niet hoog aangeschreven staat. Pieternel: Bah, Thomas, bederf nu niet de pret, alleen omdat jij daar de deur bent uitgezet. Laten we over ons landje praten en dat gekibbel buiten laten. Want gekibbeld wordt er al en veel gepraat over de jachthaven van Colijnsplaat. Thomasvaer: Ja, 't zit daar niet best zou ik zeggen; ze zullen daar de bakens moeten verleggen. De oude haven is nu een plateau; ze krijgen er nu één gratis kado. Het is daar geld in 't water smijten, velen doet dit nu al spijten. Pieternel: Zeker, m'n beste Thomasvaer, is dat alles helaas maar waar. Toch mag je de vismijn niet vergeten. Thomasvaer: Nee, nee, die wordt niets verweten. Want daar draait het prima met de poen, van 't jaar dik meer dan tien miljoen. En er is meer glorie voor Noord-Beveland, een prachtig dorpshuis kwam in Kats tot stand. Pieternel: O ja, daar was iets met een biljart aan de hand, dat was eigenlijk wel een beetje gênant. Want enkelen, daar in Kats geboren, willen de anderen ringeloren. En bedenk dan evenwel Thomasvaer: Stop, genoeg daarover, Pieternel. Want, zo mij laatst is verteld, is de vrede daar weer hersteld. Jij zou altijd willen stoken en in gedoofde vuren poken. Pieternel: Wat ik? Wel, ik vind er zijn ernstiger zaken, dan een biljart met een groen laken. De werkeloosheid, ook al mag die dan tanen, die leidt onze aandacht in andere banen. En 'k huldig 't idee, om een maatschappij te stichten, waardoor er méér arbeid zal zijn te verrichten. Méér werk! Dat is een nobel streven en schenkt de voldoening, dat anderen leven. Thomasvaer: Ja, nu je dat zegt over streven en leven; laatst stonden we weer in de rij om te geven. Pieternel: Je bedoelt voor de hongersnood in Afrika, dat was iets waar ik achter sta. We geven allemaal met gulle hand, dan gaat het hart voor verstand. Thomasvaer: Dat was prachtig, Pieternel, en een waardig slot vind ik wel. Pieternel: Dat dacht ik ook zo, Thomasvaer, maar éérst nog even dit, niet waar. Tot slot, voor alle mensen. Thomasvaer: Van Pieternel en Thomasvaer: Samen: De allerbeste wensen. Toen, schrok ik wakker en keek om me henen, maar Piet, zowel als Thomasvaer, waren verdwenen. En slechts op de grond lagen links en rechts kranten, die 'k weg had gemaaid, naar verschillende kanten. Ik had gedroomd, dat was even een strop; toen, deed ik een greep in m'n zakje met drop. En ben ik zonder te verletten, die droom op papier gaan zetten. KOSTUUMS KOLBERTS PANTALONS WINTERJASSEN REGENJASSEN Folklore. Hoewel ik in een zuidelijker deel van de Zeeuwse archipel ben getogen, kwam ik, door familiebetrekkingen, al vroeg in kontakt met Noord-Beveland en zijn cultuur. Vele vakanties heb ik in mijn jeugd doorgebracht in het meest Noord- Bevelandse dorp. Ik ben daar in kon- takt gekomen met een voor mij onbe kende, zeer fascinerende folklore: het wensen. Vlak na de jaarwisseling was het de gewoonte, dat bepaalde kinderen huis-aan-huis de bewoners een gelukkig nieuwjaar gingen wensen. In ruil voor die wens verwachtte men dan een kleine geldelijke bijdrage. Nu heeft men mij ook één keer ver leid om met zo'n aktie mee te doen. Eén keer maar, het is iets wat in mijn geheugen gegrift is gebleven. Wensen scheen niet iedereen te doen. Alleen kinderen van „absolute minima" om eens een term uit de tachtiger jaren te gebruiken, gingen de deur langs, want het was een verkapte vorm van bedelen. Ouders waarschuwden dan ook de kinderen om niet zulke soort zaken te ondernemen. Maar mijn vakantie vrienden hadden het plan opgevat om, terwille van de eigen kas en als aan vulling op het geringe zakgeld, ook te gaan wensen. Ze wisten weliswaar, dat hun ouders daar zeker op tegen waren, maar de verlokking was te groot En ik werd, moeiteloos verleid om mee te gaan, want gouden bergen wer den beloofd. Uit strategische overwe ging werden de buitenwijken gekozen. Ten eerste kwamen daar de duistere praktijken niet zo snel aan het licht en bovendien moesten de boeren van bui tenaf guller zijn dan de dorpsbewoners. Op hoop van zegen. Voor mijn geestesoog zie ik ons weer gaan op een koude middag. Vier jon gens, in de ban van „het kapitaal", als goudzoekers in het wilde westen. Ik kon mij sussen met de gedachte dat ik verleid was Onderweg leerde ik de wens-zin uit mijn hoofd: ,,'k Wens je veel zegen in het nieuwe jaar voor alles wat je nodig hebt voor ziel en lichaam". (Je moest dat plat zeggen, maar voor de juiste schrijfwijze van dit dialekt verwijs ik naar een deskundiger persoon elders in dit blad). Bij de eerste boerderij kreeg ik mijn vuurdoop. In slagorde stelden we ons op bij de achterdeur. Ik mocht de laatste positie innemen. Na geklop op de deur verscheen een wat nukkig kij kende man in de half geopende deur. We brandden los en vier keer kreeg de man te horen hoe wel zijn toekomst hoopten te zien Ofschoon ik zonder haperen mijn wensen uitsprak, bleven zijn ogen toch wat langer op mij gericht. „Een. vreem de eend in de bijt," las ik in zijn ogen. Hij vroeg echter niets en sprak slechts: ,,'k Wens je 't ok," waarna hij de deur sloot. Het maakte diepe indruk op me, vooral dat zo duidelijke, zo oer-Noord- Bevelandse woord „ok". Het deed me twijfelen aan het welslagen van onze expeditie. Maar deze woorden waren slechts de code om te melden dat men niets gaf. Mijn vrienden, kenners, had den hier ook niets verwacht. Bij de volgende zou het beter gaan, die zat altijd vóór in de kerk, die gedacht de armen Doopceel. Ons wens-ritueel werd nu herhaald voor een heel wat vriendelijker per soon, die de deur eoht opendeed voor ons. Tijdens mijn zegenspreuk ver scheen ook zijn vrouw nog. Mijn tong val bleek me toch te verraden, want de man kon de herkomst van mijn maten moeiteloos achterhalen. Maar zijn: „Jij komt hier niet van daan?!" was een duidelijke vraag om toelichting op mijn aanwezigheid. Hij heeft mijn doopceel gelicht na de zo bekende vraag: „Van wie ben jij er één?" Maar we ontvingen ieder een dubbeltje, oftewel: goed voor één zakje friet, zonder De hele middag zwalkten we zo door de polders. Stuivers en snoepjes vielen ons nog heel wat keren ten deel en ik vertelde maar over mijn herkomst ,,'k Wens je 't ok.'' De wens werd echter duur betaald. Want bij thuiskomst bleek dat iemand één der ouders had ingelicht over onze tocht en direkt werden we opgedragen Burgemeester Hoogendij'k - van Duijn van Kortgene was woensdag 19 decem ber j.l. speciaal naar de vismijn in Co lijnsplaat gekomen. Aanleiding daartoe was de record-omzet van de vismijn al daar. Om ongeveer 3 uur 's middags waren alle schepen de haven binnengelopen. Vismijn-directeur Minneboo laat de bel luidpn, ten teken dat er iets te gebeu ren staat. Op de plaats van de mijn- meester staat nu burgemeester Hoogen- dijk - van Duijn. Na even rond gekeken te hebben, concludeert ze dat er verder geen dames aanwezig zijn en begint daarom ook met: mijne heren. In haar toespraak tot de aanwezigen steekt zij niet onder stoelen of barlken dat de gemeente Kortgene trots is op haar vismijn. Was de omzet in 1982 nog 5 miljoen, enige weken geleden zijn we de 10 miljoen reeds gepasseerd. Het zal onze „buit" te tonen. Het geld, waar we zo graag vrijelijk over hadden beschikt, moesten we inleveren. Het verdween in onze spaarpot. De toffees en „spek jes" konden we niet meer afdragen.. De „verrader" is nooit bekend ge worden. Maar die zondag heb ik goed gekeken naar die man, vóór in de kerk. Hij glimlachte naar me. Toen de do minee de beste wensen uitsprak voor ons allen, kruisten onze blikken elkaar. Hij knikte of hij zeggen wilde: „Ik wens jou ook alle zegen.Zeer on dankbaar, zeer onredelijk, heb ik toen gemompeld: ,,'k Wens je 't ok.." Ik hoop, dat onze wensen anno 1985 net zo welgemeend zijn als onze wen sen toen klonken H. dit jaar nét geen 11 miljoen worden, maar we komen er erg dicht bij, aldus de burgemeester. In haar toespraak blikt zij ook nog even terug op het afgelopen jaar. De niewe sluizen in de Oostersohelde-af- sluiting zijn in bedrijf gekomen, de ge meente heeft en houdt in de toekomst nauw overleg met Rijkswaterstaat om bij wat voor calamiteiten dan ook een zo goed mogelijke samenwerking tus sen visserij en Rijkswaterstaat te waar borgen, zo laat de burgemeester weten. Er is enkele weken geleden een groot bedrijfspand op de haven aangekocht, om de hoognodige uitbreiding van de vismijn te kunnen realiseren. U ziet, dat de gemeente graag bereid is en van harte bereid is iets te doen voor de visserij in Colijnsplaat. Dank zij het feit dat u, vissers en han delaren, hier bent is dit resultaat be reikt en ik dank u daar dan ook van harte voor. Ik hoop, zo vervolgt de burgemeester, dat ik hier volgend jaar weer zal staan om u met een nieuw resultaat te kun nen feliciteren. We willen het echter niet alleen bij woorden laten en daar om mag ik u namens de gemeente iets te drinken aanbieden in de kantine, zo besluit mevr. Hoogendijk onder een in stemmend applaus haar korte maar zeer gewaardeerde toespraak. Hierna is er nog een gezellig samen zijn in de kantine, waar beheerder, de heer Van de Plasse, nog een extraatje bij doet door warme hapjes, bereid uit zeebanket, te serveren. GRATIS KERSTDINER IN "DE KORENBEURS" Karin en Sjaak uit „De Korenbeurs" te Kortgene hebben op vrijdag 21 de cember een Kerstdiner aangeboden aan alle ouderen van Kortgene, die de 65 jaar waren gepasseerd. Circa 60 ouderen uit alle milieus heb ben door hun aanwezigheid getoond dit aanbod op prijs te stellen. Zij hebben niet alleen genoten van het prima ver zorgde diner, maar ook van de gezellige, ongedwongen sfeer voor, tijdens en na de maaltijd. De aangename bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd met Kerst liederen, veelal op de piano gespeeld door de gastvrouw. Ook de Kerstman gaf van zijn belangstelling blijk en trakteerde de aanwezigen op Kerst kaarsen. Door dit alles en door de vlotte be diening van charmante diensters, is dit gebeuren, dat op Kortgene voor het eerst op dergelijke wijze plaatsvond, een groot sukses geworden. Dit moet voor Karin en Sjaak een grote voldoe ning geweest zijn, omdat ze maar moes ten afwachten of dit experiment zou slagen. Na afloop dankte dhr. A. Welleman namens de ouderen allen die zich heb ben ingespannen om dezen een onver getelijke Kerstbijeenkomst te bezorgen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1985 | | pagina 3