KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Zelf uw Kerstdiner bereiden Kinderen voor kinderen Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 6 decemqer 1984 no. 4148 Ipi U KUNT NIET ALLES WETEN Onderling solistenconcours „Ons Genoegen" Si-V.Bi :,,V iiiM:iiii Op oale durpen waere d'r vroeher un éleboel wienkeltjes, beste vrienden. Dertug of soms wè meer van die wienkeltjes kö-je soms op un durp vinde. De mééste verkochte d'r van oalus. Ut waere dan ök echt „wiengkels van siengkels". Zelfbedienings-wiengkels waere d'r nog nie, laet stae super- marten. Oalus wier over d'n toog verkocht, un stik wiengkel- meubelair wi of d'n baes of de vrouwe achterstieng. Van oalus stieng di op uuthestald, zo hek kö-je ut nie opnoeme, oalerlei zaeken zag je d'r stae. In vee wienkels stieng d'r ök un busje. „Voor de blinden" stieng di op. Bie Joapje in de wiengkel stieng d'r ök zö'n busje. 't Busje vo de blinden. Vee wienkeltjes waere d'r in de straete, je koch'ter wè us wat of dee d'r us wat praete. Stokvis, stropie uut ut vat of zoet'out, ök jarretels koch-je d'r of zoute vis a-je d'r van oud. Joapje oa ök zö'n wienkel, net zö één as van sienkel. Van oalus kö-je d'r kööpe a-je wouw en Joapje nam ut ök nie zö nauw. De suuker zat wè us bie de soda en d'azien smaekte wè us nae de loda. Mè 't was best un braven bost, a-je d'r mè nie om centen most. Dan was Joap nie tuus, ie oa oalus in een kouse in uus. In z'n wienkel stieng d'r ök un toog, zoies as in un café, mè nie zö öög. Van oalus stieng di te kiek, zö as kaerten veilugheidspèlen en elastiek. Ok stieng d'r un buzze, hlad vooran, van dat busje behreep Joane mè niks van. Di stieng „Voor de blinden" op; ze zei: dat is zeker un mop. Dat busje stae'ter a zö vee jaer, wanneer is dat noe us klaer? Kiek, zei Joapje, dat zit zö, de „blinden" a lank hin verfje hehoa. Ut busje is noe aest volhedae, dan kan ik om verve vo „de blinden" hae. CeeBee. Een goede voorbereiding is het halve werk. Een geslaagd Kerstdiner is natuur lijk in de eerste plaats afhankelijk van de gerechten die u hebt uitgekozen. Maar met wat extra toewijding, een goed samengesteld menu en wat voor bereiding zal dat weinig problemen geven. Het succes hangt echter niet alleen af van het eten. Er zijn meer belang rijke punten die een rol spelen, b.v. een sfeervol gedekte tafel, feestelijke ver siering, genoeg bestek, servies binnen handbereik en speciale aandacht voor de kinderen. Uw krant zal samen met u de puntjes op de i proberen te zetten, zodat u straks zorgeloos met de gasten mee kunt genieten. Voorbereidingen. Van alle gezellige momenten tijdens de feestdagen staat toch het Kerstdiner centraal. Nu is het van groot belang om de voorbereidingen zo te plannen, dat u op z'n best mee kunt genieten. En niet dat u op het laatste moment nog heen en weer moet rennen, omdat u nog iets vergeten bent. Maak daarom ruim van tevoren een goede planning, desnoods een soort draaiboek. Dan kan iedereen ook veel gemakkelijker een handje meehelpen. Even in het boek kijken en doorstrepen als het werkje gedaan is. Zo houdt u helder overzicht. De gasten en het menu. Bedenk allereerst hoeveel personen u aan tafel kunt verwachten. Wanneer u dit weet, kunt u met de organisatie beginnen. Misschien zijn er oudere men sen bij of kinderen, iemand op dieet of zijn er kinderen bij, dan moet u daar met het menu rekening mee houden. Het samenstellen van het menu is niet iets wat u even snel tussendoor kan doen. Er komen zoveel faktoren bij kijken, dat u daar echt even de tijd voor moet nemen. Al naar gelang uw interesse en kook kunst, kunt u beginnen met het aantal gangen te bepalen. Met het menu kunt u alle kanten uit, maar houdt u wel rekening met de hoeveelheid bestek wat u heeft bij het bepalen van het aantal gangen. Tijdens het eten tussen door gauw iets afwassen is niet prettig. De organisatie. Houd bij het samenstellen van het menu ook rekening met de beschikbare keukenapparatuur. Verdeel van te vo ren de gerechten over de oven, de grill, de friteuse, de snelkookpan en de braadpan. Denk bij de voorbereiding ook aan de ruimte in uw koelkast of diepvriezer. Wanneer u weet hoeveel gasten er komen, benut dan zoveel mogelijk de beschikbare ruimte. De tafel is op zo'n dag al snel overvol. Misschien is hij uitklapbaar of uitschuifbaar of kunt u twee tafels tegen elkaar aanschuiven. Verschil in bladhoogte kan opgevangen worden door een paar plankjes onder de poten. Misschien kunt u gebruik maken van een flinke bijzettafel, denk daarbij aan de kampeertafel, de tuin tafel of een klein buro uit de kinder kamer. Bedekt met een gezellig Kerst kleed kan zo'n bijzettafel prima dienst doen om van alles op klaar te zetten, zoals extra bestek, wijnflessen, enz. Aan de hand van het opgestelde me nu kunt u bepalen hoeveel bestek en serviesgoed u nodig hebt. Bang dat u tekort komt? Er zijn vaak meer mo gelijkheden dan u denkt. Duik gewoon maar eens aandachtig uw servieskast in, dan zult u van alles tegenkomen. Fondueborden die geschikt zijn voor rauwkostschotels, sausjes, salades of andere kleine bijgerechten. Hetzelfde geldt voor de sauskommetjes. Het ge bakset kan ook uitkomst bieden. De grote schaal voor een salade en de ge bakschaaltjes zelf voor het opdienen van een klein slaatje, toast of dessert. Verder kunt u een boel doen met dien bladen, koek- of bonbonschalen. Wan neer ze erg in kleur verschillen, ver pak ze dan in aluminiumfolie, dan vor men ze één feestelijk geheel. Met zoveel aandacht voor de gedekte tafel, mag de versiering natuurlijk niet vergeten worden. Maak, vanwege even tueel plaatsgebrek, geen grote stukken. Beperk u tot kleine, gezellige stukjes en houd ze laag. Een kleine dekoratie bij elk bord doet het ook prima. Bij voorbeeld kleine takjes dennegroen of hulst, samengebonden met een smal rood of gouden lint. De voorbereidingen voor uw Kerst diner zijn nu gemaakt. Het bereiden moet u zelf doen, maar misschien dat u met deze wenken en tips wat gemak kelijker op weg bent geholpen. Graag wil ik u veel plezier bij het voorbe reiden en succes tijdens uw diner toe wensen. Door: Kees van Boven. Vlooienbanden voor honden zijn groter dan die voor poezen, maar hebben vaak dezelfde prijs. Knip een hondeband in drieën en maak er een elastiekje aan. Éénderde van de band is voldoende voor een poes, dus veel voordeliger. Eitjes van honde- en kattevlooien ko men snel uit als er een tijdje in huis niet gelucht wordt en de temperatuur aan de hoge kant is. Dit is vaak het geval als u met vakantie bent. Neemt u kleine kinderen op vakantie mee in de auto. Naai dan op een stevige lap een aantal zakken. Bevestig deze lap met elastiek achter de autostoelen. Hierin kunt u spelletjes, kleurpotloden, sprookjesboeken, etc. doen. Deze speel goedjes slingeren dan niet door de auto en de kleintjes achterin vermaken zich prima. 15 DECEMBER FEESTAVOND IN HOTEL 'PICCARD' TE VLISSINGEN De regionaal zeer bekende muziek- formatie „The New Formation" heeft onlangs twee van haar eigen muzikale nummers op de plaat gezet. In een groots opgezette feest- en promotie- avond zal deze nieuwe single worden gepresenteerd in Best Western Hotel „Piccard" te Vlissingen op zaterdag 15 december a.s. Naast het optreden van natuurlijk „The New Formation" is er die avond nog van alles te zien en te beleven in Hotel „Piccard" Er wordt tussen de op tredens door een modeshow gehouden door de bekende Hair-stylisten Ton en Rob uit Vlissingen. Met niet alleen het accent op de haarmode, maar ook de meest uiteenlopende kleding krijgt de volle aandacht. Tijdens deze avond zullen nog twee bekenden op muzikaal gebied optredens verzorgen. De eerste bekende is de country-zanger „Jacky Dee". De andere bekende is de formatie „Sandwich". Een avond vol met muziek, zang en dans, want gedanst kan er ook tussen de diverse optredens door. De hele avond zal worden gepresenteerd door Kees van Boven. Wilt u wel eens zo'n avond meema ken? Dan kan dat voor de prijs van 10,U krijgt dan ook nog een kon- sumptie en een bittergarnituur aange boden. Bel voor bespreking: Telefoon 01184- 13551. OP VRIJDAG 21 DECEMBER GRATIS KERSTDINER VOOR DE BEJAARDEN UIT KORTGENE IN "DE KORENBEURS" Alle bejaarden uit Kortgene worden op vrijdag 21 december verrast op een GRATIS Kerstdiner in Hotel-Restau rant „De Korenbeurs". Alle bejaarden, zo laten Karin en Sjaak weten, dus niet alleen die be jaarden, die lid zijn van de soos. We wilden eens iets doen voor de Kort- geense bejaarden en welke gelegenheid past hier beter voor dan Kerst, aldus Karin. We hopen, dat ook vooral die ouderen, die niet zoveel buiten de deur komen, zich zullen opgeven voor deel name aan het Kerstdiner. Er zullen misschien bejaarden zijn, die niet meer zo goed ter been zijn, maar dat hoeft geen belemmering te zijn. Wanneer zij dit bij de aanmelding opgeven, wordt er voor vervoer van en naar „De Korenbeurs" gezorgd, zo laten Karin en Sjaak weten. Tijdens dit feestelijke Kerstdiner zal ook de Kerstman aanwezig zijn, die óók nog een leuke verrassing voor iedereen bij zich heeft, zo wordt meegedeeld. De maaltijd zal worden gehouden van 16.00 uur tot ongeveer 19.00 uur. Wanneer de bejaarden uit Kortgene aan dit Kerstdiner willen deelnemen, kunnen zij zich zowel mondeling als telefonisch opgeven. Vanaf 10 december t/m 17 december bij de heer C. Karelse, Torendijk 91, Telefoon 01108 - 1710, elke dag tussen 11.00 en 12.00 uur. Een prachtig idee van Karin en Sjaak. En voor de bejaarden een prachtige mogelijkheid om een feestelijke middag in Kerstsfeer tesamen mee te maken. NAAR DE KERSTMARKT IN KEULEN OP ZATERDAG 22 DEC. Delta Tours uit Colijnsplaat organi seert in samenwerking met Uw Noord- Bevelandse Krant, een dagtocht naar de beroemde „Kerstmarkt" in Keulen, op zaterdag 22 december a.s. De Kerstmarkten, die speciaal voor de feestdagen in Duitsland worden ge organiseerd, zijn overal erg bekend ge worden. De markt, die in Keulen wordt gehouden, is wel de oudste en ook de grootste. Omdat hiervoor nogal wat interesse blijkt te zijn, hebben wij samen met Delta Tours een zeer voordelig arran gement voor u gemaakt. Voor slechts 35,wordt u opgehaald en thuisge bracht. Met daar tussenin een. uitge breid bezoek aan de Kerstmarkt in het centrum van Keulen. Inclusief bij deze prijs is ook nog koffie met gebak on derweg. De bus vertrekt volgens het volgende schema: 06.30 uur vanuit Colijnsplaat bij Garage De Koster; 06.40 uur vanuit Kamperland bij de Rabobank; 06.45 uur vanuit Wissenkerke, bushalte Voorstraat; 06.55 uur vanuit Kortgene, Kerkplein; 07.05 uur vanuit Kats, voor de kerk. Belt u direkt voor deelname aan deze unieke dagtocht, want: vol is vol. Te lefoon 01107-1514, Voorstraat 30, Wis senkerke. Op zaterdagmiddag a.s. is er in het De Casembroothuis te Kamperland een onderling solistenconcours van Brass band „Ons Genoegen". Jury is de heer Kramer uit Souburg en pianiste is mevr. Huibregtse van Kortgene. VUREN VOOR PLAFONDS. Met hout haalt u sfeer in huis. Welke sfeer bepaalt u zelf. Immers niets is in zo'n grote variëteit standaard op de markt of kan altijd naar eigen idee ge maakt worden als hout voor het inte rieur. Vuren en grenen zijn nog steeds de absolute toppers in het houtsoorten aanbod. Een verlaagd plafond vergt geen in gewikkelde konstruktie. Het is een kwestie van een rechte randbalk langs de wand op hoogte uitzetten. Ook ver ankert u een aantal rachels stevig in het plafond. Van daaruit heeft u vol doende houvast om de verlaging te re aliseren. Bij een stucplafond onder een houten balklaag kunt u de schroten, ook al lopen ze dwars op de richting van de balklaag, moeilijk rechtstreeks vastnagelen aan de houten balken. Ra chels helpen u snel op weg, bovendien kunt u daarmee het oude plafond ega liseren en tevens de geluidwering op timaal verzorgen. U hebt het natuurlijk ook al gemerkt: ze waren toch weer niet weg te bran den, die „Sinterklaas-toppers". Elk zich zelf respekterend warenhuis heeft ze wekenlang gedraaid en voor ons, be zoekers, werd het een kwelling voor oor en geest. Voor je er erg in had, zat je zomaar „Wie komt er alle jaren" te neuriën, zo werden ons de aloude Sin terklaasliederen opgedrongen. Maar vandaag is dat weer voorbij. Met een zucht van verlichting heeft de chef van menig koopcentrum bandje of plaat opgeborgen en vervangen door de Kerstplaatjes. Nu nog een paar we ken „dromen van een White Christmas" en „genieten" van een „Stille Nacht" in het rumoer van het winkelende pu bliek en dan kunnen we weer „onge stoord" onze boodschappen doen. Het lijkt me vooral voor het personeel een ware rust na die zware weken. De melodie van het Sinterklaaslied is dus ijzersterk, tijdperken overlevend. Perfekt vastzetten. Onthoud de vuistregel dat uw spijker of schroef die de schroot vastzet altijd twee tot twee-en-een-half maal zo lang is als de schrootdikte. U werkt snel als u het hout met na gels in het zicht vastzet. Voorkom daar bij evenwel de uile-ogen, ofwel de deuk die de laatste tik van de hamer ople vert. Drevel het laatste eindje van de nagel in het hout. Verdekt nagelen is het mooist alleen de messing is nogal breekbaar. Splijten of beschadigen van de schroot tijdens het vastzetten voorkomt u door van een stukje schrootafval een hulp- klos te maken. Met dezelfde klos kunt u de schroten goed aansluitend aan tikken. Vooral aan het schrootuiteinde wil de messing splijten. Zet de nagels zover mogelijk van het kopse hout vast. Vraag bij uw houthandel de brochure „Vurenzo gezaagd, zo gedaan" voor meer ideeën voor wand- en pla fondbetimmeringen. Tot de volgende week. Willen we volgend jaar de Sint op ei gentijdse wijze kunnen bezingen, dan zullen we hard aan het werk moeten gaan. Tekstschrijvers en musici hebben bijna een jaar tijd om een nieuw re pertoire op te bouwen. Hiermee wil ik een positieve bijdrage leveren aan de aktie „Red de Sint" (zie vorig artikel). Ik zou namelijk een plaat uit willen geven, ten bate van het goede doel. Een soort kinderen-voor- kinderen-piaat, waarbij kinderen hun lief en leed uit het schoolleven uitzin gen, en dat op de melodie van de hui dige Sinterklaasliedjes. Ze kunnen een heel jaar lang deze plaat „grijs" draaien en zodoende verdwijnt het exclusieve karakter van de Sinterklaasmelodieën. Tegen november willen de mensen wel eens wat anders horen ende kans voor het nieuwe lied is geboren. Hieronder wat teksten van deze „le vensliederen". Zingt u zachtjes mee? H. 1. Wijze: Wie komt er alle jaren Wie komt er alle dagen, ons kleine kind'ren plagen; dat zijn de meester en de juf. O, wat zijn ze suf. Wie laat je steeds weer zoeken, in grote dikke boeken. (Refrein). Wie geeft je straf voor kijven, of laat je tafels schrijven. (Refrein). 2. Wijze: Op de hoge, hoge daken Van zijn hoge, hoge zetel, kijkt de meester speurend rond. Als je hem dan zo ziet zitten, jongens hou dan liefst je mond. Wil je praten, doe 't dan vlug, 't liefste achter iemands rug. {2 maal). Meester ga eens uit je klasje, want dat komt me nu goed uit. 'k Heb zo heel veel te vertellen en dan kan dat lekker luid. Want ik doe het liever niet, als u alles hoort en ziet (2 maal). 3. Wijze: O, kom er eens kijken O, kom er eens kijken, wat er in mijn schriftje staat. Keurig geschreven, je krijgt een tien met een plaat. (2 keer regel 1 en 2). Maar soms ook is het wel een zes, dan was ik niet goed bij de les. En soms is het zelfs wel een vier, dan ziit het me tot hier. 4. Wijze: Hoor de wind waait door de bomen Hoor de stem van onze meester, klinkt weer luid door het lokaal. Zou de man nu nog niet weten, dat ik daar al lang van baal (bis). Meester zeg het toch maar zachtjes, ik versta u echt wel goed. Fluist'ren is toch veel gezonder en wij zijn toch altijd zoet. (bis). 5. Wijze: Hop, hop, hop, paardje in galop Juf, juf, juf, ik ben toch nog zo duf refrein). Ik moet toch heel de dag wat leren, fouten maak ik alle keren (Refrein). En van al die nare sommen, moet ik 's avonds nog bekommen (Refrein). 'k Kan niet eens T.V. meer kijken, waar gaat dat nu toch op lijken? (Refrein). 6. Wijze: Zie ginds komt de stoomboot Kijk daar loopt de juffrouw op 't schoolplein in 't rond. Ze heeft er de pleinwacht, dat is zo gezond. Ze heeft wat beweging, ze zorgt ook voor mij. Ze handhaaft de vrede, dat maakt ons zo blij. Daar rollen twee jongens, die vechten zo vlug Maar daar komt de juffrouw, ze deinzen al t'rug. O, juf, 'k voel me veilig bij uw groot ontzag. U mag ons beschermen, wel iedere dag. 7. Wijze: Zachtjes gaan de paardevoetjes Langzaam gaan de middaguren, tik-ke-tak-ke-tik-ke-tak. Hoelang zal het nu nog duren, tik-ke-tak-ke-tik-ke-tak. Want we worden toch zo moe en we willen naar buiten toe (bis). 8. Wijze: Hoor, wie klopt daar kind'ren O, wat hoor ik jongens, o wat hoor ik meisjes, o, wat is dat voor bekend geluid. Iedereen gaat luis'tren, iedereen gaat fluis'tren, want het lijkt het meeste op een fluit. Het is de bel, het is de bel en iedereen die weet het wel. We gaan nu naar huis toe, we zijn nu niet meer moe, poeh, poeh.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 3