Dorpshuis Kats in gebruik weet te vertellen (deel 1) Een oud-eilandbewoner Vuren voor terras. Hollandse zomers duren kort. Toch kunt u langer en intensiever genieten van het buitenleven door uw houten hekwerk uit te bouwen. Juist dat wind stille, beschutte zithoekje of terras, biedt u de mogelijkheid veel eerder in het eerste lentezonnetje te zitten, of langer na te genieten van zwoele zo meravonden in het najaar. Voor de bouw van een carport is hetzelfde opbouwprincipe toe te passen als voor een terras. Informeer wel eerst bij uw gemeente wat en tot hoe hoog u wel en niet mag bouwen. De basiskonstruktie laat zich gemak kelijk uitleggen als u de diverse on derdelen bij naam kent en hun plaats in de solide konstruktie kent. Mooi van aanzien wordt uw terras overkapping als u de stijlen uit één lengte hout haalt. Neem een houtzwaar- te van minimaal 95 x 95 mm of groter en kies een onderlinge afstand van maximaal 3 meter. Stijlen kunt u uit massief hout halen, maar ook samenstellen uit diverse de len hout. Onder grote belangstelling is zater dag 24 november j.l. het Dorpshuis te Kats officieel geopend door burgemees ter Hoogendijk - van Duijn. Haar eer ste handeling was het onthullen van de naam „De Vriendschap" boven de deur naar de ingang. Vervolgens werd met een sleutel de deur geopend. Een dicht geplakte ingang werd vervolgens zicht baar. Op het papier waarmee de ingang was afgesloten, stonden symbolisch de gereedschappen afgebeeld waarmee de vele vrijwilligers de laatste tijd had den gewerkt. Met één fikse stap dwars door dit papier was de laatste hande ling verricht door de burgemeester waarmee het Dorpshuis aan de vele funkties die het is toebedeeld, kan be ginnen. In de grote zaal hield vervolgens burgemeester Hoogdijk - van Duijn haar openingstoespraak, die we in zijn ge heel zullen weergeven. Dames en heren. Namens het gemeentebestuur heet ik u allen hartelijk welkom in het Dorps huis „De Vriendschap". Getracht is, uitgaande van behoeften, te komen tot een onderkomen voor sport en sociaal- kulturele aktiviteiten onder één dak. Een dorpshuis, waar reeds bestaande verenigingsaktiviteiten in gehuisvest zullen worden, maar waar zeker ook emplooy is voor het ontwikkelen van nieuwe aktiviteiten. Een ontmoetings plaats, een soort huiskamer, waar ie dereen van jong tot oud zich thuis moet voelen. Waar diverse aktiviteiten zul len zijn, bijeenkomsten, kursussen, uit voeringen, sport-aktiviteiten. Iedereen moet er zo maar kunnen binnenlopen voor een praatje, voor het uitleven van een hobby, voor ontspanning. Ter stimulering van genoemde zaken is een dorpshuis van essentieel belang, met als logisch gevolg, dat bestaande banden verstevigd worden en nieuwe ontwikkeld kunnen worden. Om die reden vind ik een gelukwens in het bie- zonder naar de inwoners van Kats, nu de ingebruikname een feit is, zeker op zijn plaats. Na de toezegging dat we op basis van vrijwilligheid erop konden reke nen dat er werkzaamheden verricht zouden worden en in vervolg daarop ook uitgevoerd zijn, vind ik op z'n minst ook een felicitatie waard. Zeker gezien het zichtbare resultaat, maar stellig ook voor het onzichtbare re sultaat, de begroting, deze werd niet overschreden. De werkgroepen bouw en beheer hebben de begeleiding goed opgepakt en velen hebben in welke vorm dan ook, vanuit zijn of haar mogelijkheden op vrijwillige basis gewerkt aan een deel van de uitvoering van dit dorps huis. Een woord van bijzondere dank aan hen is op dit moment dan ook zeker op z'n plaats. Niet alleen om dit gedurende een lange periode op te kunnen brengen, maar zeker ook omdat uitvoeren op deze manier inventiviteit vraagt van zowel diegene die zich be roepshalve inzet, als van de vrijwilliger. Een goed samenspel is daarbij onont beerlijk. Gezien het resultaat, mogen we konstateren dat het heeft gewerkt. Dit dorpshuis kon financieel tot stand komen dankzij het beschikbaar stellen van een krediet door de gemeenteraad, in samenhang met subsidies van het Anjerfonds en Julianafonds en in het kader van experimenteel akkommoda- tiebeleid een forse bijdrage van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De realisatie van het dorpshuis is een feit. Het gebruik van dit gebouw zal stellig positief bijdragen tot de leef baarheid van Kats. Een leefbaarheid, welke wij ook in het kader van de dorpsvernieuwing willen bevorderen. Over dit laatste, de dorpsvernieuwing en in het bijzonder de uitvoering hier van, maken we ons op dit moment zorgen. De nieuwe wet op de stads en dorpsvernieuwing geeft voor aktieve gemeenten als Kortgene, welke afhan kelijk worden van provinciale bijdra gen, nogal wat onzekerheden m.b.t. de uitvoering van toekomstige plannen Indien u voor geschaafd hout kiest, dan neemt u de stijlen 95 x 95 mm. Kiest u ongeschaafd hout, dan is de doorsnede 100 x 100 mm. Ruig hout pakt minder lekker vast, maar feit is dat dekkende beits er zeer goed op houdt. Over het algemeen is al uw hout dat in aanmerking komt onbehandeld vu ren. Komt het hout echter bijna of di- rekt in kontakt met de grond, dan wordt aangeraden onder vakuumdruk geïm pregneerd grenen te kopen voor de stij len. Het omheinen van uw terras met een houten roosterkonstruktie en het plan ten van enige mooie klimplanten biedt u in een ommezien een prachtige om zoming van uw terras. Meer privacy krijgt u in minder groene tijden als u de omheining zelf dichter van struktuur maakt. Vraag bij uw houthandel de folder „Vurenzo gezaagd, zo gedaan". Daar kunt u meer ideeën uithalen voor het maken van een overdekt terras of voor een carport. Tot de volgende week! gekoppeld aan financiële steun. Wij blijven niet alleen hopen op medewer king, maar hebben inmiddels de strijd aangebonden om onze dorpsvernieu wingsplannen veilig te stellen. Wellicht vraagt u zich af, waarom ik dit op dit moment naar voren breng. Twee redenen, de eerste is gewoon een praktische. Graag wil ik dat zoveel mo gelijk mensen op de hoogte zijn van onze problemen, zodat dit ten gunste van ons zal worden gebruikt bij de vaststelling van de plannen in de Sta ten in december a.s. En de tweede re den is, dat dit dorpshuis zoals ik u al zei, mede dankzij genoemde subsidies tot stand kon komen. Tevens konden we voor de buitenaankleding een be roep doen op volkshuisvesting in het kader van woonbuurtverbetering. Kats heeft een dorpshuis. Een mu ziekvereniging heeft Kats niet. Zeker op deze feesetlijke dag wil ik Kats ver gelijken met een orkest. De materialen zijn geleverd om tot uitvoering te ko men, de muziek moeten de bewoners met elkaar maken. Een Kats' orkest, weest u ervan overtuigd, dat bestaat uit een verschei denheid van instrumentale kombinaties. De variatie, welke ontstaat door deze verscheidenheid, zal de toehoorder niet altijd als goede muziek in de oren klin ken. Ongetwijfeld zal er van tijd tot tijd een valse toon opduiken. De vol maaktheid zit echter niet alleen in de klank, maar het is veel meer de toon, die de muziek maakt. Kats' orkest, graag geef ik u mee om tot uiteindelijke uitvoering te komen, dat u deze toonzetting bij uw kompo sitie hanteert. Dan ben ik er van over tuigd dat u zich niet hoeft bezig te houden met de vraag welke symfonie u ten gehore zult brengen. Het zal duidelijk zijn, dat zo'n stuk de naam „De Vriendschap" zal krijgen. Na de burgemeester krijgt dhr. P. v/d Maas, voorzitter van de Katse dorpsgemeenschap, het woord: Burgemeester, dames en heren. Kats staat met de ingebruikname van dit gebouw op de grens, de scheiding tussen twee perioden. Achter ons het verleden, met weinig of zeer beperkte voorzieningen op het gebied van sport, spel en verenigingsleven. Voor ons de nieuwe tijd met de mogelijkheden van dit gebouw, welke onze gemeenschap zowel voor de sport als voor het vere nigingsleven zovele mogelijkheden biedt. Het is niet zo maar tot stand geko men. Een deel van de bevolking maakte zich sterk voor een zo optimaal ge bouw. Een ander deel had twijfels of dit niet te hoog was gegrepen, zeker in deze tijd dat we ons toch prioriteiten moeten stellen. Het is me bekend, dat deze beide gedachtenstromen nog steeds leven. Ka.ts en het gemeenschapsleven, waaronder ook met name de school, heeft vanaf vandaag een rijk bezit. Rijkdom kan ook een zeker risico met zich meebrengen. Het kan de eensge zindheid, de tevredenheid op de proef stellen. In dit verband is het dan ook zeer te betreuren dat een groep, voor wie toch dit gebouw met name is be doeld, zich ontevreden toont. Ook voor die ruimte waarover twijfel is gerezen, heeft afweging plaatsgehad en is toch een beslissing genomen. Het gebouw beschouwende, past gro te erkentelijkheid en dan aan: de be stuurscolleges, de leden van b. en w., de raad, de subsidie-ënten, echter ook de leden van de beide kommissies bouw en beheer, het ambtelijk apparaat en natuurlijk de vele vrijwilligers. Ook naar de architekt, de hoofdaannemer en de onderaannemers gaat onze dank uit. Bij zo'n ingebruikname hoort natuur lijk een kado. Maar wij hebben er geen, nog niet. Het kado wat zeer van pas zal komen, was niet voorradig. Het zal een klok worden. Klokken zijn er ui teraard genoeg, maar bij het interieur past een rode Wok en dat was het pro bleem. Er was in deze kleur geen pas- Sènd uurwerk te bekomén. Tot slot nog dit. „De Vriendschap" is een symbool uit het verleden, doch ook voor de toekomst. Moge vriend schap de bindende faktor zijn, welke steeds in dit gebouw rond zal waren, waardoor de blijvende gemeenschapszin optimaal tot zijn recht zal komen. Namens het architektenburo spreekt nog de heer Van Dijk. Hij feliciteert allen met de ingebruikname van dit gebouw. Er is veel vergaderd en vele dingen moesten herzien of veranderd worden. Maar met alle betrokkenen zijn we hier altijd op een prettige wijze doorgekomen, aldus dhr. Van Dijk. Vervolgens overhandigt hij een kado, wat een tosti-ijzer blijkt te zijn. Dit werktuig had vanaf het begin op het verlanglijstje gestaan, maar werd uit eindelijk toch van de begroting ge schrapt. Om dit hartzeer op te heffen, deze attentie van de architekt. Na dit officiële gebeuren was er Open-Huis voor de bevolking van Kats. Hier werd goed gebruik van gemaakt en goedkeurend werd het hele gebouw bekeken. Voor de kinderen was er 's middags circus, verzorgd door de vereniging „Hogerop". 's Avonds was er voor de bevolking uit Kats een dansavond. Waarmee het dorpshuis zijn eerste ervaring achter zich heeft. TAFELTENNIS: Prestigeduel onbeslist: 55. In een rechtstreeks duel is het eerste jeugdteam van Slagvast er niet in ge slaagd om naast koploper Scaldina te komen. En die kans heeft er dik inge zeten. Maar in de eerste partijen was blijkbaar de spanning zo groot, dat juist daar de overwinning werd verspeeld. Zo moesten zij de dubbel beginnen bij een 03 achterstand. Maar vanaf dat moment werd ook duidelijk dat Slagvast zich niet zomaar wenste neer te leggen bij de suprematie van Scal dina. Via drie opeenvolgende winstpar tijen knokten zij zich weer keurig terug naar 33. Hierna ging de wedstrijd gelijk op. Om en om wisten beide teams nog twee partijen te winnen en werd deze span nende en goede wedstrijd, na drie-en- een-half uur, bepaald op een onbesliste 55. Voor Scaldina genoeg om het kam pioenschap te grijpen. Proficiat. Het tweede jeugdteam heeft kenne lijk de smaak te pakken. Zij behaalden voor de derde keer op rij een uitste kende overwinning. Nu was het MZ 11 uit Middelburg dat met 73 werd te ruggewezen. De tweede plaats kwam hierdoor weer wat vaster in handen van Slagvast. Bij al dit jeugdgeweld mochten de senioren-reserves natuurlijk niet ach terblijven. Het onderaan staande MZ 20 was voor de Kamperlanders dan ook een prachtige gelegenheid om weer eens een overwinning bij te schrijven. Een kans, die met beide handen werd aangegrepen. Zij keerden met een 37 overwinning terug naar Nrd.-Beveland. Vermeldenswaard is hierbij, dat Jac- quelien Gunter hier haar eerste twee wedstrijdpunten, in haar tweede kom petitiewedstrijd, wist te behalen. Programma: Zaterdag 1 december: Zand 6 Slagvast 1 (11.45 uur). Kerkwerve Slagvast 2 (13.30 uur). Maandag 3 december: Scaldina 5 Slagvast 2 (20.00 uur). ZAKELIJK NIEUWS 60 JAAR JANSEN JUWELIERS IN GOES Het Ju weiier sbedr ij f Jansen Juwe liers, in de St. Adriaanstraat te Goes, viert dit jaar het 60-jarig jubileum. Het begon allemaal in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat te Goes, waar de heer F. J. Jansen in 1924 een fa briekje opstartte voor de vervaardiging van gouden en zilveren sieraden. Hij „grossierde" een groot aantal sieraden aan diverse juweliers door het gehele land, zelf ook in Goes. Na enige jaren opende de echtge note, mevr. Jansen - v. d. Kreeke, een juwelierswinkeltje in een tot winkel omgebouwde kamer van de woning. En zo startte ook de verkoop aan parti- kulieren. Na de oorlogsjaren kwam de ver koop weer vlot op gang en al snel werd het winkeltje te klein. De in middels in de zaak gekomen zoon C. J. Jansen assisteerde met de vervaardi ging van sieraden en nam al snel de leiding over. Hij verruilde het inmid dels veel te klein geworden pand voor een groter pand in de St. Adriaan straat. Daar was meer ruimte voor ver koop en de werkplaats werd uitgebreid met de modernste machines om aan de vraag te kunnen voldoen. Grossieren doet men nu niet meer. Daar is trouwens geen tijd meer voor. Want 10 jaar geleden, in 1974, was de winkel al weer te klein en een ver bouwing was al weer noodzakelijk. De winkel werd weer een stuk groter ge maakt om de gevraagde kollektie te kunnen presenteren. Anno 1984 is Jansen Juweliers een eigenlijk al weer in een te krap jasje zittend juweliersbedrijf. Men brengt een zeer brede kollektie uurwerken en sie raden voor man en vrouw. In de maanden november en de cember heeft Jansen Juweliers een fan tastische jubileum-aanbieding in speciaal voor u ingekochte sieraden. Jansen Juweliers, 60 jaar jong. En zeker een bezoekje waard. WEDSTRIJD NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdag hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar 8ste en te vens laatste kompetitiewedstrijd voor het kampioenschap 1984 in de Ooster- schelde bij Colijnsplaat. Aan deze wedstrijd werd door 55 leden deelgenomen, welke in totaal 89 vissen vingen, waarvan 23 ondermaatse vissen en 66 bovenmaatse vissen met een gewicht van 14325 gram. De vangst bestond uit schol, schar, bot, wijting en een zeebaars. De grootste vis tij dens deze wedstrijd, een zeebaars van 1809 gram, werd gevangen door H. de Looff. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter Biondina in café Juliana te Colijnsplaat. Hoe het Pijpje Dorp vergaat, staat in de volgende „Automaat". Aan deze regels dachten wij bij het zien van een geparkeerde tankauto op het terrein van de gedempte oude ha ven te Kortgene. Bestraat met bak steen. Tot de grens waar vroeger de bovenligger van het kadedamwand liep. Eerst strak, maar met het vorderen van de tijd in gebogen lijn. Want daar was iets met dat damwand wat niet klopte! Dan volgden de oude „kinderkopjes" van basalt. Oud, ja, en gesleten. On berekenbaar zijn de keren dat die kin derkopjes getrild hebben, mede onder de krakende wielen van de te passeren zwaar beladen boerenwagens. Met als vracht de van het eiland weg te voeren landbouwprodukten en de te ontvangen goederen als zaden, kunstmest, pulp, macadam voor wegverharding, kolen, al na het seizoen. Maar die kasseien bleven maar zak ken! Telkenmale weer moest de plaat selijke stratenmaker wijlen Toon Rooze deze uit de kuilen opdiepen en opnieuw plaatsen. Zetten, zegt dan de vakman. Op een nieuwe laag plaatzand. Aange voerd door Jan Kusse, de zandschipper. Met zijn hoogaars komend van Arne- muiden. Vele, vele keren, jaar in, jaar uit, heeft Toon Roose daar elke steen opnieuw in zijn handen gehad. Met slij tieren aan voor bescherming van de vingers. Zijn houweel ging dan op en neer, met telkens een klinkende slag. Ook zijn knieën waren beschermd met vastgebonden lappen leer. Wie staat nog stil bij die oude am bachten anders dan bij evenement? Toon Rooze, en met hem vele ambach telijke vaklieden, zijn ook allang niet meer. Hoe het kwam dat die bestrating van de oude haven maar bleef zakken, verklaren wij later. Want om en bij de „Ouwe kaoie" is veel gebeurd. Door die tankauto nu en 'Pijpje Drop' kwam ons Anton Blok in herinnering. Langs de huizen komend met de geel geschilderde wagen. Volgeladen met lege en volle petroleumbussen van de A.P.C., meest vierkant van vorm en vier „kannen" (liters) groot. Voor de wagen was een trouwe viervoeter ge spannen. Het zal altijd wel een beroeps raadsel blijven, hoe Blok kans zag de A.P.C.-krant „De Automaat" wekelijks onbevlekt aan de klant ter hand te stellen. In deze krant heeft wijlen K. de Vos toen, naast koopman ook kor- respondent voor de Prov. Zeeuwsche Middelburgsche Courant, nog wel eens een verhaaltje geschreven in het Nrd.- Bevelands dialekt. Krijn bezat een heuse perskaart, waardoor vele deuren gratis voor hem werden geopend voor het vergaren van nieuws. Maar de eigenlijke „olieboer" van de A.P.C., daar waren er op het dorp toen in totaal drie, was Gerrit van Gemert. Daar deze gehandicapt was, verrichtte Blok voor hem het meeste werk. Tot zijn emigratie naar Amerika (1922), waarvan hij omtrent 1930 naar Kort gene is teruggekomen. Aan de zuidelijke voet van de To- rendijk, daar waar de Polderweg de dijkvoet raakte, bevond zich de A.P.C.- petroleumschuur. Die door de waters noodramp van 1953 is verdwenen. In die schuur, waarin ook de paardestal was, stond een tot de jongensverbeel ding sprekende ingewikkelde appara tuur opgesteld. Hiermee werden de pe troleumbussen gevuld met de brand stof voor lampverlichting en de van één- tot wel vijf-pits groot zijnde „pe teroliestellen" voor maaltijdenbereiding. Het was nog voor de tijd van het PZEM-regime. Waarvoor de kabels nog niet dwars over de Zandkreek waren getrokken (1930). Plaatselijk had men daarvoor een lichtcentrale. Die in de meer donkere tijd met zonsondergang werd gestart, maar klokke elf in de avond te Kortgene werd gedoofd. Het havengebied kwam dan ook in volledige duisternis te verkeren. Op vriendelijke maannachten na. De beter gesitueerden waren op dit gemeentelichtnet aangesloten. De ove rigen behielpen zich met petroleumver lichting. Dit had nog een „medische" bijkomstigheid je. Voor het kind dat hoestte, werd boven het lampeglas van de brandende pit, voor het slapen gaan, een eetlepel huishoudstroop opgewarmd Dit moest dan zo heet mogelijk gekon- sumeerd worden. Verondersteld werd, dat dan de andere morgen „het blaffen" was verdwenenZo niet, dan kreeg men reuzel op de borst! Het verschil in verlichting bij de dorpsbewoners duurde tot de PZEM kwam. Met vele revolutionaire veran deringen. Zelfs de afgelegen boerderij kon voor elektrisch licht bereikt wor den. Hier werd de vleermuislantaarn voorgoed aan de muurspijker gehangen. Handveger en blik verdwenen in de huiskamer door de komst van de elek trische stofzuiger. Zo kan men door De uitslag was: 1. H. de Looff, Wissenkerke 2789 pnt. 2. A. Versluis, Colijnsplaat 1430 pnt. 3j B. Biondina, Kamperland 1406 pnt. 4. A. Schoe, Oostkapelle 1275 pnt. 5. G. de Haan, Kortgene 1155 pnt. 6. M. C. de Regt, Kamperland 839 pnt. 7. M. C. Kodde, Oostkapelle 834 pnt. 8. G. Keizer, Wemeldinge 685 pnt. 9. Th. de Looff, Kortgene 669 pnt. 10. M. Klaassen, Kats 666 pnt. 11. P. de Waal (jr.), Colijnspl. 620 pnt. De laatste wedstrijd van dit jaar, de traditionele Sint Nikolaas-wedstrijd, wordt gehouden op zaterdag 8 decem ber 1984 van 13.30—16.00 uur. Inschrij ven in café Juliana te Colijnsplaat van 12.30—13.00 uur. De bekendmaking van de kampioen schappen zal plaatsvinden tijdens de algemene ledenvergadering op 1 fe bruari 1985 in het Drenthehuis te Geersdijk. gaan. Het A.P.C.-tankscheepje, dat in de noordoosthoek van de nieuwe haven lag afgemeerd voor olievoórraadöpslag, kon verdwijnen. In het huis dat op het nieuwe licht- net werd aangesloten, verscheen de moderne verlichtingslamp aan het pla fond. Ook kwam hier en daar in de huiskamer een schemerlamp. Het licht kon dan, voor een ieder, met een knop- omdraai verkregen worden. Men brand de geen vingers meer aan het lucifers houtje tijdens het aansteken van de petroleumlamp of -pit. Zo diende het gemak de burger. Het schoonmaken van lampeglas en vettige pitbehoorde tot het verleden. De zoveel meer zorg ver eisende, soms zeer kunstig uitgevoerde petroleumlamp, die aan gewichten ba lancerend op en neer gehaald kon wor den, werd van de zolderbalk gehaakt en kwam veelal op de belt terecht. Waar wij jongens vaak gereed stonden om deze lamp, met de klompen aan, verder stuk te trappen In latere jaren hebben wij te Enk huizen (en niet alleen daar!) onze neus wel eens plat gedrukt tegen het raam van een antiekwinkel. Daar hing dan zo'n gespaard gebleven ouderwetse lamp te koop. Voor een niet geringe prijs! Want dit soort lamp kwam weer terug in de belangstelling. Hoewel nu voor listig gecamoufleerde ingebouwde elektrisohe verlichting. Ook hier deed de nostalgie ons een greep in het ver leden maken naar iets dat haast geheel verloren ging. Die vulmachine van „De Automaat" was eigenlijk ook mede een nog primi tief begin tot automatisering van het bedrijfsleven. Hoewel nog niet vervol maakt met inbedrijfstelling door een simpele druk op de knop. Maar de start om het tijdrovend handwerk te gaan versnellen werd voortgezet. En niet en kel hier! Doch wij dwalen af van onze haven. Onder het parkeerterrein hier rustte een al haast vergeten stukje dorpsge schiedenis. Niet enkel door scheepvaart verkeer in beurt- en particuliere vaart. Ook waterhuishoudelijk gezien wel in teressant. De huidige generatie kent deze plaats nu beter door de bar „De Loods". Wij leerden in onze jonge jaren deze omgeving zo geheel anders ken nen. Zien weer in gedachten de kan- tonniers gebroeders Blok met zwager Kramer, en anderen, de lieslaarzen van leder aan, soppend door de modder baggeren tijdens laag water. Want de droogvallende getij haven was toen hier nog niet enkel een begrip. De beladen schepen, rustend op „de zaat", persten dan aan de zijden modderruggen om hoog. Die periodiek weer geëffend moesten worden. De schop hanterend staken zij deze „heuveltjes" dan weg. Elke schep werpend in voorbij stro mend water. Dit werd veroorzaakt door de schuif van de sluis van „de spuie" iets omhoog te lichten. Hiervoor was een huisje gebouwd, waarin het spil zich bevond, goed afgeschermd dus, om deze schuif te bedienen. Het was geplaatst boven op de dijk tussen Spuikom en Oudehaven. Als door de kantonniers het spil met spaken werd bediend, het water borre lend en gutsend ging stromen, dan heb ben wij als jongens daar vaak gefasci neerd naar gekeken. Want stromend water blijft altijd vol verrassing Een met „zee"-water gevulde Spui kom had eigenlijk een tweedelige taak. 1. Door deze met laag water regelma tig te laten leegstromen, bij zomer en winter, moest zo een toegangsgeul tot een droogvallende getijhaven op diepte gehouden worden, met weinig onkos ten. Dit kwam te Kortgene niet geheel tot zijn recht. Wij zullen hieronder aan geven hoe dft kwam. 2. In droge zomers moest men bedacht zijn op groter brandgevaar. In de Spui kom te Kortgene, zo deze gevuld was, was dan het bluswater ruimschoots aanwezig, hoewel natuurlijk van een zoute kwaliteit. Maar hier lagen Spuikom, Oude- en Nieuwehaven in elkanders verlengde. Met een haast haakse bocht aansluitend op de toegangsgeul. Was er nu door re genval een behoorlijke afvoer van pol derwater door de zichzelf openende en sluitende poldersluizen, vanzelfspre kend om en bij laag water, dan was deze stroom loodrecht gericht op de toegangsgeul naar de haven. Deze slui zen bevonden zich op de scheiding van Oude- en Nieuwehaven. Hierdoor boog het met scheppen modder vermengde water uit de Spuikom in de goede rich ting om, Zandkreekwaarts. Doch gaven de poldersluizen geen stroomsterkte af, dan kwam dit modderwater gedeeltelijk in de Nieuwehaven terecht. Zo bleef het modderen met het mod deren. P. C. Noordhoek, Zierikzee. (Wordt vervolgd)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2