NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Geef,. V GeefLcfit Ridder Blankevoet, de enige échte SPORTAGENDA SINTERKLAAS Zeeland Magazine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. GALERIJ de HORN No. 4147 Donderdag 29 november 1984 88e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 85,per Jaar. Advertentie* SS ct. per mm. excL 1TW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wfl geen enkele verantwoordelijkheid dragen. EEN VERVOLGVERHAAL VOOR DE JEUGD DOOR RON MEULDIJK. Daar liep de boodschapper dan, met z'n nieuwe schoenen van de Bama. Die waren supersnel en nog wel speciaal voor hem. Daar had de boodschapper nu eigenlijk geen boodschap aan. Want zo supersnel wilde hij ook weer niet spioneren en zijn oude schoenen waren eigenlijk nog best goed. Hij liep daar een beetje door 't ver laten landschap te slenteren, zo af en toe een steentje wegtrappend en maar hopen dat 't vlug twaalf uur werd, dan kon hij tenminste zijn lunohpakketje opeten: Twee boterhammen met Zwit serse strooikaas en een krentebolletje. Een bolletje eigenlijk, want de krenten had hij er om een uur of tien al uit- gepeuterd. In de verte zag hij al twee van de vier dorpjes liggen. Daar kreeg hij een beetje de kriebels van in zijn maag, want verstoppen kon hij zich niet in zo'n kaal landschap. Ja, achter een polletje gras zeker, dat viel niet op En al zou hij zich goed kunnen verstoppen, dan roken ze toch zeker z'n boterham metjes met Zwitserse strooikaas. In 't kasteeltje was het ondertussen nog erg rustig. De bedienden waren helemaal in hun sas, zo elk op een toren en maar uitkijken. Er was niet veel te zien, alleen maar een bood- sohapper, die langzaam een stipje werd. Toen hebben ze elk maar hun vouw blaadjes gepakt en er vliegtuigjes van gemaakt, daar kon je een leuke kom petitie van opzetten. Bijvoorbeeld wie het verst kon vliegen, de mooiste salto, 't leukste modelletje of de snelste uit voering, kon maken. En Ridder Blankevoet? Die was rus tig aan het ijsberen in z'n grote zaal en dacht en dacht. Hoe hij de bood schapper nu kon verslaan met knikke ren, want hij had gisteren een groot deel van zijn knikkers kado gedaan. Hij dacht ook aan de Kalverstraat en Ons Dorp van monopoliën en aan de put van het ganzeborden. Aan de pijl in zijn wandkaart, aan 't Grote Armee en aan de oorlog die er niet mocht komen. Aan die oorlog dacht hij erg veel, vooral als het nu eens echt oorlog werd. Waar moest hij dan een leger vandaan halen? En welke taktiek zou hij toe passen en moest hij dan met bommen gooien of met kanonnen schieten? In 't echt?? Eén ding begreep Ridder Blankevoet, dit was geen spelletje stratego of risk. En hij geloofde ook, dat hij echt oorlog voeren toch niet erg zag zitten. Zag de boodschapper het nog wel zitten? Hij zat te eten achter een gras- polletje en sloeg zichzelf op 't hoofd, omdat hij vergeten was om zijn blikje cola in te pakken en nu had hij wel dorst gekregen na z'n boterhammen met strooikaas. Hij stond op om verder te gaan, maar eerst moest hij 't zakje van zijn lunch- pakketje verbranden, want hij mocht geen sporen achterlaten met zo'n ge heime opdracht. Hij trok zijn schoenen nog eens extra aan, zette zijn zonnebril op, vouwde een landkaart onder zijn arm en trok zijn gele regenjas aan. Dat was zijn manier van spioneren, dat had hij gis teren voor het slapen gaan nog uit liggen dokteren. In een landschap waar je jezelf zo slecht kon verstoppen, kon je maar beter verkleed gaan als toerist. Als je dan ontdekt werd, zouden ze misschien denken: „Hé, een toerist, die is zeker de weg naar Duisterland kwijt" De boodschapper zuchtte nog eens diep en stapte op één van de dorpjes af. Bent n ruds geabonneerd op oen 2-maan de lijk* tijdschrift mot aktnallteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor- bliceerde foto'a rien van nog nimmer gepu- Slechts SO,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE (Wordt vervolgd). Straks wordt het weer Sinterklaas avond. En vol verwachting klopt ons hart! Of niet soms? Ik moet u eerlijk zeggen, dat het eigenlijk tijd wordt dat we de Sint eens in een nieuwe tabbert steken, want de huidige is toch al wel erg door de tand des tijds aangetast. Ik krijg steeds meer moeite met de hele viering en ik zal u zeggen waar om! Er is in onze maatschappij zoveel gewijzigd, dat het zelfs voor de kin deren een ongeloofwaardig feest gaat worden. Neem nu het spannende ritueel van het zetten van de schoen. Waar moeten we heen met die schoen, nu c.v. en vloerverwarming de kachel hebben ver vangen. Gelukkig zijn er de open haar den, die het kind weer wat fantasie- mogelijkheden bieden, maar niet ieder een kan die terwille van Sinterklaas laten inbouwen. De schoen onder de radiator is geen gezicht, bij de deurmat hoort 'ie niet! En wat denkt u van de verlanglijst jes. Voor vele volwassenen is het een haast onmogelijke opgave een redelijke lijst van verlangens bij elkaar te zoe ken. Kado's, die een beetje passen in de sfeer van deze tijd, de geest van het eerste Kabinet Lubbers zogezegd. We hebben al alles in die categorie en computers, video's, stereotorens, e.d. horen daar niet toe De kinderen hebben met de lijstjes over het algemeen heel wat minder moeite, betoverd als ze zijn door de wekenlange aanbiedingen via T.V. en krant. Alleen, de zoveel bezongen „kaatseballen in een net" komen daar al jaren niet meer op voor, zeker niet op een verkiesbare plaats. Ik denk, dat het vooral de Sinter klaasliedjes zijn, die de oorzaak zijn van veel Sinterklaasfrustraties. On danks vele pogingen van tekstdichters om nieuwe liedjes en teksten te ma ken, zijn de „gouwe ouwe" niet weg te slaan uit de top-5 en juist die tek sten zijn ouderwets en volkomen ach terhaald. Ik zal dat aan de hand van enkele voorbeelden bewijzen. Als de kinderen van Kamperland aan de „kaai" de Sint opwachten onder het zingen van „Zie ginds komt de stoom boot", dan reageert menig kleuter bij het zien van het motorisch voortgedre ven vaartuig: „Die boot heb ik van de zomer op het Veerse Meer ook al ge zien." Vaders kunnen dan nog pogen de zaak te redden door een verhaal op te hangen over „Sinterklaas^incognito". Die al eens naar de kinderen kwam kijken in augustus, maar het kan haast niet overtuigend zijn. Dat de Sint uit Spanje kwam, was vroeger geen probleem, want dat lag ver weg, maar nu lopen de kinderen 's zomers te zeuren aan de Costa Brava dat ze het kasteel van de Sint wel eens willen zien En stelt u zich eens voor, dat Zwarte Piet bij het binnenvaren van de haven via de scheepsroeper het jonge volkje toe zou roepen: „Wie zoet is, krijgt lek kers, wie stout is de roe!" Binnen en kele minuten zouden er op „de kaai" nog slechts drie kleine meisjes staan, lief en verlegen, terwijl één jongetje aarzelend heen en weer zou lopen. De rest zou weg zijn En wat denkt u van de moeder, die 1>p een donkere avond zomaar „een vreemdeling, die verdwaald is zeker" binnenlaat. Dat kun je anno 1984 toch niet meer propageren. Dan is algemeen bekend dat de lan delijke tandartsenvereniging zich al ja ren sterk maakt om de zinsnede: „O, wat bittere smart, krijgen wij voor koek een gart" 'te laten schrappen. Eens las ik in de wachtkamer bij een tandarts: „Wat een gart kan aanrichten, weten velen niet meer. Maar wat koek kan veroorzaken, weten we des te beter!" En het „op zijn paardje o zo snel" is zelden of nooit meer te zien. Misschien zou iedere Sint in de toekomst „in z'n Opel o zo snel" kunnen gaan rijden. Opel zou de sponsor kunnen worden van het hele 5 december-gebeuren. Sint zou dan met Opel op z'n tabbert kun nen gaan opereren Heer erg is zeker de strofe: „Alles ziet die slimme Piet, zich vergissen kan hij niet." In een tijd waarin zelfs aan alle kanten getwijfeld wordt aan de onfeilbaarheid van de paus, heeft Zwarte Piet deze status nog behouden. Nee, het wordt hoog tijd, dat er een landelijke kommissie „Renovatie Sin terklaas" in het leven wordt geroepen met als grote taakstelling „Hoe houden we Sint in leven." Een politicus, een musicus, een econoom en een pedagoog moeten maar eens met een rapport ko men en misschien weet u ook wel wat. Ik zie graag uw suggesties tegemoet, liefst schriftelijk, met in de linkerbo venhoek „Red de Sint". Vol verwach ting klopt mijn hart. H. VOETBAL Zaterdag 1 december: Kruiningen 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Yerseke 4 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Wolfaartsdijk 3 (2.30 u) Bruse Boys 4 Colpl. Boys 4 (12.45 u) Dames: Dreischor Colpl. Boys (11 u) Colpl. Boys BI RCS B2 (12.45 uur) Mevo Cl Colpl. Boys Cl (11.00 uur) Bevelanders 1 Apollo 1 (2.30 uur) Wolfaartsdijk 2 Bevelanders 2 (2.30 uur) SKNWK Bevelanders 3 (2.30 uur) Bevelanders 4 Middelburg 5 (12.45 u) Dames: Zierikzee Bevelanders (11 u) VCK BI Bevelanders BI (11.00 uur) Wissenkerke 1 Hoedekenskerke 1 (2.30 uur) DFS 2 Wissenkerke 2 (2.30 uur) 's-H. Arendskerke 4 Wissenkerke 3 (12.45 uur) Wissenkerke 4 Serooskerke 7 (2.30 u) Wissenkerke Cl Dreischor Cl (11 u) Kats 1 ZSC 1 (2.30 uur) Bruse Boys Al Cortgene Al (11 uur) Cortgene Cl SKNWK Cl (11 uur) Zondag 2 december: SDO 1 Cortgene 1 (2.30 uur) Cortgene 3 Cortgene 2 (2.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 30 november: Marathon 5 Delta-C. (20.00 uur te Vlissingen) BADMINTON-NIEUWS: Zaterdag 24 november: Wissenkerke 2 Stenge 3. De eerste „return" en tevens zevende kompetitie-wedstrijd voor het tweede snelle inlUstservice V.B. 25 ot/cm. zeer grote grafiekcollectie. repro/poster-art. plm. 150 olie- en aquarel, schilderijen (alt binnen, en buitenland). Kamperland TeL 01107 - 2444. ma. en wo. gesloten. team is, zoals verwacht, geëindigd in een ruime overwinning. In Kamperland versloegen ze het derde team van Stenge uit Heinkenszand met 71. Alleen in de eerste dames-enkel en de tweede gemengd-dubbel bood Stenge redelijke tegenstand. De eerste dames enkel, door Elly Karelse, moest als enigste partij prijs worden gegeven. De tweede gemengd-dubbel liep op een 3-setter uit, maar werd toch nog door Elly Karelse en Jacco Paardekooper gewonnen. De volgende wedstrijd voor het 2-de team is op zaterdag 8 december. Ze spelen dan in Kapelle tegen Netwerk 4. Terneuzen 16 Wissenkerke 3. Deze wedstrijd betekende de eerste grote nederlaag voor het derde team. In Terneuzen verloren ze met 80 van Terneuzen 16. Voor Wissenkerke speel den: Jas ja van Arkel, Edwin de Moor, Monique Vos en invalster Jacqueline van Doorn. De volgende wedstrijd voor het derde team speelt zich opnieuw in Terneuzen af. Op zaterdag 8 december spelen ze dan tegen Terneuzen 17. Krulswoordpuzzol no. 906 Horizontaal: 1. familielid - 5. wennen - 9. soort onderwijs (afk.) - 10. nihil - 12. landbouwwerktuig - 14. ijzerhoudende aarde - 16. sieraad - 17. voor - 18. plaats in Engeland - 20. familielid - 21. voorzetsel - 24. prik - 26. sofmaat - 28. vogel - 29. meterton (afk.) - 30. zang- noot - 31. vlug - 33. gevangenis - 35. stremsel - 37. vis - 38. deel van een wedstrijd - 39. rank - 40. europeaan - 41. verhoogde toon - 43. plaats in Gel derland - 44. schil - 46. voegwoord - 47. rondhout - 48. titel (afk.) - 50. voor zetsel - 51. voertuig - 53. deel van het jaar - 56. karakter - 59. deel van een theepot - 61. nieuw - 62. groente - 65. meisjesnaam - 66. titel - 68. meisjes naam - 70. slede - 71. eenzaam - 72. dierengeluid. Verticaal: 1. soort smaak - 2. de oudere (afk.) - 3. enkele - 4. meisjesnaam - 5. godin - 6. ademt - 7. zangnoot - 8. wrede keizer - 9. familielid - II. plaats in Gelderland - 13. voertuig - 15. jon gensnaam - 17. puistje - 19. deel van het dak - 20. duw - 22. vernieler - 23. dwaas - 24. zangnoot - 25. zinnebeeld 27. plaats in het Gooi - 30. projektiel - 32. stoot - 34. uitroep - 36. boom - 37. persbureau (afk.) - 40. onbepaald voor naamwoord - 42. noodsein (afk.) - 43. enzovoorts (afk.) - 45. deel van het al fabet - 47. wiel - 49. voorzetsel - 51. omroepvereniging (afk.) - 52. meisjes naam - 54. muziekinstrument - 55. deel van het lichaam - 57. tijdperk - 58. boom - 60. land in Azië - 63. kleding stuk - 64. gebogen been - 67. namelijk (afk.) - 69. jongensnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 90S Horizontaal: 1. sol - 4. alk - 7. alsem - 9. snaar - 11. one - 12. stoep - 13. lef - 15. adder - 17. kelim - 19. te - 20. pek - 23. vos - 24. ei - 25. oud - 27. matador 28. sta - 29. rob - 30. pas - 31. kil - 32. pro - 33. lak - 35. ddt - 37. dor - 38. be kwaam - 40. ork - 42. op - 43. aar - 44. nuf - 46. aa - 47. niets - 51. drent - 53. kro - 54. sabel - 56. iet - 57. godin - 59. negen - 61. map - 62. oas. I Verticaal: 1. sleep - 2. os - 3. les - 4. anp 5. la - 6. kales - 7. and - 8. mts - 9. ser 10. rel - 11. odeur - 14. fiets - 15. ato 16. rem - 17. kor - 18. mia - 21. kaliber 22. sap - 23. voorman - 26. donar - 28. saldo - 33. lopik - 34. two - 36. trant - 37. don - 38. bas - 39. mud - 41. kat - 43. atoom - 45. fries - 48. erg - 49. dan 50. ven - 52. een - 54. sip - 55. leo - 58. da - 60. ga. J

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1