PROGRAMMA openingsdag Opening Dorpshuis Kats Door: Kees van Boven. Na vele maanden arbeid is het nieu we dorpshuis „De Vriendschap" te Kats bijna geheel klaar. Veel zelfwerkzaam heid, dus veel vrije tijd, is er door de bewoners van Kats in dit nieuwe ge bouw gestoken. De opzet, om zoveel mogelijk aan de eisen van de gebruikers te voldoen, is zeker geslaagd. Alle verenigingen, die bij de bouw betrokken zijn geweest, zijn dan ook zeer tevreden. Echter niet alle verenigingen, de bejaardensoos is helemaal niet tevreden. Toch komt er van verschillende bejaarden uit de ge meenschap een ander geluid. Zij zijn wél tevreden met het resultaat en zul len ook regelmatig bezoeker worden van het dorpshuis. Wat één persoon wil en door wil zetten, is nog niet de me ning en opvatting van alle bejaarden, zo wordt gezegd. Het gaat allemaal om een biljart wat wel of niet geplaatst kon worden. Het geld voor de aanschaf was gereserveerd, maar er moest nog een biljart bijko men zo werd vanuit het bestuur van de soos gereageerd. Dit was financieel niet haalbaar en ook de ruimte was hier niet voor geschikt. De soos heeft zich toen, met biljart en al, teruggetrok ken. Wel wilden ze de kosten van een nieuw laken verhalen op de bouwcom missie van het dorpshuis. Dat kon na tuurlijk niet door de beugel, temeer omdat de commissie dorpshuis toen zelf al een biljart had aangeschaft. Geen fraaie verhouding natuurlijk, met twee dingen zit de bejaardensoos nu in haar maag: een kapot biljart en natuurlijk geen onderkomen, terwijl er ook voor de bejaardensoos een prachtige ruimte in het nieuwe dorpshuis beschikbaar is. Uit gesprekken met bejaarden is nu al duidelijk naar voren gekomen dat beslist niet alle ouderen uit Kats achter het standpunt van het bestuur staan. Zij zouden het heel erg vinden dat door onbegrip en dwingelandij van het be stuur, zij verstaken zouden blijven van zo een prachtig onderkomen. Opening zaterdag. Om 10.15 uur zaterdag 24 november zal het nieuwe dorpshuis dan officieel worden geopend door burgemeester Hoogendijk - van Duijn. Muziekvereni ging „Wilhelmina" uit Colijnsplaat zal rond dit gebeuren de vrolijke en mu zikale noot verzorgen. Om u, als lezer, ook eens iets te la ten horen vanuit de bouwcommissie, laten we nu de heren Koster en Van Loon aan het woord, die een uiteenzet ting geven van de werkzaamheden die zijn verricht tot het tot stand komen van dit prachtige dorpshuis. Terugblik op een dorpshuis. Na een lange periode van zoeken naar geschikte ruimte voor sport en andere aktiviteiten door een gecombineerde commissie van diverse verenigingen binnen onze kern, bleek b. en w. een soort konijntje uit de hoed getoverd te hebben. Althans zo kwam dit eerst op mij over toen in een vergadering van de dorpsgemeenschap een voorzichtig voorstel van gemeentewege op tafel werd gelegd. Om een lang verhaal kort te maken: na enige tijd werd een voorlopige op dracht aan een architect verstrekt om een paar praatplaatjes te maken. Dit als eindresultaat van een inmiddels al heel wat avonden verslindend overleg met het toenmalige ministerie van WVC de gemeente en de afgevaardigden uit ons dorp. Via een aantal inspraakavonden kwam de architect tenslotte, met drie voorstellen waaruit de uiteindelijke keuze is voortgekomen, met wel als konsekwentie dat de uiteindelijke keu ze inhield dat er een en ander aan zelf werkzaamheid vereist werd. De achter gronden hiervan waren dat onze speel tuin op deze manier niet gehalveerd zou worden. Tevens zou in dit model een grote gymzaal gerealiseerd kunnen worden. Van de zijde van de aannemer bleek de bereidheid aan dit waagstuk deel te nemen, want zo mag het echt wel gezien worden. Na ruggespraak met diverse vereni gingen over het aantal vrijwilligers dat men kon leveren, werd een overzicht van de beschikbare mankracht gemaakt en bleek dat tenminste 1000 vrijwilli- gersuren nodig waren en ook toegezegd. Begonnen werd met het deels „slo pen" van de oude school, dakpannen er af, gymtoestellen demonteren, be strating wegnem enenz. enz. Op die za terdagmorgen bleek hoezeer ieder hier bij betrokken was. Van 4 tot 80 hielp mee met sjouwen, stpelen, loshalen enz. 's Middags om plm. 4 uur was de eerste ronde al afgewerkt. Hierna is nog door een ploeg op diverse zaterda gen het sloophout spijkervrij gemaakt, omdat dit ook weer hergebruikt zou worden. Inmiddels' was de gedeeltelijke sloop al in volle gang en maakte de aannemer ee n aanvang met de bouw. Begin april '84 was het dan zo ver dat met de zelfv /erkzaamheid een begin kon worden ge maakt. Het gebouw werd glasdicht c pgeleverd, aan ons o.m. het aanbrenge' n van de plafonds, schilder werk van wanden en plafonds, deels aftimmer verk enz. Als je dan zo'n kaal gebouw uitstapt en ziet, wat er nog allemaal gedaan moet w arden, slaat je de schrik om het har} hoe moet dit in hemelsnaam ooit kla ar komen?! Op z> a'n moment realiseer je je pas goed w aar je aan begonnen bent. Dan begint het afwerken, het enthousiasme en de volharding van de werkers is zonder overdrijven bewonderenswaar dig geweest. Zeker, na de eerste paar weken, als het nieuwtje er wat af is en de resul taten nog niet erg zichtbaar zijn. Pas toen de eerste plafonds dicht waren en de schilderploeg (dames, een fantas tisch stukje werk!) had toegeslagen, kwam er wat zicht op vooruitgang. De timmerploeg heeft zich bijna ver beten door een eindeloze stapel latten, een bijna niet te overziene berg gips platen, houtwol-cementplaten en vloer plinten heengewerkt. De schilderploeg heeft een „zwembad" met muurverf uitgerold op de wanden van de gym zaal, de plafonds en andere daarvoor min of meer geëigende plaatsen. Wat telkenmale weer opviel was de geweldige sfeer die op de werkavonden heerste, de vaste maandagavondploeg, de dinsdagavondploeg, de woensdag- en donderdagavondploeg allen even gemo tiveerd er iets goeds van te maken. Inmiddels werden reeds voorberei dingen voor de aankoop van de inven taris getroffen en vond er regelmatig overleg tussen bouw en architect plaats met de aannemer als geduldige derde, materialen leverend als die nodig wa ren en met raad terzijde staand, even als het V.A.K. Noord-Beveland (prima kritische adviezen, dames!). Intussen naderde de bouwvakvakan tie, even een periode van rust voor ie dereen Medio september werd de draad weer opgepakt en met nieuwe energie aan de laatste loodjes begonnen, die wegen inderdaad het zwaarst! Ondanks dit bleef de bijna vaste ploeg stug doorwerken met regelmatig een welkome aanvulling van werkers die één of meerdere avonden kwamen meehelpen. Overdag hebben enige leden van de bejaardensoos veel zorg en tijd besteed aan het aanbrengen van o.m. de ver lichting in de „lage" ruimtes. Heren, dat ziet er goed uit! Op het moment dat dit overzicht op papier wordt gezet, zijn er nog steeds vrijwilligers bezig met het leggen van de laatste hand aan ONS dorpshuis. Nu het werk bijna geklaard is, kun je alleen maar met trots terugkijken naar het resultaat van het werk dat door velen is verzet en de wijze waar op naar beste vermogen is gewerkt door en laten we dit toch niet ver geten - mensen die vaak een totaal ander beroep hebben! De prestatie die door een dorpje met amper 400 inwo ners is geleverd liegt er niet om. Dit alles was natuurlijk niet reali seerbaar zonder de zeer positieve be nadering van het ministerie van WVC, de gemeente, de architect en de aanne mer, zonder deze mensen was dit nooit van de grond gekomen. Afsluitend kan gesteld worden dat wat er nu voor ons beschikbaar is ge komen als kleine kern Kats, eigenlijk gewoon te gek is, maar dank zij de ge zamenlijke inspanning van velen toch tot een resultaat heeft geleid waar wij trots en anderen jaloers op mogen zijn. Aanstaande zaterdag sluit de bouw commissie haar taak af en hoopt dat deze eerste dag het begin van een lange reeks van activiteiten binnen onze ge meenschap zal zijn en bij zal dragen tot het behoud van ons dorp Kats. Het is al mét al nog een heel verhaal geworden over de bouw en zelfwerk zaamheid, duidelijk moge zijn dat lang niet alle zaken belicht zijn en er wille keurig wat herinneringen zijn opge haald, zonder te pretenderen een ver slag van de afgelopen periode te zijn. Hiervoor is er teveel gebeurd. Als bouwcommissie zit onze taak er nu praktisch op. Wij danken al diege nen (meer dan 2000 manuren totaal), die hun tijd belangeloos beschikbaar hebben gesteld voor de realisatie van ons Dorpshuis en hopen dat zij net zul ke goede herinnering aan de afgelopen periode zullen overhouden als wij dit hebben. De bouwcommissie Dorpshuis Kats. P.S. Het schrijven van dit verhaal is nog inspannender dan het aanbrengen van plafonds! Na deze boeiende en duidelijke uit eenzetting komt nu dhr. M. Koole aan het woord. Hij is hoofd van het bureau welzijn te Kortgene. Een enorm stuk werk heeft dhr. Koole verricht, temeer omdat hij pas vanaf 1 juli j.l. in deze funktie werkzaam is bij de gemeente Kortgene. Dat hij de bevolking van Kats ondertussen goed heeft leren ken nen, spreekt wel uit de titel, die hij zijn toelichting heeft meegegeven: In Kats gaat men niet over één nacht Ijs De eerste besprekingen over de ak- kommodatie voor het verenigingsleven in Kats brengen ons terug naar oktober 1980. Er werd een „Werkgroep Zaal- akkommodatie Kats" geformeerd, die ideeën ging uitwerken over hoe de verenigingsakkommodatie in Kats kon worden verbeterd. Deze werkgroep werd in augustus 1981 met diverse per- sonenen uitgebreid en kreeg een nieuwe naam „Overleggroep zaalakkommodatie Kats". Besloten werd een idee verder uit te werken, namelijk het aanpassen van de voormalige lagere school. In september 1982 kreeg dit een de finitieve vorm, omdat duidelijk werd dat het ministerie van cultuur, rekrea- tie en maatschappelijk werk, dit is nu het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur, bereid was een subsidie voor de verbouwing beschik baar te stellen van 250.000,De rea lisering van de verbouwing moest plaats gaan vinden binnen de doelstellingen van de dorpsvernieuwing, onder het motto „goed en goedkoop". In januari 1983 werden belangrijke procedure-afspraken gemaakt. De over leggroep werd ontbonden, daarvoor in de plaats kwamen een „werkgroep be heer", „werkgroep bouw" en als over koepelend orgaan de „Stuurgroep vere- nigings-akkommodatie Kats." Deze stuurgroep is later in dat jaar komen te vervallen, omdat de werkgroepen bouw en beheer gemiddeld één keer per maand gezamenlijk gingen vergaderen. In die periode raakte alles in een stroomversnelling. Eén van de voor waarden van het ministerie van CRM was, dat in 1983 de bouw moet starten. Verschillende externe deskundigen werden bij de bouw betrokken. Door de Stichting Ruimte uit Rotterdam werd een rapport opgesteld over de mogelijke ruimte-indeling aan de hand van diverse verenigingsaktiviteiten. De architekt kwam van het Architekten- bureau Op ten Noort - Blijdenstein te Utrecht. De aannemer werd het Aan nemersbedrijf Peters B.V. te Oost- Souburg. Voordat daadwerkelijk met de uit voer van de bouwplannen kon worden gestart, was het noodzakelijk, dat de gemeenteraad van Kortgene de beno digde financiële middelen beschikbaar stelde. Dit gebeurde in de raadsver gadering van 7 juli 1983. De raad stelde een krediet beschikbaar van 875.000,- Naast het ministerie van CRM zegden het Koningin Julianafonds en het An jerfonds Zeeland ook een bijdrage toe, totaal 13.000,—. De verbouwing en het inrichten van het Dorpshuis hebben ongeveer een jaar geduurd. De afgelopen week zijn de laatste werkzaamheden verricht. De bouw van dit Dorpshuis is een boeiend projekt geweest. Vooral door de nadrukkelijke inbreng van de in woners uit Kats. Het is een mooi Dorpshuis, waar de inwoners uit Kats met recht trots op mogen zijn. Niet alleen omdat de ge meenteraad het financieel mogelijk maakte om in hun direkte omgeving dit Dorpshuis te bouwen, maar vooral omdat het met hun inzet is gerealiseerd M. Koole, hoofd bureau welzijnszaken, gemeente Kortgene. Uit al het voorgaande blijkt wel, dat dit op Kats „HUN" Dorpshuis en wij van onze kant wensen de dorpsgemeen schap veel sukses. En hopen, dat in de toekomst „alle" verenigingen van „De Vriendschap" gebruik zullen maken. De burgemeester zegt: Tijdens de gehele verbouw van het Dorpshuis en vooral bij de inrichting ervan is door een groot aantal inwoners uit Kats erg veel werk verzet. Met recht mag daarom gezegd worden, dat hier sprake is van een samensmelting van belangen, een vorm van gebonden heid met één en hetzelfde doel: De leefbaarheid van de kern Kats ver beteren en bewaken. Dat doel, dat de raad voor ogen hield bij het beschikbaar stellen van een krediet van 875.000,voor de ver bouw, hebben deze mensen daadwer kelijk uitgedragen door het verrichten van diverse werkzaamheden. Door hun enthousiaste en vrijwillige inbreng was het mogelijk meer ruimte te creëren en diverse extra voorzieningen aan te brengen. Het resultaat is er dan ook naar. Een mooi Dorpshuis, dat ruimte biedt voor verschillende aktiviteiten. Door de gekozen samenstelling van de beheerskommissie voor het Dorps huis is mede vorm gegeven aan de gezamenlijke verantwoordelijkheid die de inwoners van Kats en de gemeente hebben ten aanzien van de exploitatie van dit Dorpshuis. Zowel de gebruikers als de dorpsgemeenschap en de ge meenteraad zijn er in vertegenwoordigd Tenslotte is de naam van het Dorps huis zeer toepasselijk. De gekozen naam wijst niet alleen op de saamhorigheid waarmee is en wordt gewerkt voor het Dorpshuis, maar is tevens een oproep om in vriendschap blijvend te werken aan de leefbaarheid van de kern Kats. Burgemeester E. J. Hoogendijk - van Duijn. Zaterdag 24 november 1984 wordt het Dorpshuis te Kats officieel in gebruik genomen. Het programma voor de openingsdag ziet er als volgt uit: Vanaf 11.30 tot 13.00 uur is het „OPEN HUIS". Dit houdt in, dat de bevolking het gebouw kan bezichtigen. Vanaf 14.00 uur treedt speciaal voor alle kinderen, natuurlijk zijn ook de ouders van harte welkom, het Circus HOGEROP op. Dit circus is een erg leuke attraktie. De toegang is gratis. 's Avonds vanaf 21.00 uur wordt er een FEEST-DANS-AVOND georganiseerd in het Dorpshuis. Deze avond treedt op het bekende RIVER-SIDE-COMBO. De entree is 2,50 per persoon. Dorpshuis „De Vriendschap" te Kats.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4