Begrotingsvergadering van de gemeente Kortgene (deel 2) Vervolg algemene beschouwingen van de VVD. Eén eventuele verbouwing, of, zoals u het noemt aanpassing van het ge meentehuis, zullen we ongetwijfeld uit eigen zak moeten betalen. Wij stellen ons vooralsnog niet enthousiast op. Het is natuurlijk achteraf gepraat, maar hadden we destijds maar het gebouw van het waterschap gekocht, dan waren we uit de problemen geweest en had den de medewerkers „buitenshuis" de lunch kunnen gebruiken. Een jarenlange wens van onze fraktie is de afgelopen zomer in vervulling ge gaan. Enkele mensen extra bij de po litie. Hopelijk wordt dit de komende jaren gecontinueerd. Of het hierdoor komt weten we niet, maar we hebben wel de indruk dat het seizoen betrek kelijk rustig is verlopen. Overigens willen we er op wijzen dat Noord-Beveland en dus ook onze gemeente zéér in trek is bij de recreant. Het aantal overnachtingen zal in 1984 op ons eiland ca. 1.500.000 bedragen hebben. Het regio bruto toegevoegd produkt, als het ware de totale omzet, zal ca. zeventig miljoen gulden bedra gen en daarbij komen dan nog de be stedingen uit de dagrecreatie. We zijn daarom verheugd dat er het komende jaar een gemeentelijke recreatienota uitkomt. Gezien het enorme belang van deze materie zijn wij er een groot voor stander van dat de toeristenbelasting „gericht" wordt besteed, met andere woorden voor toeristische doeleinden. Dan noemen wij: onderhoud en aanleg wegen, fietspaden, onderhoud strand jes, eventuele slechtweervoorzieningen, Veerse Meer, promotie gemeente, enz. Over het onderwijs willen wij het volgende kwijt. Vooropgesteld dient na tuurlijk dat er sprake dient te zijn van een goed en verzorgd leermiddelenpak ket in de breedste betekenis van het woord. Echter, dit hoeft voor ons niet te betekenen dat we qua voorzieningen behoren bij de Top 5 van Nederland, zoals het geval is. Het zou wellicht zaak zijn héél het financiële gebeuren op onderwijsgebied eens op een rijtje te zetten, door te lichten en zien of het. niet zuiniger kan. (Onze fraktie behoeft niet beslist ere tribune te zitten, met een goede zit plaats nemen wij genoegen). In verband met de werkgelegenheid in onze gemeente zouden wij er sterk voor willen pleiten de plaatselijke aan nemers bij bepaalde karweien in te schakelen. Er is in die kringen wat on tevredenheid over het gevoerde beleid in deze. En waar de gemeente toch vaak garant staat voor geldleningen, heeft ze volgens ons toch een flinke vinger in de pap bij de gunning van aanbestedingen of het maken van af spraken. Volgens ons behoort ze dat zeker te hebben. Wij geven het college in overweging haast te betrachten bij het afstoten van gebouwen die naar de gemeente zijn toegekomen. Het kost ons alléén maar een hoop geld aan o.m. onderhoud en rente. Met dat haast betrachten bedoe len wij overigens niet: verkopen tegen elke prijs! Wij zien dat er voor de welstands commissie f 2.000— méér is uitgetrok ken. Wij zijn hier tegen en pleiten er voor deze commissie op te doeken. Wat hebben wij tenslotte aan adviezen aan de hand van foto's vanuit een bu reaustoel. Burgemeester en wethouders en de adviserende ambtenaar kennen de situatie ter plaatse veel beter en het niet meer inschakelen van de wel standscommissie zou alles vereenvou digen, goedkoper maken en efficiënter zijn. Bovendien past de commissie niet meer in het kader van de deregulering. Wat u schrijft over het projekt Men sen zonder Baan onderschijven wij ten volle. „Bij het onderzoek en de be schrijving van de doelstellingen zal bijzonder aandacht moeten worden be steed aan gelijksoortige aktiviteiten van andere instituten". Wanneer u deze doelstelling in de praktijk kunt realiseren zijn we op de goede weg en zal misschien met min der geld méér voor de mensen kunnen worden gedaan. Wat de D.G.D. betreft hopen wij dat onze vertegenwoordiger er bij voorko mende gelegenheden steeds op zal wij zen dat de gezondheidsvoorziening in de gemeente Kortgene en op heel Nrd.- Beveland uitstekend funktioneren. Wij hebben dit duidelijk geconstateerd op de receptie van het echtpaar Van Halst, dat samen de Noord-Bevelandse am bulancewagen 25 jaar bemant. De al gemene gedachte van de daar aanwe zigen was: ,,'tgaat prima, houen zo!" Bij een post onvoorzien van circa f 200.000.zien wij geen direkte nood zaak verhogingen toe te passen voor de reinigingsrechten en het riool-af- voerrecht. Wij zijn erg benieuwd naar de ge zondheidstoestand van de lindebomen in de Voorstraat te Colijnsplaat. Wan neer er onvermijdelijke stappen ge nomen moeten worden en dan den ken wij in het ergste geval aan rooien -zouden wij toch willen dat de inwo ners van Colijnsplaat dat niet van de ene dag op de andere in de krant zou den moeten lezen. Wij vinden het een prachtige straat en zouden met pijn in het hart die beslissing nemen. Iets u- nieks zou dan werkelijk verloren gaan. Mevrouw de voorzitter, wij zijn ons er van bewust dat er nog meer ónder- werpen zouden kunnen zijn, waarover we iets konden opmerken. Dat doen misschien de andere frakties. Wij danken u, de beide wethouders, de collega-raadsleden en alle mede werkers van de sekretarie voor de pret tige samenwerking in het afgelopen jaar. Wij zijn ons er van bewust dat er in de zéér nabije toekomst moeilijke beslissingen genomen moeten worden. Dit kan tot interne tegenstellingen lei den, maar hoeft de bestaande goede verhoudingen niet aan te tasten. Wij zullen ons zakelijk opstellen, in het belang van de gemeente, waarvoor we door onze kiezers zijn gekozen. De VVD-fraktie: I. H. van Oeveren - de Rijke. C. J. van Damme. Algemene beschouwingen van S.G.P. Geachte mevrouw de voorzitter, me deraadsleden, dames en heren, Voor mij ligt de gemeentebegroting 1985 met de nodige bijlagen. Heel ge wichtige stukken. U schrijft, dat het u een genoegen is om deze de raad te mogen aanbieden. Ook voor ons als raad is het niet minder een genoegen om via dit stuk het gehele reilen en zeilen van de gemeente te bezien. In feite is dit het voornaamste stuk en voor ons als raad de belangrijkste ver gadering, waarin juist het gemeente besturen zo zeer aan de orde komt. Al le verdere beslissingen zijn vaak maar een uitvoering van de jaarlijkse be groting, die financieel aangeeft wat er kan en wat er niet kan. Of we de te ring naar de nering gezet hebben enz. Persoonlijk ben ik, juist in belang van onze burgers, heel erg benieuwd hoe de zaken draaien. Op bladzijde 98 van de begroting lezen we toch, dat er zo'n kleine 10 miljoen wordt ontvan gen door de gemeente en iets minder wordt uitgegeven, derhalve een geld stroom van ca. 20 miljoen. Gelukkig is er nog een klein winstje van f 219.000.- Op dat grote bedrag een bescheiden netto-resultaat. Temeer ben ik hier over erg tevreden, daar om dit resul taat te behalen, de grootste gemeente lijke belastingen niet behoeven ver hoogd te worden. De landelijke bezui nigingen, inzonderheid op het gebied van de salariskortingen, zullen onge twijfeld hieraan hebben meegewerkt. Volgens uw becijfering is 1984 ook een heel gunstig jaar en is er in feite een voorlopig geraamd overschot van plm. f 346.000.waarvan f 150.000. weer is gereserveerd voor dorpsver nieuwing. Dit laatste juich ik toe, daar ik volgens de pas bijgewoonde lezing over dorpsvernieuwing er van over tuigd ben, dat er minder subsidies zul len komen, als oorspronkelijk geraamd is. Wij hebben als voortrekkende ge meente een goed dorpsvernieuwings plan ontworpen en willen daaraan ook volledig uitvoering geven. Om dit e- venwel te verwezenlijken zullen we wel hele bedragen uit eigen algemene mid delen moeten bijpassen. Dus opvoering van dit fonds vind ik dringend nood zakelijk. Als het even lijden kan, zou ik het te reserveren bedrag over 1984 alsnog hoger willen stellen, maar daar kan over worden gediscussieerd. Voorts ben ik het met u eens, dat gezien de totale reservestand, volgens bladzijde 131 f 5.5 miljoen, de financi ële positie van de gemeente gezond is. Daar hier enkele zeer doelgerichte re serves onder zitten, als havenfonds, on- derhoudsfonds bungalownark enz., be dragen de echte beschikbare reserves ongeveer 3 miljoen. De rente-opbrengsten hebben we als gemeente echter heel hard nodig om de totale begroting sluitend te krijgen. Bovendien voorzitter, zijn er nog wel donkere wolken, die nog niet overge waaid zijn. Zwaar weer kon er wel eens het gevolg van zijn, en dan is een goede reserve-jas en een stevige paraplu hard nodig. Ik doel hierbij op de havenverzanding. Mevrouw de voorzitter, ik ben zo maar ineens doorgestoten tot het hart van de begroting, maar juist de hart slag is zo belangrijk. Ik wil nog even beginnen met uw begin en wil in de eerste plaats u en al uw medewerkers hartelijk dank zeg gen voor de prachtige uitvoering en de gedegen documentatie, die de diverse boeken ons gqven. In verband met de nieuwe compta- biliteitsvoorschriften per 1 januari '85 moest enorm veel werk verzet worden om al de vereiste veranderingen door te voeren. Ik wil de ambtenaren, die hiermee belast zijn, mijn dank betui gen, dat ze dit grote werk, en nog op tijd ook, hebben geklaard. Het resul taat is er ook naar. Ik wil ook nog hier in het openbaar mijn oprechte erkentenis uitspreken aan de Heere, de Onderhouder van al les, die u en ons de kracht, lust en wijs heid geschonken heeft om dit en het gehele gemeentelijke gebeuren te be sturen en uit te voeren. Of we het willen of niet, volgens Gods Woord regeert de Heere, en zijn alle overheden en machten Hem on derworpen en zonder Zijn wil, kunnen we ons noch roeren noch bewegen. In dit besef, mevrouw de voorzitter, vloeit ons hart over in het buigen voor Hem en mogen we voor de toekomst moed putten uit zijn onfeilbaar Woord en kracht en wijsheid vragen om voort te gaan. In het dienen van de Heere ligt de grootste zegen en geeft alleen het ware geluk en welzijn voor onze bur gers. Daar u, mevrouw de voorzitter, geen opsomming geeft van hetgeen in 1984 gebeurd is, zal ik dit ook niet doen. Ilc ben blij met uw korte en toch leven dig, inspirerende geschreven begelei dingsbrief. Het spreekt vanzelf dat ik aan uw beschouwingen, waar ik mee eens ben, niet telkenmale mijn tevre denheid betuig, dit is in feite overbodig Wat de openbaarheid van commis sies betreft, heb ik totaal geen be hoefte om deze verder openbaar te ma ken. Het woord commissie houdt in zich een soort afgebakendheid, niet ieder een behoort daar bij te zijn. Er zijn ge noeg zaken die echt beter in besloten kring besproken kunnen worden, als dat al iedereen en de pers zich ermee inlaat. Enige vrijheid moeten commis sies toch behouden, anders wordt het een gedwongen, opgelegde openheid. In onze tijd draaft men met veel zaken zover doox% dat het juist maatschappe lijk ontwrichtend werkt en door de vele inspraak besluiteloosheid of veel te late besluiten in de hand werkt. Mevrouw de voorzitter, met echt vol doening heb ik gelezen de situatie in zake het gemeentehuis en dat het in feite weer veel te klein is. Indertijd heb ik gepleit voor meer en grotere uitbreiding en betere voorzieningen. Aangezien we geen grond meer hebben rond het gemeentehuis, of het zou aan de achterkant moeten zijn, zou er mis schien een oplossing gevonden kunnen worden door de hele dienst gemeente werken onder te brengen in de vrij komende mavo-gebouwen. Het is maar een suggestie om werkruimte vrij te krijgen. Ik ben kontent over de extra bezet ting van de politie. Gedurende de zo mermaanden kon ik toch konstateren, dat de ordebewaking preventief ge werkt heeft. Ik vond het rustiger als in andere jaren. Ik wil hen dank brengen voor hun inzet. Voor de brandweer zijn weer ver dere voorzieningen getroffen en ik wil graag er aan meewerken, dat de uit rusting en huisvesting zo optimaal mo gelijk is. In tijden van gevaar moet ze doeltreffend en snel kunnen opereren. De begroting gemeentewerken is zo overduidelijk behandeld, dat ik er niets aan heb toe te voegen. Er is weer veel aangeschaft en onderhouden en we vertrouwen dat dit zo zal blijven. Goed onderhouden dorpen, spreken de burger erg aan. Wel wil ik pleiten voor een regeling van het onderhoud van een stuk dijk rondom de Hervormde Kerk te Kortgene. Nu is het een aanfluiting. Kan de gemeente dit niet overnemen? Ook vind ik een flinke vaste stelpost voor vervanging van versleten of ver ouderd materiaal vanzelfsprekend. De raad moet niet voor elk wissewasje worden bezig gehouden. We hebben te besturen en de uitvoering kan over gelaten worden aan de desbetreffende uitvoerende personen. Wel dring ik aan op spoedige verbetering van de regen afvoerputten in diverse straten, daar die veel te diep gelegd zijn, voordat er ongelukken gebeuren. Grote waardering heb ik voor de re novatie van het midden en zuidelijk gedeelte van de Hoofdstraat te Kort gene. Het geheel ligt er goed bij. Wel heb ik veel moeite met dit op te bren gen voor het noordelijk gedeelte. Graag zag ik het weer hersteld in zijn oude vormgeving, wel met bomen. Het ef- fekt van minder snel rijden blijft dan gehandhaafd. Ook vind ik het zeer jam mer, dat er met de eigenaar van de molen geen overeenstemming te berei ken is over het herstel van de oude glorie van de molen. Nu is en blijft het een aanfluiting. Wat de visserij betreft, voorzitter, hoop ik, dat flink gewezen wordt op een vlotte passage van de schepen door de nieuwe Roompotsluis. Bepaalde be richten in de pers waren niet zo gun stig en ik hoop, dat de vissers ons dorp Colijnsplaat blijven zien als hun thuis haven. Ik meen, dat we die zekerheid wel moeten hebben, als er gepraat moet worden over verdere uitbreidin gen aan de vismijn. Overigens hebben we als gemeente al zoveel subsidies verleend in het verleden, dat het aan genaam is als er eens een overschotje komt. Ik ben daarom ook dankbaar, dat de omzet van de mijn zo gestegen is en de exploitatie rond kan komen. De vestiging van ambachtelijke be drijven juichen we toe. Daar de werk gelegenheid op Noord-Beveland, inzon derheid' in de landbouw, zo enorm is afgenomen en binnenkort de Deltawer ken op een eind zijn, zullen we als gemeente een aktieve vestigingspolitiek moeten voeren. Dit is dringend gewenst om bevolkingsleegloop uit onze ge meente te voorkomen. Ik heb gelezen, dat het voor heel Zeeland er slecht voorstaat. Industrieën komen er niet bij, wel hebben of gaan vele diensten onze provincie verlaten. Hiervan wonen ook allicht mensen op ons goede eiland. Wat ik echt miste, mevrouw de voor zitter, is de statistiek over het verloop van de bevolking (zie bladzijde 10 be geleidingsbrief 1984). Nu heb ik zelf de cijfers van bladzijde 7 vergeleken met genoemde bladzijde 10. Hieruit lees ik een vooruitgang van 3585 3502 83 zielen. Frappant vond ik, dat als ik op bladzijde 10 van begeleidingsbrief 1985 de bekende leerlingenaantallen van de scholen naast elkaar plaatste er nu 356 leerlingen op school gaan en vorig jaar 354 (behoudens de mavo leerlingen). Uit dit simpele feit konklu- deer ik, dat onze bevolking waarschijn lijk nog meer aan het vergrijzen is. Ik hoop, dat de bouw of verbouw van de scholen, we mogen toch echt zeg gen, dat we een stel prachtige up-to- date scholen bezitten, er toe zal bij dragen, dat het goed toeven is voor de kinderen op deze scholen. Ik spreek de wens uit, dat de bevol king de kracht en moed zal weten op te brengen om kinderen voort te bren gen, dit zal leiden tot instandhouding en op peil houden van de scholen en verder zorgen voor werkgelegenheid. De Heere belooft er Zijn zegen over. Gods Woord leert ons, dat kinderen zijn een erfdeel des Heeren. Het is één van de fundamenteelste misvattingen in onze maatschappij-beschouwingen om dit te beperken tot een nu al ontoe laatbaar laag getal. Terecht merkt u op aan het slot van uw beschouwing over het onderwijs, dat de netto-last circa 3 ton bedraagt. Toch heb ik dit graag over voor onze kinderen. Over het debacle van de mavo-school zal ik maar zwijgen, jam mer dat het zo gegaan is. Ook ik wil van deze plaats het personeel dank zeggen voor al het door hen verrichte werk en ik hoop, dat ze een andere baan elders mogen vinden. Wat het welzijn betreft, staat er weer veel te gebeuren. De ene wet is nog amper ingetrokken of de andere rollen al weer van de band. Ik hoop dat ze een langer leven beschoren zijn met minder inspraak, dan de Kaderwet Spe cifiek Welzijn. Ik vind het fijn, dat het bestuurlijk experiment specifiek wel zijn voor de Bevelanden en Tholen wordt verlengd tot 1990. Al de inspan ningen, die in het verleden hiervoor zijn gedaan, kunnen dan nog hun nut afwerpen. Een ding, mevrouw de voorzitter, mis ik steeds, namelijk de heenwijzing naar het zoeken van het geestelijke welzijn van onze burgers namelijk het zoeken naar en onderhouden van Gods geboden. Daarin alleen ligt het ware welzijn en de gelukzaligheid van de mens. Dit is van zoveel meerdere waar de, dat ik hier op moet wijzen. We zijn zoveel bezig met allerlei stoffelijke welzijnsplannen en vermakelijkheden, dat het geestelijke welzijn op de ach tergrond komt. Vandaar die eenzaam heid onder ouderen en het gevoel van geestelijke verbondenheid en tevreden heid onder jongeren gaat wijken en men zich gaat uitleven in allerlei wilde muziek en spel, sportverdwazing, al cohol- en drugverslaving, enz. Alleen Gods Woord biedt hierin uit komst, dit is een onuitputtelijke bron, die alles zal verduren en stand zal hou den tot in eeuwigheid. Juist het onder zoek ervan geeft intense vreugde, meer dan de wereld bieden kan. Gezien de grote subsidies, die we als gemeente moeten verlenen om de ex ploitatie-tekorten van onze 3 dorpshui zen te dekken, vind ik een goed zorg vuldig beleid op dit gebied dringend noodzakelijk. Terugdringing van de te korten blijft geboden. Overigens heb ik waardering voor dit gebeuren. Goede recreatie ben ik niet op tegen, mits we het in de hand kunnen houden en de zondag er niet door wordt ontheiligd. Ik vind het jammer, dat subsidie voor de aanleg van fietspaden wordt afgebouwd. Aanleg ervan op ons eiland kunnen we dan wel van ons verlang lijstje schrappen. Wat sociale zaken betreft, deel ik volkomen uw standpunt, dat door om standigheden in grote zorgen geraakte mensen op effektieve, snelle, doch ver antwoorde wijze worden geholpen. In verband met de wijziging van de financieringswijze van de bejaarden oorden per 1 januari 1985 en diverse andere maatregelen, waardoor er toch veel meer werk op de afdeling sociale zaken zal komen, vraag ik me af, hoe u dit op gaat vangen. Moet er meer personeel worden aangetrokken of is er al zoveel voorwerk gedaan en in gespeeld op de nieuwe situatie, dat deze wijziging vlekkeloos verloopt. Het ef fektieve nut zie ik nog niet zitten, al leen verschuiving van werk van be jaardentehuizen, enz. naar de gemeente. Ik stel het op prijs, dat in het kort op bladzijde 15, 16 en 17 enkele wetten en projekten en hun werking worden uiteengezet. Ze kunnen mijn instem ming wegdragen en ik hoop dat daar door het leed van werklozen en WAO- trekkers, enz. wordt verzacht en her plaatsing in het arbeidsproces tot de mogelijkheden zal gaan behoren. Hoop doet leven. Na de oorlog meende men door ge leide economie en alles regelen van bo venaf en centralisatie de werkloosheid geheel te boven te kunnen komen en de verzorgingsstaat tot ongekende hoogte op te voeren. God blies in deze Toren van Babel en de mens zal zijn afhan kelijkheid moeten erkennen. Uw beschouwing over volksgezond heid, aanleg - verbetering riolering te Colijnsplaat deel ik volkomen en zie uw plannen gaarne tegemoet. Wat ruimtelijke ordening en volks huisvesting betreft, wil ik u toch aan sporen de vinger aan de pols te houden en te zorgen dat er steeds voldoende bouwgrond aanwezig blijft, zowel voor de woningbouw als de industrie. Ook dring ik aan op een krachtige voort zetting van de dorpsvernieuwingsplan nen, zoals door onze gemeente als kop loper zijn vastgesteld en hopelijk door provincie en rijk ook financieel zullen worden gehonoreerd. Ook dring ik erop aan om waar mo gelijk is de middenstandsbedrijven te steunen, te bevorderen in hun ontplooi ing en medewerking aan allerlei wet ten en voorschriften. Veel middenstan ders hebben het erg moeilijk en hun arbeid wordt vaak onvoldoende be loond. Dorpen zonder middenstandsbe drijven gaan ten gronde of geven een doodse aanblik. Uw zienswijze om, gezien de finan ciële ruimte die er is, diverse belastin gen niet te verhogen, heeft mijn volle instemming. Ik wil de lasten voor onze mensen niet verzwaren. Velen hebben het moeilijk genoeg. Eigenlijk zou ik een uitzondering willen maken voor de hondenbelasting. Straten, trottoirs wor den enorm bevuild door hondenuit werpselen. Je moet konstant goed uit kijken wil je er niet in trappen. Alle hondeneigenaars die hun honden los laten lopen of geen schopje bij zich hebben om het vuil op te ruimen of in de riolering te deponeren, zouden een flinke boet moeten oplopen. Het getuigt van weinig sociaal gevoel om altijd anderen er mee op te schepen, die bijkans dagelijks een schopje moe ten hanteren om het vuil te verwijde ren. Ik hoop dat men deze geringe last van zijn hond wil dragen en men be grip op kan brengen om onze dorpen ook op dit gebied schoon te houden. Verder, voorzitter, wil ik wel mee delen, dat er enkele subsidies verstrekt zullen worden aan instellingen of der gelijke, waar ik principieel niet achter sta. Hier wens ik tegen te stemmen. Voor het overige zal ik uw begroting goedkeuren. Tot slot herinner ik nog aan het ge stelde op bladzijde 7 van mijn beschou wingen van het vorig jaar. Alle SGP- wensen en gedachten zijn toen uitvoe rig genoemd. Herhaling is niet nodig. Ik konstateer een steeds verdere ont kerstening van ons vaderland, de leuze van vrijheid, gelijkheid en broeder schap doet weer volop opgeld. Het al gemene wordt tot het ene ware ver heven. Iedereen moet maar meedoen, zo niet dan wordt de kraan dichtge draaid. Ik hoop, voorzitter, dat we in onze goede gemeente ervoor bewaard blijven. Ik dank u, mede collega-raadsleden en alle medewerkers heel hartelijk voor de fijne samenwerking en hoop dat dit onder ons moge blijven. Bovenal, mevrouw de voorzitter, wens ik u allen de zegen des Heeren toe. Dit hebben we allen van node. Ook in de vele moeilijke beslissingen, die in het aanstaande begrotingsjaar genomen zullen moeten worden. Dat we zouden buigen in diepe afhanke lijkheid naar het paleis Zijner heilig heid om ook in al' onze gemeentelijke bestuurlijke handelingen Zijn Naam groot te maken en naar dat vaste, on wrikbare kompas te handelen en te wandelen tot heil van de gemeente Kortgene. Dank u. S.G.P. - G. Blankenstijn. Algemene beschouwingen van PvdA. Geacht college, dames en heren. Wij willen deze beschouwingen be ginnen met dank te zeggen aan mede werkers en samenstellers van begroting en nota van aanbieding. Ook dit jaar wordt er op landelijk niveau een be- zuinigings-beleid gevoerd, waarbij in eerste instantie en nog steeds de laagst betaalde en minima worden aangepakt. De vrij harde aanpak gesteld in sep tember wordt echter door dezelfde re geringspartijen weer bijgesteld, hoewel voor ons nog niet ver genoeg, en de onredelijkheid hiervan enigszins on derkent. Het blijft toch een onverkwik kelijke zaak dat mensen buiten hun schuld arbeidsongeschikt of werkloos worden hiervoor ook nog op deze ma nier worden behandeld. Wanneer deze bezuinigingen van de gemeenschap ten goede moeten komen voor stimulering van bedrijven, enz. dan zouden de winsten of meerwin- sten ook hun invloed moeten hebben voor deze gemeenschap ter bevordering van werk en bestedingen en niet bij één selekte groep blijven hangen. Wij hopen als Partij van de Arbeid onze invloed ten gunste hiervan te kunnen voeren en de zwakkeren te kunnen be schermen. Bij de aanbieding van de begroting voor onze gemeente is er een aanvang genomen met de nieuwe voorschriften die per 1 januari 1985 ingaan. Hoewel het er allemaal verzorgd uitziet, is het voor ons allen nog moeilijk en hopelijk zal het na enige tijd duidelijker wor den. Met u zijn wij verheugd dat ook nu een post van onvoorziene uitgaven van 220.000,wordt aangeboden en met de reserve-positie van de gemeente is het zeker nog gezond te noemen. Ui teraard zullen wij ook alert moeten blijven voor de bestedingen hiervan en een juiste overweging moeten plaats vinden. Wij hopen na de wisselingen in de personeelsbezetting in het afgelopen jaar op een prettige manier te kunnen samenwerken. Hoewel sinds kort de besluitenlijsten van het college voor ons ter inzage zijn, ervaren wij dit als positief ter ver duidelijking en openheid in belang van verdere besluiten en verstandhoudin gen. Gezien de goede belangstelling bij onze raadsvergaderingen op de publieke tribune is het mede dat wij pleiten voor openbaarheid van commissies met be grip voor commissies die zich niet voor openbaarheid lenen zoals b.v. Sociale Zaken en in enkele gevallen de Finan ciële Commissie. Dat het tijdstip van de commissie-vergaderingen van be lang zou zijn, ontgaat ons wanneer hiervoor belangstelling bestaat. Wij ho pen met uitzondering van vorengestelde de openbaarheid te beogen in belang van de politieke besluitvorming voor de inwoners. Wat een eventuele verbouwing van het gemeentehuis betreft, willen wij best met u meedenken en onderkennen wel enigszins het ruimtegebrek. Het eenvoudig volbouwen tussen de twee panden zou ons inziens al een tege moetkoming zijn. Wij ondersteunen uw zienswijze wat betreft de openbare orde ook in ver band met de toenemende drukte en problemen voor de politie-groep. On duidelijkheid heerst nog over de B.B.- taken ten opzichte van de brandweer en hopelijk zal dit geen nadelige ge volgen hebben voor de uitvoering van hun taken. Brandweer. Het bevreemdt ons dat nog geen be richt van aanbesteding is gezien voor verbouwing van de schuur Oost-Ha venstraat ten gunste van de brandweer te Colijnsplaat. Is dit op korte termijn te verwachten? Wat betreft de maatregelen voor de brandweer te Kats wachten wij uw voorstel in deze af. Openbare werken. Het opvoeren van 110.000,— voor herbestrating heeft onze instemming met de nadruk gelegd op Colijnsplaat in aanpassing van de dorpsvernieuwing hoe deze ook gerealiseerd kan worden. Met de aangepaste planning kunnen wij ons nog niet verenigen. Gelet op het

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2