VOORL1CHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 1 november 1984 no. 4143 Wat betekent dat voor de bewoners Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. VERGADERING GEMEENTERAAD Maandag 12 november a.s. komt de gemeenteraad weer bijeen. De verga dering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. Raads vergaderingen zijn openbaar. Iedereen is daarom welkom om te horen hoe de raadsfrakties over de voorstellen van het kollege van burgemeester en wet houders denken. Op de agenda staan de volgende voorstellen: wijzigipg rechtspositieregelingen. vaststelling afvloeiingsregeling on derwijzend personeel openbaar basis onderwijs. Deze regeling moet worden vastgesteld ingevolge het (aangevulde) Rechtspositiebesluit ko/lo. vaststelling van een verordening op het gebruik en beheer van algemene begraafplaatsen. De huidige verorde ning is sterk verouderd; vandaar dit voorstel. aanbrengen riolering in het buiten gebied en beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg hiervan. Door middel van een persleiding zullen de rioleringen van o.a. „De Banjaard" en camping „Anna-Friso" worden aange sloten op de centrale zuivering aan de Bosdijk. Daarnaast bestaat de moge lijkheid dat gebouwen, gelegen in de buurt van de persleiding, hierop wor den aangesloten. herziening van de voorschriften deel uitmakende van de bestemmingsplan nen. Deze herziening heeft hoofdzake lijk betrekking op het vergroten van de maximaal toelaatbare oppervlakte van bijgebouwen. vaststellen voorbereidingsbesluit wijziging bestemmingsplan camping „De Roompot". vaststellen inspraakverordening. De wet op de stads- en dorpsvernieuwing treedt op 1 januari 1985 in werking. De wet schrijft onder andere een inspraak verordening voor. Ingezetenen, direkt betrokkenen kunnen hun mening ge ven in het gemeentelijk beleid in deze. De inspraakverordening regelt de wijze waarop dit moet gebeuren op alle ter reinen van gemeentelijk bestuur. voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar gewoon lager on derwijs over het jaar 1983. verlenen van medewerking voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor de kleuter-component van „De dubbele punt" te Geersdijk. verlenen van een krediet voor het bijplaatsen van een lichtmast aan de Spuidijk te Kamperland. verlenen van een krediet voor het instellen van depots voor het inzame len van probleemstoffen (zie artikel elders in deze rubriek). het afschrijven van gemeentelijke belastingen te delegeren aan het kol lege van burgemeester en wethouders. vaststelling van het maximum be drag vlottende schuld en vaststelling maximum bedrag in rekening-courant voor 1985. een vaste geldlening aan te gaan. medewerking te verlenen aan de realisering van een clubakkommodatie t.b.v. de Watersportvereniging Kam perland. medewerking te verlenen aan de bouw van een binnensportakkommoda- tie te Kamperland. Door de s.v. Slag- vast Kamperland is medewerking ge vraagd voor de bouw van een binnen- sportakkommodatie, afm. 18,5 x 36 meter. Het voorstel omvat: a. het ver lenen van het recht van erfpacht en b. het verlenen van een subsidie van max. 200.000, wijziging van de begroting 1984. INZAMELING VAN PROBLEEMSTOFFEN Zoals in de agenda van de aanstaan de raadsvergadering wordt aangekon digd, zal de gemeenteraad op 12 no vember a.s. een beslissing moeten ne men omtrent het instellen van een gemeentelijk depot voor probleemstof fen. Indien de gemeenteraad akkoord gaat met dit voorstel zal het voor par ticulieren en bedrijven mogelijk wor den om probleemstoffen in te leveren bij een gemeentelijk depot. Onder probleemstoffen worden che mische stoffen verstaan die in elk huishouden of klein bedrijf voorkomen. Voorbeelden zijn accu's, batterijen, inkten, verf, olie, oude medicijnen, foto-ontwikkelaar, terpentine, oplos middelen, af bijtmiddelen e.d. Jaarlijks worden door particulieren en bedrijven grote hoeveelheden van deze stoffen aan de reinigingsdienst meegegeven. Tijdens de latere verwer king van het huisvuil kunnen deze stoffen voor een aanzienlijke veront reiniging van bodem, grond- of opper vlaktewater zorgen. Officieel mogen deze stoffen dan ook niet met het huis vuil worden meegegeven, maar ja, er is (nog) geen alternatief. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad dan ook voor met een alternatief te komen. De probleemstof fen kunnen dan bij een gemeentelijk depot worden afgegeven, waarna de gemeente er voor zorgt dat de stoffen op een verantwoorde manier worden vernietigd. In afwachting van deze regeling kunt u al medewerking verlenen. Heeft u probleemstoffen in huis, gooi deze dan niet in de huisvuilzak, maar zet ze alvast apart. Alle kleine beetjes helpen tenslotte. Mocht de ge meenteraad tot deze regeling beslui ten, dan zal er in een volgende uitgave van dit krantje uitvoerig aandacht aan worden besteed. De Wet op de Bejaardenoorden wordt per 1 januari 1985 gewtf- zlgd. Volgend jaar worden de bejaardenoorden op een andere manier betaald. Een andere manier van betalen. Vanaf 1 januari 1985 zullen de be jaardenoorden op een andere manier worden betaald. Dit gaat gebeuren uit eigen bijdragen van de bewoners en een aanvulling daarop van één van de provincies of vier grote steden. De landelijke oorden krijgen van rijks wege een aanvulling. Voor verblijf in een bejaardenoord wordt dan geen bij stand meer gegeven. Met ingang van die datum betaalt iedere bewoner van een bejaarden oord een eigen bijdrage die afhankelijk is van de hoogte van inkomen en even tueel vermogen. De gemeente stelt vast hoe hoog ie ders eigen bijdrage zal zijn. De eigen bijdragen moeten voortaan worden be taald aan de gemeente. Hoe is het nu? De bewoners betalen zelf als ze daartoe in staat zijn de gehele ver- zorgingsprijs aan het bejaardenoord. Kunnen bewoners dat bedrag niet op brengen, dan kan een beroep worden gedaan op de Algemene Bijstandswet. De sociale dienst van de gemeente stelt vast hoeveel de bewoner zelf kan be talen en vult het tekort aan. Hoe wordt het straks? Volgens de nieuwe regeling betaalt iedere bewoner een eigen bijdrage aan de gemeente. Zo mogelijk is deze bij drage gelijk aan de verzorgingsprijs. Voor bewoners die de verzorgings prijs niet helemaal zelf kunnen beta len stelt de gemeente een lagere eigen bijdrage vast. Uitgangspunt bij het vaststellen van de eigen bijdrage is dat bewoners blij ven beschikken over het zak- en kleed geld en andere bedragen die men nu ook al ontvangt. Hoe de eigen bijdrage wordt bere kend is uiteengezet onderaan dit ar tikel. Wat gaat er gebeuren? De gemeente stuurt binnenkort alle bewoners een brief, met daarin wat van de bewoner wordt verwacht. De brieven zijn niet allemaal gelijk. Er zijn drie mogelijkheden: 1. Zelfbetaler. Deze bewoner betaalt zelf de gehele verzorgingsprij s. In dat geval staat in de brief het ver zoek de eigen bijdrage de verzor gingsprijs met ingang van 1 januari 1985 niet meer aan het bejaardenoord, maar aan de gemeente over te maken. De hoogte van het bedrag staat in de brief vermeld. Een machtiging ten gunste van het bejaardenoord wordt bij wet ingetrok ken. Die machtiging zal opnieuw ver strekt moeten worden, nu ten gunste van de gemeente. Ook automatische betalingen moeten worden aangepast. 2. Bijstandsontvanger-zelfregelaar. Deze bewoner ontvangt een aanvul ling op zijn inkomen via de Algemene Bijstandswet om zelf de verzorgings- kosten aan het bejaardenoord te kun nen betalen. In dat geval zal in de brief van de gemeente, waarvan men tot nu toe bij stand ontvangt, staan dat vanaf 1 ja nuari 1985 de bewoner geen bijstand meer krijgt voor de verzorgingskosten in het bejaardenoord. Eventuele an dere vergoedingen via de Bijstandswet lopen gewoon door. Ook de hoogte van de eigen bijdrage die aan de gemeente moet worden o- vergemaakt is in de brief aangegeven. Na betaling van de eigen bijdrage en de premie voor een ziektekostenverze kering blijft in ieder geval het zak- en kleedgeld over. Opdrachten tot automatische beta ling zullen gewijzigd moeten worden ten gunste van de gemeente. 3. Bijstandsontvanger-machtigings betaler. Deze bewoner heeft de gemeentelijke sociale dienst gemachtigd om, voor zo ver dat nodig is, AOW en/of pensioen te innen. Ook voor deze groep geldt dat de bij standsaanvulling voor de verzorgings kosten vervalt. Andere vergoedingen lopen gewoon door. Ook blijft men het zak- en kleedgeld ontvangen. In de brief wordt de hoogte van de eigen bijdrage vermeld. Indien men zelf de financiën wil gaan regelen dan is het mogelijk de afgegeven machti ging in te trekken. Niet intrekken heeft echter het voordeel dat alle betalingen vanzelf doorlopen. Voor alle bewoners geldt dat wan neer men het niet eens is met de hoog te van de eigen bijdrage, daartegen bij burgemeester en wethouders schrifte lijk bezwaar kan worden gemaakt. Deze publicatie geeft aan wat de wijziging van de Wet op de Bejaarden oorden voor bewoners betekent. Mocht u echter nog vragen hebben dan kunt u zich wenden tot de direc teur of administrateur van het bejaar denoord of de door de gemeente aan gewezen contactpersoon. Berekening van de eigen bedrage en van het bedrag waarover een bewoner kan bbjven beschikken. De hoogte van de eigen bijdrage hangt af van het inkomen en vermo gen. De bewoner blijft altijd tenminste over de volgende bedragen beschikken: het zak- en kleedgeld; de premie voor een ziektekosten verzekering; het vakantiegeld van de AOW; het vrijgelaten deel van eventueel pensioen; andere bedragen die als (persoon lijke) verplichtingen op de bewoner rusten. Het dan nog resterende bedrag aan inkomsten bepaalt de hoogte van de eigen bijdrage: is het restant lager dan de verzor gingsprijs dan is dit restant bedrag de eigen bijdrage; is het restant bedrag hoger dan de verzorgingsprijs, dan is de eigen bij drage gelijk aan de verzorgings prijs; is er geen restant dan is de eigen bijdrage nihil. Berekent een bejaardenoord een af zonderlijk bedrag voor broodmaaltij den dan kan ook over dit bedrag wor den beschikt. Er wordt ook naar het vermogen ge keken. Maar alleen, indien dat méér bedraagt dan f 9.200. (echtpaar) of f 4.600.(alleenstaande). De bewoner zal zelf de gehele verzorgingsprijs moe ten betalen zolang het vermogen boven deze grens ligt. Dit is nu ook al zo. PROJECT MENSEN ZONDER BAAN_ NOORD- EN ZUID BEVELAND Stenevate 10 4450 AA Heinkenszand, telefoon 01106-1730 SPORT-OVERDAG IN GOES Vorige week zijn in Goes de „sport- overdag"-aktiviteiten begonnen. Sport-overdag is een door het projekt „Mensen zonder Baan" en de Goese Sportraad opgezette aktiviteit. Elke week zal een aantal sport-aktiviteiten worden aangeboden. Men hoeft geen speciale (sportieve) vaardigheden te hebben om aan deze aktiviteiten mee te kunnen doen. Bij alle „sport-over- dag"-aktiviteiten is er de mogelijkheid om na het sporten gezamenlijk koffie te drinken in de daarvoor beschikbare, plaatselijke ruimtes. De aktiviteiten die op het programma staan zijn: elke maandag van 14.4516.15 uur „vrij" zwemmen in zwembad „Het Ganzebad"; elke donderdag van 14.1515.30 uur binnensport in het Sportcen trum Goes; elke vrijdag van 14.1515.45 uur buitensport op Sportpark „Het Schenge" (bij clubhuis van de w Robur, waar bij slecht weer tevens een binnenprogramma zal worden afgewerkt). Wekelijks zullen er verschillende sportieve aktiviteiten beoefend worden, waarbij in overleg met de aanwezige deelnemers bepaald zal worden, welke aktiviteiten dat zullen zijn. De deel nemers hebben de mogelijkheid te kie zen uit een gevarieerd sport-aanbod, waarin voor „ieder-wat-wils" zit. Hierbij kan gedacht worden aan bij voorbeeld: sportspellen, zoals voetbal, basket bal, volle,ybal, handbal, hockey, softbal e.d. en afgeleide vormen hiervan, zoals matbal, centerbal, slagbal, tref bal, blokjes voetbal, voetbaltennis, frisbeeën e.d.; gymnastiekvormen, zoals trampo line springen, behendigheidsvor- men, lenigheidsvormen, spierver- sterkende vormen e.d.; badminton/tafeltennis en afgeleide vormen hiervan, zoals indiacaten- nis, grondtennis, voetbaltennis e.d.; atletiekvormen, o.a. spelvormen met betrekking tot lopen, werpen, springen e.d., tikspelen, overloop- spelen, trefbalspelen e.d.; wekelijks terugkerende aktivitei ten, zoals bijv. een meerkamp, waarbij men iedere week één akti viteit doet (waarvoor men punten kan halen), zodat na een aantal we ken men de gehele meerkamp heeft afgewerkt (en een totaal aan tal punten heeft gehaald). Daarnaast is het projekt „Mensen zonder Baan" van plan om wederom een aparte jazzgymnastiek-aktiviteit overdag op te zetten. Bij voldoende be langstelling zal ook jazz-gymnastiek in de komende weken van start gaan. De aktiviteiten worden begeleid door desknudige sportleiders. Bij het opzet ten van dit „Sport-Overdag"-program- ma heeft tevens een aantal sportver enigingen hun medewerking toegezegd, te weten voetbalvereniging Robur, de honkbalvereniging „The Red Geese", gymnastiekvereniging O.K.K. en atle tiekvereniging A.V. '56. Mocht u naar aanleiding van deze sport-overdag-aktiviteiten nadere in formatie willen of u in principe op willen geven hiervoor, neem dan kon- takt op met het projekt „Mensen zon der Baan", tel. 01105- 1730 of het Bu reau Sport en Rekreatie van de ge meente Goes, tel. 01100 - 21212, toestel 223. Deelname is gratis (behalve het zwembad). VRIJWILLIGE MEDEWERKERS VOOR HET MAKEN VAN EEN VIDEO-FILM Het projekt „Mensen zonder Baan" zoekt vrijwillige medewerkers voor het helpen maken van een video-film over het starten van een bedrijfje vanuit een werkloosheidssituatie. Twee bestaande, gestarte bedrijfjes zullen in de film te zien zijn. Er is reeds een scenario opgesteld, aan het draaiboek wordt de laatste hand gelegd. De draaidagen zullen eind november plaatsvinden in Vlissin- gen en op de Bevelanden. Het projekt „Mensen zonder Baan" heeft enkele vrijwilligers nodig die ervaring heb ben op dit gebied of ervaring op willen doen met het maken van een video film. Konkreet is er behoefte aan een interviewer, een belichter, een persoon voor het geluid, een regie-assistent, een chauffeur (busje aanwezig) enz. Zo wel werklozen uit de Bevelanden als uit Vlissingen kunnen hier op reage ren. In totaal heeft „Mensen zonderBaan" 4 a 5 mensen nodig (verdeeld over Vlissingen en de Bevelanden). Geïnteresseerden worden gevraagd snel kontalct op te nemen met het pro jekt „Mensen zonder Baan", tel. 01106 - 1730, toestel 285. „Mensen zonder Baan" organiseert aktiviteiten voor en in samenwerking met mensen zonder werk, ingeschreven bij Gewestelijk Arbeidsbureau en/of in het bezit van een uitkering (WW, WWV, RWW, WAO en AAW, schoolverlaters en gehuwde werkloze vrouwen), af komstig uit Borsele, Goes, Kapelle, Kortgene, Reimerswaal en Wissenker ke. Deelname aan de aktiviteiten is gratis en brengt de uitkering niet in gevaar. WAAROM KOLLEKTEREN VOOR GEHANDICAPTEN-SPORT? Ook in onze regio zal in de periode van 12 tot en met 18 november a.s. ge collecteerd worden voor projekten ten behoeve van de gehandicaptensport. Waarom? Kunnen mensen met een handicap, door het betalen van een normale con tributie, hun vereniging dan niet in stand houden? Het antwoord is: neen! Waarom dan niet? In de eerste plaats hebben alle sport verenigingen ook de clubs voor validen de grootste moeite financieel hun hoofd boven water te houden. Er is geen vereniging die uitkomt met de contributies. Alle verenigingen en bonden moeten hun exploitatie rond zien te krijgen met neveninkomsten, zoals zelfarbeid, entreegelden, kantine opbrengsten, sponsoring, lotto-totogel- den, verlotingen, donateursbijdragen, bazars en andere akties. De gehandicaptensportverenigingen missen deze inkomsten. Alleen akties en donateursbijdragen, alsmede giften, brengen wat geld in hun „laatje", maar alle andere ge noemde mogelijkheden ontbreken of zijn niet uitvoerbaar wegens kleinscha ligheid en de aard van hun ledenbe stand. In de tweede plaats worden de ge handicaptensportverenigingen gecon fronteerd met „meer-kosten" verbon den aan de sportbeoefening en passend bij de handicap van de leden. Deze meer-kosten worden o.a. be paald door: het zelf moeten aanschaffen van specifiek en aangepast materiaal dat normaal niet in of bij de sport accommodaties aanwezig is; ook is dat materiaal erg duur; het afhankelijk zijn van veel meer vrijwilligers, nodig voor begelei ding en leiding, die wel geen belo ning vragen, maar wel onkosten met zich meebrengen, zoals oplei ding, werving, attenties enz.; de geringe dichtheid van potentiële leden in de bevolking en de grotere spreiding van de specifieke sport organisaties en geschikte accommo daties vergen meer kosten; de grote afstanden (reiskosten) die de sporters moeten afleggen voor competities en wedstrijden. Deze beperkingen aan inkomsten bronnen en de meer-kosten voor de individuele sporters en hun verenigin gen zorgen voor doorlopende financi ële zorgen bij de organisaties die de gehandicaptensport behartigen. Dit is de reden dat destijds het Na tionaal Fonds Sport Gehandicapten werd opgericht. Zonder subsidies van het NFSG is er geen levensvatbaarheid meer voor het sporten door gehandicapten, terwijl een gehandicapte moet sporten als thera pie en het noodzakelijk aktief blijven. De kollekte-opbrengst in onze pro vincie in 1983 was ruim f 79.500. waarvan tot nu toe f 45.500.is uit gekeerd als subsidie voor projekten voor de gehandicaptensport te Goes, Heinkenszand, Vlissingen, Terneuzen, Middelburg etc. Reeds eerder werden belangrijke projekten gesubsidieerd in Hulst, Clinge, Wemeldinge, 's-Heer Hendrikskinderen enz. Ook thans zijn nog aanvragen in be handeling. Onder het motto „Gezonde sporters helpen sportgehandicapten" gaan in de week van 12 tot en met 18 november a.s. honderden leden van valide vereni gingen, aangevuld met vrijwilligers, op stap voor dit goede en noodzakelijke doel. Bedenk dat zij deze inzet vrijwillig doen en stel hen niet teleur. Zij doen het met het oogmerk de gehandicap tensport te helpen komen op een hoger niveau. Een gezond mens mag sporten, maar een gehandicapte móét sporten. Een gehandicapte wil niet beklaagd worden, maar aanvaardt dankbaar de helpende hand. Geef met gulle hand, daarbij beden kend: „Wat is mijn gezondheid en vita liteit waard?" In onze regio wordt de kollekte ge houden door diverse sportverenigingen en vrijwilligers, onder leiding van: Colijnsplaat: G. L. Bakkenes, Rozen straat 24, tel. 01199-332; Kats: G. Breas, Dijkstraat 81, telef. 01109-321; Kortgene: J. de Looff, Burg. Snellen straat 5, tel. 01108- 1496; Kamperland: Mevr. J. Clement, Nieuwstraat 31, tel. 01107 - 1831; Wissenkerkeen Geersdijk: Mev.r. Broekhoven, Beatrixstraat 32, telefoon 01107 - 1886. De provinciaal medewerker, A. M. Westdorp, Telefoon 01108- 1389.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 3