RONIEK VAN NOORQ-BEVELANU D'r bin ontzettend vee mensen, beste vrienden, die a d'r eihe vrééd erhere an dien Zééuwse butterkruukel op de tillevizie. Juust, julder snappe ut a: „Ons Zééuwen, ons bin zuunug". Of dat noe waer is of nie, dat doe ter hlad nie toe, mè zö'n Zééuwse bolus ei dat nog nie an den volke te haen verkonduhhen, zei noe zelf. Op dat spul ek un vers he- maekt, un zuunug vers en zö éét ut ók. Ut hae op de wieze van 't Zééuwse volkslied en 't refrein op „wie zal dat betalen". Even de kele schraepe en di hae m'n Ut zuunuhhe vers. Hin beter land as't Zééuwse land, dat mö-je wete onderand. Van klei en mensen onverstoord, hin ander land wat of ons bekoort. De knippe zit beslist nie los, mè toch bin m'n noe wè de klos. Ze roepe in éél Nederland: die bin toch zuunug in 't Zééuwse land. Refrein: Ons Zééuwen, ons bin zuunug, wie ei dat hezeid? Wie is zó'n onbenul, van wie is die stommugheid. Ons Zééuwen bin nie hröös di op, m'n noe ök un hröóte strop. De centen hae noe langer mee, volhens die veint op de teevee. Mè a-je nae z'n anden kiekt, dan ei-je hezie-je wat of bliekt. Ie ei hin naehels hlad benauwd, wi of tun mee op z'n konte krauwt. Refrein: Ons Zééuwen, ons bin zuunug, wie ei dat hezeid? Wie is zó'n onbenul, van wie is die stommugheid. En noe de morael van dit verhael, dat is toch zeker mannetael. Dien butter is toch 't leste nie, die hae bie ons heweun verbie. M'n heve ons zó houw nie blóót en smaere doe m'n toch ons bróód. Die butter zette m'n an de kant, zó bin m'n in ut Zééuwse land. Refrein: Ons Zééuwen, ons bin zuunug, wie ei dat hezeid? Wie is zó'n onbenul, van wie is die stommugheid. HOUT KUNST. De viool. De violen, die de „basiskleur" geven aan het klassieke symfonie-orkest, be horen tot de meest recente groep van de gestreken instrumenten de strijk- luiten. Waarschijnlijk is de strijkstok om streeks 800 uitgevonden bij de steppen- volkeren van Centraal-Azië. Tegen het eind van de tiende eeuw werden de strij kluiten overal aangetroffen, zowel in Europa als in Azië. Tot de vroegste soorten behoren in Europa de rebec en de vedels, die zoals de Slavische gusle nog steeds in de volksmuziek worden gebruikt. De rebec heeft een peervor mige klankkast met een bolvormig achterblad en zijdelingse stemschroe- ven. De vedel bestaat uit een vlak of enigszins gewelfd achterblad, een vlak bovenblad en zijranden. De zijdelingse stemschroeven van de rebec maakten een hogere snaarspanning mogelijk, terwijl de bouw van de vedel meer resonantie toeliet. Gedurende de 15 eeuw werden deze elementen gekombineerd in een nieuwe groep instrumenten. In Spanje werden zij vihuelas genoemd, die de voorlopers zijn van de gitaar en de viola. Ze zijn verfijnder en eleganter uitgevoerd dan hun middeleeuwse voorgangers. Hier mee begon een traditie die stoelde op bekwaam ambachtswerk en die leidde tot precieuze houtwerkkunst. De violen namen omstreeks 1600 de plaats van de viola's in de hofmuziek in. Deze nieuwe instrumenten waren veel briljanter en doordringender van toon dan de viola's, zodat zij al spoedig door de musici en hun werkgevers door heel Europa waren geaccepteerd. Tot de volgende week! Creatievelingen kunnen aan de slag. NATIONALE WEDSTRIJD VRIJETIJDSBESTEDING Knutselaars en creatief handvaardi gen kunnen de komende maanden hun hart weer ophalen in de Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding van de 40e Internationale Huishoudbeurs. In de zeven navolgende categorieën kun nen werkstukken worden ingezonden, steeds gebaseerd op een speciaal thema. A. Haken, breien, borduren, kant klossen: Werken met geometrische fi guren. B. Poppen maken: Een folkloristische groep van ten hoogste drie, max. 30 cm hoge poppen. C. Hout- en inlegwerk, beeldhouwen: Het dier in het algemeen. D. Metaal en diverse materialen: Beweging. E. Boetseren en keramiek: De mens. F. Schilderen en tekenen: Zomer, max. afmeting 50 cm. G. Fotowerk: Water. Voor scholieren en 65+ers zijn er nog aparte wedstrijden. Voor de eerste groep: het maken van zes wandborden (60 x 40 cm) op het thema Sport; voor de tweede: het maken van een Wand- fries (40 x 60 cm) op het thema Spe lende Kinderen. Inschrijfformulieren voor de wed strijd kunnen worden aangevraagd bij: Internationale Huishoudbeurs, RAI Gebouw bv, Europaplein 8, 1078 GZ Amsterdam. De beste werkstukken zul len te zien zijn in een speciale expo sitie op de Huishoudbeurs 85 van 11 tot en met 21 april aanstaande. Op de beurs zal dan tevens de expo sitie „De Gouden Naald" van Libelle te zien zijn. Een reizende show van 41, door vrouwen en mannen uit het ge hele land, vervaardigde merklappen. Het publiek, dat tijdens de toernee naar de werkstukken komt kijken, be oordeelt deze tevens. Dat is derhalve ook op de Huishoudbeurs 85 het geval. De creatie die de meeste stemmen krijgt, ontvangt tenslotte de trofee „De Gouden Naald". BADMINTON - NIEUWS Zaterdag 27 oktober: Kolibrie 7 Wissenkerke 3. Voor de vierde wedstrijd moest het derde team zaterdag j.l. naar Goes om te spelen tegen Kolibrie 7. Het werd een zeer afwisselende wedstrijd en dat bleek dan ook later aan de eindstand. Van de beide heren-enkels werd al leen de tweede, door Martin Edelman, gewonnen. Jas ja van Arkel moest als eerste heer zijn meerdere in de tegen stander erkennen. Op die manier ver liepen de beide dames-enkels ook on geveer. Linda Hoogerland zegevierde als eerste dame en Monique van Doorn verloor, weliswaar in drie sets, haar tweede dames-enkel. Zo ook de beide gemengd-dubbels. Het eerste, door Linda Hoogerland en Jas ja van Arkel, werd verloren en het tweede, door Monique van Doorn en Martin Edelman, werd vrij gemakke lijk gewonnen. Tesamen konden de beide heren niet stand houden tegen de dubbel van Kolibrie en verloren dan ook in twee sets. De dames-dubbel verliep echter anders. Beide dames hadden drie sets en twee verlengingen nodig om zich daarna winnaar te noe men. De eindstand kwam hierdoor op 44 en dat leverde toch nog één punt op. Na vier wedstrijden heeft Wissen kerke 3 nu 4 punten en een saldo van 16 voor en 16 tegen. Ze zitten dus rond de 50% wat de score betreft. De volgende wedstrijd voor Wissen kerke 3 is op zaterdag 10 november. Ze spelen dan, wederom in Goes, tegen Pluumpje 5. Wissenkerke 2 Nieuwland 2. Het tweede team gaat nog steeds zoals het moet. Zij wonnen zaterdag ook hun vierde wedstrijd, met 71 van Nieuwland 2. Een overwinning waar, bij sommige partijen, wel voor geknokt moest worden. Onder de acht partijen waren nl. vijf 3-setters. De heren-dubbel is daar geen voor beeld van, want Jacco van Boven en Jacco Paardekooper wonnen zeer ge makkelijk hun partij. Een hele mooie en ook goede partij, voor Wissenkerke althans, was de dames-dubbel. Jacque line Hoogerland en Elly Karelse ver loren vrij kansloos de eerste set, maar zij herstelden zich en wonnen zeer be heerst de tweede en derde set. Ook Jacco Paardekooper had als eerste heer drie sets nodig. De eerste verloor hij in de verlenging, maar de twee anderen werden overtuigend ge wonnen. Jacco van Boven kreeg daar entegen weinig tegenstand geboden in zijn tweede heren-enkel. Hij won dan ook vrij gemakkelijk in twee sets. Elly Karelse won heel netjes haar eerste dames-enkel. Een goede presta tie, omdat de vrij sterke tegenstandster in twee sets werd afgetroefd. Het te- genpunt van Nieuwland kwam voort uit de tweede dames-enkel, gespeeld door Jacqueline Hoogerland. Ze verloor in drie sets. Het eerste gemengd-dubbel begon spannend: Jacqueline Hoogerland en Jacco van Boven verloren de eerste set met één punt verschil in de verlenging, maar toch werden de tweede en derde set vrij gemakkelijk gewonnen. Het tweede gemengd-dubbel, door Elly Ka relse en Jacco Paardekooper tenslotte, werd ook in drie sets gewonnen. Ook het tweede team heeft nu vier wedstrijden gespeeld. Zij staan met 8 punten en een saldo van 30 voor en 2 tegen op de tweede plaats achter D.O.K. 2 uit Oostkapelle. De volgende wedstrijd belooft dan ook zeer zwaar te worden, omdat dan thuis wordt gespeeld tegen de nummer één D.O.K. 2. Deze wedstrijd vindt plaats op zaterdag 10 november in de gymzaal te Kamperland. TAFELTENNIS Grote overwinningen voor Slagvast. Nu de eerste helft van de najaars kompetitie er op zit, blijkt dat het raar moet gaan lopen als Slagvast niet bin nen één jaar terugkeert naar de derde klas. Want ook de afgelopen twee wed strijden werden met groot verschil in overwinningen omgezet. Eerst werd het Vlissingse Wilno 4 in eigen huis een gevoelige 19 ne derlaag toegebracht, terwijl vorige week Westerzicht 3, ook uit Vlissingen, niet eens de gelegenheid kreeg om zelfs de eer te redden. Met 010 lieten de Nrd.- Bevelanders hen in de kou staan. Het tweede team blijft nog steeds onder de maat. Zij wisten de afgelopen twee wedstrijden slechts 1 punt te be machtigen. Uit werd tegen Batavo een 82 nederlaag geleden, terwijl thuis een zwaar bevochte 55 werd bereikt tegen MZ 20. Met ons eerste jeugdteam blijft het uitstekend gaan. Wel werd er uit tegen Scaldina een 73 nederlaag geleden, maar afgelopen zaterdag werd 't Zand 6 uit Middelburg met 64 teruggewezen. Hierdoor is dit team op de tweede plaats terecht gekomen. Ook ons tweede jeugdteam blijft achter bij de verwachtingen. Zij be haalden weliswaar bij MZ 11 een 55 gelijkspel, maar afgelopen zaterdag deelde Kerkwerve geheel onnodig, met 010 een gevoelige tik uit. Beide reserve-teams kunnen de ko mende weken hun gedeukte verwach tingen misschien met enkele overwin ningen nog wat opvijzelen. Programma: Zaterdag 3 november: Slagvast 1 Aloy 2 (aanvang 9.30 uur) Slagvast 2 Big Smash 1 (9.30 uur) Maandag 5 november: Scaldina 2 Slagvast 1 (20.00 uur). Donderdag 8 november: Scaldina 5 Slagvast 2 (20.15 uur). TENNIS Club-kompetitie 1984 van Slagvast. Met een nog grotere deelname als voorheen is de jaarlijkse onderlinge kompetitie afgesloten. In vele katego- rieën werd gedurende een lange periode gestreden om de hoogste eer. De prijsuitreiking vond plaats na het traditionele afsluitings-toernooi op 27 oktober j.l. in het clubhuis van Slagvast De uitslagen waren: Heren enkel Dl: 1. Adrie Schrier; 2. Aax-t de Looff; 3. Leen Sandee. Dames enkel Dl: 1. Anita Balkenende; 2. Dientje Harinck; 3. Sophie Visser. Heren enkel D2: 1. Ko Filius; 2. Johan Stuut; 3. Frans v/d Heyde. Dames enkel D2: 1. Nelly Kouwer; 2. Hendriek Filius; 3. Adriënne van Liere. Heren enkel E: 1. Sander Schell; 2. Feitze de Haan; 3. Leendert Geelhoed. Dames enkel E: 1. Francien van de Kroon; 2. Addy v/d Heyde; 3. Ria van de Maat. Herendubbel: 1. Gerard Visser Adrie Schrier; 2. Leo Soons Jan van Dongen; 3. Arie Harinck Leen Sandee. Damesdubbel: 1. Cora de Kam Anita Balkenende; 2. Dientje Harinck Sophie Visser; 3. Hendriek Filius Tonia Wisse. Gemengd dubbel D: 1. Adrie Schrier Cora de Kam; 2. Aart de Looff Anita Balkenende; 3. Arie Harinck Dientje Harinck. Gemengd dubbel E: 1. Ko Filius Hen driek Filius; 2. Frans v/d Heyde Betsy v/d Heyde; 3. Peter Tenret Ria v/d Maat. Jeugdkompetitie. Jongens enkel D: 1. Berty v/d Heyde; 2. Gert jan Clement; 3. Peter Wisse. Jongens enkel E: 1. Bert Sandee; 2. Jan Zuydweg; 3. Rutger Stuut. Meisjes enkel: 1. Marieke Bremmer; 2. Vivian Harinck; 3. Emmy Balkenende 10-JARIG BESTAAN PEUTERSPEEL ZAAL 'T GUUSUUS TE KORTGENE De peuterspeelzaal heeft een duide lijke plaats in de gemeenschap Kort- gene verworven. Vrijwel alle peuters van de bevolking bezoeken de peuter speelzaal. 10 jaar geleden werd de peuterspeel zaal opgericht door ouders die het be lang van het sociaal kontakt van peu ters onderling onderschreven. Ongeveer twee jaar geleden werd de Stichting Peuterspeelzalen Noord-Beveland opge richt om zo de krachten van de vier dorpen te bundelen en het administra tieve werk onder één koepel te brengen. De peuterspeelzaal floreerde en werkte het afgelopen jaar zelfs met twee groepen peuters van ieder 15 peuters. Sinds enkele jaren beschikt de peuterspeelzaal over een eigen huis vesting, welke gedeeld wordt met de jeugdsoos. Deze samenwerking loopt uitstekend. Zaterdag 3 november wordt het 10- jarig bestaan gevierd met een poppen theater voor peuters en kleuters en 's middags een receptie. Hiervoor zijn uitgenodigd alle ouders van peuters en kleuters van één t/m vier jaar, b. en w., welzijnscommissie en andere direkt of indirekt betrokkenen. De oudercommissie nodigt allen uit die belangstellend zijn voor de peuter speelzaal vanuit verleden of toekomst om op de receptie aanwezig te zijn, welke gehouden wordt van 15.30 tot 16.30 uur in 't Trefpunt te Kortgene. WEDSTRIJD N00RD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdag j.l. hield de Noord-Beve- landse hengelsportvereniging haar 6-de wedstrijd voor het kampioenschap 1984 in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Onder prachtige weersomstandighe den werd door 56 leden aan deze wed strijd deelgenomen, welke in totaal 91 vissen vingen. Hiervan waren 51 on dermaatse vissen en 40 bovenmaatse vissen met een gewicht van 8546 gram. De vangst bestond uit hoofdzakelijk bot en schol. De grootste vis, een bot van 845 gram, werd gevangen door Bion- dina. Na afloop van de wedstrijd reikte voorzitter Biondina de prijzen uit in café Juliana te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. B. Biondina, Kamperland 1568 pnt. 2. P. de Waal (sr.), Colijnspl. 903 pnt. 3. Ph. Leendertse, Kamperl. 839 pnt. 4. W. Noordhoek, Oostkapelle 785 pnt. 5. G. de Haan, Kortgene 620 pnt. 6. C. J. de Rijke, Colijnsplaat 611 pnt. 7. J. M. de Looff, Kortgene 527 pnt. 8. J. Tazelaar, Goes 488 pnt. 9. H. de Waard, Colijnsplaat 454 pnt. 10. A. Versluis, Colijnsplaat 430 pnt. 11. J. Huissoon, Colijnsplaat 425 pnt. 12. P. Goud, Wissenkei'ke 368 pnt. De volgende wedstrijd wordt gehou den op 10 november 1984 te Colijns plaat, vissen van 14.3017.00 uur. In schrijven van 13.3014.00 uur in café Juliana te Colijnsplaat. BIJEENKOMST 55-PLUSSERS TE KAMPERLAND Op maandag 5 november a.s. is er een bijeenkomst voor 55-plussers. Er wordt gesproken over gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekster is mevr. v/d Plassche, staflid van de Protes tants Maatschappelijke Dienstverle- nin (PMD) te Goes. Zij zal vertellen hoe de gezinsverzorging werkt, wan neer je bejaardenhulp kunt aanvragen, wat het kost e.d. Deze middag begint om half drie en wordt gehouden in de kleine zaal van het De Casembroothuis te Kamperland. De toegang is gratis. VAN ONZE ADVERTEERDERS Administratiekantoor G. Blankenstijn te Kortgene voert reeds 28 jaar een geheel zelfstandig administratiekantoor op Noord-Beveland. Totale administra ties, boekhoudingen, jaarstukken, be lastingzaken, aangiften, enz. enz. heb ben ze al die jaren verzorgd. Daar naast zijn ze al 25 jaar agent van de Nederlandsche Middenstands Spaar bank (N.M.S.) en hebben vele spaarders hun gelden aan de NMS toevertrouwd. De N.M.S. is één van de grootste lan delijke spaarinstellingen en heeft een totaalinleg van ca. 3 miljard. Uit dien hoofde hebben ze ook vele hypotheken en financieringen kunnen verzorgen. Daar de N.M.S. een dochteronderne ming is van de Nederlandsche Midden- standsbank (N.M.B.), is er vanzelfspre kend veel onderling kontakt. De N.M.B. en de N.M.S. zijn over eengekomen dat hun kantoor tevens als kaskantoor voor de N.M.B. te Goes kan fungeren. Daartoe is in hun kantoor, Hoofdstraat 25, 4484 CA Kortgene, een geheel moderne bali aangebracht. Te vens een volautomatische nachtkluis, waarin u uw geld veilig elke dag kunt deponeren. De cliënten, die hun geld voorheen afstortten bij de N.M.B. te Goes, kun nen nu ter besparing van reiskosten en tijd naar hun kaskantoor komen. Ook alle andere bankzaken, dienstver lening in zakelijke en persoonlijke sfeer, komplete bedrijfsfinanciering, rekening courantkredieten, hypotheken, persoonlijke leningen, autofinancierin gen, enz., kunnen zij, in overleg met de N.M.S. en de N.M.B., voor u ver zorgen. KOLLEKTE NIERSTICHTING WAS EEN GROOT SUCCES De huis-aan-huis kollekte voor de Nierstichting Nederland in Wissenker ke, Geersdijk en Kamperland is dit jaar weer een groot succes geworden. On danks de daling van de koopkracht, de „konkurrentie" van andere belangrijke koliekten in de maand september, heb ben een tiental kollektanten hun vrij willigerswerk zo voortreffelijk gedaan, dat de totale opbrengst toch 2469,25 bedroeg. Dat is vrijwel gelijk aan het resultaat van 1983. Bovendien hadden reeds een aantal bewoners middels een accept-girokaart of betaalcheque hun bijdrage geleverd. -^aHo^i szap i^uep 3ui;qoiTSjaiM a a tanten, maar ook de gulle bewoners, want zonder hun offervaardigheid zou den de bussen leeg gebleven zijn. Het devies van de Nierstichting: „Geef! Om 'n ander! Doen!" is door hen prachtig in praktijk gebracht. ANONIEME INFORMATIELIJN GESLACHTSZIEKTEN Telefoon 01100 - 3 10 32. Sinds kort beschikt de dienst ge- slachtsziektenbestrijding van de Pro vinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis over een aparte informatielijn. Via een ant woordband je hoort u in het kort welke de belangrijkste verschijnselen zijn van de 2 voornaamste geslachts ziekten, gonorroe en syfilis. U hoort tevens waar u voor verdere informatie naar toe kunt. Deze anonieme vorm van voorlich ting per telefoon is voor Zeeland nieuw. De dienst Geslachtsziektenbe- strijding verwacht dat deze voorlich ting in Zeeland in een behoefte zal voorzien. FIOM - NIEUWS De Stichting Fiom-Zeeland heeft een half jaar geleden, in samenwerking met enkele weduwen en weduwnaars in Zuid-Beveland een gespreksgroep op gericht. Deze groep, waarin gezelligheid en ontmoeting centraal staan, komt we kelijks bijeen en blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Het een en ander heeft ertoe geleid dat de groep met ingang van 1 november 1984 naar een grotere groepsruimte gaat. Wij willen u, indien u weduwe of weduwnaar bent, graat iets meer ver tellen over de groep, en nodigen u daarom uit voor een OPEN AVOND op donderdag 8 november a.s., aanvang 20.00 uur, plaats: cultureel gebouw De Villa, v/d Spiegelstraat 4 te Goes. Voor nadere inlichtingen en een fol der kunt u terecht bij Fiom-Zeeland. Het adres is Varkensmarkt 1 te Mid delburg, Telefoon 01180-27311. BIJ MOTEL GOES IS EEN VOLGENDE FASE INGEGAAN Nadat op 15 mei 1984 de eerste paal in de grond werd geslagen door bur gemeester Mr. W. Blanken is de bouw van alle betonnen delen gestaag door gegaan. Ondanks de slechte weersom standigheden heeft het bouwteam, be staande uit Aannemersbedrijf Fraanje B.V. en architekt M. van Doorn, door een strakke organisatie kans gezien binnen het opgezette bouwschema te werken. Op 25 oktober is dan ook symbolisch de eerste steen gelegd kunnen worden door Vinz van Es en Helmer Peerde- man, kinderen van de stichters van het Motel. Motel Goes, gesitueerd vlakbij Rijks weg A58 te Goes, zal met zijn 28 ka mers, zalenakkommodatie en restaurant gereed komen eind februari 1985.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2