NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Geef.V Getfidit SPORTAGENDA Een oud-eilandbewoner weet te vertellen(Deel 4) Zeeland Magazine? Steun het Astma fönds. Postgiro 55055. Leusden. GALERIJ de HORN No. 4141 Donderdag 18 oktober 1984 88e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs f 20,per Ja». Franko per post /SS,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excL BTW. Voor f oaten in advertenties per telefoon opgegeven, kannen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Ende is desen voorschreven storm ende hooghe vloedt, ghebeurde dat grootst jammer ende verdriet in Zee- landt, dat gheen penne dat én soude konnen beschrijven, want ter onuyt- spreeckelijcke veel beesten verdron- cken. Ende dat meer is, daer werden veel schoonhuysen ende hoven, stapelen van Tarwe ende Roggen, van Gerste, van Havere ende ander greyn van der Vloedtwech ghedreven. Ende daer dre ven veel stoven wech met menig hon- dert Balen Mee, die al bedorven ende soncken. Maer het meest te beklaghen is, dat ter soo menich mensche, jonck ende oudt verdroncken, die men niet gehel- pen en konde. Ende daer waren soo menich hondert menschen, soo mannen ende vrouwen, die seer rijck waeren, groote familie houdende, ende booden hielden, die niemaels selven hebben moeten dienen, ende van huyse tot huyse gaen bedelende, ende broodt bid dende, 't welck seer verdrietelijcke was voor denghenen, die in weelden ghe- seten hadden." Aan herstel der dijken, of ook maar aan het stoppen der gaten, viel niet te denken. Cortgene, Emelisse en Cats werden in de volgende winter omkaad. Het volgende jaar zou het eiland die dijken sterken en versterken, verder herdijkt worden, waar inderdaad in de zomer van 1531 een begin mee werd gemaakt (mede met behulp van Floris van Eg- mond, graaf van Buren en Heer van Kortgene). De werken vorderden echter uiterst langzaam: „overmidts die prin cipaal hoofden niet present en waeren die er wel behoorde gheweest te heb ben, soo werten seer slappelijcken ghe- dijck Eindelijk werd de herbedijking zelfs gestaakt. Alleen de kaden van Cortgene en Cats werden extra versterkt, „om eenen ghemeynen Vloedt te weder- staen" (springvloed). Geheel door een wijde watervlakte Ingesloten, zag de toekomst er voor de laatste bolwerken van het oude Noord- Beveland echter maar donker uit! Toen dan ook de vloed van de 2de November 1532 inviel, waren de laatste uren voor het eiland geslagen. Overal braken de dijken door. In het holle van den nacht stroomde het alom voort gestuwde water door de straten van Cortgene. Velen verdronken op hun bed; an deren, nog juist intijds ontwaakt, red den hun leven op de daken waarvan zij, na vele bange uren, met vaartuigen werden afgehaald. Te Cats trachtte men zich op een vluchtheuvel in veiligheid te stellen. Van alle kanten kwam ech ter het water aanzetten; niet wetend waarheen vonden hier ongeveer 150 mensen de dood in de woeste golven. Zo was dan het weinige, dat er van Noord-Beveland was overgebleven, ook ten onder gegaan. Jarenlang bood het eiland een droe vig schouwspel! Bij vloed was het alles één wijde watervlakte, waaruit hier en daar een eenzame toren en staande gebleven muur omhoog stak. Bij eb waren de sporen van vroegere bebou wing aanvankelijk duidelijk zichtbaar. De wateren legden hierover echter on ophoudelijk hun kleistoffen neer, zodat langzamerhand alles onder de aange voerde slibben werd begraven Bant a reeds geabonneerd op •wi 2-maandelijks tijdschrift met aktnaHteiton, cal tuur, evenementen, historie en secree tie. Bet geheel in 4-kleuren om- dag en alle artikelen voor- bliceerde foto's, sien van nog nimmer gepu- Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Zo zou het evenwel niet blijven! 't Was in Neêrlands Gouden Eeuw, dat de ondernemingsgeest, welke deze eeuw kenmerkte, ook de Zeeuwen be zielde en hun, stuk voor stuk, het ééns aan de wateren prijs gegeven gebied on hun vijand deed heroveren. Het eerste stukje grond, dat zij buit maakten was het slechts 10 Hectaren groot zijnde poldertje „Al te klein". Hierop volgde in 1598 de Oud Noord- Bevelandpolder, waartoe nu ook de Colijnsplaat behoorde. In 1616 werd de Nieuw Noord-Bevelandpolder hieraan toegevoegd. Enkele tientallen jaren la ter ontstond de Frederikuspolder. Zo herrees Noord-Beveland geleide lijk uit de zilte golven, geheel ver jongd, door en door vruchtbaar: zijn aartsvijand, de zee, bleek tevens zijn vriend te zijn geweest. Het kreeg bewoners uit alle delen van Zeeland. Op of bij 'de puinhopen der verwoeste dorpen ontstonden nieuwe plaatsen, welke hun oorspronkelijke namen echter behielden. Sommige klei nere voormalige plaatsen werden even wel niet herbouwd. Van enkele wor den de overblijfselen nog heden aan gewezen. Ook een geheel nieuw dorp verrees: het spoedig in aanzien toenemende Co lijnsplaat, reeds volgens Smallegange het voornaamste dorp van het eiland, met „vele treffelijk geboude Huisen" en „een goede haven, daer vele schepen af en aen varen." Tot in de 19de eeuw zette men met volhardende energie het bedijkings- werk voort. De jongste bedijking is de in 1856 aan het eiland toegevoegde Spieringpolder. Hoewel voor overstromingen, als waardoor het oude Noord-Beveland werd geteisterd, wel niet meer behoeft te worden gevreesd, de stromen knagen nog evenzeer als vroeger aan zijn kus ten! Vooral de noordelijke en weste lijke oevers hebben in dit opzicht nog voortdurend te lijden! Zo ging de in 1775 gedijkte Sophia- polder in de vorige eeuw opnieuw ver loren. Van de Wanteskuip bezweek in 1909 de dijk, waardoor deze inlaag aan de golven ten prooi viel. Oeverafschuivingen en dijkvallen be rokkenen het eiland nog steeds, af en toe aanzienlijke, schade. Waakzaamheid is daarom nog altijd een dringende eis. Peilingen kunnen veel onheil voorko men; zij hebben dan ook geregeld plaats. De oeververdediging kost zeer zeker schatten gelds, de kostbaarheid van de bodem rechtvaardigt deze uit gaven echter alleszins. Waren de herbedijkers van „de Lust hof van Zeelandt'' van het waardevolle dezer vruchtbare gronden niet reeds overtuigd geweest, wellicht speelden eb en vloed nóg hun wisselend spel op en bij de puinhopen van het voormalige eiland, waarvan wij de bladzijden het een en ander verhaalden Verwonderlijk land, Daar diepte verzandt, En scheeprijke stromen, Met bloemen en boomen, Staan vroolijk geplant; En 'd aarde verslonden Door stortbraak van gronden, Laat huizen, noch strand. Door golven en wind Zijt gij steeds bestreden, Maar 't water geeft steden, Als 't dorpen verslindt. Vernielt het Uw waard, Gij wint weder aard, en mist gij de kielen, De ploeg met zijn wielen Weer overvloed baart. O land, dat zoo strijdt, Wie kan U vernielen? Gij wint, als Gij lijdt. Alsnog met dank aan de samensteller van deze studie: Adr. B. Holster. HOUT KUNST. Beeldhouwen. In een blok hout snijden is een zeer moeilijk karwei, waarbij iedere hande ling onherroepelijk is. Het eist van de kunstenaar dat hij stukje bij beetje de vorm vrijmaakt die hij in het blok „ziet", in plaats van die in zachter materiaal op te bouwen. Het houtsnijden herstelde iets van de gelijkwaardigheid van kunstenaar en ambachtsman, die sinds de renaissance verloren was gegaan. In Parijs gebruikte Brancusd de eco nomische zaagsneden en de eenvoudige technieken van de meubelmakers van het Romaanse platteland, om zo houten beelden te maken die bruisten van scheppend leven. In Duitsland gebruik te Barlach noordelijke hardhoutsoorten om expressieve, humanistische figuren te maken, waarvan de bronnen te vin den zijn in de erfenis van het middel eeuwse houtsnijwerk. De moderne beeldhouwkunst is door trokken van de gedachte om de vorm te ontlenen aan het materiaal dat ge bruikt wordt. De omvangrijke houtsnij werken van de Rus Zadkine krijgen hun vezelachtige, knoestige kracht van de boomstammen waarvan ze gemaakt werden. Bij andere werken hebben onderwerp en materiaal samen de sculptuur zijn vorm gegeven, zoals bij de liggende houten figuren van Henry Moore. Anderen voelden zich tot hout aan getrokken, niet wegens de pracht er van, maar omdat het goedkoop en ge makkelijk te krijgen was. Picasso be machtigde het afval van de meubel makerij, latten en planken die over waren, om die een verbazingwekkende verandering te doen ondergaan en het materiaal om te toveren, door de kracht en de inventiviteit, in een nieuwe kom positie. Voor sommigen ligt de aantrekkings kracht van hout alleen in de rijke scha keringen van zijn vezel en kleur. Maar of het nu de vorm heeft van een door een mens gemaakte sculptuur, of alleen maar een door de golven gepolijste tak is die op het strand geworpen wordt, het is een materiaal met een oneindige verscheidenheid en kunstzinnige ex pressie. Tot de volgende week! UITBREIDING SPREEKUREN GESLACHTSZIEKTEN De dienst Geslachtsziektenbestrijding van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis is gevestigd te Goes. De taken van deze dienst zijn: voorlich ting; verwijzing voor medisch onder zoek; bemiddeling bij bron- en kon- taktopsporing in geval van besmetting. Tot nu toe was deze dienst alleen bereikbaar in Goes. Daar echter de dienst bedoeld is voor de hele provincie werd besloten ook spreekuur te houden te Vlissingen en Terneuzen. De spreekuren zijn nu als volgt: Goes: maandag, woensdag en vrijdag, 09.0010.00 uur, Beatrixlaan 24. Vlissingen: donderdag, 13.3014.30 uur, Rozengracht 6, kantoor dienst Tuber culosebestrijding. Terneuzen: dinsdag, 10.3011.30 uur, Van Steenbergenlaan 70, kantoor dienst Tuberculosebestrijding. De telefonische bereikbaarheid van de dienst is ook verbeterd. Vroeger werd door de telefoniste doorverbonden naar de sociaal verpleegkundige. Thans is er een direkte lijn. Het nieuwe num mer van deze lijn is: 01100-31310. Bij afwezigheid van de sociaal ver pleegkundige hoort u via een antwoord apparaat waar en wanneer zij bereik baar is. VOETBAL Zaterdag 20 oktober: Bekerkompetitie Colpl. Boys 3 SKNWK 3 (2.30 uur) Kloetinge 5 Bevelanders 2 (2.30 uur) Bevelanders 4 's-H. Arendskerke 2 (12.45 uur) Middelburg BI Bevelanders BI (2.30 uur) Wissenkerke 3 Wissenkerke 2 (2.30 u) Kompetitie: Bevelanders El Wolfaartsdijk El (10.00 uur) Wolfaartsdijk Dl Wissenkerke Dl (9.00 uur) Zondag 21 oktober: Beker-kompetitie Cortgene 2 Vlissingen 5 (2.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 19 oktober: Delta-C. Mevo B (19.15 uur te Colijnsplaat) BILJARTEN B.V. Revanche B. V. Concordia op vrijdag 19 okt. om 20.00 uur te Kam perland. snelle inlUstaervice v.a. 25 ct/cm. zeer grote grafiekcollectie. repro/poster-art. plm. 150 olie- en aquarel- schilderijen (uit binnen- en buitenland). Kamperland Tel. 01107 - 2444. ma. en wo. gesloten. WEEKEND OVER LITURGIE De Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland organiseert met het Vormings centrum Hedenesse een weekend over liturgie op 27 en 28 oktober. Ieder die met liturgie bezig is of er belangstelling voor heeft kan meedoen, al zal vooral aandacht gegeven worden aan de ervaringen van jongeren. In het weekend zal gezocht worden naar een raamwerk, waarbinnen en waaromheen spelenderwijs het tematies gedeelte op gebouwd en ingebouwd kan worden. Het weekend wil helpen inzicht te krijgen in de betekenis van de liturgie, de onderdelen ervan en het maken van liturgie vanuit de bijbelgedeelten ho rend bij de zondag. Via video, geluids band en grammofoonplaten kan gezien en gehoord worden naar diverse voor beelden van liturgiese vieringen. Opgaven en inlichtingen bij het P.H.J.R.-buro, Singelstraat 19, Middel burg, Telefoon 01180 - 15353. Vragen naar Fred of Alice (alleen aanwezig van 13.00 tot 17.00 uur). i Kruiswoordpuzzel no. 900 Horizontaal: 1. bestemming - 3. werp- strik - 8. tijdperk 11. boom - 13. Engels voorzetsel - 15. bevel - 16. hoef dier - 18. Frans lidwoord •- 19. log 20. bijbelse naam - 22. wapen - 23. water in Friesland - 24. plaats in Noor wegen - 27. dierengeluid - 28. uitroep 30. familielid - 31. slede - 32. vaartuig 34. lidwoord - 36. waterhoogte (afk.) 38. feestkleding - 39. edelsteen - 40. dierenverblijf - 41. onmeetbaar getal 42. spil - 43. zangnoot - 44. jongens naam - 46. kindergroet - 47. de onbe kende (afk.) - 49. anno (afk.) - 50. waterweg - 55. voedsel - 57. metaal 58. lokspij s - 59. jong dier - 60. toets alleen (afk.) - 61. maatschappij vorm (afk.) - 62. titel (afk.) - 63. geografische aanduiding (afk.) - 65. plaats in Noord- Holland - 71. gebogen - 72. vervoer middel - 73. bevestigingsmiddel. Verticaal: 1. malle - 2. en dergelijke (afk.) - 3. laatst leden (afk.) - 4. water in Noord-Brabant - 5. kledingstuk 6. N.V. (Frans) - 7. onder anderen (afk.) 9. getij - 10. strijdperk - 11. deel 12. moeilijk - 14. telwoord - 15. ijle stof 17. Sociaal Economische Raad (afk.) 18. riem voor jachthonden - 20. schortje 21. meisjesnaam - 25. werelddeel - 26. projektiel - 29. stopplaats - 32. duivel 33. ik - 35. kloostervoogd - 37. ivoor 43. steenmassa - 45. bid (Latijns) - 46. roofdier - 48. wrede keizer - 49. bloem 50. voorzetsel - 51. Spaans landvoogd 52. hartelijke - 53. zwijn - 54. schaap 56. godsdienst - 64. voorzetsel - 66. de lezer heil (Lat. afk.) - 67. inhoudsmaat (afk.) - 68. jongensnaam - 69. als eerder (afk.) - 70. goud. Oplossino kruiswoordpuzzel no. 899 Horizontaal: 1. ja - 2. neg - 5. arm 8. uw - 10. la - 11. onderdeel - 14. eg 16. eppe - 18. eleve - 19. onze - 21. olie 23. eli - 24. stee - 25. ina - 26. moe 27. eva - 28. vla - 30. aks - 32. nes 34. roe - 36. nota - 40. klam - 42. postkoets - 43. rete - 45. esse - 48. ala 50. als - 52. all - 53. laf - 55. lam 56. ter - 57. oom - 59. Belg - 61. per 63. trom - 65. iele - 66. genua - 68. ambt - 70. ne - 71. overzicht - 74. eu 75. Ik - 76. oke - 77. she - 78. nr. Verticaal: 1. japon - 2. nn - 3. ede 4. geleen - 5. advies - 6. ree - 7. me 9. wezel - 10. Ie - 11. oei - 12 rel 13. lot - 15. ge - 17. plaat - 20. nevel 22. ems - 24. sar - 25. inn - 29. alm 31. kapel - 33. enkel - 35. oksel - 37. ore - 38. est - 39. net - 41. aas - 43. rol 44. tafel - 46. sloom - 47. eem - 49. alg 50. ampere - 51. struis - 52. art - 54. abeel - 58. omber - 60. leo - 62. enz 64. rat - 65. in - 66. gek - 67. ach 69. tu - 72. vo - 73. he.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1