mi Vliegeren (2): Lezers schrijven Uniek embleem beschermt mensen met verborgen gebreken KUNT NIET ALLES WETEN Wat „Kruiswerk" betekent Discriminatie. Namens de damespraatgroep „De broek" wilde ik een ernstig protest la ten horen tegen de wijze waarop H. in dit blad de vrouw in het algemeen en de gehuwde vrouw in het bijzonder beschrijft. Wij volgen de verschillende publikaties van hem zeer kritisch, daar wij een anti-feministische ondertoon dachten te bemerken. De wijze waarop hij laatstelijk het rolgedrag van de vrouw beschreef, stuit ons tegen de borsten. We staan al jaren op de bres voor een goede zaak, namelijk het uit wissen van de eeuwenlange traditie waarbij de vrouw slechts werd gezien als óf een huissloof óf een stoeipoes! De wijze waarop H. de lezers weer meeneemt naar het traditionele en door ons verfoeide rolpatroon, heeft ons doen besluiten te reageren. We zijn blij dat we direkt de kans hebben gekregen ons protest te publiceren zodat de reeds lang achterhaalde superioriteitsgevoe lens van de mannen niet via zijn arti kelen kunnen voortwoekeren onder de lezers van dit blad. In zijn artikel „Buurman" kunnen we weliswaar enige waardering opbrengen voor de beschrijving van deze onge ëmancipeerde despoot, maar de rol van de vrouw in dit verhaal geeft ons een rare smaak in de mond: de vrouw als bediende, als sloof, zwijgend, altijd in dienst van de man! Waar haalt H. in deze tijd de brutaliteit vandaan?! Onopvallender, maar daardoor ge vaarlijker, vinden we het infantiele verhaal over „Vliegeren" en de positie van de vrouw daarin. Wat verbeeldt H. zich wel? Toevallig heb ik een dochter, Tijdens de herfstvakantie: GRAAF DE ZON OP IN BEEKSE BERGEN Tijdens de herfstvakantie (13 t/m 21 oktober) heeft Beekse Bergen voor de bezoekers leuke akties in petto. In het recreatiepark wordt een schat graafwedstrijd georganiseerd, waarbij iedere dag een geheel verzorgde va kantie voor 2 personen ter waarde van 1.500,gewonnen kan worden. Daarnaast kan voor een verlaagde entreeprijs van 12,50 zowel het recre atiepark én het safaripark bezocht worden. Schatgraven. Dagelijks kunnen de bezoekers op het strand van het recreatiepark schatgra ven naar 500 verborgen vakantie-loten. Iedere middag om 16.00 uur bepaalt het rad van avontuur wie de geheel ver zorgde vliegreis naar Spanje voor 2 personen gewonnen heeft of een andere reis voor dezelfde waarde. Misschien wil de prijswinnaar graag een reis naar de zon of liever naar de wintersport? Alles kan, want de win naar mag zélf het reisdoel bepalen. „Zonnige" entreeprijs. Als tweede troef biedt Beekse Bergen tijdens de herfstvakantie ook een „zon nige" entreeprijs voor een bezoek aan beide parken. Tegen het verlaagde ta rief van 12,50 kan zowel het safari park (met eigen auto) én het recreatie park bezocht worden. Bezoekers die ge bruik willen maken van de safaribus betalen 2,50 p.p. extra. Ook de abon nementen van het recreatiepark 1984 zijn geldig. Tijdens de herfstvakantie is het re creatiepark dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en het safaripark van 10.00 tot 16.00 uur. die graag vliegert en laat ik die vlieger meestal op, terwijl mijn man de hele middag in de zon wentelt omdat hij bruiner wil zijn dan zijn collega's. Hij smeert zich om de haverklap in en wil daarom niet met de kinderen in het zand spelen, want dat plakt zo Toevallig loop ik ook topless over het strand en mocht H. daar ooit in mijn buurt 'komen, dan hoeft hij zich echt niet te generen, want ze mogen best gezien worden (ook dat moeten mannen niet verkeerd uitleggen, want ik spreek uiteraard geen kwaliteitsoordeel uit..) Ik wil verder geen details uit dit artikel beschrijven, maar wij hopen de argeloze lezer duidelijk te hebben ge maakt, dat de strekking van zijn ver halen gevaarlijk kan zijn. Laat H. zich bij zijn „leest" houden. Wij van „de Broek" zijn helemaal niet geïnteresseerd in het feit of H. vliege ren al dan niet leuk vindt. Laat hij zich eerst maar eens druk maken om zijn elftal van onderwijzers en domi nees. Ik heb namelijk bij geruchte de uitslag van de wedstrijd tegen de poli ties vernomen en ik zou haast geneigd zijn op te merken: „Zou het dan toch komen omdat ze een vrouw ails ver zorgster missenEr zijn niet alleen openbare juffrouwen hoor Het woord (en de daad?) is nu aan H. (over 2 weken..). Eveline Schop. (Echtgenote van Jan Koole, maar deze kombinatienaam schrijven is in twee opzichten ouderwets geworden Burgerlijke etend WISSENKERKE Geboren: Jacobus Andries, z.v. J. Dieleman en J. A. Poortvliet. Overleden: Adriaan M. de Moor, 82 jr. Leendert Zwemer, 69 jaar, Izaak de Moor, 79 jaar. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: Johannes A. Geldof en Jannie Knoth. KORTGENE Geboren: 16 sept. Graham Frederick, z.v. D. Holmes en M. C. Janssen. Ondertrouwd: 7 sept. W. L. C. Sie- reveld en E. Koster. 13 sept. N. C. Poortvliet en H. J. W. Nell. 21 sept. R. G. M. Verhagen en J. M. Govers. Getrouwd: 14 sept. P. Steketee eri A. Verhulst. 21 sept. E. P. Verrijzer en M. Anemaet. 28 sept. J. L. Bax en J. M. T. Verhagen. H. Filius en T. P. Blanken- stijn. W. L. C. Siereveld en E. Koster. Overleden: 1 sept. Christiaan Schrier, 80 jaar, e.v. W. A. de Looff. 2 sept. Hugo Willem Gravenstein, 83 jaar, e.v. A. C. Brooymans. 7 sept. Jacobus We ber, 84 jaar, e.v. J. Hennekam. 17 sept. Kornelis Jan Verburg, 81 jaar w.v. E. Fieman. 21 sept. Marinus Joost de Looff, 92 jaar, w.v. P. A. van Oeveren. Medic Alert: een veilig gevoel. Den Haag „Medic Alert geeft ant woord, op momenten dat je het zelf niet kunt. Duizenden mensen over de hele wereld hebben er hun leven aan te danken." Woorden van Bart Verwaart. direk- teur van de Stichting Medic Alert Ne derland, een internationale organisatie die zich belangeloos inzet voor men sen met een verborgen ziekte of kwaal. De Nederlandse tak van Medic Alert bestaat deze maand precies 20 jaar. Vele tienduizenden Nederlanders ook uit deze regio zochten in die tijd be scherming via het roestvrijstalen em bleem van de organisatie. Medic Alert de naam is overgeno men van de Amerikaanse moederorga nisatie zet zich volledig in voor de honderdduizenden Nederlanders met een verborgen kwaal. Dat zijn bijvoor beeld suikerpatiënten, maar ook lijders aan de zogenaamde „bloederziekte" of aan epilepsie en wat denkt u van de allergieën? „Op het eerste gezicht mankeren al die mensen niets," zegt Verwaart. „Ze hebben echter één vervelend ding ge meen: als hen ooit iets overkomt, lopen ze meer kans dan een ander dat het slecht afloopt. De behandelend arts moet snel op de hoogte zijn van hun kwaal, ook als zij zelf niets kunnen zeggen. Goedbedoelde eerste hulp kan voor deze mensen fatale gevolgen heb ben." Dr. M. C. Collins. Medic Alert International is ruim een kwart eeuw geleden „uitgevonden door de Amerikaanse arts Marion C. Collins. Verwaart: „Die man had een doch tertje, dat bijna overleed na een in jektie tegen tetanus. Haar lichaam kon dat serum beslist niet verdragen. Een volgende injektie zou fataal kunnen zijn." „Dr. Collins besefte, dat zijn dochter groot gevaar liep. Het kind wist zelf nu drommels goed, dat ze nooit meer zou mogen worden ingespoten met het serum. Maar er kunnen zich situaties voordoen, dat ze dat niet tegen de be handelend arts kan vertellen. Bijvoor beeld als ze door een ongeluk bewus teloos is en de verwondingen het nood zakelijk maken een middel tegen teta nus toe te dienen.." „Om te voorkomen, dat zijn dochter ooit nog zo'n injektie zou krijgen, gaf dr. Collins haar een bijzonder sieraad: een zilveren ketting met een penning, waarin hij de waarschuwing „allergisch voor tetanus-toxine" had laten grave ren. Dat sieraad draagt ze nu nog." Dr. Collins heeft zich vanaf dat mo ment volledig ingezet voor de oprich ting van een organisatie, die mensen met dezelfde problemen als zijn dochter zou kunnen helpen. Dat leidde uitein delijk tot de Medic Alert Foundation International. Meer dan twee miljoen mensen over de hele wereld konden via deze organisatie worden geholpen op de manier die de arts voor zijn doch tertje had uitgedacht. Doeltreffend. „He,t systeem van Medic Alert is sim pel, maar doeltreffend," zegt de direk- teur. „Iedereen die zich aanmeldt, krijgt een roestvrijstalen embleem met een halsketting of armband, waarin aan de achterkant de belangrijkste medi sche gegevens van de drager worden gegraveerd. Dat gebeurt in internatio naal bekende medische termen. Artsen over de hele wereld weten direkt wat voor vlees ze in de kuip hebben, als ze dat zien." „Op het embleem komen verder het telefoonnummer van het archief van Medic Alert in het Rode Kruis Zieken huis in Den Haag en het inschrijvings nummer met de internationale land- aanduiding NL. Als de drager van het embleem zelf niet <kan vertellen wat eraan mankeert en dat een bijzondere behandeling nodig is, is één telefoontje naar het archief voldoende om alle noodzakelijke gegevens te weten te ko men. Het archief is altijd bereikbaar, zeven dagen per week, 24 uur per dag." „Om fouten bij het overnemen van gegevens te voorkomen, plaatsen wij het originele aanmeldingsformulier van de patiënten in het archief," vertelt Verwaart. „De gegevens op die kaart zijn zonder meer goed, want de mensen weten zelf het beste wat hen mankeert. De meesten nemen bovendien kontakt op met de huisarts, voor ze de kaart invullen. Als wij dan toch nog in- schrijfkaarten onder ogen krijgen, die niet helemaal duidelijk zijn, dan wor den die voorgelegd aan de medicus van de Nederlandse Medic Alert Stichting." „Naast het embleem krijgen de men sen van ons een medische informatie- kaart van de KNMG, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. Daarop worden alle belangrijke persoonlijke en me dische gegevens genoteerd. Samen met de penning vormt dat de beste infor matiebron die een hulpverlener zich kan wensen!" Overdreven bang. De patiënten die zich aansluiten bij Medic Alert laten zich niet onder één noemer vangen. Hartpatiënten en dia betici komen zeer veel voor in het ar chief. maar ook mensen met een be paalde allergie maken veel gebruik van de unieke mogelijkheden die de stich ting biedt. „Er is me weieens gevraagd," zegt Bart Verwaart enigszins geïrriteerd, „of zich bij Medic Alert alleen mensen aan sluiten, die overdreven bang zijn dat hen wat overkomt. Dat is natuurlijk de grootst mogelijke onzin! Er zijn gewoon veel Nederlanders, die in sommige si tuaties, helaas, meer risico lopen dan anderen. In al die jaren dat ik nu al direkteur ben. hoor ik maandelijks nog verhalen van mensen die onbeschrij felijk dankbaar zijn, dat ze een penning van Medic Alert droegen, toen hen iets overkwam. Laatst sprak ik iemand met suikerziekte, die midden op straat in coma was geraakt. Enkel en alleen door zijn Medic Alert-embleem werd hij snel op de juiste manier geholpen. Wie weet, wat er was gebeurd, als hij niet zo'n penning om zijn pols had gehad? Die mensen zijn niet overdreven bang, die zijn verstandig!" Dat steeds meer patiënten bescher ming zoeken via Medic Alert, merkt Bart Verwaart uit de vele inschrijvin gen van het afgelopen jaar. „Er zijn er ook steeds meer bij van mensen, die kerngezond zijn. Die willen de pen ning alleen hebben om in geval van nood zo snel mogelijk hun identiteit en bloedgroep bekend te laten zijn." „Ook krijgen we steeds meer aan meldingen van kontaktlensdragers. In de Verenigde Staten, waar Medic Alert het grootst is, komt dat al heel veel voor. Het zal tenslotte niet de eerste keer zijn, dat kontaktlenzen bij een ongeluk over het hoofd worden gezien. Dat kan hele nare gevolgen hebben» zelfs blindheid." Levenslang. Het lidmaatschap van Medic Alert is in principe levenslang. Wie zich aan sluit, betaalt eenmalig een bijdrage in de kosten van dertig gulden en verze kert zich daarmee voorgoed van de be scherming van Medic Alert. De gege vens in het archief worden regelmatig bij de ingeschrevenen gekontroleerd. Eventuele wijzigingen in de medische of persoonlijke gegevens worden direkt aangebracht. „Het lidmaatschap van Medic Alert is zo goedkoop, doordat de organisatie zo groot is. Vooral in de Verenigde Staten krijgt Medic Alert enorm veel giften en legaten. Dat komt alle aan geslotenen in de hele wereld ten goede." „Onze emblemen zijn van fraai on verwoestbaar roestvrijstaal," aldus de direkteur. „Voor degenen die daar prijs op stellen hebben we ook zilveren, ver- Gelakte eiken meubels worden behan deld met satijn was (wit en vloeibaar). Voor niet gelakte eikenhouten meubels neemt u witte niet vloeibare was. Eiwit uit een ei kunt u gemakkelijk ver wijderen door aan twee zijden gaatjes te prikken. U kunt het er dan zo uit laten lopen. Lucifers die vochtig zijn geworden en het niet meer doen, strijkt u enige malen door een droge kleerborstel. Zonder hulp een schone hoes om uw dekbed trekken is niet zo moeilijk als u het op de juiste manier doet. Doe het dus op de volgende manier. Draai het hoeslaken binnenste buiten op een 'klein stukje na. In beide hoeken van het laken stopt u de punt van het dekbed. Dan trekt u het hoeslaken naar beneden en uw bed is verschoond. Als u een hele lange zoom moét maken, bijvoorbeeld in gordijnen of een wijde rok, onderbreek dan, zo nu en dan het stiksel om een paar steken op-de-plaats- rust te maken. Dit is preventief bedoeld, want knapt de draad plotseling af, dan zit u niet meteen met zo'n opvallend lelijke loshangende zoom en kunt u het losse stukje direkt opnieuw inzomen. Als u pünlgke of gezwollen voeten hebt, doe ze dan in een bak met warm water, waaraan een kopje azijn is toe gevoegd. U zult onmiddellijk verlich ting bespeuren. Stekken in de tuin kunt u alleen ver planten na of gedurende regen. Honden- of katteharen kunt u ge makkelijker van tapijten en stoelbe- kleding verwijderen door deze met vochtige spons af te memen. guld zilveren en gouden emblemen. Die leveren we tegen kostprijs, want het kan niet duidelijk genoeg zijn: wij ma ken géén winst. Het is zelfs zo, om een sperkend voorbeeld te geven, dat Medic Alert de telefoonkosten vergoedt, als iemand vanuit het buitenland het archief in Den Haag moet raadplegen." Commercieel. „Het was heel makkelijk geweest," zegt Verwaart. „om van Medic Alert een commerciële organisatie te maken. Als we al die miljoenen mensen drie of vier keer zoveel inschrijfgeld hadden laten betalen en een jaarlijkse bijdrage hadden gevraagd voor het opslaan van de gegevens in het archief, dan zou den heel wat mensen er een dikbelegde boterham aan hebben verdiend. Maar dat is niet het doel, en zeker ook niet de stijl van Medic Alert. Die arts in Amerika, dr. Collins, wilde een „world wide nonprofit" organisatie. Het woord winst kwam in zijn woordenboek niet voor. En zo is het met iederen bij Me dic Alert." „Als je weet, dat er een zo uniek systeem is, waar iedereen tegen beta ling van de kosten gebruik van kan maken ,dan erger ik me weieens als ik reclame zie voor allerlei andere din gen. Die worden op de markt gebracht door bedrijven en die doen dat van zelfsprekend niet alleen omdat ze de mensen met een verborgen kwaal zo graag bescherming bieden." „Aan al die sieraden kleeft 'boven dien een groot bezwaar," zegt Ver waart. „De koper moet zelf de bijbe horende briefjes invullen. Er is geen enkele controle op de juistheid en nie mand vraagt regelmatig aan je of je niet met verouderde informatie rond loopt. Niemand biedt dezelfde mogelijk heden als Medic Alert. Ons systeem is uniek!" Aanmelding. Men kan per omgaande een ant woordkaart aanvragen voor inschrij ving bij Medic Alert. Naam, adres en woonplaats sturen in een open enve loppe aan Medic Alert, Oudendijk 40, 3267 LS Goudswaard. Eventuele aanvullende informatie kunt u verkrijgen bij de administratie van Medic Alert, Telefoon 01869 - 2043. Krassen Op gepolitoerd hout verdwij nen als u de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwijnen van deze kras. Een machinenaald breekt niet zo ge makkelijk op dikke stof indien u haar even met zeep inwrijft. WANTIJ NO. 4 Het vierde nummer van WANTIJ, het Zeeuwse milieutijdschrift van Het Zeeuwse Landschap, VMZ en ZCO be vat vijf aantrekkelijke artikelen. De vervuiling van de Schelde krijgt in het artikel „De Schelde uit de scha duw" ruim de aandacht. Er wordt in gegaan op het Fliessende Welle-onder- zoek, het Belgisch-Nederlands overleg en de activiteiten van de internationale Schel dewerkgroep. Hans Bannink gaat in „De lozende buren van Verschiieren" in op de ver schillende onderzoeken die gedaan zijn naar aanleiding van de zieke koeien van boer Verschueren in Walsoorden. De resultaten wijzen sterk in de rich ting van Bleijko BV te Walsoorden. In „Wordt het knokke(n) in de Zwin streek?" belicht Thijs Kramer de ver menging van zakelijke belangen, die de grootste bedreiging vormt voor dit unieke natuurgebied. Dat het niet goed gaat met de boom kikker in Zeeuws-Vlaanderen, blijkt uit het artikel „Boomkikkers", ge schreven door de heren Stumpel en Hanekamp van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Het is duidelijk dat deze zeldzame diersoort bescherming nodig heeft. Door Hans Bannink wordt in een kort artikel het milieubeleid van de Europese Gemeenschap aan de kaak gesteld. De cultuurpagina is deze keer ge vuld door George Selis uit Clinge met een dorpsgezicht van St. Anna ter Muiden. WANTIJ is voor f 2.50 verkrijgbaar in de boekhandel. Voor veel mensen is de kruisvereni ging gelijk aan een wijkverpleegster op de bromfiets. Weinigen weten hoe be langrijk het werk van de kruisvereni ging is voor duizenden thuis verblij vende zieken. De cijfers hoe dor en oninteressant op zichzelf ook geven een imposant beeld van het werk, voor al wanneer men bedenkt, dat achter die cijfers evenzoveel hulpbehoevende mensen verborgen gaan. Landelijk hadden de kruisverenigin gen in 1983 133.710 zieken thuis in zorg. Daarnaast werden preventieve huisbe zoeken gebracht aan ruim 1 miljoen mensen. In totaal legden de ca. 4500 wijkverpleegkundigen en ca 1000 wijk ziekenverzorgenden niet minder dan 8.365.699 huisbezoeken af. Het grootste deel van die huisbezoeken betrof cura tieve patiënten, dus zieken, nl. 6.203.979. Haast een kwart namelijk 1.949.295 van de huisbezoeken had een pre ventief doel. Deze huisbezoeken waren dus bedoeld om ziekte te voorkomen, de gevolgen van chronische ziekte of handicap te stabiliseren, etc.; ca 13% van die preventieve huisbezoeken was gericht op de zuigeling- en kleuter zorg. De „echte" patiënten kregen gemid deld per patiënt ruim 46 huisbezoeken. De mensen bij wie een preventief be zoek werd afgelegd, zagen de wijk verpleegkundige gemiddeld 1,6 keer bij hen thuis. Belangrijke rol. Wanneer men deze cijfers op zich laat in werken, kan men niet anders dan konkluderen, dat de kruisverenigingen een geweldig belangrijke rol spelen in de Nederlandse gezondheidszorg. Bij duizenden zieken komen de wijk verpleegkundigen en wijkziekenverzor genden dagelijks op huisbezoek (2.182.754 dagelijkse huisbezoeken), bij andere duizenden komen zij wekelijks (1.338.811 wekelijkse huisbezoeken). In totaal dienden zij 1.512.587 injekties toe. Wanneer u daar dan nog bij telt, dat het kruiswerk in 116.791 gezinnen kraamzorg leverde (dat is bij 68,6% van alle levend geborenen), dat 97% van alle zuigelingen en 90% van alle kleu ters met hun ouders naar de consulta tiebureaus voor zuigelingen en kleuters kwamen (zo'n slordige 2,7 miljoen con sulten op ca. 6000 bureau's), dat er door het hele land honderden kursussen voor aanstaande en jonge ouders werden ge geven, dat de diëtisten van de kruis verenigingen vele duizenden consulten gaven, dat er honderden kursussen met betrekking tot gezonde voeding, afslan ken, zieken verzorgen thuis, etc. gege ven werden, dat duizenden vrouwen zwangerschapsgymnastiek kregen en eveneens duizenden bejaarden bejaar- dengymnastiek en andere aktiviteiten op het gebied van beter bewegen, dat er honderdduizenden verpleegartikelen werden uitgeleend uit de uitleenmaga zijnen, waarover elke 'kruisvereniging beschikt dan krijgt u een beetje een beeld, wat „kruiswerk" in ons land be tekent. In totaal hadden 1.187.383 mensen in 1983 direkt met het kruiswerk te maken wat huisbezoeken betreft (dat is 8,3% van de bevolking). Daarnaast 'kwamen nog eens honderdduizenden mensen in kontakt met de 'kruisvereniging door het lenen van verpleegartikelen, het volgen van kursussen en lezingavon den, de spreekuren van de diëtisten en wijkverpleegkundigen, etc. Het is dan ook geen wonder, dat circa 3,5 miljoen gezinnen en enkelin gen lid zijn van de kruisvereniging

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4