L ïk'v' ïk ö'Mö* K O 'è*5) is* o ■Ï--È. ÏSj -ÏSfM Ï8Ï ■v-SR |-v*M c-ö-iè U KUNT NIET ALLES WETEN Geef.. W, GefffiJ Steun het Astma fbnds. Postgiro55055.^ TIJDELIJK GEEN LAAGTARIEF m Ingebruikneming van het Informatie- en Klachtenbureau over de Gezondheidszorg in Zeeland Robje Regenworm is een igrote fan van regen Als het erg regent, kom je 'm boven de grond nog wel tegen Dan spartelt hij lustig rond tussen 't gras Lekker in z'n blote billen, alsof er altijd regen was. Jammer voor Robje dat niet al 't water lekker is - Een meer of een plas, met lekker veel vis Daar houdt Robje niet van, dat is niet in de haak Vooral niet de manier, waarop hij te water raakt. Robje is heel bang, als mensen spitten komen Daarom heeft hij al wat maatregeltjes genomen Met een paar zwemvliezen kan hij aardig uit de voeten Ook een paar flesjes zuurstof zullen 'm redden moeten. Dus maakt jouw wormpje bij 't vissen moeilijk heden of geluid Haal 'm dan vlug 't water uit. Ron Meuldijk. Oi o <7<?<7-0 te? ft#" HOUTTECHNIEKEN. Draaien. Het aloude houtdra a iers ambach t is zo goed als zeker ontstaan in Egypte, waar versierende draaisels aan de po ten van stoelen en bankjes een hoge graad van perfektie en vakmanschap laten zien, die tot aan de eerste helft van de I7e eeuw niet werd overtroffen. Bij de eenvoudigste vorm van de draaibank wordt het hout vastgehou den tussen twee puntige centers en rondgedraaid door een fiedelkoord dat met een lus om het werkstuk is gelegd en in verbinding staat met een fiedel- boog. Het fiedelkoord werd óf met de hand, óf met de voet door middel van een pedaal bewogen. De belangrijkste gereedschappen die de draaier gebruikt, zijn de guts en de vlakke beitel en diveres andere, speciale draaibeitels. De vlakke beitels met dubbele vouw zijn evenals de gut sen uitgesproken snij werktuigen en worden altijd gebruikt voor het draaien van zacht hout, waarbij het overtollige materiaal in lange onafgebroken krul len wordt afgeschild. Zeer harde en dichte houtsoorten vergen een andere draaitechniek, waarbij de tophoek van de beitel stomper is, terwijl de beitel zelf tijdens het draaien meer naar de hartlijn wordt toegericht. In Europa kwam op het eind van de I6e en het begin van de I7e eeuw het houtdraaien opnieuw in de belangstel ling te staan, niet alleen voor tafel- en stoelpoten, maar ook voor siervormen van gespleten draaisels. Het hout dat gedraaid moest worden, werd eerst in de lengte doormidden gezaagd en vervolgens weer aaneen gelijmd met papier tussen de twee helften. Na het draaien werden de helften weer gescheiden en gebruikt als evenbeeldige. effektvoile versierin gen op kastfronten. Bolpoten en ornamentale vazen zou den, wanneer ze uit één stuk massief hout gedraaid werden, aanzienlijk wat materiaal verspillen. Opleg- en inlegtechnieken. Marqueterie. Doordat de voorstelling wordt uit gezaagd met een figuurzaagje, biedt deze moeilijke vorm van fineeropleg- werk de mogelijkheid tot het vervaar digen van ingewikkelde en subtiele pa-, tronen. De marqueterie-componenten werden in het verre verleden gezaagd op een z.g. „ezel", een werkbankje met een figuurzaag waarvan de beugel ho rizontaal beweegbaar was. Dit werkbankje had ook een voet- klem voor het vasthouden van het fi neer. De verschillende stukken werden van lijm voorzien, op hun plaats gezet en dan stevig aangeperst totdat de lijm droog was. Parqueterie. Het kenmerk van parqueterie is het regelmatige, repeterende patroon, op gebouwd uit dunne stukken fineer, waneer het om meubeldecoratie ging, of uit dikkere stukjes hout, wanneer het een vloerversiering betrof. Par- queteriemotieven zijn steeds geome trisch en zodanig gekozen dat het fi neer alleen in de lengte doorgesneden hoeft te worden. Is dat gebeurd, dan worden de com ponenten naast elkaar vergaard en vervolgens dwars doorgezaagd. Ver schuiving van de stroken ten opzichte van elkaar levert nu een verspringend „schaakbord" op. Daaroverheen wordt een stuk papier geplakt om de compo sitie op haar plaats te houden, wanneer ze wordt aangeperst. Inlegwerk en randen. Het principe van inlegwerk komt neer op het opvullen van insparingen in massief hout met contrasterende stukjes hout. Het motief kan eerst met de figuurzaag uit het inleghout gezaagd worden, waar-na van de zo verkregen componenten de omtrek op het mas sieve hout wordt afgeschreven. Maar ook de andere volgorde is mo gelijk, waarbij men eerst de insparin gen steekt en de contouren ervan met behulp van calqueerpapier overbrengt op het fineer. Randen en biezen zijn speciale, samengestelde vormen van inlegwerk, dikwijls gebruikt om lijst werk van grotere meubelstukken, zo als tafels, bureaus en kabinetten te ornamenteren. Tunbridgewerk. Deze wijdverbreide vorm van hout mozaïek ontstond in de I9de eeuw in de Engelse stad Tunbridge Wells. Het mozaik is opgebouwd uit dunne staafjes met vierkant profiel en van verschil lende kleur. Deze staafjes worden aan eengelijmd en stevig samengeperst tot dat de lijm gehard is. Van het zo ont stane blok wordt fineer gesneden: soms wel tot bladen van slechts 0,2 cm dikte. Tunbridgewerk was in de Victori aanse tijd erg gewild als versiering van tafels, lessenaars, naaidozen, snuifdoos jes en andere kleinodiën. Tot de volgende week! Als u in een koude kamer slaapt, leg dan op de spiraal (dus onder de matras) een laagje kranten. Dit houdt de warm te zeer goed vast. Asbakken van koper, waarop zich ko pergroen bevindt, kunnen gereinigd worden anet petroleum. Uw schaar wordt veel scherper, als u er schuurpapier mee knipt. Met een stuk glas 'kunt u de schaar ook slijpen. Een gat in een gieter maakt u dicht met zegellak. Laat geen lepels in etenswaren staan, het bederft de smaak. De velletjes van verse worst 'kunnen er gemakkelijk worden afgestroopt als u de heetgemaakte worst onder de koude kraan houdt. Gebakken vis, die u een paar dagen wilt bewaren, wordt smakelijker wan neer u er wat azijn over giet. TAFELTENNIS Goeie week voor Slagvast. De afd. tafeltennis van Slagvast be leefde de afgelopen week, voor 't eerst, dat alle teams hun wedstrijd met een overwinning afsloten. Voor het eerste senioren-team was dat in en tegen Kerkwerve. Jaap Jongh Visscher en Jos Breas waren er beide verantwoordelijk voor, dat Kerkwerve geen schijn van kans kreeg om het de Noord-Bevelanders erg moeilijk te ma ken. Samen behaalden zij de max.- score, terwijl Andre Nagelhout de nog met vakantie zijnde Hans v/d Kraan uitstekend verving. Tot twee maal toe dwong hij z'n tegenstanders tot een derde game. Maar met een 37 over winning was Slagvast best tevreden. Het tweede seniorenteam, dat het voor de zoveelste keer tegen Kapelle moest opnemen, had in Gerrit de Graag de beste man van de avond. Door al z'n partijen overtuigend te winnen, had hij het grootste aandeel in de 46 zege. Jaap Meester en Andre Geluk hadden hierdoor voldoende aan één overwinning, doordat de dubbel ook werd gewonnen, om de punten mee naar Kamperland te nemen. Ook de beide jeugdteams behaalden afgelopen zaterdag de volle winst. In een prima gespeelde wedstrijd bleef het eerste team S,T.V. uit Sas van Gent duidelijk de baas. Pas nadat de voor sprong tot 60 was opgelopen en de winst binnen was, kon S.T.V. tegen scoren. Daarvoor hadden Stefan Nagel hout, Monique v/d Heijde en de steeds beter spelende Marleen Bardolf hun tegenstanders laten merken, dat zij alleen met een grote overwinning te vreden zouden zijn. De uiteindelijke 82 zege geeft aan, dat dit team zich best thuisvoelt in deze klas. Voor het tweede team was dit keer de grootste overwinning weggelegd. Met een 100 overwinning namen zij wraak op de een week eerder geleden nederlaag. Wim de Bruine, Herbert Keizer en Ewald Begthel gaven hun tegenstanders, Kapelle 2, geen enkele kans om ook maar de eer te redden. Programma. Zaterdag 29 september: Goese P. 3 Slagvast l (13.30 uur) Dinsdag 2 oktober: Batavo 2 Slagvast 2 (20.00 uur) Vrijdag 5 oktober: Wilno 4 Slagvast 1 (20.3o uur). BADMINTON - NIEUWS Zaterdag 22 september: Wissenkerke 2 Netwerk 4. Het gaat goed met het tweede team, ook de tweede wedstrijd is op een grote overwinning uitgedraaid. Het vierde team van Netwerk uit Kapelle bood niet al te veel tegenstand en werd zeer gemakkelijk verslagen met 80. Op nieuw het maximum dus. Wat voor de spelers best leuk en aantrekkelijk was, is dat twee banken in de zaal geruime tijd bezet zijn geweest door toeschou wer-s. De vólgende wedstrijd voor het 2de team is op zaterdag 29 september a.s. Ze spelen dan, in Sporthal „De Zwake" te 's-Gravenpolder, tegen het derde team van de plaatselijke badminton vereniging „Back Hand". SLUITING ZOMEREVENEMENTEN TE COLIJNSPLAAT De zomerevenementen te Colijnsplaat zullen op zaterdag 29 september a.s. muzikaal worden afgesloten. Er zullen concerten plaatsvinden op de muziek tent in de Voorstraat. De concerten zullen verzorgd worden doox' de muziekvereniging „Ons Ge noegen" uit Kamperland en de Brass band „Wilhelmina" uit Colijnsplaat. Er zal ook een gezamenlijk optreden plaatsvinden. Aansluitend op de concerten zal de lampionoptocht plaatsvinden. Aanvang van de concerten om 19.00 uur. BILJART-WEDSTRIJDEN 4e KLAS LIBRE TE KORTGENE Biljartvereniging T.O.G. organiseert op zaterdag en zondag 29 en 30 septem ber en 6 en 7 oktober de wedstrijden om het kampioenschap 4e klas libre klein in de Granada Bar te Kortgene. Aanvang der wedstrijden om 13.00 uur. Finale op 7 oktober om plm. 16.00 uur. Om het kampioenschap strijden de volgende spelers: A. L. van Liere (De Smidse, 's-Gravenpolder); P. Rijk (De Toekomst, 's-Heerenhoek)H. P. Kemp- kes (De Ruyter, Vlassingen); I. M. Oost- dijk (Scheldezicht, Krabbendijke); M. P. Vermeulen (Avontuur, Goes); J. C. v/d Hage (H.B.C., Nisse); J. de Schrij ver (Dampoort, Middelbung) en P. Rijk (O.H.G.L., Kwadendamme). Reserves zijn: H. Eckel (B.V.W., Hansweert); P. Crucq (H.B.C., Hein- kenszand) en R. Hijman (Onder Ons, Goes). MEDEDELING VOOR PZEM-VERBRUIKERS IN HET DISTRICT DE BEVELANDEN Wegens werkzaamheden aan de afstandsbesturingsinstallatie, waarmee onder andere de elektrische boilers worden in- en uitgeschakeld, zal op donderdag 4 oktober en op dinsdag 9 oktober IN DE MIDDAGUREN geen elektriciteit tegen laag- tarief kunnen worden geleverd. De dubbeltariefmeters geven dan het normale dagtarief aan. Tijdens de nacht vindt de levering tegen laagtarief weer als vanouds plaats. Het betreft hier de volgende gebieden: op donderdag 4 oktober: geheel Noord-Beveland Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland, op dinsdag 9 oktober: de gemeente Kapelle stad Goes en het deel van de gemeente ten oosten van de stad. Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij n.v. provinciale zeeuwse energie-maatschappij PZEM Openingswoord ter gelegenheid van de ingebruikneming van het Informa tie- en Klachtenbureau over de Ge zondheidszorg voor dc proefregio Zee land, uitgesproken op 21 september '84, door de secretaris van het A.V.P.- Hoofdbestuur, de heer K. W. A. de Regt Dames en heren, Het is me een waar genoegen, dat ik als secretaris van het landelijk hoofd bestuur van de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen het woord tot u mag richten ter gelegenheid van de opening van het Informatie- en Klach tenbureau over de Gezondheidszorg van de proefregio Zeeland. De Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen is, zoals u weet, innitiatiefneemster van dit projekt. Het A.V.P.-Hoofdbestuur is dan ook de eindverantwoordelijke. De A.V.P. werd in 1975 opgericht, op initiatief van de heer Huber, de toen malige burgemeester van Goes. De op richting van de A.V.P. was nodig, om dat er tot dan toe geen enkele vere niging of instelling bestond, onafhan kelijk van de medische wereld, die op kwam voor de belangen van de pa tiënten, in welke vorm dan ook. Er waren wel patiëntenverenigingen die specifieke belangen van speoifieke pa tiënten behartigden, zoals bijvoorbeeld: Diabetes Vereniging Nederland, de Al gemene Nederlandse Invalide Bond, Nederlandse Bond van Rheumapatiën- tenverenigingen, maar deze waren en zijn volledig afhankelijk van de me dici. De medische wereld beheerst vol ledig de gezondheidszorg, dat wil zeg gen: de goed georganiseerde hulpverle ners bepaalden wat goed was voor de patiënt. Er was geen landelijke vereni ging die de klagende patiënt kon hel pen, wanneer hij/zij eens niet goed ge holpen werd. In die lacune wilde de A.V.P. voor zien en daarin stond zij als landelijke vereniging alleen en staat zij nog steeds heel alleen in Nederland. De A.V.P. heeft tot doel het behartigen van de belangen van de patiënten in de ruim ste zin des woords. Als patiënt wordt daarbij iedereen beschouwd, die ge bruik maakt van de diensten van een instelling, organisatie of persoon in de gezondheidszorg. De groei van de A.V.P. is zeer moei zaam gegaan, omdat de start eigenlijk begon in een volledig niemandsland. Literatuur over en ervaringen met voorgangers van een algemene patiën tenbelangenorganisatie, die klachten behandelde en onafhankelijk van de medische wereld opereerde, waren er niet. De talrijke patiëntenverenigingen, welke toen reeds bestonden, hadden meestal maar één beperkt doel en dat was, met de medici samen trachten genezing en verbetering van genees methoden te vinden voor bepaalde kwalen. Men moest wel patiënt zijn. De A.V.P. aanvaardt echter iedereen, pa tiënt of geen patiënt en ongeacht of men lid of geen lid is van de vereniging Daarnaast werd de groei van de A.V.P. sterk bemoeilijkt door een ge brek aan mankracht en zeer beperkte financiële middelen. Teneinde wat meer financiële armslag te verkrijgen werd in 1981 een strukturele subsidie-aan vrage ingediend bij het toen nog ge heten Ministerie van VOMIL. De toen malige minister van dit departement, mevr. Gardeniers, reageerde negatief op bedoelde aanvrage. In een gesprek met een delegatie van het A.V.P.-Hoofdbestuur gaf zij aan, dat er voor de A.V.P. wel mogelijk heden waren om in aanmerking te kun nen komen voor een „projektsubisdie". Dit bleek de aanzet voor het projekt „klachtenbemiddeling" te zijn. Het Ministerie van VOMIL gaf als richtinggevende kriteria onder meer aan dat het moest gaan om een orga nisatie op landelijk niveau, die een emancipatoir doel nastreefde, dat ge richt moest zijn op algemene patiënten belangen en die zich onafhankelijk moest opstellen ten aanzien van de professionele hulpverlening. In een gesprek tussen een delegatie van VOMIL en de A.V.P. op 1 juni '82 gaf mevr. Gardeniers aan dat er in principe geld was voor een projekt klachten werk. Het projekt moest lan delijke betekenis hebben, in samenwer king met het Landelijk Patiënten/Con sumenten Platform gebeuren en voor zien zijn van een begeleidingscommis sie, waarin onder andere departement, financiers, mensen met ervaring, een onderzoeksinstituut en de Werkgroep 2000 (Stichting voor Gezondheidsvoor lichting) zitting hadden. In november 1982 werd de officiële subsidie-aanvrage, „Financiële bijdrage onderzoek klachten en klachtenwerk in de gezondheidszorg" ingediend bij het Ministerie. Doel van het onderzoek was om, voortbouwend op de binnen de A.V.P. bestaande ervaring, te komen tot een model voor klachten- en infor matiewerk, dat toepasbaar is binnen de diverse distrikten c.q. regio's voor de volksgezondheid. In een gesprek op het departement van Volksgezondheid in maart '83 werd mondeling de toezegging voor het pro jekt gedaan. Het duurt dan echiter nog tot november 1983, voordat de officiële subsidie-toezegging ontvangen werd: 200.000,subsidie per jaar niet een looptijd van het projekt van 2 jaar. In de tussenliggende periode heeft, de door het A.V.P.-Hoofdbestuur inge stelde „werkgroep klachten- en klach tenwerk", de subsidie-aanvrage nader uitgewerkt. Deze werkgroep stelde vast dat de nadruk gelegd moest worden op Machtenbemiddeling. De daadwerkelij ke behandeling van Machten moest worden doorverwezen naar de bestaan de instanties, zoals het Medisch Tucht college en de Inspektie voor de Volks gezondheid. Bij de behandeling door de instanties zal de A.V.P. de klacht wel moeten blijven begeleiden, indien de patiënt daar zelf de behoefte aan heeft. Naar buiten moet duidelijk blijken, dat bij de bemiddeling het herstel van de relatie klager hulpverlener het uit gangspunt van de A.V.P. is. Om de -diversiteit van de regionale situatie en de effekten daarvan op mogelijkheden en vormgeving van het klachtenwerk te onderzoeken, wordt het projekt in 3 proefregio's uitgevoerd. Gekozen is voor Amsterdam als stede lijk gebied, Zeeland als plattelands gebied en Limburg als een mengvorm van beide. Het projekt is officieel van start gegaan op 15 maart j.l. De Landelijke Koördinatrices werden op die datum officieel aangesteld. Dit betreft een 40-urige baan, die wordt ingevuld door 2 dames uit Amsterdam. Zij zijn tevens aangesteld als regio- koördinatrices voor deze proefregio. Op 1 juni j.l. werden de regio-koördina- trices voor Limburg en Zeeland aan gesteld. Een aantal, door de koördina trices opgeleide kontaktpersonen staan de mensen, die vragen en klachten over de gezondheidszorg hebben, te woord. In Zeeland 'ging men van start op 3 september j.l. Dames en heren. Wij zijn hier van daag bijeen om de officiële opening van het Zeeuwse regio-kantoor te vieren. Het zal u duidelijk zijn dat, gezien het feit dat de A.V.P. is ontstaan in Goes, het Hoofdbestuur verheugd is dat Zeeland is uitverkoren als één van de proefregio's. Ik dank u voor uw aandacht.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4