VLIEGEREN KRONIEK VAN NOORD-BEVELANQ Raadsvergadering Kortgene De Reisgids voor Noord-Beveland .c - -.-. -V-.' v- -. .- V Van de weke un verhael over duuven, beste vrienden. Duuve-melkers vee over vo d'r sport, ut liefst zouwe ze zelf meevliehe. Mè zölang a ^at nog nie haet, dan zieze ze nog vliehe, d'r duuven- dan netuurluk. Izak is ok hlad zot van duuven en eksperementere doe'tun ok. De papeduuvehaai-je. Izak was a jaeren duuvemelker, ut was z'n hobbie zöhezeid. Prachtuhhe duuven oa tun, 't was z'n trots en zalugheid. Ie dee ok eksperementere mee doffers en duuvinnen. Vo wedstrijden was dat, dan aelde je priezen binnen. Izak oa ök un papehaai-je, ie docht: zeg, weet je wat, die zet uk bie de duuven, meschien wor tut wat. En jewel, nae lange wachten, Bij het behandelen van de notulen van de vorige vergadering, tijdens de gemeenteraadsvergadering te Kortgene op donderdag 20 september j.l., pleitte dhr. Van Damme er voor om lid te blijven van de vereniging tot behoud van de kleine kernen. In de troonrede is gezegd dat één miljoen beschikbaar is voor het behoud hiervan. Omdat we geen lid meer zijn, lopen we achter, aldus dhr. Van Damme. De burgemeester, mevr. E. J. Hoo- gendijk - van Duijn, zei dat we wel lid zijn en ze hoopte dat de regering met de belangen van Kortgene rekening zal houden. Bij het punt „Mededelingen" vroeg dhr. De Smit of er geen belemmerin gen te wachten zijn voor renovatie van de schuur hoek Havenstraat Irene- straat, die tijdelijk verhuurd is aan L. Goulooze voor de som van 75, per maand, als de renovatie aan de orde is. Dit is niet het geval, aldus de bur gemeester. Dhr. De Looff had liever gezien, dat het perceel dat de kwekerij te Kort gene voor volkstuintjes beschikbaar was gebleven. Nu de Betho de kwekerij niet langer kan beheren is de huur opgezegd. Het voorstel is om een deel te ver huren aan dhr. I. Boot, die een aan grenzend hoveniersbedrijf heeft voor 5 jaar tegen een huurprijs van 0,30 per m2. Voor veel -mensen, die niet meer werken is het hebben van een volkstuintje een attraktie. Wethouder Van der Weéle zei, dat er geen aanvragen voor waren. W-as dat wel het geval geweest, dan was er misschien een ander besluit genomen. Zonder kommentaar werd een voor stel aangenomen om mevr. C. S. H. Mulder - Glas en mej. M. Teeuw, resp. met ingang van 1 augustus en 1 okto ber 1984, te benoemen -als leerkrachten in vaste dienst aan de experimentele basisschool te Colijnsplaat en aan de openbare lagere school te Kats. Waarbij dhr. De Smit zijn gelukwensen uitsprak Een voorstel om de burgemeester te benoemen als vertegenwoordigster van de Distrikts Gezondheids Dienst in Zeeland en wethouder Van Noort als plaatsvervanger, werd gewijzigd in die zin, dat dhr. Van Noort de gemeente zal vertegenwoordigen en dat de bur gemeester plaatsvervangster is. Dhr. De Looff zei met het eerste voorstel wat moeite te hebben en kon zich nu met het gewijzigde voorstel verenigen. Het werd dan ook -met al gemene stemmen aangenomen. Een voorstel om zich niet aan te melden als -lid van de raad van de Europese gemeenten, was voor dhr. De Looff aanleiding om te zeggen dat de PvdA-fraktie wel voorstander is om zich als lid aan te melden. Ook dhr. Van Damme is voorstander, maar zijn fraktiegenote, mevr. Van Oeveren, is voor niet toetreden. Ook dhr. De Smit kon zich in het voorstel van b. en w. vinden. 1 De burgemeester was wel verbaasd over de opmerkingen van de voorstan ders. In de advieskommissie was er een algemeen advies -om zich niet aan te melden. Dhr. Blankenstijn vond het college voorstel een goed voorstel en ook dhr. De Smit kon zich hierin vinden. Dhr. Huibregtse was van oordeel, dat het mogelijk moet zijn om, na aanvanke lijk in de kommissiebespreking tegen toetreding te zijn geweest, van mening te veranderen. Omdat wethouder Van Noort het col legestandpunt deelde (geen deelname) werd het voorstel met 6 tegen 4 stem men aangenomen. Tegen: de PvdA- fraktie, minus wethouder Van Noort, en dhr. Van Damme. Met enige kanttekeningen -ging de raad akkoord -met de begroting en het beleidswerkplan voor 1985 van het pro- jekt „Mensen zonder baan". Dhr. Geelhoed Is er van overtuigd, dat door automatisering er meer werk lozen zullen komen. De aktiviteiten moeten niet zodanig zijn, dat er een kloof komt tussen werkenden en niet- werkenden. Mevr. Van Oeveren vindt dat er geen aparte groep -gemaakt moet worden en ze vindt het nuttig -dat er kursussen worden gegeven. Ook vindt ze dat daar door werkenden en niet-werkenden aan deelgenomen kan worden. Dhr. Blankenstijn vindt dat we op moeten passen om niet op een anders terrein te komen. Hij heeft grote waar dering voor de duidelijkheid in de stukken. Wethouder Van Noort hoopt en ver wacht dat er no-g wijzigingen ten goede komen. Het geld van de overheid wordt gericht -gegeven. De intentie van een aantal aanvullingen is aantrekkelijk, maar overlappingen dienen voorkomen te worden. Dhr. De Smit vindt het projekt erg zinvol en is niet tegen -kleine overlap pingen. Terwijl de burgemeester en mevr. Van Oeveren wel tegen over lappingen zijn. Naast enkele kantteke ningen spraken allen hun lof uit over het projekt „Mensen zonder baan". Een voorstel tot automatisering sa larisadministratie, en hiervoor een kre diet van 11.000,te voteren, was voor dhr. Huibregtse aanleiding zich hier mee akkoord te verklaren. De proble men die automatisering meebrengt, voor wat de werkvoorziening betreft, kunnen opgelost worden met arbeids tijdverkorting. Wel wilde hij weten of er meer offertes zijn gevraagd dan bij de firma Samson. Dhr. Blankenstijn is nogal huiverig. Hii ziet geen werkbespari,n-g ontstaan. Dhr. Van Damme wil dat er een be roep wordt gedaan op de diensten van het rekencentrum. En dhr. De Smit meent, dat winst en besparingen be steed kunnen worden aan andere ar beidsplaatsen. De burgemeester is van mening dat er van werkbesparing geen sprake zal zijn en ze is het eens om kontakten te houden met het rekencentrum. Op de vraag van dhr. Huibregtse, of er meer offertes zijn gevraagd, antwoord de ze ontkennend. Het voorstel werd hierna aangenomen. In de daaropvolgende rondvraag vroeg dhr. De Looff waarom er bij de agenda -geen losse velletjes voor de rondvraag zitten. Ook vroeg hij aan dacht voor de slechte ligging van het tegelpad aan de Kaaidijk. Verder wees hij er op, dat in de Nieuwstraat en de Ooststraat te Kortgene woningen, die geschikt zijn voor permanente bewo ning, door Duitsers gebruikt worden. Gaat dat gewoon door, zo vroeg hij zich af. Wethouder Van der Weele zal de be tegeling aan de Kaaidijk met de op zichter bespreken. Wat de woningen, die tijdelijk door Duitsers worden be woond betreffen, dit zal onderzocht worden. Dhr. De Smit was vol lof over de opknapbeurt die de toren te Colijns plaat heeft gekregen. Minder tevreden was hij over de plannen die er bestaan met de bomen in de Voorstraat te Co lijnsplaat. Hij adviseerde om niet te veel in te grijpen. Wethouder Van der Weele zei, dat de bomen een eind op hun retour zijn. Deskundigen zeggen, dat de kwaliteit slecht is. Het is een gevoelig onder werp waar men nog niet uit is. Wel licht zal een en ander in fasen moeten gebeuren. De vergadering, -die nog geen uur in beslag had genomen, werd hierna gesloten. OPEN HUIS AVOND IN HET DOKUMENTATIECENTRUM Op maandagavond 1 oktober van 19.00 21.00 uur is het dokumentatie- centrum van en voor de kerken in het provinciaal hervormd kerkcentrum opengesteld. Normaal is dit uitvoerige dokumen- tatiecentrum open op werkdagen tij dens kantooruren. Steeds weer blijkt dat mensen die het voor het eerst be zoeken verrast zijn door het vele en gevarieerde materiaal dat er te zien is. Het is bovendien een aantal jaren ge leden geheel nieuw' ingericht, zodat het nog overzichtelijker is geworden. Er is veel materiaal te zien op het terrein van jeugd en jongerenwerk, ca techese en liturgie, gespreksmateriaal voor gespreksgroepen, brochures over arbeid en baanloosheid, vredeswerk en vredesopvoeding, diakonaat, zending en ontwikkelingssamenwerking, etnische minderheden, racisme en discriminatie, homofilie en emancipatie. Naast boeken en brochures is er ook audiovisueel materiaal, zoals dia's en klankbeelden. Aan het begin van het winterseizoen kan -dit centrum in het bijzonder van dienst zijn voor allen die leiding heb ben te geven in allerlei soorten van vrij willigerswerk, gespreksgroepen, vrouwengroepen, jeugd- en jongeren werk, aktiegroepen, werkgroepen over baanloosheid of andere vraagstukken van kerk en samenleving. Alle geïnteresseerden zijn maandag avond 1 oktober welkom in het -provin ciaal kerkcentrum, Singelstraat 19 te Middelburg. Weerpraatje: SEPTEMBER STROMEND NA EX TREEM DROGE AUGUSTUS (van onze weerkundige medewerker). Extreem droog verliep de augustus maand in een groot deel van het land. Ook in De Bilt de droogste van de laatste 130 jaar. Nog droger in het ge bied van Haarlem, met 5 -mm neerslag aldaar de droogste van de hele waar nemingsreeks vanaf 1735. September wist de bakens snel te verzetten en vooral rond het weekeinde viel er veel regen. Op enkele plaatsen in Zuidwest Nederland in drie dagea 70 mm, vrijviel dezelfde hoeveelheid die normaal in de hele maand valt. Stormdepressies trokken snel van de oceaan naar Schotland en de Noordzee met langs de kust windkracht 9. Buien, vergezeld van hagel en onweer, het was enkele dagen kompleet herfst. Daarmee was de -droogte verleden tijd. Toch is zo'n vroege herfstaanval geen blijvertje. Geleidelijk zal het hogedruk- gebied van de Azoren zich weer naar West-Europa versterken en de zonnige Derioden doen terugkeren met tempe raturen van 17 a 20 graden. De zomer kwam eigenlijk te laat op gang, want zowel juni als juli waren teleurstellend met te weinig warme dagen en vooral in de noordelijke helft met een zeer groot tekort aan uren zonneschijn. Augustus was geweldig op dreef en maakte nog wat goed. In De Bilt kwam het gemiddelde van de zomertempera- tuur precies uit bij normaal, om-dat hetgeen juni en juli w^ren tekort ge schoten augustus dit aanvulde. De zo mer gaf daar 40 uren minder zon dan nor-maal, maar in noordelijk Nederland bedroeg het tekort meer dan 15o uren. Normaal valt er in de drie zomer maanden rond 225 mm regen, maar vrijwel i-n geen enkele plaats werd dit cijfer bereikt. Gemiddeld over het hele land is er 150 mm regen gevallen. Veel natte vakantiegangers heeft de zomer in ons land niet veroorzaakt. Mede door de zonnige en droge au gustus bleef het aantal dagen waarop in ons land onweer werd gehoord be neden normaal, namelijk 30 tegen nor maal 47 dagen. De regen van begin deze maand was in de weidegebieden zeer welkom, want door de droogte was de -groei van laat gras geheel tot staan gekomen. (Nadruk verboden). Ik heb een hekel aan vliegeren! Ja, vliegeren, die oer-Hollandse jongens van Jan de Wind-sport. Ik heb m'n kin deren nooit met zo'n ding verrast en ik wanhoopte al als een limonade-fa brikant 's zomers op de onzalige ge dachte was gekomen om bij aankoop van 2 flessen roest-werende Cola zo'n ding kado te doen. Een typisch stran-dspel en in ons Hol lands klimaat veelvuldig uitvoerbaar met de vaak aanwezige windvlagen. Als ik op het strand zit en na heel wat moeite -mijn stretchbed in de juiste vorm heb gewurmd, waarna een zeer omzichtige opstap de -meeste kans geeft dat alles intakt blijft, kan ik intens en haast satanisch genieten van de vlie gertaferelen, die zich voor mijn ogen ontrollen. Ik zie ze al staan, de felgekleurde apparaten, waarvan de -eigenaar vaak nog kleiner is dan zijn vlieger. Maar de „drie turven hoog" jengelt en zeurt dan net zo lang, tot vader van hori zontaal naar verticaal gaat (moeders heb ik dit nog nooit zien doen, de e- mancipatie is op dat gebied nog niet doorgedrongen). Pa zoekt, met moeite een baan, waar langs hij een vrije loop heeft om het ding -op te laten. Dat levert al zoveel problemen op, dat moeder alweer lang de zon op haar rug laat branden („je roept maar als 't ie hoog staat..!") en zoonlief reeds lang met zijn vlieger staat te drenzen of papa hem nou ein delijk eens bevel wil geven „de vogel" los te laten. Het grote moment lijkt te zijn aangebroken als pa zijn pad bikini-vrij ziet, het licht op „groen" zet -met een luid geroepen „los" Pa sprint het „pad" in, de vlieger komt aarzelend van de grond, en valt dan enkele seconden later als een neer geschoten -dier in het mulle zand. Pa voelt aan het touw, dat hij beter kan ophouden met sprinten en zoonlief weet niet veel beter te doen dan het op een huilen te zetten. Vader is echter voorbereid op een tegenvaller en, na een duidelijke in- strukbie („omhoog gooien"), het weer netjes oprollen van het touw, en het weer goedzetten van de wat uit 'hun fatsoen geraakte bamboestokjes, neemt „act 2" een aanvang. De sprint wat feller, de roep: „los" wat harder en., het resultaat onveranderd: noodlanding en huilpartij Een derde keer volgt. Pa heeft nu toch wat verbeten trekken om de mond, zoon-Peter moet het „nu wel goed doen". Driftig gaan de benen door het mulle zand, nu achteruit-lopend om het moment van -lancering beter te kunnen bezien. Maar ook poging -drie -strandt op enkele decimeters van een paar top less zonnende meisjes. Zoon ziet nu af van verdere deel name en vader vindt het wat gênant de beide dames zo dicht te naderen om het -gevallen apparaat te bergen. Uit armoede biedt moeder haar diensten aan. Maar het gaat duidelijk niet van harte en als ze er dan nog over begint dat er -misschien toch te weinig wind is.. Dan zal vader het wel alleen doen. Zomer 1939: In die 'tijd waren de meeste busdien sten en veerdiensten nog in particulier bezit. Deze gezamenlijke ondernemers -gaven toen, speciaal voor Noord-Beve land een „Reisgids" uit, waar alle ver voersdiensten in stonden vermeld. De zer dagen kreeg ik zo'n exemplaar door iemand uit Wissenkerke in mij-n bezit. Allereerst wordt ver-meld -de bus dienst Vlissingen Middelburg Wolphaartsdijk Veer (boot Zierikzee). In de week reden er 4 diensten vanuit Vlissingen naar Wolphaartsdijk, terwijl er 's zondags 3 keer werd gereden. De ondernemer was Gebr. M. en A. Fraas- sen. Autobusdienst Veere Middelburg. Het tarief was 0,35 voor een enkele reis. Een dagretour kostte 0,60 en kin deren tot 5 jaar 'hadden vrij vervoer. De ondernemer van -deze busdienst was H. Castel uit Veere. Veerdienst Veere Kamperland. Vanaf 's morgens 07.30 uur voer deze dienst negen -keer per dag. Onderaan de dienstregeling staat nog vermeld: Mits den avond van te voren aange vraagd, woi'dt des morgens 7 uur van Kamperland naar Veere tegen dubbel tarief overgezet. Autobusdienst Goes Middelburg. De ondernemer was J. van Fraassen uit Goes. Autobusdienst Goes Katse- veer (boot Zierikzee). De ondernemer was C. van Strien. Autobusdiensten op Noord-Beveland door de N.V. Autobusdienst te Wissen kerke. Deze busdienst onderhield het trajekt Kamperland veer Kortgene veer via Kamperland dorp Wissen kerke Geersdijk en Kortgene dorp. Het hoogste tarief Kamperland veer Kortgene veer was 0,70. J. D. de Koster uit Colijnsplaat on derhield -de diensten tussen Colijnsplaat Kats Kortgene en Kamperland veer. De veerdienst Kortgene Wol phaartsdijk staat natuurlijk vermeld, evenals boot Neuzen Hoedekens- kerke. Bootdiensten Vlissingen Bres- kens en bootdienstregeling Vlissingen Borsselen Neuzen. Vermeld staat ook de Provinciale Stoombootdienst Zierikzee Kortgene. Moeder gaat weer plat en Peter heeft nog slechts oog voor de put, die hij aan het graven gaat. Ruim een kwartier later nadert vader weer. Uiterst be hoedzaam manoevreert hij langs de zonnende meute, putten en kastelen omzeilend, het stokje stevig in de vuis ten, het oog steeds omhoog gericht naar de stip i-n de lucht: -de vlieger. Soms moet hij wat „vieren" en „aantrekken", maar hij is het ding de baas geworden, al gutst het zweet hem van zijn voor hoofd. Zijn teleurstelling is weliswaar groot, als hij het hoofdkwartier binnenschrijdt en merkt dat moe haast ligt te slapen en Peter het hoofd steeds dieper in de groter wordende kuil steekt, maar het kan zijn trots -niet wegnemen. Verge noegd zet hij zich in de strandstoel en maakt beide levensgezellen attent op het vlieger-festival. Dat moeder het 'ding niet goed kan zien, komt omdat haar ogen wat moe ten wennen aan het kijken in het felle licht en dat maakt haar reaktie wat koel.Zoonlief wil zijn vlieger vast houden en als dat niet mag, gaat hij weer met een blik omlaag na een korte huilbui en een kreet van moe: „Je moet hem ook niet uit z'n spel halen.." Maar vader zit en speelt wat met het touw.. Net als hij dreigt in te doezelen, vermoeid als hij is, bereikt het vlieger-spel voor mij als toeschou wer zijn -onbetwist hoogtepunt en voor de man een ongekend dieptepunt. Een jongen, die als een veulen in de wei, om een voor ons allen onbekende reden, probeerde een meisje, dat wulps wegstoof, in te halen, was de oorzaak. Hij liep tegen het touw. Vader verloor de macht over het kostbare eindje hout en de gevolgen waren katastrofaal. Van grote hoogte begon de vlieger te tollen, eerst aarzelend, daarna als een roof vogel, die zijn prooi bespringt. „Ergens" komt het ding neer en op een strand op een zomerdag is dat nooit op een onbewoond gebiedTwintig minuten later zit vader weer op z'n stoelExcuses aan de mensen, die hun thermosfles koffie deze middag nutteloos hebben meegenomenEen moeizame tocht achter de rug om het touw te bevrijden boven enkele tien tallen, die „zon met een touwtje" kre gen te zien.. Nog wrikkend aan de bamboe-stokjes, waarvan er enkele on herstelbaar beschadigd waren.. Zijn reaktie op de vraag via zijn zoon: „Pa, wil je meehelpen om de put dieper te maken?" zal ik niet ver melden. Met deze beelden voor ogen, weiger ik zelf mee te doen aan de vlieger show. En als ik dan nog denk aan vroeger: de twee latten, het -kaftpapier, de pol gras aan de staart, de eeuwige sprint, m'n zus die de volle laag kreeg na het opgooien, zoveel dat er haast wind genoeg kwam maar zus verdween, mijn laatste dreun op de vlieger na wéér een val. Nee, mensen, dan hoeft het voor mij niet meer! Vliegeren? Dan liever de zee in H. Autobus-dienst Goes Wolphaarts- dijkse veer, de ondernemer van deze lijndienst was J. C. Krijger. Veerdienst Katsche Veer Kats, elk uur van des morgens 7 uur tot des namiddags 8 uur. Verder de spoorwegdiensten vanaf Vlissingen naar Amsterdam Utrecht Den Bosch en Arnhem. Autobusdienst Driewegen Goes, ondernemer was G. J. de Jager uit Driewegen. En met dezelfde onderne mer kon men vanuit Goes ook naar Ellewoutsdijk. Het boekje telt 30 pagina's en staat vol met advertenties van Noord-Beve- landse ondernemers. Enkele van deze advertenties wil ik u niet onthouden: Voor koloniale waren, comestibles, prachtige pijpen en homoëopatische middelen naar: Abr. Buijze. Het adres voor: fijne koekjes en gebakjes is: Bakkerij Van Halst, Wis senkerke, Telefoon 17. Voor reparaties aan auto's, moto ren en landbouwmotoren: D. A. van den Berg. Colijnsplaat. J. de Waal, Kortgene, Tel. no. 12, voor complete meubilering. Steeds ten allen tijde aan huis te ontbieden. Manufacturen en Confectie, echte kanten en mutsen, is je adres vanouds: J. Sturm Cz., Wissenkerke. W. de Moor te Wissenkerke, bode op Goes. Uw adres voor goedkoop goe derenvervoer. P. Sluis' Ochtendvoer, opfokvoer la, 2a. 3a, alle krachtvoer, enz. Beleefd aanbevelend, D. C. Dijkman, molenaar te Wissenkerke. Hotel „Nimrod" Kamperland. Ga rage Auto te huur Radio Elec- trische Installatie. Jac. Haringman te Colijnsplaat, Tel. no. 6. Alle beton-artikelen. Alle beton-werken. J. de Schipper, Wissenkerke. Klee ding naar maat. Prima werk Billijke prijzen. Voor ritten met autobussen, vrage men bij ons prijzen. De Koster - Co lijnsplaat. Lamain - Kamperland. kwam d'r un papeduuvehaai-je an. Ziezo, docht Izak bie z'n eihe, die kan d'r beslist wat van. Nae un ja-ertje kon tun praete en vliehe hieng ók a best. Mee wedstrijden mos'tun vliehe, saemen mee de rest. De duuv-en wiere weghebrocht, 't was un vrééd ende weg. A tun dat mè trug kon vinde, anders oa Izak pech. Nae daehen was de papeduuvehaai-je trug, ie kwam op un ochend anhevlohe. De weg was tun kwietherocht, mè ie oa't 'onderweg hevrohe. CeeBee.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2