NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TWIJNDER'S man u facturen SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? GALERIJ de HORN No. 4136 Donderdag 13 september 1984 88e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 85,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excL BTW. Voor foaten In advertenties per telefoon opgegeven, kannen wty reen enkele verantwoordelijkheid dragen. 18 door T. Lodewyk De deur sloeg met een klap dicht. En Twijnders sr. stak zijn sigaar op nieuw aan, die was uitgegaan. Hij schudde van het lachen. In geen jaren had hij zich zó goed geamuseerd! Hoofdstuk XII. Compagnons. Rudi Taal had de oude heer Twijn ders een briefje geschreven, dat ze bij nader inzien meende toch van zijn hulp geen gebruik te kunnen maken. Omdat ze het onjuist achtte, financieel ge bonden te zijn aan een concurrent. „Ik zie dit zuiver zakelijk," had ze geschreven. „Maar wil u wel zeggen, dat ik me daarbij niet heb laten leiden door enige gevoelens van verbittering tegenover u. Uw houding was zeer edelmoedig en ik ben er u dankbaar voor. Ik hoop, dat u m'n zienswijze ook zakelijk zult willen beoordelen en billijken. Ik zou het dan ook erg op prijs stel len, als u me nog even de tijd gunde om te zien naar een andere mogelijk heid. Zo spoedig mogelijk zal ik dan terugbetalen. In ieder geval blijf ik u altijd dankbaar voor de hulp die u me in een zeer moeilijke situatie hebt verleend." Zo had ze hem niet gekwetst en toch haar eigen zelfstandigheid bewaard, dacht ze. En toch, nu ze weer in haar zaak terug was en alles weer liep, kreeg ze steeds meer het gevoel, dat ze dit wat heel gemakkelijk had afgemaakt. Nu, weer in de zaak, begreep ze pas ten volle wat het voor haar betekend had, dat die zaak was gered. Dat had Twijnders voor haar gedaan. En zij had hem bedankt met een briefje. Op een stille middag nam ze haar besluit. Ze moest hem opzoeken. Ze moest hem persoonlijk zeggen wat haar bedoelingen waren en hem er van over tuigen, dat ze geen wrok meer had, dat ze hem erkentelijk was voor zijn hulp. Enze wou de vader van Rolf nog wel eens spreken. Het onderhoud was maar zo kort geweest. Hij leek toch wel een aardige man. Gek, dat je tegen zo iemand, terwijl je hem nauwelijks kende, zo fel in 't geweer kon komen Toen ze van achter de vitrage ge spannen voor de glazen deur, Rolf Twijnders voorbij zag lopen zonder één blik opzij, stond haar besluit vast. De kust was vrij. Rolf was weg. Nu kon ze de oude heer wel even gaan op zoeken. In een wip had ze haar mantel aan. „Ik ben met een half uurtje terug," riep ze in de winkel en weg was ze. Naarmate ze dichter bij het monu mentale winkelpand van Twijnders kwam, ontzonk haar de moed. „Maar," zei ze tegen zichzelf, „wat ben jij er voor een? Je bent toch niet bang? Halverwege omkeren? Vooruit Rudi." Ze ging echter niet de winkel in, maar belde aan het woonhuis. De be jaarde huishoudster deed open, liet haar in een klein zijkamertje en slofte Best u reeds geabonneerd op een 2-maandelqks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor- bliceerde foto's, tien van nog nimmer gepu- Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE toen de gang in. Meneer Twijnders was thuis, ze zou even horen. Weldra stak ze hagr hoofd om de hoek. „Wilt u maar even meekomen?" Enkele ogenblikken later stond ze in de kamer, waar Wouter Twijnders in zijn makkelijke stoel zat. Hij maakte aanstalten om op te staan. „Blijft u zitten," weerde ze af. „Dag meneer Twijnders.. ik wou het niet met een briefje alleen afdoen." „Nu," glimlachte hij, „dat doet me plezier. Ik had ook al gedacht: zou juffrouw Taal het nu heus daarbij laten? Ik heb haar opgezocht, zou zij mij niet weten te vinden? Ik zie, dat ik me niet in u heb vergist." „O ja," begon Rudi meteen, „u hebt zich wel in me vergist. Ik heb lelijke dingen gedaan, meneer Twijnders. Ik heb verschillende mensen verkeerd en zelfs gemeen behandeld. En lelijk over ze gedacht. Ook over u." Maar ik dacht, dat dat voorbij was?" „Ja," bekende ze eerlijk, „dat is voorbij. Gelukkig wel. U blijft mijn concurrent." Ze glimlachte even. „Maar persoonlijk. „Hebt u niets tegen me." „Nee. Integendeel."' Het was er uit voor ze het wist. Zijn gezicht glom van plezier. „Wel, dat vind ik nu eens aardig. Weet u, dat hebben we met elkaar gemeen. Ik heb ook niets tegen u. Integendeel. Vroeger vond ik u al zo'n kittig bijde hand ding. Dat kan ik als ouwe man toch wel zeggen, niet? En nu.." „O foei, meneer Twijnders, u gaat me toch geen complimenten ma'ken?" Hoe kwam ze zo op haar gemak met deze man, die ze zo bitter vanuit de verte had gehaat? De huishoudster kwam binnen met de thee. „Laat mij nu eens inschen ken," stelde Rudi voor. „Suiker en melk?" „Geen melk alstublieft." Hij volgde haar bewegingen met aandachtige o- gen, een vreemde uitdrukking op zijn gezicht. Precies zo pittig en beweeglijk ging zijn vrouw altijd door dit huis, voor zeHij zuchtte. „Ja," lachte ze, „dat is me wat! Daar zitten de twee concurrenten bij elkaar op de hee. Bent u niet bang, dat ik er iets in gedaan heb?" „Je hebt er te weinig suiker in ge daan," stelde hij somber vast. „Zie je wel, je moet met de con currentie toch altijd oppassen!" Rudi konstateerde met verwonderd plezier, dat ze met deze man, die toch haar concurrent was, haar meest ver bitterde concurrent, gezellig en losjes zat te praten. Het gesprek kwam op de zaken. Zij legde hem uit, dat ze in een scheve positie kwam, wanneer het geld van Twijnders in haar zaak bleef. Hij knikte. Hij begreep. „Je ziet maar," zei hij, „als je het kunt aflossen, vind ik 't ook best." En toen vertelde ze van haar tante. Van de wanhopige strijd die ze had gevoerd. Wonderlijk, dat ze dat hier, aan hem, vertellen kon. Nu. in deze omgeving, achteraf bezien, kreeg dit al les iets weemoedigs, maar de scherpe kanten waren er af. Hij knikte langzaam. „Zulke dingen weet je niet," zei hij, „daar geef je je geen rekenschap van, als zakenman. Je denkt alleen aan je eigen zaak, je moogt ook niet anders doen. Als ik het geweten had „Wat had u dan nog kunnen doen?" „Er was wat op te vinden geweest. Ik had haar kunnen uitkopen, zorgen dat ze haar verder leven tenminste on bezorgd kon slijten. Het zou niet za kelijk zijn geweest misschien.. Maar wat heb ik nu al geen narigheid ge had?" „Hebt u er zoveel narigheid van gehad?" „Ja," hij stelde het rustig vast, „ik vond dit ellendig. Ik had nooit gedacht dat je iemand in zaken werkelijk kon doodmaken. Dit was mijn eerste erva ring Buiten de deur klonken stemmen. Rudi sprong verschrikt op. „Wat is er?" vroeg de oude heer verbaasd. „Ik bedenk opeensIk moet nodig weg!" „Zo. dat is jammer. Het was net zo gezellig." „Ja maar, ik kan heus niet langer." Maar het onheil was al geschied. De deur was opengegaan en daar stond Rolf Twijnders. als een stenen beeld. En staarde naar het meisje, als zag hij een geestverschijning. „Ah, Rolf," begroette zijn vader ge animeerd, „dat treft, we hebben juist visite." „Ja, maar ik wou net.haastte zich Rudi met een hoogrode kleur. „Ze wou net vertrekken, ja," ver volgde de oude heer. „Je komt nog net op tijd. Kennen jullie elkaar?" De lichtjes in zijn ogen dansten ge vaarlijk. Hij keek van Rolf naar Rudi, van Rudi naar Rolf. Rudi herstelde zich het eerst. „Dag, meneer eh.. Twijnders." „Dag, juffrouw Taal." De woorden klonken als ijzer op ijzer. „Ga nu nog even zitten, Rudi. Toe, die winkel loopt niet weg. Schenk me nog een bakje in. je weet, twee schepjes suiker. Rolf, jij ook thee?" Rudi wist met haar houding geen raad. Maar wendde zich, blij met de afleiding, naar de theetafel. Rolf ging als een automaat zitten. Daar zat zijn vader warempel aan de thee met dat. dat wicht. En dat was maar Rudi en jij, en je weet: twee schepjes suiker. Alsof ze kind aan huis was. Neen, wat de oude heer tegenwoordig bezielde; het leek veel op seniele aftakeling. Zwijgend zat hij bij de tafel. Rudi, terzijde, keek naar de twee mannen. De oude heer knipoogde tegen haar. Rolf keek strak voor zich uit. Opeens sprong een duiveltje in Rudi wakker. 1 „Meneer Twijnders. u ook suiker en melk?" vroeg ze beminnelijk. „Da's tegen jou," zijn vader stompte hem in de zij. „Ehgeen melk, alstublieft." Zijn stem was klankloos. Ze bracht hem thee, hij keek naar haar op. „Dank u." Zijn ogen zagen haar hard en vijandig aan. Maar zij deed alsof ze er niets van merkte. „Ja," zei de oude heer met kennelijk genoegen, „we zaten hier zo gezellig te babbelen. Leuk dat jij er net bij komt." „Ja, erg leuk," zei Rolf met een stem als een doodbidder. Rudi kon haast haar lachen niet hou den, toen de betekenis van de situatie tot haar doordrong. Die oude heer, dat was een nummer. Een wonderlicht ge voel maakte zich van haar meester. Ze dacht niet meer aan de zaak, waar ze zoeven zo dringend naar toe moest. Ze zat rustig achter de tafel, dronk haar thee en keek naar Rolf. Hij keek niet naar haar. „Vader," zei hij opeens, „ik moet weg. Kevelaar van de Textor zit in 't kan toor. Hij wacht op me." „Kevelaar?" vroeg de oude heer met alle blijken van blijde verwondering. „Wel, wel, dat is aardig. Die wil ik wel eens spreken. Daar ga ik even naar toe. Heb hem in geen tijd gezien. Hier hou jij juffrouw Taal even gezelschap, zoon. Ik ben zo terug, kinderen." En hij strompelde met opvallende haast de deur uit. Door Rolf stomver baasd nagestaard. „Wat bezielt de oude heer vandaag?" mompelde hij halfluid. „Anders laat die Kevelaar hem ijskoud en nu doet hij of het zijn doodgewaande broer was." Rudi begon iets te begrijpen, maar dat maakte haar nerveus en onzeker. „Rolf," zei ze. Hij schrok toen ze hem bij zijn voor naam noemde. Keek haar aan. afweer in zijn blik. „Rolf," ging Rudi moedig verder en slikte iets in haar keel weg. „Ik moet je iets zeggen. Ik heb je lelijk behan deld, Rolf. Ik heb gedaan of ik machtig was en het recht had op jou neer te zien. En in plaats daarvan had jij tenslotte het recht mij te verachten." „Ik heb je nooit veracht," begon Rolf te stotteren. „Maar toen je me sprak, daar in Amsterdam, Rolf. Toen had ik het al uitgemaakt., met Johan. Ik durfde het niet aan. Het was mijn fout, ik had het zover niet moeten laten komen. Maar ik weet niet hoe het allemaal kwam., ik was verblind., ik dacht maar aan een ding.." Haar woorden kwamen haperend, ze had de ogen neergeslagen. „Zeg dat toch allemaal niet," barstte Rolf uit, „je hoeft hier toch niet te zittenbiechten? Ik eh (Wordt vervolgd) GESLAAGD Marianne Meesen. afkomstig uit Kortgene, slaagde in het Psychiatrisch Ziekenhuis „Sancta Maria" te Noord- wijk voor het examen Verpleegkunde-B nadat zij eerder het A-diploma in het Academisch Ziekenhuis in Leiden had behaald. Zij kreeg tegelijk een aan stelling in genoemd Psychiatrisch Zie kenhuis. snelle inljjstservice v.a. 25 ct/cm. zeer grote grafiekcollectie, repro/poster-art. plm. 150 olie. en aquarel- schilderijen (uit binnen- en buitenland). Kamperland Tel. 01107 - 2444. ma. en wo. gesloten. VOETBAL Zaterdag 15 september: Bevelanders 1 GPC 1 (2.30 uur) Middelburg 5 Bevelanders 4 (12.45 u) Dames: Dreischor Bevelanders (11 u) Bevelanders BI VCK BI (12.45 uur) Bevelanders Dl Wolfaartsdijk Dl (10.00 uur) Robur El Bevelanders El (10.00 uur) SKNWK 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Serooskerke 4 Colpl. Boys 2 (12.30 u) Colpl. Boys 3 Bevelanders 3 (2.3o u) Colpl. Boys 4 Bruse Boys 4 (2.30 uur) Dames: SVD Colpl. Boys (11.00 uur) RCS B2 Colpl. Boys BI (12.45 uur) Colpl. Boys Cl Mevo Cl (11.00 uur) Colpl. Boys El Goes El (10.00 uur) Wissenkerke 1 Waarde 1 (2.30 uur) Wolfaartsdijk 2 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 's-H. Arendskerke 4 (2.30 uur) Serooskerke 7 Wissenkerke 4 (4.15 u) Dreischor Cl Wissenkerke Cl (11 u) Krabbendijke Dl Wissenkerke D2 (10.00 uur) Wissenkerke Dl Heinkenszand D2 (10.00 uur) 'sH Arendskerke El Wissenkerke El (10.00 uur) Kats 1 Hoedekenskerke 1 (2.30 uur) Cortgene Al Bruse Boys Al (2.30 u) SKNWK Cl Cortgene Cl (11.00 uur) Goes Dl Cortgene Dl (10.00 uur) Wolfaartsdijk El Cortgene El (10 u) Zondag 16 september: Cortgene 2 Cortgene 3 (2.3o uur) BADMINTON Maandag 17 september: Senioren: Stenge 3 Wissenkerke 2 Dinsdag 18 september: Senioren: Wissenkerke 1 Groot Sas 5 (19.30 uur gymzaal te Wissenkerke) Zaterdag 15 september: Jeugd: Wissenkerke 3 Terneuzen 16 (13.00 uur gymzaal te Kamperland) WATERSPORT Zaterdag 15 en zondag 16 september: Fireball/Ja velin-evenement om 10.30 uur te Oostwatering, organisatie: W.V. Arne. BILJARTEN Vrijdag 14 september: B.V. Revanche B.V. De Molenhoek (20.00 uur te Kamperland) Kruiswoordpuzzel no. 895 Horizontaal: 1. Europese hoofdplaats 4. onverstandig - 7. zuidvrucht - 10. deel van een klok - 14. Frans onbep. vnw. - 15. koninklijke pakketvaart maatschappij - 16. korenafval - 18. me- terton - 19. laatst leden - 20. telwoord 22. jongensnaam - 24. plaats in België 26. gewis - 30. boom - 32. spil - 33. loco burgemeester - 34. Frans lidwoord 35. N.V. (Frans) - 36. de oudere - 37. anno - 38. in orde - 40. familielid - 42. voorzetsel - 44. militair - 45. soort boom 46. hetzelfde - 47. westzijde - 48. bij woord - 50. soort onderwijs - 51. fijn zilver - 52. in casu - 54. dat is - 56. Chinese maat - 57. aartsbisschop - 58. jongensnaam - 59. gniffelen - 62. wa terplantje - 64. burgerlijke stand - 66. meisjesnaam - 67. onmeetbaar getal 68. onder-officier - 69. zangstem - 72. schouderblok met twee armen - 74. zangstem - 76. zeediertje - 80. reini gingsmiddel - 81. wandversiering 82. bezittelijk voornaamwoord. Verticaal: 2. voegwoord - 3. boom - 4. dat is - 5. tegenspoed - 6. gewicht - 7. bid (Latijns) - 8. koude lekkernij - 9. bloem - 11. lumen - 12. maanstand 13. sprakeloos - 15. inhoudsmaat - 17. zangnoot - 19. verbinding - 20. per soonlijk voornaamwoord - 21. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 23. woud - 25. boertige nabootsing 26. slordig - 27. ter beschikking - 28. Frans pers. vnw. 29. echtgenote - 31. meubelstuk - 36. wintersportartikel - 37. soort pensioen 38. boom - 39. plaats in Gelderland 41. transportonderneming - 43. enzo voorts - 49. uitstekend - 53. centrale organisatie beroepsgoederenvervoer - 55. voegwoord - 56. Frans lidwoord 57. aanhaling - 58. metaal - 60. bol gewas - 61. familielid - 63. rotswoning 65. stuurboord - 67. eenheid van kracht 70. oosterse 'titel - 71. N.V. (Frans) - 72. bevestiging - 73. voormalig soort on derwijs - 75. Engeles ontkenning - 77. zangnoot - 78. spil - 79. ter zake. Oplossing kruiswoordpuzzel no 894 Horizontaal: 1. parkiet - 6. afstand - 11. rei - 12. rat - 13. sg - 15. kalk - 16. klei - 17. nn - 18. tijk - 20. nd - 21. ek 22. lus - 23. or - 25. eb - 27. on - 28. io - 29. opera - 32. alm - 34. stola - 36. lel - 37. un - 39. nr - 40. nog - 41. irene - 42. kma - 45. ss - 46. bij - 48. tgt - 51. lakei - 53. esp - 55. largo 57. te - 58. nv - 59. ik - 61. na - 62. nee 64. ho - 65. oa - 67. pin - 69. kg - 70. rata - 72. agio - 73. ad - 75. ria - 76. red - 78. rooster - 79. alabama. Verticaal: 1. pistool - 2. rk - 3. iran 4. eelde - 5. tik - 6. ark 7. falen 8. stek - 9. aa - 10. dinsdag - 14. gij 17. nu - 19. koel - 22. loon - 24. rr 26. ba - 27. om - 28. it - 30. pe - 31. au 33. loens - 34. sr - 35. lo - 38. nis 39. neb - 42. klinker - 43. ma - 44. akte - 45. si - 47. ijl 48. trap - 49. gg 50. toendra - 52. ee - 53. ev - 54. pi 56. an - 58. notie - 60. kogel - 63. eg 64. hart - 66. aida - 68. ia 71. aar 72. ara - 74. co - 77. wa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1