Geef.. V GeffLcht KRONIEK VAK NOORD Circus „Mullens" in Kamperland op zaterdag 11 augustus Enquete over plankzeilen op het Veerse Meer Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.»™-. y 11 Deze weke, beste vrienden, èk Kamperland onderanden he nome. Zo mè willekeurug wat mee ut alfabet en naemen wat heprobeerd bie imekoare te zetten. Kamperland van A tot Z. A is van Ambulanzje, op Kamperland zie-je die vee. B is van Biondina, di doe-je bankzaeken mee. C da's Cebeco, di vin-je Frans. D is van't Durpsuus, ze bin d'r wat mans. E dat is Evert, éél Kamperland kent die. F dat is Flikweert, dan wete julder ók wè wie. G da's van de Glopper, die van de meziek. H dat is Houtekaemer, van de Veerstoepe an d'n diek. I was nie makkeluk, mè un Iman weun'ter zeker wè. J is van Jongejan, die a m'n as tummerman K dat is Kortekaes. van de Roompot en 't zwemparadijs. L is van Van Liere, die verkocht vroeher ijs. M dat is Meulenberg, diezelfden as Frans. N dat is Neele, mè da's un vrolukke frans. O is van Oranje, in de Kruusweg weunt die. P is van P de P v/d P, Piet de Putter van de Perlisie, Q kon'k nie vinde, mè dat heef nie vee. R dat is Roha, di surf je mee. S is van Sandee, de hroente en fruit 'kon 'nie misse. T dat is Toon, die hae zö hraeg visse. U dat is Uijl, de wetouwer van Wiskerke. V is (olie) Kees Versluus, die laet nóóit niks merke. W dat is Wilderom, van d'aerpels en zö. X da's aest d'n lesten. dan m'n ze hehoa. IJ was wat moeiluk, mè m'n vinde die hewis. Z is van Zwemer, zoek zelf mè uut welken dat is. In de maand augustus worden in ver schillende plaatsen in Zeeland de tenten opgeslagen van circus „Mullens". Zierikzee beleeft op 9 en 10 augustus de Zeeuwse première. De dag erna, op zaterdag 11 augustus as Kamperland aan de beurt. Het circus zet dan zijn tenten op in het zgn. bestemmingsplan bij het postkantoor. Twee voorstellingen worden er op Kamperland gegeven. De eerste is om 15.00 uur en de tweede voorstelling be gint om 20.30 uur. De toegangsprijzen zijn als volgt: loge 22,50; stalles 17,50; le rang 15,en 2e rang 10,Kin deren tot en met 12 jaar en 65-plussers betalen voor alle rangen de helft van de toegangsprijs. Topartiesten. Het nieuwe Nederlandse circus C. J. Mullens, welk tijdens de Paasdagen zijn première beleefde in de woonplaats van de broers Jozef en Charles Mullens, werd door het Tilburgse publiek ova tioneel bedankt voor het klasseprogram ma dat werd gepresenteerd. Er zijn dan ook kosten noch moeite gespaard om de droom van de broers, eens hun eigen circus «te bezitten, te realiseren. Een green-witte viermasttent. plaats biedend aan 1400 bezoekers, ademt bin nen een sfeer van intimiteit, dit alles omzoomd door fel gele cirouswagens. Een kleine dierentuin, welke dieren alle in het programma optreden, be volken het crucusterrein. Als eerste blikvanger dient een 24 meter brede pronkfacade, welke met circustaferelen fraai is beschilderd. Maar het belang rijkste, en daar hoopt Circus „Mullens" het Nederlandse publiek weer circus- minded mee te maken, is het programma Zo prijst men zich bijzonder gelukkig, dat de wereldberoemde clown Pio Nock en zijn partner Mario bereid zijn ge vonden aan het programma mee te wer ken. Deze clowns werkten alleen in de grote zaken als Krone, Knie, Sarrasani in Europa en aan de overkant van de oceaan bij het vermaarde Super-circus Barnum Bailey. Daarnaast werkten zij mee aan de film. samen met o.a. John Wayne „The Greatest Show On Earth." Aan de trapeze werkt Isabella, een rasartieste welke u met haar huivering wekkende prestaties rillingen langs de rug doet lopen. Maar wat wilt u als dochter van Pio Nock komt zij uit een goed ne9t. Als derde nummer van de familie Nock, zetten zij een hoogdraadnummer van hoge klasse voor u neer, met mede werking van de zoon van Isabella, Sacha. Circus „Mullens" heeft niet alle ar tiesten uit het buitenland moeten halen, ons land heeft ook talent en routine. Neem Germaine Kools. Klassieke hoge school gereden op eerst een fraaie Fries, en daarna, en vele paardenkenners voor spelden dat dit onmogelijk was, op een Andalusiër. Een pracbtdier en dit in kombinatie met de fraaie kostuums wel ke Germaine draagt, een lust voor het oog. Als sluitstuk van het programma dien1 ook een Nederlandse prestatie, namelijk het onberijdbare ezelnummer van Frits Mullens, welke laatste zich ook met de regie van het geheel bemoeit. De ouderen onder u zullen zich zeker Dik Trom het dikke jongetje uit de suksesreeks van Joh. C. Kievit nog herinneren. Hem lukte het om op een ezel 'te rijden, hoewel achterstevoren. Hier mag u het proberen, en gewoon in de rijrichting is toegestaan. Wij wensen u succes bij uw optreden in de piste van Circus „Mullens". Voor het echter zover is moet u nog wel even geduld hebben. Aan de Oos terse mystiek is ook gedacht. The Great Leonardo spuwt vuur, eet vuur en maakt een luchtsprong op glasscherven. En als opperste prestatie laat hij zijn twee charmante assistentes op zijn borst plaas nemen, 'terwijl hij zich heeft neer gevleid op een bed van glassoherven. Uit Oostenrijk komt Bobby Streioher, balance op een vrijstaande ladder en jongleert daarbij met diverse voorwer pen. Klasse. Uit een Oostblokland komt het Trio Urban, een dame en twee heren, welke een Exentrik-nummer maken en tijdens hun tweede optreden als Equilibristen verschijnen. Uit het Salzburgerland komt de fa milie Streicher met chimpansees. De lach klinkt al op en de kinderogen be ginnen te glimmen bij het binnenkomen van deze dolkomische apenfamilie. Wij blijven vergelijken. Hebben wij mensen iets van hun of zij iets van ons? Eén ding is zeker. Streichers apen hebben iets zeer menselijks. En dan de Foloos, hij Amadeo, telg uit een beroemd en eeuwenoud Italiaans circusgeslacht. Zij, Franoesca, dochter van de bekende circusdirekteur Franz Althoff, vader was in de 50-er jaren met zijn Renbaancircus in ons land. Beiden praohtartiesten, zij brengen als eerste in het programma een weergaloos Exotentableau met kamelen, waterbuf fels, een nijlpaard, kangoeroe en een pony rijdend Rhesusaapje. Francesca brengt Welsh-pony's voor. En dan de olifanten. Olifanten zijn toch zich vrij rustig voortbewegende kolossen. Niet deze slurfdragers, deze lijken meer op renpaarden. En dan het spel wat Fran cesca en Amadeo met deze oerdieren in de piste spelen. Hier is slechts één konklusie op zijn plaats: absolute we reldklasse. Het publiek reageert onge kend, ovaties ontvangen zij. IERSE HARPISTE IN 'DE WAARDIN' OP 11 AUGUSTUS 'Sfeervol en totaal wat anders is er te zien en te beluisteren tijdens de Bra derie te Kortgene in Restaurant „De Waardin". Voor u speelt daar dan de Ierse harpiste Lucy Byrne. In haar land een graag gehoorde en geziene gast. In ons land niet zo bekend, hoewel zij al enige muzikale voordrachten heeft ver zorgd, o.a. tijdens de Kerst in een Zie- rikzees restaurant. Lucy is afkomstig uit een muzikale familie. Op zeer jeugdige leeftijd werd er al veel samen gezongen, totdat een oom haar eens zei harpies te gaan ne men. De harp is een traditioneel instru ment in Ierland. Het hoort er gewoon bij, legt Lucy uit. Nou. en zo is het ei genlijk gekomen. Ik had blijkbaar veel talent en ik speel nog steeds. Tijdens de braderie-avond zal Lucy muziek ten gehore brengen uit haar va derland. Veel van de uit te voeren werk jes zijn liederen van de komponist O'Ca- rolan (1670—1738). O'Carolan was één van de laatste bards en tevens de beroemdste, vertelt Lucy. Qp zijn 22ste jaar voorzag hij zich van een paard en een bediende >en werd reizend minstreel. Vlak daarop werd hij blind door toedoen van een pokkenepi demie. Hij schijnt gezegd te hebben, dat zijn ogen daarna werden overgeplant in zijn oren. O'Carolan bezat het talent om gelijktijdig te kunnen improviseren op tekst en muziek. Zeker (tweehonderd liederen zijn van hem bewaard gebleven. Het woord Bard, legt Lucy uit, is Kel tisch voor dichter. De bards zijn al be kend vanaf het begin van onze jaar telling. Zij vormden samen met de druï den en zieners de drie geletterde stan den. Het waren musici, zangers en lier dichters, die nationale wapenfeiten be zongen. Al rondtrekkend braohten zij zo het nieuws bij de bevolking. Na de achttiende eeuw zijn zij zo goed als uit gestorven. Lucy Byrne deed mee aan Radiopro gramma's en gaf concerten dn zowel Ierland als de Verenigde Staten. Tijdens de Oireachtas Harp Competition 1982 won zij de eerste prijs. Terwijl ze in hetzelfde jaar eveneens de eerste prijs verwierf op het Pan Celtic Festival. Deze laatste prijs werd het afgelopen jaar opnieuw door haar bemachtigd. Op de vraag: waarom in Nederland? volgt een even spontaan als simpel ant woord. Ik houd van muziek en van Ne derland. Een reden om voor het Neder landse publiek te spelen, want ik hoef niet van de muziek te bestaan. Behalve een muziekgraad behaalde Lucy namelijk ook haar kandidaats so- ciologie-psychologie in zowel Engeland als Amerika. Zij werkt aan een privé- school die tevens kostschool is en ver gelijkbaar met ons lyceum. Haar funktie is het begeleiden en stimuleren van leer lingen naar de meest geschikte vervolg studie. Verder is het h.aar taak de jaar lijkse schoolvoorstelling te coördineren. Want ook op het gebied van kabaret en toneel is zij geen onbekende. Zo be haalde ze ooit zelfs een regieprijs. Haar goede vriendschap met enkele Zeeuwse families, waar zij als het maar even kan met de rgelmaat van de school vakanties verblijft, heeft onder meer de kennismaking tot gevolg gehad met de Kortgeense restauranthouder. Lucy Byrne hoopt, dat haar optreden in „De Waardin" zal leiden tot een wat bredere kennismaking met het muziek- minnend publiek van Noord-Beveland of hier verblijvend. Kees van Boven. 10 AUGUSTUS TE COLIJNSPLAAT: JAARLIJKSE DISCO IN 'DE BRUG' Lekker swingen en een te gekke avond wordt het vrijdag 10 augustus op Co- lij nsplaat. Verplaatst van de evenemen tenhal naar „De Brug" op de Viissers- haven naast de Yachtclub. Opus 7 Music Centre uit Goes tekent voor de technische en muzikale kant van de Colijnsplaatse Disco. In „De Brug" is een gezellige bar, waar zowel wat gedronken als gekon- sumeerd 'kan worden tegen redelijke prijzen, zo laat de organisatie weten. Dit jaar is de gebruikelijke popgroep n'iet aanwezig, omdat daarvoor de ruim te ontbreekt. Toch genoeg disoo-miuziek Dus een goede reden om eens een kijkje te gaan nemen op Colij nsplaat. De swingavond begint om 20.00 uur en de entree bedraagt 5, P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Wedvlucht vanuit Melun op 4 augustus. Deelname 634 jonge duiven. 1 M. C. Clement 12.15.33 347.192 318 2 J. C. Priester 18.38 349.529 316 3 W. C. Leenpoel 18.07 347.362 314 4 S. Branderhorst 18.37 347.292 312 5 A. v/d Kreeke 18.41 347.386 310 6 M. van Belzen 18.23 346.775 308 7 M. C. Clement 19.31 2 306 8 Gebr. Kesteloo 19.48 346.903 304 9 W. C. Leenpoel 20.21 2 302 10 S. Branderhorst 20.27 2 300 In het hoogseizoen krijgt het Veerse Meer per dag een kleine drieduizend surfers te verwerken; 'in het voor- en naseizoen gaat het om aantallen van rond de 500 per dag. Dit blijkt uit een enquête die de provinciale planologi sche dienst (PPD) heeft gehouden naar het plankzeilen op het Veerse Meer. De teldagen waren 31 juli (een zonnige zondag) en 25 september 1983 en 27 mei 1984. De belangrijkste plaatsen waar ge- surf d wordt zijn de Schotsman, Schelp- hoek, Veerse Gatdam en Oranjeplaat. De grootste concentraties surfers wer den geteld bij de Schotsman en de Veerse Gatdam. Van de plankzeilers is 64 procent in te delen in de categorie dagjesmensen; 36 procent is verblijfsrecreant. De lo- katies Oranjeplaat, de Piet en Felixweg zijn het meest in trek bij de dagrecre anten: van de daar getelde surfers was resp. 77, 80 en 78 procent dagrecreant. In Kortgene is 94 procent van de sur fers verblijfsrecreant. Walcheren en de beide Bevelanden zijn de woon- en verblijf gebieden van de meeste plank- zeilers; 21 procent van de surfers komt van verder weg. De meeste plankzeilers komen per auto naar het Veerse Meer: 98 procent, onder te verdelen in 62 procent alleen met auto. 29 prooent met auto en ca ravan, 3 procent met auto en tent en 2 procent met een busje. Gemiddeld komt men met 4,5 personen; per groep heeft men 1,8 zeilplanken. Hieruit kan worden afgeleid dat de gemiddelde be zetting per plank 2,5 personen is. In het algemeen zijn de planken eigendom van de bezoekers; maar een beperkt aantal, vooral beginners, huurt een plank. Een kwart van alle ondervraagden was beginner. Bij de verblijfsrecreanten surf de 23 procent al langer dan vijf jaar- Die gevorderden houden zich vooral op bij de Schotsman en Kortgene; de be ginners zijn voornamelijk 'te vinden bij de Schelphoek en Felixweg. De dagrecreanten maken gemiddeld drie keer in de twee weken gebruik van hun zeilplank. Als redenen om het Veerse Meer als surfgebied uit te kiezen werden hoofd zakelijk genoemd de korte afstand van huis of vakantieverblijf en de aantrek kelijkheid van het gebied. Voor 11 pro cent van de ondervraagden was de af wezigheid van eb en vloed van door-r slaggevende betekenis, terwijl 20 pro cent het belangrijk vindt met de auto dicht bij de oever te kunnen komen. Op de vraag of men op de diverse lokaties bepaalde voorzieningen mist, gaf 28 procent van de ondervraagden als antwoord toiletten, 17 procent dou ches en 6 procent watertappunten. Vooral bij de Veerse Gatdam, de Schotsman, Schelphoek en Felixweg blijkt er behoefte aan (meer) toiletten te bestaan. Inmiddels beschikt de Schotsman over een plankzeiloentrum met daarbij een aantal voorzieningen, waardoor het gemis hier (teniet wordt gedaan. Regels over hoe zich op het water te gedragen, blijken bij de surfers maar matig bekend te zijn. Bij 15 prooent van de plankzeilers is sprake van zeer slechte kennis; bij 30 procent is de ken nis goed. Naar mate men langer surft, neemt ook de kennis van de vaar- en gedragsregels toe. 39 procent van de surfers weet niet dat er op het Veerse Meer speciale banen zijn uitgezet voor snelle motorboten; 70 procent weet niet dat die banen voor plankzeilers zijn verboden. Ook het feit dat men in jacht havens en de toegang tot 'die havens niet mag plankzeilen is niet algemeen bekend: 31 prooent van de ondervraag den was van de regel niet op de hoogte; bij de Piet en Schelphoek ging het om percentages van 51 en 52. Van de sur fers zegt 56 procent het vaarreglement niet te kennen; 4 procent zegt het matig te kennen. De zeilers en mensen met een motor boot (67 procent) vinden plankzeilers erg hinderlijk, vooral omdat zij zich in de vaargeul ophouden. 68 procent van de oeverrecreanten ervaart het surfen positief (leuk om te zien, gezellig); 26 procent vindt de surfers hinderlijk en voor 6 procent zijn zij aanvaardbaar. Vissers vinden nogal eens dat de sur fers hen te dicht naderen. Het aantal sportvissers dat op de teldagen onder vraagd kon worden, is echter te gering om een representatief beeld te kunnen geven. Volgens deze categorieën gebruikers van het Veerse Meer biedt de instelling van zones voor het surfen de beste op lossing tegen overlast. Verbieden van surfen in de vaargeul wordt door 16 procent van de zeil- en motorbootbe- zitters aanbevolen, terwijl 11 procent vindt dat kennis van het vaarreglement verplicht moet worden gesteld. De PPD zegt over deze suggesties dat de ervaringen die op het ogenblik wor den opgedaan met plahkzeilcentra nog te beperkt van omvang zijn om er al konklusies uit te trekken. Tijdens het onderzoek was er alleen een 'tijdelijk centrum bij Oranjeplaat. Zoals gemeld is inmiddels het centrum bij de Schots man in gebruik genomen. Als de zone- indeling algemeen bekend wordt bij de verscheiden gebruikers van het Veerse Meer kan er een goede werking van uitgaan, aldus de PPD. De dienst stelt vast dat de provincie (via de waterrecreatiekran't; oplage van 70.000 per seizoen) en de KNWV en de ANWB zorgen voor verspreiding van de vaar- en gedragregels. Desondanks zijn veel watersporters 'niet op de hoog te. Voorgesteld wordt voort te gaan met deze voorlichting en zo mogelijk te in tensiveren, zowel landelijk als regionaal Als voorbeeld wordt genoemd de uit reiking van een korte, overzichtelijke voorlichtingsfolder aan de oevers waar veel surfers te water gaan. Een andere mogelijkheid is de plaatsing van infor matiepanelen. Van een surfverbod in de vaargeul wordt weinig effekt verwacht; er is slecht te kontroleren of het verbod wordt nageleefd. Gezien de ervaringen met de kennis over het surfverbod in de banen voor snelle motorboten wordt van zo'n maatregel weinig heil ver wacht. De onderzoeksresultaten zijn 'ter 'ken nis gebracht van het recreatieschap Het Veerse Meer, gedeputeerde staten, de provinciale raad voor de recreatie, de gemeentebesturen rond het Veerse Meer de provinciale VVV en een aantal or ganisaties in de recreatieve sektor. SNELLE INLIJSTSERVICE V.A. 25 CT. PER CM KANT-EN KLAAR PRIJS OOK VOOR BORDUURWERK GALERIJ DE HORN - KAMPERLAND TELEFOON 01107-2444 MA. GESLOTEN 11 AUGUSTUS TE KAMPERLAND: 11e TOERISTENKOERS VOOR TRIMMERS EN SENIOREN Voor de elfde keer al start zaterdag 11 augustus de internationale wieler koers van camping „Anna Friso". Het comité dat dit wielerevenement organi seert, bestaat, hetzelfde aantal jaren. De heren Wagenaar, Poelman en De Moet zijn de motor achter de totale organi satie. Drie onderdelen bevat de koers. Al lereerst gaan om 09.40 uur de gewone fietsen en de tandems van start. Dit zijn de dames en junioren tot 8 jaar. De tandem-koers is altijd een abtraktie apart, verkleed en onherkenbaar rijdt deze karna valeske stoet zijn rondje mee. Dan begint om 10.00 uur het grote spektakel. De dames en junioren-trim mers vertrekken dan voor hun koers van 28 km. De C-senioren rijden 41,6 km, de B-senioren 56 km en de A-senioren 78 km. De koersronde die is uitgezet, is 13,5 km lang. De start is bij camping „Anna Friso" en gaat langs de zeedijk, bij de damaanzet linksaf, voorlangs Hotel „Kamperduin" via de Schotsmanweg en Ruiterplaatweg naar Kamperland. Daar wordt het hele peloton geneutraliseerd. Bij elkaar wordt dan de stoet door Kamperland geloodst, waarna het via „De Molenhoek" weer verdergaat naar de „Anna Friso". Burgemeester Wisse van Wdssenkerke zal de fietsers 's morgens wegschieten, terwijl een ronde-miss aanwezig zal zijn voor de nodige morele steun. Wanneer dit wielergebeuren achter de rug is, wordt er 's middags een ploegen tijdrit verreden. Deze ploegen bestaan uit renners die ook 's morgens hebben meegereden. De start 'is 'tussen 13.30 en 14.00 uur en het parcours is 7,4 km lang. Sponsors. Uiteraard kan zo'n wielerkoers niet draaien zonder sponsors. De hele mid denstand van Kamperland, Hotel „Kam perduin". Campings „De Schotsman", „De Molenhoek" en „Oranjezon", schil dersbedrijf Dingemanse, Verhuurkantoor Van Halst, Woninginrichting Van Halst, Hotel „De Kroon", Supermarkt Van Dam en Kapsalon De Kam (allen uit Wissen- kerke) zijn de bedrijven die 'dit wieler gebeuren steunen. De hoofdsponsors zelf zijn op de camping zelf te vinden. Dit zijn de winkel en kantine en de direktie van de „Anna Friso".

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2