NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD lóVÉ manufacturen WW TWIJNDER'S SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Braderie en kermis WISSENKERKE No. 4129 Donderdag 26 juli 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wU geen enkele verantwoordelijkheid dragen. door T. Lodewijk En met dit alles sloop de twijfel aan Johan haar hart binnen. Als het zo was, dat hij doelbewust de zaak van Twijn- ders ondermijnde ten bate van haar zaak, hun zaak.was dat nog eerlijk? Was Johan zo? Deinsde hij voor zoiets niet terug? En hoe zou hij handelen te genover haar? Zou ze hem kunnen ver trouwen? Zou ze met zulk een man een band voor het leven kunnen aangaan? En meer nogzou ze niet telkens weer de herinnering voelen schrijnen aan die kostbare ogenblikken, toen tus sen Rolf en haar het vertrouwen zo broos en teer in de lucht had gehangen, toen er volledig begrip tussen hen bei den was, vóórdat ze dit alles ruw had kapot gescheurd met haar rauwe, ho nende opmerkingen? Die gedachten spookten haar nog door het hoofd, toen ze'in een nis in het Pool se Koffiehuis zat te wachten op Johan. Ze zag hem binnen komen met zakelijke haast, zijn jas ophangen, terloops koffie bij de kelner bestellen en haar tafeltje naderen. Hij had heel wat te vertellen. Het was tot een scherpe uiteenzetting gekomen tussen hem en de jonge baas, die gis teren met een gezicht als een donder wolk in de zaak verschenen was. Het gaf Rudi een wonderlijk genoegen, dat te horen. Rolf had voorgesteld een af deling parfumerie aan de zaak te gaan verbinden. Hij, Johan, had dit verwor pen, was er vierkant tegen in gegaan. Twijnders moest blijven wat hij was, had hij betoogd. Ze moesten zich niet storen aan de concurrentie. De 'klanten liepen altijd hoog weg met nieuwigheden Wanneer zij rustig doorgingen, zouden ze het op den duur winnen. En de oude heer, waar zoals hij genadeloos vast stelde, zo langzamerhand alle pit uit was, had hem gelijk gegeven. „Hij is na tuurlijk bang dat ik er tussen uit ga", zei Johan grijnzend, „en Rolf 'is nog niet zover dat hij in mijn schoenen kan stappen. Maar wanneer het ooit zover komt, zal ik zorgen dat ze hém niet passen!" Rudi luisterde en zweeg. „Je begrijpt wel. Rudi", ging Johan verder, „dat ik me doodschrok toen die melkmuil met dat plan kwam. Want ik had de hele opzet voor een parfumerie- afdeling voor onze zaak al in m'n tas. Ik was juist van plan een en ander met jou te bespreken. En nu zou hij onze plannen doorkruisen". „Hij is dus nog zo gek niet", consta teerde Rudi koel. „Zo gek niet?" Johan kéék haan: ver wonderd aan, „nee, hij is om 'de drom mel niet gek. Het ontbreekt hem alleen maar aan ervaring. Maar ik moet zeg gen, hij heeft z'n ogen goed de kost ge geven en doet dat nog steeds. Ik loop daar zo langzamerhand op m'n laatste benen en je snapt wel dat ik probeer zoveel mogelijk van de buit tijdig bin nen te brengen. Als ik overstap, is die kans verkeken". „Ik vraag me toch wel eens af", zei Rudi zacht, „of dat wel sportief is, Jo han. Het vertrouwelijke „Han" kon ze nu niet over haar lippen krijgen. „Je Beat a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor- bliceerde foto's, zien van nog nimmer gepu- Sleehta 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE eet het brood van die man en je steelt hem tegelijk zijn klanten af. Heb je daar nou zelf geen last van?" „Last? Waarom?" zei hij iets bruusk, want hij voelde zich niet zeker. Rudi scheen in zo'n wonderlijke stemming. Hij had dat de laatste tijd vaker bij haar opgemerkt. Ze zag overal leeuwen en beren op de weg. En wat was dit ge praat over sportiviteit? „Het gaat er maar om wat je bent, hamer of aambeeld", zei hij met een van die spreekwoorden die hij zo graag aanwendde, die hij had opgediept uit de boekjes waaruit hij zijn kille le vensbeschouwing had bijeengegaard, die succes voorstelden als het hoogste doel. „We vechten op het ogenblik een strijd op leven en dood, Rudi. We riskeren alles. Dan kunnen we niet kieskeurig zijn". Rudi dacht een ogenblik na en kwam toen met een vraag, die hem volkomen overrompelde.„Johan", zei ze ernstig, „hou je van mij?" Hij staarde haar aan als was ze een hem onbekend wezen. „Wat heeft dat er nu mee te maken?" redde hij zich voor het ogenblik. „Geef eens antwoord op mijn vraag, Johan. Hou je van mij?" „Zou je armoe met mij verkiezen bo ven een leven in rijkdom? Boven suc ces?" Hij stak nijdig zijn sigaar aan, wierp de lucifer driftig in de asbak, probeerde tijd te winnen door traag te inhaleren. „Rudi, je stelt het probleem verkeerd. Als je van een vrouw houdt zorg je dat ze geen armoe heeft. Ik wil jou geen armoe zien lijden, jij moet alles hebben wat je hart begeert". „Weet je wat mijn hart begeert, Jo han?" Hij werd kwaad, want tegen dit soort redeneringen kon hij niet op. Dit spotte met alle zakelijke nuchterheid, dit was domme, onsamenhangende vrouwen praat. „Ja, wat wil je nou eigenlijk?", vroeg hii, haüf nijdig, half wanhopig. Want in derdaad was dit voor Johan Lastman onbekend terrein. Een vrouw: dat was voor hem een partner, waar je op ver trouwen kon, die meewerkte aan je succes en waarvoor je in ruil zorgde dat het haar aan niets ontbrak. En als je dan een knappe vrouw had, zoals Rudi, waar je mee schitteren kon, en die een beetje geld van zichzelf had, en een scherp zakenverstand en flair om met mensen om te gaan. nu, dan was je een gelukkige kerel en greep je zo'n kans. Vanzelf! Rudi zag hoe moeilijk hij het had en kreeg een ogenblik medelijden met deze thans zo hulpeloze man. Het werd haar duidelijk: zij was voor hem alléén maar een rad, een heel belangrijk rad wel licht, in de machinerie van zijn op za kelijk succes gericht denken. „Geloof je Johan, dat ik genoeg zou hebben aan een bloeiende zaak, een man die het druk had, aan succes en geld, aan een leven gevuld met zakenproble- men, misschien met plezier en rijkdom?" „Er zijn vrouwen genoeg, die daar al les voor over zouden hebben", mopper de hij verongelijkt, boos als een ge dwarsboomd kind. „Luister eens, Johan", zei ze en glim lachte onwillekeurig want zo was hij zelf zo vaak begonnen: „geluk is voor mij niet een bloeiende zaak en succes in het leven. Als ik dat krijg zal ik er blij om zijn, maar ik merk nu, dat ik er buiten kan. Wat ik nodig heb is een vol komen gemeenschap met de man waar •ik van houd, volledig vertrouwen, be grip als het moet zonder woorden. En eerlijk leven, Johan. ook tegenover mijn medemensen, ook tegenover mijn con currenten, ook tegenover mijnvijan den. Met open vizier vechten, als het vechten moet worden, Johan. Ik wil mijn geluk niet kopen tegen een te hoge prijs. En wat jij doet met Twijnders, is niet eerlijk, Johan. Ik kan het je niet ver wijten, ik ben je medeplichtige tot nu toe geweest. En wat jij denkt over lief de en huwelijk, is evenmin voldoende voor mij, Johan. Ook dót kan ik je niet verwijten, want je hebt mij nooit wat voorgespiegeld, je bent tegen mij zo eer lijk geweestals je kon zijn, Johan. Ik geloof niet", haar woorden kwamen haast fluisterend en een traan viel op haar handschoen. ..ik croipof niet dat- wij met elkaar verder kunnen gaan, Johan. Vergeet meik kan niet anders". Haar hart deed pijn. Ze voelde zich op dit ogenblik minderwaardig tegen over hem. Hij, met al zijn fouten, zijn eigenaardige levenskijk, zijn Streberei, had haar vertrouwd. En nu liet ze hem in de steek. Hij greep haar hand. „Rudi", schor was zijn stem. „Rudi, je bent gék. Rudi, wat bezielt je. Nu, nu alles goed gaat. Denk toch aan je zaak. Denk aan die vent Twijnders, wat hij je heeft aangedaan „Ach", ze keek naar hem op met een treurige glimlach, „de wraak is niet zoet, Johan. Ze smaakt bitter en bitter". „Rudi", drong hij weer aan, „zeg niet zulke dingen. Je gooit alles overhoop. Je bent jezelf niet. Je bent niet goed. Rudi, maak niet alles kapot in een op welling, waar je morgen spijt' van hebt". „Ik heb al zo lang spijt, Johan, al veel langer dan ik zelf wist". Hij stond op, radeloos. „Er is niet met je te praten. En ik moet weg. Ik heb een belangrijke con ferentie, die ik graag zou laten lopen, nu. Maar ik kan niet. Rudiwe spre ken elkaar nog. Later. Als je weer normaal bent". „Ik ben nu pas noramal" antwoordde ze zacht. „Dat is abnoramal voor mij", stelde hij grimmig vast, draaide zich om en beende met snelle passen naar de kap stok. Ze zag hoe de toeschietende kelner hem in zijn jas hees. Hij keek nog even naar haar. groette met een knik. Dan was hij weg. Ze steunde het hoofd in de handen en staarde op het tafelblad. Toen viel een schaduw daarover. Ze keek ver schrikt op. Voor haar stond Rolf Twijn ders. Zonder iets te zeggen nam hij een stoei en ging aan de tafel zitten. „Koffie ober!" commandeerde hij. Toen de zwar te gestalte weer was verdwenen sprak hij. „Ik heb maar weinig te zeggen, juf frouw Taal. Op het gesprek dat we en kele dagen geleden hadden, kom ik niet terug. Ik verwens m'n domheid, die me u ook maar een ogenblik deed vertrou wen". Ze staarde hem niet-begrijpend aan. „Ik vertrouwde onze heer Lastman niet", ging hij bijtend voort, „ök ben hem eens achterna gegaan, vandaag. Ik heb gezien hoe hij u hier ontmoette. Ik heb gezien welk een vertrouwelijke conver satie n hebt gevoerd. En ik heb nog veel meer begrepen. Ook hoe het komt dat zovele van onze klanten verdwijnen, dat de heer Lastman zich verzette tegen alle plannen die de zaak er weer boven op moesten helpen. Ik wist niets van de samenzwering, sa-men-zwe-ring, juf frouw Taal, die door u en de heer Last man was gesmeed tegen mijn vader en mij. Ik vraag me zelfs -af of dit niet ge rechtelijk strafbaar is, maar het ligt niét. in mijn voornemen, het langs die weg te zoeken. Ik wil u alleen maar bedan ken, juffrouw Taal, de laatste keer dat ik u nog hoop te zien of te spreken, voor de harde les, die u me hebt, geleerd: niemand mijn vertrouwen te schenken. Ik heb er duur voor moeten boeten". De kelner naderde met de koffie. „Hoeveel, ober?" Hij tastte in z'n zak. „De dame nog iets, meneer?" „Vraag het haar straks maar, ober". De man ging heen, zonder uitdruk king op z'n beheerst kelnersgezicht. Ze ker ruzie. Nou, dat kwam in de beste families voor. „Dat is alles wat ik u te zeggen had, juffrouw Taal". Zijn stem klonk hard, zijn ogen waren boos. En toen zei hij: „Hebt u er nog. iéts op te antwoorden?" Ze hoorde niet de klank in zijn stem. Achter al die barsheid de hunkering, het verlangen: leg het me uit; zeg dat het niet zo is; laat me dit alles niet van je denken. Ze boog het hoofd. Ze durfde hem niet aan te zien. Langzaam schudde ze: „Nee". Toen ze eindelijk weer opkeek, was hij verdwenen. De kelner stond bij haar. „Mevrouw nog iets gebruiken?" Toonloos kwam haar stem: „Nee ober. De rekening alsjeblieft". HOOFDSTUK VII. Conflict. Toen Johan Las tman de volgende mor gen de zaak van Twijnders binnen stap te, 9tond de jonge Rolf hem al op te wachten. Zijn gezicht was volkomen uitdrukkingsloos, maar Lastman voelde de geladenheid van de sfeer, en al zijn zintuigen waren gescherpt toen hij op een kort verzoek, Rolf volgde naar het privé-kantoor. (Wo^dt vervotfd) 27 EN 28 JULI Kadoman, wedstrijd, judo-demonstratie, etc. Ook dit is weer een evene ment van buro De Drie Leliën - Goes - 01100-21418 27 juli: 17.30 uur Noord-Bevelands politie- elftal Noord-Bevelandse brand weer. Terrein Bevelanders. 27 juli: Bevelanders F.'C. Groningen. Aanvang 19.00 uur. Terrein Beve landers. 28 juli: Roompot hengelwedstrijd voor ie dereen. Inschrijven van 13.30 tot 14.00 uur in de hal van het golfslag- bad. 28 juli: Wielerronde voor trimmers te Co- lijnsplaat. Gereden wordt in de C-, B- en A-categorie, waarna de da mes van start gaan. 29 juli: Recreatiewedstrijden plankzeilers op De Schotsman., met verrassingen. Start 12.00 uur. Deelname onen voor iedereen. 30 juli: Start van het camping voetbaltour- nooi op het sportveld te Wissen- kerke. Aanvang 19.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 888 12 13 Horizontaal: 1. kiindergroet - 3. streep - 6. boom - 8. rang in het leger - 10. tel woord - 11. bijwoord - 14. windrichting 15. gedroogde halmen - 17. bijwoord - 19. waterkering - 21. telwoord - 23. zee dier - 25. groet - 27. onverstandig - 28. aanzien - 30. kleverige stof - 33. plakken 35. opstootje - 36. breedvoerig - 39. val lei - 40. zangnoot - 41. kostbare - 42. ge manierde vrouw - 43. persoonlijk voor naamwoord - 44. familielid - 46. incas seren - 48. bestemming - 50. geestig - 52. nijpen - 55. frans lidwoord - 56. strik 58. in orde - 59. ongemanierd - 61. vreemde munt - 64. vochtig - 66. slot - 67. behoeftige - 69. vuil - 70. vqrm van kermen - 72. vadsig - 74. als eerder - 75. voorzetsel - 76. zeepwater - 77. Chi nese maat. Verticaal: 1. de dato - 2. zangstuk - 3. onderricht - 4. keizer van Rome - 5. lid woord - 6. zijrivier van de Donau - 7. stoot - 8. Europese hoofdstad - 9. jon gensnaam - 12. gebogen - 13. hetzelfde - 16. jongensnaam - 18. stand - 19. kle dingstuk - 20. bericht - 22. landelijke plaats - 23. droom (Frans) - 24. waarde- briefje - 26. tevreden - 29. schappelijk - 31. zetel - 32. mythologische figuur - 33. geluid - 34. keur - 37. onbepaald voornaamwoord - 38. plaats in Gelder land - 45. vogel - 47. deel van het hoofd 49. niet dicht - 50. treiter - 51. hoofd deksel - 53. maatstaf, richtsnoer - 54. voordeel - 56. deel van de kast - 57. deel van een boom - 60. verbond - 62. schrijfbehoefte - 63. delfstof - 65. ko raaleiland - 66. Europeaan - 68. kost bare stof - 69. familielid - 71. godsdienst 73. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 887 Horizontaal: 2. voor - 5. mond - 8. aga - 10. stap - 12. epos - 14. Isar - 16 sa - 17. ezel - 19. last - 21. oo - 23. anno - 25. atol - 27. eelt - 29. ria - 30. olga - 32. ober - 34. alle - 36. abel - 38. ego - 40. pari - 42. vuil - 44. etna 46. se - 47 fles - 49. eeuw - 51. de - 53. rete - 55. slim - 57. egel - 59. ram - 60. mora - 62. oker - 64. maal - 66. veel - 68. age - 70. blad - 72. spar - 74. esse - 76. ea - 77. anti - 79. trio - 81. em - 83. dame - 85. pisa - 87. lila - 89. ven - 90. bask - 91. pool. Verticaal: 1. Oss - 2. va - 3. open - 4. ree - 5. rrp - 6. oslo - 7. dis - 8. aa -9. grol - 11. taai - 13. plag - 15. stee - 18. zool - 20. aloe - 22. otto - 24. naar - 26. taai - 28. eren - 29. rups - 31. leve - 33. bleu - 35. lift - 37. blei - 39. gade - 41. aera - 43. USSR - 45. twee - 48. lena - 50. emoe - 52. Elbe '- 54. - Emma - 56. lava - 58. gras - 59. robe - 61. Olst - 63. klei - 65. Adam - 67. erts - 69. geel - 71. lade - 73. pips - 75. solo - 78. neb - 80. rap - 82. map - 84. an - 86. ik - 88. it.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1