NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TWIJÏVDER'S man u facturen SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Geslaagd No. 4126 Donderdag 5 juli 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 1 20,— per Jaar. Franko per post 35.— per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excL BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wfl geen enkele verantwoordelijkheid dragen. door T. Lodewijk „Luister, Rudi", zei hij opnieuw, „ik wil voor mezelf beginnen. In een eigen zaak. Maar niet alleen. Ik wil jou.... met jou". Ze werd heel bleek. Haar handen plukten verlegen aan haar jurk. „Ik spreek niet overijld, Rudi. Ik ver zeker je, dat ik hierover iedere dag heb nagedacht, iedere avond heb ik gepie kerd. Ik heb alles overwogen. Ik mag je graag, erg graag. Wij kunnen uitste kend met elkaar opschieten. Wij ver staan elkaar. En we hebben allebei lief de voor ons vak. We denken in zovele opzichten ook daarin gelijk. Ik heb zo gedacht. Rudi, wij samen, wij, zouden er iets van kunnen maken. Met jou naast me kan ik nog veel meer, en ik dacht als ik naast jou sta, kun jij ook veel meer!" „Ongetwijfeld, Johan", stemde Rudi toe. Nu weer geheel zelfverzekerd, al wisselen op haar gezicht kleur en bleek heid elkaar af, „daar ben ik ook van overtuigd. Maar is dat voldoende? Ik be doel, kunnen we op die basis „Trouwen?" viel hij in. „Ja, ik spreek het zware woord maar uit, Rudi. Ik ge loof dat er heel wat mensen op wanke- ler basis getrouwd zijn. Je merkt, ik spreek geen grote woorden van eeuwige liefde, maar ik bied je een veel betrouw baarder basis, vriendschap, genegenheid, begrip, de wil om er iets van te maken. Als je dat wilt, kun je het ook. En niets bindt twee mensen zo samen als een on derneming, waarin ze samen, ik zou haast zeggen op leven en dood, betrok ken zijn Rudi zweeg. Diep in gedachten trok ze met de punt van haar schoentje denk beeldige lijnen over de grond. Johan Lastman kende zijn mensen. Hij wist tot hoever hij kon gaan. „Rudi", zei hij, en zijn stem klonk nu weer even kameraadschappelijk-nor- maal als altijd, „als ik iets niet wil doen, is het je overhaasten, je dwingen tot een beslissing. Want ik zou altijd bang zijn dat je er spijt van zou krijgen. Ik ver trouw je volkomen, en nogmaals, als je nee zegt, laten we dan goede kameraden blijven. Maar handel niet overhaast. Denk er over. Over veertien dagen ben ik weer hier. Nee", viel hij zichzelf in de rede, „zolang kan ik niet wachten. Dat houd ik niet uit. Volgende week kom ik naar Amsterdam. Dat moet dan maar. En dan hoor ik het wel van je. Tenzij je me vóór die tijd geschreven hebt. Spre ken we dat af?" Ze stond op. „Goed Han", zei ze zacht. „Alleen, hoe het ook uitvalt, denk niet dat ik boos ben dat je me dit gevraagd hebt. Inte gendeel, ik ben erg blij met dit bewijs van vriendschap en vertrouwen. Ik zal het zorgvuldig overwegen, en zéker geen luchthartige beslissing nemen. Die avond streed Rudi Taal, in de een zaamheid van haar kamer, een zware strijd. Steeds maar lokte de gedachte haar aan, in Zuidhoek te gaan beginnen „de Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor- bllceerde foto's, den van nog nimmer gepu- Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4430 AA WISSENKERKE leeuw in zijn hol op te zoeken" zoals ze glimlachend dacht. Heel haar strijdlus- Lige geest wette zich op dat idee tot grote scnerpte. Ook de zakelijke kansen woog ze. Er waren risico's zelfs. Maar haar jeugdige ondernemingslust, haar sterk gestel en haar vastberadenheid zouden haar doen winnen. En Johan Lastman was wel de beste partner, die ze zich in deze strijd kon denken. Met hem durfde ze het wagen. Een ogenblik rees de gedachte in haar op of het van Johan wel fair was. als concurrent van zijn patroon op te tre den, maar ach, dacht ze, dat gebeurde wel meer. En Twijnders had het aan zichzelf te wijten. Han had gelijk dat hij zich straks niet als een uitgeperste si naasappel op de vuilnishoop liet gooien, en geen lust had het bed op te maken voor meneer Rolf Maar het was de gedachte aan Rolf Twijnders, die steeds op de achtergrond van haar denken bleef haken. Want voortdurend stelde ze die twee naast el kaar: Rolf en Han. Rolf, die ze haatte, zo stelde ze vast, Rolf die ze de deur ge wezen had en die ze nooit en te nimmer meer wenste te zien, en Johan Lastman, met wie ze op vertrouwelijke en vriend schappelijke voet omging, die plannen met naar maakte, haar raad vroeg en raad gaf O, het leed .geen twijfel, Johan Lastman stond in haar schatting oneindig veel hoger dan Rolf Twijnders. de zoon van haar vijand. En toch Een tergende stem diep in haar ver telde haar, dat Rolf Twijnders bezat, wat ze miste in Johan Lastman. Dat ze met Rolf Twijnders zou kunnen praten over dingen, die ze tegen Johan Lastman nimmer zou uitspreken. Dat ze met hem zou icunnen genieten van wat voor Johan Lastman altijd een gesloten boek zou blijven. Ze zag nog de uitdrukking van zijn gezicht, toen hij van haar heenging, zo neel anders dan die op het gezicht van Johan Lastman, toen die haar zijn voorstel deed. Jonan Lastman was de zakenman, de nuchtere rekenaar. Rolf Twijnders ja, die had iets van de idealist. Ze lach te bitter om haar eigen gedachten. Dat idealisme had hij dan zeker van zijn va der, die haar tante toch ook zo idealis tisch behandeld had! Wéér zag ze dat bleke, verouderde gezicht op het kussen van het witte bed, haar tante, die de strijd gestreden had, de strijd tegen Twijnders. de machtige, en verloren die ten onder gegaan was. Van die man was Rolf Twijnders een zoon. En de appel zou wel niet ver van de stam vallen! ,Ze keek op de klok. Toen pakte ze haar schrijfmap en schreef Johan Last man een brief. Dat ze in principe met zijn voorstel accoord ging. En dat ze nog wel zouden praten over de details. Ze bracht hem naar de post, diezelfde avond nog. Het pleit was beslist. Hoofdstuk V. De strüd begint. „Er komt een nieuwe winkel" wist mevrouw Mijnders te vertellen aan me vrouw Cosijns, die nog altijd haar boe zemvriendin was. Beide dames waren wat corpulenter geworden en ook veel grijzer, al was „Maison Jeanne" er de bet aan dat de oppervlakkige beschou wer daar niet veel van merkte, maar ze hadden nog niets van hun nieuwsgierige belangstelling in het doen en laten van Zuidhoek verloren. Mevrouw Cosijns glimlachte en nipte aan haar kopje. Ze hoorde aan de toon van haar vriendin, dat die nog niet véél meer wist dan iedereen kon zien. Maar zij, mevrouw Cosijns, zij wist. En zij verkneukelde zich al bij het vooruitzicht hoe haar gastvrouw zou ophoren, wan neer zij losbrandde. „Weet je al wie er in komt?" vroeg ze neutraal. „Nee, maar ik denk toch geen sigaren winkel. Aalders gaat er uit en richt een nieuwe zaak in op de hoek van de Steen gracht en de Burchtstraat, maar hij zal wel de bepaling gemaakt hebben dat er geen nieuwe sigarenzaak in mocht ko men. „Dat is toch dat ouwe winkeltje van juffrouw Taal, niet?" informeerde me vrouw Cosijns met bijzondere nadruk. „Ja, de stakkerd", mijmerde mevrouw Mijnders. Want deze veeleisende en cre- diet verlangende dame was thans ook met de firma Twijnders tijdelijk ge brouilleerd. „Die smeerlap van een Twijnders heeft haar het graf ingejaagd" „Had ze niet nog een nichtje?" ging mevrouw Cosijns voort, en het mag een wonder heten dat mevrouw Mijnders met haar zesde zintuig voor een nieuw tje, nog niet merkte dat haar vriendin een vaste lijn volgde in de conversatie, een lijn die noodzakelijk op iets zéér belangrijks moest uitdraaien. „Ja, zo'n kleine bijdehand te rooie dui vel", sprak mevrouw Mijnders onparle mentair, want al was de oude juffrouw Taal thans in haar oog tot martelares gepromoveerd, de brutaliteit van dat nichtje dat haar eens de deur gewezen had was ze nog niet vergeten. „Zo, zo", zei mevrouw Cosijns en ze dronk genietend van haar koffie, de ogen half toegeknepen, een gezicht als een orakel en zacht hoofdschuddend. Nu zag mevrouw Mijnders toch wel dat er iets aan de hand was. „Wat heb je?" vroeg ze. „Toe Mies, doe niet zo geheimzinnig. Je weet wat. In zie het aan je gezicht!" „Ja, ik weet net wat", sprak nu me vrouw Cosijns en ging recht op haar stoel zitten. „Bereid je maar voor op de schok. In het oude winkeltje van juf frouw Taal komt een nieuwe zaak. In textiel. Net als vroeger. En die zaak is van: juffrouw Taal!" Mevrouw Mijnders zat verstomd. „En die is dood!" bracht ze er einde lijk met moeite uit. „De tante, maar niet de nicht!" triom feerde mevrouw Cosijns. Mevrouw Mijnders zat als door de bliksem getroffen. Op haar gezicht spie gelde zich alle aandoeningen af als beel den op een televiziescherm. Wat een nieuws! Weer een winkel van Taal! Weer een concurrent van Twijnders. En dan die oude geschiedenis. Natuurlijk wist mevrouw Mijnders hoe Rudi Taal over Twijnders dacht. „Mens", zei ze tenslotte, „dat zal me wat geven!" Ze zat en dacht, haar tong ging langs haar bovenlip als proefde ze reeds de zoete voorsmaak van wat dit vanavond op de naaikrans aan conversatie zou bieden. „Dat zal me wat geven!" herhaalde ze nog eens. „Ik zal nog maar een kopje inschen ken", sprak ze toen. Want ze begreep dat mevrouw Cosijns nu nog niet weg was, en ook niet weg mocht gaan, voor ze haar het laatste dropje informatie had uitgeperst. Rudi Twijnders liep inmiddels door Zuidhoek. Haar rode lokken wapper den uitdagend in de wind. Haar ogen straalden. Ze had nooit gedacht nog eens in Zuidhoek terug te zullen keren, en nu gebeurde het toch. En hoe! Ze knikte vele kennissen toe en ver scheidene hunner hielden haar staande, vroegen hoe het met haar ging en wat ze kwam doen. En Rudi wond er geen doekjes om. „Ik ga een zaak openen", vertelde ze aan ieder die het maar horen wou. Ei genlijk héropenen, ziet u. De oude zaak van juffrouw Taal, mijn tante, weet u nog? Alleen een beetje moderner, na tuurlijk. Misschien zie ik u daar wel eens?" En ze beloofden allemaal. Rudi was opeens favoriet. Velen hadden oprecht meegeleefd, toen de oude juffrouw Taal was overleden. Velen benijdden ook de welstand van Twijnders. Iedereen vond het wel leuk dat die dappere, flinke meid (Rudi was nu opeens geen brutale heks meer) de strijd ging opnemen en de oude zaak van haar tante nieuw leven ging inblazen. In ieder geval, Rudi had wat men noemt de wind mee. Ze was zeer populair opeens en groot was de be langstelling voor wat er achter die schutting gebeurde, waar eens de siga renwinkel van Aalders en nóg vroeger het winkeltje van juffrouw Taal had ge staan. Vanzelfsprekend drong het nieuws ook door tot de winkel van Twijnders. Me vrouw Mijnders vergat haar veront waardiging om, via de aankoop van een kaartje brat het nieuws over de toon bank te trompetten. Ze vertelde het ver haal in geuren en kleuren aan Lastman, die onaandoenlijk toeluisterde. „Leven en laten leven", zei deze jon geman, „en concurrentie is de ziel van de negotie, mevrouw". „Je neemt het nogal makkelijk op", zei Rolf Twijnders later tot Johan Lastman, toen die kalm het nieuwtje meedeelde op kantoor. De oude heer Twijnders was weer e- nigszins hersteld en bracht weer halve dagen op zijn kantoor door. (Wordt vervolgd). ROLSTOEL AVOND-DRIEDAAGSE MET N00RD-BEVELANDSE DEELNEEMSTER Voor de vierde keer werd er dit jaar in Arnhem de rolstoel driedaagse ver reden en gelopen. Ook te voet doen een tiental niet-rolstoel gebonden gehandi capten aan deze driedaagse mee. Addie Dieleman, afkomstig uit Wis- senkerke, is één van de organisatoren én deelneemster. We spraken met Addie op de tweede dag van de driedaagse. Vier jaar geleden zijn we begonnen met de organisatie van dit evenement. Natuurlijk moest er eerst een comité gevormd worden. Zelf ben ik daar pen ningmeester van. Er moest geld bij el kaar worden gebracht, want zonder fi nanciën kan zo'n driedaagse niet worden georganiseerd. We hebben toen besloten een rommelmarkt te organiseren, dat doen we nu nog elk jaar in april. De op brengst dit jaar was f 1100.waar we alle kosten precies van kunnen betalen. De afstanden die elke avond kunnen worden afgelegd zijn 6 en 10 km. Iedere avond is er. een andere route in de om geving van Arnhem. De wegen waar we overheen komen, zijn vantevoren nauw keurig uitgezocht en ook wordt er naar de omgeving gekeken waar we langs komen. Het liefst mooie plekjes en geen industrieterreinen. Maar gelukkig zijn er hier in de omgeving genoeg mooie routes uit te zetten. Laatste avond in de bloemen. Zelf rijdt Addie altijd mee met die 10 kilometer. Elke avond is er bij de aan komst een flinke belangstelling, maar de laatste avond is dat geweldig. Onder de bloemen en met een muziekcorps voorop worden dan de deelnemers binnenge haald. Die laatste avond wordt er ook flink feest gevierd na afloop van de drie daagse. Met familie, vrienden en ken nissen gaan ze dan een feestzaal in, waar een band aanwezig is voor de muzikale opluistering. Wat de organisatorische kant betreft is het dan voor Addie achter de rug. Ech ter niet voor lang, want ze gaan door met het organiseren van dit rolstoel- evenement, dus wacht in april weer de rommelmarkt. Bezemwagen en banden plakken. Ook aan de technische problemen, die zich bij de ruim 60 deelnemers aan het voertuig kunnen voordoen, zijn voor zieningen getroffen. Een ploeg vrijwilli gers staat elke avond paraat om bij te springen waar dit nodig is. Uitvallen vanwege een lekke band is uitgesloten, want een aantal rappe bandenplakkers staat altijd paraat. Ook andere mecha nische rolstoel mankementen worden, indien mogelijk, onderweg verholpen. Een speciaal uitgeruste bezemwagen wordt ook elk jaar ter beschikking ge steld en bemand door vrijwilligers. Vrijdagavond 29 juni was de laatste dag van deze sportieve gebeurtenis. Alle deelnemers onder de bloemen; wat zeker wel mag na zo'n prestatie. Aan de Christelijke Mavo te Wissen- kerke slaagde na herkansing voor het Mavo-diploma Sjaak van 't Westeinde te Wissenkerke, waarmee alle leerlingen dit jaar slaagden. WATERSPORT 10, 11 en 12 juli: Open Belgisch kampioenschap ..Cadet" te Oostwatering, organ.: R.Y.B.C. Kruiswoordpuzzel no. 885 Horizontaal: 1. hetzelfde - 4. glans - 7. rivier in Limburg - 11. rustplaats - 12. projektieplaatje - 13. halfbloed - 15. en omgekeerd - 16. bekende motorraces 18. zwaar stuk hout - 19. deel van een etmaal - 21. bijbelse plaats - 23. water plantje - 24. hert - 26. neerslag - 28. persbureau - 31. toonladder - 32. be roemde schilder - 34. muziekterm - 35. woerd - 39. gelofte - 41. voormalig Rus sisch heersel - 44. optocht - 46. godin 48. seconde - 49. meisjesnaam - 51. cijfercombinatie - 53. soort kussen - 56. voornemen - 58. windrichting - 59. in orde - 60. aangezien - 62. dun - 63. watering - 64. voorzetsel - 65. gewaagde toer - 66. soort struisvogel. Verticaal: 1. vogel - 2. boom - 3. oud noors prozawerk - 5. metaal - 6. delfstof 8. plaats in Noord-Holland - 9. vogel 10. langzaam - 14. langwerpig rond - 15. nauwe - 17. losse naad - 18. straf - 20. meisjesnaam - 22. part - 25. plaats in Duitsland - 26. uitroep - 27. gode zij lof (Lat. afk.) - 28. uitroep - 29. meisjes naam - 30. bevestigingsmiddel, snoer 33. vreemde munt - 36. naschrift - 37. plaats in Noord-Brabant - 38. ovenkrab ber - 39. Frans voegwoord - 40. dat is 41. boeket - 42. onvriendelijke bejegening 43. water in Noord-Brabant - 45. geest drift - 47. vuilnis - 50. geleedpotig dier 51. feestkleding - 52. brandbaar koord 53. vis - 54. smook - 55. paar - 57. bij belse naam - 61. nieuw (Latijns). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 884 Horizontaal: 1. recu - 4. dop - 7. volk 10. spaniel - 14. ut - 15. sas - 16. ion 18. in - 19. oi - 20. kim - 22. In - 24. lsk 26. parasol - 30. anp - 32. ee - 33. eb 34. li - 35. pa - 36. nr - 37. er - 38. drs 40. on - 42. dd - 44. emissie - 45. vlinder 46. so - 47. to - 48. kap - 50. ao - 51. ra 52. ee - 54. ok - 56. la - 57. we - 58. inn 59. normaal - 62. eng - 64. tz - 66. mot 67. ai - 68. kp - 69. rum - 72. keu - 74. ur - 76. soldaat - 80. giro - 81. lev 82. cake. Verticaal: 2. em - 3. usa - 4. da - 5. onklaar - 6. pi - 7. vlo - 8. Ik - 9. buil 11. ps - 12. ei - 13. knap - 15. si - 17. nl 19. oke - 20. kr - 21. ms - 23. nap - 25. sermoen - 26. persoon - 27. ab - 28. ol 29. liniaal - 31. naderen - 36. nes - 37. est - 38. dek - 39. svp - 41. nno - 43. dra 49. armoede - 53. ent - 55. ko - 56. la 57. wei - 58. inkt - 60. rm - 61. at 63. garf - 65. zr - 67. au - 70. uso 71. mo - 72. ka - 73. etc - 75. oi - 77. 11 78. av - 79. pk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1