KRONIEK VAN NOORQ-aEVELAND Raadsvergadering Wissenkerke i SÉK:' •M*v' ft A':- JB[- v JS v* jSC'v* Ar*- Jgf:V. ï%.:y.]gj.ïïJgJs:- i-m - Ut is netuurluk nie vo iederéén wegheleid om burhemééster te worren, beste vrienden. Toch oa Merien hesolleseteerd nae die betrekkieng, toen a die vrie kwam op Kurtj een 't Is niks hehore, dat nie, mè z'n fermielje dienkt di toch anders over. De twidde Burhemééster van Kurtjeen. Onverschrokke en onvervaert oa Merien op un aevend an z'n vrouwe verklaerd: 'k Worre burhemééster, da's beslist. Van schrikt oa z'n vrouwe twi steken hemist. Op Kurtjeen motte ze d'r één dus ik sollesetere wè. Un dikke brief hieng op de post, ut oa nog un ekstra poszehel hekost. Nae vee weken wachte en klusse, kwam d'r un brief in de busse. Ie most komme praete, Merien wist nie wi of'tun z'n ei most laete. Ka-je behriepe zó'n spul, dat was toch hin flauwekul. Ut hesprek verliep hoed en Merien oa hoei-je moed. Toch is't nie hebeurd, di ei Merien lang over hetreurd. Ut leek um zö prachtug, burhemééster van Kurtjeen, werachtug. Eél z'n fermielje leefde mee. rond Merien z'n wel en wee. En overlest ze dat beweze; op un fermielje-féést moste ze weze. Toen ze Merien plechtug he-installeerd en 't is Merien zelf die noe beweert. Kurtjeen is de burhemééster un vrouwe, dat kon ik nie tehenouwe. Mè 'k bin toch burhemééster hemaekt en Merien was blie-je. Je kan't zelf an z'n zie-je, a je um deur Kurtjeen zie rie-je. CeeBee. Op maandag 25 juni j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke in open bare vergadering bijeen. Zij stond onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse, die vertelde dat het raadslid dhr. Remijnse met kennisgeving afwezig was. Verder was op de publieke tribune een grote groep van Scouting Noord-Beve land aanwezig, blijkbaar met speciale belangstelling voor één agendapunt. De notulen van de vorige vergadering en de ingekomen stukken passeerden zonder op- of aanmerkingen de raad. De samenwerkingsovereenkomst met regio De Bevelanden en Tholen voor het welzijn werd verlengd tot 1986. Ten behoeve van de kunstzinnige vor ming aan de stichting Regionaal Educa tief Centrum werd voorgesteld te sub sidiëren ƒ0,48 per inwoner in 1985; 0,68 in 1986 en 0,88 in 1987. De heer Van der Maas bleek om fi nanciële en principiële redenen tegen dit voorstel te zijn. Terwijl de heer San- dee het moeilijk vond om nog eens 2% te bezuinigen op de lesuren van de muziekschool. De voorzitter zei, dat het hier gaat om een algemeen voorstel. Uiteindelijk bepaalt elke gemeente zelf of men meer of minder lesuren aan de muziekschool neemt. Een voorstel tot het verlenen van een éénmalige subsidie van 6.810,aan Scouting Noord-Beveland kwam vervol gens aan de orde. Dit voor het plaatsen van een groepshuis aan het havenkanaal te Kamperland en met inschakelen van eigen werkzaamheid en verrichtingen door het projekt „Mensen zonder Baan". De heer Hamelink sprak over een grote aarzeling bij zijn fraktie, daar men in het begin toch wel wat voorbarig was geweest. Ook het semi-militair ka rakter van de overkoepelende Neder landse afdeling zat hem niet lekker. Wel ging zijn fraktie nu akkoord, gezien het vele vrijwilligerswerk, de stimulans en ook omdat het heel wat minder geld kostte dan in het begin. De heer Sandee was blij met de vele zelfwerkzaamheid. En dat het projekt was ingeschakeld vond hij een goede zaak. Hij stoorde zich aan de uitdruk king van de heer Hamelink over het militairisme. Wat bedoelde hij daarmee? De heer Van der Maas bleek tegen het voorstel te zijn. Volgens hem was het een te grote financiële offer voor zo'n kleine groep. De heer Dieleman vond het jammer dat het projekt „Mensen zonder Baan" was ingeschakeld. Hij had liever gezien dat dit via een aannemer gebeurd was en had daar wel meer geld voor over gehad. Toch ging hij wel akkoord. Als reaktie op de vraag van de heer Sandee, zei dhr. Hamelink dat hij geen verantwoording hoefde af te leggen over zijn eigen woorden. Maar de oprichter van deze tak stond voor een vorm van uniformering. En daar had hij mede zijn twijfels over. De voorzitter dacht ook wel te spreken van militairistisch in het begin, maar dat dit niet meer het geval was. Overi gens had hij daar niets op tegen. De scouting heeft zelf veel aan bezuiniging gedaan en door inschakeling van werk lozen kost het de gemeenten minder geld En met de stem van dhr. Van der Maas tegen, werd het voorstel aangenomen. In de hierop volgende koffiepauze kwam een aktiviteit van de scouting reeds naar voren. Alle aanwezigen in de raadszaal konden pennen kopen ter ondersteuuning van de financiële positie van deze scoutmg-groep. En na deze verkoop bleek de belangstelling voor de overige agendapunten miniem en werd de aftocht geblazen. Na deze pauze kwam het voorstel tot toetreding aan de Distrikts Gezondheids Dienst (afgekort: DGD) aan de orde. Het college stelde voor tot deelname, aan gezien men anders de rijkskosten van 7,per inwoner zou mislopen. Ook was men bang dat deze DGD later toch van bovenaf zou worden opgelegd. Bij de heer Hamelink werd alles rond om deze DGD met de dag onduidelijker. De nu voorliggende versie zou wellicht niet de laatste zijn. Ook bleek er in zijn fraktie geen overeenstemming te zijn tot deelname. Zelf was hij om financiële redenen voor toetreding tot de DGD. Zijn mening bleek haaks te staan op die van zijn fraktiegenote, mevr. Van Arkel, die in een vurige tafelrede het volgende daarover zei: Meneer de voorzitter. Al geruime tijd houden we ons in deze gemeenteraad bezig met de vraag of we wel of niet zullen toetreden tot de ge meenschappelijke regeling, genoemd de „Distrikts Gezondheids Dienst". Bij mijn installatie tot raadslid werd door u, voorzitter, duidelijk naar voren gebracht dat we hier zaten voor de gemeente Wissenkerke. Niets meer-, maar ook niets minder. Mijn beoordeling zal dan ook van daaruit zijn vertrekpunt vinden. Al hoewel ik niet zal schromen een alge mene visie hieraan toe te voegen. Wissenkerke is een plattelands-ge meente, die dunbevolkt is (plm. 3.000 inwoners). Ze heeft sinds jaar en dag twee gemeente-artsen. Tijdens de laat ste decennia hebben deze hun werk zaamheden in goede harmonie met de werkgever de gemeente) gedaan. Ook toen de recreatie ging toenemen en er vanuit deze medische hoek regelmatig geïnformeerd werd, hoe dat toch alle maal in de toekomst geregeld zou moe ten worden, heeft men nooit wanhopig gereageerd in de trand van: „Dat zal op medisch-hygiënisch gebied een puin hoop gaan worden!" Integendeel, men zag blijkbaar met het volste verrtouwen de werkzaamheden van de gezondheids verzorging in onze gemeente tegemoet. Als ik nu het omschreven takenpakket van de DGD bezie, kan ik vaststellen, dat de taken gesteld onder de letters g t/m m altijd met zorg en relatief wei nig kosten zijn uitgevoerd. De letters a t/m d en n zijn voornamelijk van bureaucratische en/of administratieve aard en daardoor op hun plaats in zo'n gemeenschappelijke regeling. De letters e en f worden tot op heden voortreffelijk verricht door de Genees kundige Inspektie te Middelburg. De onder letter o genoemde jeugdgezond heidszorg valt momenteel onder de zorg van de schoolartsendienst. Wat betreft de letter m nog een op merking. Het in november j.l. aange nomen Rampenplan voor de gemeente Wissenkerke voorziet in alle opvang en verzorging. Ook de kwestie van de be drijfsgezondheidszorg is niet of hoege naamd niet van toepassing voor de ge meente Wissenkerke. vanwege de peri fere ligging t.o.v. Goes. Onze gemeente is een „toeristische gemeente". Nergens in de artikelen van de regeling staat vermeld, dat de dienst ook het mogelijke meer werk (door de toeristen veroorzaakt) zal verrichten, zonder extra kosten. Als de dienst in werking zal zijn heb ik de sterke indruk, dat de kosten véél hoger zullen gaan worden bij het uit voeren van het gestelde takenpakket. Ik voorzie wel degelijk een flinke lasten verzwaring voor de deelnemende ge meenten. Daarbij zij opgemerkt, dat we als gemeente Wissenkerke vast zullen zitten aan art. 45, waarin vermeld staat, dat we ons verplichten pas na 5 jaar na toetreding bij de oprichting de ge meenschappelijke regeling zouden kun nen verlaten. En waar geen uitzondering staat vermeld over hoe te handelen als de dienst niet „budgètair neutraal" zou zijn. „Een- kind met een waterhoofd" lijkt de dienst. Een takenpakket zó groot. Als men werkelijk met het gestelde budget wil toekomen, zal men mogelijk minder personeel moeten aannemen of zal men het pakket moeten verkleinen tot een administratieve dienst met in de uit voerende diensten: „per verrichting werkenden". In algemene zin zou ik het volgende hieraan toe willen voegen. We leven in een tijd van ekonomische teruggang. We leven in een tijd, waar een hoge graad van maatschappelijke verzorging is, ook op geneeskundig gebied. We moeten tevens overal in de maat schappij bezuinigen, niet in de laatste plaats in de sektor gezondheidszorg. Daar moet men de „beruchte 2,50" be talen. Ook daar praat men over een eigen bijdrage bij ziekenhuis-opname, enz. Is het dan nog wel gepast om de burgers te vragen extra geld uit te geven aan onderzoeken, studies, adviezen en statistieken? Is het niet te veel luxe en te weinig echte noodzaak als wanneer men de dringende noodzaak ondervindt, kan men dan overgaan tot zo'n dure dienst, die zo weinig direkt uitvoerend werk zal gaan doen. Na uitgebreide bestudering van de mij ten dienste gestane stukken en de dis cussie o.a. in de pers gevolgd te hebben, ben ik tot de konklusie gekomen, dat deze DGD voor onze gemeente geen bijzondere voordelen heeft, geen direkte extra verzorging geeft, die in verhou ding staat met de te maken kosten. Daarom zal ik ook tegen dit voorstel stemmen. De heer Sandee vond dat de voorzit ter dit voorstel nu ook niet zo enthou siast naai- voren had gebracht. Als men het bekijkt voor enkel de gemeente Wis senkerke, hoeft men het niet te doen. Voor de regio hoeft men het ook niet te doen, want die wil zelf ook niet. Ook de dwang van bovenaf kwam hem on plezierig over. En zodoende bleek dat de hele CDA-fraktie tegen het voorstel was. Ook de heer Van der Maas sprak over weinig klachten zoals het nu zonder die DGD funktioneerde. Bij die nieuwe op zet moest men nog maar zien hoe alles zou werken. Een nadeel was ook nog volgens hem, dat de lasten er alleen maar hoger door worden. Als men volgens de heer Dieleman tegen dit voorstel was, liep men die ƒ7,— per inwoner mooi mis. En later zou het dan nog meer gaan kosten. De uitgestrektheid van Zeeland werkte de hogere kosten in de hand. Alhoewel het een erg dure zaak is, bleek hij toch voor het voorstel te zijn. De voorzitter voelde er niet veel voor om inhoudelijk nog eens op de hele ma terie in te gaan. En hij volstond dan ook met de konklusie dat het voorstel tot toetreding verworpen was door het tegenstemmen van mevr. Van Arkel en de heren Sandee, Wisse, Meulenberg, Noordhoek en Van der Maas. Mevr. Westerkamp uit het bungalow park Ruiterplaat vond dat door het ver bod om aan het Veerse Meer te komen haar bungalow minder waard was ge worden. Zij eiste van de gemeente een planschade-vergoeding van 49.787,50. De heer Hamelink was zo verbaasd daarover, dat hij de rekening van de administratie-kosten aan haar wou toe sturen. Maar volgens de voorzitter viel dit onder de dienende taak van de ge meente. Maar de vergoeding kon ze vol gens de gehele raad wel vergeten. Een bedrag van 22.000,werd be schikbaar gesteld voor reparaties in de jachthaven te Kamperland. De heer Hamelink sprak van een noodzakelijke reparatie, doch de post onderhoud zou in de begroting wel iets hoger kunnen uitvallen. Hetgeen door de voorzitter beaamd en toegezegd werd. Maar men moest niet vergeten, dat de handelshaven veel winst opleverde. De deelneming aan de schooltandart sendienst werd opgezegd. Mevr. Van Ar kel vond wel, dat de preventieve taak dan door de schoolartsen moest worden overgenomen. Volgens de heer Sandee gebeurde dit ook, alleen was dit onder zoek dan om de 2 jaar. Via een renteloze lening van 6500,— en een subsidie van 3700,werd de peuterspeelzaal te Wissenkerke gehol pen aan een noodonderkomen. Dit we gens uitzetting uit het kruisgebouw. De heer Hamelink had weinig goede woorden over voor de kruisvereniging. Men was er reeds vele jaren in gehuis vest, waarom nu ,nog die 1,5 jaar niet, tot er een schoollokaal leeg zou komen. De heer Dieleman sprak waardering uit voor het peuterspeelwerk en vroeg zich af waarom hier geen werklozen aan konden meehelpen. De heer Sandee vond het ook maar kinderachtig van de kruis vereniging om zo te werk te gaan. De voorzitter sprak over een op den duur onhoudbare situatie in het gebouw en er was reeds uitstel verleend. Uit voering via het werklozenprojekt zou te veel tijd in beslag nemen. De heren Dieleman en Meulenberg hadden de gemeenterekening 1982 na gezien en stelden voor om deze voorlopig goed te keuren. Hetgeen ook gebeurde. Het overschot van de gewone dienst van 1983, groot 550.308,52. werd toege voegd aan verschillende reserves. Een groot aantal begrotingswijzigin gen passeerden hierna nog de raad en zo kwam men toe aan de rondvraag. Hierbij vroeg mevr. Van Arkel naar de preciese datum van de begrotings vergadering. De voorzitter zou hem zo vlug mogelijk doorgeven. VERSCHILLENDE SOORTEN HANDGEREEDSCHAPPEN. Zolang de mens hout gebruikt, is het gereedschap onontbeerlijk geweest en heeft hij gezocht naar middelen om het zachtere hout met hardere instrumenten te kunnen bewerken. Het stenen tijd perk kende al gereedschappen, die later van brons en nog later van ijzer wer den gemaakt. Messen zijn een eerste behoefte geweest. In plaats van schaven gebruikte men schrappers en de voor lopers van de boren waren priemen. We zullen deze handgereedschappen aan een nadere beschouwing onderwrepen. Messen. Tot de eenvoudigste houtgereedsehap- pen behoren de messen. Ze zijn in ver schillende vormen voor ons doel ge schikt. Het snijdende deel (het lemmet) dient een behoorlijke punt te hebben, die van het scherp af of ernaar toe gebogen kan zijn. In het eerste geval kunnen we er goed mee in hoeken wer ken. In het laatste geval kunnen er lange sneden mee gegeven worden. Indien we het mes als echt gebruiks- PROJEKTWEEK MET BARBECUE TE GEERSDIJK De basisschool „De Dubbele Punt" te Geersdijk hield vorige week een projekt- week over „Zomer in Zeeland". De kinderen zorgden voor informaties bij verschillende Zeeuwse WV's over kleine dorpen, oude steden, natuurge bieden, campings, etc. Een bezoek werd gebracht aan het waterwingebied bij Oranjezon, aan camping De Roompot", uiteraard aan strand en duin en aan de vismijn te Colijnsplaat. Op school kwam Mariëtte van Kleve iets vertellen over haar werk bij het VW Wissenkerke. Ook kwam dhr. P. Kastelein (havenmeester van Delta Ma rina te Kortgene) een uitleg geven over zijn werk. Aan de tentoonstelling, die vrijdags avonds voor alle Geersdijkenaars en vakantiegangers open was, en die goed werd bezocht, werd verder nog mee gewerkt door „De Roompot" en ROHA Watersport zeilmakerij te Kamperland. De tentoonstelling werd afgesloten met een gezellige en 'geslaagde barbecue voor iedereen, die het leuk vond om na de bezichtiging nog wat in school te blijven „hangen". Volgens de heer Meulenberg lag de gemeentelijke werkplaats aan de Oost- straat er verwaarloosd bij. De voorzitter ging dit eens bekijken. De heer Noordhoek vertrok eens te 07.00 uur uit Kamperland en kwam om 06.50 uur te Wissenkerke aan. Ra, ra, hoe kon dat? Volgens sommigen had dat te maken met het feit dat men naar het oosten reed. Toch bleken bij nadere discussie de beide uurwerken in de twee kernen nogal eens verkeerd aan te wijzen. Ook dit zou door de voorzitter onderzocht worden. IEen sluiting maakte een eind aan deze raadsvergadering. voorwerp nodig hebben, dus bijvoor beeld bij het z.g. zakmeswerk, dienen we er meer dan één soort van bij de hand te hebben. Vóór alles dient een mes zeer scherp te zijn. Botte messen hebben de naam minder gevaarlijk te zijn, wat onjuist is. Met scherpe messen behoeft men min der kracht te zetten en beheerst men het te snijden vlak beter, uitschieten van het gereedschap komt daardoor minder voor en de kans op verwondin gen is geringer. Met botte messen moet men drukken en duwen, men „snijdt" minder en men kan het mes ook slechter „sturen". Het uitschieten is daardoor onvermijdelijk. Men dient altijd van zich af te snijden, waarbij het werkstuk tegen een hoger randje, op een snij plankje of op een ander stuk hout 'gezet kan worden. Behalve onze gewone zakmessen zijn er ook speciale snijmessen voor hout bewerking in de handel. Ze zijn zeer praktisch, maar ook betrekkelijk duur. De volgende keer behandelen wij de beitels. Tot de volgende week! Het onderwijzend personeel, de mede zeggenschapsraad en de werkgroep van ouders die dit alles organiseerden, moch ten zich ook wat de barbecue betrof, verheugen in een goede belangstelling. De konklusie was algemeen: voor her haling vatbaar. AAD PETERS POPPENTHEATER "HET GESPEELDE WOORD" IN GOES Op woensdag 4 juli a.s. zal Aad Pe ters' poppentheater een voorstelling ver zorgen in Goes. Aad Peters is met z'n poppentheater bekend van o.a. televisie-uitzendingen en z'n vele optredens overal in het land. Het optreden in Goes is op uitnodiging van de interkerkelijke kommissie voor zending en evangelisatie. Het spel wat opgevoerd zal worden: „De gouden ade laar", is bestemd voor kinderen tot en met 12 jaar. Een en ander wordt gehouden in de schuur van het rekreatiegebied „De Hollandse Hoeve" en begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. G\ HOOGTEVREES. Even verderop in een boom in een hut Die kan je niet zien, door de bladeren beschut Hoorde ik laatst vantussen dat groen: ,,'k Durf niet meer, wat moet ik nu doen?" De anderen riepen: „Kom, doe niet zo mal Volhouden Dennis, wacht even met die val!" Daar hing hij heel hoog te bengelen aan een tak Zweet op zijn voorhoofd, bang dat ie brak. Hij is wat later met de ladder gedaald Die door zijn maten snel werd gehaald Voor Dennis voortaan een hut op de grond Over hutten in bomen houdt hij wel zijn mond. Ron Meuldijk. M Ï25" ■v-i* •v*M W*::*

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2