Geef,, if Gei?lucht1 KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Nationaal zeilend zeeschip „Eendracht" tien jaar jong A^AAAAA^A^ Steun het Astma Fbnds. Postgiro 55055. U KUNT NIET AUES WETEN R> W-y Voruhhe weke m'n oal wee wiste stemme, beste vrienden. Oe wel dat „oal" herust weghelaete kan worre, want zö'n vaert liep ut rïie mee de stemmers. Toch weun't er op Kurt- jeen un man, die a hin stemmieng overslaet, dus 6k deze keer nie. Piet hae stemme. Ie éét Piet en ie weunt op Kurtjeen. Piet za tut wè stelle, want in z'n werk doe tun niks dan centen telle. Die centen bin wè nie van um, mè dat heef niks. Telle doe tun ze van un stuuver tot un riks. Noe wete julder wat of die man doet, ie ei un vrééd druk bestaen. Dag in, dag uut, mee oal dat held omhaen. Z'n plichten ken'tun ök, ie hae ók oaltied stemme. Ondanks z'n druk bestaen van deur de centen zwemme. Voruhhe weke most dat wee, ie oat aest hlad verhete. Vlug z'n rooi-je potlood hepakt en nog un hapje ete. In't bejaerde-uus was't stemlokaal, ie liep de béénen uut z'n lief. Zó makkeluk hieng dat nie, want ie was behoorluk stief. Af fijn, 't was tien vo zevene, ie was a bie de deure. Helokkug was tun nog op tied, d'r kon niks mi hebeure. Vee ouwetjes zaete of liepe di, ie kreeg van oal un vriendeluk woordje. Mè Piet kwam om te stemmen, ut zwéét stieng in z'n boordje. 't Stemlokaal dat zag tun nie en net toen de klokke zevene sloeg. Kwam Piet d'r achter, ie was un dag te vroeg! HOUT IN KEUKEN EN BADKAMER. Zoals beloofd behandelen wij deze week de toepassingen van hout in de badkamer. Toepassing in de badkamer. De badkamer is een ruimte, die door toepassing van centrale verwarming te genwoordig meer bij het huis is betrok ken. Haar funktie als badruimte voor het gezin vervult ze wellicht slechts gedurende één uur per dag. Tijdens en na het baden zorgt de ventilatie voor de afvoer van waterdamp, zodat ook hier voor hout of triplex weinig problemen zijn te verwachten. Echter moet hier in de toepassing van het materiaal en de manier waarop het wordt aangebracht een duidelijk onder scheid worden gemaakt. Immers, het gedeelte rond een bad, dat regelmatig met water en zeep in aanraking komt, zal aan andere eisen moeten voldoen dan een tegenoverlig gende wand of plafond. Materiaal om of boven het bad of douche dient 5 of meer cm vrij te blij ven van de badrand om optrekkend vocht te voorkomen.-Ook hier past men zowel een kombinatie van tegels en hout toe. Dus eerst één of meer rijen tegels en daarboven hout. Sponningschrootjes dienen rond het bad verticaal te worden aangebracht, terwille van een snelle vochtafvoer, ter wijl het liggende regelwerk van venti- latiesleuven is voorzien. Vaak worden schrootjes geleverd met een holte aan de achterkant; ventilatiesleuven zijn dan niet noodzakelijk. Het regelwerk dient zat ingesmeerd te worden met een houtverduurzamings- middel of 2 x gemenied te worden. Voor de wand vlakken die van de badkamervloer tot plafond reiken wordt de betimmering beëindigd op respektie- velijk 5 en 2 cm afstand hiervan. Dergelijke vlakken kunnen ook wel met een horizontale betimmering wor den uitgevoerd. Indien een horizontale toepassing wordt verlangd, bieden ge schaafd geploegde delen een vaak ver rassend alternatief, terwijl de rabatdelen voor een leuk effekt kunnen zorgen. Tot de volgende week! SCHUURFUIF EN DISCO IN GEERSDIJK De Jeugdvereniging van Geersdijk or ganiseert op vrijdag 29 juli een knalfuif met een disco in de schuur van J. Ver hulst, Geersdijkseweg 31, Geersdijk. Het belooft daar op Geersdijk een ge zellige boel te worden. Mocht je daar naar toe willen? Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. ZOMERAVOND-TOCHT TE COLIJNSPLAAT Wie van wandelen houdt, kan dinsdag 3 juli terecht op Colijnsplaat. Door vel den en over wegen, die zeker de moeite waard zijn om in wandelpas te bekijken, voert deze zomeravond-wandeltocht in de omgeving van dit Noord-Bevelandse dorp. Het startpunt is bij Eethuis ,,'t Slobje" in de Voorstraat. De vertrektijd is om 19.00 uur. Eethuis ,,'t Slobje" funktio- neert tevens als startbureau, waar u al vanaf 18.30 uur terecht kunt om in te schrijven. De afstanden die gelopen kunnen wor den zijn 5 en 10 kilometer. Bekijk dus eerst nog even de kondi'tie voor u in schrijft voor de langste afstand. Als u van te voren wilt inschrijven of nog inlichtingen wenst, dan kunt u terecht bij mevr. M. A. de Fouw - Wisse, Deltastraat 19, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 786. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50. In het tiende vaarseizoen van de „Een dracht" wordt de grens van tienduizend „zeilende passagiers" overschreden. Een fraaie score, waarmee voldaan wordt aan de doelstelling van ons nationale zeilende zeeschip: Nederlanders en dan het liefst jongeren kennis laten maken met de zee, waarbij men zijn of haar krachten kan meten met de ele menten. Zeezeilen kan een zware klus zijn; maar het is altijd een móóie. Tienduizend mensen aan boord. Per reis heeft de „Eendracht" ca. 36 personen aan boord waarvan éénderde deel bemanning, die afgezien van drie betaalde krachten regelmatig wisselt, en tweederde „opstappers" (de „mee werkende" passagiers). De „Eendracht" maakt twee vaar- perioden per jaar. Eén gedurende de zomermaanden (juni t/m augustus) van uit de thuishaven Scheveningen naar de Noord-West-Europese wateren. Deze „zomer"-reizen zijn in de eerste plaats bedoeld voor jongeren van 16 tot 26 jaar. De tweede vaarperiode valt in de win ter, namelijk van november tot en met februari, waarbij dan vooral met een oudere categorie „opstappers" wordt ge zeild in de buurt van de Middellandse Zee. Sinds het vorige winterseizoen is de haven van Vilamoura aan de Portu gese Algarve-kust het vertrek- en aan komstpunt voor de Middellandse Zee reizen. 's Zomers zit de met elf bemannings leden varende „Eendracht" doorgaans praktisch vol. De beschikbare kooien zijn dan alle zo goed als „gevuld". Voor een gedeelte komen de „opstappers" van bedrijven, die tegen korting voor hun (geïnteresseerde) medewerkers een plaats op de „Eendracht" kunnen boeken Tijdens de winter zijn er wat minder jongeren en zijn de oudere „opstappers" in de meerderheid. De Stichting „Het Zeiland Zeeschip" die de bijna 36 meter lange gaffeltop-zeilschoener na mens de nationale vereniging met de zelfde naam exploiteert komt daar mee aan een gemiddelde winterbezetting van zo'n veertig procent. Om dat per centage op te voeren gaat de Stichting deze zomer aktie voeren. De Stichting vindt dat zoveel mogelijk Nederlanders in staat moeten worden gesteld zelf te ervaren wat zeezeilen is: aan boord zijn van een door de wind voortgestuwd schip, waarvan de koers door een flinke portie samenwerking en vriendschap wordt bepaald. Nederland is als maritieme natie in het nabije verleden nooit verwend ge weest met een nationaal zeezei'lschip. Andere, wat koopvaardij- en marine historie betreft, minder belangrijke lan den zijn beter bedeeld; vaak zelfs met grote opleidingsschepen. Polen, Rusland, Ecuador en Italië zijn er voorbeelden van. Direkt na de Tweede Wereldoorlog werden er in ons land initiatieven ont plooid om te komen tot de bouw van een zeilend zeeschip, maar pas in het begin van de jaren '70 kwam er „hou vast", nadat het bedrijfsleven met fi nanciële toezeggingen over de brug was gekomen. Feest. Tien jaar „Eendracht" dus en dat wordt gevierd. Op 4 juni de dag van de stapelloop in 1974 doopt H.K.H. Prinses Margriet in Madurodam een mini-„Eendracht". En van 1 tot 3 juni brengen „collega-schepen" van de echte „Een dracht" een bezoek aan Scheve ningen; een evenement dat afgesloten wordt met een zeilparade voor de kust. Tijdens de komende zomerreizen gaat de „Eendracht" naar tal van Neder landse havens, zoals Delfzijl, Harlingen, Den Helder, IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen. Want de schoener is vooral een „na tionaal" schip. Tulpen en narcissen kunt u wel bij el kaar in één vaas zetten, als u een scheutje gloor in het water doet. Vul soesen eens met een pittige ragout, een idee voor een feestelijk voorgerecht. Geef „kleine" kinderen, die aan de deur komen voor oude kranten niets mee. De kinderen verliezen deze vaak en dan blijven de kranten op straat liggen. Eiwitten worden sneller stijf als deze op kamer-temperatuur zijn. Slagroom wordt sneller stijf, als deze direkt uit de koelkast geslagen wordt. Gebruik borstplaatvormen voor het po cheren van eieren. Het eiwit kan dan' niet verder uitlopen. De smaak van jus zit in het aanbaksel van de pan (fond). Dus u kunt gerust het vet (voor een deel) weg laten lopen voor u afblust. Stevige bladeren van planten worden glanzend als u ze afneemt met een spons gedrenkt in melk. Zilverdip is ook ideaal voor het reinigen van zilveren oorbellen en kettingen. Nieuwe videobanden kunnen vertraagd beeld en geluid geven, omdat ze te strak opgewonden zijn. Spoel deze daarom een keer heen en terug. Maak fotolysten nooit schoon met een vochtige doek of spons en zeem. Er kan vocht tussen de lijst lopen en uw foto's zijn bedorven. Reinig glas van schilderijen en fotolijs- ten met een stofdoekspray. Autoruiten beslaan niet zo snel als u deze gereinigd heeft met een afwas- middel. G\ pft-v- ■X1 SAMMY SNUFFELAAR Hij schuifelt voorzichtig, heel langzaam op straat 's Morgens heel vroeg of 's avonds heel laat Gekleed in een regenjas, de kraag wat omhoog Ontwijkt hij alle mensen met een hele grote boog. Voor paaltjes en bomen heeft Sammy een zwak Daar snuffelt hij graag aan, op z'n gemak Dan loopt hij gebogen en schichtig wat rond En zakt dan wat later door z'n knieën op de grond. Soms ruikt hij ook het spoor van een dier Dat volgt hij oplettend met alle plezier Daar speelt bijvoorbeeld met een kat of een muis Dan staat hij weer op, op zoek naar zijn huis. De mensen in 't dorp vinden Sammy heel raar En gaven hem de bijnaam Sammy Snuffelaar Daarom snuffelt Sammy in de morgen of nacht Rustig aan paaltjes zonder dat er iemand om hem lacht. V V-V AS v*»' a&'v'ï# ïk'v'ïk' V'M' v' iè'O* 38K!*)ÉK:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2