«•19 Geef.. V lims/ksmm KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Werken in vervlogen tijden SPORTAGENDA Ge&t V Vergader-agenda clubs, e.d. voor Steun het Astma Fbnds. Postgiro 55055.^ U KUNT NIET ALLES WETEN Vaere op 't Veerse Meer, beste vrienden, da's noe wee d'n tied. Mè mee un éélen dag de zonne op je bolle, dan ei-je s' aevens toch wè dost. Zö was't ök bie Curnelus. Zwééte nae d'n dost. Curnelus hieng uut vaeren, al op ut Veerse Meer. Ut zonnetje scheen prachtug, 't bootje deinde zachjes op en neer. Die zonne dat was keurug, mè dostug wier je d'r van. Curnelus voelde z'n keele en vizioenen kreeg tun dan. Vizioenen van un hlasje vol mee koud schuumend bier. Mè dat was vo vanaevend, dan hieng um an de zwier. Hlad verbrand kwam tun in de koai-je, z'n tonge was as leer. In z'n stammenee vlug un pilsje, mè dat smaekte nae meer. Z'n fiets stieng vo de deure, dus 't kon oal hin kwaed. Ie nam d'r nog un bitje, wi of die man ut laet! Toen z'n dost helest was, steeg um op z'n fiets. Ie kon best nog rie-je, mè ie voelde toch wè iets. Amper was tun an't rie-jen, toen doch'tun: noe za-je't Un witte auto ree d'r achter, dat leek de perlisie wè! Dien auto knipperde mee z'n lichten; Curnelus zag ut mee un schééve blik. Ie docht lae ze mè doeë en ie haf hin kik. Toch dee tun wè un bitje sliengere en 't zwéét dat brak um uut. Dien auto bleef mè volhe, z'n knie-jen leeke wè beschuut. Eindeluk was tun vo z'n deure en toen zag tun 't pas. Da dien perlisie-auto heweun z'n zeune was. Die ree vo't éést in die waehen en wouw die laete zie-je, da's klaer. Mè z'n voader keek mè nie om, vanwehe de perlisie, vandaer. Een dag uit het leven van een land arbeidersgezin omstreeks 70 jaar gele den, waarvan de man als de vrouw bq een landbouwer werkzaam waren en oogst-werkzaamheden verrichtten. 's Morgens heel vroeg opstaan, soms tussen 4 en 5 uur en voorbereidingen treffen om de inwendige mens te ver sterken. Dan moesten de dieren zoals het varken, de kippen, konijnen of de geit gevoederd worden. Was dat gebeurd, dan werden de kinderen uit hun slaap gerukt. Zij sliepen als rozen en om dan gewekt te worden, was zeer onaange naam. Er was echter niets aan te doen, om dat de kleinsten weggebracht moesten worden naar mensen, die de zorg van die kinderen op zich hadden genomen, terwijl hun ouders overdag op het land werkzaam waren. Dat moest vroeg ge beuren, omdat de ouders al om kwart voor zes van een zeker punt, te voet, moesten vertrekken naar de plaats waar gewerkt moest worden. Was men werkzaam bij een landbou wer, die zijn landerijen ver van het dorp had, dan moest men een half uur of nog langer lopen eer men op de plaats van bestemming aankwam. Zij waren afge laden met brood, een kruik met water, ingrediënten om te zorgen dat er warme koffie was bij de maaltijden, enz. enz. Als ze op de plaats van bestemming aankwamen, was er al een flinke portie energie gebruikt. Tijd om even uit te rusten was er niet, omdat op primitieve wijze voorbe reidingen getroffen moesten worden om tijdens schafttijden een warm bakje kof fie te hebben. Om het water to verwar men, werd in een emmer een pan, ge vuld met as, geplaatst. Daarin werden enkele uitgebrande turven, z.g. dove ko len, gelegd. Die kon men bij de bakkers voor enkele centen kopen. Zij werden met behulp van een scheutje petroleum aangestoken en nadat er een rooster, gemaakt van ijzerdraad was opgelegd, werd de koffiepot daarop gezet. Een baalzak over de emmer heen om de warmte niet te laten ontsnappen, en de zaak was voor mekaar. Daarna ging men met de sikkel aan de slag om zoveel mogelijk roeden graan te snijden. Dit was aangenomen werk, dus hoe groter oppervlakte men sneed, hoe groter de verdiensten waren. Men wist echter nooit vooruit wat men ver diende. Als men enige tijd had gesneden, dan bekeek de baas hoeveel hij per roede zou geven. Waren dat er veel, dan was hij geneigd om te beknibbelen, omdat de daggelden anders te hoog waren. Om een halve cent per roede meer of minder moest nogal eens flink gestreden worden. En zo kon het gebeuren, dat het harde werken van de arbeider in het voordeel van de baas was, omdat die van mening was dat het geld per dag in zijn ogen te hoog was. Van het harde werken profiteerde dus de baas. Om op het werk terug te komen, het graan sikkelen was een zeer zware be zigheid. Het moest natuurlijk bukkende gebeuren en als de wind wegbleef en het gloeiend heet was, was het een kar wei waar men zich tegenwoordig geen voorstelling van kan maken. Reikhal zend werd dan ook uitgekeken naar de eerste rustpauze. Die was om plm. 8 uur voor het nut tigen van een bakje koffie. De tweede was om 9 uur. Er werden dan enkele boterhammen gegeten en om plm. 11 uur weer een korte pauze. Om 12 uur was de grote pauze, waarin velen een dutje deden. Om 1 uur ging men weer aan de slag en om kwart over twee een korte pauze voor een dronk. Het nog aanwezige water in de kruik was onder tussen aardig lauw geworden. Om half vier de laatste pauze, waarin de over gebleven boterhammen werden opgege ten. Dan weer aan de slag tot kwart over vijf. Dat was het einde van een werkdag in de oogst. Dan naar huis. Weer een half uur of meer lopen, terwijl men een zeer zware dagtaak had volbracht. Thuis aangeko men, de kinderen ophalen bij de oppas en de aardappelen op het vuur zetten voor het nuttigen van een warme maal tijd. Dat koken moest meestal in een kleine woning op de kachel gebeuren. Begrijpelijk dat het in zo'n woning gloei end heet was. Het is ook begrijpelijk, dat er door de ouders wel eens hardhandig werd opgetreden tegen luidruchtige kinderen, die tijdens de maaltijd allerlei beleve nissen van de dag vertelden. Zij hadden niet in de gaten, dat hun ouders, die afgebeuld waren, niet benieuwd waren naar allerlei grapjes. Na de maaltijd ging de man naar de tuin om zijn aandacht te besteden aan de verschillende groenten. In die tijd waren de bonen plukrijp en kon men zich nog wat gaan vermaken met de pluk, het repen en het inleggen van dit produkt. Ook moest men in een droge zomer, als de kleine regenbakjes al gauw leeg waren, nog even naar de regenbak in de kerk om enkele emmers water te halen en waar men ook nog enkele cen ten per emmer moest betalen. De dag was dus goed besteed. Onder tussen waren de kinderen naar bed ge bracht en na 8 uur bleven de mensen nog even een praatje met de buren maken. Om half negen lagen echter de meeste arbeiders op bed om krachten te verzamelen voor de volgende dag. Een nieuwe dag, waarin het slaven leven weer moest worden voortgezet in de hoop, dat men niet door tegenslag, door ziekte of ongeval tijdens het werk werd getroffen. Want hoewel de ver diensten, niettegenstaande hard werken zeer laag waren, als men niet kon wer ken hielden ook die op. Er waren totaal geen voorzieningen en men moest maar zien aan de kost te komen, als men niet kon werken. Over de „goede" oude tijd gesproken, waarin zij, die zich in een vakbond durf den te organiseren, werden bedankt. De huidige generatie heeft echter enorm veel te danken aan hen, die durfden op te komen tegen de onmenselijke toe standen. A. Welleman, Torendijk 99, Kortgene. WATERSPORT Zaterdag 16 en zondag 17 juni: Zeilwedstrijden om de Koppenol-beker te Veere, org.: Marine W.V. Dinsdag 19 juni: Jaarlijks reisje van de N.C.V.B. afd. Wissenkerke en Geersdijk naar het Nor- bertinessen klooster te Oosterhout (N-B) Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 2 mei: Ilse, d.v. R. Vreezen en A. S. Stout; 4 mei: Marcel, z.v. C. van Keulen en M. Flipse; 11 mei: Jo hanna Kornelia, d.v. H. Knol en S. M. Hoogstrate; 28 mei: Dennis, z.v. L. Pries ter en E. Brouwer. Ondertrouwd: 22 mei: Marinus J. Faasse, 25 jaar en Anna W. A. M. Gee- len, 25 jaar. Getrouwd: 18 mei: Stoffel J. Jansen, 21 jaar en Catharina J. de Kam, 20 jaar. Overleden: 2 mei: Aart C. Huiszoon, 88 jaar; 6 mei: Neeltje J. Rijsdijk, e.v. A. van Bochove, 77 jaar; 25 mei: Eli sabeth M. de Looff, w.v. De Looff, 81 jr. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Wedvlucht vanuit Melun op 9 juni. Deelname 260 duiven. 1 H. Verburg en zn. 12.09.21 348.855 130 2 Gebr. Kesteloo 07.39 346.903 128 3 Gebr. v/d Maas 13.11 349.112 126 4 P. J. Wilderom 14.50 349.116 124 5 J. C. Priester 17.58 349.529 122 6 L. de Fouw en zn. 16.06 346.823 120 7 Gebr. Kesteloo 17.43 2 118 8 L. de Fouw en zn. 17.48 2 116 9 Gebr. Kesteloo 18.01 3 114 10 J. C. Priester 21.10 2 112 Wedvlucht vanuit Bourges op 9 juni. Deelname 166 duiven. 1 H. Verburg en zn. 19.16.27 505.550 126 2 Comb. Filius 30.36 505.453 123 3 H. Verburg en zn. 47.42 2 120 4 J. C. de Fouw 55.13 506.041 117 5 P. J. Wilderom 55.35 505.806 114 6 P. van Belzen 59.19 508.739 111 7 J. van Belzen 20.00.21 508.632 108 8 W. M. Bouwense 01.13 508.818 105 9 H. J. v/d Moere 19.55.45 503.635 102 10 H. P. Versluys 56.06 503.945 99 G\ WILLIE WATERVLO. Hop, hop, plons, hop, hop, hop, hop. Daar kiest Willie Watervlo het ruime sop Op de vlucht, voor de zoveelste keer vandaag Want bijna alle visjes lusten hem graag. Van alles heeft hij eraan proberen te doen Z'n tong uitgestoken of gegooid met z'n schoen Hij speelt voor dood en doet aan karate Hij heeft zelfs (ahum) een heel vies windje gelaten. Als je nu eens niks te doen hebt, kijk eens in de sloot En zie je daar een klein zwart stipje, dat ligt voor dood Met, mosterd en peper op z'n hoofd en erg bang voor vis Wedden dat dat dan Willie Watervlo is. Ron Meuldijk. kj<7 <7< v<r v-M'v- V- JS.-V M ÏXi'X1 IIOUT IN KEUKEN EN BADKAMER. Dikwijls wordt de vraag gesteld of in een badkamer of keuken hout kan wor den toegepast. Dit is altijd mogelijk, mits bepaalde voorzieningen worden ge troffen om het hout zo verantwoord mogelijk toe te passen. Een goede toepassing van massief hout of triplex kan door het natuurlijke ui terlijk, de struktuur en de kleur, een warme karaktervolle sfeer scheppen die door andere materialen moeilijk valt te evenaren. Toepassing in de keuken. Meestal heerst in de keuken vrijwel hetzelfde klimaat als in de woonkamer, dit is een gevolg van een gelijkmatige temperatuur door centrale verwarming of door het in open verbinding staan met de woonkamer. Hout en triplex dat gebruikt kan worden in de woonkamer kan dan ook zonder bezwaar in de keuken worden toegepast. Alleen de afwerking van het materiaal, vooral boven het aanrecht, verdient meer zorg. Voor droge binnenmuren is het achter de betimmering niet noodzakelijk ven- tilatiemogelijkheid te scheppen. Het re gelwerk voor het bevestigen van triplex en massief houten delen behoeft dan ook niet te worden behandeld met een afwerkmiddel of een verduurzamings- middel. Op vochtige buitenmuren is het wen selijk het regelwerk van te voren zat in te smeren met een houtverduurza- mingsmiddel of 2x te meniën en achter de bekleding voor ventilatie te zorgen. Ook kunnen vochtige (buiten)muren geïsoleerd worden door tussen muur en regelwerk pvc-folie of een ander vocht- dicht materiaal aan te brengen. Hout of triplex boven een aanrecht dient hiervan 2 a 3 cm vrij te blijven. Hiermee wordt het intrekken van vocht in het kopse hout voorkomen en tevens de hygiëne bevorderd. Een aardige op lossing is ook boven het aanrecht één of meer rijen tegels aan te brengen en daarboven met hout te betimmeren. Wanneer leidingen achter het hout weggewerkt moeten worden dient de dikte van het regelwerk aangepast te worden aan de ruimte die nodig is om de leidingen te laten verdwijnen. Wanneer ook de tegels naar voren moeten komen dan kan men op houten regels eerst op maat gezaagde gipskar- tonplaten bevestigen en daarop de te gels lijmen. De volgende week wordt de toepassing van hout in de badkamer behandeld. Tot de volgende week! EERSTE NOORD-BEVELAND VAKANTIEKRANT OP 25 JUNI Vanaf 25 juni zal wekelijks 10 weken achter elkaar de Noord-Beveland Va kantiekrant verschijnen. Een krant ge richt op de recreatie, boordevol infor matie voor de toerist. Wel een totaal Noord-Bevelandse aan gelegenheid, want alleen de evenemen ten uit onze eigen regio zullen in de Va kantiekrant breed worden uiteengezet. Met als doel de hier verblijvende re creanten c.q. toeristen, ook hier te hou den bij wat Noord-Beveland hen te bie den heeft. Ook adverteerders van buiten Noord-Beveland worden niet opgenomen met hetzelfde doel. Om de Vakantiekrant zo volledig mo gelij lk te maken, doen wij een beroep op uw aller medewerking. Geef alle te organiseren evenementen, in wat voor vorm dan ook, zo snel mogelijk door aan de redaktie van de Vakantiekrant. Ook voor u is het belangrijk, dat er zoveel mogelijk bekendheid komt aan uw evenement. Redaktie Noord-Beveland Vakantie krant: Kees van Boven, Voorstraat 30, 4491 EW Wissenkerke, Tel. 01107 - 15 14. KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKER-PATiENTEN Op woensdagmiddag 20 juni a.s. houdt de „After-care-groep" van Goes haar maandelijkse kontaktmiddag voor vrou wen, die een borstoperatie of -ampu tatie hebben ondergaan. Deze middag vindt plaats in het ge bouw van de P.M.D., Zonnebloemsti'aat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, einde omstreeks 15.30 uur. In de maanden juli en augustus zijn er geen kontaktmiddagen. Een „kamerbrem" kan maanden achter een bloeien, mits niet te warm geplaatst. Ze houdt van vrij veel water en moet eventueel na de bloei verpot worden, 's Winters plaatsen op koele, lichte Leer uw hond af tegen- mensen op te springen door in zo'n geval „zitten" te commanderen en zonodig met één voet het onderste deel van zijn achterbeen tegen de grond gedrukt te houden. Wanneer u iets warm wilt houden in de oven, zet er dan een schaaltje water bij. Dit voorkomt uitdrogen. Vlekken worden gemakkelijk van de handen verwijderd met een papje van meel en citroensap. Proeven uit de pan van een houten lepel geeft vaak een verkeerd beeld van de smaak, omdat scherpe kruiden het snelst in de lepel trekken. Ook fruit met een dikke schil zoals si naasappelen en bananen kunt u beter voor het gebruik wassen. Het gif op de schil komt dan niet aan uw handen. Broeken kunt u het beste binnenste buiten wassen. Zij krijgen dan niet de zogenaamde wasstrepen. Haal vleeswaren meteen uit de papieren zakjes en omwikkel deze met folie voor u ze in de koelkast legt. De vleeswaren blijven langer vers en drogen niet uit. Tulpen kunt u wat korter afsnijden, omdat deze in de vaas nog groeien.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2