NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TWIJNDER'S manufacturen FEUILLETON ra Zeeland Magazine? Oosterschelde-tocht met het Noord-Bevelandertje op dinsdag 26 juni a.s. No. 4123 Donderdag 14 juni 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per Jaar. Franko per post 35,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen door T. Lodewijk „Jochems," riep Lastman bevelend, „hier, pak aan. Nee, niet naar kantoor, naar de woonkamer. Op de divan. Juf frouw Rietje sta daar niet als een zout zak en bel de dokter. Hij moet direkt komen. Als hij niet thuis is, belt u de anderen af tot u er één treft!" Vijf minuten later lag Wouter Twijn- ders op de brede rustbank, had Lastman hem zijn boord afgedaan en wat lucht verschaft. Even later trad dokter Monté binnen, zijn blikken gingen terstond naar de rustbank waar zijn oude vriend Twijnders nu roerloos, maar nog steeds benauwd ademhalend, neerlag. Lastman hield zich op de achtergrond, naast hem stond juffrouw Nederpelt, die als oudste de scepter zwaaide over de meisjes. Snel gaf dokter Monté zijn aanwij zingen. „Ik kan zeker wel gaan, dokter?" vroeg Lastman, „er moet een oogje op de zaak gehouden worden." „Ja, gaat u maar meneer Lastman, ik heb genoeg assistentie aan juffrouw Nederpelt," stemde de dokter toe. In de winkel groepten de meisjes bij een, onderdrukt pratend. „Meneer is niet goed geworden, 't is niet zo erg, een duizeling," stelde Last man gerust. „Kom dames, aan 't werk, 't is niets bijzonders." En hij zag toe dat ieder weer aan de arbeid ging. In de deur zag hij reeds een man naderen, moeizaam een grote koffer torsend. Daar had je nummer één. „Ah, meneer Van Driel.. Spijt me, maar u zult het met mij moeten doen vanmorgen, want meneer Twijnders is niet erg goed. Vanmorgen door een dui zeling bevangen, 't Is een beetje lastig, net op offertedag." „Tja, ik wil wel eens een andere keer." „Laten we dat niet doen, want er zijn verschillende dingen die we moeten be spreken en ik heb nog een bestelling liggen. Meneer Twijnders zou het me kwalijk nemen als ik hiervoor de men sen wegstuurde. Nee, we gaan gewoon door, alleen de allerbelangrijkste din gen houden we maar in 't vat tot hij 't zelf weer kan doen." Lastman was in zijn element. Zo was hij op z'n best, in een noodtoestand, waarin alles aankwam op snel en zelf standig handelen, verantwoordelijkheid dragen. Dat meneer Twijnders hem geen volmacht had kunnen geven, deerde hem niet. Hij zat al lang genoeg in de zaak, was er altijd bij wanneer er werd in gekocht. Hij zou geen kromme sprongen maken en zijn hoofd niet verliezen. En als straks de baas weer zover was, dat hij zich met de zaken bemoeien kon, zou hij merken dat die gewoon door gedraaid hadden. Niemand was tenslotte onmisbaar Toen Van Driel weg was, sloop juf frouw Nederpelt het kantoortje binnen. „Meneer moet absoluut rust hebben," fluisterde ze. „We mogen hem met niets lastig vallen. En er moet een telegram Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktoaliteiten, cultuur, evenementen, historie en Het geheel in 4-kleur en om slag en alle artikelen voor- rien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE naar de jonge meneer. Wat zullen we doen, meneer Lastman?" „Gewoon doorgaan, juffrouw," zei de jongeman. „Meneer Twijnders zou het niet anders willen, denkt u niet? Er niet met de klanten en de reizigers over praten. Meneer is ongesteld, niet van ernstige aard, daar blijft het bij. Stuurt u juffrouw Rietje maar met het tele gram naar de post, die heeft wel een beetje frisse lucht nodig, ze schrok zich een hoedje. En als u het in de winkel kunt rooien, bemoei ik me wel met de inkoop, met het magazijn en de expe ditie. We zullen dit samen moeten opknappen." Juffrouw Nederpelt was opgelucht, nu iemand de verantwoordelijkheid had overgenomen. In tegenstelling met Last man, kon zij alleen fungeren in een geordende wereld, waar alles op rolletjes liep. En nu het er naar uitzag dat dit zo zou blijven, ging ze getroost weer aan het werk. En weldra hoorde Last man haar wat scherpe stem in druk gesprek met een juist binnengekomen dame. „Jochems," zei hij, „waar waren we met die fakturen? O, juist. Nu gauw, man, ik heb nog meer te doen vandaag. En wil jij dan in mijn plaats een extra oogje houden op de expeditie, en me alleen dan roepen als het strikt nood zakelijk is? Het is vandaag offertedag en meneer Twijnders is niet ter be schikking, dus ik weet wél wat ik te doen heb." En tevreden oogde hij naar de ver dwijnende rug van de betrouwbare, of schoon wat langzame Jochems. En ver heugde zich in het besef van de grote verantwoordelijkheid, die hij voorlopig zou moeten dragen. Vader ziek - kom direkt over - Last man. Met grote ogen staarde Rolf Twijn ders naar het telegram dat zijn hospita hem overhandigde. „Is er iets, meneer?" vroeg die dame met nieuwsgierige belangstelling, „toch geen narigheid thuis?" „Nee.weerde Rolf af, „maar ik moet wel direkt weg, juffrouw. En ik weet nog niet wanneer ik terug kom. Enfin, ik heb de maand vooruitbetaald en tegen die tijd ziet u me wel weer. Mocht er post komen, stuur me die dan na.... Het adres weet u, in Zuidhoek." De juffrouw knikte bedrijvig en nam een aanloopje tot het verkrijgen van nadere bijzonderheden, om die straks aan de andere pensiongasten te kunnen mededelen. Maar Rolf deed beleefd maar nadrukkelijk de deur van zijn kamer dicht en ging terstond aan het pakken. Bij de taxistand op de hoek nam hij een taxi naar het Centraal Station en weldra zat hij in de coupé, gingen zijn gedachten al vooruit naar huis, waar zijn vader nu ziek lag. Het telegram zei hem niet veel. Maar als ze een telegram stuurden was het toch vast wel erg. Waarom had hij niet even getelefoneerd vanuit Amsterdam? Maar nee, dat was allemaal maar oponthoud geweest, Zuid hoek was nog niet automatisch bereik baar. Hij moest zorgen er zo gauw mo gelijk te zijn. Zo reizend naar zijn zieke vader was Rolf niet geheel vrij van gewetenswroe ging. Hij had het al eerder gemerkt, naarmate vader ouder werd, viel de lei ding van de zaak hem zwaarder. Hij was al meermalen 's avonds vroeg naar bed gegaan, tegen zijn gewoonte, had soms slaappoeders nodig.Nee, dat zat helemaal niet goed. Het werd tijd dat vader een flinke, betrouwbare hulp naast zich kreeg, en Rolf kreeg nu opeens een geheel ander licht op zijn vaders wens, dat hij, de enige zoon, in de zaak zou komen. Die zaak was vaders levenswerk en dat werk zou hij het liefst in handen geven van zijn eigen jongen, natuurlijk. Het was niet allemaal koppigheid en eigen wijsheid van vader geweest, dat verzet tegen die studie. Nee, het was misschien wel veel meer koppigheid en eigenwijs heid van hem, Rolf, geweest dat hij niet had gewild. Rolf Twijnders was, bij al zijn uiter lijke zekerheid en rustig optreden, een kwetsbare, een uiterst gevoelige jonge man. Als kind reeds had hem getroffen de verhouding tussen zijn vader, de koopman en de klanten, vooral de da mes. Ondanks alle verschillen hield Rolf veel van zijn vader en zag geweldig tegen hem op. Wouter Twijnders had niet meer dan lager onderwijs genoten, was meteen bij zijn vader, toen nog een „lapjes-koopman" in de zaak gekomen, en had in zijn spaarzame vrije tijd aan zijn eigen ontwikkeling gewerkt. Zo had hij zich opgewerkt niet alleen tot een groot zakenman, maar ook tot een goed ontwikkeld en scherpzinnig mens, met veel mensenkennis en een zekere wijze bedachtzaamheid. Een man, die ieders respekt ten volle waard was. Rolf wist hoe de reizigers over zijn vader dachten. Hij merkte het aan hun respektvolle en, bij de ouderen, vriend schappelijke houding. Hij wist hoe hoog zijn vader aangeschreven stond bij zijn leveranciers, bij de collega's uit de vak groep. Zijn drukke werkzaamheden had den hem verhinderd een aandeel te nemen in het maatschappelijk leven te Zuidhoek. En dat was jammer, want anders, dacht Rolf, had vader het zeker tot raadslid, misschien wel tot wethou der gebracht. Vooral in die eerste tijd in Zuidhoek, toen Twijnders er nog „in moest ko men" en alles op alles was gezet om de klant koning te doen zijn, had de jonge Rolf zich dikwijls onuitsprekelijk geërgerd om de toon, die sommige klan ten zich niet alleen tegenover het per soneel, maar ook tegen zijn vader ver oorloofden. Vooral de dames waren daar sterk in, de mannen waren gemoedelij ker, zagen in Twijnders veel meer de succesvolle zakenman dan de leveran cier. Meermalen had Rolf het meege maakt, dat zijn vader sussend en voor komend tussenbeide trad, wanneer een dame met bijzonder veel noten op haar zang, zich ontevreden toonde over be diening, kwaliteit of prijs. Rolf had dan nuchter de maatschap pelijke status van zijn vader, zowel als diens persoonlijkheid, vergeleken met die van de gewichtige klant. En was dan tot de konklusie gekomen dat alleen het feit, dat vader achter de toonbank stond en de klant ervoor, haar blijk baar aanleiding gaf zo op te treden tegen een man, die in alle opzichten haar meerdere was. Sindsdien had Rolf een afschuw van de toonbank gekregen. Die toonbank, die scheiding bracht, die de mensen verhinderde hem of haar die er achter stond, te schatten op de juiste waarde. En in jeugdige overmoed had hij be sloten nooit „lapjeskoopman" te zullen worden, niet te zullen buigen als een knipmes voor klanten die alleen omdat ze „klant" waren meenden hun haan koning te laten kraaien. Zijn vader kon er achteraf om lachen en zeggen dat het er alleen maar om ging wat je zelf was, dat men zich hierboven moest kun nen verheffen (wat hij dan ook deed), maar Rolf was zover nog niet. De toonbank, zo besloot hij, zou hem niet degraderen. Hij zou studeren, een titel halen. De handel trok hem sterk aan. Economie zou zijn vak zijn. Wan neer hij dan toch later wellicht in de textiel terecht kwam, zou het zijn op het kantoor van een grote fabriek of maatschappij, waar hij wellicht „Drs. R. Twijnders" zou zijn en als academisch gevormd man de gelijke of de meer dere zou zijn van hen die nu met zoveel poeha zijn vaders winkel binnenstapten. Rolf had nog te veel oog voor de schijn, dat had hem grotendeels tot zijn be slissing gebracht Nu, in de trein naar huis, drong het langzaam-aan tot hem door, hoeveel ver driet zijn vader gehad moest hebben van dit alles. Welk offer hij had ge bracht toen hij zijn zoon tenslotte toch liet studeren. Hoe eenzaam deze man stond in zijn bedrijf zonder iemand, die hij volkomen in vertrouwen durfde te nemen. Ja, daar was Lastman.. Maar Rolf had het helemaal niet op Lastman be grepen. Die man was hem te veel een „streber" die ging over lijken, als 't moest. Die dacht altijd en overal het allereerst om zichzelf. Hij was een goede kracht, een prima kracht, geen man van twaalf in een dozijn, en hij zou het misschien nog ver brengen. Maar hij kende geen loyaliteit, hij zou nooit een offer brengen, hij streefde alleen maar zijn eigen eerzuchtige plannen na, ten koste van wie ook. Zo'n man in de zaak opnemen, zou hetzelfde betekenen als een koekoeksei in een vogelnest, dacht Rolf bitter. Hij wist, dat zijn vader daarvoor evenmin blind was, en dat het die overwegingen waren geweest, die hem tot nog toe verhinderd hadden, eens met Lastman te gaan praten over samenwerken. Trou wens, wist Rolf, vader had nog de hoop niet opgegeven, dat er weer een Twijn ders in de zaak zou staan (Wordt vervolgd) Na het succes van de Bloesemtocht en de vele vragen naar een herhaling op deze manier een middagje uit, heeft het Noord-Bevelandertje voor u weer een leuke tocht georgani seerd. Dit wordt een middag toeren en varen, want wat gaat er gebeuren. Met een bus (of bussen) van Delta Tours uit Colijnsplaat, gaat de rit via de Zeelandbrug naar Burghsluis. Hier ligt een rondvaartboot van Rederij Den Breejen voor ons klaar. Met deze luxe rondvaartboot wordt een pijlertocht met deskundige uitleg gemaakt. Langs de werkeilanden en de reeds geplaatste pijlers krijgt u vanaf het water een prachtig uitzicht op de gigantische Oosterschelde-werken. Deze pijler- tocht duurt ongeveer een uur. Hierna volgt een rondrit over Schouwen-Duiveland, waarna we tot slot gaan afzakken naar Wissenkerke, waar in Hotel „De Kroon" koffie met gebak klaarstaat en waar vandaan u weer met de komfortabele touringcar wordt thuisgebracht. De kosten voor deze toer- en vaartocht zijn zo laag mogelijk gehouden, slechts 17,50 per persoon. Tot slot nog enige informatie. De tocht wordt gemaakt op dinsdag 26 juni. Vertrekpunten: Kamperland (haven) 12.30 uur, Wissenkerke (Voorstraat) 12.40 uur, Geersdijk (Drenthehuis) 12.50 uur, Kortgene (Kerkplein) 13.00 uur, Colijnsplaat (kerk) 13.15 uur en Kats (kerk) 13.30 uur. Rondvaart vanuit Burgh sluis om 14.00 uur. Rondrit over Schouwen-Duiveland na de rondvaart. Reserveer vroegtijdig om teleurstelling te voorkomen: Telefoon 01107 - 15 14. Deze toer- en vaartocht, wordt mogelijk gemaakt m.m.v. Delta Tours uit Colijnsplaat, Hotel „De Kroon" in Wissenkerke en Rederij Den Breejen uit Zierikzee. Kruiswoordpuzzel no. 882 Horizontaal: 1. persoonlijk vnw. - stellig - 10. bedorven - 13. water in Utrecht - 15. hijs werktuig - 16. N.V. (Duits) - 18. per expresse - 19. akelig 21. keukengerei - 22. parasiet - 24. bo venste deel - 26. voorzetsel - 28. keurige 30. vogelprodukt - 31. familielid - 33. soort - 35. deel van een schip - 36. pers. vnw. - 37. de lezer heil (Lat. afk.) - 38. nog eens - 40. geografische aanduiding 41. een weinig - 43. vlaktemaat - 44. eenheid van diamantgewicht - 47. wind richting - 48. bevestiging - 49. post rekening - 50. tot en met - 51. water in Brabant - 52. Indonesisch eiland - 54. Frans lidwoord - 55. hevig - 56. familie lid - 57. huisdier - 58. jongensnaam 59. versterking - 60. oude munt - 62. niet mager - 64. bedehuis - 66. jongen 68. elasticiteit - 70. persoonlijk voor naamwoord - 71. namelijk - 72. moeilijk heid - 73. omslag - 75. Frans pers. vnw. 77. jongensnaam - 79. lidwoord - 80. bloem - 82. meisjesnaam - 84. bestem ming - 85. deel van het lichaam - 86. titel. Verticaal: 1. draai - 2. een en ander - 4. jongensnaam - 5. vruchtennat - 6. soort weefsel (Maleis) - 7. zangstem - 8. Frans pers. vnw. - 9. bos- en veldgod van de Romeinen - 11. voorzetsel - 12. zacht 14. vloerbedekking - 17. vogel - 20. smook - 23. por - 25. per persoon - 27. genotmiddel - 29. seconde - 32. op de wijze van - 34. Engelse titel - 36. het zelfde - 39. vleesgerecht - 42. en om gekeerd - 43. tuingereedschap - 44. om roepvereniging - 45. aankomende maan 46. bloedgetuige - 48. meisjesnaam - 49. doopgetuige - 51. bloeiwijze - 52. nood gebouw - 53. naar aanleiding van - 54. bosje haar - 55. mannelijk dier - 56. kledingstuk - 59. roofdiertje - 60. holte onder de arm - 61. deel van het gebit 63. dadelijk - 65. landbouwwerktuig 67. deel van Brabant - 69. rustig - 74. meisjesnaam - 76. bolgewas - 78. zang- noot - 80. gode zij lof (Lat. afk.) - 81. en anderen - 83. de dato. Oplossing kruiswoordpuzzel no 881 Horizontaal: 1. nap - 3. sopraan - 8. oir 11. al - 13. op - 14. in - 16. ne - 17. sigaar - 21. stroom - 24. ijle - 25. tol 27. pos - 28. ev - 30. kerel - 32.' dd 33. eli - 35. nee - 36. ver - 38. ooi 39. postuur - 40. egoisme - 41. fortuin 45. knokkel - 49. ide - 50. tno - 51. ade 52. ale - 53. ee - 55. grime - 58. pi 59. dog - 61. mop - 62. dam - 64. spatel 67. harnas - 69. ea - 70. eb - 72. no 73. me - 74. rui - 75. haarlem - 76. pil. Verticaal: 1. nasleep - 2. ali - 4. oor 5. pp - 6. ai - 7. ans - 9. ino - 10. remedie - 12. kalf - 15. gros - 18. gg 19. ae - 20. por - 22. tp - 23. os - 25. teer 26. leve - 29. vlo - 30. keuring - 31. legende - 32. dom - 34. isere - 35. nu 37. ro - 38. osaka - 41. fietser - 42.'ode 43. ut - 44. norm - 45. kamp - 46. oe 47. elp - 48. leidsel - 54. rots - 56. ion 57. karn - 59. da - 60. ge - 62. da - 63. mn - 65. pau - 66. lea - 67. hoe - 68. ami 71. ba - 72. nl.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1