KRONIEK VAN NOORQ-aEVELANQ «•I» Muzikaal lustrum bij „Apollo" Rehelmaetug worre d'r kinders hebore, beste vrienden, da's dus niks biezonders. Je kan dat bekend maeke deur un affer- tensie of heboortekaertjes. Mè ut kan ök op un oare meniere. Over un heboorte en de bekendmaekieng di van, hae deze weke de Kroniek. De bekendmaeking van un heboorte. Un jong stel van Wiskerke, Leen en Elisabeth, krehe un kleintje, dus wier de wiehe klaerhezet. Toen dan d'n kleinen was hebore, waere ze zó hröós as un puut. Ut was d'n éésten, dus de vlahhe hieng uut. Leen, die was zó blie-je, ie wouw ut an éél de waereld kwiet. Dus behon tun te verzinnen en ie zong d'r bie un lied. Deur dat vers kwam tun op un hedachte: m'n toch un omroeper ier. Toen was't vlug bekeke en d'n omroeper dee tut mee plezier. Zo was ter op Wiskerke un primeur, want nog nooit was zó'n bericht omheroepe. Hlunderend liep Kraemer di, bie éél Wiskerke op de stoepe. De tekst die a tun om most roepe, dat óór je nie eiken dag. Noe wor ter ók eiken dag hin hebore, mè 't was un tekst die d'r weze mag. Hedenochend is hebore, bie Leen Priester alhier; un zeune, ie éét Dennis, mè ut stae nog nie op pepier. Op Wiskerke is tun d'r nog, beste vrienden. Ik dienke één van de leste of meschien wè d'n lesten op Noord-Beveland. Omroepe is un oud hebruuk, dat a nie vee mi hebruukt óórd en da's toch jammer. Meschien da d'r noe meer jonge voaders van d'n omroeper hebruuk hae maeke. M'n zulle luustere. Vrijdag 1 en zaterdag 2 juni j.l. vierde, zoals bekend, Harmonie „Apollo" uit Wissenkerke haar 95-jarig jubileum. Op vrijdag was er een ontvangst met receptie in het Dorpshuis. Voorzitter Kees Hoogstrate opende deze bijeen komst met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen en in het bijzonder aan het kollege van b. en w., de raadsleden, de voorzitter van de K.N.F. afd. Zeeland en de afgevaardigden van de diverse verenigingen. In zijn openingstoespraak zei voorzitter Hoogstrate het volgende: 95 jaar, toch wel een leeftijd om bij stil te staan. Menig mens zou wensen op deze leeftijd nog zo sterk en bloeiend te zijn. Toch zijn het de mensen, die verenigingen proberen in stand te hou den. „Apollo" heeft het in het verleden ook wel eens moeilijk gehad. Als je de oudere leden hoort, heeft het maar wei nig gescheeld of „Apollo" was ter ziele gegaan. Met doortastend optreden van de volhouders is het destijds toch weer gelukt verder te gaan. Iets, waar wij nu trots op kunnen zijn. Het bestuur is dan ook zeer gelukkig met deze bloeiende vereniging. Enkele jaren geleden zijn we begonnen de jeugd te aktiveren op muziekgebied. De ver grijzing, met alle respekt, kondigde zich aan. Het resultaat is dan ook, dat we een vereniging zijn met veel jongeren. Hetgeen er voor de toekomst goed uit ziet, als alles volgens plan blijft gaan. Aldus voorzitter Hoogstrate. Vervol gens deed burgemeester P. Wisse het woord namens de gemeente Wissenkerke en deze zei: Meneer de voorzitter, dames en heren. Ik stel het bijzonder op prijs dat ook het gemeentebestuur van Wissenkerke een uitnodiging heeft ontvangen om hier vanavond tegenwoordig te zijn. Om als het ware deelgenoot te zijn van het feestelijk gebeuren wat hier in Wissen kerke plaatsvindt. Apollo, 1889 1984, 95 jaar oud. U weet het, dames en heren, wanneer ie mand de leeftijd van 80 jaar heeft be reikt of overschreden, spreekt men van de „zeer sterken" onder ons. Dat kunnen we dus vanavond ook ten aanzien van „Apollo" doen. Oud, maar zeker niet versleten. Integendeel, na tij den van voor- en tegenspoed. Veel is er in al die jaren gebeurd. Klinkende na men, die aan de vereniging waren ver bonden, tijden ook waarin wellicht de opheffing van het korps aan de horizon dreigde. Dit alles heeft men beleefd en over leefd. Anno 1984 kunnen we spreken van een muziekmaatschappij om met onze Belgische vrienden te spreken waarin jong en ouderen, beginners en gevorderden in een strakke, maar niet te strakke, discipline hun cultuur be oefenen en hun ontspanning beleven. Een 95-jarige, waar ook het gemeente bestuur blij mee is en trots op kan zijn. Ik meen te mogen stellen, dat de ver houding tot het bestuur van de gemeente geen overspelige, doch een zuivere is. Veel is aan het gemeentebestuur ge vraagd. Veel kon worden ingewilligd. Een aantal zaken ook niet, maar in goed overleg kon toch altijd weer een voor beide partijen bevredigende oplossing worden gevonden. Meneer de voorzitter, er is mij van achter een bureau buiten Wissenkerke wel eens lichtelijk verweten dat het ge meentebestuur geen aktief en modern kultuurbeleid zou voeren. Dit moge mo gelijkerwijs zo zjjn. Een ieder mag zijn mening hebben en die verkondigen in ons vrije vaderland. Maar ik ben het er niet mee eens. Juist het ondersteunen, het aktiveren van kulturele aktiviteiten die uit de be volking zelf voortkomen, dat is een vorm van beleid die de slechtste nog niet is. De verenigingen zullen dan mijns inziens terecht het gevoel hebben dat zij zelf iets maken, zij het dan met een onontbeerlijk steuntje in de rug. Ik geloof, dat we op deze wijze de verhou ding „Apollo" Gemeente moeten zien, moeten inschatten. Dames en heren, „Apollo" is oud, maar sterk, gezond en levenslustig. We zijn daar als gemeentebestuur erg blij mee. Want wat is een dorp, wat is een be staan in het algemeen, zonder muziek. Tenslotte misschien nogmaals „Apollo", van harte gefeliciteerd met de vermeerdering van uw jaren. En figuurlijk gesproken ik hoop dat uw geluid van harp en citer, van tamboerijn en snarenspel en schallende cimbalen, nog vele jaren via u, „Apollo", over ons dorp zal mogen klinken. Diverse andere sprekers kwamen hier na voor het voetlicht, die namens hun vereniging de felicitaties overbrachten. Zij gingen allen in op de goede samen werking onderling. Wat door Jan van Iwaarden nog eens extra werd onderstreept in zijn geestige toespraak, waar hij in beeldspraak de verhouding opa en kind aanhaalde, wat de onderlinge samenwerking in de vere nigingen zeker ten goede komt. Wij als kind komen graag bij opa op bezoek, volgens Van Iwaarden. De bejaarden worden goed verzorgd, goede leiding, goed bestuur, goed tehuis en goede be woners. Wij hopen nog veel gezamen lijke jeugd- of andere dagen samen te organiseren, zo besloot Van Iwaarden zijn toespraak. Vervolgens was het woord aan dhr. Schout, die sprak namens de K.N.F. Waarvan hij als voorzitter van de af deling Zeeland met een bijzondere taak naar Wissenkerke was gekomen. Vijf jubilarissen werden deze avond onder scheiden. Allereerst dhr. J. C. Breas; hij blaast zijn toontje al 70 jaar mee in de vereniging. De heren J. Augustijn en L. J. Versluis doen dit al 50 jaar. En de heren C. de Smit en J. Koster kregen een onderscheiding voor 25 jaar trouw lidmaatschap aan de vereniging. Voorzitter Hoogstrate heeft tenslotte het laatste woord: Namens bestuur en leden van Apollo wil ik u allen dank zeggen voor uw gesproken woorden, attenties en geluk wensen die wij mochten ontvangen. Het doet ons genoegen te kunnen vast stellen, dat Apollo een graag geziene vereniging in onze gemeenschap is. Want „Muziek doet leven". We hopen dan ook, dat we in de toekomst nog vele malen ons gezicht kunnen laten zien middels muzikale medewerking in onze gemeente Ook buiten onze gemeente zijn we een graag geziene gast, getuige de di verse uitnodigingen die we dit jaar heb ben ontvangen. Het was zelfs zo, dat we helaas enkelen moesten teleurstellen wegens een overladen programma. Tevens wil ik van de gelegenheid ge bruik maken een ieder die onze vere niging steunt, of dit nu financieel of materieel is, van harte te bedanken. We hopen met elkaar op dezelfde voet door te kunnen gaan. Veel medewerking hebben we de af gelopen jaren mogen ontvangen van de gemeente Wissenkerke. Zonder deze hulp was Apollo niet wat het nu is. Ik doel hierbij op ons clubgebouw De Uitkomst en onze instrumenten. Als u weet, dat er iedere dag door verschillende men sen geoefend wordt, leerlingen begeleid worden, repetities gehouden worden, zult u begrijpen dat dit gebouw inder daad een uitkomst is. Met 25 leex'lingen in opleiding, parti- kulier en via de muziekschool, schuilt er heel wat organisatorisch werk achter de schermen. Zelfs de ouders van de leerlingen zijn bereid gevonden beurte lings de kinderen naar Goes te rijden om daar hun lessen te kunnen nemen. Ook onze dank gaat dan uit naar deze ouders. Als u dit zo hoort, lijkt het er mis schien op dat we als bestuur bijna een dagtaak hebben. Sommige perioden zijn inderdaad erg druk, zodat er nogal eens een uurtje gevergd wordt van ieders vrije tijd. Ik dacht, dat een dankwoord op zijn plaats was aan mijn mede bestuursleden en de leden en buiten staanders voor hun inzet en medewer king voor onze vereniging. Na dit jubileumfeest staat de fancy- faii; alweer voor de deur. fVelen hebben ons hiex'bij al geholpen. Ook mensen buitenom de vereniging. Onze waarde ring hiervoor is groot. Ook dit jaar ho pen we weer op een zonnige en gezellige dag. Het draagt ertoe bij, dat Wissen kerke vooral tijdens het zomerseizoen een levendig dorp blijft, en Apollo fi nancieel een steuntje in de rug krijgt. Want ik verzeker u, er gaat financieel heel wat om in onze vei'eniging. Van daar ook de zelfwerkzaamheid om dit op peil te houden. Kortom, van groot tot klein, dank voor alle medewerking die wij al mochten ontvangen. Tot slot dank ik u nogmaals voor uw aanwezigheid, wens u wanneer u komt luisteren, veel muzikaal genot morgen middag en -avond. En de muzikanten veel succes tijdens hun optredens. Uit de oude doos. Een korte terugblik in de notulen van de pas opgerichte vereniging. Hier vol gen enige citaten: Het begon op 30 maart 1889. Den 30- sten Maart kwamen enkele jonge lieden bij elkaar in den openbaren school ter bespreking een gezelschap op te richten ter beoefening van de blaasinstrumenten Per zegel verbonden zich als leden, en om verder alle kosten onderling te be talen, een 9-tal lieden. Er werd besloten met den weledelachtbare heer W. J. Vader, burgemeester der gemeente, te spreken. De openbaren school werd door den burgemeester toegewezen als ver gaderruimte. Een renteloos voorschot van 200,werd gegeven, teneinde dit af te lossen in 4 jaren. Den burgemees ter stemde toe in het beschermheerschap van het gezelschap. Hoe de oefenavonden geregeld wer den, ging als volgt: maandag: le en 2e cornet; dinsdag: le en 2e bugel; woens dag: le en 2e alt; donderdag: tuba's en trombone en Bombiedon; zaterdag: repetitie voor allen. Ook vroeger scheen het voor te komen, dat men wel eens te laat kwam op de repetitie. Men trad toen op als volgt: Repetitie-uren waren van 6 tot 8 uur des zaterdags. Te laat komen van: 6.00— 6.30 uur: 5 cent boete; 6.30—7.00 uur: 10 cent boete; 7.007.30 uur: 15 cent boete; na die tijd: 20 cent boete. Ook een manier om de kas te verstevigen, zal men wel gedacht hebben. 26 april 1890: Een wandeling naar Geersdijk werd ondernomen. Tot grote voldoening van de leden. Ook in Geers dijk bleek naderhand muziek op prijs gesteld te worden. Vandaar dat wij nu ook nog ieder jaar gaan, maar dan per auto. 19 februari 1890: De geboortedag van onzen geëerbiedigde koningin werd des avonds om 5 uur een openbare uitvoe ring gegeven in de Voorstraat. Bij het einde gaf onze beschermheer te kennen, dat hij zeer tevreden was over de vor- dex'ingen die al gemaakt waren. Als laatste citaat, ook wel aardig om te vermelden, een kleine onenigheid. Juli 1890: Den Direkteur deed een aanbod enkele muziekstukken aan te schaffen. Kosten: 2,65. Den voorzitter achtte dit niet nodig. Zo ook de leden. Hetgeen den Direkteur tot toorn ver wekte. Hij liet de leden repeteren tot het onbehoorlijke toe. Zonder pauze, aan één stuk door. 's Avonds na afloop werd bij den voor zitter het instrument gebracht van de direkteur door diens dochter. Tevens was een schrijven bijgevoegd: „Wegens tegenwex-king van den vooi'zitter bedank ik als direkteur." Door tussenkomst van den bescherm heer is alles toch nog goed gekomen. Gelukkig maar, anders had dit lustrum misschien niet bestaan. nuuiatvuiiU iiiU u W. Geen houten huisje. Houtskeletbouw is een bouwmethode, die al eeuwenlang in Noord-Amerika en Skandinavië wordt toegepast en tegen woordig ook in Europa en Japan. Het is geen houten huisje, chalet of iets dergelijks. Het principe is, dat alle dragende en niet-dragende elementen boven de fundexing van bouwhout wor den gekonstrueerd. Dus het skelet van het huis is van hout. Regenjas. De buitenwand wordt opgebouwd uit een houten binnenspouwblad bestaande uit stijl- en regelwerk aan de spouw zijde beschoten met triplexplaten, die het skelet stabiliseren. Tussen de stijlen wordt eerst isolatiemateriaal aange bracht waaromheen een dampremmende folie, waarna de binnenzijde met gips- kartonplaten worden bekleed. Als regenjas wox'dt dan aan de buiten zijde een gevelbekleding van hout, plaat- matex-iaal of halfsteen metselwerk aan gebracht. Installaties. Het systeem is geschikt voor alle soor ten installaties. Zowel de leidingen voor centrale verwarming als die door elektra- en loodgieterswerk zijn gemak kelijk aan te brengen en weg te werken. MilieuvriendelU k. Houtskeletbouw is milieuvriendelijk, de winning van de bouwstof is energie arm en er behoeven geen grote hoeveel heden zand, grind, klei en mergel te worden afgegraven. Deze materialen zijn ook niet meer door aanplant te vervan gen. Bovendien is er voor de bouw zelf veel minder energie nodig. 70% Energiebesparing. In de konstruktie van een houtskelet- bouwwoning is voldoende ruimte voor goeuicope warmte-xsolatie. Bovendien isoleert hout beter dan steen. Een standaard houtskeletbouwwoning geeft bij een meeiinvestering van on geveer 2% van de bouwsom een ener giebesparing van 70% op de verwarming van de woning. Volledig brandveilig. Hoewel hout op zich een brandbaar materiaal is, is een houtskeletbouwwo ning volledig brandveilig. De konstruk tie voldoet aan alle gestelde eisen. Het skelet wordt zeer effektief beschermd door brandwerende gipsplaten. Zelfbouw. Houtskeletbouw leent zich ook goed voor zelfbouw. Toekomstige bewoners kunnen onder deskundige leiding grote delen van het bouwproces zelf uitvoeren In de ruwbouw komt hiervoor eventueel in aanmerking het oprichten van de open wandelementen en het leggen van de vloer- en dakbalken. Verder na het water- en winddicht maken een groot deel van de binnen afwerking. Kostenbesparingen tot 25% zijn dan mogelijk. Konklusie. De voordelen van houtskeletbouw zijn als volgt samen te vatten: snel en economisch bouwen; licht eigen gewicht, lage funderings- kosten; weinig materieel op de bouwplaats, dus geschikt voor bouwplaatsen met weinig ruimte (zoals in de stadsver nieuwing); hoge thermische isolatiewaarde; lage enex-giekosten; goede geluidsisolatie; betaalbare variatiemogelijkheden; onderdelen gemakkelijk vervangbaar; hoge brandveiligheid; duurzaam. Tot de volgende week. VEERSE MEER-DAGEN 1984 TE KAMPERLAND Van donderdag 21 juni tot en met zondag 24 juni a.s. worden in Kamper land de Veerse Meer-dagen 1984 gehou den. Aanleiding tot deze manifestatie is de officiële opening op 21 juni van het Windsurfcentrum „De Scliotsman" te Kamperland dooi-, de minister van land bouw en visserij, ir. G. J. M. Braks. Het is het eerste windsurfcentrum in Nederland dat een gericht „plankzeilen- beleid" moet ondersteunen. Het recrea tieschap „Het Veerse Meer" wil met het beleid de beoefenaars van de plankzeil- sport goede faciliteiten en optimale vrij heid beiden. Andere water- en oever gebruikers mogen daarbij zo weinig mogelijk gehinderd worden. De Veerse Meer-dagen bestaan uit een groot aantal sportieve, recreatieve en culturele evenementen die op en aan de oevers van het meer in de omgeving van het windsurfcentrum zullen worden georganiseerd. Tevens is een „educatieve prijsvraag" uitgeschreven met vragen over historie, natuur, watersport, ver keersregels op het water, enz. De vragen zijn van dien aard dat deel nemers gedwongen zijn zich serieus in het onderwex-p te verdiepen. De te win nen prijzen zijjx ondermeer komplete zeilplanken, een surfpak, zwemvest met trapeze, vliegtochten, zeil- en surfcur- sussen, kampeer- en bungalowarx-ange- menten, enz. Het wedstrijdformulier wordt een week voor de manifestatie huis-aan-huius in Midden-Zeeland ver spreid; ook tijdens de Veerse Meer- dagen kunnen nog formulieren worden afgehaald. Het programma voor de Veerse Meer- dagen is tot stand gekomen dankzij een nauwe samenwerking tussen de eigenaar van het windsurfcentrum, recreatiecen trum „De Schotsman", het recreatie schap „Het Veerse Meer" en de Belgisch- Nederlandse Vereniging Zeeland. Ook vele andere organisaties en instellingen hebben hun steentje bijgedragen. De nu ontwikkelde aktiviteiten zijn de aanzet voor een in de toekomst jaarlijks terug kerend evenement. De Veerse Meer-dagen richten zich niet alleen op de Zeeuwse bevolking, maar ook op recreanten uit de rest van Nedexiand, België en andere landen. Alle evenementen zijn voor jong en oud gratis toegankelijk. De Zeeuwse lichamelijk en geestelijk gehandicapten zullen via de overkoepe lende oi'ganisaties nadrukkelijk worden uitgenodigd aan de aktiviteiten mee te doen. Bij de samenstelling van het pro gramma is met hun deelname rekening gehouden. Om het bezoek voor niet-Zeeuwen extra aantx-ekkelijk te maken, biedt het recreatiecentrum „De Schotsman" kam- peex'arrangementen voor tent en caravan aan tegen zeer gereduceerde tarieven. TAFELTENNIS Klubkampioenschappcn. A.s. zaterdag 9 juni ox'ganiseert s.v. Slagvast voor haar tafeltennisleden voor het eerst klubkampioenschappen. In drie groepen verdeeld, van 8 t/m 11 jaar; van 12 t/m 16 jaar en vanaf 17 jaar en ouder zullen 25 leden om de eer van hun klub gaan strijden. Autobedrijf Van Damme uit Wissenkerke, sponsor van de afd. tafeltennis, heeft voor zowel de jeugd als voor de senioren een wissel- px'ijs beschikbaar gesteld. Zij, die belangstelling hebben voor deze prachtige sport is het een uitste kende gelegenheid om eens een kijkje te komen nemen. Vanaf 9.00 uur 's mor gens bent u van harte welkom in de gymzaal aan de Nieuwstraat te Kam perland. GEZINSFIETSTOCHT VAN DE VOO De Vereniging voor Openbaar Onder wijs, afdeling Wissenkerke, ox'ganiseert ook dit jaar weer voor jong en oud een „gezinsfietstocht". De tocht voert langs een aantal mooie plekjes van Noord-Beveland. De lengte van de tocht is ongeveer 22 km. Men mag er net zo lang over doen als men zelf wil. Tijdens de tocht wox'den een aantal vragen gesteld. Met de goede antwoorden dingt men mee naar een prijs. Halvex-wege de tocht is er een rust plaats, waar iedereen koffie of limonade met koek krijgt aangeboden. Voor iedere deelnemer is er een medaille. De fietstocht is op zaterdag 23 juni (bij slecht weer 30 jurxi). Start: tussen 14.00 en 14.30 uur vanaf het schoolplein van „De Vliete". Inschrijfgeld: Leden 2,per persoon en niet-leden 3,50 (inklusief koffie, limonade, koek en me daille). Pen of potlood zelf meebx-engen. Inschrijven vóór 13 juni bij C. Bos, Julianastraat 31, Wissenkerke. Burgerlijke etsend KORTGENE Geboren: 4 mei: Robbert Jan Korne- lis, z.v. L. J. M. Deusing en J. M. Eckhardt; 12 mei: Stefan, z.v. P. A. A. Bouwense en K. S. Remeeus. Ondertrouwd: 1 mei: J. van de Guchte en D. de Fouw; 3 mei: P. J. Versluis en P. J. Verdonk; 3 mei: G. H. van Hoogstraten en M. van Strien; 11 mei: C. A. Verhulst en J. C. de Moor-. Gehuwd: 16 mei: I. Tange en M. Kal- lewaard. Overleden: 17 mei: Anthonij Verweij, oud 88 jaar, e.v. M. de Waal; 19 mei: Elisabeth de Px*ee, oud 88 jaar, w.v. J. J. van der Weele; 22 mei: 'Cornelia Kas telein, oud 82 jaax-, w.v. P. Boot; 24 mei: Pieternella Jacoba Brouwer, oud 96 jaar, w.v. M. Koster. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Wedvlucht vanuit Moulins op 28 mei. Deelname 231 duiven. 1 A. v/d Kreeke 14.53.55 558.676 174 2 H. C. Verburg en zn. 56.42 559.707 171 3 idem 15.07.34 2 168 4 J. van Belzen 10.44 561.757 165 5 J. J. Verwei 17.47 560.055 162 6 A. Bouterse en zn. 32.27 562.116 159 7 A. Abrahamse 36.23 559.669 156 8 W. C. Leenpoel 42.44 558.683 153 9 P. J. Verburg 44.46 556.903 150 10 T. Soeteman 47.38 558.499 147 Wedvlucht vanuit Meaux op 2 Deelname 207 duiver). 1 W. M Bouwense 10.35.11 301. 2 H. Verburg en zn. 33.10 298. 3 P. J. Verburg 31.58 296. 4 M. C. Clement 32.34 296. 5 Gebr. Kesteloo 33.22 296. 6 A. P. de Haze 37.46 301. 7 P. J. Wilderom 36.08 298. 8 W. Noordhoek 34.58 295. 9 P. J. Wilderom 36.54 2 10 A. Bouterse en zn. 39.30 301.674 juni. 569 104 191 102 092 100 573 98 173 96 588 94 449 92 944 90

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2