NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TWIJNDER'S man nfactur en SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Evenementen-kalender No. 4122 Donderdag 7 juni 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 AbonnementsprQa 20,per Jaar. Franko per post 35,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excL BTW. Voor f oaten In advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wty geen enkele verantwoordelijkheid dragen. door T. Lodewyk Maar Rolf Twijnders mocht dan al wat verlegen en terughoudend zijn. Hij had het doorzettingsvermogen van zijn vader geërfd. Hoe moeilijk het ook was in een metropolis als Amsterdam één mens te ontdekken, Rolf slaagde er in. Hij had daarbij geluk, want hij ont moette de oude heer Geraerdts, die hij wel kende omdat hij tegenwoordig ook de firma Twijnders bezocht. Die ver telde hem genoeg over Rudi Taal. En hij mocht het zijne denken over de be langstelling van de jonge Twijnders voor het nichtje van juffrouw Taal, dat liet Rolf koud. Hij had lang nodig om zijn moed te verzamelen, maar op een avond belde hij bij Rudi's woning aan. Ze deed zelf open. Hij zag haar staan, bovenaan de trap. Verwonderd keek ze naar de bezoeker. „Juffrouw Taalzou ik u even mogen spreken?" Hij zag haar aarzeling. „Als 't niet te lang duurt," zei ze toen onwillig en liet hem boven komen. In haar gezellige zitkamer keek hij rond. Met smaak was alles ingericht. In deze omgeving, die bij haar paste, kwam ze uitstekend tot haar recht. En die zachtgroene huisjurk stond haar uitste kend. Ze zag hem kijken en bloosde kwaad. „En waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer Twijnders?" vroeg ze meteen. Ze bood hem niets aan, bleef zelf staan, nadat ze hem een stoel had gewezen. Ze leek een rechter van instruktie zo De waarheid was, dat Rudi lang niet zo zeker van haar zaak was als ze nu wilde doen voorkomen. Ze kon niet ont kennen dat het optreden van de jonge Twijnders geen enkele reden gaf tot aanstoot. Hij was korrekt, bescheiden, maakte een eerlijke indruk. En hij was een aardige jongen om te zien met z'n blonde haar en staalblauwe ogen. Als hij maar geen zoon van Twijnders was ge weest. Daarom had ze vliegensvlug be sloten, hem uiterst koel en zakelijk te ontvangen. Iedere mogelijkheid zelfs tot intimiteit te vermijden. Alle afweer- posten waren bezet. „U kunt mij van dienst zijn, juffrouw Taal, door even naar mij te luisteren." Haar koele houding stelde hem teleur, maar hij was er na het vorige gesprek enigszins op voorbereid. Makkelijk zou dat bezoek niet worden. En hij had maar liever dat ze meteen tot de aanval over ging, dan dat er eerst gepraat werd over ditjes en datjes. En ze, als katten om de hete brei, om 't tere punt heendraai- den. „Goed, ik luister," antwoordde Rudi. „Wilt u dan niet even gaan zitten?" „Duurt het zo lang?" „Nee, maar dan moet ik ook blijven staan. Men spreekt niet zittend tot een dame, die staat." Hij grinnikte waarlijk bij die terecht wijzing en ze moest heel erg oppassen, want bijna had ze geglimlacht. Maar ze hield haar 'gezicht strak en ging zitten, Bent n reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktoaliteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleur en om slag en alle artikelen voor- tien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechta 30,per Jaar. Vraag gratis proefnummer; POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE rechtop, de handen gevouwen voorbereid op alles. „Ik wou u vragen, juffrouw Taal, of het feit dat ik een zoon van Wouter Twijnders ben, een onoverkomelijke hin derpaal is voor een vriendschap, die ik op prijs, ja zéér op prijs zou stellen." Ziezo, het was er uit en netjes ook. Nu kon het gevecht beginnen. Rudi dacht even na. Hij formuleerde de zaak scherp. Zij zou het niet minder moeten doen. „Vriendschap kan niet van één kant komen." „Dat weet ik. Maar ik vraag of alleen het feit, dat ik Rolf Twijnders heet, een belemmering is voor vriendschap van uw kant." „Ik heb daarover eigenlijk niet na gedacht," loog Rudi. Doch haar opko mende kleur ontging de jongen niet. „Het lijkt me ook helemaal niet be langrijk. De familie Twijnders, 't zij vader of zoon, heeft voor mij afgedaan. Dus over eventuele vriendschap denk ik .zelfs niet eens." Ze beheerste zich met moeite. Dit was niets voor haar, dit gescherm met grote woorden. Veel liever was ze opgespron gen en had hem alles in het gezicht gegooid, En dan, als hij weg was, een flinke huilbui, dan was het over. Dit alles maakte haar nerveus. „Maar ik zou zo graag „Ik zou zo graag willen, dat u mij met rust liet, meneer Twijnders. En als dit alles was wat u te zeggen had, zou u dan zo goed willen zijn weer te ver trekken? Ik stel op uw gezelschap geen prijs, noch minder op uw bezoek. Ik verbied u me weer aan te spreken en me weer op te zoeken. Ik hoop, dat ik voldoende duidelijk ben geweest." „Ja maar Ze stond op. „Ik zal u even uitlaten. Vergeet uw hoed niet." Ze stond bij de deur in de houding van een koningin, die een onwaardige onderdaan audiëntie verleent. Hij kon de verleiding maar met moeite weer staan, haar in zijn armen te nemen en haar te dwingen naar hem te luisteren, te horen wat hij haar zo dringend wilde zeggen. Maar hij begreep, dat dit hele maal verkeerd zou zijn. „Het spijt me, Rudi.Het spijt me heel erg. Ik hoop, dat je nog eens tot andere gedachten komt." „Reken er maar niet op." „Dat doe ik tóch." Hij zag haar aan, zijn blauwe ogen schitterden haar tegen en één ogenblik sloeg ze de hare neer, verward. Hij ging, zonder een woord. Ze liet hem niet uit. Ze hoorde de buitendeur dichtslaan en ging op loden voeten terug naar haar stoel. Haar ogen staarden naar de lege Chesterfield. Daar had hij zoëven ge zeten. En., hij had Rudi gezegd. Dat drong nu pas tot haar door. De bruta liteit! En toch kon ze er zich niet over opwinden. Ze voelde zich integendeel volkomen uitgeblust. Haar handen beefden. Waar om pakte dit alles haar zo aan? Ze had Rolf Twijnders de deur uitgestuurd als een bedelaar. Dit was het begin van haar wraak op Twijnders, de man die haar tante had vermoord. Zijn zoon had ze de deur uitgejaagd. Maar de triomf smaakte bitterHet viel erg tegen. Ze beleefde er helemaal geen plezier aan. Ze zag Rolf Twijnders niet meer. En ze was er blij om. Tenminste, dat ge loofde ze. III. Het offer. Wouter Twijnders stond in de deur van zijn privékantoor en keek het lange winkelpand van Twijnders' Manufaktu- renhandel door. In een hoek waren enkele meisjes bezig met het prijzen van een partij sokken, aan een andere toonbank werd een vitrine met handschoenen opnieuw ingericht, achterin, vlakbij de deur van het magazijn, was de eerste bediende Johan Lastman, met de magazijnknecht aan 't nazien van fakturen en vracht brieven. Het was nog heel stil zo vroeg op de morgen, de eerste klanten moesten nog komen, en voor Twijnders had de winkel dan altijd een bijzondere aan trekkelijkheid. Hij had snel vooruitgang gemaakt in deze jaren. Het oorspronkelijke pand, de voormalige meubelwinkel, was al spoedig niet groot genoeg meer gebleken. Het naastliggende winkelhuis was door hem aangekocht en verbouwd. Thans stond er een modern winkelbedrijf met drie grote etalages aan de Stationsstraat, met diepe portieken langs spiegelende glasruiten naar bronzen draaideuren. Ook de eerste verdieping was in ge bruik genomen, gedeeltelijk voor maga zijn, gedeeltelijk voor winkelruimte. In lichtende neon letters prijkte op de gevel „Twijnders Manufakturen". En adver tenties in tal van streekbladen droegen datzelfde handelsmerk. Niet alleen uit Zuidhoek, maar ook uit andere plaatsen in de streek kwamen de kopers naar het grote gebouw van Twijnders en de den er hun inkopen. Twee bestelwagens reden dagelijks uit en bezorgden niet alleen de goederen, maar gingen ook „de boer op" om op het platteland huis aan huis hun waren uit te venten. Want Twijnders' vader was begonnen „met het pak" langs de boerderijen en had op die manier zijn zaak opgebouwd. En Twijnders junior wist dat hij de klanten op het platteland niet moest verwaar lozen. Maar vanmorgen keek hij niet met die interesse zijn winkel rond. Een doffe druk had zich boven zijn ogen gelegd, hij voelde zijn hart kloppen. Hij wist het, hij had zich wat te druk gemaakt. Hij nam te veel hooi op zijn vork. Twijnders was één van die mensen die alles zelf willen doen, die maar moeilijk hun werk uit handen geven. Slechts traag ver trouwen schenken aan anderen dan per sonen uit hun allernaaste omgeving. En met enige bitterheid dacht hij aan Rolf zijn zoon, die niet in de zaak had willen komen, maar wilde studeren. Er was heel wat over gepraat en getwist, maar Rolf had de harde kop van zijn vader en wist van geen wijken. Wouter Twijnders had moeten kiezen: toegeven óf een koppige, verbitterde, onwillige jongen in de zaak, en hij wist dat het met on willige honden kwaad hazenvangen is, en dat het de reputatie van zijn winkel geen goed zou doen als onder het pu bliek de mare zich verspreidde, dat de jonge Twijnders een vervelende, narrige vent was. Dat zou heel weinig goodwill aanbrengen. Hoe anders zou het geweest zijn, wan neer hij een deel van de zaken aan Rolf had kunnen overlaten. Sinds hij zijn vrouw verloren had, die hem in de moeilijkste jaren trouw ter zijde had gestaan, moest hij alles altijd alleen opknappen, aan duizend dingen tegelijk denken. En dat viel wel eens zwaar, want alles kwam ook altijd te gelijk. Ging er iets mis, dan kon je er zeker van zijn dat er die dag méér mis zou gaan. Een ongeluk kwam zelden al leen. En meermalen moest hij vriendelijk en joviaal een lastige klant te woord staan, terwijl hij in zijn achterhoofd bezig was met het grootwinkelbedrijf in de nabije grote stad, belastingmoeilijk heden, een noodzakelijke verbouwing of reorganisatie. Zijn blik rusttte op Lastman, zijn eer ste bediende, een eerzuchtig, energieke vent. Ja, aan Lastman kon je wel wat overlaten. Die stond voor zijn werk, had nieuwe ideeën, wist zelfstandig op te treden, liep niet met alles naar de baas. Hij maakte zijn werk af, omliep niet de vervelende klusjes, kortom hij was zijn geld waard. Als je zo'n vent nu eens.. Maar ja, er was toch iets aan Lastman, dat hem niet helemaal beviel. Hij was zo hard als een diamant. Hij ontzag niets om zijn doel te bereiken. Hij ging zijn weg, lijn recht op dat doel af, en wat hem in die weg tegenstond moest buigen of barsten. Daar was Twijnders wel eens een beetje bang voor. En daarbij had hij toch nog de hoop niet helemaal opgegeven, dat Rolf eens van gedachten veranderen zou en zijn vader zou komen helpen in de zaak. En Rolf en Lastman, dat waren nu juist niet bepaald: twee zielen en een gedachte! Kom, hij stond hier maar te piekeren, hij moest eens aan 't werk. 't Was van daag offertedag, straks, met de trein van 9.43 uur kwamen de eerste reizigers en dan moest zijn bureau leeg zijn. Hij draaide zich om Lastman hoorde het vreemde geluid. Een bons en dan een benauwd, roche lend ademhalen. Hij duwde de verbaasde magazijnknecht de stapel papieren in de handen en vloog naar de deur van het kantoor. Eén der meisjes stond met de handen opgeheven en de mond wijd open van schrik, achter haar toonbank, als versteend. En in de deur van het kantoor lag de grote gestalte van Twijn ders, half tegen de deurpost aangezakt, het gelaat hooggekleurd, hijgend en ro chelend. (Wordt vervolgd) Ook op Noord-Beveland kiezen we op donderdag 14 juni voor Europa! Belangrijke verkiezingen? Toegegeven, het klinkt minder spannend dan Tweede Kamer verkiezingen of gemeenteraads verkiezingen. Je hoort het ook zeggen: „De mensen lopen er niet warm voor, het leeft niet, mensen hebben andere zorgen aan hun hoofd: de plaatsing van kruis raketten, de werkloosheid, het probleem van de zure regen.." Dat klopt, maar dat zijn nu pre cies de argumenten om de Euro pese verkiezingen tot belangrijke verkiezingen te bestempelen. Daarom, Noord-Bevelanders maakt allen gebruik van uw recht GA STEMMEN Piet Hamelink. 9 juni: „G. D. de Smit"-toernooi voor c- junioren van de s.v. Wissenkerke. 18, 19, 20 en 21 juni: Avondvierdaagse te Kortgene. Zaterdag 23 juni: Gezinsfietstocht van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs te Wissenkerke. Start: 14.00 uur bij o.l.s. „De Vliete". 20 en 21 juli: Braderie te Kamperland. 21 juli: Fancy-fair en rommelmarkt van „Apollo" te Wissenkerke. 27 en 28 juli: Braderie te Wissenkerke. 4 augustus: Wielerronde te Kortgene. 11 augustus: Muziekevenement te Kortgene. 17 en 18 augustus: Visserij-dagen en braderie te Co- lij nsplaat. 1 september: Taptoe te Wissenkerke. VOETBAL Zaterdag 9 juni: MUR-toernooi van de v.v. Colijnsplaatse Boys, aanvang 10.30 uur. Deelnemende clubs: NO AD '67, Nieuwdorp, WFB, Seolto, Stellendam, Wolf aartsdijk. Kloe- tinge en Colijnsplaatse Boys. WATERSPORT Zaterdag 9, zondag 10, maandag 11 juni: Pinkstertocht voor motorboten, organ.: w.v. Arne. Pinkstertocht, org.: w.s.v. Arnemuiden. Intern. Pinkster wedstrijden 420, 470, Laser, Optimist op het Veerse Meer, org.: RBSC, j.c. Veere, RYCB en Wol- phaartsdijk. Kruiswoordpuzzel no. 881 Horizontaal: 1. drinkgerei - 3. zangstem 8. nakomelingschap - 11. reeds - 13. voorzetsel - 14. voorzetsel - 16. deel van een Franse ontkenning - 17. genotmiddel 21. voortbewegende massa vloeistof - 24. dunne - 25. soort belasting - 27. visje 28. evenredige vertegenwoordiging - 30. vent - 32. de dato - 33. bijbelse naam 35. ontkenning - 36. afgelegen - 38. vrouwelijk schaap - 39. gestalte - 40. zelfzucht - 41. geluk - 45. vingergewricht 49. plaats in Drente - 50. tot nader order 51. groet - 52. Engels bier - 53. water in Friesland - 55. make-up - 58. onmeet baar getal - 59. hond - 61. grap - 62. waterkering - 64. strijkmes - 67. riddei"- kostuum - 69. en anderen - 70. getij 72. windrichting - 73. persoonlijk voor naamwoord - 74. diereneigenschap - 75. plaats in Noord-Holland - 76. genees middel. Verticaal: 1. gevolg - 2. oosterse jon gensnaam - 4. handvat - 5. per persoon 6. tandarm zoogdier - 7. meisjesnaam 9. mythologische figuur - 10. genees middel - 12. jong dier - 15. hoeveelheid 18. titel - 19. aartsbisschop - 20. stoot 22. ter plaatse - 23. rund - 25. breekbaar 26. heilwens - 29. parasiet - 30. onder zoek naar deugdelijkheid - 31. over levering - 32. onverstandig - 34. rivier in Frankrijk - 35. bijwoord - 37. ambts halve (Lat. afk.) - 38. plaats in Japan 41. wielrijder - 42. lyrisch gedicht - 43. grondtoon - 44. richtsnoer - 45. over nachtingsplaats - 46. dubbelklank - 47. kostbare stof - 48. deel van het paarde- tuig - 54. steenmassa - 56. elektrisch geladen deeltje - 57. boterton - 59. kin- dergroet - 60. persoonlijk voornaam woord - 62. predikante - 63. met name 65. plaats in Frankrijk - 66. bijbelse naam - 67. op welke wijze - 68. vriend (Frans) - 71. uitroep - 72. namelijk. Oplossing kruiswoordpuzzel no 880 Horizontaal: 1. papaver - 7. hautain - 13. las - 14. adelaar - 16. ada - 17. arak 19. evert - 20. bron - 21. lok - 23. enk 24. bad - 25. alm - 27. os - 28. na - 29. eli - 31. aa - 32. du - 33. tes - 35. sa 37. in - 38. sober - 39. takel - 41. pi 42. ooi - 43. or - 45. plint - 47. etter 50. el - 52. st - 53. sir - 55. bd - 56. sr 57. los - 59. em - 60. va - 61. hoe - 62. tol - 64. aow - 66. loo - 68. geen - 70. bloot - 72. orde - 74. iel - 75. malloot 77. dol - 78. entente - 79. nergens. Verticaal: 1. plataan - 4. va - 5. ede - 6. reve 9. uur - 10. aarde - 11. 15. lente - 18. ko - 20. 24. basketbal - 26. la 33. tros - 34. stier - 40. lor - 44. religie 49. bretels - 51. lo - 58. stelt - 61. horde - 65. woon - 67. oo - 71. toe - 73. don - 75. 2. aar - 3. psalm - 7. hark - 8 aat ido - 12. nanking ba - 22. koubeitel - 30. li - 32. do 36. ae - 38. sip - 46. Is - 48. ed 54. idool - 56. so 63. on - 64. alle 69. een - 70. bat mn - 76. tr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1