„Apollo" - 95 jaar Express-dienstritten op lijn 133 nu ook terug RODE KRUIS EN HULPVERLENING 3e LUSTRUM NAAICENTRUM VAN VLIET Van 28 mei tot en met 9 juni vindt de jaarlijkse inzamelingskampagne plaats van het Nederlandse Rode Kruis. Voor afgaande aan dit gebeuren werd op 17 mei een persconferentie gehouden in het perscentrum Nieuwspoort, waarbij werd ingegaan op de doelstelling van de campagne van het Nederlandse Rode Kruis en de hulpverleningen die daar door mogelijk worden. Als sprekers traden op de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, jkhr. G. Kraijenhoff en mr. A. A. M. van Agt, voorzitter van het Nationaal Campagne Comité. Op de persconferentie werden tevens twee nieuwe hulpverleningen in het buitenland aangekondigd. De eerste daarvan betreft het sturen van twee 20-tons Daf Trucks met op- Voorzetramen. Dit artikel is bestemd voor degene die met gebruikmaking van eenvoudige hulpmiddelen en gemakkelijk verkrijg bare materialen, voorzetramen wil ma ken om de verwarmingskosten te ver lagen. Door de tegenwoordig gebruikelijke grote raamoppervlakken is ons uitzicht weliswaar verruimd, maar de stookkos ten gingen evenredig omhoog. Immers door een raam verdwijnt ongeveer 3 tot 6 maal zoveel warmte als door een buitenmuur van dezelfde oppervlak. Bovendien straalt de enkelvoudige glas ruit bij lage buitentemperaturen zoveel kou in het vertrek, dat de omgeving van het raam in feite onbewoonbaar wordt. De eenvoudigste uitvoering voor ener giebesparen is het voorzetraam, dat in het stookseizoen op het kozijn of op het bestaande raam wordt bevestigd en buiten het stookseizoen afgenomen kan worden. Het aanbrengen van voorzetramen aan de binnenzijde is eenvoudiger dan be vestiging aan de buitenzijde, maar er moet wel worden gezorgd voor een goede afdichting tussen beide raamlijs ten. In geval van sterke condensatie moeten in het hout van het bestaande raam enige gaten voor de ventilatie worden geboord. Met ingang van de nieuwe dienst regeling 1984/1985 op 3 juni a.s., zal het aantal Expressdienstritten op lijn 133 verdubbelen. Behalve de twee ritten die nu 's ochtends naar Rotterdam Zuidplein gaan, komen er 's middags twee ritten van Rotterdam Zuidplein naar Zierikzee. Eind mei 1983 begon Z.W.N. ermee. Twee Expressdienstritten tussen Zierik zee, Bruinisse en Rotterdam, speciaal voor de forenzen. Beide ritten zijn bijna een kwartier sneller dan de lijnbus. In tijd is de bus nu net zo snel of zelfs sneller dan de auto. Een wedstrijd in februari 1984 tussen de bus en de auto op het trajekt Zierikzee Rotterdam Centrum wees dit uit. Hoewel de auto tot Rotterdam sneller is, verliest deze (te) veel tijd in de spitsdrukte en met het zoeken naar een parkeerplaats in Rotterdam. Ook ondanks de recente tariefsverho gingen bij het openbaar vervoer, blijft de bus in bijna alle gevallen goedkoper dan de auto, zie hiervoor onderstaande tabel. Er is gerekend met: een benzineprijs van 1,70 en een verbruik van 1:11; een dieselprijs van 1,15 en een verbruik van 1 13; een gasprijs van 0,73 en een verbruik van 1 8. Bij het openbaar vervoer is met een dagkaart gerekend (een dag) en abon nementen (overige). leggers ter waarde van f 350.000,aan de Turkse Rode Halve Maan vereniging. Deze zullen worden ingezet voor trans portdoeleinden in Turkije ter leniging van de noden, ontstaan door de recente aardbeving aldaar. Het vertrek van de witte trucks, voorzien van Turkse tekst en symbolen, vond plaats vanaf het Binnenhof, direkt aansluitend op de persconferentie. De tweede hulpverlening betreft het uitzenden van een Nederlands medisch team naar Thailand begin september van dit jaar voor een periode van 6 maanden. Het team, dat in een vluch telingenkamp zal worden ingezet, zal bestaan uit een chirurg, een anaestecist, een operatieverpleegkundige en een zaalverpleegkundige. Tegenover de extra uitgaven, die het aanbrengen van voorzieningen nu een maal met zich meebrengt, staat een jaarlijkse besparing aan verwarmings kosten. Daarnaast staat nog een faktor, die moeilijk in geld is uit te drukken name lijk de verhoging van het woonkomfort. Het is een bekend verschijnsel, dat bij enkel beglaasde ramen in de winter veel hinder wordt ondervonden van de kou- destraling en verticale luchtbeweging, die een gevolg zijn van de lage opper- vlaktetemperaturen van de ruit. Bij toepassing van voorzetramen, waarbij deze opper vlaktetempera tuur aanzienlijk hoger ligt, zal deze hinder slechts bij uitzonderlijk lage buitentemperaturen worden ondervonden. Een bijkomend voordeel is steeds de sterk verhoogde geluidsisolatie, die met voorzetramen kan worden bereikt, waar mee het woonkomfort eveneens in be langrijke mate is gediend. Ook met een gedeeltelijke toepassing van voorzetramen, bijvoorbeeld bij be perking tot de woonkamers of tot de vertrekken, die het meest aan de weers invloeden zijn blootgesteld, zal reeds een belangrijke verbetering merkbaar zijn. Tot de volgende week. Bij de gehanteerde prijzen zijn af schrijving, wegenbelasting, verzekering, onderhoud, parkeergelden, etc. NIET in begrepen. U ziet, dat voor één jaar op benzine heen en terug rijden tussen Zierikzee en Rotterdam, u twee jaar met de bus heen en terug kan rijden en van het restant nog gezellig uit eten gaan. In mei 1983 bleek het niet mogelijk ook 's middags Expressdienstritten vanaf Rotterdam te gaan rijden. Dit kan nu wel. Zo'n 9 uur nadat de Expressdien sten 's ochtends op het Zuidplein aan komen, vertrekken ze weer naar Brui nisse en Zierikzee. In deze 9 uur heeft Z.W.N. de werkdag, pauzes en verder transport verdisconteerd. Zowel 's och tends als 's middags is er te Zierikzee Sas éénmaal aansluiting van/naar Goes (lijn 10), op het busstation is er altijd aansluiting van/naar Poortambacht (lijn 10), 's ochtends éénmaal en 's middags tweemaal aansluiting van/naar Haam stede en Westenschouwen (lijn 133) en 's ochtends en 's middags éénmaal van/ naar Brouwershaven (lijn 134). De Expressdiensten vertrekken om 6.40 uur en 7.10 uur uit Zierikzee, 10 minuten later uit Bruinisse en om 16.50 uur en 17.20 uur terug vanaf het Zuid plein. 15 jaar geleden een winkel met een oppervlakte van 40 m2 en één vaste medewerker. Nu, na vier verbouwingen en 15 jaar later, is de oppervlakte 250 m2 Er zijn inmiddels vijf filialen en het totale vaste medewerkers-bestand be draagt nu twintig. Het grote succes, zo laat dhr. Van Vliet weten, was het binnenhalen van een order voor Dosbouw. We hebben voor de mattenfabriek alle machines ge leverd. Waarmee eigenlijlk de industrie levering enorm is gegroeid. Een belangrijk onderdeel in die groei is de levering van zakken-sluitmachines voor de aardappel- en uien-handel. En de suiker- en kunstmest-fabrieken niet te vergeten. Door deze groei kon uiteraard een service-apparaat niet uitblijven, zo gaat dhr. Van Vliet verder. De eigen service- dienst is momenteel met 5 monteurs bemand. Wat de toekomst betreft, is dhr. Van Vliet zeker niet pessimistisch. Er werken nu twee zonen full-time in de zaak, die al een belangrijk deel van de leiding overnemen. Aan de weg timmeren. Met dit zakelijke lustrum als presen tatie, timmert Naaicentrum Van Vliet flink aan de promotie-weg. Eén van die aktiviteiten is al merkbaar tijdens de Expo in Goes. Een goed voorbereide kindermodeshow moet dan de zelfmaak- mode, met Naaicentrum Van Vliet als promotor en animator, op de planken brengen. Een volautomatische naaima chine staat dan te wachten op de meest kreatieve en doe-het-zelf moeder, die beoordeelt zal worden door een deskun dige jury. Wij feliciteren Naaimachine-handel Van Vliet en geven u het advies eens een kijkje te nemen bij Van Vliet op de Expo. En vergeet ook de kinder modeshow niet. EERSTE PAAL VOOR MOTEL-GOES Dinsdag 15 mei j.l. om 15.00 uur werd de eerste paal geslagen voor het nieuw te bouwen Motel-Goes. Onmisbaar voor de verdere ontwikke ling van Goes als provinciaal centrum van dienstverlening. Zo omschreef bur gemeester mr. W. Blanken van Goes de komst van een gloednieuw motel in de Ganzestad. Hij deed dat dinsdag tij dens het slaan van de officiële eerste paal voor deze horecavoorziening langs de doorgetrokken Deltaweg. De burge meester stelde vast dat de komst van het motel zeker in een behoefte voorziet. „Het past ook helemaal in de filosofie van het gemeentebestuur, dat streeft naar versterking van Goes als centrum plaats," zei de heer Blanken. Goes' eerste burger wees er op, dat de plannen voor bouw van een motel al enkele jaren bestaan, „maar altijd wa ren er weer belemmeringen." Mr. Blan ken was blij dat het mede in samenhang met het doortrekken van de Deltaweg, nu toch mogelijk is gebleken de plannen om te zetten in realiteit. Hij maakte de initiatiefnemers, de heren A. V. J. van Es en G. Peerdeman, een kompliment voor hun doorzettingsvermogen. Blan ken herinnerde eraan dat beide heren in Goes al meer van de grond hebben getild, zoals het Bowlingcentrum en res taurant De Ganze aan de Beestenmarkt, het tenniscentrum aan de Verrijn Stuart- weg en Paviljoen „De Meerkoet" te Wolphaartsdijk. Vervolgens dreef de burgemeester in snel tempo de 17 meter lange houten paal de drassige poelgrond in. In totaal komen er 9 houten en 140 betonnen palen als ondergrond voor het komplex. Als de plannen volgens wens verlopen is het nieuwe horecabedrijf in het voor jaar van 1985 gereed. In eerste instantie komen er 84 bedden ofwel 28 kamers. Met de bouw is rekening gehouden een zelfde hotelvleugel aan te bouwen, wan neer hiertoe behoefte bestaat. Er komen een aantal zalen voorzien van de ver eiste audio-visuele apparatuur, die het mogelijk maken vergaderingen, kongres- sen, bruiloften en partijen in Motel- Goes onder te brengen. Speciaal werd een vleugel aangebouwd voor de ontvangst van touring-cars. Een hotel-bar en restaurant ontbreken niet, evenmin als een op het zuiden gesitueerd terras met een vijverpartij. Er komt een ruime parkeergelegenheid (125 plaatsen), er is rekening gehouden met uitbrei dingsmogelijkheden. Het ontwerp is van architecten-bureau M. van Doorn uit Goes en de bouw is in handen van Fraanje B.V. uit Lewedorp. Na het officiële gebeuren begaven de genodigden zich naar Paviljoen „De Meerkoet" te Wolphaartsdijk om aldaar onder het genot van een kopje koffie met gebak en een aperitief het feeste lijke gebeuren af te sluiten. De heer M. van Doorn dankte mede namens de heer M. Fraanje de heer W. Blanken voor het slaan van de eerste paal en overhandigde hem een miniatuur heistelling. De heer G. Peerdeman dankte mede namens zijn collega, de heer A. V. J. van Es, de burgemeester en de geno digden voor de belangstelling. FIOM - NIEUWS De groep voor weduwen en weduw naars, die iedere dinsdagavond bijeen komt in het gebouw van de Fiom, heeft voor de avond van 5 junui a.s. een no taris uitgenodigd. Na zijn inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen Bent u weduwe of weduwnaar, dan bent u deze avond van harte welkom. De toegang is gratis en het begint om 19.30 uur in het gebouw van de Fiom, Var- kensmarkt 1 te Middelburg. 1 en 2 juni a.s. viert Harmonie „A- pollo" uit Wissenkerke haar 95-jarig ju bileum. Een officiële ontvangst en een receptie vindt plaats op 1 juni in het Dorpshuis. De genodigden zijn om 19.30 uur aanwezig, terwijl de receptie plaats vindt van 20.45 tot 21.30 uur. Na dit officiële gedeelte is er vanaf 22.00 uur een gezellilg samen-zijn, waar muzikaal aan wordt meegewerkt door het duo Co de Vos. Wanneer je zo in de Harmonie om je heen kijkt, blijkt al snel dat de vere niging springlevend is. Wat zeker ook zijn oorzaak vindt in de vele jonge le den. De harmonie telt momenteel 32 lelden, de drumband 15, terwijl er een 25-tal leerlingen zijn, die worden voor bereid op het echte muziekwerk. Voor waar een vereniging met toekomst. De zelfwerkzaamheid staat in de vere niging voorop. Denk hierbij maar aan de jaarlijkse fancy-fair en rommel markt, de vele werkzaamheden aan onderhoud van gebouw en instrumenten. En zeker niet te vergeten, de inzet van vele leden om jonge muzikanten te be geleiden op de muzikale weg. De fancy-fair werd al even genoemd. In dit verband wil het bestuur van „A- pollo" toch ook kwijt, dat ontzettend veel niet-leden, maar mensen die „A- pollo" een warm hart toedragen, elk jaar weer bereid worden gevonden veel werk te verzetten om dit evenement te kunnen doen slagen. Diverse leden van „Apollo" zijn ook dit jaar mede-jubilaris. Dit in verband met hun vele jaren trouwe dienst bij de harmonie. Ook hieraan zal tijdens het jubileum de nodige aandacht wor den geschonken. De verdere aktiviteiten betreffende VOLLE BUS MET DE 'BLOESEM-RIT' Nadat het Noordbevelandertje maar juist was verschenen op donderdag 10 mei, kwamen de eerste telefonische op gaven voor deelname aan de Bloesemrit door Zuid-Beveland reeds binnen. Toch een opsteker voor de organisatie dat er zo enthouhiast werd gereageerd, want bij zo een eerste keer iets op touw zetten is het afwachten hoeveel deelnemers zich zullen aanmelden. Het bleek een schot in de roos te zijn, want binnen de kortste keren was de bus van Delta Tours vol geboekt. Een tiental aspirant deelnemers moest helaas worden teleurgesteld, maar wie weet dat bij een volgend uitstapje zelfs twee bussen nodig zijn. Dinsdagmiddag om één uur was het vertrek vanaf de haven van Kamper land. Door een kleine kortsluiting in de organisatie werd dit een kwartier later, wat wel inhield dat de Wissenkerkse deelnemers wél om één uur in de bus zaten. Zonder problemen stapten de laatste passagiers in Colijnsplaat op, ook de reisleider, spontaan toegevoegd door de VW Zuid-Beveland. begon hier zijn werk. En wat voor werk! Met een zeer goed voorbereide en met zorg gekozen route ging de tocht via Goes, de zak van Zuid- Beveland, Wemeldinge, Yerseke en Ka- pelle naar de Hollandse Hoeve in Goes. Hier werden de deelnemers ontvangen op de kinderboerderij. Een zaal van de kaasmakerij stond daar al klaar voor de ontvangst. Een deskundige uiteenzetting met een dia-presentatie werd hier het kaasmaken aanschouwelijk gemaakt. Schalen met verschillende soorten ei gengemaakte kaas deden veelvuldig de ronde, wat zichtbaar goed in de smaak viel. Na deze interessante uiteenzetting over de Zeeuwse kaas was het einde van de rit haast in zicht. Alleen de koffie met gebak stond nog in restaurant „Zee- landia" in Colijnsplaat te wachten. Uit stekend verzorgd door personeel en mvr. Westerweel, eigenaresse van „Zeelandia" stond alles al voor nutiging gereed. De reacties na afloop van deze Bloe semrit waren zonder uitzondering posi tief, wat voor het Noordbevelandertje aanleiding is om in de toekomst meer van deze uitstapjes te gaan organiseren. U hoort van ons! ZEEUWSE JEUGDRAAD VRAAGT VRIJWILLIGERS Vanwege enkele vakatures in de raad worden vrijwilligers gevraagd om als lid van de raad mee te werken aan de realisering van de volgende doelstel lingen Het opkomen voor de belangen van jeugd en jongeren in het algemeen en voor jeugdigen die extra aandacht nodig hebben in het bijzonder, zoals randgroepjongeren, kinderen van buitenlanders, werkloze jongeren en uitvallers uit het onderwijs. Het ondersteunen van aktiviteiten/ initiatieven gericht op de verbetering van de maatschappelijke positie van genoemde doelgroepen. Voor de vervulling van de vakatures zoekt de raad personen, woonachtig in Zeeland en bij voorkeur jonger dan 30 jaar. Bestuurlijke of organisatorische ervaring wordt op prijs gesteld. Belangstellenden kunnen kontakt op nemen liefst voor 6 juni 1984 met Jan Hundscheid, sekretaris; of Piet de Witte, assistent-sekretaris van de Zeeuwse Jeugdraad, Dam 31 te Middelburg, Tel. 01180-33024. het gezelschap zullen binnenkort al waarneembaar zijn, wanneer de drum band mee zal doen aan de mars- en show-wedstrijden, die op 16 juni in Co lijnsplaat worden gehouden. De harmo nie zal dit jaar aan het winterconcours deelnemen. Volop leven in de brouwerij dus bij „Apollo". Festiviteiten op 2 juni. Op zaterdag 2 juni vindt de buiten viering plaats. Dan wordt om 14.30 uur de Kon. Fanfare-maatschappij „Sint Willibrordus" uit het Belgische Merks- plas verwacht. Al enige jaren onder houden beide muziekminnende vereni gingen een broederlijk vakantie-kontakt Een kennismaking, die bij het zwembad begon en is uitgegroeid tot een weder zijdse uitwisseling. Na een mars door Wissenkerke zal de Muziekmaatschappij om 15.00 uur een concert verzorgen op de muziektent in de Voorstraat. Hierna om ongeveer 15.40 uur wordt dit muzikale optreden over genomen door E.M.M. uit Kortgene. En als middagafsluiting verzorgt het jeugd- en het senioren-korps van ONDA uit Nieuw- en St. Joosland een muzikaal optreden tot ongeveer 17.30 uur. Om 19.00 uur wordt het programma voortgezet door de jubilaris „Apollo" met een mars door het dorp. Hierna is er nog een optreden verzorgd door „Ons Genoegen" uit Kamperland en door „A- pollo" op de muziektent, wat om 21.00 uur zal zijn afgelopen. Een muzikaal festijn, wat zeker de moeite waard is om te beluisteren. Graag wensen wij „Apollo" een geslaagd muziekevenement toe met muzikaal weer. Een respektabele leeftijd voor een vereniging, maar toch is „Apollo" 95 jaar jong. HET WETEN WAARD Doorgelopen overhemden krijgt u weer goed met alcohol 96%. Direkt daarna naspoelen met water. Slaat de kaas in de stolp gauw uit? Leg er dan een klontje suiker bij en de kaas zal mooi droog blijven. Een heel grote plak chocolade zal met een warm mes gemakkelijker gesneden kunnen worden. Krakende stalen matrassen dienen af en toe ingesmeerd te worden met vaseline. Vislucht verwijdert u uit pannen, door deze in te wrijven met een halve citroen. Daarna omwassen en de vislucht is ver dwenen. Als nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijnolie, dat is bovendien goed voor het leer. Hebben uw planten ondanks uw goede zorgen last van luis? Maak een sopje van zachte zeep, gooi hier een scheut spiritus door en bespuit de planten er mee. Indien een sleutel moeilijk in een slot draait, kunt u deze insmeren met paraf fine. Aardappelpuree zal beter uitvallen als u in plaats van koude melk, kokende melk er bij gebruikt. Bloemen in vazen blijven langer goed, indien u in het water enige druppels kamfer-spiritus doet. Als iemand thee zonder melk èn zonder suiker drinkt, krijgt het kopje dagelijks een nare bruine aanslag, die zich niet zo gemakkelijk laat verwijderen. Een lepeltje soda in het af was water en de aanslag is zo verdwenen. Muizengaten stopt u dicht met lappen welke met terpentijn zijn natgemaakt. Een gebit blijft langer mooi, als u het naborstelt met verdunde waterstofper- oxyde (3%). Is de vla of pap te zoet, voeg er dan enkele druppels citroen, koffie(stroop) of aangelengde .cacao aan toe. Als de vla niet zoet genoeg is, kunt u er witte basterd, inplaats van kristal suiker door doen. Dit lost sneller op. Borduursel moet steeds aan de achter zijde gestreken worden en ook linnen wordt veel mooier als u het aan de verkeerde kant strijkt. De draad aan de goede zijde wordt daardoor duidelijk zichtbaar. Is er na het gebruik van benzine, een kring ontstaan, bestrooi deze dan met talkpoeder, daarna uitborstelen. Een pellonia houdt van een vochtige, warme atmosfeer, maar mag niet in de zon staan. De pot op een omgekeerd schoteltje plaatsen en zorgen voor vol doende water hierop, voor de verdam ping. Slagroom kunt u erg vlug stijf kloppen door er tevoren een druppeltje citroen sap bij te doen en daarbij in een koele ruimte te gaan staan. Om goed te kunnen slapen neemt u een beker hete melk met een paar lepels honing. Een bekend „slaapdrankje" is een beker hete melk met suiker en kaneel. Taai vlees kunt u weer mals maken door er een beetje cognac of brandewijn over te gieten en nog even te laten stoven. Zi eri kzee-Rotterdam Centrum v.v. (140 km. benzine diesel gas openbaar vervoer kosten per dag kosten per week (5 dagen) kosten per maand (21 dagen) kosten per jaar (220 dagen) 21,64 - 108,18 - 424,36 - 4.760,00 12,38 61,92 - 260,08 - 2.724,62 12,78 63,88 - 268,28 - 2.810,50 15,70 72,50 - 226,00 - 2.260,00

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4