Oranjefeest te Kats -ik 't Kan wè us verkere, beste vrienden. Dat ut zo is, dat maek- ten de buren van Bram pas helee nog mee. Helokkug is't hoed ofhelööpe, mè ut oa ök anders kunne weze. Affijn, lees tut zelf mè. Un hekrehe paerd. Bram dee hraeg tuuniere, ie oa dan ök un flienke tuun. Van oalus dee um verbouwer kroten, redies, sla en juun. 't Was z'n lust en z'n leven, z'n tuun lag ter keurug bie. Vuulte kö-je bie Bram nie vinde, nog hin hosje zag je nie. Noe oa tun ök un kasje vo tomaten en zö en slae. Di kö-je ök best in komme, 't was un lust è-je de slae zag stae. Mè je kan't wè behriepe, da konne ze oal nie op. En zö mè laete doeë, da von Bram un strop. Dirom at ök de buure van de slae mee. Ier, buure. ze bin as butter, neem mè lekker vee. 's Middags wier de slae hehete bie buure en bie Bram. Mè nae un ure schrokke ze d'r eihe lam. Ze waer eoal zö ziek as katten, ök bie buure was't hlad mis. Ael mè vlug d'n dokter, riep Bram, 'k weet onmeuheluk wat of't is. Binnen 't oalf ure waere ze in't ziekenuus, oal mee un pompe op d'r maehe. Oalus mos'ter uut, wat of ze heheten oa vandaehe. 't Spul wier oal netjes onderzocht en 't bleek verhif te wezen. D'r wier us schuin nae Bram hekeke, die behon a te vrezen. Jae, ie oa de slae hespote, mè 't was un weke helee. Toch is vo un kasse, un weke nog nie vee. De morael van dit verhael? Kiek un hekrehe paerd nie in z'n mond. Mè wè nae de slae a Bram d'r mee komt. Volgens traditie werd in Kats enige tijd na het officiële gebeuren „Koning innedag" gevierd. Afgelopen zaterdag was deze dag en stond Kats bol van het oranje. 's Morgens waren er al kinderspelen, terwijl 's middags de muziekvereniging E.M.M. uit Kortgene present was voor de muzikale opluistering van dit Katse feest. Direkt na de middag ging een kinder optocht van start, waar de hele jeugd van Kats aan deelnam. Het motto dit jaar was duidelijk de fiets, want tien tallen kwamen zich aanmelden met prachtige en kunstig opgesierde fietsen. Een jury was aanwezig om de mooiste fietsen te beoordelen. Na de optocht werden direkt de prijswinnaars bekend gemaakt in de feestzaal. Een gelegen heids-feestzaal weliswaar ondergebracht in de schuur van Kees Schippers, maar zeer sfeervol ingericht. De prijswinnaars van de optocht wa ren: kleuters en peuters: 1. Rien van Zaltbommel; 2e. Bas van Oeveren; 6- t/m 8-jarigen: 1. Ingrid Klaassen; 2. Ettore Parcou; 9- t/m 12-jarigen: 1. Carina Verlinde; 2. John Goudswaard. Na de optocht begonnen de volksspe len. Op Kats een jaarlijks terugkerend volksvermaak, waar de gehele bevolking bij betrokken wordt. Zo wordt er elk jaar een fiets-han dicap race gehouden die de omstanders doet schudden van het lachen. Een deel nemer neemt plaats op een driewieler, uitgerust met een autostuur en moet hiermee een parcours met hindernissen afleggen. Niks aan, zult u zeggen. Maar het f ietsaddertje zit in het stuur en niet onder het gras. Wanneer je met dit stuur naar links draait, gaat de fiets naar rechts. Vandaar de doldwaze situaties die zich op het parcours voordoen. Nog een jaarlijks terugkerend ver maak is de stoelendans. Begeleid door E.M.M. werd hier massaal aan deelge nomen en niet alleen door jongeren, want zo liet een oranjecomité-lid weten: „We houden ze met deze volksspelen allemaal jong." Deze uitspraak werd ook bevestigd bij een ander typisch Kats spel, het „looien". Uniek volksspel in Zeeland. „Volgens mij wordt het alleen in Kats en in Groenendijk (in Zeeuws-Vlaan deren) gespeeld," laat de heer Clement weten. Hij is van de oude Katse garde en kan het dus haarfijn uit de doeken doen. „Voorzover mij bekend, werd het al vroeg in de vorige eeuw als volksspel in Kats beoefend." De heer Van der Maas bevestigt dit. Hij zegt: „Ikzelf heb nog een lood van mijn grootvader uit 1860." Wat is nu het „looien". De heren Clement en Van der Maas geven uitleg. Kijk, er zijn eigenlijk twee spelsoorten; het spel wat in een groepje op straat werd gespeeld en het spel gespeeld in kompetitie-verband, wat ook vandaag gebeurt. Bij het eerste spel is een z.g.n. kanis nodig, een blok hout of iets anders wan neer dat niet bij de hand is. We ge bruikten hiervoor desnoods een „spruute stronke". Deze kanis is het middelpunt, waar omheen knikkers of ook wel cen ten worden gelegd. Met een zelfgemaakt rond, plat lood wordt hiernaar gegooid. De bedoeling is nu zoveel mogelijk knik kers weg te doen spetteren en zoveel mogelijk ingezette knikkers bij het eigen lood te krijgen, die dan van eigenaar verwisselen. Ik kan je verzekeren, dat het er fanatiek aan toeging, aldus Van der Maas. Bij het tweede spel, zoals dit vandaag wordt gespeeld, is er een looilijn ge trokken met strepen boven en onder deze lijn. Deze lijnen zijn genummerd van 1 t/m 12, zowel boven als onder de looilijn. Met het lood moet nu zo dicht mogelijk bij de looilijn worden gegooid, om zoveel mogelijk punten te verza melen. Elke deelnemer mag 5 keer gooien, met uiteraard afvallers en een finale. Dat dit een bekend spel is op Kats, bleek uit de vele oudere „Kassenaeren", die hier met veel inzet aan het looien waren. Zelfs een oud-inwoner van Kats, die 25 jaar geleden was geëmigreerd naar Canada en nu met vakantie terug was, deed weer aan het spel mee alsof het dagelijks gespeeld werd in zijn hui dige woonplaats. Dit Katse dorpsfeest werd 's avonds besloten met een bal in de feestzaal. Een dorpsfeest waar de tradities hoog wor den gehouden en waar iedereen spon taan aan meewerkt. Want „Mee 't Kasse féést bin m'n buuten," aldus een Kasse- naer. HENGELWEDSTRIJD VAN DE NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdag hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar vierde kom petitiewedstrijd voor het kampioenschap 1984 in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Ondanks de nog lage temperatuur en de harde noordoostenwind op de kant, werd er toch nog goed gevangen. Al hoewel het merendeel van de gevangen vis ondermaats was. De 66 deelnemers aan deze wedstrijd vingen in totaal 553 vissen, hiervan wa ren 534 ondermaatse vissen en slechts 19 bovenmaatse vissen met een gewicht van 3344 gram. De gevangen vis bestond alleen uit schol en een enkele bot. Na afloop van de wedstrijd reikte voorzitter Biondina de prijzen uit in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. J. Tazelaar, Kamperland 1359 pnt. 2. J. Tazelaar, Goes 1100 pnt. 3. H. de Looff, Wissenkerke 900 pnt. 4. M. G. de Smit, Kamperland 881 pnt. 5. A. v/d Kreeke, Kamperland 850 pnt. 6. J. Kastelein, Geersdijk 845 pnt. 7. L. de Waal, Colijnsplaat 840 pnt. 8. F. van Dregt, Middelburg 775 pnt. 9. M. Janse, Oostkapelle 750 pnt. 10. S. W. Riemens, Geersdijk 750 pnt. 11. J. J. de Haze, Kamperland 700 pnt. 12. A. Versluis, Colijnsplaat 700 pnt. 13. G. Keizer, Wemeldinge 700 pnt. 14. L. v/d Maas, Geersdijk 700 pnt. De volgende wedstrijd is een vrije wedstrijd en wordt gehouden op Hemel vaartsdag 31 mei te Colijnsplaat. Vissen van 15.0017.30 uur. Inschrijven van 14.0014.30 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. NIEUWE ZWN-DIENSTREGEL1NG Hoe ontstaan de wijzigingen? Het zal veel mensen niet duidelijk zijn hoe de wijzigingen in de dienst regeling ontstaan. Het lijkt soms een willekeur, doch Z.W.N. wijzigt niet zon der reden. Er is namelijk een wettelijke regeling waar alle Streekvervoerbedrij- ven zich aan moeten houden, het Nor meringssysteem V oorzieningenni veau Streekvervoer (N.V.S.). In het kort staat in het N.V.S.: hoe meer reizigers, hoe meer bussen. Maar ook omgekeerd: hoe minder reizigers, hoe minder bussen. Om het aantal reizigers te bepalen, wordt door Z.W.N. (en alle andere streek vervoerbedrijven) in het najaar een telling gehouden. De buschauffeurs noteren dan twee weken lang op be paalde punten het aantal passagiers in hun bus. Deze gegevens vormen de basis van een nieuwe dienstregeling. In het N.V.S. staat exakt beschreven hoeveel reizigers voor één rit nodig zijn. Samen met de Rijksverkeers-inspektie worden alle lijnen èn ritten gekontro- leerd. Worden er bepaalde grenzen over schreden, dan betekent dit één of meer ritten extra of één of meer ritten min der. Zo zal de telling die op 27 oktober t/m 11 november van dit jaar wordt gehouden, bepalend zijn voor de dienst regeling die ingaat in het voorjaar van 1986. NIEUWE ZWN-DIENSTREGELING 's Zomers meer bussen in West Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren. Met de ingang op 3 juni a.s. van de dienstregeling 1984/1985, zullen er 's zo mers op de 'lijnen 3, 4, 53 en 54 meer bussen gaan rijden. De zomer duurt voor ZWN van 30 juni t/m 1 september. Lijn 3 zal dan tussen Oostburg en Breskens (maandag t/m zaterdag) en tussen Knokke en Oostburg (zondagen) een uurdienst rijden. De lijnen 53 en 54 gaan op zondagen eveneens een uur- dienst rijden. Vertrektijden. Er verandert meer bij ZWN. Op Wal cheren zullen ondermeer alle vertrek tijden twee minuten later zijn dan nu. Dit komt omdat de aankomst- en ver trektijden van de treinen twee minuten later zijn. Daarnaast wijzigen nog enkele andere vertrektijden. Verder zal de route van buslijn 57 in Middelburg Zuid aangepast worden. De nieuwbouwwijk Reyershove kan hierdoor een halte krijgen. Alle bewo ners van Middelburg Zuid zullen een ansicht met deze wijziging van ZWN ontvangen. Er vindt nog een route wijziging plaats: lijn 52 zal gedurende het zomerseizoen langs het Zwempara dijs Zeeland bij de Roompot rijden. Nieuw lijnnummer. Er zal in Zeeuws-Vlaanderen een nieuw lijnnummer komen. De scholie- renritten van lijn 6 en 7 naar Hulst, gaan onder lijnnummer 8 rijden. Helaas zal er ook een lijn verdwijnen, namelijk lijn 12. Het gebruik is jammer genoeg te gering om deze lijn, of ge deelten daarvan, te handhaven. Ditzelfde geldt ook voor enkele ritten van andere lijnen die de komende dienstregeling zullen vervallen. Schouwen-Duiveland. Op Schouwen-Duiveland neemt het aantal ritten op lijn 10 en 133 flink toe (zie aparte artikelen). Lijn 132 (Dam- aanzet Neeltje Jans) zal een langere rondrit over het werkeiland gaan maken- Ook is de capaciteit van het Infocen trum en van lijn 132 opgevoerd, zodat er nu bijna 5.000 mensen per dag het werkeiland kunnen bezoeken. Lijn 134 tenslotte, zal een rit extra langs Drei- schor maken. Dienstregelingboekje. In het dienstregelingboekje kunt u alle wijzigingen vinden. Het is voor 3,75 te koop bij alle ZWN/AMZ-buschauffeurs, de ZWN/AMZ-kantoren, de N.S.-stations en de postkantoren. Drie matrozen op een zeilschip in nood Riepen: „Hé kapitein, daar vergaat onze boot!" De kapitein zei: „Ho mannen, niet zo'n paniek Door de storm is onze stuurman wat ziek Laat de zeilen maar zakken en hou even je mond We maken met z'n vieren de stuurman gezond." Ze gaven hem een schotel van boeren kool met worst En tien glazen water voor z'n enorme dorst. Daarna nog een vlaflip met roosvicee En daar werd de stuurman wel beter mee De storm ging liggen, de stuurman weer staan Zodat hun zeilschip niet is vergaan. Ron Meuldijk. 'É- •v-SSl •v^Xi W*:: Het is 6 januari 1945, een eerste aan zet in de vorm van een pamflet, wordt gegeven om het krantje weer te laten verschijnen. In dat pamflet wordt mee gedeeld, dat weer vergunning is ver kregen voor het weer laten verschijnen van het blad. Op 27 januari 1945 verschijnt het eerste, halve, blad weer op Noord-Beve land. In een artikel van burgemeester A. A. Schuit wordt dank gebracht aan al degenen, die eendrachtig en saam verbonden, deze oorlog hebben bestre den. Er wordt stilgestaan bij het vele leed en ellende wat de verdrukker ons land heeft gebracht. In het volgende nummer van 3 fe bruari 1945 verschijnen publikaties, die aankondigen dat het gemeente-personeel zal worden gezuiverd. Hierbij zal wor den nagegaan welke ambtenaren door hunne daden, gedragingen, woorden of anderzins hébben blijk gegeven van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk der Nederlanden, aan Hare Majesteit de Koningin of aan de Regering. Of van wie, op grond van hunne houding voor of tijdens de bezetting, niet de getrouwe medewerking aan het herstel van het Vaderland kan worden ver wacht. Zij kunnen worden geschorst of ont slagen. Aldus een bekendmaking. Hele kolommen worden verder ge vuld met advertenties die om personeel vragen. Hoofdzakelijk landarbeiders en huispersoneel. Ook veel advertenties waarin goe deren te ruil worden aangeboden vullen de pagina. Ook de Spertijd is nog niet voorbij. In een bekendmaking wordt vermeld, dat het verboden is tussen 12 uur mid dernacht en 5 uur 's morgens zich op straat te bevinden. Er mag niet in het openbaar worden gedanst, mits toestemming. Openbare samenkomsten moeten om half twaalf beëindigd zijn. Overtreding zal zwaar worden bestraft. Aldus een bekendmaking van de Ad judant van het Vierde Commando. Dames-kapsalon Scherp te Kortgene is weer vanaf 25 februari geopend. Vele ramen zijn in de laatste weken op Noord-Beveland gesneuveld. Glas is niet meer voorradig. Daarom worden alle broeibakramen gevorderd voor het herstel van gedupeerden. J. A. Koster te Kamperland vraagt voor het jaar 1945 een Paard voor de kost. Nog een advertentie! Wie helpt baby Riemens aan een Speen. Vergoeding in geld of natura. Spieringpolder 333. Schoenen waren in die tijd een schaars en veel gevraagd artikel, getuige de tientallen ruil-advertenties die in het blad verschenen. Ook fietsbanden en katoenen stoffen waren veel gevraagde artikelen. Eind mei wordt bekendgemaakt, dat waarnemend burgemeester A. A. Schuit eervol ontslag is verleend door de ge meente Wissenkerke. Met ingang van 11 juni is tot waarnemend burgemeester in de gemeente Wissenkerke aangesteld dhr. M. Vogelaar, gemeente-secretaris te 's-Heer Arendskerke. Vanaf 1 juli 1945 heeft dhr. A. A. Bouwense te Kortgene zijn slagerij over gedaan aan zijn zoon Adrie Bouwense, Kaaistraat 18. Voor de viering van de 65ste ver jaardag van H. M. de Koninging worden overal op het eiland feest georganiseerd. Zwemwedstrijden, optochten, gekostu meerd voetbal en kinderspelen vormen overal de hoofdmoot. De klok uit de toren te Geersdijk is teruggevonden in Groningen en zal zo spoedig mogelijk worden teruggebracht. De geitenvereniging te Kats stelt haar bok ook beschikbaar voor geiten buiten de gemeente Kats. Dekgeld 7,50. De bokhouder: A. Clement. Op Wissenkerke was de bok blijkbaar minder mans, gezien het dekgeld van 5,De bok staat beschikbaar bij P. Sandee. In de zaal van dhr. Meulenberg te Kats zal een cabaret-avond worden ge houden, met een optreden van de be kende conferencier Jack de Coninck. Het is ondertussen oktober geworden. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat Noord-Beveland werd bevrijd. De gevolgen hiervan zijn duidelijk te mer ken; tientallen geboorte- en huwelijks advertenties prijken wekelijks op de voorpagina. De toneelvereniging „T.I.G." te Co lijnsplaat biedt u aan. Opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Wes terman en Zoon", op woensdag 7 en op donderdag 8 november a.s. in Hotel „Zeelandia". Na afloop bal m.m.v. „De Zeelandia Band." J. de Back te Wissenkerke maakt be kend, dat hij zijn kapperszaak heeft opgeheven. Met dank voor de genoten gunst. Het klinkt raar, maar waar! Wij was sen nu zelf uw haar. O. Scherp, kapper te Kortgene. M. Goudswaard en Zn. hebben weer een 5-tons vrachtwagen ter beschikking en houden zich derhalve beleefd aan bevolen. Bij inlevering van 3 ons suiker en 6 zure appelen, ontvangt u een fijne appeltaart. Bij Abr. Buijze te Kamper land. De geëvacueerde dekstier is niet meer beschikbaar. P. Verhulst, Kamperland. Weer een bewogen jaar is ten einde. Veel leed, maar ook dankbaarheid is in de krantjes van 1945 terug te vinden. Het waren inderdaad maar „krantjes", want wegens gebrek aan papier werd alleen het allerbelangrijkste opgenomen. In die tijd wordt Wissenkerke ook nog steeds zonder „n" geschreven (Wis- sekerke). Wat zou de oorzaak zijn ge weest tot het toevoegen, later van de letter „n"? Kees van Boven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2