NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD TWIJNDER'S Geef,, W geld. Geef lucht. man ii facturen SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055.^ No. 4119 Donderdag 17 mei 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35.per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wfl geen enkele verantwoordelijkheid dragen door T. Lodewijk Geertruida Taal zat in het achterka mertje van haar winkel tegenover Ge- raerdts, de bejaarde reiziger van Manu- facturengroothandel Kosters en Co. „Maar juffrouw Taal," zei de oude heer, bedachtzaam zijn kopje neerzet tend, „als u steeds minder inkoopt, ver koopt u ook steeds minder. Ik bedoel dat maar niet als een kwestie van twee maal twee is vier. Maar kijkt u es: als uw sortering minder wordt, gaan de klanten naar een ander. U moet u niet door een tijdelijke tegenslag zo de moed laten benemen. U hebt hier een oude naam, een gevestigde reputatie!" Geertruida Taal keek haar bezoeker eens aan. „U kent toch zo langzamer hand de mensen ook wel, meneer Ge- raerdts. Een oude naam, een gevestigde reputatie, dat is alles goed en wel. Maar als ze het twee huizen verderop een cent goedkoper kunnen krijgen, gaan ze daar." „Kwaliteit telt ook mee.." probeerde Geraerdts. Geertruida Taal zuchtte. Zij kon tegen de stroom niet oproeien. Verleden jaar was het begonnen, toen Winkler de meubelmaker zijn schaapjes op het droge had en zijn winkelpand te koop zette. Wat al gissingen waren er gedaan, wie het zou kopen. De oude Winkler zelf zweeg als een pot, wat hem te makkelijker viel, omdat hij altijd met een grote koperen toeter rondliep en dus licht oostindisch doof kon blijven voor te onbescheiden vragen. Maar op een goede, voor Geertruida Taal een kwade dag, waren de ruiten wit besmeerd en hing daarvoor een papier met fel ge kleurde letters: Hier wordt gevestigd: TWIJNDERS' MANUFACTURENHAN- DEL. Rudi, het nichtje, dat van haar vijfde jaar door de oude winkelierster werd opgevoed en nu was uitgegroeid tot een flinke meid van 19, was er mee thuis gekomen. Haar tante was bleek geworden. „Kom, kom tante," had Rudi over moedig gelachen, „laat die vreemde snoeshaan het maar proberen. U zit hier dertig jaar in de zaak, alles wat mee telt koopt hier. De boeren uit de polder zitten hier allemaal, en dat kleine win keltje van Aalders kan er ook nog van bestaan. Laat hij hier z'n geld maar verteren met grote biljetten. We zullen zien wie de langste adem heeft." Ze hadden het gezien. Geertruida Taal 'liep, als ze het enigs zins vermijden kon, niet langs het grote winkelpand. Ze vreesde dat alle mensen zouden spieden naar haar, hoe ze 't op nam. Maar ze kwam het wel aan de weet, al was het maar van mevrouw Mijnders, die met fluwelen vriendelijk heid geen detail spaarde. „O juffrouw Taal, het wordt de mooi ste zaak van het dorp. Twee grote spie gelruiten aan weerskanten, de deur gaat er uit en er komt een diep portaal. Alle maal etalageruimte en er komt dagver lichting in, met TL-buizen. Ik weet niet Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelgks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE precies wat het zijn, maar dan hoef je niet zoals hier naar buiten om de kleur te zien. En heb je ook zo geen kans, dat je je thuis bekocht voelt.." Geertruida Taal voelde het rood op rijzen in haar bleke wangen en vroeg minzaam: „Nog iets van die haakwol, mevrouw?" „Nee," antwoordde mevrouw Mijn ders, „ik zal maar niet meer kopen. Nu, een moderne zaak mogen we in ons dorp wel hebben, vindt u niet? Al die ouder wetse winkeltjes raken uit de tijd." Geertruida Taal keek de grote vrouw met het wiebelende lorgnetje op haar roodpaarse neus na, toen ze de winkel deur uitging. Haar mond vertrok. „Zo'n vel!" barstte Rudi los, die van het hele gesprek getuige was geweest. „Haar gun ik aan die Twijnders, dan kan ie d'r in zijn lichthal zetten. Dan vergist niemand zich in de kleur van haar neus!" „Sssst kind, 't is een klant, denk daar om," suste Geertruida. Maar haar bruine ogen waren bijna zwart. Toen kwam de openingsdag. Bloem stukken werden aangedragen. Er lag van alles in de etalages. Spullen die bij Taal nooit in de winkel waren geweest. Cor- setten niet alleen, maar ook allerlei an der ragfijn spul van kant en zij. Twijn ders had een overweldigende voorraad en alles was geprijsd. Alle kinderen kregen een luchtballon en 's avonds baadden de beide etalages in een zee van licht. Rudi haalde haar schouders op. Na tuurlijk, de mensen trokken op dat licht aan als motten op de kaars. En de moe ders liepen met hun kinderen naar de winkel om een luchtballon. Natuurlijk was mevrouw Mijnders één der eersten die er haar inkopen deed en met ve nijnig welbehagen weidde ze breed uit over de prachtige winkel en de vrien delijke bediening, de grote voorraad en de moderne dessins. Juffrouw Taal was toen juist in het magazijn en Rudi stond de klant te woord, die een strengetje zijde uitzocht en daarvoor rijkelijk lang tijd nodig had. Inmiddels maar steeds doorkwetterend over de nieuwe winkel. „Ja," vond mevrouw Mijnders en hield het strengetje zij vlak voor haar brille- glazen, „dan merk je pas wat we hier zo lang hebben gemist. Het werd tijd dat eens een frisse wind ging waaien." „Als u nu met die frisse wind eens gelijk opwaaide?" vroeg Rudi vriende lijk, maar haar ogen schoten vuur. Mevrouw Mijnders liet het strengetje uit haar handen vallen en keek het meisje verbaasd aan. „Je bedoelt?" in formeerde ze uit de hoogte. Rudi begreep dat ze haar mond voor bij gepraat had, maar het duiveltje daarbinnen zette haar aan om nu ze a had gezegd, ook b te zeggen. Ze kon dat geterg niet uitstaan. Ze zag hoe tante Geertruide haar uiterste zelfbeheersing nodig had wanneer mevrouw Mijnders haar lievelingsthema, de nieuwe zaak van Twijnders, ophaalde. En hoe neer slachtig ze daarna door de winkel kon staren. „Ik bedoel," ging Rudi voort met een hoofd als vuur, „wanneer het in die nieuwe zaak allemaal zoveel beter is dan hier, wat komt u dan hier nog doen?" Mevrouw Mijnders stond een ogenblik perplex. Toen zette ze haar lorgnet vas ter op haar grote neus. „Wel, wel," sprak ze tergend kalm, „behandelt u zo de klanten? Inplaats van blij te zijn dat men hier nog iets koopt, jaagt u ze nog de deur uit ook. Nu, u maakt wel reclame. Ik zal u daarbij helpen, hoor, en aan m'n kennissen ver tellen welke zakenmethoden de firma Taal er op na houdt." En ze draaide zich om en stevende als een opgetuigd fregat de deur uit. Geertruida Taal kwam net bijtijds de winkel in om haar aftocht mee te ma ken. Trillend van ergernis vertelde Rudi haar het hele verhaal. „Ik wil dat mens hier niet langer in de winkel zien," toornde ze. „Die gif mengster. Ze doet het allemaal om u te treiteren. Ze heeft er gewoon plezier in!" „Ja, ja," zei Geertruida Taal bedacht zaam, „maar het is een klant, kind.." „Een klant," smaalde Rudi, „een stren getje zij, een brief spelden, een dozijn paarlmoeren knoopjes en ze dan nog terugbrengen, omdat ze te groot zijn. Zulke klanten kunnen we missen als kiespijn!" „Maar ze zit in het bestuur van de naaivereniging," ging haar tante voort, „waar we ieder jaar een grote bestelling van krijgen. En ze kletst tegen iedereen, dat weet je zo goed als ik. Geloof maar dat dit verhaal morgen het hele dorp dooris.." „Opgesierd en aangedikt," vulde Rudi aan. „Juist, maar denk je dat ons dat goed doet?" Rudi zweeg. Ze begreep, dat ze te ver was gegaan. Ze had haar tante's be langen geschaad in haar ijver om haar ergernis te besparen. „Zal ik er naar toe gaan en m'n excuus aanbieden?" vroeg ze spontaan. Alles in haar kwam in op stand tegen de gedachte, dat ze bij dat mens van Mijnders op het matje zou moeten komen. Maar ze wilde haar tante nog meer verdriet besparen. „Nee," zei die tot Rudi's onuitspre kelijke verlichting, „dat moet je zeker niet doen. Daar is mevrouw Mijnders niet genoeg dame voor. Ze zou je alleen maar vernederen en later aan iedereen vertellen: Later kwam ze met hangende pootjes terug, maar toen heb ik haar even de waarheid gezegd!" „Ja," glimlachte Rudi haars ondanks, „wat zou ze genieten." Intussen stond mevrouw Mijnders in de drogisterij enkele huizen verder, ten aanhore van enkele andere dames in kleuren en geuren haar wedervaren te vertellen. „Nu merken we pas wat we altijd hebben moeten slikken," beweerde ze tot mevrouw Spiering, die ijverig knikte, want mevrouw Mijnders' echtgenoot was chef-commies en haar man slechts com mies, „ouderwets goed, vaak nog veel te duur, weinig sortering. En dan de be handeling, mens, de behandeling!" „Van juffrouw Taal?" waagde de dro gist voorzichtig, ongelovig. „Ach, van haar zal ik niks zeggen, de goeie ziel," meewarigde mevrouw Mijnders. „Ze kan niet met haar tijd mee, dat is alles. Maar die opgedirkte brutale meid, die daar in de winkel staat, die heeft me een mond als een hooischuur. Zo-even heeft ze met ronde woorden gezegd, dat ze veel liever had dat ik ophoepelde. Wat doet u hier? vroeg ze. Notabene! Tegen een klant!" „Wat had u dan gedaan?" wilde me vrouw Cosijns weten. „Ik? Niks, me lieve mens. Ik maakte zo een paar opmerkingen over service voor de klanten en over moderne win kels. En die feeks spuwt me daar opeens vuur en begint tegen me uit te varen. Maar ik weet het wel, dit met geheim zinnige vertrouwelijkheid, ze kunnen het niet hebben dat de zaak van Twijnders er gekomen is. Pure broodnijd, wat ik je zeg. Truitje Taal heeft haar schaapjes al lang op het droge, maar ze gunnen een ander nog geen kruimel winst." „Ja, ik mag die meid ook niet," vond mevrouw Spiering, die al maanden een rekening bij Truitje had 'lopen en daar om a contant het een en ander bij Twijnders had ingeslagen. „De klant is koning, wat u mevrouw Cosijns?" De drogist zag ze met een grimmige lach gaan. Maar Geertruida Taal bemerkte de gevolgen van het incident. Ze bemerkte ook de gevolgen van Twijnders reclame. Want het bleef niet bij luchtballonnen. In de Zuidhoekse Klaroen stond zaterdag een grote advertentie: Kousenspaarsys teem! Rudi verklaarde het „allemaal nep". Maar Geertrui begreep hoe haar con current hiermee de klanten ving. Toen het Sinterklaas werd, had hij een mid dag de Sint in zijn winkel en drommen kinderen verdrongen zich met hun moe ders voor Twijnders. In het voorjaar verkondigde een luid ruchtige advertentie de opening van een speciale afdeling vakkleding met heren bediening. Een nieuwe etalage werd in gericht met overalls, werkbroeken, hem den, shirts en alles wat de werkman nodig had. Ook de mannen vonden de weg naar Twijnders. Wanneer de oude Geraerdts eens per maand zijn kopje koffie dronk in het achterkamertje, noteerde hij steeds min der. Sommige reizigers bleven weg, het was hen de moeite niet. Meer dan eens vertrok een klant met een vaag: „Ik zal er nog eens over den ken." En Rudi was er in haar ziel van overtuigd, dat ze zonder er verder nog over te denken, meteen naar Twijnders stapten en daar wel vonden wat van hun gading was. De pof klanten zelfs kochten bij juf frouw Taal op krediet en haalden bij Twijnders kontant. (Wordt vervolgd) P.V. "DE BLAUWE DOFFER" K0RTGENE Wedvlucht vanuit Reims op 1251984. Deelname 464 duiven. 1 J. J. Verwei 14.09.19 262.754 116 2 J. Brouwer en zn 14.08.43 260.108 115 3 J. J. Verwei 14.14.26 2 114 4 S. Branderhorst 14.16 04 261.804 113 5 J. Brouwer en zn 14.14.42 2 112 6 A. v/d Kreeke 14.18.23 261.773 111 7 S. Branderhorst 14.18.30 2 110 8 J. Brouwer en zn 14.16.45 3 109 9 S. Branderhorst 14.18.46 3 108 10 Gebr. v'd Maas 14.20 16 263.005 107 TENNIS Na 3 wedstrijden in de streekkompe- titie-tennis hebben zowel Slagvast I als Slagvast II hoge ogen gescoord. Afgelopen zaterdagmorgen speelde' Slagvast I in Serooskerke en behaalde daar een zege van 102, terwijl Slag vast II thuis speelde tegen Vrouwen polder en won met 120. Zaterdag 19 mei komen Slagvast I en Slagvast II tegen elkaar uit op de Kam- perlandse banen. De wedstrijden be ginnen om 9.00 uur 's morgens. GROTE ZELFMAAK- MODE-WEDSTRIJD Wie handig is met naald, draad en naaimachine kan nu zijn talent en krea- tiviteit volledig tentoonspreiden tijdens de Expo Goes. Een goed voorbereide en georganiseerde modeshow van kinder kleding door Naaicentrum Van Vliet vindt dan plaats op Hemelvaartsdag 31 mei a.s. om 11 uur 's morgens. Elke deelnemer (uw kind/kinderen) aan de modeshow met 2 begeleiders hebben die dag gratis toegang tot de beurs. Een team van deskundigen is deze dag aanwezig om het geheel te beoordelen en te jureren. Uiteraard geen wedstrijd zonder prij zen. Naaicentrum Van Vliet stelt daarom vele leuke prijzen ter beschikking, met als hoofdprijs-klapstuk een volautoma tische Singer naaimachine. Als voorwaarde tot deelname stelt Van Vliet natuurlijk wel, dat de stoffen en fournituren, die gebruikt worden voor deze modeshow, geleverd zijn door één van de zaken in Zeeland van Naaicen trum Van Vliet. Deze zijn te vinden in Goes, Middelburg, Oostburg en Zierik- zee. Mocht het u beter uitkomen in Bergen op Zoom of Zoetermeer, dan is dit ook geen bezwaar. Voor nadere inlichtingen bij deelname kunt u bellen: 01100-27982. V 0 F T B 41 Zaterdag 19 mei: „Onder de Molen"~toernooi te Wissen- kerke, aanvang 10.30 uur; finale 16.00 u. Deelnemende elftallen: Bruse Boys 3; Colpl. Boys 2; Dauwendaele 2; Kloe- tinge 3; SPS 2; VCK 3; Vrederust 2 en Wissenkerke 2. Kruiswoordpuzzel no. 879 Horizontaal: 2. gevaar - 8. dierentuin 12. naschrift - 14. Spaanse jongensnaam 15. vrolijk en bekoorlijk - 16. transport bedrijf - 18. nieuw (Latijns) - 19. per expresse - 20. anno - 22. pressie - 24. nauw - 26. wolpluisje - 28. voegwoord 29. en omgekeerd - 30. voorzetsel - 32. meisjesnaam - 34. loot - 35. wapen schouw - 38. Frans lidwoord - 39. nauwe 41. puistje - 42. pijn doen - 44. water in Brabant - 46. bolgewas - 47. lidwoord 48. militaire rang - 49. letter voor letter lezen - 53. groot water - 56. uitdrukking 57. in oprichting - 58. land door water omgeven - 61. bid (Latijns) - 62. unieke 64. stofmaat - 65. ons inziens - 67. jon gensnaam - 68. bieding - 69. dunne - 71. sappig - 73. selenium - 74. verlaagde toon - 75. vlaktemaat - 77. troefkaart 78. vis - 80. steekwapen - 82. voorzetsel 83. rechthoekig - 84. land in Europa. Verticaal: 1. graafwerktuig - 3. in per soon - 4. deel van het kippenhok - 5. begrip - 6. jaarboek - 7. eigen opname 8. tandarm zoogdier - 9. knolgewas - 10. tot nader order - 11. hetzelfde - 13. te genvaller - 15. racer - 17. dubbelklank 21. verstandhouding - 23. visnet - 25. gewicht - 27. dubbelklank - 28. boven aards wezen - 31. deel van de tong - 33. ieder - 34. geheel van bouwlanden om een dorp - 36. jongensnaam - 37. zang- noot - 39. een zekere - 40. geestelijke 43. nobele - 45. duidelijk - 46. plaats in Duitsland - 50. tijdperk - 51. horizon 52. Nederlands Oost-Indië - 53. deel van Nederland - 54. vogelprodukt - 55. de onbekende - 59. bergweide - 60. dwalen 62. en omgekeerd - 63. persoonlijk voor naamwoord - 66. godsdienst - 68. klein watertje - 70. dus (Latijns) - 72 meisjes naam - 73. bevel - 76. aanzien - 78. Leger des Heils (Engelse afk.) - 79. deel van Amerika - 80. meisjesnaam - 81. leraar. Oplossing kruiswoordpuzzel no 878 Horizontaal: 1. modder - 7. 'losser - 12. aula - 13. isis - 14. dc - 16. graag - 17. eg - 18. elegie - 19. ankara - 20. ri 21. gr - 22. noen - 24. grein - 26. lood 28. schoorl - 29. obelisk - 31. lach - 34. nevel - 35. stok - 38. ad - 39. oo - 40. selene - 42. gerust - 43. tl - 44. geste 45. tt - 46. elbe - 48. edom - 51. gemaal 52. nummer. Verticaal: 1. modern - 2. da - 3. duigen 4. el - 5. rage - 6. stamper - 7. liga 8. os - 9. sikkel - 10. ss - 11. regard 15. clio - 17. ergo - 23. echec - 24. garen 25. nobel - 27. ofiet - 30. overste - 31. lastig - 32. adel - 33. hoepla - 35. stroom 36. oost - 37. kotter - 41. egel - 42. geen 46. em - 47. ba - 49. du - 50. mm.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1